Recommended Posts

Αν το πρόβλημά τους είναι όντως ποιμαντικό, τότε θα πρέπει να αφιερώνουν λίγο χρόνο παραπάνω στο κάθε ζευγάρι που πάει και ζητάει γαμοβάφτιση.

Συμφωνώ απόλυτα.

Διαφημίσεις

αχ βρε κορίτσια...είναι σοβαρά τώρα όλα αυτά;

Εγω παντρεύτηκα με πολιτικο γάμο (δεν τον ήθελα καθόλου,όμως!) γιατί έμεινα έγκυος,πέθανε ο πατέρας μου,στον μήνα ο πεθερός μου κι εγω ήμουν ανασφάλιστη κι έπρεπε και να με ασφαλίσει ο σύζυγος,αφ'ενός μεν και αφ'ετέρου για την αναγνώριση του παιδιού,απο το κράτος για να μην μπαίνουμε σε άλλες διαδικασίες...

Με εμένα άνεργη και τον σύζυγο να τα φέρνει βόλτα όπως όλοι -δεν πεινάμε,δεν διψάμε αλλά δεν μας περρισεύουν- σίγουρα δεν θα κάνω έναν γάμο όπως τον είχα ονειρευτεί (να με πάνε όργανα στην εκκλησία και ίσως ένα λίγο πιο ανοιχτό τραπέζι να τιμήσω τους καλεσμένους μας) ωστόσο σκέφτηκα να είμαστε γεροί κι εμείς και το παιδί και θα κάνω 1 μπομπονιέρα,1 προσκλητήριο κι ίσως να κεράσω μετά το μυστήριο ΟΛΟΥΣ τους καλεσμένους και μια ρακί μαζί με το γλυκάκι (της βάφτισης) και να χαιρετήσω..αν μου το επιτρέψουν έχει καλώς...αν όχι θα κάνω τον γάμο μόνο με τα αδέρφια μου και τον αδερφό του συζύγου ένα ωραίο απόγευμα-και τη βάφτιση με παραπάνω καλεσμένους μια άλλη μέρα πάλι με 1 μπομπονιέρα κι 1 προσκλητήριο...για όλα λύση υπάρχει..

Τώρα τι πρεμούρα έπιασε το παπαδο-συννάφι;μάλλον το οικονομικό...αλλιώς δεν θα ζήταγαν χρήματα για κάθε μυστήριο ξεχωριστά...όπως τους είχε πιάσει με το ρύζι-για λίγο και μετά όλοι πέταγαν κανονικά- έτσι κι αυτό..Να φροντίσουν πρώτα να μην προκαλούν με άλλα κι άλλα για να φέρουν κοντά το ποιμνίο που τους έχει τόσο ανάγκη σε αυτές τις δύσκολες ώρες κι ύστερα να κάνουν (σωστή) κατήχηση.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Καθόλου (βέβαια θεωρώ ότι το καθόλου κόσμο δεν πρέπει να εφαρμόζεται στους συγγενείς πρώτου βαθμού).

Ναι εννοείται αυτό.

KtMtp3.png

Aπό τις αρχές του 2013, η τοπική εκκλησία στη Φθιώτιδα δεν θα επιτρέπει να γίνονται γάμοι και βαφτίσεις την ίδια μέρα. Όπως υπογράμμισε ο μητροπολίτης Φθιώτιδας

κ.κ.Νικόλαος «πρόκειται για απόφαση της συνόδου των κληρικών στο νομό της Φθιώτιδας την οποία βρήκα σωστή και την έχω αποδεχτεί».

Οι κληρικοί στη Φθιώτιδα έχουν διαπιστώσει ότι το τελευταίο διάστημα τα ζευγάρια προχωρούν σε πολιτικό γάμο αρχικά και μετά από κάποιο διαστημα και ενώ έχουν αποκτήσει παιδιά, τελούν την ίδια μέρα αρχικά θρησκευτικό γάμο και στη συνέχεια τη βάπτιση των παιδιών τους.

