aliceseb

Παρακαλώ τις εμπειρίες σας από ολική ή επισκληρίδιο.

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Θα ήθελα να μου πείτε αναλυτικά τις εμπειρίες σας από την αναισθησία που επιλέξατε είτε αυτή ήταν ολική είτε επισκληρίδιος.Συγκεκριμένα, έχω ακούσει ότι στην επισκληρίδιο είσαι δεμένη κατά τη διάρκεια της καισαρικής , ισχύει? Επίσης, η βελόνα που σου βάζουν πίσω στην πλάτη πονάει ? Πόσες ώρες την έχεις στην πλάτη? Μπορείς να κουνηθείς ενώ την έχεις στην πλάτη ή όχι?

Για την ολική πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι γιατροί την αποφεύγουν. Τι επιπτώσεις είχε στον οργανισμό σας η ολική?

Γενικά ό,τι θυμάστε σχετικά με την αναισθησία που επιλέξατε, θα το εκτιμούσα να το μοιραστείτε μαζί μου και ιδιαίτερα όσες γεννήσατε στο Μητέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διαφημίσεις

Καλησπερα. Εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο. Δεν καταλαβα καθολου το τρυπημα στην πλατη οταν μου την εκανε. Μου την εκαναν στη 1 το μεσημερι γεννησα στις 6 το απογευμα κ μου βγαλανε την βελονα στις 9 το βραδυ. Σε ολη αυτη τη διαρκεια η βελονα τηε επισκληριδιου δεν με ενοχλησε καθολου.Δεν την καταλαβα καν. Ισως επειδη οι πονοι της γεννας ειναι τοσο εντονοι που μπροστα τους οι υπολοιποι εκμηδενιζονται. Οταν ομως δεις το πλασματακι που κουβαλουσες εννεα μηνες να βγαινει απο μεσα σου οσο κι αν εχεις πονεσει το ξανακανεις οχι μια αλλα χιλιες φορες! Και σου μιλαει μια μανουλα που περασε 30 ωρες πονο μεχρι να γεννησει!

2sCXp3.png

εγώ θα σου πω την δικιά μου εμπειρία και ας μην γέννησα στο μητέρα.. λοιπόν εγώ έκανα καισαρική..

στην αρχή σου βάζουν μια βελόνα στην πλάτη για να περάσει το φάρμακο εσύ πρέπει να σκύψεις όσο πιο πολύ μπορείς (δεν είναι και εύκολο με την κοιλιά να φτάνει στο κούτελο). πονάς 5 λεπτά και μετά μουδιάζεις μπορεί να νιώσεις πριν μουδιάσεις τελείως κάτι σαν ηλεκτροσόκ μκρό να σου διαπερνάει το πόδι εγώ το ένιωσα και τρόμαξα... σε καλοδιώνουν και σε δένουν και τα δυο χέρια (νιώθεις λίγο σαν να παίζεις στο ο χριστός ξανασταυρώνεται) και βάζουν μπροστά την κουρτινούλα.. δεν πονάς καθόλου απλά νιώθεις πίεση είναι σαν να σε τρίβουν δυνατά αλλά στην κοιλιά.. αφού με το καλό γεννήσεις εκεί ξεκινάν τα δύσκολα... πρέπει να βάλεις στο μυαλλό σου ότι δεν πονάς. είναι πολύ μα πάρα πολύ δύσκολο να μετακινησεις τα πόδια σου θέλει να βάλεις πολύ δύναμη εμένα μέχρι να πάω στο δωμάτιο με είχαν αλλάξει 4 κρεβάτια και όποτε μου έλεγαν σήκωσε λίγο ακόμα την μέση σου ήθελα να τους βαρέσω. νιώθεις λίγο σαν παράλυτη... όταν περνάει η αναισθησία άλλες γυναίκες πονάνε άλλες δεν καταλαβαίνουν τίποτα εγώ δεν κατάλαβα τίποτα γιατί δεν άφησα τον πόνο να με κυριεύσει. το βελονάκι στην πλάτη σου δεν το νιώθεις και θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκέφτεσαι εκείνη την ώρα... αν πονέσεις μπορέις να ζητήσεις να σου κάνουν συμπληρωματικη επισκληρίδιο. ορούς , καθετήρες κλπ στα βγάζουν όταν πει ο γιατρός ... θα στα βγάλουν πιο γρήγορα αν αεριστείς και αν περπατήσεις την επόμενη μέρα.. εγώ τα έβγαλα την άλλη μέρα πρωι πρωί γιατί αν δεν τα έβγαζα δεν θα έτρωγα και αν δεν έτρωγα θα θρηνούσαμε θύματα... καλή επιτυχία σόρρυ για το σεντόνι ... με το καλό το μωράκι σου

