Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τροφεία παιδικών σταθμών - SOS


Recommended Posts

Αδυνατώ να καταλάβω γιατί άλλοι γονείς δε διαμαρτύρονται. Μόνο οι πολύτεκνοι ζορίζονται; :?:

Μα τουλάχιστον στον δικό μας δημο, το υψος των τροφείων αναφεροταν στα χαρτια που μας έδωσαν μαζι με την αίτηση. Άρα ήμαστε ενημερωμένοι από πριν για το τι θα καλούμαστε να πληρώσουμε. Εσάς δεν σας ενημέρωσαν απο πριν? :confused:

Γιατι δεν το βρισκω σωστο να έχετε ενημερωθεί, να κάνετε παρόλα αυτα την αιτηση και μετά να ζητάτε μειωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, δεν υπήρξε ενημέρωση.

Είδαν τις αιτήσεις, τα εκκαθαριστικά κτλ... Είδαν το ποσό που ήθελαν, έκαναν τη διαίρεση ... και τσουπ ήρθαν ...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι...

δηλαδή αν έλεγαν πως ξέρεις.... τα τροφεία είναι 150 ευρώ... εμείς σας ενημερώνουμε και κόψτε το λαιμό σας; Δηλαδή... δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια... λογική στο όλο θέμα; Εκτός αν η λογική είναι πολλοί ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ σταθμοί.

 

Μιλάμε όμως για ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ παιδικούς σταθμούς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Α πολύ κακώς τότε!!!! Και μάλιστα εκτός από τα χαρτιά που μας έδωσαν και είχαν μαζι με τα απαιτουμενα δικαιολογητικά και τις κλιμακες των τρφείων, όλα αυτά βρισκονται δημοσιευμένα και στο ιντερνετ. Από εκει τα βρηκα και τα εγραψα στο πρώτο ποστ μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με το ΕΣΠΑ και στην αρχή είχαν ζητήσει να καταθέσουμε το περσινό εκκαθαριστικό που ήταν υψηλό και μετά επειδή διαμαρτυρήθηκαν πολλοί και δέχτηκαν και το φετινό, που δεν είχε καμία σχέση με το περσινό.

Τα τροφεία τα δικά μας είναι όμως μόνο 30 ευρώ.

Να πάνε να χαθούν που ζητάνε τροφεία από τους πολύτεκνους μες σε αυτήν την κρίση.

Κουράγιο και συνέχισε την νιρβάνα κατάσταση,γιατί αλλιώς θα αρρωστήσεις/ουμε και αυτήν την χάρη δεν θα τους την κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μας κλίμακα είναι η παρακάτω. Ευτυχώς μπήκα μέσω ΕΣΠΑ τα τελευταία δύο χρόνια.

 

Ετήσιο οικ. εισόδημα* 1 παιδί* 2 παιδιά

Μέχρι 10.000? *** ΔΩΡΕΑΝ *** ΔΩΡΕΑΝ

10.001-15.000? *** 60 *** 90

15.001-25.000? *** 68 *** 102

25.001-35.000? *** 94 *** 140

35.001-45.000? *** 110 *** 165

45.001-55.000? *** 153 *** 230

55.001-70.000? *** 179 *** 268

70.001-90.000? *** 238 *** 357

90.001 και άνω *** 323 *** 485

 

Αλλά έχει και ευνοϊκές ρυθμίσεις για κάποιους. Η παράγραφος για πολύτεκνους:

α) Απαλλάσσονται της καταβολής τροφείων υπερπολύτεκνες οικογένειες με πέντε παιδιά και άνω (προσκομίζεται πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης).

β) Απαλλάσσονται της καταβολής τροφείων πολύτεκνες οικογένειες (προσκομίζεται πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης), με τέσσερα παιδιά και με εισόδημα έως 70.000?.Πέραν του ποσού αυτού θα καταβάλλουν το 60% της αντίστοιχης κλίμακας των τροφείων για κάθε παιδί.

γ) Απαλλάσσονται της καταβολής τροφείων τρίτεκνες οικογένειες και με εισόδημα έως 55.000?. Πέραν του ποσού αυτού θα καταβάλλουν το 60% της αντίστοιχης κλίμακας των τροφείων για κάθε παιδί.

δ) Απαλλάσσεται της καταβολής τροφείων το τρίτο παιδί κάθε οικογένειας όταν και τα τρία παιδιά φιλοξενούνται στον Παιδικό Σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό σας θα είχα απαλλαγή από τα τροφεία, παρόλο που η κλίμακα είναι υψηλότερη από τη δική μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μιλάμε για τροφεία πάνω από 100 ευρώ, τότε γιατί να μην τα πάω σε κάποιον ιδιωτικό;;; Αααα ξέχασα... δεν έχω φράγκα.

 

Και γιατί τα τροφεία σε δημοτικούς σταθμούς είναι τόσο υψηλά όπως μου λέτε, και αγγίζουν τα όρια των ιδιωτικών; Ποιο το νόημα του δημοτικού τότε;

 

Να θυμίσω πως κάποτε ήταν δημόσιοι (=δωρεάν;;ή με ελάχιστα τροφεία 10-15 ευρώ)

 

γιατι τα ιδιωτικα στην αθηνα ειναι 400 και!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως δεν έχουν τέτοιες τιμές...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάρω βεβαίωση αποδοχών από τη δουλειά μου καθώς και του συζύγου. Και μαζί με το τελευταίο εκκαθαριστικό (εκείνο που δείχνει το "αστρονομικό" ποσό των 30.000) να τα επισυνάψω. Επίσης να συντάξω μια επιστολή - αίτηση που να δείχνει πως τα εισοδήματά μας για φέτος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φτάσουν σε αυτά τα νούμερα!

Δάνειο (για σπίτι) κτλ είναι όλα ίδια και σε ισχύ.

 

Δεν κυνηγώ απαλλαγή, αλλά μια μείωση τη χρειάζομαι.

 

Απαλλαγή από τα τροφεία πήρε μια κοπέλα που μένει από πάνω μας αλλά επισύναψε χαρτί ότι στην δουλεία της έχουν να την πληρώσουν πάνω από χρόνο (έχουν κάνει επίσχεση εργασίας) και ότι ό άντρας της είναι άνεργος και για αυτό της την έκαναν δεκτή .

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει να γίνονται αιτήσεις δεκτές λόγω μείωσης οικογενειακού εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα ζητήσω πλήρη απαλλαγή. Απλά μείωση. Αλλιώς δεν έχω..

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

 

Δε μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ με περσινό ΜΕΙΚΤΟ οικογενειακό εισόδημα της τάξεως των 30.000 θεωρούν πως οι γονείς μπορούν να ανταποκριθούν σε τέτοια νούμερα. Δε θα σχολιάσω το θέμα εργασίας και τις αποδοχές κτλ κτλ που ταλανίζει τον κόσμο όλο, δε θα σχολιάσω καν το θέμα αν είμαι ή όχι πολύτεκνη. Το θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ ποσό... ανεξάρτητα από την οικογενειακή κατάσταση.

 

Καταρχάς μάλλον πρέπει να διευκρινιστεί αυτό το ΜΕΙΚΤΟ....Γιατί μόλις είδα 30.000 Ευρώ εισόδημα και να πληρώνεις μόνο 50 Ευρώ ένα σοκ το έπαθα....

 

Ετήσιο οικ. εισόδημα* 1 παιδί* 2 παιδιά

Μέχρι 10.000? *** ΔΩΡΕΑΝ *** ΔΩΡΕΑΝ

10.001-15.000? *** 60 *** 90

15.001-25.000? *** 68 *** 102

25.001-35.000? *** 94 *** 140

35.001-45.000? *** 110 *** 165

45.001-55.000? *** 153 *** 230

55.001-70.000? *** 179 *** 268

70.001-90.000? *** 238 *** 357

90.001 και άνω *** 323 *** 485

 

Τα ποσά πού δίνονται στο Ιντερνετ για το κάθε δήμο ξεχωριστά είναι το συνολικό ΚΑΘΑΡΟ οικογενειακό εισόδημα. Γι ' αυτό ίσως η τόσο μεγάλη διαφορά στα ανωτέρω.

 

Εαν ρωτήσετε το ίδιο σταθμό, τι μπορείτε να κάνετε για μείωση δεν θα σας κατευθύνουν???? Επίσης σε κάθε δήμο υπάρχει και κάποιος πρόεδρος γιατί δεν μιλάτε στον ίδιο?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό... άστα... καμία σχέση.

Ο πρόεδρος υπάρχει. Κατά πόσο ακούει όμως... θα φανεί. Θα δούμε.

 

Και πέρυσι είχε γίνει ακριβώς το ίδιο. Και πάλι δεν υπήρχε πρόβλεψη και πάλι πήγαμε εκεί και κάναμε φασαρία και έπειτα το αλλάξανε.

 

Το ότι φέτος πάλι δεν το έκαναν σημαίνει πως δεν ήταν απροσεξία, αλλά πλέον έχουν ξεκάθαρα τέτοια πρόθεση. Το θεωρώ απαράδεκτο να είναι κάποιος αναγκασμένος να κάνει φασαρία για να βγάλει άκρη.

 

Η απάντηση από την πρώτη επικοινωνία είναι: "έτσι αποφάσισε το διοικητικό συμβούλιο, και αυτό ισχύει".

 

Προς το παρόν έχω κάποιο σχέδιο δράσης... Θα δούμε τις επόμενες μέρες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

παραθεσσαλονίκιος δήμος, 40 ευρώ... για όλους. Πριν δύο χρόνια ήταν 60 αλλά λογω κρίσης το κατέβασαν...

 

φέτος βέβαια είμαι έσπα και δεν θα πληρώσω τίποτε, ούτε την γραφική ύλη που μου ζήτησαν (τους ενημέρωσα οτι αυτό βάση έσπα απαγορεύεται, μάλλον δεν το ήξεραν:wink:)

 

απορώ γιατί υπάρχουν τόσο ψηλά τροφεία σε δημόσιους παιδικούς... και να τρώγανε κιόλας...

 

αλκυόν πρόσεχε, τέτοια νούμερα προκαλούν παραλλήρημα:lol:... δεν τα λέμε ουτε στον παπά! εμείς παίζουμε με τα μισά, ακαθάριστα πάντα! γι' αυτό δεν μας κολλάει ύπνος στις μία το βράδυ!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

παραθεσσαλονίκιος δήμος, 40 ευρώ... για όλους. Πριν δύο χρόνια ήταν 60 αλλά λογω κρίσης το κατέβασαν...

 

φέτος βέβαια είμαι έσπα και δεν θα πληρώσω τίποτε, ούτε την γραφική ύλη που μου ζήτησαν (τους ενημέρωσα οτι αυτό βάση έσπα απαγορεύεται, μάλλον δεν το ήξεραν:wink:)

 

απορώ γιατί υπάρχουν τόσο ψηλά τροφεία σε δημόσιους παιδικούς... και να τρώγανε κιόλας...

αλκυόν πρόσεχε, τέτοια νούμερα προκαλούν παραλλήρημα:lol:... δεν τα λέμε ουτε στον παπά! εμείς παίζουμε με τα μισά, ακαθάριστα πάντα! γι' αυτό δεν μας κολλάει ύπνος στις μία το βράδυ!

 

καλημερα,,,δε ξερω τι γινεται στη θεσσαλονικη αλλα στην αθηνα γενικοτερα στους δημοτικους σταθμους τρωνε τα παιδια,,τωρα τα τροφεια διαφερουν αναλογα το δημο,,,σε γειτονικο δημο (πετρουπολη) εινια ολα δωρεαν,,,,στο δικο μας περσυ ητανε 120 το μηνα και η τριτεκνη επρεπε ( ειχα τριτεκνη φιλη που ειχε τα δυο της παιδια μεσα και επρεπε να τα δωσει επι δυο ) να πληρωσει 98 το μηνα,,,,και κανανε φασαρια και κατι κατεβηκε,,,οι γονεις ομως κοντεψανε να σπασουνε το δημαρχειο,,,,για να γινει αυτο,,,,φετος ξεκινησανε με βαση τα 140!!!και ακομη καν δασκαλαες δεν εχουνε παρει,,,,:!::!::!::!:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια το τελικό ποσό που μου βγήκε είναι 132 Ευρώ για 32000 καθαρό ποσό. (που στην ουσία ακόμα και πέρσι αυτό το ποσό δεν το πήραμε γιατί στην δουλεία του άντρα μου του χρωστάνε 6.000). Τι να πεις!!! Εκτός από την γραφική ύλη που απαγορέυεται να παίρνει ο γονιός εαν είναι στο πρόγραμμα, απαγορεύονται και "σεντόνια, κουβερτούλες, σαλιάρες κτλ" Ξέρει καμία? Γιατί έμενα πέρσι με είχαν τσακίσει με κάτι τέτοια... Φέτος που δεν είμαι στο πρόγραμμα εαν είναι να πληρώνω και τα 132 και σεντόνια και τέτοια καήκαμε κορίτσια..... Συν ότι έχω άκουσει ότι από Οκτώβριο οι απεργίες θα αρχίσουν πολύ δυναμικά... ΚΑΗΚΑΜΕ ΛΕΜΕ......

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια το τελικό ποσό που μου βγήκε είναι 132 Ευρώ για 32000 καθαρό ποσό. (που στην ουσία ακόμα και πέρσι αυτό το ποσό δεν το πήραμε γιατί στην δουλεία του άντρα μου του χρωστάνε 6.000). Τι να πεις!!! Εκτός από την γραφική ύλη που απαγορέυεται να παίρνει ο γονιός εαν είναι στο πρόγραμμα, απαγορεύονται και "σεντόνια, κουβερτούλες, σαλιάρες κτλ" Ξέρει καμία? Γιατί έμενα πέρσι με είχαν τσακίσει με κάτι τέτοια... Φέτος που δεν είμαι στο πρόγραμμα εαν είναι να πληρώνω και τα 132 και σεντόνια και τέτοια καήκαμε κορίτσια..... Συν ότι έχω άκουσει ότι από Οκτώβριο οι απεργίες θα αρχίσουν πολύ δυναμικά... ΚΑΗΚΑΜΕ ΛΕΜΕ......

 

 

πες μου σε παρακαλω γιατι τωρα θα το παθω το σοκ:shock::shock::shock::shock:,,,εννοεις οτι θα γινει απεργια αδεδυ πχ ή ανα δημο???γιατι ηδη ειχαμε απεργιες στο δημο μας που δε τους πληρωνανε και ακομη δασκαλες δεν εχου νερθει γιατι δεν εχουν ΚΑΝ δρομολογησει τη προκυρηξη και μας λενε καλο νοεμβρη αμα κανουν και αλλες απεργιες στο τελος δε θα παει καθολου σχολειο,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητάνε τροφεία και για τον μήνα Σεπτέμβριο, ενώ ακόμα το παιδί δεν έχει ξεκινήσει με δική τους υπαιτιότητα, επειδή και καλά κρατάει τη θέση.

 

Τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει κάποιος νόμος να βασιστώ?:evil:

 

Επίσης Alcyon, μια χαρά είσαι. Εμένα θέλουν 120€ τον μήνα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητάνε τροφεία και για τον μήνα Σεπτέμβριο, ενώ ακόμα το παιδί δεν έχει ξεκινήσει με δική τους υπαιτιότητα, επειδή και καλά κρατάει τη θέση.

 

Τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει κάποιος νόμος να βασιστώ?:evil:

 

Επίσης Alcyon, μια χαρά είσαι. Εμένα θέλουν 120? τον μήνα...

Εμάς μας είπαν ότι τον Σεπτέμβριο θα τον πληρώσουμε μισό. Αλλά αυτό είναι μάλλον απόφαση του κάθε δημοτικού συμβουλιου

edit: Δεν ειμαστε ιδια περίπτωση, η απόφαση είναι για όλους επειδή δεν ξεκινήσαμε 1η Σεπτέμβρη

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπαν ότι τον Σεπτέμβριο θα τον πληρώσουμε μισό. Αλλά αυτό είναι μάλλον απόφαση του κάθε δημοτικού συμβουλιου

edit: Δεν ειμαστε ιδια περίπτωση, η απόφαση είναι για όλους επειδή δεν ξεκινήσαμε 1η Σεπτέμβρη

 

 

Που να απυεθυνθώ δηλαδή? Στο Δήμο?

 

Μα και εμάς είναι γενικότερο το πρόβλημα. Δεν είναι μόνο το δικό μου παιδί που δεν πήραν.

 

Δεν έχουν προσωπικό λεει και κάθομαι και περιμένω πότε θα την πάρουν. Τώρα μου λένε για μέσα Οκτώβρη, αλλά θέλουν τα χρήματα και για τους 2 μήνες (Σεπτέμβριο-Οκτώβριο) μέχρι τις 10 του μηνός κιόλας...

 

Να στείλω κάποιο έγγραφο διαμαρτυρίας? Που?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το αναφέρεις αρχικά σαν επιχείρημα? Και βλέπεις τι θα σου απαντήσουν

 

Μα τους το είπα. Ότι το παιδί δεν έχει πάει με δική τους υπαιτιότητα και μάλιστα πληρώνω γυναίκα για να μου την κρατάει.

Η απάντηση ήταν ότι "κρατάει τη θέση":evil:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διόρθωση... τα ποσά που ανέφερα πριν αφορούν το προς φορολόγηση εισόδημα και όχι το ακαθάριστο. Από εκεί και πέρα... άλλες οι περσινές αποδοχές, κι άλλες οι φετινές.

Τζίφος η πρώτη κρούση...

 

Πάμε για... round two

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...