Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τροφεία παιδικών σταθμών - SOS

Recommended Posts

Εμείς δίνουμε 150ευρώ.......

Ζήτησαν μέχρι 10 Σεπτεμβρίου να προπληρώσουμε τον Ιούλιο!!!! Μόνο με την απόδειξη της τράπεζας δέχονταν τα παιδιά.

Μέχρι 25 Σεπτεμβρίου το Σεπτέμβριο που πήγαν μόνο 1 εβδομάδα λόγω απεργιών κτλ. Και μέχρι τις 5 Οκτωβρίου θέλουν τον Οκτώβριο. Δηλ. ούτε μέσα σε 1 μήνα πληρώσαμε 450ευρώ :shock:.

Οι ιδιωτικοί πάνε 400 χωρίς σχολικό το παιδί. Με σχολικό πάνε και 550.

Βέβαια εγώ είμαι κατά των ιδιωτικών γενικά.

Διαφημίσεις

• Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι είναι αυτά που ακούω καλέ? Εμάς άνοιξε ο σταθμός 18 Σεπτεμβρίου και μας είπαν ότι για τον μήνα Σεπτέμβριο θα βάλουμε τα μισά λεφτά, (αυτό μας έλειπε) τελικά καλά είμαστε εμείς!!!

LAAFp2.png

JRM4p2.png

αχ αλκυον, οτι και να αφορά, είναι ... περασμένα μεγαλεία και θυμόντας τα να κλαις....

τώρα παίζουμε όπως είπα με τα μισά, και η παρτίδα δεν βγαίνει...

s-age.png

καλά, ήξερα οτι ο δημοτικός μας είναι αστέρι, αλλά με αυτά που διαβάζω θα πάω να προσκυνήσω...

πέρισυ μου είπαν οτι αν έρθει πάνω από 4 μέρες τον μήνα τον πληρώνει, αλιώς όχι, οτι αφού τους ειδοποίησα πως γεννάω χριστούγεννα και δεν θα την στείλω γενάρη φλεβάρη, δεν θα τους χρεωθώ, φέτος μας είπαν οτι δεν χρειάζεται να πάμε στον έσπα να καταθέσουμε χαρτιά, τα συμπληρώνετε εδώ και θα τα πάμε εμείς με φορτηγάκι του δήμου, και μας βοήθησαν και με την χαρτούρα...

γιατί να μήν είναι παντού έτσι?

s-age.png

Τι είναι αυτά που ακούω καλέ? Εμάς άνοιξε ο σταθμός 18 Σεπτεμβρίου και μας είπαν ότι για τον μήνα Σεπτέμβριο θα βάλουμε τα μισά λεφτά, (αυτό μας έλειπε) τελικά καλά είμαστε εμείς!!!

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι μόνο θέμα Δήμου, αλλά και θέμα παιδικού σταθμού. Αλλού ίσως ψάχνουν το θέμα, αλλού βαριούνται που ζουν και στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι δεν δέχτηκαν κάποια παιδιά ατύπως, γι΄αυτό και θέλουν στα χαρτιά να φαίνονται όλα εντάξει. Κοινώς δεν δήλωσαν πουθενά ότι μερικά παιδιά ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει να πηγαίνουν, γι΄αυτό και ζητούν κανονικά την καταβολή των χρημάτων.

(σιγά μην τους προπληρώσω και Ιούλιο. Δεν πάμε καλά μου φαίνεται...)

εχω δυο μπουμπουκακια

Διαφημίσεις

Τι χαρά είναι αυτή που πήρα πρωινιάτικα!!!!!!! Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από το ΕΕΤΑ και μου είπαν ότι δήλωσε παραίτηση μια μητέρα από το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ και ότι είμαι η πρώτη επιλαχούσα για τον συγκεκριμένο σταθμό :P:p:p Τι τυχερά παιχνίδια κληρώνουν σήμερα βρε κόριτσια;););)

LAAFp2.png

JRM4p2.png

(σιγά μην τους προπληρώσω και Ιούλιο. Δεν πάμε καλά μου φαίνεται...)

Ναι καλά ...και τί θα έκανες; Αφού σου λέω δεν έκαναν εγγραφή αν δεν είχες την απόδειξη της τράπεζας.

Ναι καλά ...και τί θα έκανες; Αφού σου λέω δεν έκαναν εγγραφή αν δεν είχες την απόδειξη της τράπεζας.

Δεν νομίζω ότι μπορούν να σε αναγκάσουν να προπληρώσεις τον Ιούλιο. Να προπληρώσεις τον τρεχοντα μήνα, οκ. Καταρχήν θα απευθυνόμουν γραπτώς στον αρμόδιο φορέα (Δήμο δεν ξέρω τι) για να δω αν πράγματι προβλέπεται κάτι τέτοιο και που ακριβώς βασίζονται...

Να ενημερώσω ότι το δικό μου θέμα λύθηκε.

Κινήθηκα γραπτώς και σε λιγότερο από 24ωρο ανακάλεσαν.

Και για το δικό σου θέμα, αυτο σε συμβουλεύω να κάνεις.

εχω δυο μπουμπουκακια

kalispera...kiomos iparxoun dimoi pou den exoun trofeia opos elliniko-argyroupoli...mpravo tous toulaxiston na plironame oloi alla ena mikro poso....kai meta sou lene voithane tin oikogeneia...posa na anteksei mia oikogeneia na plirosei....les 30.000 eisodima kaieinai kai les oti eisai o onasis....

• 1 month later...

Επανέρχομαι στο θέμα σχετικά με τα τροφεία του Νοεμβρίου....

Δεν έχω αντίρρηση να καταβάλω τα τροφεία για τον σταθμό. Άλλωστε ενημερώθηκα πριν υποβάλω την αίτηση και με την υποβολή της αποδέχτηκα και αυτόν τον όρο...

Όμως τον Νοέμβριο με τις απεργίες τα παιδιά έχουν χάσει πάνω από μια εβδομαδα. Εσείς το θεωρείτε σωστό να καταβληθεί το σύνολο των τροφείων για τον Νοέμβριο? Τι θα κάνατε ή τι κάνατε?

Διαφημίσεις

Επανέρχομαι στο θέμα σχετικά με τα τροφεία του Νοεμβρίου....

Δεν έχω αντίρρηση να καταβάλω τα τροφεία για τον σταθμό. Άλλωστε ενημερώθηκα πριν υποβάλω την αίτηση και με την υποβολή της αποδέχτηκα και αυτόν τον όρο...

Όμως τον Νοέμβριο με τις απεργίες τα παιδιά έχουν χάσει πάνω από μια εβδομαδα. Εσείς το θεωρείτε σωστό να καταβληθεί το σύνολο των τροφείων για τον Νοέμβριο? Τι θα κάνατε ή τι κάνατε?

Ενώ είμαι μέσω ΕΣΠΑ οπότε ίσως να μην είναι κάτι που με αφορά έμμεσα, το συζήτησα με γονιό που δεν έχει σκοπό επουδενί να πληρώσει και όταν ενημέρωσε το σταθμό δεν έφερε καμία αντίρρηση!!! Ελπίζω να γίνει και με τον δικο σας σταθμό αυτό..... που νομίζω ότι είναι και το δικαιότερο..... Ελπίζω να μην γίνουν νεες απεργίες γιατί δεν μας βλέπω καλά........:?

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Ενώ είμαι μέσω ΕΣΠΑ οπότε ίσως να μην είναι κάτι που με αφορά έμμεσα, το συζήτησα με γονιό που δεν έχει σκοπό επουδενί να πληρώσει και όταν ενημέρωσε το σταθμό δεν έφερε καμία αντίρρηση!!! Ελπίζω να γίνει και με τον δικο σας σταθμό αυτό..... που νομίζω ότι είναι και το δικαιότερο..... Ελπίζω να μην γίνουν νεες απεργίες γιατί δεν μας βλέπω καλά........:?

