Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημερώνουμε τον εργοδότη για την εγκυμοσύνη μας πριν την πρόσληψη?


Recommended Posts

Αν υποθέσουμε ότι κάποια είναι εκπαιδευόμενη σε μια εταιρία. Γίνεται συμφωνία να γίνει κανονική πρόσληψη π.χ. σε δυο μήνες. Ενδιάμεσα μένει έγκυος. Τι γίνεται τότε? Ενημερώνει πριν τις υπογραφές? Φυσικά αυτό είναι το σωστό ηθικά (για μένα) αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Αν υπάρχει δικηγόρος και από νομικής πλευράς.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για το νομικό του θέματος δεν ξέρω. Αλλά έχω την εντύπωση πως αν το κοιτάνε μακροπρόθεσμα στην εταιρία (δηλαδή να δίνουν σημασία στα προσόντα κτλ), δε θα τους πειράξει. Αλλά κανένας δε μπορεί να είναι σίγουρος, με τι ανθρώπους έχει να κάνει.

 

 

 

Βρέθηκα σε αυτή την κατάσταση... να βρίσκομαι σε συνέντευξη και να είμαι έγκυος στον 3ο μήνα (αν θυμάμαι καλά). Δηλαδή, δε φαινόταν καν κοιλιά. Το βιογραφικό μου το είχα αφήσει στη συγκεκριμένη εταιρία σχεδόν ένα χρόνο νωρίτερα οπου φυσικά δεν ήμουν έγκυος.

Ο προβληματισμός μεγάλος και μάλιστα... "εν θερμώ"... Δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου για να σκεφτώ τι θα γίνει. Έτσι άφησα τη συνεντευξη να κυλήσει. Ήθελα να δω τι θα πουν, θέλουν ή δε θέλουν; Μετά, όταν άρχισα να βλέπω πως τους ενδιαφέρει και μου λένε πως με θέλουν και ξεκίνησαν να λένε λεπτομέρειες, τότε θεώρησα σωστό να τους το αναφέρω. Να πω την αλήθεια περίμενα να μου δώσουν τα παπούτσια στο χέρι. Αλλά ... δεν το έκαναν! Κι έτσι με προσέλαβαν κι ας ήμουν έγκυος.

 

 

Υ.Γ. Λίγο καιρό μετά... πήρα μόνη μου τα παπούτσια μου στο χέρι (παραιτήθηκα)... για άλλους λόγους, αλλά αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, που θα την πούμε άλλη φορά! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπάρξει και εργοδότης πρέπει να το πεις. Πρέπει να ξέρει ότι σε λίγους μήνες δεν θα έχει υπάλληλο...

Από τον άλλη οι καιροί δύσκολοι, και ο πειρασμός μεγάλος....

Αν πραγματικά δεν πεινάς, πες το.

Ότι είναι νόμιμο, δεν είναι και ηθικό....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δθσκολο το διλλημα!Δεν ξερω αν θα το ελεγα...αλλα οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους!Που σημαινει οτι αν ο εργοδοτης σου ειναι σωστος ανθρωπος και εκτιμαει την ειλικρινια θα το λαβει σοβαρα υποψιν του να εχει εναν υπαλληλο ειλικρινη!Γιατι μαζι με την ειλικρινια ερχονται κι αλλα προτερηματα!

Βεβαια απο την αλλη αν μπορει να το κρυψει και να πει οτι δεν το ηξερε δεν μπορει ο εργοδοτης να ξερει αν λεει αληθεια,αυτο θα φανει στην πορεια αν ξεκινησουν οι αναρρωτικες και οι "κοπανες"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προσωπικα θα το ελεγα... δεν θα κοιταζα τι ισχυει απο νομικης πλευρας.... μου φαινεται λιγο κοροιδια να σε διαλεγει καποιος για να δουλεψεις και μολις πεσουν οι υπογραφες να λες ''ξερετε ξεχασα να σας πω οτι ειμαι και εγκυος που σημαινει ότι σε λιγους μηνες θα ψάχνετε για αλλον υπαλληλο να προσλαβετε και θα πληρωνετε και εμενα''

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι γνωρίζω αν δεν τους το πεις και πχ είσια στον 4ο μήνα όταν γίνει η κανονική πρόσληψη, αν δεν έχεις φύγει με άδεια κύησης μέχρι να λήξει η σύμβαση που υπογράφεις απλά λήγουν την σύμβαση και συνήθως δεν την ανανεώνουν. Αν σου κάνουν κατευθείαν αορίστου είναι ανάλογα με τον εργοδότη και πάλι τον μήνα που τους ενημερώσεις. Τι εννοώ: αν ο εργοδότης δεν εχει πρόβλημα έχει καλώς αλλά αν τα πάρει και εσύ του το πεις αργά με "δόλο" εκτός του εργασιακού πολέμου που θα σε ξεκινήσει και θα περιμένειπότε θα περάσει ο καιρός να σε απολύσει και να μη σου δώσει ούτε αποζημείωση μπορεί να σε σύρει και στα δικαστήρια για παραπλάνηση κτλ. Γνώμη μου είναι να τους το πεις και φυσικά αν το επιθυμείς να εξηγήσεις ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα πάρεις τις νόμιμες άδειες και θα είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου. Όπως είπες δυστυχώς οι μέρες είναι δύσκολες και με τα μέτρα που ακούω καθημερινά δεν μας καλύπτει πλέον κανένας νόμος και φυσικά δεν μας συμπονεί κανείς εργοδότης. Σκέψου πραγματικά τι νομίζεις καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου και ανάλογα πράξε.

Link to comment
Share on other sites

Νομικά δεν είναι υποχρεωμένη η έγκυος να τους το πει.

Επίσης όμως νομικά υπάρχει μπαλκονόπορτα που απαιτείται κ γραπτή εκτίμηση των προσωπικών δεδομένων που αφορούν στην κατάσταση της υγείας των εργαζομένων.

 

Ηθικά όμως να το δούμε βρε παιδιά.

Όλοι οι εργοδότες έχουν την τσέπη του κόκκαλη, ή του δημοσίου?

Γιατί είναι διαφορετική η άδεια κυοφορίας, τοκετού, λοχείας κλπο όταν είσαι δημόσια υπάλληλος κ διαφορετική όταν είσαι ιδιωτική υπ?

 

Τελευταία στον ιδιωτικό τομέα παίζει η υπογεγραμμένη κ από τους δύο συμβαλόμενους οικοιωθελής αποχώρηση με ανοιχτή ημ/νία!

Κ όλα αυτά γιατί το κράτος πετάει τη μπάλα σχεδόν αποκλειστικά στον εργοδότη μέσω νομοθεσίας.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Σαν παράδειγμα έστω η ρκτ (δεν την γνωρίζω προσωπικά)

Είναι η σύζυγος του εργοδότη σας κ είναι έγκυος.

Δεν έχει καλή εγκυμοσύνη κ εσείς δεν λέτε στον εργοδότη σας οτι είστε έγκυος.

Κ έρχονται τα πράγματα με τέτοιο τρόπο που η όποια ρκτ κ ο σύζυγος κ η οικογένεια της τρέχουν κ δεν φτάνουν.....

 

γιατί εσείς απλά από δόλο στην ουσία δεν θέλετε να ενημερώσετε για την δική σας κατάσταση εξ αρχής.

 

Δεν θα είναι άδικο?

 

Μη πλούτει κακώς!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία στον ιδιωτικό τομέα παίζει η υπογεγραμμένη κ από τους δύο συμβαλόμενους οικοιωθελής αποχώρηση με ανοιχτή ημ/νία!

Κ όλα αυτά γιατί το κράτος πετάει τη μπάλα σχεδόν αποκλειστικά στον εργοδότη μέσω νομοθεσίας.

 

Το άκουσα πρόσφατα ότι γίνετε αυτό και το θεωρώ εξίσου ανήθικο.

Δεν χτίζονται έτσι συνεργασίες...

Γιατί μετά περιμενει ο εν λόγω εργοδότης, να δείξει ενδιαφέρον ο υπάλληλός του?

Και επειδή το κράτος πετά την μπάλα στον εργοδότη, υπάρχει λόγος αυτός να την πετά στα χωράφια?

 

It takes two ρε παιδιά για να χορέψεις τανγκο και πραγματικά τα έχουμε σκ@τωσει.. Με μεγάλη ευθυνη των εργοδοτών δυστυχώς...

 

Σαν παράδειγμα έστω η ρκτ (δεν την γνωρίζω προσωπικά)

 

Α, χάνεις...:lol::lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
γιατί εσείς απλά από δόλο στην ουσία δεν θέλετε να ενημερώσετε για την δική σας κατάσταση εξ αρχής.

 

Δεν θα είναι άδικο?

 

Μη πλούτει κακώς!

Γιατί βλέπεις μόνο δόλο? Ας κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και ας επαναφέρω το θέμα. Ας δούμε και τα εξής. Ενημερώνει η γυναίκα πριν το τέλος του πρώτου τριμήνου, χάνει τη δουλειά της και τα φέρνει η ζωή έτσι που χάνει τελικά και το έμβρυο. Μένει λοιπόν ξανά άνεργη με σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης... και χωρίς μωρό. Κι αυτό άδικο, σωστά?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και εγω καποια σκορπια πραγματα πανω στο θεμα?

Δεν υπαρχει δοκιμαστικη περιοδος στην οποια μπορουν να σε διωξουν γιατι δεν τους κανεις? Για μενα στις διαφορες εταιρειας που δουλεψα στην Ελλαδα ηταν απο 3-6 μηνες..

Ισχυει η ιδια νομοθεσια για ενα καταστημα με 1 υπαλληλο με μια εταιρεια με 100 ατομα?

Δεν εχω υπαρξει εργοδοτης, ουτε δουλευα οσο ημουν εγκυος. Πηγα σε μια συνεντευξη 5μηνων εγκυος και δεν το καταλαβαν αλλα δεν μου αρεσε η θεση (ουτε ηταν σχετοκη με την αγγελια) οποτε τους ειπα οτι δεν μπορω να ερθω.

Εχω δουλεψει σε τμημα στο οποιο ειχαμε 2 εκυμοσυνες και οχι ταυτοχρονα και γενικα δημιουργηθηκε αναστατωση.

Αλλα και απο συναδελφικη αποψη δεν ειναι σωστο να το κρυψεις. Αντε και σε προσλαανω στο μαγαζι μου. Μετα δεν θα χρειαστω ενα ατομο για να σε καλυψει οταν θα γεννησεις και θα εχεις αδεια? Αυτο το ατομο θα το διωξω οταν γυρισεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω, ειδικά στη δική σου περίπτωση, να μην αναφέρεις τίποτα πριν την παρέλευση του πρώτου τριμήνου (εγκυμοσύνης) τουλάχιστον...

Ax, βρε ravT.... εσύ κι εγώ ξέρουμε τι λες... αυτοί όμως δεν ξέρουν και τρέμω τι θα αντιμετωπίσω μετά:confused: Ο άντρας μου λέει το ίδιο που λες εσύ. Και ότι αν αργότερα στραβώσουν τελείως, τότε αν δεν το αντέχω σηκώνομαι και φεύγω (λέει). Εγώ πάλι έχω στενοχωρηθεί τόσο με αυτό το θέμα που αυτή την πολυπόθητη εγκυμοσύνη ξεχνάω να τη χαρώ:(:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sky ούτε που μου πέρασε από το μυαλό οτι γράφεις για εσένα κ την περίπτωσή σου.

Δεν σκέφτηκα καν οτι γράφεις για εσένα.

Δεν απάντησα προσωπικά.... σε παρακαλώ, δεν ήθελα, δεν μου πέρασε καν από το μαυλό να θίξω ούτε για πλάκα την δική σου κατάσταση.

 

 

Θα σου πώ όμως αντίστοιχα περίπτωση κοπέλας εδώ από το φόρουμ που έκανε πάρα πολλές προσπάθειες για παιδάκι κ μου ζήτησε δουλειά.

 

Έχω τρία μικρά παιδιά ηλικίας 3,6+ χρ, 23 μην τα δίδυμα.... που αρρωσταίνουν,

Πέρυσι νοσηλέυτηκε/ εγχειρίστηκε ο γιός μου σχεδόν ένα μήνα σερί σε νοσοκομείο, ο σύζυγος έλειπε τότε,

ό σύζυγός μου ταξιδεύει καιρό,

είμαι ΜΟΝΗ μου,

δεν έχω βοήθεια απο συγγενείς....

 

Παρόλο που έχω αδερφή που έχει περάσει το ίδιο λούκι (είχε κ έχει χρόνια τη δουλειά της) ήταν της ίδιας άποψης για την απόφαση μου με βάση τις ανάγκες της ΔΙΚΗΣ μου οικογένειας....

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να την πάρω.

 

Σου εύχομαι οτι καλύτερο πραγματικά

κ να μην το πείς.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Για το νομικό του θέματος δεν ξέρω. Αλλά έχω την εντύπωση πως αν το κοιτάνε μακροπρόθεσμα στην εταιρία (δηλαδή να δίνουν σημασία στα προσόντα κτλ), δε θα τους πειράξει. Αλλά κανένας δε μπορεί να είναι σίγουρος, με τι ανθρώπους έχει να κάνει.

 

 

 

Βρέθηκα σε αυτή την κατάσταση... να βρίσκομαι σε συνέντευξη και να είμαι έγκυος στον 3ο μήνα (αν θυμάμαι καλά). Δηλαδή, δε φαινόταν καν κοιλιά. Το βιογραφικό μου το είχα αφήσει στη συγκεκριμένη εταιρία σχεδόν ένα χρόνο νωρίτερα οπου φυσικά δεν ήμουν έγκυος.

Ο προβληματισμός μεγάλος και μάλιστα... "εν θερμώ"... Δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου για να σκεφτώ τι θα γίνει. Έτσι άφησα τη συνεντευξη να κυλήσει. Ήθελα να δω τι θα πουν, θέλουν ή δε θέλουν; Μετά, όταν άρχισα να βλέπω πως τους ενδιαφέρει και μου λένε πως με θέλουν και ξεκίνησαν να λένε λεπτομέρειες, τότε θεώρησα σωστό να τους το αναφέρω. Να πω την αλήθεια περίμενα να μου δώσουν τα παπούτσια στο χέρι. Αλλά ... δεν το έκαναν! Κι έτσι με προσέλαβαν κι ας ήμουν έγκυος.

 

 

Υ.Γ. Λίγο καιρό μετά... πήρα μόνη μου τα παπούτσια μου στο χέρι (παραιτήθηκα)... για άλλους λόγους, αλλά αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, που θα την πούμε άλλη φορά! ;)

 

εμένα πάλι με έδιωξαν για αυτό το λόγο.. έχει να κάνει και με τον εργοδότη.. εγώ 3 μηνών τους το είπα (δούλευα ήδη) και σε 10 μέρες με έδιωξαν. δεν είχα σύμβαση

Link to comment
Share on other sites

Sky ούτε που μου πέρασε από το μυαλό οτι γράφεις για εσένα κ την περίπτωσή σου.

Δεν σκέφτηκα καν οτι γράφεις για εσένα.

Δεν απάντησα προσωπικά.... σε παρακαλώ, δεν ήθελα, δεν μου πέρασε καν από το μαυλό να θίξω ούτε για πλάκα την δική σου κατάσταση.

Koυκλίτσα μου μην το σκέφτεσαι, δεν είπα πουθενά ότι πρόκειται για μένα, πού να το φανταστείς... Πρόκειται πάντως για μια εταιρεία μεγάλη με εκατοντάδες προσωπικό... δικηγόρος που συμβουλεύτηκα είπε ότι με τόσο προσωπικό δεν πρόκειται να ασχοληθούν με την περίπτωσή μου εκ των υστέρων. Εγώ πιστεύω ότι θ' ασχοληθούν πάντως... Κλίνω πιο πολύ προς να το πω, δεν είμαι από τους ανθρώπους που μπορούν να υποστηρίξουν αυτό που θα δημιουργηθεί αργότερα.

 

εμένα πάλι με έδιωξαν για αυτό το λόγο.. έχει να κάνει και με τον εργοδότη.. εγώ 3 μηνών τους το είπα (δούλευα ήδη) και σε 10 μέρες με έδιωξαν. δεν είχα σύμβαση

Μάλιστα...:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ζήσει από κοντά την περίπτωση συναδέλφου που ενημέρωσε αμέσως μόλις έμαθε ότι είναι έγκυος και έχασε το μωρό πριν κλείσει το τρίμηνο, είμαι κάθετη ότι δεν λέμε σε κανέναν για την εγκυμοσύνη μας πριν μπούμε στον 4ο. Όταν με το καλό μπούμε στον 4ο και σιγουρευτούμε ότι η εγκυμοσύνη προχωράει και όλα καλά, τότε μόνο το ανακοινώνουμε.

 

Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι σε μια μικρή εταιρία έχεις ηθική υποχρέωση να το πεις (αν ας πούμε είσαι η μοναδική υπάλληλος, για να μην δυσκολέψεις τον εργοδότη σου) στις μεγάλες εταιρίες αυτό δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Πότε λήγει η δοκιμαστική περίοδος; Κλίνω στο να μην πεις τίποτα μέχρι να λήξει η δοκιμαστική... Κι εγώ που δεν ήμουν σε δοκιμαστική περίοδο αν δεν ήξεραν ήδη για την εξωσωματική στο τρίμηνο θα τους ενημέρωνα! Δεν είσαι υποχρεωμένη άλλωστε να ξέρεις ότι είσαι έγκυος :rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πότε λήγει η δοκιμαστική περίοδος; Κλίνω στο να μην πεις τίποτα μέχρι να λήξει η δοκιμαστική... Κι εγώ που δεν ήμουν σε δοκιμαστική περίοδο αν δεν ήξεραν ήδη για την εξωσωματική στο τρίμηνο θα τους ενημέρωνα! Δεν είσαι υποχρεωμένη άλλωστε να ξέρεις ότι είσαι έγκυος :rolleyes:

Αρχές Νοέμβρη λήγει... μωρέ ναι, το ξέρω, αλλά αν πέσει στα χέρια τους κάνα χαρτί με ΠΗΤ αργότερα θα δουν από πότε είμαι.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Νοέμβρη λήγει... μωρέ ναι, το ξέρω, αλλά αν πέσει στα χέρια τους κάνα χαρτί με ΠΗΤ αργότερα θα δουν από πότε είμαι.

Άλλο το από πότε είσα και άλλο από πότε το ξέρεις. Έχω παράδειγμα συναδέλφου που διαπίστωσε πως ήταν έγκυος στον 4ο μήνα :shock:... λίγο ακόμα και θα το καταλάβαινε από τις κλωτσιές :D

Σχετικά με την ερώτηση σου τωρα, και εγώ είμαι της άποψης να το πεις. Ειδικά αν είναι μεγάλη και σοβαρή εταιρεία, θα ήταν και πιο επαγγελματικό από την μεριά σου.

Μάλιστα εγώ στην θέση σου θα πήγαινα και λίγο παραπέρα, θα τους διαβεβαιωνα (και θα το εννοουσα) ότι δεν θα έκανα κατάχρηση των δικαιωμάτων μου, εφόσον φυσικά θα πήγαιναν όλα καλά. Αλλά εγώ είμαι και λίγο κότα σε αυτα...

Τώρα αν σε απολύσουν, που το απεύχομαι, είσαι σίγουρη πως αυτό δεν θα γινόταν έτσι και αλλιώς?

Πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη, με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το από πότε είσα και άλλο από πότε το ξέρεις. Έχω παράδειγμα συναδέλφου που διαπίστωσε πως ήταν έγκυος στον 4ο μήνα :shock:... λίγο ακόμα και θα το καταλάβαινε από τις κλωτσιές :D

Σχετικά με την ερώτηση σου τωρα, και εγώ είμαι της άποψης να το πεις. Ειδικά αν είναι μεγάλη και σοβαρή εταιρεία, θα ήταν και πιο επαγγελματικό από την μεριά σου.

Μάλιστα εγώ στην θέση σου θα πήγαινα και λίγο παραπέρα, θα τους διαβεβαιωνα (και θα το εννοουσα) ότι δεν θα έκανα κατάχρηση των δικαιωμάτων μου, εφόσον φυσικά θα πήγαιναν όλα καλά. Αλλά εγώ είμαι και λίγο κότα σε αυτα...

Τώρα αν σε απολύσουν, που το απεύχομαι, είσαι σίγουρη πως αυτό δεν θα γινόταν έτσι και αλλιώς?

Πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη, με το καλό το μωράκι σου!

Nαι, το γνωρίζω ότι υπάρχουν και εγκυμοσύνες που γίνονται αντιληπτές αργότερα, αλλά εδώ το πράγμα "φωνάζει" λίγο... Η σκέψη μου είναι αυτή ακριβώς που λες (όχι κατάχρηση δικαιωμάτων κλπ). Όσο για το αν είμαι σίγουρη, ok, θα μπορούσαν να με απολύσουν 1 χρόνο μετά τον τοκετό. Τώρα η αλήθεια είναι (αν και πολύ συνομωσιολογικό) ότι οι εταιρείες του συγκεκριμένου αντικειμένου λίγο πολύ έχουν κοινούς γνωστούς και υπαλλήλους μεταξύ τους οπότε δεν θέλω να μαυρίσω και τ' όνομά μου (καλά το πήγα πολύ μακρυά αλλά παίζουν κι αυτά...).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικα θα το ελεγα... δεν θα κοιταζα τι ισχυει απο νομικης πλευρας.... μου φαινεται λιγο κοροιδια να σε διαλεγει καποιος για να δουλεψεις και μολις πεσουν οι υπογραφες να λες ''ξερετε ξεχασα να σας πω οτι ειμαι και εγκυος που σημαινει ότι σε λιγους μηνες θα ψάχνετε για αλλον υπαλληλο να προσλαβετε και θα πληρωνετε και εμενα''

 

Και εγώ θα το έλεγα. Αν ήμασταν εμείς εργοδότες θα μας άρεσε να μείνουμε ξεκρέμαστοι; Οι υπόλοιποι υπάλληλοι που θα επιβαρυνθούν από την απουσία μας;

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα η αλήθεια είναι (αν και πολύ συνομωσιολογικό) ότι οι εταιρείες του συγκεκριμένου αντικειμένου λίγο πολύ έχουν κοινούς γνωστούς και υπαλλήλους μεταξύ τους οπότε δεν θέλω να μαυρίσω και τ' όνομά μου (καλά το πήγα πολύ μακρυά αλλά παίζουν κι αυτά...).

Καθόλου μακρια δεν το πήγες. Και οι εταιρείες του χώρου που δουλεύω εγώ έτσι είναι. Αν έχεις και μια προϋπηρεσία πιστευω θα κάνεις πολύ καλα να προστατέψεις και το όποιο όνομα έχεις στον χώρο, ποτέ δεν ξέρεις τι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...