Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τι φερνει κερδος λοιπον στην Ελλαδα?

Recommended Posts

Καλημερα αγαπητα μελη! Η απορια μου ειναι πασιφανεστατη πιστευω! Τι ειναι αυτο που μπορει να μας φερει κερδος πλεον στην ελλαδα? Ποια επιχειρηματικη κινηση? Υπαρχει αραγε κατι πρωτοτυπο πια η οχι? Περιμενω τις αποψεις σας να τις συζητησουμε εαν υπαρξουν!

Διαφημίσεις

• Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα on line shops ειναι τα μονα που καταγραφουν ανοδο. Περι το 30% αυξηση τζιρου σημειωσαν περσι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

My_Kelly δικιο εχεις, αλλα τι στο καλο κι αυτοι απο καπου τη πηραν την ιδεα! Πιστευω πως οι περισσοτερες πρωτοποριακες ιδεες ερχονται απο το εξωτερικο παντως.

Vera σιγουρα. Ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να αγορασει ο καθενας το οτιδηποτε πια. Και πιστευω πως πλεον ο κοσμος εχει στραφει πιο πολυ στα παραδοσιακα και χειροποιητα προιοντα.

Vera σιγουρα. Ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να αγορασει ο καθενας το οτιδηποτε πια. Και πιστευω πως πλεον ο κοσμος εχει στραφει πιο πολυ στα παραδοσιακα και χειροποιητα προιοντα.

Α ναι! Και φυσικα πρεπει να στοχευεις σε εξαγωγες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Διαφημίσεις

όσοι το ξέρουν το έχουν ήδη επιχειρήσει προφανώς

Yπάρχει και η κατηγορία που έχει την ιδέα αλλά της λείπει το κεφάλαιο..

Εγώ πιστεύω ότι όποιος μπορεί να προσφέρει κάτι ποιοτικό σε προσιτή τιμή έχει μέλλον;)

rQGhp3.png

τΑ ΦΥΣΙΚΑ καλλυντικα εχουν πολυ σουξε.

Το θεμα βεβαια ειναι αν ψαχνουμε για κατι που θα διακινηθει Ελλαδα η εξωτερικο. Γιατι τωρα με την κριση αλλαζουν τα ελληνικα δεδομενα

Yπάρχει και η κατηγορία που έχει την ιδέα αλλά της λείπει το κεφάλαιο..

Εγώ πιστεύω ότι όποιος μπορεί να προσφέρει κάτι ποιοτικό σε προσιτή τιμή έχει μέλλον;)

Αμα εχεις τοκεφαλειο και σου λειπει η ιδεα, τοτε τι κανεις????? :D

Αμα εχεις τοκεφαλειο και σου λειπει η ιδεα, τοτε τι κανεις????? :D

Συνεργαζεσαι μαζι μου :lol:

Διαφημίσεις

Το θεμα βεβαια ειναι αν ψαχνουμε για κατι που θα διακινηθει Ελλαδα η εξωτερικο. Γιατι τωρα με την κριση αλλαζουν τα ελληνικα δεδομενα

Μιλαμε για κατι που μπορεις να δραστηριοποιηθεις στην Ελλαδα πρωτα και επειτα γιατι οχι και στο εξωτερικο. Ομως κι εγω πιστευω οτι με τα σημερινα δεδομενα της ελλαδας τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Μονο εαν υπαρξει κατι πρωτοποριακο που θα τραβηξει την προσοχη.

Μιλαμε για κατι που μπορεις να δραστηριοποιηθεις στην Ελλαδα πρωτα και επειτα γιατι οχι και στο εξωτερικο. Ομως κι εγω πιστευω οτι με τα σημερινα δεδομενα της ελλαδας τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Μονο εαν υπαρξει κατι πρωτοποριακο που θα τραβηξει την προσοχη.

Εγώ αν αυτή τη στιγμή είχα κεφάλαιο θα έκανα στη Χαλκιδική fish spa...:lol::lol: ( ανευ πλάκας τώρα )

rQGhp3.png

Εγώ αν αυτή τη στιγμή είχα κεφάλαιο θα έκανα στη Χαλκιδική fish spa...:lol::lol: ( ανευ πλάκας τώρα )

Αληθεια τωρα, εχει ζητηση αυτο? Εγω στην Κερκυρα που σπουδαζα και τα ειχαπαρακολουθησει λιγακι τα 2 μαγαζια που εχει, το χειμωνα δεν εκανε τιποτα!!! Το καλοκαιρι μοναχα με τους τουριστες.

Μωρε ιδεες βρισκουμε!!! :lol:

Ετσι οπως πανε τα πραγματα στην Ελλαδα πρεπει να αποφασισεις ποιο ειναι το ταργκετ γκρουπ που απευθυνεσαι και πρεπει να δεις τι προτιθεται να αγορασει. Το θεμα ειναι οτι ο κοσμακης πλεον αγοραζει μονο τροφιμα κι αυτα αν......

Πιο ευκολο βλεπω να απυθυνθεις κατευθειαν εξωτερικο που ακομα εχουν χρηματα και να βρεις παραδοσιακα προιοντα. Κατι δλδ που δεν θα βρουν εκει.

Αλλοι εξαγουν λαδι, ελιες. Αλλοι φτιαχνουν φυσικα καλλυντικα. Γενικα το φυσικο και βιολογικο εχει μεγαλη ρεντα, ειδικα εξω.

Διαφημίσεις

Τι ειναι το fish spa καλε? Κοσμικο θερετρο για ψαρια?

Τι ειναι το fish spa καλε? Κοσμικο θερετρο για ψαρια?

Ενα σπα που πας και ταιζεις τα ψαρακια με τα ποδια και τα χερια σου! :P

Κι εγω αυτο σκεφτομαι. Το φυσικο και βιολογικο.

Αληθεια τωρα, εχει ζητηση αυτο? Εγω στην Κερκυρα που σπουδαζα και τα ειχαπαρακολουθησει λιγακι τα 2 μαγαζια που εχει, το χειμωνα δεν εκανε τιποτα!!! Το καλοκαιρι μοναχα με τους τουριστες.

Εγώ εκεί που θα ήθελα να το κάνω δεν έχει κανένα, θα το έκανα με χρόνο ( ποιος δεν θα έμπαινε έστω για 5 λεπτά ) και θεωρώ ότι αυτά που θα βγάζεις από την τουριστική περίοδο είναι οκ...

Επίσης καλή επένδυση είναι και η εκτροφή σαλιγκαριών...σίγουρα είναι με πιο μελλοντικές προδιαγραφές...

Εννοείτα ότι όλα έχουν το ρίσκο τους.

rQGhp3.png

Εγώ εκεί που θα ήθελα να το κάνω δεν έχει κανένα, θα το έκανα με χρόνο ( ποιος δεν θα έμπαινε έστω για 5 λεπτά ) και θεωρώ ότι αυτά που θα βγάζεις από την τουριστική περίοδο είναι οκ...

Επίσης καλή επένδυση είναι και η εκτροφή σαλιγκαριών...σίγουρα είναι με πιο μελλοντικές προδιαγραφές...

Εννοείτα ότι όλα έχουν το ρίσκο τους.

Δυσκολο! Οπως και η τρουφα. Ναι μεν κερδοφορα σε βαθος χρονου αλλαμε ρισκο. Αν δεν ρισκαρεις ομως.....

Καποιοι ειχαν μερικες ιδεες (τρουφες, σαλιγκαρια) τις εφαρμοσαν, οκ και τωρα αρχισαν οι μιμησεις.......δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και σιγουρα δεν υπαρχει δουλεια για πολυ κοσμο.

Διαβαζα για ενα νεαρο που παει καθε μερα στην Παρνηθα μαζευει διαφορα περιεργα χορτα και βοτανα και τα πουλαει ον λαιν σε διαφορους σεφ και μη. Δλδ κεφαλαιο μηδεν, κανεις βολτες και στελνεις πακετα με κουριερ. Φυσικα πρεπει να ξερεις ολα τα χορτα και βοτανια.

Ενα σπα που πας και ταιζεις τα ψαρακια με τα ποδια και τα χερια σου! :P

Κι εγω αυτο σκεφτομαι. Το φυσικο και βιολογικο.

Μανικιουρ πεντικιουρ δλδ! Εγω θα εκανα ενα με πιρανχας! :lol:

Εναλλακτικες θεραπειες σε προσιτες τιμες, τωρα που δεν υπαρχει ιατροφαρμακευτικη φροντιδα και οι τιμες φαρμακων ειναι στα υψη.

Για την εκτροφή σαλιγκαριών, όπως και για την τρούφα, έχω τις επιφυλάξεις μου γιατί αρχίζει να παίρνει διαστάσεις φούσκας. Εντάξει, στην αρχή ήταν οι δυο αδερφές που είχαν μια φαεινή ιδέα στο ελβετικό εστιατόριο και που τις έχουμε δει σε δεκάδες ρεπορτάζ. Αλλά από κει και πέρα άρχισε ο καθένας να βλέπει τα σαλιγκάρια σαν σανίδα σωτηρίας. Πόση ζήτηση έχουν πια τα σαλιγκάρια και θα σωθεί όλη η Ελλάδα με αυτά;

Υπάρχει ένα πολύ σοφό αμερικανικό ρητό: Για κάθε ιδέα υπάρχουν τα τρία I: innovators, imitators, idiots, δλδ. οι καινοτόμοι, οι μιμητές και οι ηλίθιοι.

Αν χρειαζόταν να επιλέξω κάτι, θα επέλεγα μάλλον κάτι με πιο εξασφαλισμένη ζήτηση, π.χ. αιγοπρόβατα βιολογικής εκτροφής, μια και αφενός η ζήτηση για το βιολογικό κατσικίσιο γάλα αυξάνεται, αφετέρου η ζήτηση για φέτα παραμένει σταθερά υψηλή στην Ελλάδα και έξω.

ΥΓ: Βέρα, τα μεγάλα πνεύματα... ;)

Edited by pax
προσθήκη