Για να λέμε και την αλήθεια, ο ίδιος ο δήμος μας πρότεινε για τον Σεπτέμβριο να καταβληθούν τα μισά τροφεία, με το σκεπτικό πως τα παιδιά ξεκίνησαν στα μέσα περιπου του μήνα και οι υπόλοιπες μέρες ήταν περιοδος προσαρμογής.

Οπότε αν τους εξηγήσουμε το σκεπτικό μας μπορει να το δεχτουν. Και πάλι, δεν σκοπεύω να μην πληρώσω καθόλου τροφεία, αλλά πιστευω πως το πιο δικαιο είναι να πληρωθούν τα 3/4

Εμάς μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας!!

Κάναμε 4 άνθρωποι (με οικογένειες 3-4 παιδιών) αιτήσεις για δυσκολία στην καταβολή των τροφείων, επειδή μας μειώθηκαν οι μισθοί και το περσινό δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση στο εισόδημα το φετινό. Με το φετινό, αν εξαιρέσει κανείς τον ένα μισθό που φεύγει εξ ολοκλήρου στο δάνειο (έφαγε τέτοια μείωση ο μισθός που έφτασε το ύψος της δόσης!!) μένουν 900 - 1000 ευρώ για όλη την οικογένεια (6 άτομα), μαζί με λογαριασμούς-εφορίες-βενζίνες-θέρμανση κτλ.

Κι αφού τα γράψαμε, αιτηθήκαμε, συζητήσαμε, εξηγήσαμε κτλ κτλ...

Ήρθε η απάντηση!!

Είδαν ΤΙ εισοδήματα είχαν (πέρσι) αυτές οι 4 οικογένειες. Αυτά κυμαίνονταν από 31.500 - 33.000 ευρώ. Και έφτιαξαν μια κατηγορία μεταξύ 30.000 - 31.000 !!!!!! ... στην οποία "ικανοποιούσαν" το αίτημα μειωμένων τροφείων!

Με λίγα λόγια... κοίταξαν τι αιτήσεις είχαν και τράβηξαν τη "γραμμή" έτσι ώστε στην πράξη να μην υπάρξει ΚΑΜΙΑ μεταβολή!

Είναι ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ πρωτοτυπία!!! Εισοδηματική κλίμακα των 1000 ευρώ!!

:evil: :evil: :evil: :evil:

Και για να είναι σίγουροι πως αυτό δε θα επηρεάσει ΚΑΝΕΝΑΝ άνθρωπο, το περιόρισαν στην κατηγορία των πολυτέκνων. Δηλαδή η κλίμακα αυτή μεταξύ 30-31.000 δεν αφορά καν τις οικογένειες με 3 ή λιγότερα παιδιά! Κανένας ευνοημένος! Και φυσικά ΚΑΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ !!

Πήγα λοιπόν να διαμαρτυρηθώ για αυτή την "πρωτοτυπία", και η αντιμετώπιση του προέδρου των παιδικών σταθμών ήταν πραγματικά απίστευτη:

Θεώρησε "κοροϊδία" το αίτημά μας, για μείωση κατά 25 ευρώ των τροφείων στους τρίτεκνους και πολύτεκνους.

Κι όταν εξήγησα πως τίθεται θέμα οικονομικής βιωσιμότητας της οικογένειας, εκείνος απάντησε: "Αν δε μπορούσες να τα θρέψεις, ας μην τα έκανες!"

:shock::evil::shock:

Επίσης ο ίδιος άνθρωπος θεωρεί πως "μου ταϊζει το παιδί" και πως δε χρειάζεται εγώ να μαγειρεύω για αυτό όταν πηγαίνει στον παιδικό!! Δηλαδή θεωρεί πως για αυτό το παιδί εγώ δε βάζω μερίδα στο τραπέζι μου!!! :shock:

Επίσης μου είπε πως "και ο δικός μου (= του) μισθός μειώθηκε και δεν παίρνω πια 2700 ευρώ, αλλά δεν κάνω έτσι!!". Και φυσικά δεν παίρνει 2700 αλλά ... πόσο να πήγε; 2500;; Έχει δοκιμάσει να ζήσει με 900 και με τόσα άτομα;;;;

Είπαμε κι άλλα... αλλά πραγματικά νομίζω πως αντιλαμβάνεστε την αντιμετώπιση και την ΚΑΚΗ ΠΡΟΘΕΣΗ!

Θα συνεχίσω με ένσταση και καταγγελία της στάσης του στο Δήμο. Ίσως δε βγάλω άκρη, αλλά τέτοιες συμπεριφορές δε θα μείνουν έτσι...

Εξακολουθεί να διατυμπανίζει πως έχει τα φτηνότερα τροφεία σε πανελλαδικό επίπεδο. Αυτό όμως συμβαίνει γιατί τα έχει φορτώσει στις πολύτεκνες οικογένειες. Δε γνωρίζω κάποιον δήμο που να βάζει πολύτεκνους με περσινό εισόδημα 30000 να πληρώνουν τροφεία! Εκείνος επιβαρύνοντας τους πολύτεκνους, προσπαθεί να κάνει "κοινωνική πολιτική". Στη δική μας πλάτη!! :evil:

Και εμείς το εξηγήσαμε από την αρχή... ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ, θέλουμε τροφεία που να ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πληρώσουμε!

Όλα ετούτα ... στο Δήμο Ιωαννιτών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Χωρίς να θέλω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να δικαιολογήσω τον Πρόεδρο του σταθμού σας..... όλοι είμαστε τόσο μα τόσο στριμωγμένοι που έχουμε χάσει και την αντικειμενικότητα μας και την ευαισθησία μας σαν άνθρωποι. Πέτυχα "δασκάλα" σε σουπερ μαρκετ που πάνω στην κουβέντα μου είπε: "Με τέτοια μείωση που έχω υποστεί στον μισθό μου ας μείνουν όλα στουρνάρια". Έπαθα σοκ και την κοίταζα με το βλέμμα της αγελάδας!!! Έχουμε ξεφύγει όλοι (δασκάλα, προέδρος ίσως και εμείς.... τι να πω). Φυσικά και ο Πρόεδρος είναι απαράδεκτος αλλά πραγματικά φοβάμαι πολύ το τι κρύβεται πίσω από αυτή τη συμπεριφορά... Φυσικά και να μην το αφήσεις έτσι αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Διαφημίσεις

Αυτή τη στιγμή ο ένας πολύτεκνος του σταθμού διέγραψε μόνος του το παιδί του, αφού αρνήθηκε να καταβάλει το ποσό που του χρέωσαν (75 ευρώ το μήνα).

Οι άλλοι δύο που γνωρίζω έχουν απλήρωτους και τους τρεις μήνες. Και για τον ένα ετοιμάζουν λέει να στείλουν έγγραφα διαγραφής του παιδιού. Του το πετάνε έξω με λίγα λόγια.

Εγώ έχω πληρώσει τον ένα μήνα (μισό λόγω παρουσιών), και επειδή περίμενα τις αποφάσεις... οι άλλοι δύο είναι απλήρωτοι. Ζήτησα να πληρώσω έστω μέρος των τροφείων και αρνήθηκαν να τα πάρουν λέγοντας πως εδώ δε δίνουμε "ότι προαιρείσθε" (φυσικά δια στόματος προέδρου).

Επίσης να επισημάνω πως οι διευθύντριες των παιδικών σταθμών είναι πραγματικά στη μέση της όλης διαδικασίας και φέρονται με ευαισθησία. Λειτουργούν στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους. Από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα προέδρου, και αφορούν ΟΛΟΥΣ τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς της πόλης.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

...αν τους εξηγήσουμε το σκεπτικό μας μπορει να το δεχτουν.

Ναι αμέ!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μίλησε ο άντρας μου με τον δήμο. Του είπαν πως υπάρχει απόφαση του δημοτικού συμβουλίου που λεει πως αν τα παιδια πανε 5 μέρες τον μηνα στον σταθμό τότε καταβάλονται όλα τα τροφεία :shock:

Δεν ξέρω πόσο τραβηγμένο είναι να ζητήσουμε την απόφαση...

Alcyon προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση συνενοησης με τον κύριο. Σίγουρα θα έχει προκαλέσει και στο παρελθόν με το υφος του, οπότε δεν σκεφτεστε να τον παρακάμψετε και να μιλήσετε με κάποιον προϊσταμενο του?

Αν δεν κάνω λάθος έχει θέση αντιδημάρχου ( ;; ) ... άρα πρέπει να πιάσουμε το Δήμαρχο.

Τι να πω;! Θα δοκιμάσω!

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Έχετε πέσει όμως και στην περίπτωση! Εκτός από το ύφος του πάντως εξακολουθώ να θεωρώ φάουλ το ότι δεν σας γνωστοποίησε το ύψος των τροφείων ΠΡΙΝ την εγγραφή των παιδιών στον σταθμό, ώστε να είστε ενήμεροι και να κάνετε τα κουμάντα σας. Δλδ θα μπορούσε μετά την εγγραφή να ζητήσει ό,τι ήθελε, πχ 1000€ τον μηνα?

Τα τροφεία μας γνωστοποιήθηκαν το Σεπτέμβρη.

Πάντως δε γίνεται αντιληπτό τι σημαίνει ... "επί 4" ή "επί 5" ή επί.... όσο...

Δεν κρεμάστηκα ποτέ πάνω σε καμία πλάτη...

Μα αυτό το πράγμα... Είναι απίστευτο!

Παρεπιπτόντως, 1ον υπάρχει σύλλογος πολυτέκνων στην πόλη και 2ον αν δεν κάνω λάθος μπορείτε να λάβετε μέρος σε δημοτικό συμβούλιο (στην αρχή του νομίζω) και να θέσετε υπόψιν του δημάρχου τα θέματά σας... Ψάξτο

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Αυτή τη στιγμή ο ένας πολύτεκνος του σταθμού διέγραψε μόνος του το παιδί του, αφού αρνήθηκε να καταβάλει το ποσό που του χρέωσαν (75 ευρώ το μήνα).

.

Καθίστε βρε παιδιά , με 75 ευρώ πληρώνεις τα " τροφεία " , δηλαδή τη διατροφή του παιδιού. Αν το τάιζε σπίτι του , τσάμπα θα το τάιζε? Δεν του κοστίζει το φαγητό, όπως και στο δήμο ? Και με ( περσινο , έστω ) εκκαθαριστικό 30000, δεν βγαίνει για να πληρώσει 75 ευρώ για τη διατροφή ( και την εκπαίδευση ) του παιδιού? Ποιες είναι οι προτεραιότητες τέλος πάντων?

Καθίστε βρε παιδιά , με 75 ευρώ πληρώνεις τα " τροφεία " , δηλαδή τη διατροφή του παιδιού. Αν το τάιζε σπίτι του , τσάμπα θα το τάιζε? Δεν του κοστίζει το φαγητό, όπως και στο δήμο ? Και με ( περσινο , έστω ) εκκαθαριστικό 30000, δεν βγαίνει για να πληρώσει 75 ευρώ για τη διατροφή ( και την εκπαίδευση ) του παιδιού? Ποιες είναι οι προτεραιότητες τέλος πάντων?

Χωρίς να γνωρίζω και πολλά είχα την εντύπωση ότι ο δημοτικός/δημόσιος παιδικός σταθμός αποτελεί μια κοινωνική παροχή του δήμου/πολιτείας γι' αυτούς που δεν μπορούνε/δεν θέλουνε να πληρώσουνε ιδιωτικό σταθμό.

Υποτίθεται ότι όλες αυτές οι δωρεάν κοινωνικές παροχές επιδοτούνται από τους φόρους που πληρώνουμε όλοι μας (οι οποίοι ολοένα και αυξάνονται!).

Όταν πρωτοάκουσα ότι πληρώνουνε γονείς προκειμένου τα παιδάκια τους να φάνε στον παιδικό σταθμό (φαγητό και τραπεζοκόμους πολλές φορές!) ή για έχουνε γραφική ύλη φρίκαρα... γιατί να γίνεται αυτό;

Τι γίνεται μ' αυτούς που δεν μπορούνε να πληρώσουνε; Πού θα πάνε τα παιδάκια τους, τι θα απογίνουνε;

Δεν πάνε καλά, και μου κάνει εντύπωση που όλοι το αποδέχονται ως φυσιολογικό!

Το παιδί μου το στέλνω σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο και του ετοιμάζω εγώ το φαγητό του, αλλά και σε άλλα ακριβά ιδιωτικά που ρώτησα που προσφέρανε και φαγητό (στα βόρεια προάστεια της Αθήνας μάλιστα) το ποσό δεν ξεπερνούσε τα 100 Ευρώ το μήνα, για πρωινό, κολατσιό, μεσημεριανό και σνακ!

Οπότε ναι, θεωρώ πάρα πολλά τα 75 Ευρώ το μήνα έστω και για ένα μη-πολύτεκνο, από τη στιγμή που ο σταθμός είναι δημοτικός δεν θα έπρεπε να πληρώνει ούτε δεκάρα παρά πάνω!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Μήπως ακόμη λίγο θα βάλουνε τους γονείς να πληρώσουνε και το πετρέλαιο θέρμανσης; :evil:

Γιατί κάτι άκουσα ότι σε πολλά σχολεία φέτος δεν θα έχουνε θέρμανση τα παιδιά γιατί δεν υπάρχουνε χρήματα, δεν ξέρω αν αληθεύει!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Το παιδί μου το στέλνω σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο και του ετοιμάζω εγώ το φαγητό του, αλλά και σε άλλα ακριβά ιδιωτικά που ρώτησα που προσφέρανε και φαγητό (στα βόρεια προάστεια της Αθήνας μάλιστα) το ποσό δεν ξεπερνούσε τα 100 Ευρώ το μήνα, για πρωινό, κολατσιό, μεσημεριανό και σνακ!

Τo φαγάκι του παιδιού σου και το κολατσιό, που του ετοιμάζεις μόνη σου, έχεις υπολογίσει τι κόστος έχουν? Μήν εκπλαγείς, αν τα υπολογίσεις και βγουν πάνω από 50-75 ευρώ. Για αυτό το λόγο , θεωρώ υπερβολή κάποιος με εισόδημα 30000 να μην στέλνει το παιδί του στον παιδικό για να μην πληρώσει αυτό το ποσό.

Και ναι , υπάρχουν πράγματα που τα πληρώνει ο πολίτης άνευ λόγου ( βλέπε ΙΚΑ- με υποτιθέμενη ιατροφαρμακευτική , νοσηλευτική κάλυψη και υπηρεσιες για κλάματα) , αλλά τα τροφεία ούτε υπερβολικά ουτε παράλογα είναι. Μακάρι να υπήρχαν δημοτικοί σταθμοί για όλα τα παιδιά και να μην αναγκάζονται οι γονείς να δίνουν 400-500 ευρώ για ιδιωτικούς.

Και δεν το κρύβω ότι μου κακαφαίνεται που ακούω γονείς που δεν πληρώνουν τα τροφεία επειδή έχουν απαιτήσεις που νομίζουν ότι πρέπει οι άλλοι να σπεύσουν να τις ικανοποιήσουν, γιατί έτσι υποβαθμίζουν το θεσμό και υποσκάπτουν την εύρυθμη λειτουργία του

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...