«Δεν αποτελεί δικαιολογία η οικονομική κρίση. Σε ένα μυστήριο μπορούν να κόψουν τα περιττά έξοδα», σημειώνει ο μητροπολίτης Φθιώτιδας που είναι αποφασισμένος να προχωρήσει σε αυτή τη ρύθμιση δίνοντας ωστόσο χρόνο μέχρι το τέλος του έτους χρονιάς, ώστε να μην ανατρέψει τα σχέδια όσων ζευγαριών έχουν κάνει προετοιμασίες.

Δεν αποκλείεται, ωστόσο, όλη αυτή η κατάσταση, από τη στιγμή που θα τεθεί σε εφαρμογή, να δημιουργήσει ένα κλίμα φυγής των ζευγαριών σε γειτονικές περιοχές όπου οι μητροπολίτες δεν έχουν πάρει τέτοιες αποφάσεις.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=166381&catid=6

Είναι αυτό που λέμε ότι του φανεί του λωλοστεφανή.

Στην Φθοιώτιδα ο Μητροπολίτης αποφάσισε ότι δεν θα γίνονται διπλά μυστήρια (παρόλο που δεν έχει καμία θρησκευτική βάση αυτό).

Και άκουσον άκουσον τι είπε ο άνθρωπος!!!!!!!!!!!

Δεν αποτελεί δικαιολογία η οικονομική κρίση

Και τώρα ο κοσμάκης πρέπει να τον πάρει στα σοβαρά αυτόν έτσι?:-P:-P

Και μετά φταίει ο κόσμος που απομακρύνεται από την εκκλησία.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

εμεις παντως θεσσαλονικη δεν πληρωσαμε ενα μυστηριο αλλα 2 αλλα καπως οικονομικοτερα, αντι για 250 ευρω γαμος και βαφτιση μαζι νομιζω εδωσε 200 η κουμπαρα. στη σκετη βαφτιση τωρα εδωσε 100 η νονα. σε αλλη εκκλησια εδωσαν 2 εβδομαδες μετα απο εμας 150 για σκετη βαφτιση

Και τι έγινε δηλαδή αν είχε γίνει μόδα που το λέτε και το ξαναλέτε λες και ήταν τίποτα το κακό;

Με τη σύμφωνη γνώμη των παπάδων δε γινόταν; Ε, τι φταίει ο κόσμος λοιπόν;

Και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ότι όλο αυτό δε γίνεται κυρίως για το χρήμα.

8OgYp3.png

Και τι έγινε δηλαδή αν είχε γίνει μόδα που το λέτε και το ξαναλέτε λες και ήταν τίποτα το κακό;

Με τη σύμφωνη γνώμη των παπάδων δε γινόταν; Ε, τι φταίει ο κόσμος λοιπόν;

Και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ότι όλο αυτό δε γίνεται κυρίως για το χρήμα.

συμφωνώ απόλυτα

Και πάλι δεν καταλαβαίνωνω (sorry ξέρω είμαι σπασαρ.....)

Καθολου σπασαρ δεν εισαι,ακατηχητη ισως οπως ολοι μας!(Ενα απο τα λαθη των γονιων που μεγαλωνουν παιδια με τη λογικη αμα θελουν ,οταν μεγαλωσουν ας ψαξουν...για τους δικους μου χτυπαει η καμπανα:P)

Για αυτο δεν σε ικανοποιησε η απαντηση μου.Ομως δυστυχως εδω δεν ειναι χωρος καταλληλος για να εξηγησουμε καθε τι που αφορα την πιστη μας.Υπαρχουν ομως πολυ καλα βιβλια και links για οποιον θελει να το ψαξει περισσοτερο,κι αρκετα forum

Διαφημίσεις

Καθολου σπασαρ δεν εισαι,ακατηχητη ισως οπως ολοι μας!

Απαντήθηκε η ερώτησή μου και μάλιστα από τους πλέον αρμόδιους, την εκκλησία την ίδια.

Δεν υπάρχει κανένα θρησκευτικό κόλλημα ή καμία παράβαση θρησκευτικού κανόνα για την ταυτόχρονη τέλεση των μυστηρίων

Αυτό το ξεκίνησε ο μητροπολίτης στη Μαγνησία και τώρα ακολουθούν και άλλοι βλέπω...

http://imd.gr/site/articles/top/egkyklia_simeiomata/353

Παρα είχε γίνει το θέμα όμως μόδα!!!!

Τυπικά καί κανονικά δέν ὑφίσταται κώλυμα τελέσεως γάμου καί βαπτίσεως ταυτοχρόνως, ἐφόσον τά δύο μυστήρια ἔχουν διαφορετική ἱερολογία μέ ἐναρκτήρια εὐλογία καί ἀπόλυση.

Οπότε από κει και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του ως προς το γιατί μια ωραία πρωία ξυπνήσανε οι παπάδες και αποφασίσανε να τα απαγορεύσουν.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Απαντήθηκε η ερώτησή μου και μάλιστα από τους πλέον αρμόδιους, την εκκλησία την ίδια.

Δεν υπάρχει κανένα θρησκευτικό κόλλημα ή καμία παράβαση θρησκευτικού κανόνα για την ταυτόχρονη τέλεση των μυστηρίων

Οπότε από κει και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του ως προς το γιατί μια ωραία πρωία ξυπνήσανε οι παπάδες και αποφασίσανε να τα απαγορεύσουν.

Πάμε πάλι : Για την εκκλησία δεν νοείται η γέννηση παιδιών εκτός γάμου, επειδή ρητά και ξεκάθαρα δεν προβλέπονται προγαμιαίες σχέσεις, και άρα το να φέρνεις το παιδί έτοιμο για βάφτιση όταν δεν έχεις παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο είναι παράβαση θρησκευτικού κανόνα!

Δεν προλαβαίνει σε μία μέρα να προκύψει εγκυμοσύνη, να γεννηθεί παιδί και να σαραντήσει για να βαφτιστεί, πως να το κάνουμε τώρα;;; Όσο και να πληρώσει κανείς, δεν γίνεται. Τώρα τουλάχιστον, γιατί σε 2.000 χρόνια μπορεί και να γίνεται. Πρέπει να το προβλέψουμε τώρα κι αυτό;

Η γαμοβάφτιση προέκυψε για να καλύψει ανάγκες, όπως η κατάσταση που περιγράφει η riniw 1980. *edit - προσθήκη κειμένου που χάθηκε πριν* Τι να κάνει η εκκλησία, να της πει παντέψου τώρα που έχεις πρόβλημα; Μεγάλο πρόβλημα προέκυψε κι από τα διαζύγια, όπου συχνά δεν προλάβαινε / προλαβαίνει να βγει το διαζύγιο του ενός για να ξαναπαντρευτεί "εγκαίρως". Επίσης κάποτε άρχισαν να γίνονται πολιτικοί γάμοι για το ώφελος στα δάνεια και μετά προέκυπτε η ανάγκη για θρησκευτικό γάμο και βάφτιση μαζί .*τελος edit*

Δεν ξύπνησε μια μέρα η εκκλησία κι είπε ας κάνουμε κι αυτό, ο κόσμος ξύπνησε μια μέρα κι είπε δε με νοιάζουν τα "μη" και τα "πρέπει", θα κάνω ό,τι θέλω και με όποιον θέλω, με αποτέλεσμα να προκύπτουν μετά οι καταστάσεις που αποτελούν εξαίρεση στους ξεκάθαρους κανόνες. Τι έπρεπε να κάνει η εκκλησία τότε; Να πει "με φέρατε προ τετελεσμένων, πεισμώνω και δεν σας παντρεύω"; Αντί να το κάνει αυτό βρήκε λύση γιʼ αυτές τις περιπτώσεις κάτι που πέρασε στη συνείδηση του κόσμου ως λάθος μήνυμα, ότι δηλαδή μπορεί ένα ζευγάρι να σχεδιάζει από την αρχή την πορεία των πραγμάτων έτσι κι όλα καλά. Αφού λοιπόν το αποτέλεσμα αυτής της ελαστικότητας ήταν να χαθεί η σπουδαιότητα του γάμου και η θέση του ως θεμέλιο της νέας οικογένειας, είναι κακό τώρα να θέλουν να διορθώσουν το λάθος; Γιατί πρέπει τα πάντα να είναι θέμα χρημάτων;

Είπαμε, έχει υπάρξει κατάχρηση και σε αυτό το θέμα, αυτό όμως δε σημαίνει ότι η κάθε απόφαση στρέφεται γύρω από αυτό.

