Recommended Posts

Όταν "γράφτηκαν" οι γραφές, δεν υπήρχε η επιλογή για γάμο και βάφτιση μαζί ή χώρια, γιατί απλούστατα, δεν προβλεπόταν παιδί χωρίς γάμο!!!

Οι σχέσεις εκτός γάμου απαγορεύονταν και οι γυναίκες που συλλαμβάνονταν να κάνουν κάτι τέτοιο λιθοβολούνταν. Έτσι ήταν τα πράγματα, γιατί αυτό ήταν το Εβραϊκό Δίκαιο (ο Μωσαϊκός Νόμος; ), που ίσχυε την εποχή που έζησε ο Χριστός. Στη χριστιανική θρησκεία βέβαια δεν υπάρχει ο λιθοβολισμός, παρʼ όλα αυτά υιοθετήθηκε η ηθική πλευρά του θέματος που απαγόρευε τις σχέσεις εκτός γάμου.

Ακόμα και λίγες δεκαετίες πριν, ήταν ανήκουστο να υπάρχουν παιδιά εκτός γάμου, και όπου υπήρχαν ήταν στιγματισμένα και εν μέρει καταδικασμένα από την κοινωνία.

Όταν άλλαξαν τα δεδομένα της κοινωνίας, η εκκλησία προφανώς επέλεξε να γίνει λίγο πιο ελαστική σε περιπτώσεις που τα πράγματα ήρθαν αλλοιώς απ΄ότι προβλέπεται κανονικά, και να αποφάσισε (ή αναγκάστηκε να δεχθεί) να τελεί μαζί το γάμο των γονιών και τη βάφτιση του παιδιού. Ίσως οι ιερείς να είδαν πως αυτή η ελαστικότητα οδήγησε στη δημιουργία μιας μόδας, όπου ο γάμος έγινε ένα γεγονός δευτερεύουσας σημασίας που απλά "συνδυάζεται" με ένα άλλο και να αποφάσισαν τώρα να επαναφέρουν τα πράγματα στην αρχική τους μορφή.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά εκείνη την εποχή η εκκλησία δέχονταν η νύφη να είναι 14 ετών, ενώ τώρα το θεωρούμε παιδεραστία.

Καλό θα ήταν στις μέρες μας η εκκλησία να έχει το ποίμνιο με το μέρος της και όποτε χρειάζεται να κάνει τα στραβά μάτια, γιατί σε αντίθετη περίπτωση, αν χάσει την υποστήριξει, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα βάλλουν χέρι στην εκκλησιαστική περιουσία, ίσως φορολογήσουν τα εμπορικά κέντρα τα οποία η εκκλησία νοικιάζει σε επιχειρηματίες (εξάλλου μόνο η εκκλησία έχει τώρα χρήματα) και μετά θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει.

Διαφημίσεις

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά εκείνη την εποχή η εκκλησία δέχονταν η νύφη να είναι 14 ετών, ενώ τώρα το θεωρούμε παιδεραστία.

Καλό θα ήταν στις μέρες μας η εκκλησία να έχει το ποίμνιο με το μέρος της και όποτε χρειάζεται να κάνει τα στραβά μάτια, γιατί σε αντίθετη περίπτωση, αν χάσει την υποστήριξει, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα βάλλουν χέρι στην εκκλησιαστική περιουσία, ίσως φορολογήσουν τα εμπορικά κέντρα τα οποία η εκκλησία νοικιάζει σε επιχειρηματίες (εξάλλου μόνο η εκκλησία έχει τώρα χρήματα) και μετά θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει.

Αυτά που λες τα ξέρεις επίσημα?

Αυτά που λες τα ξέρεις επίσημα?

Τι να ξέρω επίσημα, ότι η γη που είναι χτισμένο το εμπορικό κέντρο cosmos στη Θεσσαλονίκη ανήκει στο Πατριαρχείο (γι΄αυτό και η εκκλησία στο κέντρο), το εμπορικό κέντρο Φωκάς στη Θεσσαλονίκη (γι΄αυτό και το εκκλησάκι από κάτω), το πολυόροφο πάρκινγ δίπλα στο λιμάνι, το πάρκινγκ στο εμπορικό κέντρο asos odeon στην Τσιμισκή; Δεν είναι εξάλλου κάποιο μυστικό. Το ποίμνιο δέχεται να μην καταβάλει κανέναν φόρο η εκκλησία επειδή η εκκλησία κάνει φιλανθρωπικό έργο και στηρίζει το λαό στις δύσκολες αυτές μέρες και καλό θα ήταν πάντα να είναι με το μέρος του λαού.

Τι να ξέρω επίσημα, ότι η γη που είναι χτισμένο το εμπορικό κέντρο cosmos στη Θεσσαλονίκη ανήκει στο Πατριαρχείο (γι΄αυτό και η εκκλησία στο κέντρο), το εμπορικό κέντρο Φωκάς στη Θεσσαλονίκη (γι΄αυτό και το εκκλησάκι από κάτω), το πολυόροφο πάρκινγ δίπλα στο λιμάνι, το πάρκινγκ στο εμπορικό κέντρο asos odeon στην Τσιμισκή; Δεν είναι εξάλλου κάποιο μυστικό. Το ποίμνιο δέχεται να μην καταβάλει κανέναν φόρο η εκκλησία επειδή η εκκλησία κάνει φιλανθρωπικό έργο και στηρίζει το λαό στις δύσκολες αυτές μέρες και καλό θα ήταν πάντα να είναι με το μέρος του λαού.

Δεν ξλερω για την εκκλησιαστική περιουσία, οπότε δεν μπορώ και να εκφέρω γνώμη. Αυτό που ξέρω είναι το έργο που γίνεται (κρίνοντας από την δική μου ενορία) και από φίλους που ανήκουν σε άλλη. Θεωρώ ότι όσον αφορά την φιλανθρωπία έχουν αποδείξει πράγματα, ειδικά αυτές τις μέρες που διανύουμε.

Υπάρχει πουθενά στις γραφές οποιαδήποτε απαγόρευση ταυτόχρονης τέλεσης 2 μυστηρίων μαζί?

Και αν ναι, ποιά είναι αυτά τα μυστήρια και γιατί απαγορεύεται να τελούνται μαζί?

Σε γενικότερες γραμμές ( εκκλησιαστικού πάντα ενδιαφέροντος έτσι?).... γιατί είναι παράβαση το να τελεστεί το μυστήριο της βάφτισης και του γάμου μαζί?

Απο την ακολουθια του γαμου (την οποια καλο ειναι να διαβαζουμε πριν παμε να παντρευτουμε για να δουμε και τι μας ευχονται.....

δος αυτοίς καρπόν κοιλίας και καλλιτεκνίαν.(ειναι αρκετα ξεκαθαρο νομιζω)

Επισης ο κυριος παρεβρεθηκε στο γαμο της Κανα,οχι στη γαμοβαφτιση της Κανα.Αυτο που λαθος εκλαμβανεται απο πολλους ειναι η οικονομια της Εκκλησιας ως 'στραβα ματια΄' .Δηλαδη σαν να μας λεει ,τα κανετε οπως θελετε,ερχεστε και μετα ζητατε επικυρωση των μηστυριων που αγνοησατε...ομως επειδη εμπλεκονται 2 στον γαμο και μπορει ο ενας να μην φταιει η εμπλεκονται παιδια,ας σας δωσουμε την ευκαιρια να ξαναμπητε στους κολπους της εκκλησιας με αλλη διαθεση.Αλλα ματαια,ευχομαι να γινει αμεσα και γρηγορα ενας διαχωρισμος εκκλησιας-κρατους σε ολα τα επιπεδα για να ξερουμε πλεον τι πιστευουμε και που να απευθυνομαστε.

Απο την ακολουθια του γαμου (την οποια καλο ειναι να διαβαζουμε πριν παμε να παντρευτουμε για να δουμε και τι μας ευχονται.....

