Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ


katerina79

Recommended Posts

@ΑΡΓΚ σε μελετάμε συνέχεια με τον άντρα μου γιατί του είπα όλα αυτά για το πώς να συνηθίσουμε τη μεζονέτα, να το σκεφτόμαστε σαν ένα μονοωροφο σπίτι κλπ, και κάθε φορά που ξεχναμε πχ το κινητό, το φορτιστή κλπ και ανεβοκατεβαινουμε σε σκεφτόμαστε. Χτες το βράδυ λοιπόν ανεβήκαμε για ύπνο μες στην κούραση , εγώ ξάπλωσα ήδη έτοιμη για ύπνο και συνειδητοποιήσαμε ότι ξεχάσαμε να σβήσουμε το καλοριφέρ στο ισόγειο (ανάβουμε όπου είμαστε). Ξεκιναει λοιπόν ο άντρας μου να κατέβει και μου λέει "ένα μωρέ, δεν είναι τίποτα, σαν να πηγαίνω στο δίπλα δωμάτιο"! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/12/2020 at 11:06 ΜΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Το θέμα μου δεν αφορά ακριβώς τους κινδύνους, αλλά μιας και ξέρετε από μεζονέτες είπα να γράψω εδώ.

Όσοι λοιπόν μένετε σε μεζονέτες που τα δωμάτια είναι πάνω, σε ποια ηλικία αρχίσατε να περνάτε με τα παιδιά περισσότερο χρόνο στο δωμάτιό τους; Και πότε τα αφήσατε μόνα τους εκεί να παίξουν; Η μικρή μας είναι ακόμα ενάμισι, οπότε δεν τίθεται θέμα να την αφήσουμε μόνη ακόμη. Πρόσφατα άρχισε όταν την πηγαίνουμε για ύπνο να μη θέλει να κοιμηθεί αλλά να παίξει, παρόλο που δεν είχε παιχνίδια εκεί (είχαμε βάλει αυτοκόλλητα τοίχου και ένα πολύ ελκυστικό χαλί με αρκουδάκια και ήθελε να κατέβει εκεί :razz: ). Σιγά σιγά άρχισε να ζητάει και σε άλλες ώρες να πάει πάνω. Κι έτσι ενώ ήταν όλα τα παιχνίδια στο σαλόνι αποφασίσαμε να ανεβάσουμε λίγα πάνω και να ανεβαίνουμε επί τούτου να περνάει περίπου ένα δίωρο τη μέρα εκεί ώστε και να το χορταίνει για να μην της λείπει όταν πάει για ύπνο, και γενικά να αλλάζει παραστάσεις και να μην είναι συνέχεια στη σαλονοκουζίνα. Ακόμα βέβαια αναγκαστικά πηγαίνει μαζί της και κάποιος από εμάς, που όμως δεν έχει τίποτα να κάνει πάνω γιατί είναι μόνο τα δυο υπνοδωμάτια.

Η μεγάλη γύρω στα 3 που την άφηνα χωρίς φόβο και η μικρή από μηνών, 14 περίπου που περπάτησε καθώς δεν αποχωρίζοταν την αδερφή της. Τώρα πια 2,5 τις αφήνω για πλάκα πάνω και εξαφανιζομαι. Κλείνω και μπάνιο και πορτάκι κι εγώ γίνει Λούης. Άμα πέσει μαλλιοτραβηγμα θα το καταλάβω από τις τσιριδες κ θα ανέβω. 

Εγώ επίσης πλέον περνάω περισσότερο χρόνο πάνω καθώς πέραν δωματίου, υπάρχει γραφείο και δωμάτιο με ντουλαπες για ρουχισμό, και τακτοποιώ οπότε περνάει η ώρα μου. Επίσης το πάνω μπάνιο είναι μεγάλο και γενικά ο πάνω όροφος μου αρέσει περισσότερο. Ίσως επειδή δεν τον είχα συνηθίσει, από τοτε που γέννησα το πρώτο τη βγάζαμε κάτω. Τώρα έχω αρχίσει κ χαίρομαι όλο το σπίτι. Μοναδικό μου άγχος η σκάλα, για τα παιδιά κυρίως αν κ γενικά προσέχουν.

On 6/12/2020 at 11:56 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

Ο μεγάλος μου γιος ξεκίνησε να μένει μόνος του στον πάνω όροφο με τα παιχνίδια του όταν ήταν 4 χρόνον, ο μικρός που ακολουθεί τον μεγάλο πλέον 2,5 μένει μόνος στον πάνω όροφο στο δωμάτιο του αδερφού του αλλά τα έχω όλα ασφαλισμένα πάνω κλειδώνω κρεβάτι καμάρα κ μπάνιο έχω κλειδαριά στις μπαλκονοπερτες κ ουσιαστικά έχει πρόσβαση μόνο στα παιδικά δωμάτια.. Βέβαια από πολύ μικρά όταν ήταν όταν ήθελα πχ να στρώσω κρεβάτια τους έπαιρνα μαζι μου πάνω αλλά έχω κ πόρτα ασφαλείας στιε σκάλες κ την έκλεινα καθώς μεγαλωναν όμως το σταμάτησα γιατί χοροπηδουσαν πάνω στο κρεβάτι κ δε μπορούσα να στρώσω.... :lol:

Ναι όλη μέρα σαλόνι κ κουζίνα στο σαλόνι μόνο παιχνίδια βλέπεις τίποτε άλλο, αντε κ καμία βόλτα στο πάνω όροφο για να περάσει η ώρα.... Πιστεύω τώρα που μεγαλώνουν σιγά σιγά να αλλάξει αυτό κ να περνάνε ποιο πολλές ώρες στο δωμάτιο τους με τα παιχνίδια τους για να μπορέσουμε κ εμείς να έχουμε λίγο τον προσωπικό μας χώρο  κ να χαλαρώνουμε έστω κ λίγο..!!!!! 

Κι εμείς τα ίδια σαλόνι κουζίνα γιατί πάνω δεν έχεις κάτι φοβερό να κανεις. Βέβαια μεγαλώνοντας τα παιδιά τους αρέσει να περνούν χρόνο στο δωμάτιο τους και μόνα τους. Αργκ πόσες ώρες να κάτσεις στο παιδικο και να παίζεις? Εγώ προσωπικά πάνω από μισή δεν μπορώ, το βράδυ μπορεί να κάτσω παραπάνω Καμμια ώρα αλλά όχι μόνο παιχνίδι αλλά και κάνα παραμύθι, μπάνιο.. 

 

Το καλό με τη μεζονέτα εινααι ότι δε γιβεται παντού ο χαμός. Δηλαδή εγώ πλέον έχω λίγα παιχνίδια στο σαλόνι και τα περισσότερα στα παιδικά. Βέβαια μου τα σέρνουν κάτω και κάθε τόσο εγώ τα ανεβάζω. Γενικά αυτό το πάνω κάτω με κουράζει αλλά έχει και τα υπέρ του 

On 7/12/2020 at 12:49 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

Κ εγώ ανακουφιστηκα κάπως γιατί ανησυχούσα πως κάτι δε κάνω καλά, βέβαια ο μικρός είναι δυόμιση αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσω να συμαζεψω κάτι κ να μην έρθει να του αλλάξει θέση η να αναποδογυρισει τα κουτιά, όταν θέλει μπορεί να φυλάξει οοολα τα παιχνίδια στη θέση τους αλλά μόνο όταν θέλει εκείνος.. Η μπορεί να τα ρίχνει κάτω απλά για να κάθετε να τα μαζεύει.... 

Ποιο μάζεμα βρε κορίτσια. Ελάτε να γνωρίσετε τη μικρή μου κόρη που κάνει για δέκα γιους δικούς σας. Μιλάμε πολυ ζουζούνα

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

@ΑΡΓΚ σε μελετάμε συνέχεια με τον άντρα μου γιατί του είπα όλα αυτά για το πώς να συνηθίσουμε τη μεζονέτα, να το σκεφτόμαστε σαν ένα μονοωροφο σπίτι κλπ, και κάθε φορά που ξεχναμε πχ το κινητό, το φορτιστή κλπ και ανεβοκατεβαινουμε σε σκεφτόμαστε. Χτες το βράδυ λοιπόν ανεβήκαμε για ύπνο μες στην κούραση , εγώ ξάπλωσα ήδη έτοιμη για ύπνο και συνειδητοποιήσαμε ότι ξεχάσαμε να σβήσουμε το καλοριφέρ στο ισόγειο (ανάβουμε όπου είμαστε). Ξεκιναει λοιπόν ο άντρας μου να κατέβει και μου λέει "ένα μωρέ, δεν είναι τίποτα, σαν να πηγαίνω στο δίπλα δωμάτιο"! :-P

 

Θέμα συνήθειας είναι :) Αν είναι δικό σας το σπίτι και άθλια η σκάλα, αρχίστε να σκέφτεστε αποταμίευση για να την αλλάξετε. Δεν είναι φυσιολογικό να δυσκολεύεσαι να πας από το ένα δωμάτιο του σπιτιού στο άλλο, πέραν της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Δικό μας είναι αλλά είναι καινούργια η σκάλα. Ο άντρας μου την παρήγγειλε, δεν είχαμε γνωριστεί ακόμα. Αλλά δεν μπαίνει άλλου τύπου σκάλα, έτσι ήταν μελετημένο. Αν γίνει χτιστή θα είναι σαν καμπαναριό καθεδρικού :-P Γιατί είναι στρογγυλή. Αλλά βασικά δεν φταίει το πώς είναι η σκάλα, φταίει το ότι υπάρχει σκάλα! Θα συνηθίσουμε, πού θα πάει. Όταν γεράσουμε θα φύγουμε :razz: Πάντως πέρα από την πλάκα μόνο από εσένα ακούω τόση άνεση! Όλοι όσοι ξέρω που εχουν μεζονέτα καταριούνται το ανεβοκατεβάσμα! Κανείς δεν λέει έτσι απλά "από το ένα δωμάτιο στο άλλο"!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δικό μας είναι αλλά είναι καινούργια η σκάλα. Ο άντρας μου την παρήγγειλε, δεν είχαμε γνωριστεί ακόμα. Αλλά δεν μπαίνει άλλου τύπου σκάλα, έτσι ήταν μελετημένο. Αν γίνει χτιστή θα είναι σαν καμπαναριό καθεδρικού :-P Γιατί είναι στρογγυλή. Αλλά βασικά δεν φταίει το πώς είναι η σκάλα, φταίει το ότι υπάρχει σκάλα! Θα συνηθίσουμε, πού θα πάει. Όταν γεράσουμε θα φύγουμε :razz: Πάντως πέρα από την πλάκα μόνο από εσένα ακούω τόση άνεση! Όλοι όσοι ξέρω που εχουν μεζονέτα καταριούνται το ανεβοκατεβάσμα! Κανείς δεν λέει έτσι απλά "από το ένα δωμάτιο στο άλλο"!

 

Κι εγώ κι εγώ! Έχω και σοφίτα (όπου δουλεύω κιόλας αυτό τον καιρό), έξτρα σκάλα εκεί, για την αποθήκη πρέπει να κατέβεις έξτρα σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο. Ούτε τις καταλαβαίνω πια τις σκάλες, είναι θέμα συνήθειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι τόσο η κουραση-λαχανιασμα, όσο η αίσθηση της μανουρας, ότι ξενιτευεσαι. Θα σας πω γιατί το λέω ότι δεν είναι η κούραση: το πατρικό μου εχει την εξής ιδιοτυπία: αποτελειται από δύο διαφορετικά διαμερίσματα, σε οικογενειακή πολυκατοικία. Στο ένα είναι τα δωμάτια και κουζίνα και στο άλλο σαλόνι και γραφείο. Δεν έχει εσωτερική σκάλα, πρέπει να βγεις στο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας κ να πας με το ασανσέρ. Ε παρόλο που είχε ασανσέρ, μου/μας φαινόταν πολλή διαδικασία όλο αυτό. Ουσιαστικά το σαλόνι δεν το χρησιμοποιούσαμε (ήταν και υπερβολικά επισημο, παλαιάς κοπής, ούτως ή άλλως). Και δεν υπήρχε θέμα σκάλας αλλά αυτή η αίσθηση ότι αλλάζεις σπίτι. Θα μου πείτε εκεί όντως άλλαζες σπίτι. Συμφωνώ, το είπα απλά για το ότι δεν είναι -μονο- η σκάλα που δημιουργεί αυτή την αίσθηση μανουρας και ξενιτεμου.:-P (Υπερβάλλω και λίγο για να γελάσουμε)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δικό μας είναι αλλά είναι καινούργια η σκάλα. Ο άντρας μου την παρήγγειλε, δεν είχαμε γνωριστεί ακόμα. Αλλά δεν μπαίνει άλλου τύπου σκάλα, έτσι ήταν μελετημένο. Αν γίνει χτιστή θα είναι σαν καμπαναριό καθεδρικού :-P Γιατί είναι στρογγυλή. Αλλά βασικά δεν φταίει το πώς είναι η σκάλα, φταίει το ότι υπάρχει σκάλα! Θα συνηθίσουμε, πού θα πάει. Όταν γεράσουμε θα φύγουμε :razz: Πάντως πέρα από την πλάκα μόνο από εσένα ακούω τόση άνεση! Όλοι όσοι ξέρω που εχουν μεζονέτα καταριούνται το ανεβοκατεβάσμα! Κανείς δεν λέει έτσι απλά "από το ένα δωμάτιο στο άλλο"!

Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚ για την σκάλα. Το σκεφτήκατε καλά κ βάλατε τέτοια? Δεν θα γινόταν κάπως να γκρεμίσετε κάτι για να την κάνετε αλλιώς? Εμένα μου φαίνεται πολύ επίφοβη αυτου του είδος η σκάλα για μικρά παιδιά.. Κ άντε τώρα το παίρνεις αγκαλιά κ κατεβαίνετε, όταν θα γίνει 4-5 χρόνων πως θα κατεβαίνει μόνο του? Κ μεγαλύτερο ακόμα μη σου πω

Link to comment
Share on other sites

Την είχε βάλει ο άντρας μου όταν ήταν ελεύθερος, δεν το είχε σκεφτεί για παιδιά. Αλλά δεν μπαίνει και κάτι άλλο. Είναι μια στρογγυλή τρύπα στην πλάκα. Τα μπετά είχαν μπει απο το 80. Αλλά γενικά οι στρογγυλές έτσι είναι όπου έχω δει, εκτός αν την κάνεις όλη ξυλινη (πανάκριβο) ή εξ αρχής τσιμεντένια μαζι με τα μπετά που όμως είναι σαν πύργος. Γνωστοί μας που έχουν τέτοια σκάλα, μέχρι περίπου 4-5 ετών ανεβοκατέβαιναν μαζί με τα παιδιά για να επιβλέπουν και μετά μπορούσαν μόνα. Και η δικιά μας δεν έχει τόσο μεγάλα κενά που να κινδυνεύει να περάσει ανάμεσα παιδί 5 ετών. Έχει μόνο τον κίνδυνο οποιασδήποτε σκάλας όπως κι αν είναι, μην πέσει δηλαδή στο κατέβασμα ή σκονταψει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Την είχε βάλει ο άντρας μου όταν ήταν ελεύθερος, δεν το είχε σκεφτεί για παιδιά. Αλλά δεν μπαίνει και κάτι άλλο. Είναι μια στρογγυλή τρύπα στην πλάκα. Τα μπετά είχαν μπει απο το 80. Αλλά γενικά οι στρογγυλές έτσι είναι όπου έχω δει, εκτός αν την κάνεις όλη ξυλινη (πανάκριβο) ή εξ αρχής τσιμεντένια μαζι με τα μπετά που όμως είναι σαν πύργος. Γνωστοί μας που έχουν τέτοια σκάλα, μέχρι περίπου 4-5 ετών ανεβοκατέβαιναν μαζί με τα παιδιά για να επιβλέπουν και μετά μπορούσαν μόνα. Και η δικιά μας δεν έχει τόσο μεγάλα κενά που να κινδυνεύει να περάσει ανάμεσα παιδί 5 ετών. Έχει μόνο τον κίνδυνο οποιασδήποτε σκάλας όπως κι αν είναι, μην πέσει δηλαδή στο κατέβασμα ή σκονταψει. 

Δλδ εχει το κενο στην πλατη της σκαλας; αν εκεινο κλεισει με ξυλο; η να ντυθει κ ολη με φθηνο ξυλο; σαν λαμινειτ; για να μην εχει το κενο κ χτυπησει αν πεσει καποιος σε μεταλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλοπάτια έχουν ξύλο πάνω, δεν είναι μέταλλο. Ο σκελετός είναι μεταλλικός. Γενικά δεν είναι τόσο χάλια, μη φαντάζεστε σαν τις στριφτές σιδερένιες σκαλιτσες που ανεβαίνουν στις ταράτσες. Και πλάτος καλό έχει, γύρω στους 90 πόντους το σκαλοπάτι. Απλά δεν είναι για να την ανεβαίνει ένα μωρό μπουσουλωντας ή να κατεβαίνει με τον πωπο όπως έγραψε μια κοπέλα παραπάνω. Αλλά παιδί νηπιακής ηλικίας ανεβοκατεβαίνει με συνοδό και γύρω στα 5 και μόνο. Έχει τον κίνδυνο που έχουν όλες οι σκαλες μην πέσει, όχι ότι θα περάσει μέσα από το κενό. Πιο πολύ φοβάμαι τη φαεινη παιδική ιδέα να κάνουν τσουλήθρα στην κουπαστή, που ισχύει σε όλες τις σκάλες επισης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Τα σκαλοπάτια έχουν ξύλο πάνω, δεν είναι μέταλλο. Ο σκελετός είναι μεταλλικός. Γενικά δεν είναι τόσο χάλια, μη φαντάζεστε σαν τις στριφτές σιδερένιες σκαλιτσες που ανεβαίνουν στις ταράτσες. Και πλάτος καλό έχει, γύρω στους 90 πόντους το σκαλοπάτι. Απλά δεν είναι για να την ανεβαίνει ένα μωρό μπουσουλωντας ή να κατεβαίνει με τον πωπο όπως έγραψε μια κοπέλα παραπάνω. Αλλά παιδί νηπιακής ηλικίας ανεβοκατεβαίνει με συνοδό και γύρω στα 5 και μόνο. Έχει τον κίνδυνο που έχουν όλες οι σκαλες μην πέσει, όχι ότι θα περάσει μέσα από το κενό. Πιο πολύ φοβάμαι τη φαεινη παιδική ιδέα να κάνουν τσουλήθρα στην κουπαστή, που ισχύει σε όλες τις σκάλες επισης!

Εφόσον το σπίτι είναι δικό σας και από ότι καταλαβαίνω εκεί έχετε σκοπό να μείνετε, εγώ θα την άλλαζα! Και μόνο που σκέφτομαι να συνοδεύω ένα παιδί πάνω κάτω μέχρι τα 5 με κουράζει! Η μεγάλη σ εμάς ανεβοκατεβαινει την σκάλα από τα 2 μόνη της, ίσως και λίγο πιο πριν. Και φαντάσου να κάνεις και δεύτερο δηλαδή, (υποθετικά μιλάω δεν ξέρω εάν θα το ήθελες, είναι στα σχέδια σας) τότε για μια 8ετια θα συνοδεύεις ένα παιδί πάνω κάτω! Πολύ μανούρα. 

Κατά τα άλλα όμως συμφωνώ με @ΑΡΓΚ και εμένα πλέον δεν μου κάνει αίσθηση το πάνω κάτω, είναι σαν να πηγαίνω σε άλλο δωμάτιο. Άλλο αυτό βέβαια και άλλο το να πρέπει να συνοδεύω τα παιδια κάθε φορά που θέλουν να αλλάξουν όροφο. Βέβαια όταν σκέφτομαι την κυκλικη σκάλα όντως και εμένα μου κάνει ότι ενώνει δύο τελείως διαφορετικούς/απομονωμενους ορόφους. Στις άλλες που έχεις και τον περιβάλλοντα χώρο που έχεις μια επαφή με τον άλλο όροφο (όχι μια τρύπα δηλαδή), μου κάνει κάπως πιο ενσωματωμένος ο ένας όροφος στον άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Το να μην είναι κυκλική δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει, αυτή είναι η υποδομή. Οπότε αφού δεν γίνεται να τετραγωνιστει ο κύκλος, δεν χρειάζεται αλλαγή απλά και μόνο για τα κενά. Αφού ούτως ή άλλως οι πιο πολλές είπατε ότι μέχρι τα 4-5 είστε σε όποιον όροφο είναι και τα παιδιά, τι πειράζει να τα συνοδεύεις στο ανεβοκατεβασμα; Εξάλλου και κενά να μην είχε πάλι είναι επίφοβο να ανεβοκατεβαίνει μόνο ένα παιδί τόσο ψηλή σκάλα μέχρι ηλικία γύρω στα 3. 

Επίσης αν γινόταν να άλλαζε σχήμα πες οκ, αλλά μόνο για τα κενά, το ότι είναι καινούργια και αχρησιμοποίητη (ένα χρόνο μενουμε μόνιμα) δεν είναι αμελητέο. Ήταν μεγάλο κόστος τόσο σίδερο και ξύλο (γιατί ενώνει τρία επίπεδα), δεν το αλλάζεις μόλις το έφτιαξες! 

Σε ποιες σκάλες εννοεις ότι έχεις και περιβάλλοντα χώρο; Όλες τρύπα δεν είναι; Απλά είναι τετράγωνη τρύπα αντί κυκλική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Το να μην είναι κυκλική δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξει, αυτή είναι η υποδομή. Οπότε αφού δεν γίνεται να τετραγωνιστει ο κύκλος, δεν χρειάζεται αλλαγή απλά και μόνο για τα κενά. Αφού ούτως ή άλλως οι πιο πολλές είπατε ότι μέχρι τα 4-5 είστε σε όποιον όροφο είναι και τα παιδιά, τι πειράζει να τα συνοδεύεις στο ανεβοκατεβασμα; Εξάλλου και κενά να μην είχε πάλι είναι επίφοβο να ανεβοκατεβαίνει μόνο ένα παιδί τόσο ψηλή σκάλα μέχρι ηλικία γύρω στα 3. 

Επίσης αν γινόταν να άλλαζε σχήμα πες οκ, αλλά μόνο για τα κενά, το ότι είναι καινούργια και αχρησιμοποίητη (ένα χρόνο μενουμε μόνιμα) δεν είναι αμελητέο. Ήταν μεγάλο κόστος τόσο σίδερο και ξύλο (γιατί ενώνει τρία επίπεδα), δεν το αλλάζεις μόλις το έφτιαξες! 

Σε ποιες σκάλες εννοεις ότι έχεις και περιβάλλοντα χώρο; Όλες τρύπα δεν είναι; Απλά είναι τετράγωνη τρύπα αντί κυκλική.

Ναι, να αλλάξει γενικά το είχα στο μυαλό μου, όχι μόνο τα κενα, αλλά έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον δεν γίνεται. Όπως και να χει η κυκλική φαίνεται πιο επικίνδυνη για νήπια με τρύπες ή χωρίς. 

Ναι δεν μένουν μόνες τους σε έναν όροφο για ώρα, αλλά η μεγάλη ανεβοκατεβαινει πολλές φορές μέσα στην ημέρα να πάει στον μπαμπά της που δουλεύει κάτω, να πάει τουαλέτα, να πάει να πάρει από κάτω κάτι που θέλει, αυτό σκεφτόμουν και έλεγα ότι θα με κουράζε εάν έπρεπε να πηγαίνω μαζί της κάθε φορά. 

Τωρα για τον περιβάλλοντα χώρο μάλλον δεν το εκφράζω σωστά. Στο μυαλό μου την κυκλική σκάλα την έχω ότι είσαι πάνω και μετά έχει την τρύπα (σχετικά μικρή) το πάτωμα που είναι η σκάλα. Εμάς, που δεν έχουμε κυκλική, δεν είναι έτσι. Είναι ορθογώνια και εχει μεγαλο άνοιγμα που επάνω έχει τα κάγκελα γύρω γύρω από την σκάλα κατά μήκος ολόκληρης της σκάλας. Έχει δηλαδή μεγάλο άνοιγμα τόσο που  βλέπεις κανονικά από τον επάνω όροφο στον κάτω, οπότε δεν σου κάνει τόσο ότι είναι δύο απομονωμένοι όροφοι. 

Link to comment
Share on other sites

Α όχι δεν είναι έτσι. Είναι μια τρύπα αλλά μόλις κατέβεις τα πρώτα σκαλιά βλέπεις κάτω και σε βλέπουν, δεν έχει τοιχίο γύρω γύρω δηλαδή, μόνο κάγκελα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τα σκαλοπάτια έχουν ξύλο πάνω, δεν είναι μέταλλο. Ο σκελετός είναι μεταλλικός. Γενικά δεν είναι τόσο χάλια, μη φαντάζεστε σαν τις στριφτές σιδερένιες σκαλιτσες που ανεβαίνουν στις ταράτσες. Και πλάτος καλό έχει, γύρω στους 90 πόντους το σκαλοπάτι. Απλά δεν είναι για να την ανεβαίνει ένα μωρό μπουσουλωντας ή να κατεβαίνει με τον πωπο όπως έγραψε μια κοπέλα παραπάνω. Αλλά παιδί νηπιακής ηλικίας ανεβοκατεβαίνει με συνοδό και γύρω στα 5 και μόνο. Έχει τον κίνδυνο που έχουν όλες οι σκαλες μην πέσει, όχι ότι θα περάσει μέσα από το κενό. Πιο πολύ φοβάμαι τη φαεινη παιδική ιδέα να κάνουν τσουλήθρα στην κουπαστή, που ισχύει σε όλες τις σκάλες επισης!

 

Ξέρω τι σκάλα λες, το σκεφτόμουν για το σπίτι, γιατί και σε εμάς έχει κυκλική σκάλα, και η μάνα μου μου είχε πει πάνω κάτω να πάει παπάς να με διαβάσει :grin:. Τελικά εμείς φωνάξαμε μπετατζή και έκανε σκελετό από τσιμέντο που τη ντύσαμε με ξύλο. Μεγάλη ιστορία, αλλά πραγματικά δεν φαντάζομαι πια εναλλακτική, ούτε καν για εμένα, πόσο μάλλον για παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά κάνατε, ποιος ξέρει μπορεί στο μέλλον να κάνουμε κι εμείς τσιμεντένια. Αλλά τώρα που είναι καινούργια (και όλα όσα έρχεται σε επαφή είναι καινούργια, πχ πάτωμα) είναι κρίμα. 

Σχετικά με τα κενά πάντως το πιο απλό για το παιδί (όχι ωραίο βέβαια) είναι να βάλει κάποιος σε κάθε κενό ένα κομματάκι από εκείνο το πλέγμα που βάζουν στα μπαλκόνια. Το βάλαμε πίσω από το πρώτο σκαλοπάτι γιατί κυλούσαν μπαλιτσες κι έπεφταν στο υπόγειο. Αλλά αν ένα παιδί κινδυνεύει να περάσει μέσα από τα κενά τότε θα κινδυνεύει γενικώς να πέσει όπως κι αν είναι η σκάλα, οπότε έτσι κι αλλιώς δεν το αφήνεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το χέρι στην καρδιά, αν έχετε ανέβει κι είστε έτοιμοι για ύπνο και διαπιστώσατε ότι ξεχάσατε κάτω το κινητό/το φορτιστή/το νερό/κάποιο φάρμακο που παίρνετε βραδυ/την πιτζάμα (ο,τι θεωρεί ο καθένας απαραίτητο για να ξανακατέβει) κατεβαίνετε σαν να πηγαίνατε σε άλλο δωμάτιο και δεν λέτε ούτε ένα "φτου γμτ"; :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δηλαδή με το χέρι στην καρδιά, αν έχετε ανέβει κι είστε έτοιμοι για ύπνο και διαπιστώσατε ότι ξεχάσατε κάτω το κινητό/το φορτιστή/το νερό/κάποιο φάρμακο που παίρνετε βραδυ/την πιτζάμα (ο,τι θεωρεί ο καθένας απαραίτητο για να ξανακατέβει) κατεβαίνετε σαν να πηγαίνατε σε άλλο δωμάτιο και δεν λέτε ούτε ένα "φτου γμτ"; :-P

Εγώ αυτό θα το πω μόνο εάν έχω ξαπλώσει κ πρέπει να σηκωθώ να πάω τουαλέτα πχ η να κλείσω τα καλοριφέρ του ορόφου.. Αν δεν εχω ξαπλώσει δε με νοιάζει καθόλου μια συνήθεια είναι... Κ το χειρότερο μου είναι το καλοκαίρι που το ψυγείο μας πιάνει εξωτερική θερμοκρασία κ αρχίζει να χτυπάει τα ξημερώματα πως έπεσε η θερμοκρασία του  (το θόρυβο που κάνει αν μείνει η πόρτα ανοιχτεί πχ) κ μεσα στον ύπνο μου πρέπει να κατέβω να πατήσω το κουμπί να μη χτυπάει :cry:

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εγώ αυτό θα το πω μόνο εάν έχω ξαπλώσει κ πρέπει να σηκωθώ να πάω τουαλέτα πχ η να κλείσω τα καλοριφέρ του ορόφου.. Αν δεν εχω ξαπλώσει δε με νοιάζει καθόλου μια συνήθεια είναι... Κ το χειρότερο μου είναι το καλοκαίρι που το ψυγείο μας πιάνει εξωτερική θερμοκρασία κ αρχίζει να χτυπάει τα ξημερώματα πως έπεσε η θερμοκρασία του  (το θόρυβο που κάνει αν μείνει η πόρτα ανοιχτεί πχ) κ μεσα στον ύπνο μου πρέπει να κατέβω να πατήσω το κουμπί να μη χτυπάει :cry:

Το ψυγείο της πεθεράς μου στο εξοχικό!! μεζονέτα! η πεθερά μ κοιμάται κάτω αλλά δεν το ακούει ούτε αν είναι ξύπνια, ο άντρας μ όταν κοιμάται ούτε αντιαεροπορικές σειρήνες δεν ακούει, κ έτσι κατεβαίνω μονιμα εγω!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δηλαδή με το χέρι στην καρδιά, αν έχετε ανέβει κι είστε έτοιμοι για ύπνο και διαπιστώσατε ότι ξεχάσατε κάτω το κινητό/το φορτιστή/το νερό/κάποιο φάρμακο που παίρνετε βραδυ/την πιτζάμα (ο,τι θεωρεί ο καθένας απαραίτητο για να ξανακατέβει) κατεβαίνετε σαν να πηγαίνατε σε άλλο δωμάτιο και δεν λέτε ούτε ένα "φτου γμτ"; :-P

 

Δεν είναι καθόλου σπάνιο να κατέβω και 2 και 3 φορές να δω αν έκλεισα φώτα, καλοριφέρ, να πιω νερό κλπ. Ειλικρινά δεν το έχω καν σκεφτεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν σκέφτομαι την κάθοδο, αλλά την άνοδο μετά :-P

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εγώ αυτό θα το πω μόνο εάν έχω ξαπλώσει κ πρέπει να σηκωθώ να πάω τουαλέτα πχ η να κλείσω τα καλοριφέρ του ορόφου.. Αν δεν εχω ξαπλώσει δε με νοιάζει καθόλου μια συνήθεια είναι...

 

Καλά αν είχα ήδη ξαπλωσει θα σιχτιριζα και σε μονωοροφο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βασικά δεν σκέφτομαι την κάθοδο, αλλά την άνοδο μετά :-P

 

 

Καλά αν είχα ήδη ξαπλωσει θα σιχτιριζα και σε μονωοροφο σπίτι!

Να σου πω σκηνικό που συμβαίνει τώρα ο μεγάλος στο δωμάτιο του παίζει τον ακούω πως πήγε τουαλέτα κ μετά άνοιξε τη βρύση να πλεινει τα χέρια του το νέρο όμως το άκουγα κ έτρεχεεε ανέβηκα πάνω τον πήγα στο δωμάτιο του μου ζήτησε μήλο κατέβηκα του το έκοψα ανέβηκα να του το δώσω, τώρα τον ακούω πάλι στη βρύση του μπάνιου κ ξανά ανεβαίνω.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλά δεν αμφιβάλλω όταν ανεβαίνεις, κι εμείς το κάνουμε αναγκαστικά, τα ενδότερα της ψυχής σου εκείνη την ώρα θέλω να μάθω :-P

Δε με ενοχλεί το ίδιο θα με ενοχλούσε κ σε μονοκατοικία να σηκωνομουν από τη καρέκλα να μπω στο δίπλα δωμάτιο (το μπάνιο) να τον πάω στο δωμάτιο του πάλι... Τώρα γλιτώνω  κ το έλα αγάπη μου όλα καλά θες τσισακια; :Pπου αν μέναμε σε μονοκατοικία θα έκανα αναγκαστικά, απλά τον ακούω κ περιμένω να ακούσω να πάει στο κρεβάτι του κ αν δε πάει ανεβαίνω 

Just now, Έσπερος είπε:

Το ψυγείο της πεθεράς μου στο εξοχικό!! μεζονέτα! η πεθερά μ κοιμάται κάτω αλλά δεν το ακούει ούτε αν είναι ξύπνια, ο άντρας μ όταν κοιμάται ούτε αντιαεροπορικές σειρήνες δεν ακούει, κ έτσι κατεβαίνω μονιμα εγω!!! 

Πολύ εκνευριστικό αυτό.....!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...