Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τροφεία παιδικών σταθμών - SOS


Recommended Posts

Τo φαγάκι του παιδιού σου και το κολατσιό, που του ετοιμάζεις μόνη σου, έχεις υπολογίσει τι κόστος έχουν? Μήν εκπλαγείς, αν τα υπολογίσεις και βγουν πάνω από 50-75 ευρώ. Για αυτό το λόγο , θεωρώ υπερβολή κάποιος με εισόδημα 30000 να μην στέλνει το παιδί του στον παιδικό για να μην πληρώσει αυτό το ποσό.

 

30.000 εισόδημα περσι, δηλαδή 25.000 φέτος, -7000 το δάνειο (να μήν είναι και περισσότερα), -1000 για εφορεία, -1000 χαράτσι, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια αυτοκινήτου μένουν 15.000, δηλαδή 1250 το μήνα. Τα 250 πάνε νερό, ΔΕΗ, τηλέφωνο, βενζίνη, διόδια, μένουν 1000/ 6 μελής οικογένεια (εδώ μιλάμε για πολύτεκνες οικογένειες), δηλαδή 160 το άτομο. Αν μπορείς ζήσε με 160 το μήνα και θα μιλήσουμε για το θέμα των τροφίων.

 

Η παιδεία είναι δημόσιο αγαθό και με τόσα που μας έχουν πάρει μέσω των κρατήσεων τα τροφία θα έπρεπε να είναι δωρεάν για όλα τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H παιδεία είναι δημόσιο αγαθό και με τόσα που μας έχουν πάρει μέσω των κρατήσεων τα τροφία θα έπρεπε να είναι δωρεάν για όλα τα παιδιά.

 

Τα τροφεία δεν είναι παιδεία , δεν είναι η πληρωμή της αίθουσας, του παιδαγωγού , του γυμναστή κτλ. τα τροφεία είναι για την πληρωμή της διατροφής των παιδιών που σε όλες τις άλλες εκπαιδευτικές βαθμίδες ούτως ή άλλως βαρύνουν τους γονείς . Για λόγους πρακτικούς στον παιδικό σταθμό δεν έρχονται με το ταπεράκι και έτσι οι δήμοι με ένα λογικό αντίτιμο παρέχουν αυτοι τη διατροφή.

Μην εκπλαγείτε , αν οι δήμοι , εκεί που έπαιρναν λίγα παιδιά , με τέτοιες αυθαιρεσίες εκ μέρους των γονέων, του χρόνου να μην παίρνουν ούτε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μην εκπλαγείτε , αν οι δήμοι , εκεί που έπαιρναν λίγα παιδιά , με τέτοιες αυθαιρεσίες εκ μέρους των γονέων, του χρόνου να μην παίρνουν ούτε αυτά.

Δίκιο έχεις. Πάντως μέχρι λιγο νόμιζα ότι οι δήμοι έκαναν αυθαιρεσίες, όχι οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Πάντως μέχρι λιγο νόμιζα ότι οι δήμοι έκαναν αυθαιρεσίες, όχι οι γονείς.

 

Yπεραπλουστευτικό το βρίσκω " οι δήμοι" ( δηλαδή άνθρωποι όπως εγώ, εσύ, αυτός ) κάνουν αυθαιρεσίες ενώ " οι γονείς" (δηλαδή άνθρωποι όπως εγώ, εσύ, αυτός πάλι ) δεν κάνουν. Παντού υπαρχουν αυθαιρεσίες.

 

Ένα θεσμό, όμως , που λειτουργεί προς τη σωστή κατεύθυνση, οφείλουμε να τον ενισχύουμε και όχι να τον σαμποτάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσιες μπορουν να κανουν αυτοι, που εχουν προσβαση στα χρηματα και οχι αυτοι που πληρωνουν. Με το σκεπτικο σου σιγουρα πιστευεις οτι και στα δημοσια νοσοκομεια οι ασθενεις θα πρεπει να πληρωνουν για το φαγητο που τρωνε, τα σεντονια που λερωνουν και το νερο που καταναλωνουν, αφου με την εννοια περιθαλψη εννοουμε μονο τους γιατρους και οχι τα υπολοιπα. Ελπιζω μονο να μην υποστηριζεις ακραιες θεσεις οτι τα ταμεια δεν πρεπει να καλυπτουν εξοδα καπνιστων, ατομων με μεγαλυτερο φυσιολογικο βαρος γιατι εν γνωση του επιβαρυνουν με εξοδα ολους τους υπολοιπους. Θεωρω επισης οτι καλο ειναι να υπαρχει κοινωνικη ευαισθησια γιατι δεν ξερουμε τι μας επιφυλασει το μελλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

arieta θα πω αυτό που είπα και στον πρόεδρο των παιδικών σταθμών όταν μου είπε αυτά που λες εσύ με την ίδια μάλιστα σειρά και με τα ίδια επιχειρήματα (αλήθεια... έχετε κάποια σχέση τα δυό σας; )

 

Είμαστε εντάξει αν εγώ στείλω το παιδί μου αύριο με ταπεράκι;; Απαλάσσομαι;

 

Γιατί εγώ δε ζήτησα απαλλαγή από τα τροφεία. Ζήτησα εκλογίκευση. Αλλά αν είναι τα πράγματα τόσο ακριβά, μπορώ να το στείλω με ταπεράκι. Γιατί και το πρωινό του τρώει μαζί με τα άλλα στο σπίτι και το μεσημεριανό του επίσης, καθώς και όλα τα απαιτούμενα γεύματα της υπόλοιπης ημέρας. Άρα, με το να το στείλω παιδικό δε γλυτώνω ΦΡΑΓΚΟ ακόμα κι αν μου το έπαιρναν δωρεάν.

Δε φαντάζομαι να έχεις την υπόνοια πως με τα τροφεία που δίνω απαλλάσσω τον οικογενειακό μου προϋπολογισμό για σουπερμάρκετ. Και για να πάρεις μια ιδέα... σε βασικά είδη διατροφής χρειάζομαι 150 ευρώ την εβδομάδα στο σουπερμαρκετ. Άρα μιλάμε για 600 ευρώ το μήνα ΜΟΝΟ για φαγητό.

Άρα, όταν ο εναπομείναν μισθός μου επαρκεί πια μόνο για το δάνειο του σπιτιού. Μένουν 1000 ευρώ για όλους μας. Βγάλε τα 600 του φαγητού, πάμε στα 400, Από αυτά έχουμε ΔΕΗ-χαράτσι, νερό, εφορία.

 

Για πες μου καλή μου κοπέλα (αν είσαι κοπέλα), εσύ μπορείς να λειτουργήσεις με αυτά τα νούμερα; Και σου φαίνονται οκ τα 50 ή τα 75 ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;;;

 

Και επίσης... το τονίζω πως στο δήμο είπαμε για εκλογίκευση ανάλογα με τα παιδιά. Δε ζητήσαμε διαχωρισμό σε πολύτεκνους ή μη. Είπαμε να λάβουν υπόψη τον αριθμό των παιδιών. Με 1... τόσο, με 2... τόσο, με 3.... τόσο κτλ κτλ

 

 

Μιας και απορείς, να δηλώσω κι εγώ τη δική μου απορία...Εσύ δεν έχεις οικογένεια; Δεν ξέρεις πώς μεγαλώνει; Δεν ξέρεις τι έξοδα χρειάζεται; Και εφόσον γνωρίζεις και υπερασπίζεσαι τις υπηρεσίες του δήμου... Συμφωνείς λοιπόν να συνεχίσουν τα τροφεία να είναι αυτά που είναι. Και σε ρωτάω... ΠΟΙΟΙ είναι οι ζημιωμένοι;;; Τα παιδάκια.

 

 

Εσύ νομίζεις πως από "γούστο" θέλουμε μείωση τροφείων εε;;

Πιστεύεις πως το κάνουμε από μιζέρια εε;;

Έχεις την εντύπωση πως μας αρέσει να σας φορτώνουμε τα παιδάκια μας στις πλάτες σας;;;

 

Νομίζεις πως ελαφρά τη καρδία και με χαρά και με καμάρι βγάζουμε τα προσωπικά μας και οικονομικά μας στοιχεία στη φόρα και παρακαλάμε για μείωση κατά 25 ριμαδοευρώ... έτσι για τη γυφτιά ρε παιδί μου! Για να δείξουμε πόσο ζητιάνοι είμαστε!

 

Ξέρεις κάτι... ξανακοίτα λίγο τη ζωή και δες κάποια πράγματα από άλλη οπτική, γιατί με αυτή... κάτι δεν πάει καλά.

 

Κι αν δε σ' αρέσει η "αυθαιρεσία" όπως την ονομάζεις... πήγαινε στον πολύτεκνο με 5 παιδιά που του ετοιμάζουν τα χαρτιά για να του διώξουν το παιδί και δεν έχει τι να το κάνει, να του το πεις και να το φιλοσοφήσεις!! Να δεις το μάτι του... για να καταλάβεις αν εννοεί και τι εννοεί. Γιατί κάποια πράγματα τα λέτε αλλά δεν καταλαβαίνετε ΤΙ ΛΕΤΕ!! Άρα πριν το ανοίξετε το ρημάδι το στοματάκι σας... σκεφτείτε πως οι καιροί είναι δύσκολοι και κάποτε μπορεί να χτυπήσει η ανάγκη τη δική σας πόρτα.

 

Εκτός αν μιλάτε εκ του ασφαλούς... οπότε... πάμε όλοι μαζί να χτίσουμε ανώγια και κατώγια... Γιατί επί του πραγματικού.... δεν ξέρεις τι λες!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

..

Ένα θεσμό, όμως , που λειτουργεί προς τη σωστή κατεύθυνση, οφείλουμε να τον ενισχύουμε και όχι να τον σαμποτάρουμε.

 

Φαντάζομαι με το "θεσμός" εννοείς τον παιδικό σταθμό.

 

Εγώ πάλι ως "θεσμό" ξέρω την οικογένεια. Έτσι την έμαθα. Είναι θέμα διαφορετικού συστήματος αξιών.

 

 

Ο παιδικός σταθμός πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες της οικογένειας και να στέκεται με ευαισθησία. Και στο κάτω κάτω το ζόρι το τραβάνε οι πολύτεκνοι στην προκειμένη περίπτωση. Δεν είδα να δυσκολευτούν οι γονείς με λιγότερα παιδιά. Κι αυτό το λέω με σιγουριά γιατί όταν ξεκίνησα τη διαδικασία ρώτησα ΟΛΟΥΣ τους γονείς ακόμα και με ένα παιδί... για να βρω ποιοι δυσκολεύονται και να κάνουμε μια κίνηση όλοι μαζί. Και όλοι είπαν πως δεν είχαν πρόβλημα εκτός από όσους είχαμε 4, 5 ή περισσότερα παιδιά. Εμείς ζοριζόμαστε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσιες μπορουν να κανουν αυτοι, που εχουν προσβαση στα χρηματα και οχι αυτοι που πληρωνουν. Με το σκεπτικο σου σιγουρα πιστευεις οτι και στα δημοσια νοσοκομεια οι ασθενεις θα πρεπει να πληρωνουν για το φαγητο που τρωνε, τα σεντονια που λερωνουν και το νερο που καταναλωνουν, αφου με την εννοια περιθαλψη εννοουμε μονο τους γιατρους και οχι τα υπολοιπα. Ελπιζω μονο να μην υποστηριζεις ακραιες θεσεις οτι τα ταμεια δεν πρεπει να καλυπτουν εξοδα καπνιστων, ατομων με μεγαλυτερο φυσιολογικο βαρος γιατι εν γνωση του επιβαρυνουν με εξοδα ολους τους υπολοιπους. Θεωρω επισης οτι καλο ειναι να υπαρχει κοινωνικη ευαισθησια γιατι δεν ξερουμε τι μας επιφυλασει το μελλον.

 

Αυθαιρεσίες διαπράττει όποιος δεν λαμβάνει υπόψη τις διάφορες κοινωνικές συμβάσεις που υπάρχουν και πράττει κατά το δοκούν και προς το δικό του όφελος.

Είθισται τα νοσοκομεία να παρέχουν τροφή και σεντόνια στους ασθενείς και δεν προτίθεμαι να κάνω καμία δήλωση ότι αυτό πρέπει να αλλάξει - πληρώνουμε άλλωστε πολλές εισφορές για την υγεία- αν και το πρώτο που θα έπρεπε να φροντίσει το σύστημα υγείας είναι η περίθαλψη και οι ιατρικές υπηρεσίες που είναι άθλιες.

Δεν θα απαντήσω στα υπόλοιπα σχόλια σου , καθώς τα θεωρώ κακόβουλα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι με το "θεσμός" εννοείς τον παιδικό σταθμό.

 

Εγώ πάλι ως "θεσμό" ξέρω την οικογένεια. Έτσι την έμαθα. Είναι θέμα διαφορετικού συστήματος αξιών.

 

 

Ο παιδικός σταθμός πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες της οικογένειας και να στέκεται με ευαισθησία. Και στο κάτω κάτω το ζόρι το τραβάνε οι πολύτεκνοι στην προκειμένη περίπτωση. Δεν είδα να δυσκολευτούν οι γονείς με λιγότερα παιδιά. Κι αυτό το λέω με σιγουριά γιατί όταν ξεκίνησα τη διαδικασία ρώτησα ΟΛΟΥΣ τους γονείς ακόμα και με ένα παιδί... για να βρω ποιοι δυσκολεύονται. Και όλοι είπαν πως δεν είχαν πρόβλημα εκτός από όσους είχαμε 4, 5 ή περισσότερα παιδιά. Εμείς ζοριζόμαστε.

 

Ο όρος "θεσμός" έχει ευρύτερη έννοια , μπορείς να συμβουλευτείς ένα λεξικό, αν θες.

 

Όχι το ζόρι , δεν αφορά μόνο τους πολύτεκνους ,αφορά όλους ,τους πολύτεκνους τους αφορά περισσότερο. Ούτως ή άλλως , ένας πολύτεκνος φαντάζομαι γνωρίζει συνειδητά ότι τα περισσότερα παιδιά είναι μεγαλύτερο "ζόρι" , είναι και ένας παράγοντας που τον λαμβάνουμε υπόψιν στην επιλογή μας αν θα κάνουμε μεγάλη οικογένεια ή οχι.

 

Μην ξεχνάς , ότι εξαιτίας της πολυτεκνίας σου σε πήραν και στο δημοτικό σταθμό, αν κατάλαβα καλά, οι υπόλοιποι, με ένα δύο παιδιά, προφανώς θα πήγαν σε ιδιωτικούς και καταβάλουν πολλαπλάσια ποσά. ( Φαντάζομαι και αυτοί , ανεξάρτητα αν στιμώχνονται ή όχι , πρέπει να τα καταβάλουν αν θέλουν να εξακολουθούν να είναι εγγεγραμμένοι).

Αν αισθάνεσαι ότι σαν πολύτεκνος δεν απολαμβάνεις τις παροχές που θα έπρεπε να έχεις , υπάρχουν άλλοι δρόμοι διεκδίκησης. Προσωπικά θεωρώ ότι το εισόδημά σου δεν είναι απαγορευτικό για να καταβάλεις τα τροφεία, αν και βέβαια θα μου πεις ότι τα του οίκου σου τα γνωρίζεις καλύτερα.

 

Άσε με ομως να έχω την αντίρρηση ότι πράττεις σωστά και να προβληματίζουμαι αν αυτή η αντιμετώπιση των γονέων βοηθά ή επιδεινώνει τα προβλήματα της προσχολικής εκπαίδευσης

Link to comment
Share on other sites

..., είναι και ένας παράγοντας που τον λαμβάνουμε υπόψιν στην επιλογή μας αν θα κάνουμε μεγάλη οικογένεια ή οχι.

Δηλαδή όταν εγώ υπολόγιζα και ήξερα πως μου περισσεύουν, αλλά το ΔΝΤ είχε άλλη γνώμη ... Τώρα τι κάνω; Τα σφάζω έτσι; Άντε να ελαφρώνουμε! Τι τα θέλουμε τα παιδιά! Πφ!

Μην ξεχνάς , ότι εξαιτίας της πολυτεκνίας σου σε πήραν και στο δημοτικό σταθμό, αν κατάλαβα καλά,

Δεν κατάλαβες καλά. Νομίζεις πως έκανα παιδιά για να λύσω τα προβλήματά μου με το κοινωνικό σύνολο;

Αντιλαμβάνεσαι πως αυτά που λες είναι αβάσιμα, προκλητικά και προσβλητικά;

 

Δε θα απολογηθώ σε κανέναν.

Αν νομίζεις πως περιμένω οι άλλοι να μου κάνουν τόπο για να απλώσω τον κWλο μου, ... κάνεις λάθος.

 

Για τα υπόλοιπα που λες... είναι εκτός πραγματικότητας γιατί ξεκινάνε με λάθος βάση. Δεν πήρα τη θέση κανενός. Και δεν ευθύνομαι για όλα τα δεινά του κόσμου. Ούτε έχω απολέσει το δικαίωμά μου να υπάρχω ως άνθρωπος, επειδή έχω περισσότερα παιδιά.

 

... Προσωπικά θεωρώ ότι το εισόδημά σου δεν είναι απαγορευτικό για να καταβάλεις τα τροφεία, ...
Προσωπικά πιστεύω πως το δικό σου εισόδημα είναι απαγορευτικό στο να σου αφήσει το περιθώριο να αντιληφθείς για τα ποσά που συζητάμε! Δε γνωρίζω τι εισοδήματα έχεις, αλλά σίγουρα δεν καταλαβαίνεις πως δε μένει τίποτα, ούτε ποια είναι η αίσθηση του "τίποτα". Και από οικονομία... σκαμπάζουμε καλά. Τόσο κακή διαχείριση νομίζεις ότι κάνουμε; Όλοι οι πολύτεκνοι;! ...

 

Τέλος πάντων... δικαίωμά σου να έχεις την άποψή σου.

 

Εσύ έχεις άποψη. Μπορεί να είναι σωστή, μπορεί και λάθος.

Εγώ όμως -και άλλοι μαζί με εμένα- έχουμε πρόβλημα. Λες να έχουμε λάθος πρόβλημα;

 

Ψάχνω λύση... και η διατύπωση απόψεων είναι μη εφαρμόσιμες πρακτικές... Αναζητώ εφαρμόσιμα πράγματα. Μπορείς να συμβάλεις;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

off topic:

... βοηθά ή επιδεινώνει τα προβλήματα της προσχολικής εκπαίδευσης

 

Η εκπαίδευση είναι αρμοδιότητα του υπουργείου παιδείας. Οι παιδικοί σταθμοί είναι αρμοδιότητα του υπουργείου εργασίας.

 

Μήπως θέλεις να πεις της "προσχολικής φύλαξης" ;

... ή ίσως... "προσχολικής αγωγής" ;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν εγώ υπολόγιζα και ήξερα πως μου περισσεύουν, αλλά το ΔΝΤ είχε άλλη γνώμη ... Τώρα τι κάνω; Τα σφάζω έτσι; Άντε να ελαφρώνουμε! Τι τα θέλουμε τα παιδιά! Πφ!

Δεν κατάλαβες καλά. Νομίζεις πως έκανα παιδιά για να λύσω τα προβλήματά μου με το κοινωνικό σύνολο;

Αντιλαμβάνεσαι πως αυτά που λες είναι αβάσιμα, προκλητικά και προσβλητικά;

 

Δε θα απολογηθώ σε κανέναν.

Αν νομίζεις πως περιμένω οι άλλοι να μου κάνουν τόπο για να απλώσω τον κWλο μου, ... κάνεις λάθος.

 

Για τα υπόλοιπα που λες... είναι εκτός πραγματικότητας γιατί ξεκινάνε με λάθος βάση. Δεν πήρα τη θέση κανενός. Και δεν ευθύνομαι για όλα τα δεινά του κόσμου. Ούτε έχω απολέσει το δικαίωμά μου να υπάρχω ως άνθρωπος, επειδή έχω περισσότερα παιδιά.

 

Προσωπικά πιστεύω πως το δικό σου εισόδημα είναι απαγορευτικό στο να σου αφήσει το περιθώριο να αντιληφθείς για τα ποσά που συζητάμε! Δε γνωρίζω τι εισοδήματα έχεις, αλλά σίγουρα δεν καταλαβαίνεις πως δε μένει τίποτα, ούτε ποια είναι η αίσθηση του "τίποτα". Και από οικονομία... σκαμπάζουμε καλά. Τόσο κακή διαχείριση νομίζεις ότι κάνουμε; Όλοι οι πολύτεκνοι;! ...

 

Τέλος πάντων... δικαίωμά σου να έχεις την άποψή σου.

 

Εσύ έχεις άποψη. Μπορεί να είναι σωστή, μπορεί και λάθος.

Εγώ όμως -και άλλοι μαζί με εμένα- έχουμε πρόβλημα. Λες να έχουμε λάθος πρόβλημα;

 

Ψάχνω λύση... και η διατύπωση απόψεων είναι μη εφαρμόσιμες πρακτικές... Αναζητώ εφαρμόσιμα πράγματα. Μπορείς να συμβάλεις;

 

Δεν νομίζω ότι σου πρότεινα να σφάξεις παιδιά , ούτε σε έβαλα να απολογηθείς για κάτι, δεν δικάζω. Λυπάμαι που δεν σε βοήθησα στο πρόβλημα σου, προσπαθησα να σε βάλω στη λογική κάποιου άλλου που βλέπει αλλιώς τα πράγματα.

Μία ερώτηση μόνο:

 

Αν αύριο , αποφάσιζαν να μειώσουν το μηνιαίο σου μισθό κατά άλλα 50 ευρώ ( δεν στο εύχομαι ασφαλώς), τι θα κάνατε ? Δεν θα βρίσκατε τρόπο να επιβιώσετε?

Link to comment
Share on other sites

off topic:

 

 

Η εκπαίδευση είναι αρμοδιότητα του υπουργείου παιδείας. Οι παιδικοί σταθμοί είναι αρμοδιότητα του υπουργείου εργασίας.

 

Μήπως θέλεις να πεις της "προσχολικής φύλαξης" ;

... ή ίσως... "προσχολικής αγωγής" ;;

 

Whatever! Μπορείς να επιλέξεις ό,τι θές. Μάλλον προσχολική αγωγή από τη μεριά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σου πρότεινα να σφάξεις παιδιά , ούτε σε έβαλα να απολογηθείς για κάτι, δεν δικάζω. Λυπάμαι που δεν σε βοήθησα στο πρόβλημα σου, προσπαθησα να σε βάλω στη λογική κάποιου άλλου που βλέπει αλλιώς τα πράγματα.

Μία ερώτηση μόνο:

 

Αν αύριο , αποφάσιζαν να μειώσουν το μηνιαίο σου μισθό κατά άλλα 50 ευρώ ( δεν στο εύχομαι ασφαλώς), τι θα κάνατε ? Δεν θα βρίσκατε τρόπο να επιβιώσετε?

 

Ναι πράγματι, θα πλακωθούμε στα όσπρια και το ρύζι.

Λοιπόν αυτό είναι μια πρακτική λύση. Να αρχίσω από τώρα τα όσπρια και το ρύζι... για να πάει η μικρή στον παιδικό σταθμό. Και ας μη διαμαρτυρηθώ. Σιγά! Τα βγάζουμε πέρα!

 

Ααα υπάρχει και η άλλη λύση! Να δανειστώ! Να δανείζομαι για να πηγαίνει το παιδί μου παιδικό. Επίσης πρακτικό! Λοιπόν, έχεις κάποιον στα υπόψη;;

 

Αντιλαμβάνεσαι το ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ των απόψεών σου;; Δεν εννοείς να αντιληφθείς το πρόβλημα. Δε μου λείπει η φαντασία για να καταλάβω πώς σκέφτεσαι... φράγκα μου λείπουν.

 

Επίσης... μου θυμίζεις το γάιδαρο του Χότζα: "όταν έμαθε ο γάιδαρος να μην τρώει... ψόφισε!"

 

 

Λοιπον, αν υπάρχει ένας λόγος που σου έχω πιάσει την κουβέντα είναι για να δω πόσο μακριά μπορεί να πάει αυτού του τύπου η λογική. Γιατί την ίδια ακριβώς εμφανίζει και ο Πρόεδρος των παιδικών σταθμών. Μια λογική που απουσιάζει από τους υπόλοιπους (π.χ. διευθύντριες και προσωπικό... ) Ξέρεις πού τη συναντώ αυτή τη λογική; Στους "χορτάτους"! Σ' αυτούς που δε ζορίστηκαν ή αν ζορίστηκαν κάποτε, το ξέχασαν. Μόλις κατάλαβα πως αυτή η λογική είναι παγιωμένη (σε όποιον την έχει) και δε μπορεί να σκύψει με ευαισθησία στο θέμα. Άρα, ενισχύεις την άποψή μου πως δε θα βγάλω άκρη από τον ήδη προσβλητικό Πρόεδρο.

 

Και στο κάτω κάτω είμαστε 4-5 άνθρωποι που ζοριζόμαστε για συγκεκριμένους λόγους. Τόσο μεγάλη απώλεια είναι για τους παιδικούς σταθμούς η μείωση που ζητάμε; Όπως μας λένε "σιγά για 25 ευρώ διαφορά κάνετε έτσι...", να αντιστρέψω την ερώτηση... Γιατί τέτοια άρνηση για 25 ευρώ διαφορά;

 

Θέλετε ταπεράκι; Να το στείλουμε με ταπεράκι! Δεν έχουμε αντίρρηση! Φαί έχουμε στο τραπέζι μας οι πολύτεκνοι, προς το παρόν. Φράγκα δεν παίζουν. Απλά δεν τα έχουμε λέμε. Πόσο δύσκολο είναι αυτό να γίνει κατανοητό;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μια λογική που απουσιάζει από τους υπόλοιπους (π.χ. διευθύντριες και προσωπικό... )

 

Mην είσαι τόσο σίγουρη! Ο πρόεδρος σου απάντησε στα ίσα γιατί είναι αυτός που όφειλε να σου δώσει απάντηση . Διευθύντριες , προσωπικό και πολλοί άλλοι που ίσως κατά καιρούς συνδιαλέγεσαι , μπορεί δείχνουν πως συμφωνούν μαζί σου (γιατί να χαλάσουν τη ζαχαρένια τους?) ,αλλά μπορεί στην άκρη του μυαλού τους να σκέφτονται ότι ίσως και να είσαι υπερβολική. Όλοι στη ζωή μας έχουμε συναντήσει ανθρώπους και προ κρίσης και επί κρίσης και με εισοδήματα μεγαλύτερα από τα δικά σου που συνεχώς "κλαίγονται " ότι δεν βγαίνουν.

 

Και όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, πιστεύω ότι θα υπάρχουν άνθρωποι που θα προτιμούν να τρώνε όσπρια και ρύζι ή να δανειστούν προκειμένου να πάνε τα παιδιά τους στον παιδικό.

 

Τώρα , αν προτιμάς για να μην αναγκαστείς να φας όσπρια και ρύζι , να μην πληρώνεις τον παιδικό του παιδιού σου, η επιλογή δική σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι στη ζωή μας έχουμε συναντήσει ανθρώπους και προ κρίσης και επί κρίσης και με εισοδήματα μεγαλύτερα από τα δικά σου που συνεχώς "κλαίγονται " ότι δεν βγαίνουν.

 

Και όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, πιστεύω ότι θα υπάρχουν άνθρωποι που θα προτιμούν να τρώνε όσπρια και ρύζι ή να δανειστούν προκειμένου να πάνε τα παιδιά τους στον παιδικό.

 

Τώρα , αν προτιμάς για να μην αναγκαστείς να φας όσπρια και ρύζι , να μην πληρώνεις τον παιδικό του παιδιού σου, η επιλογή δική σου!

 

Αριετα με συγχωρεις για τον τονο που θα χρησιοποιησω, αλλα όσοι εχουν κανει αιτηση στο ΕΣΠΑ, και μαλιστα οπως βλεπεις η αλκυον ειναι πολυτεκνη, σου φαινεται να κλαιγεται και να εχει; Εγω που συναντω καμμια 30ρια απο αυτους που κανουν αιτησεις σε αλλα προγραμματα εσπα καθε μερα, τον τελευταιο μηνα που με μετακινησαν σε τετοια θεση δυστυχως, θα διαφωνησω. Γενικα σημερα εχεις γνωση τι συμβαινει στην ελληνικη κοινωνια; Εδω κοβουν το ρευμα σε 1000 ελληνες την ημερα!

 

Οσο για το σχολιο με τα οσπρια και το ρυζι παλι με συγχωρεις αλλα δεν μιλαμε για να στειλουν το παιδι τους στο Χαρβαρντ!!!!! Τι ειδους γονεις καιγονται τοσο, για....παιδικο σταθμο για να τρωνε οσπρια ολη μερα αυτοι και τα υπολοιπα παιδια τους και πώς καποιος προτρεπει καποιον να κοψει το φαγητο του για να στειλει το παιδι του παιδικο σταθμο και με τοση ανεση, οπως το προτεινεις; Μηπως εργαζεσαι σε παιδικο σταθμο;

 

Λιγη αλληλεγγυη παιδια, αυτο μας στερεψε...λιγη ανθρωπια για τον διπλανο μας.....

 

Αν σε παρεξηγησα με συγχωρεις, περιμενω μια διευκρινιση θα χαρω να την λαβω. Εξαλλου δεν σε ξερω.

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρξει κοινωνική πολιτική για να μην υπάρξει εξαθλίωση ... δεν παίζει ως σενάριο εεε;;

 

Το να διαμαρτυρηθώ πριν με σπρώξουν ΚΑΙ αυτοί μαζί με τους άλλους προς τα κάτω, γιατί σου φαίνεται αυθαιρεσία; Και στο μεταξύ ΠΟΥ είναι η αυθαιρεσία; Δηλαδή όλοι οι άλλοι δήμοι της Ελλάδας που προβλέπουν πλήρη απαλλαγή της δικής μου κατηγορίας εισοδήματος-οικογενειακής κατάστασης, αυθαιρετούν; Είναι τυχαίο που η δυσκολία εμφανίζεται σε συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων; Και εφόσον ένας δήμος αποφάσισε να κάνει πολιτική στη δική μου πλάτη... να μη μιλήσω εε;; Να πω.. κάντε κι άλλα!

 

Επίσης... όσοι διαμαρτύρονται τώρα, δεν έχουν ξαναδιαμαρτυρηθεί. Δεν είμαστε επαγγελματίες "κλαψιάριδες". Γιατί σκέφτεσαι τόσο στεγανά;

 

Εν τω μεταξύ ο εμπαιγμός από την πλευρά του δήμου με την κλίμακα των 30.000-31.000 ευρώ σου φαίνεται εντάξει, σωστά;

 

Γιατί θεωρείς υπερβολή τη διεκδίκηση και δε θεωρείς υπερβολή την αρχική ζήτηση;

 

 

 

Και μην προσωποποιείς το πρόβλημα σε μένα μόνο. Οι άλλοι έχουν ένα παιδί περισσότερο από εμένα και ένα πρόβλημα μεγαλύτερο από εμένα. Ο ένας διαγράφηκε μόνος του. Στον άλλο ετοιμάζουν τα χαρτιά για να τον διώξουν. Και σε ρωτάω... όλα αυτά για 25 ευρώ διαφορά. Λες να μπορούν να τα δώσουν και να μην το κάνουν;;

 

Μήπως να μην πληρώσουν τους φόρους τους; Είναι κι αυτό μια πρακτική λύση για να δώσουν τα χρήματα στον παιδικό. Αχ! Ξέχασα... χωρίς φόρους, δεν έχει οικονομική ενημερότητα. Χωρίς οικονομική ενημερότητα, δε σε παίρνουν στον παιδικό. Ναι... πράγματι! "Καλή λύση!!"

 

 

..... κοίτα τι συζητάμε τόση ώρα...

... αν δεν έχουν ψωμί για τα παιδιά τους... ας φάνε παντεσπάνι!

 

Ξαναδιαβάζοντας τα μηνύματά σου, αποκομίζω την εντύπωση πως: θεωρείς ότι βγάζουμε πολλά, σπαταλάμε πολλά, αρνούμαστε από παραξενιά να πληρώσουμε, πως θεωρούμε οτι πρέπει να φορτώνουμε τα παιδιά μας στους άλλους, πως φωνάζουμε με το παραμικρό, πως μας αρέσει να κλαιγόμαστε, πως κάνουμε ό,τι γουστάρουμε, πως αφού αποφασίσαμε να κάνουμε 1-2 παιδιά παραπάνω πρέπει να τη βγάζουμε κατοχικά και να μη μιλάμε, πως ενδεχομένως είμαστε μειωμένης νοημοσύνης αφού δεν υπολογίσαμε το ρίσκο και τα φτιάξαμε.

 

Το να είμαστε αξιοπρεπείς άνθρωποι, που φτάνουμε στα όριά μας και αναγκαζόμαστε να διαμαρτυρηθούμε σου πέρασε από το μυαλό;

 

Αν σου αράδιαζα όλη την εικόνα των προβλημάτων που αντιμετωπίζει μια οικογένεια αυτού του μεγέθους, αυτό τον καιρό, έχω την εντύπωση πως θα νόμιζες πως διαβάζεις μυθιστόρημα. Δείχνεις να μην αντιλαμβάνεσαι καθόλου, τα δεδομένα. Αλλά δε θα το κάνω... Αυτή τη στιγμή εστιάζω σε αυτή την πτυχή... για να της βρω λύση. Αν μπορείς να συνεισφέρεις, πες τη λύση σου. Αν θες να φιλοσοφήσεις, άνοιξε ένα νέο θέμα και ανάπτυξε τη θέση σου ελεύθερα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Mην είσαι τόσο σίγουρη! Ο πρόεδρος σου απάντησε στα ίσα γιατί είναι αυτός που όφειλε να σου δώσει απάντηση . Διευθύντριες , προσωπικό και πολλοί άλλοι που ίσως κατά καιρούς συνδιαλέγεσαι , μπορεί δείχνουν πως συμφωνούν μαζί σου (γιατί να χαλάσουν τη ζαχαρένια τους?) ,αλλά μπορεί στην άκρη του μυαλού τους να σκέφτονται ότι ίσως και να είσαι υπερβολική. Όλοι στη ζωή μας έχουμε συναντήσει ανθρώπους και προ κρίσης και επί κρίσης και με εισοδήματα μεγαλύτερα από τα δικά σου που συνεχώς "κλαίγονται " ότι δεν βγαίνουν.

 

Και όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, πιστεύω ότι θα υπάρχουν άνθρωποι που θα προτιμούν να τρώνε όσπρια και ρύζι ή να δανειστούν προκειμένου να πάνε τα παιδιά τους στον παιδικό.

 

Τώρα , αν προτιμάς για να μην αναγκαστείς να φας όσπρια και ρύζι , να μην πληρώνεις τον παιδικό του παιδιού σου, η επιλογή δική σου!

 

Πιστεύεις πως υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν να τρώνε όσπρια και ρύζι, άνθρωποι που προτιμούν να δανειστούν προκειμένου να πάνε τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό και πολύ χαίρομαι που δεν είσαι ένας από αυτούς.

 

Και σου εύχομαι ποτέ να μη βρεθείς σε αυτή τη θέση γιατί τότε ίσως να άκουγες τον τόνο και το πνεύμα με το οποίο μιλάει η alycon.

 

Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι μέρος της κοινωνικής πολιτικής του Δήμου και αν οποιαδήποτε ευπαθή ομάδα, οποιαδήποτε ειδική κατηγορία ή οποιαδήποτε οικογένεια αντιμετωπίζει δυσκολίες δικαιούται ειδικής μεταχείρησης.

 

Η απομάκρυνση και η διαγραφή ενός παιδιού από αυτή την κοινωνική παροχή είναι αποτυχία του Δήμου και της μέριμνας που οφείλει να δείχνει και να έχει για όλους τους κατοίκους-δημότες του.

 

Και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάμε τουλάχιστον σε επίπεδο Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Εκκλησίας χρειαζόμαστε στήριξη για να μη χάσουμε και αυτή τη λίγη αξιοπρέπεια που μας έχει απομείνει για να ταίσουμε -ζεστάνουμε και να φροντίσουμε τα παιδιά μας και τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρξει κοινωνική πολιτική για να μην υπάρξει εξαθλίωση ... δεν παίζει ως σενάριο εεε;;

 

 

Εδώ με έχεις παρεξηγήσει τελείως, μα τελείως όμως. Είμαι απολύτως υπέρ της κοινωνικής πολιτικής, των αξιοπρεπών μισθών για όλους τους εργαζόμενους, της στήριξης του ανέργου, της δημόσιας και δωρεάν παιδείας , της προσβάσιμης ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης σε όλους κλπ. Ναί , θα ήθελα να ζούσα στη Σουηδία , δεν το κρύβω.

 

Όπως , όμως είμαι κατά των αυθαιρεσιών και της πολιτείας προς τον πολίτη και είμαι κατα των αυθαιρεσιών και του πολίτη προς το κοινωνικό σύνολο. Και σαφώς έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθεί ο άνεργος , ο εργαζόμενος των 400 ευρώ , ο ασθενής που δεν έχει περίθαλψη κτλ.

 

Αλλά εδώ τί έχουμε. Σας πήραν στο δήμο σας τα παιδιά σας και σας ζήτησαν το κατά τι γνωμη μου το απολύτως φυσιολογικό ποσό των 50 ευρώ. Δεν ζω στη μικρόσφαιρα μου και θεωρώ το ποσό δεν είναι μεγάλο. Ναι και άλλοι δήμοι απαλλάσουν την κατηγορία σου, άλλοι όμως ζητάνε περισσότερα. Και ναι ,τώρα με τις μειώσεις μισθών θεωρείτε ότι πρέπει να ζητήσετε μειωση διδάκτρων. ΄΄Οταν με τις παχιές αγελάδες παίρνατε αυξήσεις πηγαίνατε αντίστοιχα να ζητήσετε... αύξηση τροφείων? Δεν φαντάζομαι . Αλλά είπαμε το ατομικό συμέρον uber alles. Εν πάσει περιπτώσει κάποιοi άνθρωποι είχατε αντίρρηση και πήγατε και το εκθέσατε. Μέχρι εδώ καλά.

 

Νομίζετε ότι επειδή δεν έγινε δεκτό το αίτημά σας έχετε το δικαίωμα να αποφασίζετε να μην πληρώνετε? Πραγματικά βρίσκεστε σε τέτοια ένδεια που τα 15 ευρώ παραπάνω δεν τα βρίσκετε με τίποτα όντες μη άνεργοι και αυτά σας σώσουν? Γιατί σαμποτάρετε με τις ενέργεις σας και την εύρυθμη λειτουργία του σταθμού και για τώρα και για τα επόμενα χρόνια?

 

Από όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω, τόσα παιδιά εκτός παιδικών σταθμών, νέοι να δουλεύουν με 400 ευρώ, ανεργία στα ύψη κλπ εσύ κινείσαι ενάντια σε ένα θεσμό που όπως και να το κάνουμε είναι υπέρ της ελληνικής οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν να τρώνε όσπρια και ρύζι, άνθρωποι που προτιμούν να δανειστούν προκειμένου να πάνε τα παιδιά τους στον παιδικό σταθμό και πολύ χαίρομαι που δεν είσαι ένας από αυτούς.

 

Και σου εύχομαι ποτέ να μη βρεθείς σε αυτή τη θέση γιατί τότε ίσως να άκουγες τον τόνο και το πνεύμα με το οποίο μιλάει η alycon.

 

Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι μέρος της κοινωνικής πολιτικής του Δήμου και αν οποιαδήποτε ευπαθή ομάδα, οποιαδήποτε ειδική κατηγορία ή οποιαδήποτε οικογένεια αντιμετωπίζει δυσκολίες δικαιούται ειδικής μεταχείρησης.

 

Η απομάκρυνση και η διαγραφή ενός παιδιού από αυτή την κοινωνική παροχή είναι αποτυχία του Δήμου και της μέριμνας που οφείλει να δείχνει και να έχει για όλους τους κατοίκους-δημότες του.

 

Και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάμε τουλάχιστον σε επίπεδο Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Εκκλησίας χρειαζόμαστε στήριξη για να μη χάσουμε και αυτή τη λίγη αξιοπρέπεια που μας έχει απομείνει για να ταίσουμε -ζεστάνουμε και να φροντίσουμε τα παιδιά μας και τα παιδιά όλου του κόσμου.

 

Πρώτα από όλα η ελληνική οικογένεια τρώει εδώ και καιρό όσπρια και ρύζι για πολλούς και διάφορους λόγους και όχι μόνο για τον παιδικό.

 

Και πάρα πολύ ωραία τα λες , οφείλει ο Δήμος να μεριμνήσει για τις ευπαθείς ομάδες κτλ. Εχεις αντιληφθεί πόσα λίγα παιδιά φοιτούν στους δημοτικούς παιδικούς ? Ελάχιστα, τουλάχιστον στο δικό μου δήμο. Πιστεύεις σε όλα αυτά που ακούς ότι το πρόβλημα εστιάζεται στο αν τα 50 ευρώ τροφεία πρέπει να γίνουν 20? Αν το εστιάσουμε εκεί από τα 10 παιδιά που φοιτούν εκεί του χρόνου θα φοιτούν 8 και πάει λέγοντας. Για μένα το πρόβλημα δεν είναι εκεί , το πρόβλημα είναι που οι παιδικοί σταθμόι δεν είναι προσβάσιμοι σε όλους. Αν το καταφέρουμε αυτό , τότε να εξετάσουμε το θέμα των τροφείων.

Στο μεταξύ συμπεριφορές του τύπου δεν πληρώνω και αν έχεις τα κότσια έλα να πετάξεις το παιδί του πολύτεκνου εκτός του παιδικου μου φαίνεται αυθαιρεσία με σκοπό το ατομικό συμφέρον που μόνο προβλήματα δημιουργεί στα παιδιά που φοιτούν και που πρόκειται να φοιτήσουν

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι τσάμπα κόπος να ομιλεί κάποιος μαζί σου αφού δεν καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ έχουν χρήματα για να πληρώσουν! Δεν είναι επιλογή τους! Δεν είναι οι "ΔΕΝ πληρώνω", είναι πολύτεκνοι!

Καλό θα ήταν όταν δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε μια κατάσταση (μιας και ποτέ δεν βρεθήκαμε σε αυτή) να μη μιλάμε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά βρίσκεστε σε τέτοια ένδεια που τα 15 ευρώ παραπάνω δεν τα βρίσκετε με τίποτα όντες μη άνεργοι και αυτά σας σώσουν? Γιατί σαμποτάρετε με τις ενέργεις σας και την εύρυθμη λειτουργία του σταθμού και για τώρα και για τα επόμενα χρόνια?

 

 

Είσαι εκτός πραγματικότητας. Ζεις σε άλλη Ελλάδα. Για να ανοίγει θέμα εδώ, για να γίνεται ρεζίλι σε κάθε παπάρα αντιδήμαρχο, για να κινδυνεύει να εκδιωχθεί το παιδί της για 25 γαμωευρώ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΚΕΙ. Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ok κορίτσια , η πραγματικότητα , όπως και η ποίηση , επιδέχεται ελεύθερης ερμηνείας, εκεί λοιπόν που εσείς βλέπετε κάποιους αναξιοπαθούντες πολίτες πολυτέκνων εισοδήμάτος 31,000 + , οι οποίοι όχι δεν θέλουν, αλλά δεν έχουν να δώσουν μηνιαίως 15 ευρώ ,εγώ βλέπω μια άλλη κατηγορία, αυτοί τη φορά πολύτεκνοι, που για ίδιον όφελος προσπαθούν να επιβληθούν σε θεσμούς και κοινωνικές ομάδες.

Και όχι, για να σας προλάβω το ότι ειναι πολύτεκνοι δεν τους δίνει κανένα τέτοιο δικαίωμα να επιβάλουν τους δικούς τους νόμους και να είναι κράτος εν κράτει, υπάρχουν και άλλες ευπαθείς ομάδες , οι άνεργοι , οι μονογονεικές οικογένειες , τα ορφανα παιδιά και όλους πρέπει να τους δούμε εν συνόλω.

Όταν και βουλευτή να ρωτήσεις σήμερα , και εφοπλιστή να ρωτήσεις , δεν θα σου πεί δεν θέλω να δώσω, θα σου πει δεν έχω να δώσω, επιτρέψτε μου τις όποιες δηλώσεις, δεν είναι πως δεν θέλω , αλλά δεν έχω, να τις φιλτράρω πρώτα.

Το συμφέρουν του κοινωνικού συνόλου πρέπει να στέκεται πάνω από το άτομο , αυτό υπερασπίζομαι , τώρα αν εσείς υπερασπίζεστε το αντίθετο, εμπρός στο δρόμο που έχει χαράξει η νεοελληνική κοινωνία και κάντε μπάχαλο ό,τι έχει απομείνει.

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε βρε παιδιά , με 75 ευρώ πληρώνεις τα " τροφεία " , δηλαδή τη διατροφή του παιδιού. Αν το τάιζε σπίτι του , τσάμπα θα το τάιζε? Δεν του κοστίζει το φαγητό, όπως και στο δήμο ? Και με ( περσινο , έστω ) εκκαθαριστικό 30000, δεν βγαίνει για να πληρώσει 75 ευρώ για τη διατροφή ( και την εκπαίδευση ) του παιδιού? Ποιες είναι οι προτεραιότητες τέλος πάντων?

 

όχι δεν βγαίνει.(τόσο απλά)...,.άλλη ιδέα έχεις;;;

Link to comment
Share on other sites

arieta επικοινωνείς με την πραγματικότητα;;;

 

Πρώτα πρώτα όσα λες είναι αναληθή!!

Ξαναδιάβασε ΣΩΣΤΑ τα μηνύματά μου. Είσαι εκτός πραγματικότητας! Μιλάς για εντελώς διαφορετικές συμπεριφορές!!

 

Το εισόδημά μας ΔΕΝ είναι 30.000 + ΗΤΑΝ τόσο!!

Τώρα έχει πέσει κατά πολύ!

 

 

Επίσης τα νουμεράκια σου είναι λάθος, στην προσπάθειά σου να δημιουργήσεις ΨΕΥΔΕΙΣ εντυπώσεις! Και δείχνει πόσο διαστρεβλώνεις τα όσα λέμε.

Τα τροφεία έχουν 50 ευρώ (για τη δική μου κατηγορία) και 75 ευρώ για κάποιους άλλους. Ζητάμε μείωση κατά 25 ευρώ. Δηλαδή να μείνουν 25.

 

Δε μου λείπουν ΜΟΝΟ τα 25.

Ο μηνιαίος οικογενειακός προϋπολογισμός είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ κατά ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ευρώ.

 

Γιατί πρέπει να υποστώ την ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ;;

 

 

Επίσης οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί έχουν από 60+ παιδιά έκαστος, με τμήματα που ασφυκτιούν από παιδάκια. Γιατί η οικονομικές δυσκολίες έκαναν πολλούς γονείς να στραφούν από τους ιδιωτικούς στους δημόσιους σταθμούς.

 

 

Αν νομίζεις πως δεν υπάρχουν βασικές δυσκολίες διαβίωσης σε πλήθος οικογενειών με παιδιά και πως πρέπει να θυσιαστούν ... να ξέρεις κάποτε θα το βρεις μπροστά σου...

 

Δε διαχώρισα πολύτεκνους ή μη. Είπα πως όταν ρώτησα τους ΓΟΝΕΙΣ ΟΛΩΝ των παιδιών, στο κάλεσμα ανταποκρίθηκαν μόνο όσοι είχαν 4, 5, ++ παιδιά. Γιατί αυτοί δυσκολεύονται.

 

 

Αν εσύ θέλεις να βγάλεις τα απωθημένα σου, χρεώνοντας τους πολύτεκνους ως τραμπούκους και τζαμπατζήδες... ήρθες σε λάθος θέμα και σε λάθος κοινωνία.

 

Σε παρακαλώ, διόρθωσε τα όσα αναφέρεις ΨΕΥΔΩΣ για εμένα και τις άλλες οικογένειες, και πρόσεξε τα δεδομένα που χρησιμοποιείς ωστε να είναι σωστά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...