Επισης ο κυριος παρεβρεθηκε στο γαμο της Κανα,οχι στη γαμοβαφτιση της Κανα.Αυτο που λαθος εκλαμβανεται απο πολλους ειναι η οικονομια της Εκκλησιας ως 'στραβα ματια΄' .Δηλαδη σαν να μας λεει ,τα κανετε οπως θελετε,ερχεστε και μετα ζητατε επικυρωση των μηστυριων που αγνοησατε...ομως επειδη εμπλεκονται 2 στον γαμο και μπορει ο ενας να μην φταιει η εμπλεκονται παιδια,ας σας δωσουμε την ευκαιρια να ξαναμπητε στους κολπους της εκκλησιας με αλλη διαθεση.Αλλα ματαια,ευχομαι να γινει αμεσα και γρηγορα ενας διαχωρισμος εκκλησιας-κρατους σε ολα τα επιπεδα για να ξερουμε πλεον τι πιστευουμε και που να απευθυνομαστε.

Ακριβώς αυτό! Χαίρομαι που κάποιος μπορεί να εκφράζεται τόσο καλά! Λες και ήσουν στην ψυχή μου!

Μην τα μπερδευουμε.Η μητερα μου παντρευτηκε 15 ομως με υπογραφη των κηδεμονων της,και σημερα το ιδιο ισχυει.Το θεμα ειναι νομικο κι οχι εκκλησιαστικο.Το θεμα της εκκλησιαστικης περιουσιας ειναι εντελως διαστρεβλωμενο κι οποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει ολα τα οικονομικα στοιχεια στο διαδικτυο.Η Εκκλησια δεν χρειαζεται να κανει τα στραβα ματια και πολυ κακως τα εχει κανει μεχρι σημερα.Ειναι Θεανθρωπινης προελευσης με σαφες δογματικο περιεχομενο και προσανατολισμο.

Ναι αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Χριστός πήγε ώς ενήλικας να βαπτιστεί, δεν τον βαφτισε η Παναγία. Είτε τα εφαρμόζουμε όλα είτε τα μισά. Εξάλλου ο Χριστός δίδαξε τη συγχώρεση και η εκκλησία πρέπει να συγχωρεί τους αμαρτωλούς.

Ναι αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Χριστός πήγε ώς ενήλικας να βαπτιστεί, δεν τον βαφτισε η Παναγία. Είτε τα εφαρμόζουμε όλα είτε τα μισά.

Κανείς δεν σου επιβάλλει να βαφτίσεις το παιδί σου. Είναι προσωπική σου απόφαση. Δεν πρόκειται να σου χτυπήσουν την πόρτα και να σε πάνε στην εκκλησία με το ζόρι.

Εξάλλου ο Χριστός δίδαξε τη συγχώρεση και η εκκλησία πρέπει να συγχωρεί τους αμαρτωλούς.

Εδώ λίγο με μπέρδεψες. Τί ακριβώς θέλεις να πεις?

Ναι αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Χριστός πήγε ώς ενήλικας να βαπτιστεί, δεν τον βαφτισε η Παναγία. Είτε τα εφαρμόζουμε όλα είτε τα μισά. Εξάλλου ο Χριστός δίδαξε τη συγχώρεση και η εκκλησία πρέπει να συγχωρεί τους αμαρτωλούς.

Ο Χριστος εφαρμοσε ΕΝΤΕΛΩΣ και πιστα τον εβραικο νομο (ως εβραιος που ηταν ''δεν ηρθα για να καταλυσω τον νομο αλλα για να τον συμπληρωσω'')και οι Εβραιοι δεν βαπτιζοταν αλλα εκαναν περιτομη,την οποια υπεστη την εβδομη ημερα οπως οριζε ο νομος και τον πηγε φυσικα η Παναγια.(Η Υπαπαντη)

Η βαπτιση του σηματοδοτει την εναρξη του κυρηγματος Του.Βεβαιως και ο Κυριος συγχωρουσε τους αμαρτωλους κι οχι μονο αλλα τους αγαπουσε ιδιαιτερα(ολους μας δηλαδη),γι αυτο και πρεπει να εκτιμουμε την οικονομια της Εκκλησιας...

Διαφημίσεις

Ακόμα και αν οι γονείς αμάρτησαν πριν από το γάμο και είχαν σεξουαλικές σχέσεις και απέκτησαν ενα παιδί η εκκλησία, αν εξομολογηθούν πρέπει να τους δεχτει πάλι στους κόλπους της, να πραγματοποιηση πρώτα το γάμο του ζευγαριού και μετά να βαφτίσει το παιδί.

Τεσπα, εμένα δεν μου πέφτει και λόγος εγώ θέλω το καλό της κκλησίας και δεν θα ήθελα με τίποτα ο λαός να στραφεί ενάντια στην εκκλησία. Ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος αφιέρωσε τη ζωή του, για να φέρει το λαό και τη νεολαία κοντά στην εκκλησία και καλό θα ήταν να συνεχιστεί το έργο του.

Και πάλι δεν καταλαβαίνωνω (sorry ξέρω είμαι σπασαρ.....)

Αυτό που μου παρέθεσες λέει

δος αυτοίς καρπόν κοιλίας και καλλιτεκνίαν.

δεν λέει πουθενά κάτι για την "αμαρτία" της τέλεσης του διπλού μυστηρίου.

Εντάξει, το κάνεις το παιδί πριν το γάμο..........major αμαρτία "συμφωνώ" μέχρι εδώ.

Εάν τελέσεις τον γάμο την μια μέρα και την βάφτιση την επόμενη και όχι ταυτόχρονα, ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΌ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ?

Και ρωτάω Once again.........οκ συμφωνώ ότι είναι μόδα η γαμοβάφτιση αλλά........ όταν γίνονται ταυτόχρονα και τα δυο μυστήρια μαζί (με την σειρά που ορίζει το ευαγγέλιο) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΒΑΣΗ?

Λέει πουθενά μέσα το ευαγγέλιο ότι απαγορεύεται να τελεστούν τα 2 αυτά μυστήρια μαζί?

Ή γενικότερα απαγορεύει το ευαγγέλιο την τέλεση 2 μυστηρίων μαζί?

Δηλαδη σαν να μας λεει ,τα κανετε οπως θελετε,ερχεστε και μετα ζητατε επικυρωση των μηστυριων που αγνοησατε

Από την στιγμή που η εκκλησία δέχεται να βαφτίσει παιδί που οι γονείς του είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο, αυτό που λες δεν έχει κανένα νόημα.

Μόνη της η εκκλησία δίνει έτσι το δικαίωμα να αγνοήσουμε εμείς την σειρά των μυστηρίων.

Η "μαγκιά" θα ήταν να σου πει, ότι εφόσον το ζευγάρι δεν είναι θρησκευτικά νυμφευμένο ( και είναι μαζί εννοείται), δεν μπορεί να γίνει βάφτιση κλπ κλπ.

Ξέρω, ξέρω, τι φταίει το παιδάκι....

Από την στιγμή όμως που εκκλησία είναι από μόνη της ελαστική σε πολλά θέματα, δεν μπορεί να είναι όπου την συμφέρει και ξαφνικά να στροφάρει και να λέει άλλα.

Γιατί αυτή τη στιγμή ο λόγος που το κάνουν αυτό είναι γιατί χάνουν χρήματα και όχι για να επαναφέρουν το ποίμνιο τους στο δρόμο του Θεού.

Αλλιώς γιατί???

Αλλα ματαια,ευχομαι να γινει αμεσα και γρηγορα ενας διαχωρισμος εκκλησιας-κρατους σε ολα τα επιπεδα για να ξερουμε πλεον τι πιστευουμε και που να απευθυνομαστε.

Συμφωνώ απόλυτα.

Να ξέρει ο καθένας που πατάει και που βρίσκεται και γιατί είναι Χριστιανός ή όχι.

Δυστυχώς όμως η εκκλησία είναι η πρώτη που πολεμάει μια τέτοια κίνηση-θυμάσαι τι έγινε με το που βγήκε το θρήσκευμα από τις ταυτότητες?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Το κουράζουμε!!!

Τα πράγματα ειναι απλά και ομολογουμένα

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Το κουράζουμε!!!

Τα πράγματα ειναι απλά και ομολογουμένα

Εσύ γιατί πετάγεσαι?:P

Πάγαινε να πιεις καφέ μην σου κάνω αναφορά:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Κατήργησαν το θρήσκευμα από τις ταυτότητές μας, θέλουν διαχωρισμό εκκλησίας κράτους, θα καταργήσουν τα θρησκευτικά από τα σχολεία καποια στιγμή θα θελήσουν να αφαιρέσουν και το σταυρό από τη σημαία. Που θα σταματήση αυτή η κατρακύλα;

Διαφημίσεις

Κατήργησαν το θρήσκευμα από τις ταυτότητές μας, θέλουν διαχωρισμό εκκλησίας κράτους, θα καταργήσουν τα θρησκευτικά από τα σχολεία καποια στιγμή θα θελήσουν να αφαιρέσουν και το σταυρό από τη σημαία. Που θα σταματήση αυτή η κατρακύλα;

Για σένα είναι κατρακύλα, όχι για όλους.

Αυτό που λες είναι τελείως αβάσιμο. Ο καθένας που θέλει να ενημερωθεί πιο αξιόπιστα και όχι από λαϊκίστικα μπλογκς γνωρίζει πολύ καλά ότι τα ακίνητα που ανήκουν σε εκκλησίες και μονές, καθώς και τα έσοδα (ακόμη και από τα κεριά) φορολογούνται κανονικά. Μόνο οι χώροι λατρείας καθαυτοί γλυτώνουν το χαράτσι, και τα φιλανθρωπικά ιδρύματα υπάγονται σε άλλο καθεστώς, όχι όμως τα υπόλοιπα ακίνητα της εκκλησίας. Όποιος θέλει, μπορεί να δει εδώ:

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/holysynod.asp?id=1452&what_sub=d_typou

Τώρα για τα λεγόμενα "διπλά" μυστήρια, θεωρητικά επιτρέπονται. Αφού γίνει η απόλυση του πρώτου, μπορεί να ξεκινήσει οποιοδήποτε άλλο μυστήριο. Σε ειδικές περιπτώσει πάντα γινόταν, π.χ. αν αποφάσιζε κάποια στιγμή μια αλλόθρησκη οικογένεια με παιδιά να ασπαστεί το χριστιανισμό, βαφτίζονταν οικογενειακώς και μετά παντρεύονταν οι γονείς. Το πρόβλημα προέκυψε από τη στιγμή που γίνεται συνήθεια να παρακάμπτει κάποιος τελείως τα μυστήρια ενώ είναι Χριστιανός, και όποτε βολέψει να διοργανώσει ένα event, κάνει μια γαμοβάφτιση.

βασικά, το όλο πράγμα με τις γαμοβαφτίσεις ξεκίνησε γιατί οι παπάδες παλιά αρνούνταν (δεν ξέρω αν ακόμη ισχύει) να βαφτίσουν το παιδί χωρίς να έχει προηγηθεί θρησκευτικός γάμος.

τώρα, τί βλακεία είναι αυτή, η εκκλησία να κάνει τα στραβά μάτια και να εύχεται καρπό κοιλίας σε μια γυναίκα, ήδη μαμά, κι από την άλλη ένα ζευγάρι να θέλει σώνει και καλά να βαφτίσει το παιδί του με θρησκευτικό τρόπο, αφού δεν έχει παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο?? εγώ δεν το καταλαβαίνω.

κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε οι παπάδες να μην παντρεύουν ζευγάρι που έχει ήδη παιδιά (ώστε να είναι όλα σύμφωνα με την παράδοση της εκκλησίας) και οι γονείς που παντρεύονται με πολιτικό γάμο να κάνουν ονοματοδοσία.

ας υπάρχει και μια ευχή της εκκλησίας γαι όσα ζευγάρια θέλουν τον θρησκευτικό γάμο, αλλά τους πρόλαβε ο πελαργός...

0qYJp3.png 

Τώρα για τα λεγόμενα "διπλά" μυστήρια, θεωρητικά επιτρέπονται. Αφού γίνει η απόλυση του πρώτου, μπορεί να ξεκινήσει οποιοδήποτε άλλο μυστήριο. Σε ειδικές περιπτώσει πάντα γινόταν, π.χ. αν αποφάσιζε κάποια στιγμή μια αλλόθρησκη οικογένεια με παιδιά να ασπαστεί το χριστιανισμό, βαφτίζονταν οικογενειακώς και μετά παντρεύονταν οι γονείς. Το πρόβλημα προέκυψε από τη στιγμή που γίνεται συνήθεια να παρακάμπτει κάποιος τελείως τα μυστήρια ενώ είναι Χριστιανός, και όποτε βολέψει να διοργανώσει ένα event, κάνει μια γαμοβάφτιση.

Άντε γειά σου, επιτέλους κάποιος μου έδωσε μια απάντηση "εκκλησιαστικού " περιεχομένου.

Οπότε -προσωπική μου άποψη- πάντα, η απαγόρευση της γαμοβάφτισης (εάν ισχύει) δεν έχει να κάνει καθαρά με θρησκευτικό περιεχόμενο, παρά μόνο με τα λεφτά που θα χάσουν οι εκκλησίες εάν το μυστήριο "συγχωνευτεί".

Γιατί αλλιώς μπορεί πολύ απλά η αρχιεπισκοπή να βγάλει μια ανακοίνωση και να θέσει τέρμα σε όλα τα τσίρκουλα που κάποιοι κάνουν στις εκκλησίες και από μυστήριο το κάνουν event!!!

Δεν τους ενοχλεί το διπλό μυστήριο, τους ενοχλεί το event σωστά?

ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΆΝΟΥΝ????????????????

Καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ.

Επειδή αναφέρθηκε τι διαφορά θα έχει να γίνει τη μια μερα το ένα μυστήριο κ την άλλη το άλλο.. Αυτό που είχα ακούσει σαν πρόταση από έναν ιερέα..μπορεί να γίνουν κ τα 2 μυστήρια μαζί αλλά χωρίς κόσμο στο γάμο. Δηλαδή να γίνει ο γάμος ήσυχα κ μετά να βαφτιστεί το παιδάκι, να αποφευχθεί όλο αυτό το πανηγύρι που έχει γίνει μόδα. Διαφωνείτε με αυτό;

KtMtp3.png

Καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ.

Επειδή αναφέρθηκε τι διαφορά θα έχει να γίνει τη μια μερα το ένα μυστήριο κ την άλλη το άλλο.. Αυτό που είχα ακούσει σαν πρόταση από έναν ιερέα..μπορεί να γίνουν κ τα 2 μυστήρια μαζί αλλά χωρίς κόσμο στο γάμο. Δηλαδή να γίνει ο γάμος ήσυχα κ μετά να βαφτιστεί το παιδάκι, να αποφευχθεί όλο αυτό το πανηγύρι που έχει γίνει μόδα. Διαφωνείτε με αυτό;

Καθόλου (βέβαια θεωρώ ότι το καθόλου κόσμο δεν πρέπει να εφαρμόζεται στους συγγενείς πρώτου βαθμού).

Θες το μυστήριο? Πήγαινε παντρέψου, βαφτίσου κλπ, χωρίς να πληρώσεις ευρώπουλο τσακιστό στην εκκλησία και μετά πήγε στο ISLAND και κάλεσε τη μισή Αθήνα και όλα τα gossipadika να σε φωτογραφίζουν και να δείχνουν τι ωραίο event που είχες.

Άντε γειά σου, επιτέλους κάποιος μου έδωσε μια απάντηση "εκκλησιαστικού " περιεχομένου.

Οπότε -προσωπική μου άποψη- πάντα, η απαγόρευση της γαμοβάφτισης (εάν ισχύει) δεν έχει να κάνει καθαρά με θρησκευτικό περιεχόμενο, παρά μόνο με τα λεφτά που θα χάσουν οι εκκλησίες εάν το μυστήριο "συγχωνευτεί".

Γιατί αλλιώς μπορεί πολύ απλά η αρχιεπισκοπή να βγάλει μια ανακοίνωση και να θέσει τέρμα σε όλα τα τσίρκουλα που κάποιοι κάνουν στις εκκλησίες και από μυστήριο το κάνουν event!!!

Γιατί τότε θα έχουν πάλι αντιδράσεις του τύπου "Γιατί δεν κάνουν τα στραβά μάτια οι ιερείς;". Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει επάνασταση χωρίς αιτία.

Γιατί τότε θα έχουν πάλι αντιδράσεις του τύπου "Γιατί δεν κάνουν τα στραβά μάτια οι ιερείς;". Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχει επάνασταση χωρίς αιτία.

Δεν νομίζω.

Εκεί μπορεί να απαντήσει ο κάθε παπάς "Έτσι είναι ο κανόνας της εκκλησίας κι αν θες να είσαι Χριστιανός, αυτόν τον κανόνα πρέπει να ακολουθήσεις".

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να είσαι Χριστιανός, ούτε να παντρευτείς στην εκκλησία ή να βαφτίσεις το παιδί σου.

Την "επανάσταση χωρίς αιτία" την δημιουργεί η ίδια η εκκλησία που αφήνει τον κάθε παπά να εφαρμόζει ότι θέλει, όπου θέλει και όποτε θέλει.

Έτσι ο καθένας πάει σε όποια εκκλησία ο πάτερ δέχεται να χρηματιστεί για να αφήσει το μυστήριο να γίνει event!!!

Και φυσικά ο υπόλοιπος κόσμος διαμαρτύρεται για τα 2 μέτρα και 2 σταθμά.

Θέλω να πιστεύω ότι για τους περισσότερους ιερείς το πρόβλημα είναι απλώς ποιμαντικό, όχι οικονομικό. Όπως π.χ. προτρέπουν τον κόσμο που πάει στην ανάσταση -όσοι τον προτρέπουν τέλος πάντων- να μείνουν μέχρι το τέλος και μην φύγουν μόλις ακούσουν το Χριστός Ανέστη για να συνεχίσουν τη γιορτή σε κέντρα, έτσι είναι κατά των γαμοβαφτίσεων και των events.

Πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει. Είμαι κατά των γενικών απαγορεύσεων, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζεται σε κάθε οικογένεια και ποιοι λόγοι τους οδήγησαν στην απόφασή τους. Αλλά σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει.

Θέλω να πιστεύω ότι για τους περισσότερους ιερείς το πρόβλημα είναι απλώς ποιμαντικό, όχι οικονομικό.

Πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει. Είμαι κατά των γενικών απαγορεύσεων, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζεται σε κάθε οικογένεια και ποιοι λόγοι τους οδήγησαν στην απόφασή τους. Αλλά σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει.

Αν το πρόβλημά τους είναι όντως ποιμαντικό, τότε θα πρέπει να αφιερώνουν λίγο χρόνο παραπάνω στο κάθε ζευγάρι που πάει και ζητάει γαμοβάφτιση.

Είναι πανεύκολο να διαπιστώσει ο παπάς αν θέλει ο άλλος το μυστήριο ή θέλει απλά να το κάνει event!!

Η απαγόρευση αυτή (αν γίνει τελικά) και η μη απόλυτη εφαρμογή της από όλους τους παπάδες, απλά θα απομακρύνει περισσότερο τον κόσμο από την εκκλησία.

Δεν έχει τίποτα ποιμαντικό μέσα της.:cry:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα