Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τροφεία παιδικών σταθμών - SOS

Recommended Posts

Πήγα σήμερα να ρωτήσω για τα τροφεία που θα πληρώσω για τη μικρή στον παιδικό. Και ενώ έως τώρα πήγαιναν περίπου στα 37,5 ευρώ (75 ευρώ ήταν αρχικά με 50% έκπτωση -και με φορολογική δήλωση που είχε υψηλότερες αποδοχές σε σχέση με φέτος), τώρα μου ήρθε ένα 50 !!! (και ολόκληρο).

Δεν είμαι τσαντιστμένη, δεν είμαι θυμωμένη, δεν είμαι καν εκνευρισμένη. Είμαι πλέον νιρβάνα....... Απλά... δεν έχω για να τα πληρώσω αυτά τα χρήματα.

Δε μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ με περσινό ΜΕΙΚΤΟ οικογενειακό εισόδημα της τάξεως των 30.000 θεωρούν πως οι γονείς μπορούν να ανταποκριθούν σε τέτοια νούμερα. Δε θα σχολιάσω το θέμα εργασίας και τις αποδοχές κτλ κτλ που ταλανίζει τον κόσμο όλο, δε θα σχολιάσω καν το θέμα αν είμαι ή όχι πολύτεκνη. Το θεωρώ ΜΕΓΑΛΟ ποσό... ανεξάρτητα από την οικογενειακή κατάσταση.

Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την κλίμακα που έβαλαν. Εργαζόμαστε πλέον δύο άνθρωποι ΜΟΝΟ για να πληρώνουμε λογαριασμούς! :evil:

Ερώτηση...

1. Πόσο δίνετε ως τροφεία στους ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ παιδικούς σταθμούς; Εμένα μου φαίνονται πολλά ή είναι;

Αν γνωρίζετε περισσότερες πληροφορίες για τους παιδικούς σταθμούς που πηγαίνουν τα παιδιά σας, π.χ. σε ποια φορολογική κλίμακα έχουν αντιστοιχίσει ποιο ποσό, θα ήταν κάτι που θα ήθελα να το μάθω.

2. Επίσης κάπου παλαιότερα είχα ακούσει για κάποια αίτηση αδυναμίας καταβολής τροφείων. Αναζήτησα κάτι σχετικά, αλλά δεν τα κατάφερα να το βρω... Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό... θα ήθελα πληροφορίες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

• Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

50? με 30.000 εισόδημα? καλά είσαστε....

Στον δικό μας δήμο ΑΠΟ 25.001-30.000: 80? το 1ο, 20? το 2ο

ΑΠΟ 30.001-35.000: 100 " , 40 "

Και μην νομίζεις ότι είμαστε και κανένας πολύ χάι δήμος :rolleyes:

+ γραφική ύλη

+ από τοτε που ξεκινησαν δεν έχουν πάει μια εβδομάδα συνεχόμενη.

+ ότι στις 2.00 το μεσημέρι πρέπει να το πάρεις, που σημαίνει πως αν δεν έχεις παππού/γιαγιά πρέπει να πληρώσεις γυναικα. Κατα τα άλλα μοριοδοτούν τους εργαζόμενους...

Διαφημίσεις

Κι εμεις στα 120 ευρώ παρακαλώ σε δήμο Κεντρικής Μακεδονίας. Μάλιστα λέμε και ευχαριστώ, αφού γλυτώνουμε 100 ευρώ σε σχέση με τον ιδιωτικό που πηγαίναμε περισυ!!!

με εισοδημα 26.000 εμεις δινουμε 115ευρω

τα 50 ποσο μαλλον τα 37,5 που εδινες μου φαινονται ουτοπια!!

Ακριβώς...όπως ουτοπία μου φαίνεται και το 30.000 οικογενειακό εισόδημα πλέον!!

Χάλια μαύρα!

Διαφημίσεις

το κακο ειναι οτι ολα αυτα τα θεωρουσαμε δεδομενα καποτε. τωρα και περισσοτερα πληρωνουμε και σε δυσχερεστερη θεση ειμαστε και στο τελος λεμε και ευχαριστω!

Fistikaki, η alcyon λογικά ως δημόσιος υπάλληλος δεν ενέπιπτε στο ΕΣΠΑ (άλλο παράλογο κι αυτο...)

α ναι σωστα.. (ντααααααα:rolleyes: )

στο δικο μας δημο ζητησαν 60 σε εκκαθαριστικο μεχρι 30 χιλιαρικα..

Ως περισυ διναμε 140χ8 δοσεις. Τωρα βασει εισοδηματος(<40.000) 184 χ8!!! Ειναο δημοτικος και τα ταιζουν πρωι και μεσημερι. Τουλαχιστον γλιτωνω τα ταπερ! Α και την γυναικα γιατι λειτουργει απο 6.45 ως 15.45. Και το γελοιον του πραγματος? μας εδωσαν εγγραφο οι δασκαλες περισυ, που ζητουν μειωση τροφειων λογω κρισης!!

Τα 50 είναι τα μισά γιατί έχει κάποια έκπτωση; Αν είναι το κανονικό ποσό μια χαρά μου ακούγεται. Αν είναι τα μισά εμένα μου φαίνονται πολλά, αλλά διαβάζοντας τα παράπανω εξωφρενικά ποσά δεν ξέρω τι να πω. Στο δήμο μας μέχρι 35.000 είναι 60 ΕΥΡΩ και μέχρι 45.000 80 ευρω, για χαμηλά εισοδήματα δε θυμάμαι αλλά είναι πολύ λίγο και έχω την εντύπωση ότι κάποιες κατηγορίες (πχ πολύτεκνοι) είναι δωρεάν. Πρώτη φορά μας έκαναν δεκτούς σε δήμο και τα 60 ευρώ μου φαινονται πολύ λίγα (πρωινό, φρούτο, μεσημεριανό, απογευματινό και γραφική ύλη)σε σχέση με τα 600άρια (2 παιδιά) που έδινα τόσα χρόνια.

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Μάλιστα... άρα και στους άλλους δήμους, "τα ίδια και χειρότερα" είναι που λέει και η κόρη μου...:evil:

fistikaki είμαι δημόσιος... άρα ΕΣΠΑ δεν παίζει.

Επίσης οι πολύτεκνοι μέχρι 30.000 ευρώ απαλλάσσονται από τα τροφεία. Ενώ από 30.001 πάνε στα 50 ευρώ, χωρίς καμία έκπτωση.

Ενώ κάποιος με 1-2 παιδιά μέχρι 30.000 ευρώ, πληρώνει 25 ευρώ.

Πέρυσι, τα 37,5 ευρώ ήταν μετά την έκπτωση 50% (πολυτεκνικό).

Επίσης τα 30.000 ευρώ ακαθάριστο οικογενειακό εισόδημα, είναι και για εμάς ουτοπία. Είναι τα περσινά. Φέτος... καμία σχέση!

Αυτή τη στιγμή το μόνο που κάνω από τα χρήματα που παίρνω είναι να πληρώνω λογαριασμούς. :evil: :evil: :evil:

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Επίσης αν μιλάμε για τροφεία πάνω από 100 ευρώ, τότε γιατί να μην τα πάω σε κάποιον ιδιωτικό;;; Αααα ξέχασα... δεν έχω φράγκα.

Και γιατί τα τροφεία σε δημοτικούς σταθμούς είναι τόσο υψηλά όπως μου λέτε, και αγγίζουν τα όρια των ιδιωτικών; Ποιο το νόημα του δημοτικού τότε;

Να θυμίσω πως κάποτε ήταν δημόσιοι (=δωρεάν;;ή με ελάχιστα τροφεία 10-15 ευρώ)

Εχω καταλαβει οτι καθε δημος εχει τη δικη του ταριφα και τα δικα του κριτηρια!

και ναι εχωβ ακουσει για τερατωδη ποσα!

στο δημο αρταιων σαν τριτεκνη με εισοδημα λιγο πανω απο τα 30000 πληρωνω 24 ευρω. αν ειχα κατω απο 30000 δεν θα πληρωνα τιποτα νομιζω.

α! και το δευτερο παιδι δωρεαν!

W7hT.jpg

Δωρεάν στο δημόσιο δεν ήταν ποτέ! Ακου εκεί δωρεάν! Τα εχουμε χιλιοπληρώσει και ποτέ δεν τα πήραμε! Να χέσω το δωρεάν μας!

Απλώς τώρα το κακό έχει παραγίνει!

Nothing you would take... Everything you gave...

Εκείνη την αιτησούλα αδυναμίας καταβολής τροφείων... την έχει ακούσει κανείς;; Αν ναι παρακαλώ για διευκρινήσεις και περισσότερες πληροφορίες....

Δεν είμαι τσαντιστμένη, δεν είμαι θυμωμένη, δεν είμαι καν εκνευρισμένη. Είμαι πλέον νιρβάνα.......

δε νιώθεις κι εσύ οτι αυτό είναι το πιο ανησυχητικό;; εμένα αυτό που σου / μας συμβαίνει με φοβίζει πολύ....

Δε με κατάλαβες... Βαρέθηκα να τσατίζομαι και να γελάνε στην πλάτη μου...

Ξέρεις, δε μπορούν να μου κάνουν κάτι, γιατί απλά δεν έχω για να δώσω.

Νιρβάνα λέω... όχι αδιάφορη...

Πώς να το πω... έχω χτυπήσει tilt.... και πλέον έχει μπει σε σιγή ο θυμός. Και ξέρεις αυτό τρομάζει τους "από πάνω".

Όταν πολύ πολύ ήρεμα είπα στη διευθύντρια... "δίκιο έχεις και σε καταλαβαίνω για αυτά που μου ζητάς, αλλά εγώ συγγνώμη ... δεν έχω να δώσω τόσα"... έπρεπε να δεις το σοκ με το οποίο με κοίταξε. Πιο καλά να την είχα βρίσει δηλαδή, παρά αυτή η ηρεμία.

Τους είπα 25 ευρώ, μπορώ... άντε 30. Δε ζήτησα να μπει το παιδί μου δωρεάν. Παλιά είχαν πλήρη απαλλαγή για τους πολυτέκνους, και όταν μπήκαν τροφεία ΚΑΙ για αυτούς, είπα οκ... δίκαιο. Τα έβαλαν και είχαν 50% έκπτωση. Επίσης τον καιρό που δεν πλήρωνα, φρόντιζα σε κάτι μέρες δύσκολες π.χ. έλλειψη προσωπικού στην κουζίνα (=παιδιά χωρίς μεσημεριανό), να φτιάχνω κάτι για όλα τα παιδιά του παιδικού για να μη τη βγάζουν με ψωμοτύρι.

λοιπον αυτη η αιτηση αδυναμιας καταβολης ισχυει. το εχει κανει μια φιλη στο δημο αθηναιων, δε ξερω αν ισχυει για αλλους δημους. απλα δε θυμαμαι τι μου ειπε τελικα. αν απαλαχτηκε εντελως ή της εγινε μειωση. αν θες μπορω να μαθω το πρωι και να σου πω.

παντως πατησε πανω στο οτι τα φετινα εισοδηματα καμια σχεση δεν εχουν με αυτα του εκκαθαριστικου

ξέρω τι εννοείς...ο ήσυχος θυμός οδηγεί σε έκρηξη οργής συνήθως...απλά μην μας παραπάρει από κάτω και πια δεν αντιδρούμε σε τίποτα φοβάμαι.....

λοιπόν επικοινώνησα με μια φίλη που είναι στο Δημοτικό Συμβούλιο...υπάρχει αυτό που λές - η αιτηση αδυναμιας καταβολης- θα βρεις σε ποιόν φορέα του δήμου σου υπάγονται οι παιδικοί σταθμοί (για την Αθήνα ας πούμε που ξέρω είναι το Δημοτικό Βρεφοκομείο...για εκεί δεν ξέρω..) θα πάς εκεί και θα απαιτήσεις την αίτηση, θα την υποβάλλεις και με αριθμό πρωτοκόλλου θα πρέπει να συνεδριάσει το Δ.Σ αυτού του οργανισμού που διαχειρίζεται τους παιδικούς σταθμούς να σου απαντήσει...αυτά μπόρεσα να μάθω από Αθήνα..ελπίζω να είναι λίγο βοηθητικά...

Σκεφτόμουν να πάρω βεβαίωση αποδοχών από τη δουλειά μου καθώς και του συζύγου. Και μαζί με το τελευταίο εκκαθαριστικό (εκείνο που δείχνει το "αστρονομικό" ποσό των 30.000) να τα επισυνάψω. Επίσης να συντάξω μια επιστολή - αίτηση που να δείχνει πως τα εισοδήματά μας για φέτος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φτάσουν σε αυτά τα νούμερα!

Δάνειο (για σπίτι) κτλ είναι όλα ίδια και σε ισχύ.

Δεν κυνηγώ απαλλαγή, αλλά μια μείωση τη χρειάζομαι.

Τόνια, σε ευχαριστώ πολύ! Ναι είναι πράγματι βοηθητικά.

Αύριο θα επικοινωνήσουμε και με τους άλλους γονείς (και κυρίως πολύτεκνοι που έχουν το πρόβλημα... οι άλλοι για κάποιο λόγο δε διαμαρτυρήθηκαν...:shock::confused:) και θα δούμε πώς θα δράσουμε συλλογικά.

Πέρα απ' τη συλλογική κίνηση-διαμαρτυρία... σκέφτομαι και την παραπάνω κίνηση.

Εν τω μεταξύ εμένα μου φαίνεται μεγάλο το ποσό κυρίως γιατί τα εισοδήματα αυτά είναι περσινά και φέτος είναι κατά πολύ μειωμένα. Ουσιαστικά πληρώνω με αντιστοιχία χρημάτων που δεν παίρνω.

Αδυνατώ να καταλάβω γιατί άλλοι γονείς δε διαμαρτύρονται. Μόνο οι πολύτεκνοι ζορίζονται; :?:

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...