psili

ασφαλιση ικα - εργασια σε οτα

Recommended Posts

καλημερα!εχω γραψει κ σε αλλο θεμα αλλα θα ηθελα να γινω πιο σιγκεκριμενη μπασ κ με βοηθησετε να βγαλω ακρη!

εργαζομαι σε οτα(περιφερεια) με ασφαλεια ικα(αοριστου χρονου).εχω ενα μπεμπη σχεδον 2 μηνων.ειμαι η πρωτη γυναικα στη σιγκεκριμενη περιφερεια με ικα που μενει εγγυοσ.απο την αρχη τα ειχαν λιγο χαμενα με τισ αδειεσ μου.επειδη ειμαι στο ικα θεωρησα οτι θα παρω απο εκει αδεια τοκετου κ λοχειασ οπως κ εγινε.σε ενα μηνα περιπου τελειωνουν οι 63 μερες μετα την πητ που δινει το ικα.εχω παρει κ τα αντιστοιχα επιδωματα.η διευθυνση προσωπικου ειναι ενημερη για ολα αυτα(τους εχω παει ολα τα εντυπα).

μου ειπαν τελικα πριν απο λιγες μερες οτι συμφωνα με τον ταδε νομο δικαιουμε οτι αδειες περνουν κ στο δημοσιο (το γνωστο 9μηνο μετα τη ληξη της αδειασ λοχειασ).

στο δημοσιο ομως δινουν 2 μηνες πριν και 3 μηνες μετα την πητ.αρκετα περισσοτερο απο το ικα του οποιου την αδεια εχω παρει εγω λογω αγνοιας του σιγκεκριμενου νομου . τι μπορει να γινει τωρα?

δεν ειμαι σε θεση να χασω ουτε μια μερα απο την αδεια που δικαιουμε καθως οταν αναγκαστω να παω στη δουλεια θα πρεπει ο μικρος να παει σε σταθμο.

αν ξερει καμια κοπελα τι μπορει να γινει θα το εκτιμουσα!

Διαφημίσεις

εισαι σιγουρη οτι ισχυει παντου το 3 μηνες μετα και δεν εχει σχεση με τον κανονισμο καταστασης προσωπικου του καθε φορεα??(που εχει ικα εννοω)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

ναι 3 μηνεσ μετα ειναι σιγουρο.δε μπορει αλλο να ισχυει σε μια υπηρεσια του δημοσιου κ αλλο σε αλλη.ετσι δεν ειναι?

Οι δύο μήνες μετά, εχουν άμεση συσχετηση και με τα χρήματα που πήρες από το ΙΚΑ..Γενικά θα σε συμβούλευα να "αρπάξεις" το 9μηνο και να κάνεις και τριπλή κωλοτούμπα που σου το δίνουν!!!με το ΙΚΑ, θα είχες ένα εξάμηνο κι αυτό με 500€..

σε όλο τον δημόσιο τομέα παίρνεις άδεια 3 μήνες μετά τη γέννα και από εκεί και πέρα επιλέγεις ή 9 μήνες άδεια ανατροφής ή μειωμένο ωράριο, για 2 χρόνια 2 ώρες την ημέρα και για 2 χρόνια 1 .ωρα την ημέρα.

στο ικα παιρνεις 6μηνο απο τον οαεδ με 500? παιρνεισ ομως κ αλλους 3,5 μηνες αντι μειωμενου ωραριου.στο δημοσιο μονο 9μηνες.ολα αυτα μετα την αδεια λοχειασ.τελικα η διευθυνση προσωπικου αναγνωρισε το λαθος τησ κ μου εδωσε τουσ 3 μηνεσ μετα την πητ κ το 9μηνο.ολα καλα!

Από απλή περιέργεια..Είπες οτι πήρες το δίμηνο λοχείας από το ΙΚΑ και σε πλήρωσε το ΙΚΑ βάσει του τιμολογίου..Τον επιπλέον 1 μήνα ποιός θα στον πληρώσει και βασει ποιού τιμολογίου????

Σε κάθε περίπτωση θα προτιμούσα η νόμιμη και ανδιαμφισβήτητη άδεια της ανατροφής που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ από τον ασφαλιστικό φορέα να είναι 9 κι όχι 3,5 μήνες, ή 4 κι όχι 1,5 χρόνo!!!!Γιατί το 6μηνο πολλές αγάπησαν και ζήτησαν, και μη σου πω τι πήραν από τους εργοδότες τους...

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια

και εγω το ρωτησα αυτο (δηλ. ποιος θα μου πληρωσει τον μηνα αυτο) κ μου ειπαν οτι θα πληρωθω κανονικα απο την υπηρεσια μου.τωρα τι να πω...επιδη τα εχουν λιγο μπερδεμενα θα δω στη πορεια.ελπιζω να μη ταλλαξουν!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα