Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΑ ...ΠΑΡΑΞΕΝΑ


Recommended Posts

tsarli, οι παλιες γιαγιαδες λεγανε οτι οταν το μωρο εχει μαλλακια "γαργαλανε" οι τριχες το στομαχι της μαμας και γι΄αυτο εχει καουρες!!! Καλο, εε? Ουτε μητρα, ουτε αμνιακος σακος, τπτ!! Κατευθειαν στο στομαχι!

Ε, μετα, οταν το κεφαλι του παιρνει θεση και φευγει απο το στομαχι σταματανε και οι καουρες! Λογικο, εε??!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω πεθανα στις καουρες για κανα διμηνο, το μωρο μου ομως ηταν με το κεφαλακι κατω, δεν ξερω αν γυριζει καθολου αλλα σε ολους τους υπερηχους ειναι κατω, απο πολυ νωρις. Εφταιγε η διατροφη νομιζω, δεν ηξερα τι σαβουρα να πρωτοφαω. Τωρα με το ζαχαρο που εχω περιοριστει στα απολυτως απαραιτητα απο τροφες πανε και οι καουρες. Μονο το μαυρο ψωμι μου δημιουργει ακομη καουρες! Δεν ξερω αν θα'χει μαλλακια ο μπεμπης μου, θα ρωτησω στο doppler, ελπιζω να εχει φυσιολογικη τριχοφυια!!

Link to comment
Share on other sites

Από καούρες τίποτα, τα τρώω όλα και δεν παίρνω χαμπάρι. Είδα τώρα τη φωτογραφία από τη β' επιπέδου, πολύ πατικωμένος είναι, δεν τη λες και όμορφη φωτογραφία. Το χέρι πρέπει να είναι προς το κεφάλι και έτσι δεν βλέπω πολλά. Το μόνο που φαίνεται, και δεν είναι μαύρο, είναι ότι κάτι σκεπάζει το κεφάλι, λίγο πιο σκούρο από το δέρμα, αλλά θα μπορούσε να είναι και υγρό, ξέρω και γω πώς είναι εκεί μέσα? Αν αυτό που βλέπω είναι μαλλιά, θα είναι ελάχιστο ξανθό χνούδι (εγώ είμαι φυσική ξανθιά και όταν γεννήθηκα ήμουν κατάξανθη). Συμβιβάζομαι και με το χνουδάκι!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, το χειρότερό μου ήταν οι καούρες! Τόση φωτιά στο στήθος που νόμιζα ότι πάθαινα καρδιακή προσβολή. Ειδικά όταν έτρωγα ντομάτες!

Τελικά η ζουζούνα μου βγήκε καράφλας, λίγο μαλλί στο σβερκάκι έχει μόνο και στο υπόλοιπο χνούδι!:D

 

Πάντως η κυτταρίτιδα στο αριστερό μπούτι ακόμα μου κάνει παρέα. Χάλια είναι...τουλάχιστον αν ήταν και στο δεξί θα υπήρχε μια ομοιομορφία! :lol:Τώρα απλά δείχνει περίεργο (μέσα στα χάλια του!)

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται αυτή η "επιλεκτική" κυτταρίτιδα?? Τουλάχιστον θα βλέπεις το άλλο και θα παρηγοριέσαι! Εγώ κοιτάζω το ένα και γυρνάω από την άλλη, αλλά και εκεί βλέπω το ίδιο! Έχει κατέβει μέχρι το γόνατο, απίστευτο! Αλλά η αλήθεια είναι ότι τελευταία σαβουριάζω πολύ.

Σήμερα όμως που μπήκε και καινούριος μήνας, απόφασίσαμε με τον άντρα μου να τρώμε πιο υγιεινά και να κόψουμε τις βλακείες γιατί το παρακάναμε. Χθες βράδυ που τρώγαμε πίτσα και καλτσόνε και λουκουμάδες στις 11:30, λέγαμε ότι ο μπέμπης θα τα ' χει δει όλα! Οπότε, καλό μας μήνα, και εύχομαι καλές διατροφικές συνήθειες!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από καούρες τίποτα, τα τρώω όλα και δεν παίρνω χαμπάρι. Είδα τώρα τη φωτογραφία από τη β' επιπέδου, πολύ πατικωμένος είναι, δεν τη λες και όμορφη φωτογραφία. Το χέρι πρέπει να είναι προς το κεφάλι και έτσι δεν βλέπω πολλά. Το μόνο που φαίνεται, και δεν είναι μαύρο, είναι ότι κάτι σκεπάζει το κεφάλι, λίγο πιο σκούρο από το δέρμα, αλλά θα μπορούσε να είναι και υγρό, ξέρω και γω πώς είναι εκεί μέσα? Αν αυτό που βλέπω είναι μαλλιά, θα είναι ελάχιστο ξανθό χνούδι (εγώ είμαι φυσική ξανθιά και όταν γεννήθηκα ήμουν κατάξανθη). Συμβιβάζομαι και με το χνουδάκι!

