Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑιδοκτόνα και εθνοκτόνα μέτρα, που όμοιά τους δεν έχει ξαναζήσει ο Ελληνισμός ...


Recommended Posts

εγω δεν ειμαι πολυτεκνη αλλα με ενδιαφερει τι γινεται γυρω μου.....αλλα και να ημουν δεν θα με ενοιαζε μονο για 'εμας'.

Ουτε φτωχομετρο θα βγαλουμε οπως πολυ σωστα ειπατε ουτε ευθυνομετρο....προσωπικα εχω ξεκαθαρισει ΠΟΥ εφταιξα και ΤΙ θα κανω. Απο εκει και περα ομως, νοιαζομαι και για το κοινο καλο εκτος του εαυτου μου οποτε και γνωμη θα εχω, και θα σχολιαζω και θα πραττω οπου νομιζω οτι χρειαζεται.

 

 

θα συμφωνήσω με την προλαλλήσασα,

 

και θα πω οτι δεν ψήφισα ποτέ τους δύο μεγάλους, δεν καλέστηκα καν σε τραπέζια, πήγαινα σε πορείες οταν οι πορείες ήταν 'γραφικές' καταστάσεις, και τώρα που θα ήθελα να κάνω και τρίτο παιδί, δεν μπορώ γιατί δεν έχω να το συντηρήσω...

 

έλληνες... ούτε στον πόνο μας δεν μπορούμε να έχουμε ομόνοια:-(

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν ξεκίνησαν οι πρώτες περικοπές στους ΔΥ και γίνονταν άπειρες συζυτήσεις εδώ μέσα, όλοι λέγανε καλά κάνουν στους "βολεμένους"....

 

είμαστε τόσο μα τόσο ζώα που δεν ξέρουμε ότι αφού καίγεται το σπίτι του γείτονα θα καεί και το δικό μας!!!!!!

 

φυσικά και θέλουν την αφάνηση του ελληνικού έθνου, φυσικά και θέλουν να δουλεύει ο κάτοικος της Ελλάδας 13 ώρες / 6 ημέρες την εβδομάδα...

 

ΚΑΙ ΝΑ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΝ.........

 

γιατί εμείς θα τσακωνόμαστε για το επίδομα της ....Μενεγάκη!!!!!! (λες και μπήκε η χώρα στο ΔΝΤ λόγω των μενεγάκιων τέκνων)..

 

πριν πέσετε να με φάτε για μια ακόμα φορά, δεν είμαι ΔΥ, έχω όμως ετοιμάσει τα χαρτιά των παιδιών μου και ετοιμάζομαι να την κάνω με ελαφρά .....πεταγματάκια για εξωτερικό!!!!!!!!

 

Με 100 ευρώ δεν ζεις καν, όχι με το ζόρι που λες.

Μισθός 100 ευρώ δεν υπάρχει ούτε σήμερα ακόμα...

 

:lol: :lol: :lol: μόνο μην πεις ότι κόβεις το κεφάλι σου για αυτό

 

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=225555

 

 

Το Εργατικό Κέντρο Αρκαδίας έχει προχωρήσει σε κατάληψη του καταστήματος ετοίμων νεανικών ενδυμάτων «Sprider».

 

Η κινητοποίηση του εργατικού κέντρου γίνεται στο συγκεκριμένο κατάστημα, γιατί όπως σημείωσε ο αντιπρόεδρος του εργατικού κέντρου Σαράντος Αλεξανδρής, στη συγκεκριμένη αλυσίδα ετοίμων νεανικών ενδυμάτων, μέσω επιχειρησιακής σύμβασης, έχουν μειώσει τους μισθούς των εργαζομένων πλήρους απασχόλησης από τα 800 ευρώ στα 530 ευρώ μικτά και 217 ευρώ, για τους εργαζομένους μερικής απασχόλησης.

 

άμα βγάλεις από τα 217 το 16% που είναι ΙΚΑ, μείον τον φόρο που θα φορολογεί από το 1 ευρώ, θα μείνουν περίπου 150 .....δεν είναι θκατά, η γριά τα χ?ζει!!!!!!!!

 

έλληνες... ούτε στον πόνο μας δεν μπορούμε να έχουμε ομόνοια:-(

αυτό τα λεει όλα.............

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την προλαλλήσασα,

 

και θα πω οτι δεν ψήφισα ποτέ τους δύο μεγάλους, δεν καλέστηκα καν σε τραπέζια, πήγαινα σε πορείες οταν οι πορείες ήταν 'γραφικές' καταστάσεις, και τώρα που θα ήθελα να κάνω και τρίτο παιδί, δεν μπορώ γιατί δεν έχω να το συντηρήσω...

 

έλληνες... ούτε στον πόνο μας δεν μπορούμε να έχουμε ομόνοια:-(

 

τριτο παιδι?

εγω δεν με βλεπω να προχωραω ουτε για δευτερο εκτος κι αν τρελλαθω:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!! Ο ξεσηκωμός γίνεται πρώτα από όλα με την ψήφο. Εκεί είναι η δύναμη μας! Αλλά οι Ελληνες πάντα ψηφιζαν βασει κληρονομικών πεποιθήσεων. Τώρα κάτι πήγε να γίνει, φάνηκε επιτέλους ένα κύμα αντίδρασης και τιμωρίας, αλλά ήταν πολύ μικρό. Επικράτησε ο φόβος.

 

Το προβλημσ σε αυτη τη χωρα ειναι οτι κανεις δεν θελει να δει περα απο τη μυτη του. το μονο που τον νοιαζει ειναι τι συμβαινει στον ιδιο και την οικογενεια του. Οσο καιρο γκρεμιζονταν διαδοχικα αλλοι ανθρωποι, αλλες κατηγοριες πολιτων δεν σκεφτοντουσαν οτι θα ερχοταν και η σειρα τους. Δεν μπηκαν στον κοπο να ξεκινησουν κι αυτοι καποια αντισταση η διαμαρτυρια γιατι δεν αφορουσε τα δικα τους δικαιωματα.

 

Οι πολυτεκνοι ενδιαφερονται μονο τι συμβαινει στους πολυτεκνους, οι ατεκνοι μονο για την παρτη τους, οι ιδιωτικοι υπαλληλοι μονο για τον ιδιωτικο τομεα, οι δημοσιοι για το δικο τους και ουτω καθ εξης. Το οτι το προβλημα αφορα ΟΛΟΥΣ μας ακομα να το παρουμε χαμπαρι. Τωρα θεριζουμε οτι σπειραμε...

Συμφωνώ απόλυτα με fairy's mom κ vera.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Στην Ισπανια και τη Πορτογαλια μαζευονται εκατονταδες χιλιαδες κοσμου και διαμαρτυρονται. Εδω αυτομαστιγωνομαστε και υποφερουμε τα ζορια κανοντας υπομονη μπας και ξεπερασουμε το ... σκοπελο το 2020 (που δεν το βλεπω). Το ωραιο ειναι που περιμενουμε απο την τροικα να ... καταλαβει οτι τα μετρα τους δεν βγαινουν και να μας λυπηθουν! Λες και δεν ξερουν αυτοι τι κανουν. Θα φθασουμε με μισθους και συνταξεις των 200-300 ευρω πριν το καταλαβουμε. Οχι δεν θα εχουμε παροχες και επιδοματα αλλα θα πληρωνουμε κεφαλικο φορο για καθε παιδι που εχουμε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: :lol: :lol: μόνο μην πεις ότι κόβεις το κεφάλι σου για αυτό

 

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=225555

 

 

Το Εργατικό Κέντρο Αρκαδίας έχει προχωρήσει σε κατάληψη του καταστήματος ετοίμων νεανικών ενδυμάτων «Sprider».

 

Η κινητοποίηση του εργατικού κέντρου γίνεται στο συγκεκριμένο κατάστημα, γιατί όπως σημείωσε ο αντιπρόεδρος του εργατικού κέντρου Σαράντος Αλεξανδρής, στη συγκεκριμένη αλυσίδα ετοίμων νεανικών ενδυμάτων, μέσω επιχειρησιακής σύμβασης, έχουν μειώσει τους μισθούς των εργαζομένων πλήρους απασχόλησης από τα 800 ευρώ στα 530 ευρώ μικτά και 217 ευρώ, για τους εργαζομένους μερικής απασχόλησης.

 

άμα βγάλεις από τα 217 το 16% που είναι ΙΚΑ, μείον τον φόρο που θα φορολογεί από το 1 ευρώ, θα μείνουν περίπου 150 .....δεν είναι θκατά, η γριά τα χζει!!!!!!!!

 

 

αυτό τα λεει όλα.............

 

Δεν είπα ότι κόβω το κεφάλι μου, είπα ότι προς το παρόν δεν υπάρχει. Για πλήρες 8ωρο τουλάχιστον.

 

Στην Ισπανια και τη Πορτογαλια μαζευονται εκατονταδες χιλιαδες κοσμου και διαμαρτυρονται. Εδω αυτομαστιγωνομαστε και υποφερουμε τα ζορια κανοντας υπομονη μπας και ξεπερασουμε το ... σκοπελο το 2020 (που δεν το βλεπω). Το ωραιο ειναι που περιμενουμε απο την τροικα να ... καταλαβει οτι τα μετρα τους δεν βγαινουν και να μας λυπηθουν! Λες και δεν ξερουν αυτοι τι κανουν. Θα φθασουμε με μισθους και συνταξεις των 200-300 ευρω πριν το καταλαβουμε. Οχι δεν θα εχουμε παροχες και επιδοματα αλλα θα πληρωνουμε κεφαλικο φορο για καθε παιδι που εχουμε.

 

Το να παραδεχτούμε κάποτε την αλήθεια, δεν σημαίνει αυτομαστίγωμα.

Παραδέχεσαι τα λάθη σου, σημαίνει παράλληλα και ότι φροντίζεις να μην τα ξανακάνεις. Λάθος που δεν αναγνωρίζετε, επαναλαμβάνεται. Τόσο απλά.

Η κάθε τρόικα, θέλει τα λεφτά της πίσω και καλα κάνει.

Εμείς τι ακριβώς κάνουμε?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Ισπανια και τη Πορτογαλια μαζευονται εκατονταδες χιλιαδες κοσμου και διαμαρτυρονται. Εδω .................

 

περίμενε μη βιάζεσαι εδώ..." θα υψωθούν “τείχη προσευχής” για να σταματήσουν τις εγκληματικές ενέργειες των κυβερνώντων κατά των παιδιών, των νέων της Ελλάδας ! "

 

...αυτό το να περιμένουμε να μας σώσει κάποιος άλλος ενώ εμείς απλά γκρινιάζουμε με ξεπερνάει κατά πολύ....

 

350.000 οι άνεργοι στην Αττική.......100.000 με 120.000 ο κόσμος προχθές στην πορεία...οι άλλοι που ήταν;;; τι περιμένουν;;

 

άβυσσος η ψυχή του Έλληνα......

Link to comment
Share on other sites

περίμενε μη βιάζεσαι εδώ..." θα υψωθούν “τείχη προσευχής” για να σταματήσουν τις εγκληματικές ενέργειες των κυβερνώντων κατά των παιδιών, των νέων της Ελλάδας ! "

 

.

 

μωρε λές?:)

 

ας μας σώσουν οι προσευχές και ας με βοηθήσει αυτό το υπερτατο ον να καταλάβω, πως ενώ παντού όλοι λέμε τα ίδια, ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

 

πως πήγαν τόσα εκατομμύρια έλληνες και ψήφισαν πάλι τους ίδιους? πως είναι δυνατόν?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

περίμενε μη βιάζεσαι εδώ..." θα υψωθούν “τείχη προσευχής” για να σταματήσουν τις εγκληματικές ενέργειες των κυβερνώντων κατά των παιδιών, των νέων της Ελλάδας ! "

 

...αυτό το να περιμένουμε να μας σώσει κάποιος άλλος ενώ εμείς απλά γκρινιάζουμε με ξεπερνάει κατά πολύ....

 

350.000 οι άνεργοι στην Αττική.......100.000 με 120.000 ο κόσμος προχθές στην πορεία...οι άλλοι που ήταν;;; τι περιμένουν;;

 

άβυσσος η ψυχή του Έλληνα......

 

Γελασα πολυ με αυτα τα τειχη προσευχης! Θα ρθει ο Μεγαλοδυναμος να μας σωσει!!! Με την ελπιδα του απο μηχανης θεου ζουμε απο το 2009 και νομιζουμε οτι θα ξυπνησουμε απο το κακο ονειρο και ολα θα ειναι οπως πριν. Το προβλημα ειναι οτι κανεις δεν θελει να αλλαξουν τα πραγματα, ολοι θελουν να παραμεινουν οπως ηταν. Λεμε και γκρινιαζουμε για την αναξιοκρατια οταν πανω σε αυτη στηριζομαστε για να βολευτουμε.

 

Οι αλλοι ηταν για καφε, τοσο ωραια μερα, απεργια και να παει χαμενη?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μωρε λές?:)

 

ας μας σώσουν οι προσευχές και ας με βοηθήσει αυτό το υπερτατο ον να καταλάβω, πως ενώ παντού όλοι λέμε τα ίδια, ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

 

πως πήγαν τόσα εκατομμύρια έλληνες και ψήφισαν πάλι τους ίδιους? πως είναι δυνατόν?

 

Ψηφισαν "συνετα". Με βαρια καρδια μερικοι αλλα ηταν και αισοδοξοι (τρομαρα τους) οτι ολα θα πανε καλα. Πως ακριβως θα πηγαιναν καλα οταν απλα καναμε 2 εκλογικες αναμετρησεις για ενα ανασχηματισμο μονο ο συρρικνωμενος τους εγκεφαλος το ξερει!

 

Και σημερα να καναμε εκλογες παλι τα ιδια θα ψηφιζαν. Γιατι ζουν με την ελπιδα οτι ο δικος τους κ@λος θα την βγαλει καθαρη. Οι αλλοι ας πνιγουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι πολυ περιεργη τι πρεπει να γινει για να βγουν εκατομμυρια στους δρομους. Ποια δικαιωματα να θιξουν. Ποιανων τα δικαιωματα να θιξουν. Ως τωρα ολα τα καταπινουμε αμασητα, τα δεχομαστε στωικα γιατι ετσι μας λενε οτι οφειλουμε να κανουμε τα καναλια.

 

Ξερουν καλα τι κανουν. Στρεφουν τις κοινωνικες ομαδες τη μια εναντια στην αλλη, ολοι βριζονται μεταξυ τους κι αυτοι να συνεχιζουν τα ιδια ανενοχλητοι. Ειμαστε παγκοσμιο φαινομενο απαθειας πλεον.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αφορούσε τριτεκνες και πολύτεκνες οικογένειες!!

 

Αυτες όταν το διαβαζουν καταλαβαίνουν τι εννοεί!!

 

Τώρα όλη η αλλη συζητηση δεν έχει άμεση σχεση με το θεμα...ναι μεν με την κριση , αλλά οχι με τους πολύτεκνους, οι οποίοι ποτε δεν τρωγανε με χρυσα κουταλια στην χωρα μας, αλλά καταφερναν τουλαχιτον να επιβιωσουν!!

 

Τωρα τους στερουν και αυτό!!

 

Τα άλλα για τα 1000 ευρω κλπ....οι ποολύτρκνοι τι να πούνε??...με ενα μισθο συνηθως 1000 κΙ 1500 ΕΥΡΩ ΣΟΥΝΕ 8 ΚΑΙ 10 ατομα!!

 

 

ΟποιΑ δεν ειναι σε συτη την κστηγορια , ας μην σχολιαζει καλυτερα, δεν μπορει να αισθανθεί τη σημαίνουν αυτα τα μετρα για καποιους!

Πώς ξέρεις ποιός είναι ο καθένας, με πόσα άτομα μεγάλωσε ή πόσα παιδιά μεγαλώνει ή προσδοκά να μεγαλώσει?

Μπορεί κάποιος να μην έχει 3-8 παιδιά αλλά π.χ. να έχει γονείς και πεθερικά (τέσσερις γέροντες) με συντάξεις εξαθλίωσης και ν' αναγκάζεται να τους συντηρεί, να τους αγοράζει τα φάρμακα και να τους πληρώνει τις εξετάσεις, αφού η Υγεία έχει ουσιαστικά καταρρεύσει κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.

Και θα μπορούσα να προχωρήσω σε πολλά άλλα παραδείγματα.

 

Δεν υποστηρίζω ότι δεν είναι τραγικό αυτό που γίνεται με τους πολύτεκνους αλλά να ήταν το μόνο...

 

Δεν είναι κακό ν' ανοίγει η συζήτηση. Σχετικά είναι όλα μεταξύ τους. Εξάλλου, αν παραμέναμε αυστηρά στη θεματολογία, θα λέγαμε ένα "κρίμα" "πω πω τι πάθατε" κι η κουβεντούλα θα είχε κλείσει εκεί.

 

Το δε άρθρο που ανάρτησες - παρ' ότι είμαι θρησκευόμενη - το βρίσκω τουλάχιστον γραφικό. Και σιγά την τιμωρία που θα τους επιβληθεί - ποιός σου είπε ότι αυτοί πάνε σε εκκλησίες (επειδή το γουστάρουν κι όχι για ψηφοθηρικούς λόγους) κι ότι εξομολογούνται/κοινωνάνε?

Και - θεολογικά να το πιάσουμε όμως - ποιός εξουσιοδοτείται να τους στερήσει το δικαίωμα στα μυστήρια της ΧΟ Εκκλησίας? Ο συγγραφέας, εσύ κι εγώ? Ας σοβαρευτούμε λίγο.

 

Άδικο είναι, αλλά αυτό έπρεπε να το είχαμε σκεφτεί όταν ο καθένας κοιτούσε την πάρτη του.

Τώρα ήρθε η ώρα του λογαρισμού και θα πληρώσουμε όλοι, ασχετα του πόσο φταίμε. Δεν μπαίνει σε ζυγαριά αυτό.

 

Φαντάσου ότι έχουμε βγει μία μεγάλη παρέα για φαγητό.

Εσύ, εγώ, τρώμε ελάχιστα γιατί δεν πειναμε. αλλος γιατί κάνει δίαιτα. Μερικοί σαβουρώνουν ότι βρουν... Και ενώ όλοι ξέρουμε ότι το τραπέζι είναι ρεφενε, δεν μιλάμε, δεν λέμε φτάνει.

Και έρχετε ο σερβιτότρος και φέρνει τον λογαριασμό. Τότε, εξανίσταμαι εγώ που δεν έφαγα, γιατί να τον πληρώσω. Ε, είναι αργά...

Χώρια που αυτός που έφαγε τον άμπακο έχει πάει στην τουαλέτα την ώρα της πληρωμής γιατί τον έπιασε κόψιμο από το πολύ φαι και έτσι πληρώνουν τα κοροιδα και το δικό του μερτικό...

Ωραίο το παράδειγμά σου rkt μου αλλά ελλειπές, πολύ. Δεν κοιτούσε ο καθένας την πάρτη του ούτε είχαν βγει όλοι για φαγητό. Εκατομμύρια Ελλήνων ήταν εκτός νυμφώνος. Θα μου πεις ψήφιζαν όμως. Ναι αλλά δεν είναι ούτε τόσο ξεκάθαρο ούτε τόσο απλό.

Να μην το αναλύσω ξανά, έχω γίνει γραφική πια τόσες φορές που τα έχω πει. Σε καμία περίπτωση, δεν πιστεύω ότι είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι, στον ίδιο βαθμό ή για τον ίδιο λόγο. Αυτά που λένε οι πολιτικάντηδες είναι ιδιοτελείς κομματικοί βερμπαλισμοί και χειραγώγησης συνέχεια.

 

Και τέλος πάντων, ακόμα κι αν θα πρέπει να μοιραστούμε το λογαριασμό, αυτό θα πρέπει να γίνει ακριβοδίκαια. Ο καθένας για ότι έφαγε κι όχι έτσι : http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B7%20%CE%BE%CF%85%CE%BD%CE%B7&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.real.gr%2FDefaultArthro.aspx%3Fpage%3Darthro%26id%3D174854%26catID%3D3&ei=eXJnUK--PJSK4gSU3YHgDQ&usg=AFQjCNEOtA-LzyLdPs1k7Uiw46dqUN0b-g

 

Όχι τίποτα άλλο, θά 'ρθει π.χ. και το 2020 της πολυαναμενόμενης ανάκαμψης και το ταμείον θα είναι μείον πάλι και θα πουν και τότε... μαζί τα φάγαμε... πάλι... αφού οι Έλληνες δεν πλήρωναν τα χαράτσια τους... πάλι... Οπότε, τι να κάνουμε κι εμείς οι τίμιοι πολιτικοί, αφού το πόπολο είναι αδιάφορο ή και διεφθαρμένο... Είχαμε καλές προθέσεις αλλά...

 

350.000 οι άνεργοι στην Αττική.......100.000 με 120.000 ο κόσμος προχθές στην πορεία...οι άλλοι που ήταν;;; τι περιμένουν;;

 

άβυσσος η ψυχή του Έλληνα......

Να 'ταν και 100.000 στην πορεία, καλά θα είμασταν... Νομίζω πως δυστυχώς ήταν οι μισοί απ' όσοι λες.

 

Δεν ξέρω Τόνια. Για μένα το ερώτημα που θέτεις είναι και το πιο σοβαρό. Γιατί οι Έλληνες δεν αντιδρούν, δεν ξεσηκώνονται? Δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει μία κι απλή απάντηση.

 

υ.γ. Ο μισθός εποχιακού (δεν παίρνει ανάσα) υπαλλήλου 4ωρης απασχόλησης σε μεγάλο πολυκατάστημα είναι 250 ευρώ μικτά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, για να ξεσηκωθεις υπολογιζεις σε καποιο αποτελεσμα. Τι επιδιωκεις? Ως τωρα ειμασταν μια πασοκ μια νουδου. Οταν θυμωναμε με τον ενα ψηφιζαμε τον αλλον. Τωρα μπερδευτηκαν τα πραγματα γιατι και οι δυο μας πουλανε στον ιδιο βαθμο, εχουν συνεταιριστει πλεον. Πριν τις εκλογες φανηκε να κερδιζει μεγαλη δυναμη η αριστερα αλλα με την τρομοκρατια και το αντιαριστερο μενος (θα μας παρουν τα σπιτια οι κομμουνιστες) μαζευτηκαν παλι τα προβατα στο μαντρι και εναποθεσαν τις ελπιδες τους ξανα σε αυτο που ξερανε. Η δημαρ για καποιο μυστηριο λογο αποφασισε να συνεργαστει με την κυβερνηση, πιστευω ακριβως για να δειξει στον κοσμο οτι και οι αριστεροι (ο Θεος να τους κανει αριστερους) δεν εχουν να προσφερουν κατι διαφορετικο και συντασσονται επισης με τις επιταγες της τροικας.

 

Αρα? Οτι και να κανεις το αγγουρι θα το φας, δεν εχεις να ελπιζεις σε καποια αλλαγη, χαλαρωσε να σε πονεσει λιγοτερο.

 

Γιατι να βγουν στους δρομους λοιπον? Τι διαφορετικο θα κερδισουν? Ας κατσουν να δουν κανα σηριαλ κι ας προσευχηθουν στο θεουλη να βγουν οσο γινεται πιο αλωβητοι απο αυτη τη διαδικασια. Ο σωζων εαυτω σωθητω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με την ελπιδα του απο μηχανης θεου ζουμε απο το 2009 και νομιζουμε οτι θα ξυπνησουμε απο το κακο ονειρο και ολα θα ειναι οπως πριν. Το προβλημα ειναι οτι κανεις δεν θελει να αλλαξουν τα πραγματα, ολοι θελουν να παραμεινουν οπως ηταν. Λεμε και γκρινιαζουμε για την αναξιοκρατια οταν πανω σε αυτη στηριζομαστε για να βολευτουμε.

 

Οι αλλοι ηταν για καφε, τοσο ωραια μερα, απεργια και να παει χαμενη?

 

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως.

 

Ωραίο το παράδειγμά σου rkt μου αλλά ελλειπές, πολύ. Δεν κοιτούσε ο καθένας την πάρτη του ούτε είχαν βγει όλοι για φαγητό. Εκατομμύρια Ελλήνων ήταν εκτός νυμφώνος. Θα μου πεις ψήφιζαν όμως. Ναι αλλά δεν είναι ούτε τόσο ξεκάθαρο ούτε τόσο απλό.

Να μην το αναλύσω ξανά, έχω γίνει γραφική πια τόσες φορές που τα έχω πει. Σε καμία περίπτωση, δεν πιστεύω ότι είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι, στον ίδιο βαθμό ή για τον ίδιο λόγο. Αυτά που λένε οι πολιτικάντηδες είναι ιδιοτελείς κομματικοί βερμπαλισμοί και χειραγώγησης συνέχεια.

 

Και τέλος πάντων, ακόμα κι αν θα πρέπει να μοιραστούμε το λογαριασμό, αυτό θα πρέπει να γίνει ακριβοδίκαια. Ο καθένας για ότι έφαγε κι όχι έτσι : http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B7%20%CE%BE%CF%85%CE%BD%CE%B7&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.real.gr%2FDefaultArthro.aspx%3Fpage%3Darthro%26id%3D174854%26catID%3D3&ei=eXJnUK--PJSK4gSU3YHgDQ&usg=AFQjCNEOtA-LzyLdPs1k7Uiw46dqUN0b-g

 

Όχι τίποτα άλλο, θά 'ρθει π.χ. και το 2020 της πολυαναμενόμενης ανάκαμψης και το ταμείον θα είναι μείον πάλι και θα πουν και τότε... μαζί τα φάγαμε... πάλι... αφού οι Έλληνες δεν πλήρωναν τα χαράτσια τους... πάλι... Οπότε, τι να κάνουμε κι εμείς οι τίμιοι πολιτικοί, αφού το πόπολο είναι αδιάφορο ή και διεφθαρμένο... Είχαμε καλές προθέσεις αλλά...

 

υ.γ. Ο μισθός εποχιακού (δεν παίρνει ανάσα) υπαλλήλου 4ωρης απασχόλησης σε μεγάλο πολυκατάστημα είναι 250 ευρώ μικτά.

 

Πράγματι είναι ελλειπές, αλλά έτσι ελλειπής είναι ακόμα και σήμερα η προσπάθεια μας να μοιραστεί δίκαια ο λογαριασμός δεν νομίζεις?

 

Εγώ, δεν συμφωνώ να βγούμε όλοι σε πορείες διαμαρτυρίας. Και τι έγινε? Τόσα χρόνια πορείες, αποτέλεσμα μηδέν.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να δείξουμε την μη ανοχή μας. Με το να μην ανεχόμαστε οποιαδήποτε νοοτροπία είχαμε μέχρι σήμερα και μας έφερε εδω.

Εχεις δίκιο ότι δεν είμαστε όλοι στον ίδιο βαθμό και για τον ίδιο λόγο συνυπεύθυνοι, αλλά μέχρι εκει. Ευθύνες έχουμε ολοι. Και όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι.

Μην με μπλέκεις με τους παγκάλιους ισχυρισμούς, εγώ αυτά τα έλεγα πριν από αυτόν γιατί δυστυχώς έτσι είναι.

Επίσης αυτός έχει ιδιοτελές συμφέρον, εγώ κοιτάω το συμφέρον της χώρας μου και κυρίως των παδιών μας.

Εμείς δυστυχώς θα είμαστε η γενιά που θα πρέπει να καθαρίσει τον κόπρο για να την παραδώσουμε καλύτερη στο μέλλον της, στα παιδιά που μεγαλωνουμε.

 

Τέλος να πω ότι βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες ότι 4ωρη εργασία αμοίβεται πλέον με 250 ευρώ μικτά.

Ειδικά όταν υπάρχουν ακόμα και σήμερα συντάξεις 2.000 -3.000 ευρώ τουλάχιστον...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν ξέρω Τόνια. Για μένα το ερώτημα που θέτεις είναι και το πιο σοβαρό. Γιατί οι Έλληνες δεν αντιδρούν, δεν ξεσηκώνονται? Δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει μία κι απλή απάντηση.

.

να πω και εγω μια αποψη? Γιατι οι περισσοτεροι ειναι ακομη βολεμενοι (απο οσους δεν ξεσηκωνονται) ....γιατι ακομη ζουν με το μαυρο χρημα που δεν δηλωναν ποτε. Εχουν να φανε για αυτο δεν ξεσηκωνονται...Θα ξεσηκωθουν μονο οταν ξεβολευτουν.

Οι υπολοιποι που ξεσηκωνονται, φωναζουν, χτυπιουνται, δεν αντεχουν αλλο....αλλα ειναι τοσο λιγοι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πω και εγω μια αποψη? Γιατι οι περισσοτεροι ειναι ακομη βολεμενοι (απο οσους δεν ξεσηκωνονται) ....γιατι ακομη ζουν με το μαυρο χρημα που δεν δηλωναν ποτε. Εχουν να φανε για αυτο δεν ξεσηκωνονται...Θα ξεσηκωθουν μονο οταν ξεβολευτουν.

Οι υπολοιποι που ξεσηκωνονται, φωναζουν, χτυπιουνται, δεν αντεχουν αλλο....αλλα ειναι τοσο λιγοι....

 

προφανως

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως.

 

 

 

Πράγματι είναι ελλειπές, αλλά έτσι ελλειπής είναι ακόμα και σήμερα η προσπάθεια μας να μοιραστεί δίκαια ο λογαριασμός δεν νομίζεις?

 

Εγώ, δεν συμφωνώ να βγούμε όλοι σε πορείες διαμαρτυρίας. Και τι έγινε? Τόσα χρόνια πορείες, αποτέλεσμα μηδέν.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να δείξουμε την μη ανοχή μας. Με το να μην ανεχόμαστε οποιαδήποτε νοοτροπία είχαμε μέχρι σήμερα και μας έφερε εδω.

Εχεις δίκιο ότι δεν είμαστε όλοι στον ίδιο βαθμό και για τον ίδιο λόγο συνυπεύθυνοι, αλλά μέχρι εκει. Ευθύνες έχουμε ολοι. Και όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι.

Μην με μπλέκεις με τους παγκάλιους ισχυρισμούς, εγώ αυτά τα έλεγα πριν από αυτόν γιατί δυστυχώς έτσι είναι.

Επίσης αυτός έχει ιδιοτελές συμφέρον, εγώ κοιτάω το συμφέρον της χώρας μου και κυρίως των παδιών μας.

Εμείς δυστυχώς θα είμαστε η γενιά που θα πρέπει να καθαρίσει τον κόπρο για να την παραδώσουμε καλύτερη στο μέλλον της, στα παιδιά που μεγαλωνουμε.

 

Τέλος να πω ότι βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες ότι 4ωρη εργασία αμοίβεται πλέον με 250 ευρώ μικτά.

Ειδικά όταν υπάρχουν ακόμα και σήμερα συντάξεις 2.000 -3.000 ευρώ τουλάχιστον...

 

rkt συμφωνώ απόλυτα με όλα σου τα μηνύματα, τα ίδια θα έγραφα κι εγώ.

Σκέψου πως πολλοί από αυτούς που παίρνουν τόσα χρήματα σε συντάξεις και σε μισθούς των 1200-1700 ευρώ κλαίγονται και αναρωτιούνται πως θα ζήσουν.

Στις μας μέρες πια το θεωρώ μεγάλο θράσος να κλαίγεσαι με τέτοια εισοδήματα, όταν υπάρχουν τόσοι άνεργοι και πολύ χαμηλά αμειβόμενοι συμπολίτες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο θα πω και δε θα το συνεχισω. Αν τα παντα γινοταν απο ενδιαφερον για το εθνος και το κρατος μας, θα συμφωνουσα με ολα τα μετρα και θα ημουν και εγω μαζι τους. Θα σκεφτομουν οτι προκειμενου να γινουμε καλυτερα και καλυτεροι...οτι οντως φταιμε...

 

Αλλα βρε παιδια, ας ξυπνησουμε επιτελους, οτι μετρο και να παιρνουν, δεν ειναι παρα για τις τσεπες τους. Ειναι δικαιολογιες για να διωξουν κοσμο. Ισως να βγει καποιο καλο απο αυτο αλλα οι ενεργεις τους περιεχουν δολο, σκοπιμοτητα και κανενα ενδιαφερον για τη βελτιωση μας. Ειναι προφασεις. Ολα αυτα που λενε, τα αλλα κρατη τα δουλεψαν επι χρονια, με ισχυρο κοινωνικο κρατος και ισχυρες βασεις. Οχι απο τη μια στιγμη στην αλλην. Δεν ειμαστε καθολου καχυποπτοι; Ειμαστε τοσο αφελεις καλοπροαιρετοι;

Μονο για το καλο των πολιτικων και για τους φιλους τους γινονται ολα αυτα. Με δικαιολογιες θα το κατορθωσουν και μας εχουν και με το μερος τους...

Για να μη δωσουν πισω τα κλεμμενα, για να συνεχισουν να ειναι δεκαδες υπουργοι και παρατρεχαμενοι ''του κομματος'', να συνεχισουν να ειναι 300 οι βουλευτες, να παιρνουν τις συνταξεις τους αιωνιως και ας ηταν μια φορα βουλευτες,να ερθει η σειρα τους να τηλεφωνουν σε πρωην υπουργους και να ρωτανε για τα κολπα και τις κομπινες (το ξερω στα σιγουρα αυτο το τελευταιο απο εγκυρη πηγη)...

 

Οποτε, για να συνεχισουν ανενοχλητοι, εφαρμοζουντων Ρωμαιων την πολιτικη, το ''διαιρει και βασιλευε''. Μας ριχνουν λαδι στη φωτια, χωριζοντας μας σε αντιπαλες και αντιπαθεις κοινωνικες ταξεις και ενω θα επρεπε η πολιτικη μας να ειναι κοινη, κατα των πολιτικων και μονο, φθονουμε η μια ταξη και το ενα επαγγελμα το αλλο.

 

Αρνουμαι να πιστεψω οτι εμεις ειμαστε η αιτια για ολα τα δεινα. Μας τα καλλιεργησαν καποιοι πολιτικοι και ειναι οι ιδιοι που αν προσθεσεις τα νουμερα που εκλεψαν απο το κρατος, απο εμας, συμπληρωνουν αξιοσεβαστο ποσο που θα μας ανακουφιζε πολυ. ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!

 

Ειναι δυνατον να στρεφεται καποιος εναντιον του αλλου και να παιζει το παιχνιδι των πολιτικων;

Ο καθε ενας θα βρει στραβα στο καθε επαγγελμα ή συνταξιουχο και μπορει να κατηγορησει ή να καταπιαστει. Καταστρεφουν την παιδεια, τον ιδιωτη, τον συνταξιουχο που δουλεψε με παρα ολλες κρατησεις, τον κληρονομο ενος σπιτιου που απλα βρεθηκε ως ιδιοκτητης αλλα χωρις να γινει πιο πλουσιος...

 

Και φαγωνομαστε, το αιωνιο χομπυ των Ελληνων, μεταξυ μας. Και τα δεχομαστε χαιρεκακα, ολα τα ψευτικα αξιοκρατικα μετρα που μονο στην τσεπη μας στοχευουνε. Αλλα οταν ερθει και η σειρα μας, δε θα υπαρχει κανεις πια να μας υπερασπιστει!

 

Δειχνουμε το δεντρο και χανουμε το δασος...Ναι, το καταφεραν. ''Διαιρει και βασιλευε''.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι, ότι γίνετε, γίνετε για το καλό μας.

Φυσικά τον εαυτούλη τους κοιτάνε.

Αλλά αναγκαστικά, δεν τους παίρνει πλέον, θα κάνουν και 5 καλά.

Οσο για το αν φαγωνόμαστε, εγώ δεν το πιστεύω.

Μπορεί να λέμε καμμιά κουβέντα, αλλά στην πράξη, εγώ βλέπω αλληλεγγύη. Οποιος μπορεί, ότι μπορεί προσφέρει σε όσους έχουν ανάγκη.

Το να λέμε όμως τέλος στις συμπεριφορές που μας έφτασαν εδώ, για μένα μόνο καλό είναι και το μόνο που έχω να πω, είναι επιτέλους.

 

Φυσικά και επικροτώ μειώσεις μισθών και συντάξεων που είναι εκτός πραγματικότητας, δεν μπορώ όμως να επικροτήσω, ούτε καν ότι κάποιος σκέφτηκε ως πρόταση, την μείωση αναπηρικών επιδομάτων και συντάξεων. Οχι των μαιμού, των πραγματικών.

Το κοινωνικό κράτος σε ευαίσθητες ομάδες πληθυσμού, είναι η κόκκινη γραμμή μου. Τίποτα άλλο.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολλα καλα εχουμε να περιμενουμε. Απο τη μια κοβουν συνταξεις και απο την αλλη προσλαμβανουν κι αλλους αυλικους/συγγενεις στη Βουλη, δινουν επιχορηγησεις σε δικα τους ατομα και φυσικα δεν μειωνουν δεκαρα εκει που ξερουν οτι εχουν ψηφοφορους. Τιποτα δεν εχουν καταλαβει, περιμενουμε απο αυτους να διορθωθουν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

οι μοντέρνοι έλληνες είμαστε λαός επιπόλαιος, αδαής και κομπλεξικός. Δεν ξέρει να παλεύει, δεν έχει άποψη, και βλέπει την εικόνα του μέσα από τα μάτια των άλλων.

 

όπως έκανε 7 χρόνια να αντισταθεί στο πουλί του 70, θα περάσει άλλα τόσα και άλλα τόσα να αντισταθεί σε αυτό που συμβαίνει σήμερα.

 

η ανάγκη μας για ένταξη στην ευρώπη, το κόμπλεξ μας οτι είμαστε υποδιέστεροι και πρέπει να τους φτάσουμε δεν περιγράφεται...

 

κοιτάμε τους άλλους, πράττουμε ανάλογα με τις αντιδράσεις τους, κρεμόμαστε από τα χείλη τους, και τους έχουμε θεούς.

 

τώρα, όσο για τους άλλους, θα την πατήσουν χοντρά από το χαμίνι του νότου, δεν έχουν πάρει πρέφα οτι είναι απλά το πρώτο πειραμοτόζωο στην σειρά... η φωτιά θα τους φτάσει και αυτούς, και τότε οι κουτοφράγκοι θα ξαναξεκινήσουν την επανάσταση, και εμείς, ως οι πιο αδύναμοι κρίκοι, θα περιμένουμε πάλι την πρόοδο να έρθει απ' έξω...

 

τόσο κρίμα. προσωπικά, έχω αρχίσει να χάνω κάθε ελπίδα. οι τελευταίες εκλογές σκότωσαν κάθε ρομαντική ελπίδα για την πονεμένη μου πατρίδα.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι θέλω και διαβαζω τέτοια άρθρα και συγχίζομαι?

Ερώτηση 1: αυτός που έγραψε το άρθρο αυτό αυτοαποκαλείται χριστιανός ορθόδοξος??? αν ναι θα πρέπει κάποιος να του πει οτι ο τρόπος γραφής του απέχει κατά πολύ από το πνεύμα του χριστιανισμού...

κατά δεύτερον διαβάζω διαβάζω και φτάνω στο ρεζουμέ της υπόθεσης... έχουν μειωθεί κατά πολύ οι δωρεές και κατά συνέπεια ότι αυτό συνεπαγεται ... ε πες μας απο την αρχή ότι λόγω της κρίσης δεν ρεει το χρήμα αφθονο στις ενορίες όπως παλιά... σε καμία περίπτωση δεν αναιρώ το όποιο έργο μεμονωμένων πνευματικών ανθρώπων και ενοριών αλλά αν η Εκκλησία πλήρωνε και αυτή φορολογία όλα αυτά τα χρόνια τα έσοδα της χώρας θα ήταν λίγο διαφορετικά.... γι αυτο πριν μιλάμε και αφορίζουμε και απαγορεύουμε και είσοδο μάλιστα σε εκκλησίες λες και είναι τσιφλίκια μας και έχουμε το δικαίωμα αυτό, ας κανουμε και λίγο αυτοκριτική.... αφού η κυβέρνηση είναι αντίχριστη και θελει να εξοντώσει το λαό ας τον σώσει η Εκκλησία... θα προτιμούσα όχι με προσευχες αλλα με κανενα ρευστό....

Link to comment
Share on other sites

οι μοντέρνοι έλληνες είμαστε λαός επιπόλαιος, αδαής και κομπλεξικός. Δεν ξέρει να παλεύει, δεν έχει άποψη, και βλέπει την εικόνα του μέσα από τα μάτια των άλλων.

 

Μμμμ, ωραία εικόνα έχεις για τους Ελληνες. Σαν τον ΓΑΠ ένα πράγμα...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω rkt? για τα περασμένα μας μεγαλεία? για τα ιστορικά όχι?

 

μόνο στο σχολείο είδα τέτοια παραδείγματα...

 

τι να πω όταν ζούμε όσα ζούμε, και πάλι ψηφίζουμε όπως ψηφίζουμε?

 

τι να πω που στο τέλος θα είμαστε υπηρέτες με την βούλα και θα χαιρόμαστε που δουλευουμε στο σπίτι της ευρώπης?

 

τι να πω που μόλις μας είπαν θα μας διώξουν από το ευρώ σούζα το αλογάκι και παραδίδουμε γη και ύδωρ?

 

θα πω μόνο οτι ντρέπομαι, και οτι αν ο γαπ για τέτοιους μας είχε και μια χαρά μας κατάφερε και μας έφερε εκεί που ήθελε, ντρέπομαι δυο φορές...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νόαμ Τσόμσκι: Δέκα τεχνικές για τη χειραγώγηση της κοινής γνώμης

 

 

1. Η τεχνική της διασκέδασης

 

Πρωταρχικό στοιχείο του κοινωνικού ελέγχου, η τεχνική της διασκέδασης συνίσταται στη στροφή της προσοχής του κοινού από τα σημαντικά προβλήματα και από τις μεταλλαγές που αποφασίστηκαν από τις πολιτικές και οικονομικές ελίτ, διʼενός αδιάκοπου καταιγισμού διασκεδαστικών και ασήμαντων λεπτομερειών.

Η τεχνική της διασκέδασης είναι επίσης απαραίτητη για να αποτραπεί το κοινό από το να ενδιαφερθεί για ουσιαστικές πληροφορίες στους τομείς της επιστήμης, της οικονομία, της ψυχολογίας, της νευροβιολογίας και της κυβερνητικής. «Κρατήστε αποπροσανατολισμένη την προσοχή του κοινού, μακριά από τα αληθινά κοινωνικά προβλήματα, αιχμαλωτισμένη σε θέματα χωρίς καμιά πραγματική σημασία. Κρατήστε το κοινό απασχολημένο, απασχολημένο, απασχολημένο, χωρίς χρόνο για να σκέφτεται· να επιστρέφει κανονικά στη φάρμα με τα άλλα ζώα». Απόσπασμα από το Όπλα με σιγαστήρα για ήσυχους πολέμους.

 

2. Η τεχνική της δημιουργίας προβλημάτων, και στη συνέχεια παροχής των λύσεων

 

Αυτή η τεχνική ονομάζεται επίσης «πρόβλημα-αντίδραση-λύση». Πρώτα δημιουργείτε ένα πρόβλημα, μια «έκτακτη κατάσταση» για την οποία μπορείτε να προβλέψετε ότι θα προκαλέσει μια συγκεκριμένη αντίδραση του κοινού, ώστε το ίδιο να ζητήσει εκείνα τα μέτρα που εύχεστε να το κάνετε να αποδεχτεί. Για παράδειγμα: αφήστε να κλιμακωθεί η αστική βία, ή οργανώστε αιματηρές συμπλοκές, ώστε το κοινό να ζητήσει τη λήψη μέτρων ασφαλείας που θα περιορίζουν τις ελευθερίες του. Ή, ακόμη: δημιουργήστε μια οικονομική κρίση για να κάνετε το κοινό να δεχτεί ως αναγκαίο κακό τον περιορισμό των κοινωνικών δικαιωμάτων και την αποδόμηση των δημοσίων υπηρεσιών.

 

3. Η τεχνική της υποβάθμισης

 

Για να κάνει κάποιος αποδεκτό ένα απαράδεκτο μέτρο, αρκεί να το εφαρμόσει σταδιακά κατά «φθίνουσα κλίμακα» για μια διάρκεια 10 ετών. Μʼ αυτόν τον τρόπο επιβλήθηκαν ριζικά νέες κοινωνικό-οικονομικές συνθήκες (νεοφιλελευθερισμός) στις δεκαετίες του 1980 και 1990. Μαζική ανεργία, αβεβαιότητα, «ευελιξία», μετακινήσεις, μισθοί που δεν διασφαλίζουν πια ένα αξιοπρεπές εισόδημα· τόσες αλλαγές, που θα είχαν προκαλέσει επανάσταση, αν είχαν εφαρμοστεί αιφνιδίως και βίαια.

 

4. Η στρατηγική της αναβολής

 

Ένας άλλος τρόπος για να γίνει αποδεκτή μια αντιλαϊκή απόφαση είναι να την παρουσιάσετε ως «οδυνηρή αλλά αναγκαία», αποσπώντας την συναίνεση του κοινού στο παρόν, για την εφαρμογή της στο μέλλον. Είναι πάντοτε πιο εύκολο να αποδεχτεί κάποιος αντί μιας άμεσης θυσίας μια μελλοντική. Πρώτʼ απʼόλα, επειδή η προσπάθεια δεν πρέπει να καταβληθεί άμεσα. Στη συνέχεια, επειδή το κοινό έχει πάντα την τάση να ελπίζει αφελώς ότι «όλα θα πάνε καλύτερα αύριο» και ότι μπορεί, εντέλει, να αποφύγει τη θυσία που του ζήτησαν. Τέλος, μια τέτοια τεχνική αφήνει στο κοινό ένα κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να συνηθίσει στην ιδέα της αλλαγής, και να την αποδεχτεί μοιρολατρικά, όταν κριθεί ότι έφθασε το πλήρωμα του χρόνου για την τέλεσή της.

 

5. Η στρατηγική του να απευθύνεσαι στο κοινό σαν να είναι μωρά παιδιά

 

Η πλειονότητα των διαφημίσεων που απευθύνονται στο ευρύ κοινό χρησιμοποιούν έναν αφηγηματικό λόγο, επιχειρήματα, πρόσωπα και έναν τόνο ιδιαιτέρως παιδικό, εξουθενωτικά παιδιάστικο, σαν να ήταν ο θεατής ένα πολύ μικρό παιδί ή σαν να ήταν διανοητικώς ανάπηρος. Όσο μεγαλύτερη προσπάθεια καταβάλλεται να εξαπατηθεί ο θεατής, τόσο πιο παιδιάστικος τόνος υιοθετείται από τον διαφημιστή. Γιατί; “Αν -ο διαφημιστής- απευθυνθεί σε κάποιον σαν να ήταν παιδί δώδεκα ετών, τότε είναι πολύ πιθανόν να εισπράξει, εξαιτίας του έμμεσου και υπαινικτικού τόνου, μιαν απάντηση ή μιαν αντίδραση τόσο απογυμνωμένη από κριτική σκέψη, όσο η απάντηση ενός δωδεκάχρονου παιδιού”. Απόσπασμα από το “Όπλα με σιγαστήρα για ήσυχους πολέμους”

 

6. Η τεχνική του να απευθύνεστε στο συναίσθημα μάλλον παρά στη λογική

 

Η επίκληση στο συναίσθημα είναι μια κλασική τεχνική για να βραχυκυκλωθεί η ορθολογιστική ανάλυση, επομένως η κριτική αντίληψη των ατόμων. Επιπλέον, η χρησιμοποίηση του φάσματος των αισθημάτων επιτρέπει να ανοίξετε τη θύρα του ασυνείδητου για να εμφυτεύσετε ιδέες, επιθυμίες, φόβους, παρορμήσεις ή συμπεριφορές…

 

7. Η τεχνική του να κρατάτε το κοινό σε άγνοια και ανοησία

 

Συνίσταται στο να κάνετε το κοινό να είναι ανίκανο να αντιληφθεί τις τεχνολογίες και τις μεθοδολογίες που χρησιμοποιείτε για την υποδούλωσή του. «Η ποιότητα της εκπαίδευσης που παρέχεται στις κατώτερες κοινωνικές τάξεις πρέπει να είναι πιο φτωχή, ώστε η τάφρος της άγνοιας που χωρίζει τις κατώτερες τάξεις από τις ανώτερες τάξεις να μη γίνεται αντιληπτή από τις κατώτερες». Απόσπασμα από το «Ὀπλα με σιγαστήρα για ήσυχους πολέμους».

 

8. Η τεχνική του να ενθαρρύνεις το κοινό να αρέσκεται στη μετριότητα

 

Συνίσταται στο να παρακινείς το κοινό να βρίσκει «cool» ό,τι είναι ανόητο, φτηνιάρικο και ακαλλιέργητο.

 

9. Η τεχνική του να αντικαθιστάς την εξέγερση με την ενοχή

 

Συνίσταται στο να κάνεις ένα άτομο να πιστεύει ότι είναι το μόνο υπεύθυνο για την συμφορά του, εξαιτίας της διανοητικής ανεπάρκειάς του, της ανεπάρκειας των ικανοτήτων του ή των προσπαθειών του. Έτσι, αντί να εξεγείρεται εναντίον του οικονομικού συστήματος, απαξιώνει τον ίδιο τον εαυτό του και αυτο-ενοχοποιείται, κατάσταση που περιέχει τα σπέρματα της νευρικής κατάπτωσης, η οποία έχει μεταξύ άλλων και το αποτέλεσμα της αποχής από οποιασδήποτε δράση. Και χωρίς τη δράση, γλιτώνετε την επανάσταση!..

 

10. Η τεχνική του να γνωρίζεις τα άτομα καλύτερα από όσο γνωρίζουν τα ίδια τον εαυτό τους

 

Στη διάρκεια των τελευταίων πενήντα ετών, οι κατακλυσμιαία πρόοδος της επιστήμης άνοιξε μια ολοένα και πιο βαθειά τάφρο ανάμεσα στις γνώσει του ευρέως κοινού και στις γνώσεις που κατέχουν και χρησιμοποιούν οι ιθύνουσες ελίτ. Χάρη στη βιολογία, τη νευροβιολογία και την εφαρμοσμένη ψυχολογία, το «σύστημα» έφτασε σε μια εξελιγμένη γνώση του ανθρώπινου όντος, και από την άποψη της φυσιολογίας και από την άποψη της ψυχολογίας. Το σύστημα έφτασε να γνωρίζει τον μέσο άνθρωπο καλύτερα απʼόσο γνωρίζει ο ίδιος τον εαυτό του. Αυτό σημαίνει ότι στην πλειονότητα των περιπτώσεων, το σύστημα ασκεί έναν πολύ πιο αυξημένο έλεγχο και επιβάλλεται με μια μεγαλύτερη ισχύ επάνω στα άτομα απʼόσο τα άτομα στον ίδιο τον εαυτό τους..

 

 

 

 

 

Σας θυμιζουν κατι?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...