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

Θα ήθελα να μου πείτε αναλυτικά τις εμπειρίες σας από την αναισθησία που επιλέξατε είτε αυτή ήταν ολική είτε επισκληρίδιος.Συγκεκριμένα, έχω ακούσει ότι στην επισκληρίδιο είσαι δεμένη κατά τη διάρκεια της καισαρικής , ισχύει? Επίσης, η βελόνα που σου βάζουν πίσω στην πλάτη πονάει ? Πόσες ώρες την έχεις στην πλάτη? Μπορείς να κουνηθείς ενώ την έχεις στην πλάτη ή όχι?

Για την ολική πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι γιατροί την αποφεύγουν. Τι επιπτώσεις είχε στον οργανισμό σας η ολική?

Γενικά ό,τι θυμάστε σχετικά με την αναισθησία που επιλέξατε, θα το εκτιμούσα να το μοιραστείτε μαζί μου και ιδιαίτερα όσες γεννήσατε στο Μητέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγω δεν ξερω να σου πω για καισαρικη αλλα γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και εκανα επισκληριδιο οποτε θα σου πω γιαυτο.

Εγω δεν καταλαβα καθολου την βελονα απο την επισκληριδιο γιατι με ειχαν πιασει οι πονοι της γεννας και προσπαθουσα να παρω αναπνοες.Οπως ειπαν και τα κοριτσια πρεπει να σκυψεις.Εμενα την ωρα που εκανα την επισκληριδιο ηταν ο αντρας μου μεσα , με εβαλαν να καθησω , καθηστη στο κρεβατι , εβαλα ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια μου και ειπαν στον αντρα μου να με παρει αγκαλια για να μεινουν οι ωμοι μου σταθεροι και προς τα κατω.Πρωτα μου εβαλαν ενα υγρο και παγωσε η πλατη μου μετα με τρυπισε με την βελωνα και περασε το μικροσκοπικο σωλινακι

μεσα για να βαζει το υγρο.Σε 5 λεπτα ενιωθα παρα πολυ ομορφα χωρις πονους και εβλεπα τηλεοραση μεχρι να κανω διαστολη.Καθε φορα που ενιωθα πονο ενημερωνα την μαια και μου εβαζε μια δοση φαρμακο.Δεν νιωθεις τιποτα στην πλατη σου!Δεν εχεις βελονα στην πλατη να προεξεχει αν εχει βελονα ειναι μεσα στο σωμα και δεν νιωθεις , βλεπεις μονο ενα μικροσκοπικο σωλινακι .Εγω 2 ωρες μετα την γεννα σηκωθηκα κανονικα και πηγα τουαλετα και μετα απο 5-6 ωρες εκανα βολτα στον διαδρομο της κλινικης.Τωρα στην καισαρικη ειναι διαφορετικα γιατι εχεις και τα ραματα.Οταν γεννησεις και εισαι οκ να πας στο δωματιο στην βγαζουν αλλα και παλι δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Τωρα οσο αφορα την ολικη σε γεννα αντενδικνεται γιαυτο και οι γυναικολογοι δεν την προτεινουν.Λογικα θα εχεις και τον αναισθησιολογο οταν ειναι να γεννησεις μαζι σου και αυτος θα κρινει αν χρειαζεται ολικη.Εγω σου προτεινω να μιλησεις με τον αναισθησιολογο να του εξηγησεις τους φοβους/αποριες σου και κατα την διαρκεια της γεννας να σε ρωτησει και να πραξει .Παντως , δεν ειναι τιποτα και με την επισκληριδιο θα εισαι μια χαρα κριμα να κανεις ολικη και να μην ακουσεις το πρωτο κλαμα του μωρου.Εκεινη την στιγμη θα βρεις απιστευτη δυναμη να τα αντεξεις ολα πιστεψε με(εγω ειμαι η πιο φοβιτσιαρα του κοσμου και βλεπω νοσοκομειο και γιατρο και λυποθυμαω!)

Με το καλο το μωρακι σου και ελπιζω να σε βοηθησα.

πωπω... διαβαζοντας αυτα που γραφει η πωλινα, τρομαξα κι εγω που εχω κανει επισκληριδιο...

γεννησα στο μητερα πριν 4 χρονια. Δεν θυμαμαι να εσκιψα για να μου βαλουν την βελονα. Γυρισα στο πλαι σε εμβρυακη σταση. Δεν πονεσα στην βελόνα. Μουδιασανε τα ποδια μου αλλα ομολογω οτι τα ενοιωθα ελαφρα. Στον τοκετό δεν θυμαμαι να μου δεσαν τα χερια. Ειμαι σχεδον σιγουρη γιατι η μαμα μου μου ελεγε οτι θα μου τα δεσουν και ημουν προετοιμασμενη αλλα τελικα νομιζω οτι δεν μου τα δεσαν. Φυσικα και εννοιωθα να μου πασπατευουν την κοιλιά στην καισαρικη. Ναι οκ , με μετεφεραν οι νοσοκομες απο κρεβατι σε κρεβατι αλλα μεσα σε λιγες ωρες εννοιωθα τα ποδια μου κανονικα...

Στο διπλανό κρεβατι ηταν μιακοπελα που ειχε διαλεξει ολικη. Νομιζω οτι το μετανοιωσε. Αργησε να ξυπνησει και τα ειχαν παιξει όλοι οι δικοι της. Πονούσε πάρα πολυ στον αυχενα για 2 μερες μετα. (οταν εβγαλα τη χολη μου και ειχα κανει ολικη πονουσα κι εγω στον αυχενα..) Εκανε 3 μερες να φαει... Δεν μπορουσε να κουμανταρει το μωρό. Γενικα την ειχε παρει απο κατω... Ειναι και στον ανθρωπο βεβαια.... (πρεπει να ηταν γενικα γκρινιαρα γιατι για να συνελθει απο την καισαρικη ζητουσε 3 παυσιπονες ενεσεις την ημερα, ενω εγω εκανα μονο 1 τη 2η μερα..)

γενικα ξερω οτι ειναι επικυνδυνο να επιβαρυνεις τον οργανισμο με ολικες ναρκωσεις.

εγω πάντως παλι επισκληριδιο θα επιλεξω. Και εχω μια συμβουλή. Εγω οταν εφευγε η επιρροια της ναρκωσης ιδρωσα πάρα πολυ!! Αλλαξα 3 νυχτικά και εστρωνα και πετσετα κατω απο την πλατη μου για να μην μου αλλαζουν συνεχεια σεντονια. Μπορει να ειναι καθαρα του δικου μου οργανισμου , απλά στο λεω....

:)

πωπω... διαβαζοντας αυτα που γραφει η πωλινα, τρομαξα κι εγω που εχω κανει επισκληριδιο...

γεννησα στο μητερα πριν 4 χρονια. Δεν θυμαμαι να εσκιψα για να μου βαλουν την βελονα. Γυρισα στο πλαι σε εμβρυακη σταση. Δεν πονεσα στην βελόνα. Μουδιασανε τα ποδια μου αλλα ομολογω οτι τα ενοιωθα ελαφρα. Στον τοκετό δεν θυμαμαι να μου δεσαν τα χερια. Ειμαι σχεδον σιγουρη γιατι η μαμα μου μου ελεγε οτι θα μου τα δεσουν και ημουν προετοιμασμενη αλλα τελικα νομιζω οτι δεν μου τα δεσαν. Φυσικα και εννοιωθα να μου πασπατευουν την κοιλιά στην καισαρικη. Ναι οκ , με μετεφεραν οι νοσοκομες απο κρεβατι σε κρεβατι αλλα μεσα σε λιγες ωρες εννοιωθα τα ποδια μου κανονικα...

Στο διπλανό κρεβατι ηταν μιακοπελα που ειχε διαλεξει ολικη. Νομιζω οτι το μετανοιωσε. Αργησε να ξυπνησει και τα ειχαν παιξει όλοι οι δικοι της. Πονούσε πάρα πολυ στον αυχενα για 2 μερες μετα. (οταν εβγαλα τη χολη μου και ειχα κανει ολικη πονουσα κι εγω στον αυχενα..) Εκανε 3 μερες να φαει... Δεν μπορουσε να κουμανταρει το μωρό. Γενικα την ειχε παρει απο κατω... Ειναι και στον ανθρωπο βεβαια.... (πρεπει να ηταν γενικα γκρινιαρα γιατι για να συνελθει απο την καισαρικη ζητουσε 3 παυσιπονες ενεσεις την ημερα, ενω εγω εκανα μονο 1 τη 2η μερα..)

γενικα ξερω οτι ειναι επικυνδυνο να επιβαρυνεις τον οργανισμο με ολικες ναρκωσεις.

εγω πάντως παλι επισκληριδιο θα επιλεξω. Και εχω μια συμβουλή. Εγω οταν εφευγε η επιρροια της ναρκωσης ιδρωσα πάρα πολυ!! Αλλαξα 3 νυχτικά και εστρωνα και πετσετα κατω απο την πλατη μου για να μην μου αλλαζουν συνεχεια σεντονια. Μπορει να ειναι καθαρα του δικου μου οργανισμου , απλά στο λεω....