χαχαχαχ μια χαρά θα είναι το παιδί, παίζει ρόλο το μηχάνημα που έχει ο υπερηχογραφιστής και η θέση του μωρού αν θα βγεί καλό. Εμάς είχε βγεί πεντακάθαρα. Κάτω στο τικερ μου σου έβαλα και φώτο του νεογέννητο! (με μαλλάκια).

Αρα κι εσάς τα μαλλάκια είναι λογικά, δεν ξέρω μόνο αν στον υπέρηχο φαίνονται πιο αχνά τα αχνά χρώματα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχχαχαχα να'σαι καλά! Τί περιμένεις κορίτσι? Θα δείς αν έχει μαλλάκια μετά τη γέννα για μέρες θα είναι σαν κολλημένα στο κεφάλι του, από τις βλένες φαντάζομαι. Τα καθαρίζουν βέβαια αλλά αργεί να φύγει από το μαλλί το κόλλημα :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς γίνεται αυτή η "επιλεκτική" κυτταρίτιδα?? Τουλάχιστον θα βλέπεις το άλλο και θα παρηγοριέσαι! Εγώ κοιτάζω το ένα και γυρνάω από την άλλη, αλλά και εκεί βλέπω το ίδιο! Έχει κατέβει μέχρι το γόνατο, απίστευτο! Αλλά η αλήθεια είναι ότι τελευταία σαβουριάζω πολύ.

Σήμερα όμως που μπήκε και καινούριος μήνας, απόφασίσαμε με τον άντρα μου να τρώμε πιο υγιεινά και να κόψουμε τις βλακείες γιατί το παρακάναμε. Χθες βράδυ που τρώγαμε πίτσα και καλτσόνε και λουκουμάδες στις 11:30, λέγαμε ότι ο μπέμπης θα τα ' χει δει όλα! Οπότε, καλό μας μήνα, και εύχομαι καλές διατροφικές συνήθειες!!

πρόσεξε το! Νο 1 λόγος για καούρες και δε συμμαζεύεται! Πρίν τον διαβήτη που έτρωγα ό,τι ναναι (τυχαίο γεγονός, δεν εννοώ ότι έκανα διαβήτη από αυτό), είχα τρελό κάψιμο επί μέρες, στο καπάκι μπαίνω σε δίαιτα για διαβήτη κι έφυγαν όλα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα τις φωτογραφίες από τον υπερηχο dimmi.Και μένα μαλλιάς θα βγεί ο κανακάρης μου.Αν πάρει από την μάνα του σίγουρα...Τόσο καιρό δεν ήξερα ότι αυτή η μαυρίλα στο κεφαλάκι του που φαινόταν ήταν μαλλί.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξα τις φωτογραφίες από τον υπερηχο dimmi.Και μένα μαλλιάς θα βγεί ο κανακάρης μου.Αν πάρει από την μάνα του σίγουρα...Τόσο καιρό δεν ήξερα ότι αυτή η μαυρίλα στο κεφαλάκι του που φαινόταν ήταν μαλλί.

:D:D ούτε μεις το ξέραμε. Θα βγεί μαλλιάς και θα σου μαδάει τρελά μια περίοδο, αν θυμάμαι καλά κάπου στο δίμηνο. Θα βαρεθείς να αλλάζεις σεντόνια! Μετά θα "καραφλιάσει" και θα βγάλει νέα, σε χρόνο dt :lol: Εμείς αν τον δείς τώρα, χωρίστρα κάνει! Σχεδόν 6 μηνών!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, αλλα και τωρα στη δευτερη εχω βαρεθει να ξυριζομαι, να κανω αποτριχωση σε μουστάκι-πηγούνι και να βγαζω φρυδια..στην κοιλια δεν εκανα τριχοφυΐα στην πρωτη εγκυμοσυνη, πιστευω ουτε και τωρα..

 

W87up3.png?sBC1BIx1

 

PRF3p3.png?HeQlLbAZ

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε το! Νο 1 λόγος για καούρες και δε συμμαζεύεται! Πρίν τον διαβήτη που έτρωγα ό,τι ναναι (τυχαίο γεγονός, δεν εννοώ ότι έκανα διαβήτη από αυτό), είχα τρελό κάψιμο επί μέρες, στο καπάκι μπαίνω σε δίαιτα για διαβήτη κι έφυγαν όλα!

 

Και εγώ τα ίδια.... πολύ φαγητό με πολλές καούρες στην αρχή και μόλις ξεκίνησα διατροφή για το ζάχαρο σταμάτησαν όλα!!! Αλλά και η δικιά μου η κυτταρίτιδα συμπαθεί το αριστερό μου πόδι... Όχι ότι το δεξί δεν έχει αλλά στο αριστερό είναι πολύ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνετε να πάω να ψαχτώ τώρα στον καθρέφτη...ε, αν βρω περισσότερη κυτταρίτιδα στο αριστερό πόδι, σε συνδυασμό με το "γερασμένο/ρυτιδιασμένο" αριστερό μάτι, θα΄μαι για απόσυρση..όχι εγώ ολόκληρη, αλλά μόνο η αριστερή μου πλευρά!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνετε να πάω να ψαχτώ τώρα στον καθρέφτη...ε, αν βρω περισσότερη κυτταρίτιδα στο αριστερό πόδι, σε συνδυασμό με το "γερασμένο/ρυτιδιασμένο" αριστερό μάτι, θα΄μαι για απόσυρση..όχι εγώ ολόκληρη, αλλά μόνο η αριστερή μου πλευρά!

 

χαχαχαχχαχ!!! άστα να πάνε.... εγώ νοιώθω ήδη για απόσυρση!!! κάτι η κυτταρίτιδα κάτι τα πρησμένα πόδια (ναι το αριστερό είναι πιο πρησμένο από το δεξί) κάτι που όταν μου προσφέρουν κάτι η απάντηση είναι πάντα: όχι ευχαριστώ έχω ζάχαρο.... σαν να είμαι 80 χρονών και βάλε!!!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμένα μου συμβαίνει το εξής αστείο...τρομάζω πολύ εύκολα σε σχέση με πρίν:P Το κινητό χτυπάει κι αν κοιμάμαι εκείνη τη στιγμή ή είμαι στο χουζούρεμα τρομάζω...αφου το έβαλα στο αθόρυβο! Επίσης, άρχισα να τρώω πατάτες κ μάλιστα τηγανιτές που ούτε να τις δώ δεν ήθελα....Ααα κ ξεχνάω εύκολα....:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι όταν ήμουν έγκυος στον 5-6 μήνα με είχε ποιάσει μια απίστευτη φαγούρα στα πόδια που απλώθηκε σε όλο μου το σώμα ..

φοβόμασταν για χολοστάση πάω στο γιατρό να μην μπορεί να βρει ο άνθρωπος τι έχω μου δίνει φενιστίλ γίνομαι χειρότερα εγώ να ξύνομαι σαν δαιμονισμένη.. ξαναπάω στον γιατρό με βάζει να κάνω εξετάσεις και μου δίνει αταραξ.. η φαγούρα εκει .. μιλάμε είχα ματώσει όλο μου το σωμα όπου έβρισκα πορτα τοιχο κλπ ξινόμουν παντού και πάντα στο σουπερ στην καφετέρια παντού τριβόμουν και ξινόμουν σαν γατί..

κάνω εξετάσεις πεντακάθερες ο γιατρός τραβούσε τα μαλλιά του.. 2 μηνες κράτησε το όλο έργο εγώ να έχω γεμίσει γρατσουνιές και κοκκινήλες παντού απο το ξύσε ξύσε .. κόντεψα να αλλάξω δέρμα.. και ξαφνικά έτσι απλά σταματησε..

ο άντρας μου μόνο εξορκιστή δεν μου έφερε..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει το εξής αστείο...τρομάζω πολύ εύκολα σε σχέση με πρίν:P Το κινητό χτυπάει κι αν κοιμάμαι εκείνη τη στιγμή ή είμαι στο χουζούρεμα τρομάζω...αφου το έβαλα στο αθόρυβο! Επίσης, άρχισα να τρώω πατάτες κ μάλιστα τηγανιτές που ούτε να τις δώ δεν ήθελα....Ααα κ ξεχνάω εύκολα....:-P:razz:

 

αχαχαχα.. αυτό και εγώ το είχα ξεχνούσα πάρα πολύ ακόμα και τώρα δηλαδή κάπου κάπου χάνομαι αλλά τότε η κατάσταση είχε παραγίνει,

θυμάμαι πήρα να πετάξω τα σκουπίδια και αντί να τα πετάξω τα έβαλα στο ντουλάπι με τα πιάτα !!

δειτε διάλογο

- πολινα που έβαλες τα σκουπίδια

- ποια σκουπίδια καλε

-αυτα που κρατούσες πριν απο λιγο στα χερια σου

- ποτε καλέ κρατούσα εγώ στα χερια μου τα σκουπίδια πάς καλά?

- τι ποτε τώρα

-καλά χαζό είσαι εγώ δεν έποιασα στα χερια μου τα σκουπίδια !!

-καλα΄

μετά απο λίγο αφου πάει να πάρει να φάει

-ΠΟΛΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΕΔΩ

-ποια ??

- τα σκουπίδια τα έβαλες μέσα στο ντουλάπι τελικα

-:shock::shock::shock::shock:

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω το μονο ισως συμπτωμα που για μενα ηταν παραξενο,δεδομενου οτι τρωω σαν σπουργιτακι ηταν οτι στο πρωτο τριμηνο,πεντε λεπτα αφου σηκωνομουν απο το τραπεζι,ξαναπειναγα!Πειναγα απιστευτα!

 

Πραγματα που ετρωγα σαν τρελη πριν την εγκυμοσυνη,σε αυτο το τριμηνο δεν μπορουσα ουτε να τα δω πχ πιπεριες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αχαχαχαχχα!!:P:p:p:p

 

Κορίτσια πολύ γελάω με αυτο το θέμα!!

χαχα! Τα παράξενα της εγκυμοσύνης σίγουρα!!

 

Εγώ διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου τον τελευταίο μήνα έχω πεθάνει απο τις καούρες, υποφέρω όμως οχι αστεία.. κ μένα μου είπαν οτι βγάζει μαλλάκια ο μπέμπης μου αλλα στην β' επιπέδου δεν είδα και τόσο μαλλί να δικαιολογεί όλες αυτες τις καούρες..

Επίσης, έχω κι εγώ τη χαρά να μη βγάζω τρίχες, δηλαδή στα πόδια αλλά και στο μουστάκι που τις έβγαζα τουλάχιστον καθε 15 μέρες, τώρα κανω να ξυριστώ τουλάχιστον μήνα!! Ονειρο!!

Επιπλέον, εχω κι εγώ το θέμα με το ρέψιμο κι απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου οχι τώρα τελευταία, ρεύομαι σα νταλικέρης :P:p και τώρα τελευταια δυσκολεύομαι να συγκρατήσω και το άλλο "ρέψιμο":oops: το πιο χαμηλο... παρηγορούμαι απο αυτο που έλεγε η γιαγιά μου " ρευεσαι και κλάνεις ποτε δε θα πεθάνεις!!" χαχα! αθάνατη θα είμαι!:P:p:p Πάλι καλά που ο άντρας μου κάπου είχε διαβάσει οτι είναι κι αυτο σύμπτωμα της εγκυμοσύνης και δε με παρεξηγεί...

Κατα τ' αλλα, κυτταρίτιδα και στα δυο πόδια κανονικα-ενω πριν είχα ελάχιστη- που φτάνει και μέχρι τα γόνατα, λίγο εκνευρισμό παραπάνω -δοξα το θεο οχι πολύ- και 7-8 κιλά μέχρι στιγμής για να μη ξεχνιέμαι. Αυτά!

foxfoxsbu20130611_-31_our+baby+is.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει το εξής αστείο...τρομάζω πολύ εύκολα σε σχέση με πρίν:P Το κινητό χτυπάει κι αν κοιμάμαι εκείνη τη στιγμή ή είμαι στο χουζούρεμα τρομάζω...αφου το έβαλα στο αθόρυβο! Επίσης, άρχισα να τρώω πατάτες κ μάλιστα τηγανιτές που ούτε να τις δώ δεν ήθελα....Ααα κ ξεχνάω εύκολα....:-P:razz:

 

Μια από τα ίδια!!!Μια ζωή δεν έτρωγα πατάτες τηγανιτές και όλοι με κοιτούσαν περίεργα.Με το που έμεινα έγκυος άρχισα να τρώω μέχρι και σήμερα.

 

εγώ πάλι όταν ήμουν έγκυος στον 5-6 μήνα με είχε ποιάσει μια απίστευτη φαγούρα στα πόδια που απλώθηκε σε όλο μου το σώμα ..

φοβόμασταν για χολοστάση πάω στο γιατρό να μην μπορεί να βρει ο άνθρωπος τι έχω μου δίνει φενιστίλ γίνομαι χειρότερα εγώ να ξύνομαι σαν δαιμονισμένη.. ξαναπάω στον γιατρό με βάζει να κάνω εξετάσεις και μου δίνει αταραξ.. η φαγούρα εκει .. μιλάμε είχα ματώσει όλο μου το σωμα όπου έβρισκα πορτα τοιχο κλπ ξινόμουν παντού και πάντα στο σουπερ στην καφετέρια παντού τριβόμουν και ξινόμουν σαν γατί..

κάνω εξετάσεις πεντακάθερες ο γιατρός τραβούσε τα μαλλιά του.. 2 μηνες κράτησε το όλο έργο εγώ να έχω γεμίσει γρατσουνιές και κοκκινήλες παντού απο το ξύσε ξύσε .. κόντεψα να αλλάξω δέρμα.. και ξαφνικά έτσι απλά σταματησε..

ο άντρας μου μόνο εξορκιστή δεν μου έφερε..

 

Αυτό με τη φαγούρα το είχα και εγώ,χαμηλά όμως στις γάμπες μόνο.Νόμιζα πως είχα πάθει κάποια αλλεργία,επειδή έχουμε κήπο με πολλά χορτάρια και ηταν και καλοκαίρι...Έβγαζα μικρά κόκκινα σπυράκια και ήθελα να ξύνομαι συνέχεια αν γινόταν.Τελικά το πρόβλημα ηταν κυκλοφορικό,μου το επιβεβαίωσε ο γυναικολόγος....

 

Και ένα άλλο κουλό που μου συνέβη και στις 2 εγκυμοσύνες...Θυμάστε τον Homer Simpson που κοιμόταν και του τρέχανε τα σάλια,ε,μια από τα ίδια...Ή έβλεπα συνέχεια φαγητά στον ύπνο μου ή τελικά είναι μύθος πως στην εγκυμοσύνη λάμπεις και ξανανιώνεις:lol:,αν το συνδυάσω με τις κυταρρίτιδες και τις ρυτίδες που λέτε παραπάνω,σαν κ@λόγριες νιώθαμε ώρες ώρες,χαχα...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κ εγω κοριτσια εχω ενα θεματακι με την αριστερη πλευρα..συγκεκριμενα στο κοκαλακι που βρισκεται ακριβως κατω απο το ματι..εκει λοιπον εχει εμφανιστει μια κοκκινιλα,σαν να το πιεζα πολυ ωρα και δεν εχει ξεκοκκινισει!!!:confused:

Αυτο πρεπει να εγινε στον τριτο μηνα και εκτοτε εχει μεινει!!!

Στο θεμα κυτταριτιδα εκει που δεν ειχα καθολου τωρα εχει εμφανιστει κυριως πισω στα μπουτακια αλλα οχι σε τραγικο σημειο!

Μαλλον λογω των γλυκων που ετρωγα στην αρχη της εγκυμοσυνης τις απεκτησα.

Κατα τα αλλα νιωθω παρα πολυ ομορφα και με φοβερη ενεργεια!!!

Μπορω να κανω τα παντα οπως πριν κ σε μεγαλυτερο βαθμο!!:mrgreen:

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...