Για να δούμε ιστορικά το θέμα του γάμου και της εκκλησίας:

Τα πρώτα χριστιανικά χρόνια ο γάμος ήταν καθαρά νομική και κοινωνική πράξη. Στα θέματα οικογενειακής ηθικής η εκκλησία ακολουθούσε τους νόμους της κοινωνίας, π.χ. το ρωμαϊκό ή ιουδαϊκό δίκαιο. Αν μια χριστιανή παντρευόταν σύμφωνα με το ρωμαϊκό νόμο, όφειλε πίστη στον άντρα της, κι αν τον απατούσε, θεωρούταν μοιχαλίδα και από το ρωμαϊκό νόμο, και από την εκκλησία. Και εφόσον ήταν παντρεμένη σύμφωνα με το ρωμαϊκό νόμο, οι σχέσεις της με τον άντρα της θεωρούνταν καθόλα νόμιμες. Δεν υπήρχε θρησκευτικός γάμος, ώστε να γίνει διάκριση πολιτικού και θρησκευτικού γάμου. Πέρασαν αρκετά χρόνια για να καθιερωθεί ο γάμος ως εκκλησιαστικό μυστήριο που τελούταν από ιερείς μέσα στην εκκλησία.

Π.χ. και στο θέμα του πόσοι γάμοι επιτρέπονται, υπάρχει μια μεγάλη προϊστορία. Το ότι καταλήξαμε σήμερα στο όριο των τριών γάμων, δεν σημαίνει ότι πάντα ήταν έτσι, ούτε ότι θα παραμείνει έτσι.

Με άλλα λόγια, πολλά πράγματα αλλάζουν και στην εκκλησία, και το τι είναι ηθικό και τι ανήθικο εξαρτάται από την εποχή. Αυτό δεν το βρίσκω κακό.

Δεν ξύπνησε μια μέρα η εκκλησία κι είπε ας κάνουμε κι αυτό, ο κόσμος ξύπνησε μια μέρα κι είπε δε με νοιάζουν τα "μη" και τα "πρέπει", θα κάνω ό,τι θέλω και με όποιον θέλω, με αποτέλεσμα να προκύπτουν μετά οι καταστάσεις που αποτελούν εξαίρεση στους ξεκάθαρους κανόνες. Τι έπρεπε να κάνει η εκκλησία τότε; Να πει "με φέρατε προ τετελεσμένων, πεισμώνω και δεν σας παντρεύω"; Αντί να το κάνει αυτό βρήκε λύση γιʼ αυτές τις περιπτώσεις κάτι που πέρασε στη συνείδηση του κόσμου ως λάθος μήνυμα, ότι δηλαδή μπορεί ένα ζευγάρι να σχεδιάζει από την αρχή την πορεία των πραγμάτων έτσι κι όλα καλά. Αφού λοιπόν το αποτέλεσμα αυτής της ελαστικότητας ήταν να χαθεί η σπουδαιότητα του γάμου και η θέση του ως θεμέλιο της νέας οικογένειας, είναι κακό τώρα να θέλουν να διορθώσουν το λάθος; Γιατί πρέπει τα πάντα να είναι θέμα χρημάτων;

Είπαμε, έχει υπάρξει κατάχρηση και σε αυτό το θέμα, αυτό όμως δε σημαίνει ότι η κάθε απόφαση στρέφεται γύρω από αυτό.

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου.

