Recommended Posts

Γεια σας.. θα ηθελα να ε βοηθησετε με το εξης θεμα: συγγενης καταραχτης.

Μολις γεννηθηκε το μωρο μας ενημερωσε η παιδιατρος οτι εχει συγγενη καταραχτη.

Γνωριζει κανεις επι του θεματος να μας ενημερωσει?

Καναμε δυο επισκεψεις σε γιατρους και μας ειπε ο πρωτος οτι ονομαζεται λευκος κεντρικος καταραχτης και χρειαζεται χειρουργιο πριν τους δυο πρωτους μηνες γιατι αλλιως μετα πορει να μην διορθωνετε και να μην βλεπει.

Να επισημανω οτι το εχει στο ενα ματακι του και αυτο ειναι σπανιο.

Καλυπτει γυρω στα 3/4 του ματιου η θαμπαδα.

Ο δευτερος γιατρος μας ειπε οτι ειναι PHPV primary hyperplastic vitreous????

Θα ηθελα οποιος γνωριζει κατι να μου απαντησει για το τι πρεπει να κανω..

Μου ειπανε για χειρουργιο με ενδοφακο η φακο εξωτερικο και δεν ξερω τι να κανω.

Εμενα με ενδιαφερει για το αν θα βλεπει το παιδι η σε τι ποσοστο θα βλεπει.

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων και σας ευχομαι το πιο σημαντικο πραγμα επανω στον πλανητη. ΥΓΕΙΑ.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Να σε ρωτησω..πως το καταλαβες? το ειδες εσυ? εννοω φαινεται εξωτερικα. στο ειπαν στο μαιευτηριο ή η δικη σου παιδιατρος??

Το είδαν στο μαιευτήριο.το είδε οφθαλμίατρος το παρατήρησα μετα και φαινεται μια ασπριλα στο μάτι.κοντεύω να τρελλαθω δε ξέρω τι να κάνω.και από ότι βλέπω θα ναι σπάνιο δεν απαντα κανείς αν την έχει κάνει την επέμβαση.

παιδια ολα καλα καναμε την επεμβαση ηταν κατι πρωτογνωρο και αγχωτικο κλεινουμε σχεδον ενα χρονο απο το χειρουργειο.και μπορω να πω οτι ειμαστε ικανοποιημενοι.και ηδη εχουμε ξεχασει εκεινεσ τισ μερες..αυτο που καταλαβα ψαχνωντας ειναι οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη απο την αλλη δεν ξερω τι ακριβως εχει το παιδακι σας ..οτι αλλο θελετε μπορειτε να μου στειλετε ελευθερα..

Παιδια καλησπερα ευχομαι να πηγαν ολα καλα και στους δυο σας...εμεις ειμαστε ενα μηνων και 10/02 μπαινουμε χειρουργείο μονο στο ενα ματακι και εμεις οπως η τζολε...με τους φακους επαφης που βαζουν μετα τι κανατε?????καθε μερα τους βαζατε και το βραδυ τους βγαζατε?????και την επεμβαση για να βαλετε τον φακο ποτε την κανατε?????

Γεια σας, ο γιος μου δυο μηνών σήμερα διαγνώστηκε με συγγενή καταρράκτη και πρέπει να χειρουργηθεί άμεσα, υπάρχει κάποιος με αντιστοιχη εμπειρία; Η αποκατάσταση ειναι δύσκολη; Θα βλέπει κανονικά μετα;

• Μου αρέσει 1

Αν εννοείς αν θα μείνει τυφλό όχι προς θεού. Το είχε συγγενής μου. Θεραπεύτηκε, το χειρουργείο είναι ίδιο όπως στους ενήλικες. 

Μπορει να χρειαστεί γυαλιά μεγαλώνοντας για να βλέπει καθαρά, η μπορεί να έχει μικρό επιπλοκες που διορθώνονται πχ για ένα διάστημα επρεπε να κλείσει το ενα μάτι με Γάζα γιατί το άλλο είχε αδρανήσει. Πιο πολύ είναι το αγχος της αναισθησίας παρά για το χειρουργείο. Επισης σε τόσο μικρουλι μωράκι ούτε που θα το θυμάται και προλαβαίνει να αναπτυχθεί κανονικά.

Όλα να πάνε καλά. ! 

• Μου αρέσει 1

Silky σε ευχαριστώ πολυ..η αληθεια ειναι ότι η πρώτη γιατρός που μας είδε μας απογοήτευσε.. μας είπε ότι δε θα βλέπει σχεδόν καθόλου απ αυτο το μάτι και θα πάθει και γλαύκωμα και θα χρειαστεί πάλι χειρουργείο και θα χάσει κ άλλο απ την όραση και γενικά μας διέλυσε.. 

• Μου αρέσει 1

Το γλαύκωμα είναι επιπλοκή με πιθανότητα νομίζω  1 στις 6. Που και αυτό θεραπεύεται. Πλέον έχει προχωρήσει η επιστήμη. 

Μπορεί όντως να ξαναχρειαστεί χειρουργειο σε πιο μεγάλη ηλικία αλλά δεν είναι κάτι τραγικο αυθημερόν βγαίνει το παιδί. 

Μην αγχώνεσαι, ότι προκύψει αντιμετωπίζεται. 

Ποτε έχετε χειρουργείο;

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

16 hours ago, And sterg said:

Silky σε ευχαριστώ πολυ..η αληθεια ειναι ότι η πρώτη γιατρός που μας είδε μας απογοήτευσε.. μας είπε ότι δε θα βλέπει σχεδόν καθόλου απ αυτο το μάτι και θα πάθει και γλαύκωμα και θα χρειαστεί πάλι χειρουργείο και θα χάσει κ άλλο απ την όραση και γενικά μας διέλυσε.. 

Μήπως θες να πάρεις και άλλη γνώμη καλύτερα??

Επισκέψου και άλλον γιατρό.

Συμφωνώ απόλυτα με κοτσιφικος. Επιβάλλεται να δεις κ άλλο γιατρό. Η σιλκυ μάλλον αναφέρεται σε ενήλικα και παρόλο που μπορεί να είναι το ίδιο χειρουργείο, οι συγγενείς παθήσεις με τις παθήσεις ενηλικων είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Πήγαινε άμεσα και σε άλλο γιατρό. Κ αν ακούσεις τελείως διαφορετική άποψη πηγαινε και σε τρίτο. Πρόκειται για την όραση του, είναι σοβαρό, όσο απλή μπορεί και να είναι η αποκατάσταση.

Για βρεφος αναφέρομαι. Η επέμβαση είναι ίδια με τις ίδιες επιλογές. Το σημαντικο είναι να προχωρήσει άμεσα. Η συγγενής μου άργησε πήγε μετά τους 6 μήνες και τώρα έχει μικροπροβλήματα. Αλλά βλέπει καλά, δεν είναι τυφλή. Πάει κανονικά σχολείο. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 39 λεπτά , Silky είπε:

Για βρεφος αναφέρομαι. Η επέμβαση είναι ίδια με τις ίδιες επιλογές. Το σημαντικο είναι να προχωρήσει άμεσα. Η συγγενής μου άργησε πήγε μετά τους 6 μήνες και τώρα έχει μικροπροβλήματα. Αλλά βλέπει καλά, δεν είναι τυφλή. Πάει κανονικά σχολείο. 

Οκ! Έτσι όπως το εγραψες νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε ενήλικα. Σόρρυ!

• Μου αρέσει 1

Πήγαμε σε άλλους τέσσερις γιατρούς.. τελικά καταλήξαμε στο Ραλλάτο και θα κάνουνε εγχείρηση την Τρίτη.. τι προβλήματα αντιμετωπίζει ο συγγενής σου; Θελει αρκετή προσοχή μετα το χειρουργείο με σταγόνες κλπ;;

Διαφημίσεις

Το ένα μάτι ψεύτο αλληθωρίζει, ίσα που το παρατηρείς. Μπορει να φταίει που άργησε το χειρουργείο και το έκανε άνω των 6 μηνών. Επισης το ένα ματι δεν δούλευε όσο το άλλο όποτε κάλυψαν το καλό ματι για κάποιο καιρό για να εξασκηθεί το άλλο. Τέλος θα κάνει άλλο ένα χειρουργείο μολις πάει 12 για να βελτιώσει την όραση της τώρα είναι 9. Το παιδί βλέπει, εγώ πχ δεν καταλαβαίνω διαφορά από την ανήψια μου ούτε στο παιχνίδι ούτε στο σχολείο. Φοράει γυαλιά. Τον πρώτο καιρό νομίζω έκανε φωτό θεραπεία. 

Μας είπε κ εμάς ότι θα καλύπτουμε το καλό μάτι κ υπάρχει η περίπτωση επιπλοκών όπως σε όλα τα χειρουργεία... το παιδί δλδ δεν εχει ιδιαίτερα προβλήματα στην καθημερινότητα του; Ούτε στο σχολείο;

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα σας, 

Είμαι νέα μανούλα  διδύμων για την ακρίβεια 2 βδομαδων, στο μαιευτηριο με ενημέρωσαν πως το κοριτσάκι μου έχει στο δεξί του μάτι καταρράκτη και μου σύστησαν να πάω σε παιδιοφθαλμιατρο. Επισκέφτηκαμε το παπαγεωργιου όπου είχαμε ραντεβού με την ανάλογη γιατρό κ μας είπε ότι χρειάζεται άμεση επέμβαση. Φυσικά πήγαμε κ σε εξωτερικό γιατρό συγκεκριμένα στον κύριο Μπασιακο όπου μας ενημέρωσε πως η μικρή χρήζει παρακολούθησης κι ότι μια επέμβαση δεν θα την βοηθήσει την δεδομένη στιγμή. Όπως καταλαβαίνετε έχω πελαγώσει κ δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο περιστατικό? 

• Μου αρέσει 1

Καλησπέρα έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το νεογέννητο μας 

Αν το δείτε παρακαλώ πέστε μου πως το αντιμετοπίσατε και αν διορθώθηκε η βλάβη 

αν το παιδί είναι καλά ή αν συνεχίζει να θέλει παρακολούθηση και επεμβάσεις

ευχαριστώ εκ των προτέρων

On 19/6/2020 at 7:02 ΜΜ, sotiris1983 είπε:

Καλησπέρα έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το νεογέννητο μας 

Αν το δείτε παρακαλώ πέστε μου πως το αντιμετοπίσατε και αν διορθώθηκε η βλάβη 

αν το παιδί είναι καλά ή αν συνεχίζει να θέλει παρακολούθηση και επεμβάσεις

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα κάναμε χειρουργείο17 ημερων στο ένα μάτι που είχε συγγενή καταρράκτη. Έχουν περάσει 8 χρόνια και ο. Μικρός πάει σφαίρα 6/10.

Πλεον κάνουμε μια επίσκεψη το χρόνο. 

Θέλει να το βλέπεις βήμα βήμα και πάντα με τις οδηγίες του γιατρού. 

Προβληματάκια υπήρχαν αλλά αντιμετωπίσημα. 

Προσοχή στην ψυχολογία του παιδιού με τα eye patch όταν μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται τα βλέμματα των περίεργων. 

Κουράγιο  υπομονή και επιμονη

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα