Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τροφεία παιδικών σταθμών - SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αlkyon σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εμένα , ενώ είχαν πάρει την κόρη μου σε δημοτικό σταθμό της περιοχής μου εκτός ΕΣΠΑ με 65€ τροφεία , στα 2α αποτελέσματα του ΕΣΠΑ είμασταν μέσα και τελικά πηγαίνει δωρεάν ευτυχώς.Και λέω ευτυχώς γιατί ο άνδρας μου απολύθηκε τον Οκτώβριο και παίρνει μόνο επίδομα ανεργίας.Επίσης ξενοικιάστηκε τις ίδιες ημέρες και ένα δυάρι του άνδρα μου και χάσαμε και αυτό το μικρό εισόδημα.Αποτέλεσμα?Από μηνιαίο εισόδημα 2500€ όπου τα βγάζαμε πέρα με 2 παιδιά αξιοπρεπώς ,πέσαμε στα 1630€.Και πληρώνω και ενοίκιο και τις υποχρεώσεις μου και πραγματικά μιλάω , εάν είχα να πληρώνω και 65€ τροφεία δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να ανταποκριθώ.Η κατάσταση άλλαξε για μένα όπως και για τον περισσότερο κόσμο.Δυστυχώς κάποιοι ακόμα δεν έχουν αντιληφθεί τι σημαίνει να μετράς τα ευρώ και να βλέπεις ότι δεν την βγάζεις ούτε μέχρι τις 20 του μήνα...Και δεν είμαι πολύτεκνη , 2 παιδιά έχω.Που να είχα 3 ή 4...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι όλοι κάπως έτσι είμαστε.....και με πολύ λιγότερα λεφτά από αυτά που λέτε...μόνο η κάθε οικογένεια ξέρει πως τα βγάζει πέρα κάθε μήνα. Και υπάρχουν πολύ χειρότερες καταστάσεις από αυτές που διάβασα στο θέμα αυτό.

Γιατί μια οικογένεια με 2 άνεργους γονείς, χωρίς καμία βοήθεια φυσικά και είναι χειρότερα από μία πολύτεκνη που δουλεύουν και οι δύο και ας έχουν μειωθεί τα εισοδήματά τους, απλά αριθμητική είναι νομίζω ό,τιδηπότε είναι μεγαλύτερο από το μηδέν.

Από εκεί και πέρα φυσικά και είναι δύσκολα για όλους, φυσικά και έχουμε δικαίωμα να κάνουμε ενστάσεις όπου νομίζουμε ότι αδικούμαστε και το κυριότερο να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας.

 

Ξέρω οικογένεια άνεργοι και οι 2 εδώ και 2 χρόνια (αλλά και με δική τους υπαιτιότητα-σταμάτησε τη δουλειά η γυναίκα για να κάτσει σπίτι με τον ήδη άνεργο άντρα της), με 4 παιδιά, χρωστάνε κοινόχρηστα, Δεη,τράπεζες τα πάντα και κάνανε τώρα το 5ο παιδί...δηλαδή πρέπει η πολιτεία να μεριμνήσει για τη δική τους απερισκεψία;;;Πρέπει εγώ να τους λυπηθώ και να πάρει ο δημοτικός σταθμός και τα 5 της παιδιά αφήνοντας το δικό μου; Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να το καταλάβω αυτό...είναι άδικο και για τα παιδιά αυτά που κοντεύουν αν πέσουν από την ασιτία αλλά και όλους εμάς!

 

Φυσικά και δεν εννοώ ότι η Αλκυών ανήκει σε αυτή τη κατηγορία.....απλά έφερα ένα παράδειγμα γιατί η λέξη πολύτεκνος από μόνη της για εμένα δεν σημαίνει κάτι...

 

Νομίζω πως συμφωνώ λίγο με όλους....και με την Αλκυών, και με τον διευθυντή (λίγο βέβαια αλλά συμφωνώ) και με την αριέτα και διαφωνώ στο δε μπορούν να πληρώσουν είναι πολύτεκνοι γιατί πολύ απλά αυτή τη στιγμή κανείς δε μπορεί να πληρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Φέτος μόνο το 1 πάει παιδικό.

Τα άλλα είναι πλέον σε μεγαλύτερες τάξεις (νήπιο, Α'δημ.)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγορο στην όλη ιστορία, είναι πως υπάρχουν ευαισθησίες από ιδιώτες. Αλλά γιατί απουσιάζουν αυτές από τους φορείς;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι προφανές ότι κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί τι σημαίνει περσινό εκκαθαριστικό vs φετινών εσόδων! Προφανώς δεν τους άγγιξαν οι μειώσεις ή δεν βρέθηκαν άνεργοι στο τέλος του πέρυσι... Είναι προφανές ότι κάποιοι αρνούνται να δουν διπλα τους... πρέπει να πέσει η βόμβα μέσα στο σπίτι τους να συμπαραταχθούν και να συμπαρασταθούν (και αν... γιατί τότε θα ισχύσει για πάρτη τους ο σώσων εαυτώ σωθείτω)!

 

Μα κι εσύ ρε Άλκι! Να μην τρως ρύζι και όσπρια κάθε μέρα μαζί με τα παιδιά για να μπορεί να κάνει κοινωνική πολιτική ο αντιδήμαρχος... τς τς τς.... αχαριστη!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

arieta επικοινωνείς με την πραγματικότητα;;;

 

Πρώτα πρώτα όσα λες είναι αναληθή!!

Ξαναδιάβασε ΣΩΣΤΑ τα μηνύματά μου. Είσαι εκτός πραγματικότητας! Μιλάς για εντελώς διαφορετικές συμπεριφορές!!

 

Το εισόδημά μας ΔΕΝ είναι 30.000 + ΗΤΑΝ τόσο!!

Τώρα έχει πέσει κατά πολύ!

 

 

Επίσης τα νουμεράκια σου είναι λάθος, στην προσπάθειά σου να δημιουργήσεις ΨΕΥΔΕΙΣ εντυπώσεις! Και δείχνει πόσο διαστρεβλώνεις τα όσα λέμε.

Τα τροφεία έχουν 50 ευρώ (για τη δική μου κατηγορία) και 75 ευρώ για κάποιους άλλους. Ζητάμε μείωση κατά 25 ευρώ. Δηλαδή να μείνουν 25.

 

Δε μου λείπουν ΜΟΝΟ τα 25.

Ο μηνιαίος οικογενειακός προϋπολογισμός είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ κατά ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ευρώ.

 

Γιατί πρέπει να υποστώ την ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ;;

 

 

Επίσης οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί έχουν από 60+ παιδιά έκαστος, με τμήματα που ασφυκτιούν από παιδάκια. Γιατί η οικονομικές δυσκολίες έκαναν πολλούς γονείς να στραφούν από τους ιδιωτικούς στους δημόσιους σταθμούς.

 

 

Αν νομίζεις πως δεν υπάρχουν βασικές δυσκολίες διαβίωσης σε πλήθος οικογενειών με παιδιά και πως πρέπει να θυσιαστούν ... να ξέρεις κάποτε θα το βρεις μπροστά σου...

 

Δε διαχώρισα πολύτεκνους ή μη. Είπα πως όταν ρώτησα τους ΓΟΝΕΙΣ ΟΛΩΝ των παιδιών, στο κάλεσμα ανταποκρίθηκαν μόνο όσοι είχαν 4, 5, ++ παιδιά. Γιατί αυτοί δυσκολεύονται.

 

 

Αν εσύ θέλεις να βγάλεις τα απωθημένα σου, χρεώνοντας τους πολύτεκνους ως τραμπούκους και τζαμπατζήδες... ήρθες σε λάθος θέμα και σε λάθος κοινωνία.

 

Σε παρακαλώ, διόρθωσε τα όσα αναφέρεις ΨΕΥΔΩΣ για εμένα και τις άλλες οικογένειες, και πρόσεξε τα δεδομένα που χρησιμοποιείς ωστε να είναι σωστά.

 

Δεν διαστρέβλωσα κάτι, δεν θυμόμουν τι ακριβώς ζητούσατε, συγκράτησα μόνο τα νούμερα στο πρώτο ποστ ότι πλήρωνες 37 και έγιναν 50 , αυτό σου δημιούργησε πρόβλημα για αυτό αναφερόμουν σε 15. Λάθος μου, διορθώνω,λοιπόν 25 ευρώ μείωση ζητάτε, όπως διάβασα τώρα στο post 64.

 

Eπίσης στο ίδιο post διάβασα ότι μαζευτήκατε γονείς με 3-4 παιδιά , ενώ τώρα στο από πάνω λες όσοι είχαν 4, 5, ++ παιδιά. Οπότε εσύ μάλλον φροντίζεις να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα!

 

Δεν χρεώνω φυσικά όλους τους πολύτεκνους για τραμπούκους τζαμπατζηδες, προς θεού, μίλησα για τις εντυπώσεις που αποκόμισα από τη δική σας ομάδα και αυτές εξέφρασα

 

Αλήθεια, ο πολύτεκνος της ομάδας σας που καλείτε να πληρώσει 75 ευρώ, άρα πρέπει να είχε αρκετά παραπάνω εισόδημα από 31000 για να τον καλούν να πληρώσει αυτό το ποσο, τι εισόδημα είχε πέρυσι ? Και τι συμβαίνει με όσους συνεχώς λένε ότι πρόκειται για το περσινό? Πρώτη χρονιά συμβαίνει αυτό? Στο δήμο αυτό ? Το τελευταίο εκκαθαριστικό ζητάνε και είναι λογικό , άσχετο αν το βλέπετε παράλογο. Αν φέτος έχει μικρότερο εισόδημα του χρόνου θα πληρώνει λιγότερα. Το φετινό , επειδή αυτό είναι προς συμφέρον μας, να καθορίζει και αυτά που πληρώνουμε φέτος και αυτά που θα πληρώνουμε του χρόνου δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα η ελληνική οικογένεια τρώει εδώ και καιρό όσπρια και ρύζι για πολλούς και διάφορους λόγους και όχι μόνο για τον παιδικό.

 

Και πάρα πολύ ωραία τα λες , οφείλει ο Δήμος να μεριμνήσει για τις ευπαθείς ομάδες κτλ. Εχεις αντιληφθεί πόσα λίγα παιδιά φοιτούν στους δημοτικούς παιδικούς ? Ελάχιστα, τουλάχιστον στο δικό μου δήμο. Πιστεύεις σε όλα αυτά που ακούς ότι το πρόβλημα εστιάζεται στο αν τα 50 ευρώ τροφεία πρέπει να γίνουν 20? Αν το εστιάσουμε εκεί από τα 10 παιδιά που φοιτούν εκεί του χρόνου θα φοιτούν 8 και πάει λέγοντας. Για μένα το πρόβλημα δεν είναι εκεί , το πρόβλημα είναι που οι παιδικοί σταθμόι δεν είναι προσβάσιμοι σε όλους. Αν το καταφέρουμε αυτό , τότε να εξετάσουμε το θέμα των τροφείων.

Στο μεταξύ συμπεριφορές του τύπου δεν πληρώνω και αν έχεις τα κότσια έλα να πετάξεις το παιδί του πολύτεκνου εκτός του παιδικου μου φαίνεται αυθαιρεσία με σκοπό το ατομικό συμφέρον που μόνο προβλήματα δημιουργεί στα παιδιά που φοιτούν και που πρόκειται να φοιτήσουν

 

Πιστεύω σε αυτά που ακούω, ζω, γνωρίζω και αντιμετωπίζω εδώ και πολλά χρόνια και όχι μόνο τα τελευταία δύσκολα χρόνια της κρίσης.

 

Οι περισσότεροι Δήμοι έχουν κοινωνικές υπηρεσίες στελεχωμένες από Κοινωνικούς Λειτουργούς που λαμβάνουν εντολές από το γραφείο κοινωνικής πολιτικής του Δήμου για να κάνουν κοινωνική έρευνα όταν ένας πολίτης δηλώνει δυσκολία να ανταποκριθεί οικονομικά είτε για συμμετοχή σε παιδικό σταθμό είτε σε οποιαδήποτε δραστηριότητα που οργανώνει ο Δήμος.

 

Η κοινωνική έρευνα που κάνει ο Κοινωνικός Λειτουργός γίνεται τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή για τις συγκεκριμένες κοινωνικές και οικονομικές ανάγκες που αντιμετωπίζει ο πολίτης και είναι αυτή η έρευνα που θα δείξει αν πράγματι υπάρχει ανάγκη κοινωνικής και οικονομικής στήριξης από την πλευρά του Δήμου.

 

Ένα εκκαθαριστικό δεν λέει από μόνο του κάτι και οφείλουμε να σεβόμαστε τις θεσμοθετημένες ειδικές και ευπαθείς ομάδες και όχι λόγω οικονομικής κρίσης να μας πιάνει πανικός και να τα καταλύουμε όλα.

 

Τώρα γιατί όλα αυτά τα χρόνια της ευμάρειας δεν είχαν καταφέρει οι Δήμοι να λειτουργούν περισσότερους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα προσβάσιμους σε περισσότερα παιδιά δε το γνωρίζω , γνωρίζω όμως με βεβαιότητα και απόδέιξεις ότι αυτές τις δύσκολες στιγμές οι περισσότεροι Δήμοι προτιμούν να παίρνουν παιδιά μέσω ΕΣΠΑ γιατί έτσι υπάρχει περισσότερο κέρδος παρά παιδιά που οι γονείς τους έστω και με μεγάλη δυσκολία είναι πρόθυμοι στο μέτρο του δυνατού να πληρώσουν τροφεία.

 

Δύσκολες εποχές και είναι δύσκολο για όλους μας να μη χάσουμε το μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

To 60% που πληρώνω στη ΔΕΗ ελιναι δημορικοί φόροι και όλα αυτά για μία λάμπα και συγκομιδή σκουπιδιών που κάνουν μία φορά στις 2 μέρες σε ένα συγκροτημα 40 διαμερισμάτων. Αρνούμε λοιπόν να δεχτώ ότι αυθαιρεσίες κάνουν οι πολύτεκνοι και όχι οι δήμοι. Επιπλέον δεν θεωρώ τους υπαίτιους των απολήσεων που θα ξεκινήσουν σε λίγους μήνες τους πολυτεκνους Δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος πολύτεκνος αποφάσησε να αποκτά κάθε 1,5 χρόνο ένα παιδί, ακόμα και εάν δεν μπορεί να το συντηρίσει. Με τα ποσά που πληρώνουμε στο δημό κάθε παιδί που πηγαίνει σε δημοτικό ή δημόσιο παιδικό σταθμό θα έπρεπε να έχει δωρεάν τροφεία, ανεξαρτήτος εισοδήματος γονέων. Στέλνω το παιδί μου σε ακριβό παιδικό σταθμό από επιλογή, δεν ξέρω όμως που πηγαίνουν τα χρήματα που πληρώνω κάθε μήνα για δημοτικά τέλη.

Link to comment
Share on other sites

μα τι διαβάζω μες την αυπνία μου...

 

φίλτατη αριέτα (αριστοκρατικότατον το νικ, καθώς και η οπτική γωνία)

 

δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά εμφανίζεσαι ξύλινη, απάνθρωπη και άκρως αναίσθητη και ανάλγητη (ένα πράγμα σαν την πολιτική σκηνή στην σημερινή ελλάδα, σαν να ακούω είδήσεις ένα πράμα, ανήκεις μήπως στον κλάδο των πολιτικών ή των δημοσιογράφων?)

 

οι θεσμοί, τα συστήματα και οι κυβερνήσεις πρωταρχικό σκοπό έχουν να ακολουθούν τους πολίτες, τις κοινωνίες και τις ανάγκες τους... να μήν τα ξεχνάμε αυτά...

 

να αφουγκράζονται (τώρα ακούγομαι και γω σαν ειδήσεις) τις ανάγκες τους και να απαντούν... να εξελίσσονται, επιτέλους να ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ! εμείς τους πληρώνουμε, και έχουμε κάθε δικαίωμα σε αυτό!

 

όχι το ανάποδο... η κοινωνία θα διαμορφώσει το σκηνικό... η κοινωνία θα ορίσει τους θεσμούς...

 

μήν κολλάς στα 15 25 35 10000 30000 κτλ, όλο το θρεντ το φωνάζει: έχουμε βρεθεί σε μια άλλη δύσκολη πραγματικότητα, θέλουμε να επιβιώσουμε, έχουμε δικαιώματα και απαιτούμε το κράτος και τους ιθύνοντες να μας ακούσουν! ουσιαστικά! Και να μάθουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους, η οποία είναι να μας εξυπηρετούν στις ανάγκες μας!

 

ήρθε η ώρα για αλλαγές, αλλαγές νόμων, αλλαγές θεσμών, προς το καλύτερο και όχι προς το δντ, δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα τι διαβάζω μες την αυπνία μου...

 

φίλτατη αριέτα (αριστοκρατικότατον το νικ, καθώς και η οπτική γωνία)

 

δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά εμφανίζεσαι ξύλινη, απάνθρωπη και άκρως αναίσθητη και ανάλγητη (ένα πράγμα σαν την πολιτική σκηνή στην σημερινή ελλάδα, σαν να ακούω είδήσεις ένα πράμα, ανήκεις μήπως στον κλάδο των πολιτικών ή των δημοσιογράφων?)

 

οι θεσμοί, τα συστήματα και οι κυβερνήσεις πρωταρχικό σκοπό έχουν να ακολουθούν τους πολίτες, τις κοινωνίες και τις ανάγκες τους... να μήν τα ξεχνάμε αυτά...

 

να αφουγκράζονται (τώρα ακούγομαι και γω σαν ειδήσεις) τις ανάγκες τους και να απαντούν... να εξελίσσονται, επιτέλους να ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ! εμείς τους πληρώνουμε, και έχουμε κάθε δικαίωμα σε αυτό!

 

όχι το ανάποδο... η κοινωνία θα διαμορφώσει το σκηνικό... η κοινωνία θα ορίσει τους θεσμούς...

 

μήν κολλάς στα 15 25 35 10000 30000 κτλ, όλο το θρεντ το φωνάζει: έχουμε βρεθεί σε μια άλλη δύσκολη πραγματικότητα, θέλουμε να επιβιώσουμε, έχουμε δικαιώματα και απαιτούμε το κράτος και τους ιθύνοντες να μας ακούσουν! ουσιαστικά! Και να μάθουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους, η οποία είναι να μας εξυπηρετούν στις ανάγκες μας!

 

ήρθε η ώρα για αλλαγές, αλλαγές νόμων, αλλαγές θεσμών, προς το καλύτερο και όχι προς το δντ, δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου?

 

Aγαπητή μου φίλη,

 

βλέπω ότι με κατηγορείς ξύλινη, απάνθρωπη και άκρως αναίσθητη και ανάλγητη . Να σε πληροφορήσω ότι η πρόθεσή μου δεν είναι αυτή. Το αντίθετο. Απλά η οπτική που έχω εγώ σε αντίθεση με πολλές άλλες από εδώ είναι διαφορετική. Πολύ. Για μένα η οπτική μου οδηγεί σε πιο ανθρώπινες καταστάσεις , το αντίθετο με τη δική σας.

 

Δεν θέλω να βγάζεις συμπεράσματα από αυτήν την περίπτωση πώς θα διαχειριζόμουν μια άλλη περίπτωση ενός πολίτη κατά της πολιτείας. Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που θα τασσόμουν υπέρ του πολίτη. Αυτή δεν είναι μια από αυτές.

 

Εδώ η Αλκυών στέλνει για τελευταία φορά παιδί στον παιδικό μάλλον, αν όχι ας το διαψεύσει ,τα άλλα παιδιά από ότι γραφει είναι μεγαλύτερα. Εχει και αυτό τη σημασία του. Δεν την νοιάζει τι θα αφήσει πίσω της. Τελευταία χρονιά είναι. Αυτό ας απασχολήσει τις επόμενες γενιές.

 

 

Αποφάσισε ότι το σωστό είναι να πληρώνει 25 ευρώ. Ή να πάει με ταπεράκι. Δεν έχει σημασία ότι ο Δήμος πιθανόν να έχει προσλάβει μια μαγείρισσα. Ή έχει κάποιες συμβάσεις για παροχές πρώτων υλών. Και πιθανόν τα κονδύλια που θα τα κάλυπτε αυτά είναι από τα τροφεία. Έτσι θα το είχαν προγραμματίσει . Αυτό ας απασχολήσει άλλους .Δεν είναι δικό της θέμα Είμαι σίγουρη ότι θα εισπράξω την απάντηση. Ας πρόσεχε ο Δημος που δεν έχει αποθεματικό , που δεν έχει άλλα κονδύλια, τόσα χρόνια " έτρωγαν". Δεν είμαι διατεθειμένη να "τρώω όσπρια για να πληρώσω τον παιδικό" ( ελπίζω να καταλαβαίνεις το συμβολισμοτης φράσης). Εφόσον και οι άλλοι έτρωγαν, ας πάρω και γω κομματάκι μικρό της πιτουλας. Εις βάρος αλλων . Δεν πειράζει. Αρκει να τη βγάλω καθαρή. Και πάμε παρακατω

 

Για σένα αυτές οι συμπεριφορές θα οδηγήσουν σε μια πιο εξανθρωπισμένη κοινωνία. Σε μένα το αντίθετο. Είναι αυτές που βάζουν εμπόδια στον εξανθρωπισμο και οδηγούν σε βαρβαρότητα. Δεν ξέρω πού να το αποδώσω ότι το βλέπεις έτσι. Ίσως είστε όλοι τόσο εξοικιωμένη με αυτές τις συμπεριφορές , μιας κοινωνίας που τα μέλη τους τόσα χρόνια κοιτούσαν την πάρτη τους και το συνολικό συμφέρον το έβαζαν σε δεύτερη μοίρα. Δεν θελω συνεχως να επαναλαμβάνομαι. Εμένα με ενοχλεί. Και δεν θα χαιδέψω αυτια όσων το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon,

καταλαβαίνω τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε, όλοι μας παλεύουμε με νέα δεδομένα.

 

Όμως αν είναι μόνο ένα το παιδί σου που πάει στον παιδικό σταθμό, ίσως η θέση του προέδρου είναι το ίδιο δύσκολη απέναντί σου όπως και απέναντι σε άλλους γονείς με άλλα θέματα. Αλλη οικογένεια θα είναι μονογενεϊκή, άλλη θα έχει άνεργους, άλλη κάποιον άρρωστο... Ναι μεν δεν έδειξε κατανόηση, διάθεση για συνεργασία (ή έστω ευγένεια που απαιτεί και η θέση του) αλλά αυτός βλέπει απέναντί του μια οικογένεια 2 δημοσίων υπαλλήλων (2 εργαζόμενοι σε μια οικογένεια, με σταθερό εισόδημα είναι όνειρο απατηλό για άλλους) που δεν μπορεί να καταβάλλει τα τροφεία ενός παιδιού (δεν είναι 2 ή 3 τα παιδιά για να υπάρξει επιπλέον έκπτωση, όταν μάλιστα τα άλλα είναι σε βαθμίδες που θεωρητικά είναι δωρεάν η εκπαίδευση).

 

 

Εντελώς πραγματιστικά θα πω ότι δεν είναι δικό του θέμα η μεγάλη δόση του δανείου (που προφανως και για χιλιάδες άλλους από μας, είναι η μεγάλη πηγή "αιμοραγίας").

 

Καλά κάνετε και διεκδικείτε όσα νομίζετε ότι δικαιούστε αλλά πραγματικά πιστεύω (έτσι όπως τα περιγράφεις) ότι θα έπρεπε να προηγηθεί η ανακούφιση άλλων ανθρώπων που η πείνα έχει μπει πραγματικά μέσα στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να δικαιολογήσω τον Πρόεδρο του σταθμού σας..... όλοι είμαστε τόσο μα τόσο στριμωγμένοι που έχουμε χάσει και την αντικειμενικότητα μας και την ευαισθησία μας σαν άνθρωποι. Πέτυχα "δασκάλα" σε σουπερ μαρκετ που πάνω στην κουβέντα μου είπε: "Με τέτοια μείωση που έχω υποστεί στον μισθό μου ας μείνουν όλα στουρνάρια". Έπαθα σοκ και την κοίταζα με το βλέμμα της αγελάδας!!! Έχουμε ξεφύγει όλοι (δασκάλα, προέδρος ίσως και εμείς.... τι να πω). Φυσικά και ο Πρόεδρος είναι απαράδεκτος αλλά πραγματικά φοβάμαι πολύ το τι κρύβεται πίσω από αυτή τη συμπεριφορά... Φυσικά και να μην το αφήσεις έτσι αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα.

 

Είναι δυνατόν άνθρωποι του πνεύματος να λένε τέτοια λόγια; :shock:

Ελπίζω να έκανε πλάκα ή να μην υπάρχει άλλος άνθρωπος με τέτοια λογική!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, δεν είναι η θέση του προέδρου να μεριμνεί για κανέναν.

 

Σωστά.

 

Νούμερα, και λογιστές.. μόνο αυτά υπάρχουν. Όπως και στο ΔΝΤ.

 

Μπράβο μας. Αυτή η κοινωνία μας αξίζει.

 

Σήμερα θα πεθάνει ο διπλανός μου πολύτεκνος με 5 παιδιά (αυτός δεν έχει δάνειο. Το λέει ενοίκιο.) Αλλά δε φταίει ο πρόεδρος που αυτός δεν έχει σπίτι για να μείνει. Σωστά.

 

Αύριο θα είναι η σειρά των άλλων με 4 παιδιά και η δική μου. Υπολογίζω σε 1-2 μήνες.

 

Θα πάρω το παιδάκι μου στη δουλειά μου. Αυτό θα κάνω.

Μετά βέβαια θα είμαι η κατάπτυστη εκπαιδευτικός που θα ανακατεύω τη δουλειά μου με την οικογένειά μου. Σωστά.

 

Αύριο λοιπόν θα πεθάνω εγώ.

Σκασίλα μας!

 

Μετά όμως θα έρθει η σειρά σας.

Αλλά ξέρετε κάτι... δε θα είμαι εδώ. Ξεχάσατε; Πέθανα. Με αφήσατε να πεθάνω.

Σας ευχαριστώ!

 

 

Σας φαίνεται δίκαιο να πληρώνω αυτό το ύψος τιμών (που δε μπορώ), ενώ σε κανέναν άλλο δήμο ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ δεν πληρώνει οικογένεια με το δικό μου εισόδημα-οικ.κατάσταση; Αλλά ξέχασα! Από όλα όσα συντρέχουν... σας φταίει το πολύτεκνο του θέματος. Ένα άχτι υπήρχε... Δε μίλησα ποτέ. Δεν υπερασπίστηκα ποτέ τη θέση μου. "Τα θελα και τα παθα".

 

Σας ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια.

 

Έχετε δίκιο!

 

Δε θα πω ποιες είναι οι προσωπικές μου κινήσεις για να βοηθήσω τους παιδικούς σταθμούς τόσα χρόνια που βρίσκομαι κοντά τους. Δε ρωτήσατε. Σωστά!

 

Είμαι ο Μ-Α-Λ-Α-Κ-Α-Σ της παρέας... Σωστά!

Γιατί όταν μπρούσα, προσέφερα. Και μου έλεγαν: "καλά γιατί το κάνεις?! Κορόιδο είσαι;;"

Να απαντήσω; ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ! Είμαι ένας βλάκας με περικεφαλαία! Γιατί πίστευα σε αυτή την αηδιά που λεγεται κοινωνικό κράτος. Πίστευα πως μόνο το κεφάλι βρωμάει. Αλλά γελάστηκα. Βρωμάει και παραμέσα. Για να βγει το κεφάλι χρειάζεται κάποιος να το τροφοδοτεί.

 

Εγώ θα πάψω να είμαι μέλος αυτής της τροφοδοσίας.

Σκασίλα σας! ... το κατάλαβα!

 

Θα πεθάνω ρε. Αλλά όρθια!

Το ξέρω πως δε σας νοιάζει.

 

Σαν τον καρκίνο όμως... μαζί με το κορμί που κατατρώει, κάποτε πεθαίνει κι ο ίδιος.

 

 

 

Καλή σας μέρα.

Ασυννέφιαστη.

 

Σας χαιρετώ.

 

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ τους παραγωγικά βοηθήσαντες στην προσπάθεια επιβίωσής μου. Κι ας απέτυχε!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, δεν είναι η θέση του προέδρου να μεριμνεί για κανέναν.

 

Σωστά.

 

Νούμερα, και λογιστές.. μόνο αυτά υπάρχουν. Όπως και στο ΔΝΤ.

 

Μπράβο μας. Αυτή η κοινωνία μας αξίζει.

 

Σήμερα θα πεθάνει ο διπλανός μου πολύτεκνος με 5 παιδιά (αυτός δεν έχει δάνειο. Το λέει ενοίκιο.) Αλλά δε φταίει ο πρόεδρος που αυτός δεν έχει σπίτι για να μείνει. Σωστά.

 

Αύριο θα είναι η σειρά των άλλων με 4 παιδιά και η δική μου. Υπολογίζω σε 1-2 μήνες.

 

Θα πάρω το παιδάκι μου στη δουλειά μου. Αυτό θα κάνω.

Μετά βέβαια θα είμαι η κατάπτυστη εκπαιδευτικός που θα ανακατεύω τη δουλειά μου με την οικογένειά μου. Σωστά.

 

Αύριο λοιπόν θα πεθάνω εγώ.

Σκασίλα μας!

 

Μετά όμως θα έρθει η σειρά σας.

Αλλά ξέρετε κάτι... δε θα είμαι εδώ. Ξεχάσατε; Πέθανα. Με αφήσατε να πεθάνω.

Σας ευχαριστώ!

 

 

Σας φαίνεται δίκαιο να πληρώνω αυτό το ύψος τιμών (που δε μπορώ), ενώ σε κανέναν άλλο δήμο ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ δεν πληρώνει οικογένεια με το δικό μου εισόδημα-οικ.κατάσταση; Αλλά ξέχασα! Από όλα όσα συντρέχουν... σας φταίει το πολύτεκνο του θέματος. Ένα άχτι υπήρχε... Δε μίλησα ποτέ. Δεν υπερασπίστηκα ποτέ τη θέση μου. "Τα θελα και τα παθα".

 

Σας ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια.

 

Έχετε δίκιο!

 

Δε θα πω ποιες είναι οι προσωπικές μου κινήσεις για να βοηθήσω τους παιδικούς σταθμούς τόσα χρόνια που βρίσκομαι κοντά τους. Δε ρωτήσατε. Σωστά!

 

Είμαι ο Μ-Α-Λ-Α-Κ-Α-Σ της παρέας... Σωστά!

Γιατί όταν μπρούσα, προσέφερα. Και μου έλεγαν: "καλά γιατί το κάνεις?! Κορόιδο είσαι;;"

Να απαντήσω; ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ! Είμαι ένας βλάκας με περικεφαλαία! Γιατί πίστευα σε αυτή την αηδιά που λεγεται κοινωνικό κράτος. Πίστευα πως μόνο το κεφάλι βρωμάει. Αλλά γελάστηκα. Βρωμάει και παραμέσα. Για να βγει το κεφάλι χρειάζεται κάποιος να το τροφοδοτεί.

 

Εγώ θα πάψω να είμαι μέλος αυτής της τροφοδοσίας.

Σκασίλα σας! ... το κατάλαβα!

 

Θα πεθάνω ρε. Αλλά όρθια!

Το ξέρω πως δε σας νοιάζει.

 

Σαν τον καρκίνο όμως... μαζί με το κορμί που κατατρώει, κάποτε πεθαίνει κι ο ίδιος.

 

 

 

Καλή σας μέρα.

Ασυννέφιαστη.

 

Σας χαιρετώ.

 

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ τους παραγωγικά βοηθήσαντες στην προσπάθεια επιβίωσής μου. Κι ας απέτυχε!

 

Έλεος ,drama queen ! Aλλά είπαμε , όταν στερεύουν τα λογικά επιχειρήματα , αρχίζει η φανφάρα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλκυ μου , μου ματώνεις την καρδιά με αυτήν σου την στενοχώρια ειλικρινά!

Πρώτη φορά σε βλέπω τόσο στενοχωρημένη και θυμωμένη!

Δως μου έναν λογαριασμό Εθνικής να σου τα δίνω εγώ μέχρι τον Ιούνιο,

πολύ με στενοχώρησες με αυτό σου το μήνυμα.

Λίγη αλληλεγγύη περισσότερη να δείξουμε ο ένας στον άλλον και λίγη περισσότερη πίστη στον Θεό και θα πάμε καλύτερα, το πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μην ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ να κάνετε κίνηση χρηματική.

Δεν ανοίχτηκα για να μαζέψω φράγκα.

Κοινωνική μέριμνα έψαξα. Από το κράτος.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ,drama queen ! Aλλά είπαμε , όταν στερεύουν τα λογικά επιχειρήματα , αρχίζει η φανφάρα ...

 

Το μένος απέναντί της και η επιμονή σου να αντικρούσεις οποιοδήποτε λογικό επιχείρημά της, αλλά ειδικά αυτό το τελευταίο σου μήνυμα δείχνουν ότι έχεις προσωπικά μαζί της και μάλλον το θέμα είναι άσχετο. Και θέμα "πώς το τρίβουν το πιπέρι" να άνοιγε η Αλκυών εσύ θα την κατακεραύνωνες :P:p

Χαλάρωσες λιγάκι, δώσε κι ένα φιλάκι στον άντρα σου, πήγαινε σε ένα σπα, κάτι τέλος πάντων ή αλλιώς πες μας το πρόβλημά σου μαζί της να διασκεδάσουμε κι εμείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μένος απέναντί της και η επιμονή σου να αντικρούσεις οποιοδήποτε λογικό επιχείρημά της, αλλά ειδικά αυτό το τελευταίο σου μήνυμα δείχνουν ότι έχεις προσωπικά μαζί της και μάλλον το θέμα είναι άσχετο. Και θέμα "πώς το τρίβουν το πιπέρι" να άνοιγε η Αλκυών εσύ θα την κατακεραύνωνες :P:p

Χαλάρωσες λιγάκι, δώσε κι ένα φιλάκι στον άντρα σου, πήγαινε σε ένα σπα, κάτι τέλος πάντων ή αλλιώς πες μας το πρόβλημά σου μαζί της να διασκεδάσουμε κι εμείς. ;)

 

Λάθος φυσικά από την πρώτη λέξη. Τοποθετήθηκα σε ένα θέμα που το έκρινα ότι είναι κοινωνικό και όχι προσωπικό. Την alcyon δεν την ξέρω και το πιο πιθανον δεν θα τη μαθω, όπως και εσάς τις υπόλοιπες.

 

Τώρα πώς έφτασες στο συμπέρασμα ότι είναι προσωπικό το θέμα που έχω με την alcyon, είναι ακροβατική σκέψη , δεν μπορώ να την παρακαλουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

alcyon, δε θέλω να σε στεναχωρήσω παραπάνω.

 

 

Είσαι από τους ανθρώπους που παρακολουθώ εδώ στο φόρουμ γιατί έχω πάντα κάτι να πάρω από τη θετική σκέψη τους.

 

Εδώ όμως δε συμφωνώ μαζί σου και στεναχωριέμαι ιδιαίτερα για τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησες πιο πριν, αν λέω, αν,πήγαιναν σε μένα ή και σε μένα.

Γιατί εγώ δεν είπα ή υποννόησα τίποτα από όλα αυτά που λες. Το αντίθετο μιλάω για πείνα για δυστυχία και σκοτάδι που βλέπω καθημέρινά γύρω μου...για ανθρώπους που πρέπει να σώσουμε τον καθένα ξεχωριστά με ότι λιγοστό έχουμε παραπάνω.

Και κυρίως δεν είπα τίποτα για την πολυτεκνία...

 

 

ευχαριστώ και για το pm σου αλλά απάντησέ μου ειλικρινά αν μπορείς, έχεις δικό σου σπίτι ή σπίτια εσύ ή ο άντρας σου;

 

Ναι φαινεται εκ πρώτης άποψης άσχετο αυτό που ρωτάω αλλά είχα διαβάσει κάτι παλιότερα γραμμένο από σένα την ίδια (άρα δε νομίζω ότι γίνομαι αδιάκριτη) και ίσως να έχω μέσα μου λάθος σχηματισμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλιώ αν και δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου, η Alcyon αναφέρει ότι το μεγαλύτερο μέρος των μισθών πηγαίνει σε δόση δανείου, άρα προφανώς έχει σπίτι...

 

Να κατηγορηθεί και για αυτό;

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλιώ, δεν πήγαινε σε σένα. Σε κανέναν δεν πήγαινε.

 

(Ελπίζω το πμ που σου έστειλα να μην παρεξηγήθηκε.)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή μου φίλη,

 

βλέπω ότι με κατηγορείς ξύλινη, απάνθρωπη και άκρως αναίσθητη και ανάλγητη . Να σε πληροφορήσω ότι η πρόθεσή μου δεν είναι αυτή. Το αντίθετο. Απλά η οπτική που έχω εγώ σε αντίθεση με πολλές άλλες από εδώ είναι διαφορετική. Πολύ. Για μένα η οπτική μου οδηγεί σε πιο ανθρώπινες καταστάσεις , το αντίθετο με τη δική σας.

 

Δεν θέλω να βγάζεις συμπεράσματα από αυτήν την περίπτωση πώς θα διαχειριζόμουν μια άλλη περίπτωση ενός πολίτη κατά της πολιτείας. Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που θα τασσόμουν υπέρ του πολίτη. Αυτή δεν είναι μια από αυτές.

 

Εδώ η Αλκυών στέλνει για τελευταία φορά παιδί στον παιδικό μάλλον, αν όχι ας το διαψεύσει ,τα άλλα παιδιά από ότι γραφει είναι μεγαλύτερα. Εχει και αυτό τη σημασία του. Δεν την νοιάζει τι θα αφήσει πίσω της. Τελευταία χρονιά είναι. Αυτό ας απασχολήσει τις επόμενες γενιές.

 

 

Αποφάσισε ότι το σωστό είναι να πληρώνει 25 ευρώ. Ή να πάει με ταπεράκι. Δεν έχει σημασία ότι ο Δήμος πιθανόν να έχει προσλάβει μια μαγείρισσα. Ή έχει κάποιες συμβάσεις για παροχές πρώτων υλών. Και πιθανόν τα κονδύλια που θα τα κάλυπτε αυτά είναι από τα τροφεία. Έτσι θα το είχαν προγραμματίσει . Αυτό ας απασχολήσει άλλους .Δεν είναι δικό της θέμα Είμαι σίγουρη ότι θα εισπράξω την απάντηση. Ας πρόσεχε ο Δημος που δεν έχει αποθεματικό , που δεν έχει άλλα κονδύλια, τόσα χρόνια " έτρωγαν". Δεν είμαι διατεθειμένη να "τρώω όσπρια για να πληρώσω τον παιδικό" ( ελπίζω να καταλαβαίνεις το συμβολισμοτης φράσης). Εφόσον και οι άλλοι έτρωγαν, ας πάρω και γω κομματάκι μικρό της πιτουλας. Εις βάρος αλλων . Δεν πειράζει. Αρκει να τη βγάλω καθαρή. Και πάμε παρακατω

 

Για σένα αυτές οι συμπεριφορές θα οδηγήσουν σε μια πιο εξανθρωπισμένη κοινωνία. Σε μένα το αντίθετο. Είναι αυτές που βάζουν εμπόδια στον εξανθρωπισμο και οδηγούν σε βαρβαρότητα. Δεν ξέρω πού να το αποδώσω ότι το βλέπεις έτσι. Ίσως είστε όλοι τόσο εξοικιωμένη με αυτές τις συμπεριφορές , μιας κοινωνίας που τα μέλη τους τόσα χρόνια κοιτούσαν την πάρτη τους και το συνολικό συμφέρον το έβαζαν σε δεύτερη μοίρα. Δεν θελω συνεχως να επαναλαμβάνομαι. Εμένα με ενοχλεί. Και δεν θα χαιδέψω αυτια όσων το κάνουν.

 

σωστή άποψη έλληνα πολίτη, έλα μωρέ τελευταία χρονιά και συ ρε αλκυ, κάνε τουμπεκί να περάσει η σειρά σου και στο κάτω κάτω ας βγάλουν το φίδι από την τρύπα οι επόμενες σειρές...

τί διαφορετικό λες εσύ? το ίδιο από την ανάποδη?

 

i rest my case,

 

long live, queen of hypocrisy...

Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγήσω λοιπόν ravT γιατί ρωτώ.

 

αν θυμάμαι καλά υπάρχει ιδιόκτητο σπίτι ή σπίτια...και άλλα πέραν αυτό του δανείου

(αν όχι ζητώ από τώρα συγνώμη γιατί το να νιώσει η Alcyon απονιά ή αδικημένη από ανθρώπους που δεν τους πέφτει μάλιστα λόγος δεν είναι κάτι για το οποίο θα ήθελα να είμαι υπεύθυνη...)

συν 2 σταθεροί μισθοί όσο πετσοκομμένοι και να είναι. (και ξέρω καλά πόσο μπορεί να είναι)

 

Άρα από τη μια αυτά τα δεδομένα όλα τα έχει στα χέρια του ο πρόεδρος όπου απευθυνθήκαν και από την άλλη alcyon μου είσαι πάνω κάτω όπως όλοι: αντιμέτωπη με σκληρές αποφάσεις για μια κατάσταση που ήρθε για να μείνει. Γιατί εδώ που είσαι έχεις τις λιγότερες υποχρεώσεις...

Έρχονται αγγλικά, πιο πολλές δραστηριότητες, ίσως φροντιστήρια μπορεί και κάτι απρόοπτο όλα είναι μες τη ζωή.

 

Χρειάζεται καινούρια θεώρηση απ' όλους μας τι είναι απαραίτητο για τη διαβίωσή μας και τι για την ευτυχία μας.

 

Άλλοι έχουν ήδη θυσιάσει το ένα και μοναδικό σπίτι, το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο κλπ κλπ.

 

Ξαναλέω καλά κάνεις και διεκδικείς αλλά υπάρχει πολύς, πάρα πολύς κόσμος πιο πριν στην ουρά, για την ελάχιστη βοήθεια που θα πρόσφέρει ακόμη και η θέση σε ένα παιδικό σταθμό.

 

Στέλνω το παιδί μου σε δημοτικό σταθμό, πληρώνω με δυσκολία τα τροφεία που είναι πολλαπλάσια από τα δικά σου, ενώ το εισοδημά μου είναι μικρότερο αλλά προχθές ειλικρινά σου μιλώ, ένιωσα απίστευτη ντροπή όταν μιλώντας σχετικά, με άλλη μάνα, άνεργη χωρίς καθόλου βοήθεια, μου είπε ότι στον ίδιο παιδικό δεν πήραν την κόρη της ενώ εγώ έχω και μια γιαγιά που θα μπορούσε με δυσκολία, αλλά θα μπορούσε να βοηθήσει.

 

Δεν είναι καθόλου ενοχική η στάση μου ούτε παραιτούμαι απ'όσα μου "χρωστά" το κράτος αλλά στο δικό μου μυαλό δεν είναι πια τι δικαιούμαι alcyon ούτε τι μου οφείλει το κοινωνικό κράτος (!!???), αλλά τι μπορώ να κάνω να σωθεί ένας πεινασμένος ή ένα παιδί από τη δυστυχία...

 

Αναθεωρώ πολλά μερα με τη μέρα και μετανιώνω για πολλά.

Πάντως να ξέρεις λέγοντάς τα, τα εμπεδώνω και για τον εαυτό μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...