:)

έλα καλέ δεν ήταν τόσο τρομακτικά γιατί έκανα πλάκα με τον αναισθησιολόγο... αλλα γενικά η όλη εικόνα θύμιζε κάτι απο θρίλερ:rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλά σαν εμπειρία ήταν το κάτι άλλο... το δύσκολο ήταν ότι η επισκληρίδιος μου πέρασε στις 7 το απόγευμα και γέννησα στις 9και 30 το πρωί που σημαίνει ότι την έκανα στις 8 ... και όταν πέρασε ένιωθα πόνο άλλα εκεί βράχος πήρα ένα ντεπον και αυτό ήταν... σηκώθηκα χωρίς βοήθεια και αυτό γιατί είχα πεισμώσει επειδή ήθελα οποσδήποτε φαί και δεν μου έδιναν.. αφού κόντεψα να δαγκώσω την κοπέλα που σέρβιρε γιατί ενω ο γιατρός μου είχε υποσχεθεί πρωινό μου έφεραν μόνο τσαί ... βέβαια όταν σηκώθηκα ένιωθε πως με τραβούσε προς τα κάτω το πάτωμα αλλά δεν πτοήθηκα είχα βάλει στόχο το φαί.. χεχε έκανα λες και είχα να φάω κάνα χρόνο :lol::lol::lol::oops::oops::oops:

Eγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ με φυσιολογικό και επισκληρίδιο την οποία την κατάλαβα πάρα πολύ καλά. Πόναγα σε απίστευτο βαθμό όταν μου έβαζε την βελόνα, νόμιζα ότι μου τρυπάει την σπονδυλική μου στήλη. Και μένα με έβαλαν να σκύψω όσο μπορούσα περισσότερο. Από εκεί και πέρα όμως αισθανόμουνα ένα γλυκό μούδιασμα και ώρες ώρες απίστευτα ρίγη. Οταν μου την έβγαλαν δεν κατάλαβα τίποτα.

Δεν ξέρω γιατί υπάρχει λόγος να κάνεις ολική νάρκωση. Εκτός αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας εσύ, πχ επιληπτικές κρίσεις (όπως μια φίλη μου). Πρέπει να ζήσεις την στιγμή της γέννας, είναι ό,τι πιο όμορφο στην ζωή μιας γυναίκας.

Γέννησα με καισαρική και ολική νάρκωση και φυσικά δεν έχω και πολλά να σου πω! Η προετοιμασία για το χειρουργείο είναι η εξής:

Δίνεις το ιστορικό σου.

1. Ξύρισμα που αν το χεις κάνει μόνη σου δεν χρειάζεται αλλά ρίχνουν μια ματιά κι αυτοί

2. Κλίσμα

3. Καθετήρας

4. Ορός

5. Πλύσιμο κοιλιάς με betadine

6. Δέσιμο χέρια-πόδια

7. Συνομιλία με αναισθησιολόγοι για τυχόν αλλεργίες (αν και τα έχεις πει όταν σου παίρνουν το ιστορικό)

8. Σου βάζει μάσκα για οξυγόνο και όταν ο γιατρός πει "ξεκινάμε" από την ίδια μάσκα έρχεται η νάρκωση. Δεν ξέρω αν σου βάζουν και ενδοφλέβια νάρκωση

9. Ξυπνάς στο χειρουργείο, σου μιλάνε λίγο και μετά πας στην ανάνηψη για 1.5 ώρα. Παράλληλα σου φέρνουν το παιδί να το δεις κι αν η μαία είναι καλή σου το βάζει και πάνω σου να θηλάσει.

10. Μετά έρχονται και σε πατάνε στην κοιλιά για να βοηθήσουν την μήτρα να κάνει τις απαραίτητες συσπάσεις και σου βάζουν και τα απαραίτητα από κάτω για τα λόχεια.

11. Σε ντύνουν και βουρ για το δωμάτιο όπου σε λίγο σου φέρνουν και το μπεμπέ στο πυρεξάκι του.

Όλα αυτά στο Έλενα.

Γεια σας,

το παρον θεμα κλειδώνεται

αν μπορείτε επιλέξτε/διαβάσετε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ

ολικη ναρκωση στην καισαρικη η καισαρικη με επισκληριδιο?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96409

Καισαρική με επισκληρίδιο ή όλικη

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30796

Επισκληρίδιος ή ολική στην καισαρικη???

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=117312

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ-ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=86496

και να ξαναδημοσιεύστε τις ερώτήσεις σας σε κάποια αντίστοιχα θέματα

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις