Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαμπάς και κόρη μια σχέση δυνατή, ή τελικά μύθος?


Recommended Posts

Βλεπω πολλες προτροπες για ρηξη/αποχωρηση/δεν θα ξαναδειτε τα παιδια αν δεν κανετε αυτο που λεω κτλ.

Αν ο μοναδικος στοχος ειναι να γινει πουτ@να η κατάσταση...ΟΚ!Διαφορετικα θα ελεγα να ειστε λιγο πιο προσεκτικες στις προτροπες σας.Το οτι μπορει καποιος να εχει δικαιο,δεν σημαινει οτι νομιμοποιειται να κανει οτι του κατεβαζει η κουτρα του ή οτι ο αλλος οφειλει να ακολουθει τρεχοντας.Δυστυχως ή ευτυχως χρειαζεται προσπαθεια για να διατηρηθει ενωμενη μια οικογενεια.

Ο βασικος στοχος υποθετω ειναι να ειναι ολοι μαζι και ευχαριστημενοι.

Το αν ειναι αυτο εφικτο δεν το ξερουμε,αλλα σιγουρα αξιζει καθε προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το πως ήταν ως άνθρωπος πριν παντρευτούν λίγη σημασία έχει, καθώς όλοι μας εξελισσόμαστε κανένας δεν μένει στάσιμος. Επιπλέον, τα όποια ελαττώματα μπορεί να είχε/έχει, μπορεί να την ενοχλούσαν λίγο και να μπορούσε να ζει μ' αυτά σε ότι είχε και έχει σχέση αποκλειστικά με την ίδια. Για τα παιδιά της θέτει ορθώς άλλα πιο αυστηρά όρια γιατί θέλει να έχουν μια υγιή ανατροφή.

 

Όσο για την ευκολία της προτροπής απομάκρυνσης στοιχείων που βλάπτουν τα παιδιά. Τι πιο λογικό, τι θα έπρεπε δηλαδή να λέμε κάτσε να υπομείνεις τα πάντα και μάθε στα παιδιά σου να υπομένουν κάθε κακώς κείμενο για να διατηρηθεί τι; Μια νοσηρή (για τα παιδιά κυρίως) κατάσταση;

 

Βία και κακοποίηση δεν είναι μόνο το ξύλο και η ασέλγεια.

Link to comment
Share on other sites

wonder συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου φράση.

 

Είναι απαράδεκτη τέτοιου είδους βια από τον ίδιο τον πατέρα.

Για τους υπόλοιπους απλά τους βρίζεις μπας κ καταλάβουν και για τυχόν παρεξηγήσεις ξυδάκι ωραιότατο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε γενικότερα για παθογένεια. Κουνιάδος μικρότερος από τον άνδρα μου, 41 ετών, άνεργος, ανύπαντρος προσπάθησε να κάνει σχέση , φυσικά δεν κράτησε, όλη μέρα με την μαμά, δεν πάει πουθενά, την τρέχει σε γιατρούς , στο εξοχικό, ενίοτε ακόμη μέχρι και την λαϊκή, ζεύγος κανονικά. Καταλάβατε γιατί τώρα ο άλλος γιος είναι ο "κακός' ο "επαναστάτης", ήδη.Πού να τους πάει κόντρα και για την κόρη του. Μύλος

 

Δεν φταίει ο σύζυγος αν οι δικοί του είναι τρελοκομειο! Επιμένω ότι η γιαγιά έχει μεγάλο πρόβλημα, γιατί μεγάλωσε τουλάχιστον έναν πασά, που δεν κατάφερε να σταθεί μόνος του. Ο άντρας σου τουλάχιστον είναι παραγωγικό μέλος της κοινωνίας, όπως ακούγεται και όπως γράφεις δεν παραδέχεται ότι έχει τα ίδια μυαλά. Δεν μπορεί όμως να επιβάλει στους δικούς του να αλλάξουν "τώρα στα γεράματα"...

 

Η χαρά της πεθεράς είναι ότι έκανε δυο παιδιά με πουλί και δεν την πολυένοιαξαν τα υπόλοιπα! Το τονίζω αυτό, γιατί όλο αυτό προέρχεται από την πεθερά, για το σόι του άντρα της στην ουσία, ενώ ο ίδιος ο άντρας της δεν ακούστηκε πουθενά μέχρι τώρα.

 

Η στάση της πεθεράς και του κουνιάδου είναι ολίγον classic, ανθρώπων που δεν έχουν και δική τους ζωή και ανακατεύουν τους άλλους... και προσπαθούν να αποκτήσουν αξία γυροφέρνοντας το θέμα της περιουσίας... Μην τους αφήνετε! Θα δούμε να λέτε, όταν μεγαλώσουν τα παιδιά τα ξαναλέμε...

 

Σε πρώτη φάση έχω ζητήσει να φύγω με την συγκατάθεσή του, για λίγο να μείνω μόνη μου να σκεφτώ και να σκεφτεί και εκείνος μήπως και καταλάβει ότι το πράγμα είναι σοβαρό. Δεν το έχει δεχτεί και δεν δέχεται ότι έχει αδυναμία στο πρώτο παιδί. Θεωρεί ότι είναι δίκαιος και απλά δεν μπορεί να επιβάλλει στους δικούς του να μην δείχνουν αδυναμία στο ένα.

Δεν με αγγίζουν πλέον οι "αδυναμίες" του . Μεγάλο παιδί είναι πια, πρέπει να θελήσει να απογαλακτιστεί ο ίδιος. Δεν μπορώ να τα βάζω πια με την μάνα του γιατί ο ίδιος την τρέμει. Νομίζω ότι αυτό ήταν και το λάθος μου μέχρι σήμερα.

 

Και το συμπέρασμα ότι δεν σου λέει αλήθεια όταν το λέει αυτό το έβγαλες επειδή δεν δέχεται να κόψει το μεγάλο παιδί τις δραστηριότητες για να κάνει το δίχρονο;

 

Δεν είναι μόνο θέμα φύλου αλλά και θέμα ηλικίας.

 

Οι τρίτοι τριτοι θα παραμείνουν εκτός και αν τους αφήσετε να κάνουν κουμάντο... Πιστεύω ο άντρας σου δεν είναι και τόσο υποχείριο της μαμάς όσο φάνηκε στο πρώτο ποστ.

 

Μεγαλώνοντας το κορίτσι και δείχνοντας κοριτσίστικα χαρακτηριστικά, ο άντρας σου θα δεθεί περισσότερο, να μου το θυμηθείς... Όταν αρχίσει να ρωτάει το μικρό πού πάει ο μπαμπάς, όταν θα αρχίσει να του θυμίζει τη μανούλα του :lol:

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να ειστε λιγο πιο προσεκτικες στις προτροπες σας.

 

Αυτό έχω να πω κι εγώ. Δεν ξέρουμε την οικογένεια, ξέρουμε μόνο τι λέει έν μέλος εν βρασμώ ψυχής, και μερικά μέλη δίνουν με τεράστια ευκολία προτροπές που μπορεί να έχουν απρόβλεπτες συνέπειες.

Τώρα αν κάποιοι από ιδιοσυγκρασία δεν μπορούν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους ή αν θεωρούν ότι η προτίμηση προς ένα παιδί ανήκουν στην ίδια κατηγορία με την ασέλγεια ή τη σωματική κακοποίηση, δικό τους θέμα. Αλλά όταν απευθυνόμαστε σε τρίτους, λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ παρα μονο το αρχικο κ εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!ολοι εχουμε τις αδυναμιες μας αλλα οχι σε βαθμο που να ξεχωριζουμε κ να δημιουργουμε προβλημα στα παιδια.λεω εμενα υπομονετικη αλλα εσυ με εχεις ξεπερασει!απορω που εχεις σχεσεις ακομα με τα πεθερικα σου!προσωπικα ουτε εμενα θα εβλεπαν αλλα ουτε τον γιο μου(προφανως για την κορη σου δεν θα τους ενοιαζε).θα τους σκυλοβριζα κ εξω απο την πορτα κ αν του αντρουλη μου δεν του αρεσε κ αυτος απο πισω!

αν παλι δεν θες να φτασεις στα ακρα με τον συζυγο κ δεν καταλαβαινει απο λογια πηγαινετε σε εναν ειδικο.με την απειλη οτι θα τον αφησεις ισως το σκεφτει!τα πεθερικα ομως δεν θα αλλαξουν.απομακρυνε τα παιδια σου απ αυτους γιατι δεν κανουν κακο μονο στη μικρη αλλα κ στον μεγαλο.καλυτερα χωρις γιαγια παππου κ θειο παρα σουρτα φερτα στους ψυχολογους για μια ζωη!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω να πω κι εγώ. Δεν ξέρουμε την οικογένεια, ξέρουμε μόνο τι λέει έν μέλος εν βρασμώ ψυχής, και μερικά μέλη δίνουν με τεράστια ευκολία προτροπές που μπορεί να έχουν απρόβλεπτες συνέπειες.

Τώρα αν κάποιοι από ιδιοσυγκρασία δεν μπορούν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους ή αν θεωρούν ότι η προτίμηση προς ένα παιδί ανήκουν στην ίδια κατηγορία με την ασέλγεια ή τη σωματική κακοποίηση, δικό τους θέμα. Αλλά όταν απευθυνόμαστε σε τρίτους, λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.

 

Ακριβώς δεν ξέρουμε την οικογένεια, ένα μέλος της ζήτησε τη γνώμη μας και της τη δίνουμε. Δεν θα μπούμε σε διαδικασία να αμφισβητήσουμε τα λεγόμενά της γιατί δεν είμαστε δικαστήριο.

Και ναι ότι βλάπτει ένα παιδί είναι στην ίδια κατηγορία, το ότι η ασέλγεια και η σωματική κακοποίηση είναι από τα χειρότερα δεν βάζει τα υπόλοιπα στην κατηγορία του "Δεν Πειράζει".

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το post δεν σου κρύβω ότι συγκινηθηκα. Τα παιδάκια και τα 2 δεν φταίνε σε τίποτα για όλη αυτή την κατάσταση. Και έχεις δίκαιο όταν λες ότι η αγάπη δεν επιβάλετε. Επίσης είναι εύκολο για όλους εμάς που είμαστε έξω από το χορό να πούμε χώρισε, διώξε τους κτλ. Έτσι και αλλιώς πιστεύεις ότι θα λύσεις τίποτα εάν χωρίσεις?

Μπορεί να βρεις λύση για αυτά που νιώθεις εσύ άλλα για το θέμα αυτό ίσα ίσα που μπορεί να γίνουν χειροτέρα τα πράγματα γιατί θα βλέπει μετά τον μεγάλο περισσότερο - μόνο και η μικρή δεν θα περνάει χρόνο μαζί του.

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να προστατέψεις τα παιδάκια σου και εσύ να είσαι δίκαιη μαζί τους.

Ο άντρας σου πρέπει να καταλάβει ότι η μικρή έχει και αυτή την ανάγκη να νιώσει ότι είναι η πριγκηπέσα του, κάτι ξεχωριστό για αυτόν. Χωρίς ξένες επιρροές (πεθερικά) η μικρή σίγουρα θα κερδίσει σιγά σιγά τον μπαμπά της και τα πράγμα θα είναι καλυτέρα. Έτσι και αλλιώς λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας των 2 παιδιών οι ανάγκες είναι διαφορετικές και το ίδιο το παιδί δεν μπορεί να κάνει σύγκρισης εάν υπάρχει λίγη καλή διάθεση.

Όσο για τα πεθερικά δυστυχώς πρέπει να γίνεις κακία για τα παιδιά σου. Θα πεις στο άντρας σου να πει στην μάνα και στον αδερφό του ότι τα παιδιά είναι 2 και οτι θα δέχεσαι από αυτούς μονό 2 δώρα ίσης αξίας, να ασχοληθούν το ίδιο με τα παιδιά κτλ.

Ίσως θα βοηθούσε εάν τους άφηνε την μικρή μερικές φορές εκεί ώστε να την γνωρίσουν και να την αγαπήσω. Θέλω να πω πως εάν πάντα ασχολούνται με τον μεγάλο δεν έχουν προλάβει να δεθούν με την μικρή. Εάν τους αναγκάσεις να την φροντίσουν δεν νομίζω να μείνουν ασυγκίνητοι.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ότι βλάπτει ένα παιδί είναι στην ίδια κατηγορία, το ότι η ασέλγεια και η σωματική κακοποίηση είναι από τα χειρότερα δεν βάζει τα υπόλοιπα στην κατηγορία του "Δεν Πειράζει".

 

Σαφώς και δεν τα βάζει στην κατηγορία του "Δεν Πειράζει". Ούτε η διάλυση της οικογένειας, που τόσο αβασάνιστα προτείνεται εδώ σχεδόν ως ηρωική πράξη, ανήκει στην κατηγορία του "Δεν Πειράζει".

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την katepin.

Προσπαθησε να περνανε περισσοτερο χρονο ο μπαμπας με την κορουλα του, μονοι οι δυο τους.

Βαλε τον να την κανει μπανιο, να της διαβασει ενα παραμυθι, να πανε μαζι μια βολτα.

Να μοιραστουν στιγμες ....

Στιγμες ευχαριστες για τη μικρη και χαλαρωτικες για τον μπαμπα.

Χρειαζεται να γνωριστουν καλυτερα.

Οταν περνας χρονο με ενα παιδι , ακομη και καμια συγγενεια να μην εχεις , αρχιζεις να το λαχταρας, να το κανεις χαζι που λεμε, γιατι σε κανει να γελας και να ξεχνιεσαι με τον τροπο που μιλα, αντιδρα κλπ.

Θα σου ελεγα για αρχη να πονταρεις εκει.

Μπορει παντα να εχει αδυναμια στο γιο του , αλλωστε ειναι το πρωτο σας παιδι και μοναχοπαιδι τοσα χρονια, αλλα πιστευω οτι με την καθημερη ενασχοληση με την κορουλα σας , δε μπορει παρα να την αγαπησει.

Με τους υπολοιπους να εισαι πιο σκληρη, και να το ξεκαθαρισεις μονη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταννουλα μου γλυκια δεν σου λεω τι θα κανεις αλλα σου λεω τι θα εκανα εγω. Αν ο αντρας μου το εκανε αυτο θα τον εστελνα στο διαολογ και ακομα παρα περα!!!!!!!!!!! Δεν εχω αναγκη απο τετοιον ανθρωπο διπλα μου, ουτε τα παιδια μου εχουν αναγακη απο τετοιους ειδους πατερα. Τι σημαινει εδωσες μαχες? Δεν με διαφερει για την πεθερα σου και τον κουνιαδο , αυτους πολυ ευκολα θα τους εβγαζα απο την ζωη μας αλλα εδω μιλαμε για τον αντρα σου , τον πατερα των παιδιων σου!!!!!!!! Τι ειδους ανθρωπος ειναι αυτος που κανεις συνεχεια τα στραβα ματια??????????? Να θυμασαι παντα κατι αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα , φροντισε γι 'αυτο να μην συμβει στα παιδια σου

 

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα...είναι αδιανόητο και ανεπίτρεπτο να κάνει διακρίσεις ο γονιος. Είναι καταστρεπτικό για τα παιδιά και την μεταξύ τους σχέση και αυτό δεν σου το λέω τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...