Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τέλος στα διπλά μυστήρια στην εκκλησία


Recommended Posts

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=166852&catid=6

 

Πολύ που τον νοιάζει το ποιμαντικό μέρος του ζητήματος τον πάτερ:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Είναι αυτό που λέω από την αρχή............αν του τα σκάσεις θα το δει αλλιώς το θέμα με την γαμοβάφτιση.

 

Όχι για να ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε:P:p:p:p:p:p

 

τολμώ να ομολογήσω οτι είσαι ολιγον τι ειρωνική εως και κακεντρεχής....

τί εννοάς;;;οτι οι πατέρες στις εκάστοτε ενορίες δεν κάνουν τα μυστήρια κατά τό : δώστε ο,τι έχετε ευχαρίστηση αλλά ζητούν χρήματα;;;ντροπή σου τέκνον μου!!!!

 

και επειδή σε καμια περίπτωση (πλην λίγων και εξαιρουμένων παραγματικών ποιμένων ) αυτό δεν γίνεται σας λέω εγω που έκανα βάφτιση στην Παναγίτσα στο Χαιδάρι πριν 6 χρόνια ο .....πάτερ..... μου ζήτησε απο τα πριν,παρακαλώ,170 ευρώ για να φτιάξει τα χαρτιά.....κι όταν γούρλωσα τον μάτι μου (σαν καρτούν ένα πράγμα) μειδίασε...κι όταν πήρα στη Μητρόπολη Νίκαιας μου είπαν για επώνυμη καταγγελία που δεν έκανα γιατί φοβήθηκα μη τυχόν και δεν κάνει τη βάφτιση...ήμουν η νονά..αν ήμουν η μαμά θα την ακύρωνα και θα πήγαινα σε άλλη εκκλησία

 

οπότε όλο αυτό έγινε για τα χρήματα...ας τους αφήνουμε λοιπόν 20 και 30 ευρώ να δουνε τη γλύκα...

 

αν και πάλι σας λέω όπως στο πρώτο μου μήνυμα..λύση υπάρχει εμείς τα κάνουμε τα πράγματα περίπλοκα...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια καλησπέρα! προσπαθούμε εδώ και 2 εβδομάδες να κλείσουμε εκκλησία στα νότια προάστια για να βαπτίσουμε τον μικρο μας και συγχρόνως να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο.. αυτό που αντιμετωπίζουμε μέχρι στιγμής δεν το περίμενα ποτέ! επισκεφτήκαμε πρώτα την μυρτιδιωτισσα Αλίμου, μιλήσαμε αρχικά με τον νεοκορο ο οποίος καθώς ξεφύλλιζε το ημερολόγιο τα περισσότερα σαββατοκύριακα του Ιουνίου ήταν κενά . μόλις αναφέραμε το διπλό μυστήριο μάγκωσε και πρότεινε να μιλήσουμε καλύτερα με τον πάτερ. πήραμε τηλέφωνο τον πάτερ μετά από 2 ημέρες κι ενώ ήταν κι αυτός άνετος περί ημερομηνίας μόλις αναφέραμε τα μυστήρια "θυμήθηκε" ξαφνικά ότι είναι κλεισμένος μέχρι τον Νοέμβριο!! ΜΈΣΑ ΣΕ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΈΚΛΕΙΣΑΝ ΟΟΟΛΕΣ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ μέχρι τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ!! Φυσικά δεν βγάλαμε άκρη, συζήτηση του παραλόγου.. σχεδόν το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε με άλλες 4 εκκλησιες.. επικοινώνησα με την αρχιεπισκοπή Ν. Σμυρνης όπου απέφυγαν να μου δώσουν σαφή απάντηση στο αν απαγορεύεται επίσημα η τέλεση γάμου και βάπτισης μαζί αλλά με συμβούλεψαν να επικοινωνήσω ξανά με τους πατέρες και να τους παρακαλεσω γιατί μπορεί να έπραξα λάθος και να έκανα παιδί χωρίς θρησκευτικό γάμο αλλά τώρα πρέπει να με βοηθήσουν.. λάθος το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ! δώρο Θεού είναι όχι λάθος!! σήμερα ήρθε και η εξήγηση.. επικοινωνήσαμε με έναν γνωστό μας ο οποίος είναι "μέσα" στην αρχιεπισκοπή Αθηνών και μας είπε ότι ανεπίσημα έχει "πέσει σύρμα" από την μητρόπολη να μην γίνονται διπλά

μυστήρια!τι πραγματα ειναι αυτα!!ειναι δυνατον??γιατι οολα πρεπει να γινονται για τα λεφτα??γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι το θεμα ειναι ηθικο

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το κάνουν γτ χάνουν λεφτά έτσι!Γτ αν τα κάνεις ξεχωριστά ο κόσμος θα πάει 2 φορές στην εκκλησία.Επίσης αν τα κάνεις ξεχωριστά μπορούν να σου ζητήσουν κ περισσότερα για την τέλεση του μυστηρίου.Πάντως κάποιοι κάνουν κ διπλό μυστήριο απλά θα πρέπει να το ψάξετε λιγάκι.Πάρε τα τηλ με την σειρά μέχρι να βρεις.Καλό κουράγιο!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! προσπαθούμε εδώ και 2 εβδομάδες να κλείσουμε εκκλησία στα νότια προάστια για να βαπτίσουμε τον μικρο μας και συγχρόνως να κάνουμε και τον θρησκευτικό γάμο.. αυτό που αντιμετωπίζουμε μέχρι στιγμής δεν το περίμενα ποτέ! επισκεφτήκαμε πρώτα την μυρτιδιωτισσα Αλίμου, μιλήσαμε αρχικά με τον νεοκορο ο οποίος καθώς ξεφύλλιζε το ημερολόγιο τα περισσότερα σαββατοκύριακα του Ιουνίου ήταν κενά . μόλις αναφέραμε το διπλό μυστήριο μάγκωσε και πρότεινε να μιλήσουμε καλύτερα με τον πάτερ. πήραμε τηλέφωνο τον πάτερ μετά από 2 ημέρες κι ενώ ήταν κι αυτός άνετος περί ημερομηνίας μόλις αναφέραμε τα μυστήρια "θυμήθηκε" ξαφνικά ότι είναι κλεισμένος μέχρι τον Νοέμβριο!! ΜΈΣΑ ΣΕ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΈΚΛΕΙΣΑΝ ΟΟΟΛΕΣ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ μέχρι τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ!! Φυσικά δεν βγάλαμε άκρη, συζήτηση του παραλόγου.. σχεδόν το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε με άλλες 4 εκκλησιες.. επικοινώνησα με την αρχιεπισκοπή Ν. Σμυρνης όπου απέφυγαν να μου δώσουν σαφή απάντηση στο αν απαγορεύεται επίσημα η τέλεση γάμου και βάπτισης μαζί αλλά με συμβούλεψαν να επικοινωνήσω ξανά με τους πατέρες και να τους παρακαλεσω γιατί μπορεί να έπραξα λάθος και να έκανα παιδί χωρίς θρησκευτικό γάμο αλλά τώρα πρέπει να με βοηθήσουν.. λάθος το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ! δώρο Θεού είναι όχι λάθος!! σήμερα ήρθε και η εξήγηση.. επικοινωνήσαμε με έναν γνωστό μας ο οποίος είναι "μέσα" στην αρχιεπισκοπή Αθηνών και μας είπε ότι ανεπίσημα έχει "πέσει σύρμα" από την μητρόπολη να μην γίνονται διπλά

μυστήρια!τι πραγματα ειναι αυτα!!ειναι δυνατον??γιατι οολα πρεπει να γινονται για τα λεφτα??γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι το θεμα ειναι ηθικο

 

 

κλείσε μια καθημερινή τον γάμο,πήγαινε με τους κουμπάρους μόνο και κλείσε Κυριακή πρωι τη βάφτιση!και απλώς πες δε θέλω πολυελαίους κ.λ.π. μόνο την ευχή να πάρω κι ο κουμπάρος να δώσει ένα ταληράκι να σου πω εγω μετά αν τα επιτρέψουν....αλλιώς ζήτα την εγκύκλιο της Αρχιεπισκοπής που να το απαγορεύει και απείλησέ τους με μυνήσεις!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω τοσα πολλα νευρα!!ετσι μου ερχεται να παρω φορα τα καναλια!!στο τελος θα κανω μου φαινεται μονο τη βαπτιση να τελειωνουμε..και μετα αναρωτιούνται γιατι απομακρύνεται ο κοσμος απο την εκκλησια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη για την προσωπική ερώτηση (το θέμα είναι έτσι κι αλλιώς προσωπικό), αλλά εσύ γιατί θέλεις να κάνεις θρησκευτικό γάμο? (εννοείται, μου απαντάς μόνο αν δεν έρχεσαι σε δύσκολη θέση).

Link to comment
Share on other sites

δεν με φέρνεις καθόλου σε δύσκολη θέση..η αλήθεια είναι οτι δεν τα παω και πολύ καλά με τα νυφικά και με όλα τα αξεσουάρ του γάμου και πάντα ένιωθα οτι έχω μια πολύ καλή σχέση με τον θεό χωρίς να περιλαμβάνεται ιδιαιτερα ο θεσμος της εκκλησιας σε αυτη. αλλα να..θα ηθελα να γινουν αυτα τα 2 μυστηρια μαζι με αγαπη..δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

να σου ειμαι ειλικρινης δεν το εχω ακουσει επισημα..αν ετσι ομως αποφασισαν ας το ανακοινωσουν και επισημα να ξερουμε τι μας γινεται!να μην ταλαιπωρουμαστε αδικα..ειναι δυνατον να μπαινουν στην διαδικασια να πουν ψεμματα για να μας αποφυγουν??ανθρωποι του Θεου σου λεει μετα..δεν ντρεπομαστε λιγο λεω εγω..

Link to comment
Share on other sites

δεν με φέρνεις καθόλου σε δύσκολη θέση..η αλήθεια είναι οτι δεν τα παω και πολύ καλά με τα νυφικά και με όλα τα αξεσουάρ του γάμου και πάντα ένιωθα οτι έχω μια πολύ καλή σχέση με τον θεό χωρίς να περιλαμβάνεται ιδιαιτερα ο θεσμος της εκκλησιας σε αυτη. αλλα να..θα ηθελα να γινουν αυτα τα 2 μυστηρια μαζι με αγαπη..δεν ξερω..

Πάντως έτσι που το θέτεις δεν υπάρχει λόγος να γίνουν τα δύο μυστήρια μαζί. Αν θέλεις να παντρευτείς με θρησκευτικό γάμο για να είσαι κοντά στο Θεό, μπορείς κάλλιστα να κάνεις αυτό που πρότεινε η Riniw πιο πάνω: μεσοβδόμαδα το γάμο (με λίγες φανφάρες) και σ/κ τα βαφτίσια - και μετά να συνδιάσεις τα δύο γλέντια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε να είναι νότια προάστια? Προς κέντρο (όχι κέντρο) θα σε ενδιεφερε? Υπάρχει ένας ιερεας που έχω υπόψη μου, που πολύ πιθανόν να σας εξυπηρετούσε και χωρίς να είναι καθόλου των χρημάτων. Αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω πμ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άντε με το καλό!!!Ευτυχώς που δεν είναι όλοι οι ιερείς ίδιοι γτ την είχαμε βάψει...

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...