κορίτσια εμένα προσωπικά με ενόχλησε πολύ... όταν γίνεται και γάμος και βάφτιση γίνονται 2 μυστήρια απλά γίνονται την ίδια μέρα... πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και η οικονομική δυνατότητα πολλών οικογενειών είναι περιορισμένη.. ναι όλοι θέλουμε στολισμούς και φωτογράφους αλλά αυτό δεν σημαίνει πανηγύρι ο στολισμός είναι για να γίνει πιο όμορφη η εκκλησία και ο φωτογράφος για να έχεις αποτυπομένες αναμνήσεις... εγώ σε όσους γάμους και βαφτίσεις έχω πάει μόνο πανηγύρια δεν ήτανε. οι περισσότεροι πρόσεχαν το μυστήριο εκτός απο 2-3 γιαγιάδες.. τι να πω μπορεί να ήταν η εξαίρεση ... επίσης και εμένα δεν μου αρέσει η εικόνα ενός παππά να δοιαβάζει το ευαγγέλιο απο το ι pad.. μην με ρωτήσετε τον λόγο η απάντηση θα είναι επειδή σε κάποια πράγματα είμαι παλιομοδίτισα :oops::oops:

Συμφωνω και επαυξανω.

Απο ποτε ο ερχομος ενος παιδιου ειναι ντροπη? Μην τρελαθουμε κι ολας. Βλεπετε ολοι ειναι μεσα στην ηθικη στην εκκλησια μας και το μονο που τους πειραζει ειναι η σειρα που καποιος επελεξε για να φτιαξει την οικογενεια του....

Πάμε πάλι : Για την εκκλησία δεν νοείται η γέννηση παιδιών εκτός γάμου, επειδή ρητά και ξεκάθαρα δεν προβλέπονται προγαμιαίες σχέσεις, και άρα το να φέρνεις το παιδί έτοιμο για βάφτιση όταν δεν έχεις παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο είναι παράβαση θρησκευτικού κανόνα!

Δεν προλαβαίνει σε μία μέρα να προκύψει εγκυμοσύνη, να γεννηθεί παιδί και να σαραντήσει για να βαφτιστεί, πως να το κάνουμε τώρα;;; Όσο και να πληρώσει κανείς, δεν γίνεται. Τώρα τουλάχιστον, γιατί σε 2.000 χρόνια μπορεί και να γίνεται. Πρέπει να το προβλέψουμε τώρα κι αυτό;

Η γαμοβάφτιση προέκυψε για να καλύψει ανάγκες, όπως η κατάσταση που περιγράφει η riniw 1980. *edit - προσθήκη κειμένου που χάθηκε πριν* Τι να κάνει η εκκλησία, να της πει παντέψου τώρα που έχεις πρόβλημα; Μεγάλο πρόβλημα προέκυψε κι από τα διαζύγια, όπου συχνά δεν προλάβαινε / προλαβαίνει να βγει το διαζύγιο του ενός για να ξαναπαντρευτεί "εγκαίρως". Επίσης κάποτε άρχισαν να γίνονται πολιτικοί γάμοι για το ώφελος στα δάνεια και μετά προέκυπτε η ανάγκη για θρησκευτικό γάμο και βάφτιση μαζί .*τελος edit*

Αψογα τα λες αλλα δεν θελουν ολοι να δεχτουν τα αυτονοητα.Οχι ομως οτι και αυτο θα πρεπει να ειναι προβλημα της Εκκλησιας :P

Διαφημίσεις

Συμφωνω και επαυξανω.

Απο ποτε ο ερχομος ενος παιδιου ειναι ντροπη? Μην τρελαθουμε κι ολας. Βλεπετε ολοι ειναι μεσα στην ηθικη στην εκκλησια μας και το μονο που τους πειραζει ειναι η σειρα που καποιος επελεξε για να φτιαξει την οικογενεια του....

Προφανώς δεν έχεις ακούσει για κοπέλες που ακόμα και στη δεκαετία του 60 και 70 αυτοκτόνησαν όταν έμαθαν ότι περίμεναν παιδί εκτός γάμου ή γι' αυτές που πήγαιναν για έκτρωση κάτω από ανήκουστες συνθήκες και με ό,τι συνέπειες για τη ζωή και την υγεία τους μπορεί να φανταστεί κανείς, μόνο και μόνο για να μη μαθευτεί... ή για πατεράδες που έδιωχναν τις κόρες τους όταν μαθευόταν κάτι γιατί δεν μπορούσαν να ζήσουν με τη ντροπή.

Δεν ήταν πάντα ελαστική η κοινωνία στα θέματα αυτά, τώρα τελευταία έγινε.

Υπήρχαν εποχές που η νύφη ελέγχονταν δημόσια για την αγνότητά της με το περιβόητο άπλωμα του σεντονιού μετά τη νύχτα του γάμου. Δε νομίζω να υπήρχε η δυνατότητα επιλογής της σειράς των πράξεων τότε...

Αψογα τα λες αλλα δεν θελουν ολοι να δεχτουν τα αυτονοητα.Οχι ομως οτι και αυτο θα πρεπει να ειναι προβλημα της Εκκλησιας :P

Με στεναχωράς που δεν με πιάνεις:lol::lol::lol::lol: (πλάκα μην παρεξηγηθείς έτσι?)

Από τη μια έχουμε το γεγονός ότι η ίδια η εκκλησία επιτρέπει την τέλεση των 2 αυτών μυστηρίων ταυτόχρονα (κατά παραδοχή της) και αυτή ήταν η "τεχνική"μου ερώτηση αν θες- η οποία απαντήθηκε.

Από την άλλη οι προγαμιαίες σχέσεις από τις οποίες προκύπτουν παιδιά είναι μέγα αμάρτημα.

(By the way θα με ενδιέφερε που υπάρχει αυτό μέσα στις γραφές!!!κα΄να link κορίτσια?)

Από τη μια κάτι απαγορεύεται δια ροπάλου και από την άλλη όταν γίνει και προκύψει παιδί επιτρέπεται η τέλεση των 2 μυστηρίων ταυτόχρονα.

:confused::confused::confused::confused::confused::confused: το ένα αναιρεί το άλλο.

οκ ο Θεός συγχωρεί την αμαρτία μας γιατί κάναμε προγαμιαίο σεξ και αποκτήσαμε παιδί.... και επιτρέπει την γαμοβάφτιση (σύμφωνα με την εκκλησία πάντα).

Στο δια ταύτα.

Αν βγάλουν αυτό τον κανόνα, καλό θα ήταν να τον τηρούν ΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ οι εκκλησίες και όχι μόνο οι εκκλησίες της Φθοιώτιδας.

Δεν καταλαβαίνετε εσείς που είσαστε οι πιο πιστοί / πιστές στην θρησκεία ότι αυτά που κάνουν / ξεκάνουν απομακρύνουν το κόσμο από την εκκλησία????

Ή υπάρχουν κανόνες και τους τηρούμε ή δεν υπάρχουν!!!!!

Δεν μπορεί στην μια εκκλησία να επιτρέπουν "event" και στην άλλη ΟΧΙ.

Οι παπάδες πρώτοι ΔΕΝ τηρούν την ιερότητα των μυστηρίων.

Αυτοί δίνουν το παράδειγμα.

Αυτοί μου δίνουν το δικαίωμα να τους λέω τράγους.!!!!

Βρε Καλλιτεκνία μου να σε ρωτήσω? Τον είδες τον παπά με το ipad? έκανε κάτι κακό ο άνθρωπος που διάβαζε το ευαγγέλιο από κει? (εκτός αν έπαιζε tetris τελικά:D)

Προφανώς δεν έχεις ακούσει για κοπέλες που ακόμα και στη δεκαετία του 60 και 70 αυτοκτόνησαν όταν έμαθαν ότι περίμεναν παιδί εκτός γάμου .

Στην δεκαετία του 70 ο παπάς δεν διάβασε το ευαγγέλιο από Ipad!!!!!!

Ο κόσμος εξελίσσεται, η εκκλησία εξελίσσεται απλά όπου τη συμφέρει.

Στην δεκαετία του 70 ο παπάς δεν διάβασε το ευαγγέλιο από Ipad!!!!!!

Ο κόσμος εξελίσσεται, η εκκλησία εξελίσσεται απλά όπου τη συμφέρει.

Καμμία αντίρρηση, ούτε είμαι κι εγώ της νοοτροπίας του 60/70. Απλά απάντησα στο "Απο ποτε ο ερχομος ενος παιδιου ειναι ντροπη? Μην τρελαθουμε κι ολας. " που έθεσε άλλη συμφορουμίτισα. Δεν είναι κακό να γνωρίζουμε κάποια γεγονότα πριν κρίνουμε άλλα.

Προφανώς δεν έχεις ακούσει για κοπέλες που ακόμα και στη δεκαετία του 60 και 70 αυτοκτόνησαν όταν έμαθαν ότι περίμεναν παιδί εκτός γάμου ή γι' αυτές που πήγαιναν για έκτρωση κάτω από ανήκουστες συνθήκες και με ό,τι συνέπειες για τη ζωή και την υγεία τους μπορεί να φανταστεί κανείς, μόνο και μόνο για να μη μαθευτεί... ή για πατεράδες που έδιωχναν τις κόρες τους όταν μαθευόταν κάτι γιατί δεν μπορούσαν να ζήσουν με τη ντροπή.

Δεν ήταν πάντα ελαστική η κοινωνία στα θέματα αυτά, τώρα τελευταία έγινε.

Υπήρχαν εποχές που η νύφη ελέγχονταν δημόσια για την αγνότητά της με το περιβόητο άπλωμα του σεντονιού μετά τη νύχτα του γάμου. Δε νομίζω να υπήρχε η δυνατότητα επιλογής της σειράς των πράξεων τότε...

Eννοειται οτι τα ξερω ολα αυτα. Η ερωτηση μου ηταν ρητορικη ;)

Πάντως εμένα αυτό που με εξαγριώνει σε κάτι τέτοιες αποφάσεις της εκκλησίας είναι ότι ο κάθε Μητροπολίτης κάνει ότι γουστάρει, όποτε γουστάρει.

Οι παπάδες πρώτοι αφήσανε τον κόσμο να κάνει τα μυστήρια events και τώρα τους πείραξε γιατί ο κόσμος προσπαθεί να κάνει το event του όσο πιο οικονομικά μπορεί και φυσικά τσινάνε που τους κάνουνε την εκκλησία τσίρκουλο, αλλά από φράγκα ....ναδα!!!!

Αυτοί αφήσανε με την ανεκτικότητά τους τα ζευγάρια να νομίζουν ότι μπορεί να κάνουν όποια στιγμή θέλουν γαμοβάφτιση-event και τώρα ΚΑΠΟΙΟΙ από αυτούς κοιτάνε πως να το μαζέψουν.

και λένε κιόλας το "θεϊκό"

Δεν αποτελεί δικαιολογία η οικονομική κρίση

Αντί να κάτσουν να μιλήσουν με κάθε ζευγάρι χωριστά και να αφιερώσουν λίγο χρόνο να δουν τι οδήγησε το ζευγάρι στην επιλογή της γαμοβάφτισης, ανάγκη ή event? και να βοηθήσουν αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη και να τζαζάρουν αυτούς που θέλουν το τσίρκουλο ..... αντίθετα τώρα τους βρώμισε το θέμα της γαμοβάφτισης και βγάλανε νεο φιρμάνι.

Με συγχωρείται αλλά αυτά δεν είναι σοβαρές αποφάσεις από ανθρώπους που θέλουν να λέγονται πνευματικοί μας οδηγοί και εκπρόσωποι του Θεού.

Ποικίλα σχόλια και αντιδράσεις έχει προκαλέσει στη Φθιώτιδα η απόφαση του Μητροπολίτη Νικολάου να μην επιτρέπει από την 1η Ιανουαρίου να γίνονται ταυτόχρονα γάμος και βάφτιση στις εκκλησίες του νομού. Ο Μητροπολίτης μάλιστα χαρακτήρισε "προφάσεις" τους οικονομικούς λόγους που επικαλούνται τα ζευγάρια ενώ... παραπονέθηκε για τα λίγα χρήματα που αφήνουν στις εκκλησίες...

"Θα πηγαίνουμε να παντρευόμαστε και να βαφτίζουμε σε εκκλησίες γειτονικών νομών...", λένε νεαρά ζευγάρια στο LamiaReport, μετά την απόφαση του Μητροπολίτη να μην γίνονται πλέον γάμος και βάφτιση μαζί

"Δεν είναι δυνατόν άλλα να ισχύουν στις εκκλησίες της Φθιώτιδας και άλλα σε άλλους νομούς σε όλη τη χώρα...ή θα πηγαίνουμε μόνο στο δημαρχείο....Ζητάμε να το ξανασκεφτεί και να πάρει πίσω την απόφαση, γιατί και ο κόσμος δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα διπλά έξοδα και οι εκκλησίες της Φθιώτιδας θα χάσουν, αφού ο κόσμος θα αναζητήσει λύσεις σε άλλες γειτονικές περιοχές!", σχολίαζαν στο LamiaReport, πολλοί αναγνώστες.

Αυτό όμως που προκάλεσε τις μεγαλύτερες αντιδράσεις ήταν η οικονομική προσέγγιση του θέματος, που έγινε από τον Μητροπολίτη, σε δηλώσεις που έκανε στο τοπικό κανάλι star.

Ο Μητροπολίτης ισχυρίστηκε πως οι οικονομικοί λόγοι που επικαλούνται τα νεαρά ζευγάρια που τελούν διπλά μυστήρια είναι προφάσεις και τους κάλεσε να "κόψουν" από τη διασκέδαση τους.

"Δεν μπορεί τα ζευγάρια να δίνουν για στολισμούς και διασκέδαση των καλεσμένων χιλιάδες ευρώ και στην εκκλησία να αφήνουν 20 και 30 ευρώ... Είναι ντροπή!", δηλώνει χαρακτηριστικά ο κ.κ. Νικόλαος, ο οποίος χαρακτηρίζει τα διπλά μυστήρια ως μόδα, που ξεκίνησε από τη showbiz.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=166852&catid=6

Πολύ που τον νοιάζει το ποιμαντικό μέρος του ζητήματος τον πάτερ:lol::lol::lol::lol::lol:

Είναι αυτό που λέω από την αρχή............αν του τα σκάσεις θα το δει αλλιώς το θέμα με την γαμοβάφτιση.

Όχι για να ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε:P:p:p:p:p:p

Συμφωνώ με την Harlow.Τελικά τι πείραξε πιο πολύ φαινόταν από την αρχή.Και στην τελική δεν νομίζω κανείς να δίνει 20 και 30 ευρώ στην εκκλησία για να τελεστεί ένα μυστήριο.Και δεν νομίζω όταν πάει το ζευγάρι να κανονίσει τα διαδικαστικά να ρωτάει κάποιος παπάς αν θα κάνει τραπέζι, πόσα άτομα θα καλέσει και πόσο στοίχισε ο στολισμός για να κοπεί η ανάλογη ταρίφα.Μην τρελαθούμε τελείως.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

πολύ με συγκλόνησε αυτή η κίνηση της εκκλησίας μας. Έτσι θα πατάξει την ανελέητη εκμετάλλευσή της από τους ανάλγητους πολίτες!

(να γεμίζουν και τα ταμεία βρε παιδί μου, τα να κάνει ο πάτερ, κλέφτης να καταντήσει!)

:twisted: :twisted: :twisted:

(Δεν το χωράει ο νους μου το φιρμάνι τους...)

πολύ με συγκλόνησε αυτή η κίνηση της εκκλησίας μας. Έτσι θα πατάξει την ανελέητη εκμετάλλευσή της από τους ανάλγητους πολίτες!

(να γεμίζουν και τα ταμεία βρε παιδί μου, τα να κάνει ο πάτερ, κλέφτης να καταντήσει!)

:twisted: :twisted: :twisted:

(Δεν το χωράει ο νους μου το φιρμάνι τους...)

καλά το είπες φιρμάνι... εγώ δεν ξέρω κανέναν που να έχει δώσει 20-30 ευρώ αντίθετα όλοι δίνουν 200αρια

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα