Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω μετα τη θηλη εδινα κ εξτρα συμπληρωμα αντλημενο γιατι οντως δεν βγαινει απο το ιδιο γαλα σε σχεση με το στηθος.να αφηνα ομως τις θηλες ηταν μονο στη θεωρια γιατι το παιδι το δικο μου δεν θα μπορουσε να ρουφηξει διαφορετικα στη θηλη.ετσι θα εχανα κ το θηλασμο.επρεπε να τραφει κ να διεγερθει το στηθος.εγω προσωπικα το οτι ακουσα τη συμβουλη κ του παιδιατρου αλλα κ της λογικης κ μη σκληροπηρυνικης συμβουλου με βοηθησε παρα πολυ.τωρα βεβσια σεβαστη κ η δικη σου συμβουλη sentir.απο κει κ περα η καθε μαμα αποφασιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

εγω μετα τη θηλη εδινα κ εξτρα συμπληρωμα αντλημενο γιατι οντως δεν βγαινει απο το ιδιο γαλα σε σχεση με το στηθος.να αφηνα ομως τις θηλες ηταν μονο στη θεωρια γιατι το παιδι το δικο μου δεν θα μπορουσε να ρουφηξει διαφορετικα στη θηλη.ετσι θα εχανα κ το θηλασμο.επρεπε να τραφει κ να διεγερθει το στηθος.εγω προσωπικα το οτι ακουσα τη συμβουλη κ του παιδιατρου αλλα κ της λογικης κ μη σκληροπηρυνικης συμβουλου με βοηθησε παρα πολυ.τωρα βεβσια σεβαστη κ η δικη σου συμβουλη sentir.απο κει κ περα η καθε μαμα αποφασιζει.

Εγω διαφωνησα με την απολυτοτητα που εξεφρασες. Η αληθεια ειναι οτι στην Ελλαδα χορηγουνται με πολλη ευκολια οι ψευδοθηλες, χωρις να υπαρχει πραγματικος λογος, οπως οι πληγωμενες ή επιπεδες θηλες, ο πονος (που ειναι φυσιολογικος στην αρχη του γευματος για καποιες εβδομαδες) και δημιουργειται συνηθως περισσοτερο κακο παρα βοηθανε. Ενα αλλο σημαντικο μειονεκτημα των ψευδοθηλων ειναι η μειωμενη οσφρητικη διεγερση απο τη θηλη. Δεδομενου οτι η θηλη εχει την ιδια μυρωδια με το αμνιακο υγρο, και η οσφρηση ειναι η πιο ανεπτυγμενη αισθηση στο βρεφος, βαζοντας την ψευδοθηλη στερειται το μωρο την οσμη της θηλης και κατ'επεκταση την αισθηση ασφαλειας που προκαλειται απο αυτην, μετατρεποντας τον θηλασμο σε τεχνητη σιτιση. Δεν αμφιβαλω οτι καποιες γυναικες θηλασαν με ψευδοθηλες τα παιδια τους και μπορει να μην θηλαζαν διαφορετικα, αλλα χρησιμοποιωντας τες σαν πανακεια για φυσιολογικες καταστασεις ή για καταστασεις που θα περνουσαν αν γινοντουσαν καλυτεροι χειρισμοι (πχ σωστη τοποθετηση του μωρου) μπορει να οδηγηθουμε σε μεγαλυτερα προβληματα, ακομη και αποθηλασμο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να φανω απολυτη κ ειναι σωστα συτα που γραφεις περι οσφρησης κ περι σωστης στασης κτλ.

ομως δεν ειναι κατι που ειναι ευκολο. η ψευδοθηλη ειναι κ πρακτικα μπελας γιατι πρεπει να την τοποθετησεις,να την πλυνεις,να την αποστηρωσεις.γενικα εχει τον κοπο της.οποτε δεν νομιζω οτι σε καμια μας αρεσει ομως μερικες φορες ειναι αναγκαια για να πετυχειςτο στοχο σου.

χωρις να αναφερομαι σε σενα φυσικα,ξερω καποιες γυναικες που τις συμβουλεψαν να μη βαλουν κ το παιδι υποσιτιζοταν γιατι δεν μπορουσε να φαει κ ηταν νευρικο κ τελικα στο τελος παρατησαν το θηλασμο.εγω δεν εχω επιπεδεε θηλες αλλα ο ογκος του στηθους ηταν μεγαλος κ το μωρο στην αρχη δεν ειχε δυναμη .αυτα τα γραφω γιατι απο το παραδειγμα μου ισως καποια παρει θαρρος να συνεχισει.εγω εχω ξαναγραψει οτι βοηθηθηκα πολυ οταν εκοψα το στομιο για να περναει περισσοτερο γαλα.

ξερω την αποψη σου περι συγχισης θηλων κ ξερω επισης οτι ακουγεται πολυ αλλα εγω δεν το πιστευω κ απο προσωπικη πειρα αλλα κ απο πολλες αλλες κοπελες που το εχουνε συζητησει.αποψη μου βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι στο πρωτο παιδι ειχα επιπεδες θηλες.πριν ξεκινησεις το θηλασμο πιασε το στηθος να το "συνθλιψεις" σαν σαντουιτς.λογικα θα βγει η θηλη.να βγουν κ λιγες σταγονες γαλα κ να πιανει καλα το μωρο,αφου ανοιξει το στομα καλα

Οι επιπεδες δ επηρεαζουν.ειναι ετσι ο μηχανισμος του θηλασμου που τα μωρα ρουφανε πιο μεσα.γι αυτο να πιανουν ολη τη θηλαια αλω

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να χρησιμοποιεις θηλαστρο για ενα λεπτο ισα να βγει η θηλη κ μετα θηλαζεις κανονικα

Υπαρχουν πιθανοτητες ειτε οσο μεγαλωνει να δυναμωσει κ να πιασει τη θηλη.ειτε να μαθει στην ψευδοθηλη κ να μην πιανει το στηθος χωρις

Δ ξερω αν εφταιγε για τη μαστιτιδα.μπορει απο την αποψη με τις ψευδοθηλες δ αδειαζει καλα το στηθος.κ αυτο να εχει κ αλλες συνεπειες οπως να μειωθει το γαλα η να μη βαλει καλο βαρος.πιθανοτητες οχι οτι θα γινουν σιγουρα

Κ γω θα προσπαθουσα να τις κοψω,αλλα δ εχω βαλει καθολου

Κ τα κοχυλια βοηθανε να βγει λιγο η θηλη.οπως κ η νιπλετα.μπορεις να κανεις κ μονη νιπλετα με μια συριγγα κοβοντας το επανω μερος,στην ουσια σαν ενα εμβολο

Προσωπικα το μονο που εκανα ηταν σωστη λαβη το στηθος.

Για να αδειαζει καλα το στηθος μπορεις να κανεις μαλαξεις την ωρα του θηλασμου κ να αλλαζεις κ στασεις

Υπαρχει κ κτ σαν ασκηση να κανεις στη θηλη.την πιανεις σαν τσιμπημα κ την κανεις σαν νοητο σταυρο 3φορες την καθε θηλη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

εγω εχω ξαναγραψει οτι βοηθηθηκα πολυ οταν εκοψα το στομιο για να περναει περισσοτερο γαλα.

ξερω την αποψη σου περι συγχισης θηλων κ ξερω επισης οτι ακουγεται πολυ αλλα εγω δεν το πιστευω κ απο προσωπικη πειρα αλλα κ απο πολλες αλλες κοπελες που το εχουνε συζητησει.αποψη μου βεβαια.

Μακαρι να ηταν θεμα αποψης, αλλα δυστυχως ειναι πραγματικοτητα για καποια βρεφη. Το οτι δεν το συναντησες εσυ ή ατομα απο το περιβαλλον σου δεν σημαινει οτι δεν συμβαινει. Φυσικα, δεν λεμε οτι θα επηρεστουν ολα τα βρεφη, αλλα αν ειναι να επηρεαζεται εστω και ενα 5% δεν βρισκω λογο να το ρισκαρεις. Οποια αποψη  και να εχουμε, το οτι ειναι συσταση του ΠΟΥ για επιτυχια του θηλασμου εχει καποια βαρυτητα.

 

 

Απανταω εδω γιατι δεν μου εμφανιζει την επιλογη της παραθεσης, δεν γνωριζω γιατι.

Παράθεση

κ ξαναρωταω.εαν δεν μπορει να θηλασει αλλιως τι θα κανεις?ειναι η πιο κοντινη λυση.

Γιατι να μην μπορει να θηλασει αλλιως; Αν υπαρχει θεμα εισεχουσων θηλων ή πληγες εφοσον εχουν δοκιμαστει ολα τα υπολοιπα (αλλαγη στασης θηλασμου, καλο πιασιμο θηλης) τοτε δεν υπαρχει καποιο ζητημα για να λυθει με ψευδοθηλες.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Μακαρι να ηταν θεμα αποψης, αλλα δυστυχως ειναι πραγματικοτητα για καποια βρεφη. Το οτι δεν το συναντησες εσυ ή ατομα απο το περιβαλλον σου δεν σημαινει οτι δεν συμβαινει. Φυσικα, δεν λεμε οτι θα επηρεστουν ολα τα βρεφη, αλλα αν ειναι να επηρεαζεται εστω και ενα 5% δεν βρισκω λογο να το ρισκαρεις. Οποια αποψη  και να εχουμε, το οτι ειναι συσταση του ΠΟΥ για επιτυχια του θηλασμου εχει καποια βαρυτητα.

κ ξαναρωταω.εαν δεν μπορει να θηλασει αλλιως τι θα κανεις?ειναι η πιο κοντινη λυση.

Link to comment
Share on other sites

 

23 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

κ ξαναρωταω.εαν δεν μπορει να θηλασει αλλιως τι θα κανεις?ειναι η πιο κοντινη λυση.

Γιατι να μην μπορει να θηλασει αλλιως; Αν δεν υπαρχει θεμα εισεχουσων θηλων ή πληγες εφοσον εχουν δοκιμαστει ολα τα υπολοιπα (αλλαγη στασης θηλασμου, καλο πιασιμο θηλης) τοτε δεν υπαρχει καποιο ζητημα για να λυθει με ψευδοθηλες.

 
Link to comment
Share on other sites

Kαποιοι λογοι που μπορει να επηρεασουν το σωστο πιασιμο της θηλης ειναι: η χρηση αναισθησιας (επισκληριδιος ή ραχιαια), αν γεννηθηκε προωρα, η εκτακτη καισαρικη, αν εχει κοντο χαλινο, συνδρομο Down ή αλλα νοητικα προβληματα, το μεγαλο στηθος της μητερας (που "τουμπανιαζει" οπως ολα τις πρωτες ημερες), οι εισεχουσες θηλες κα. Δεν ξερω τι ισχυε στην περιπτωση σου και δεν ειμαι καθετη με την χρηση ψευδοθηλων αν υπαρχουν δυσκολιες,  με την προϋποθεση οτι εχει γινει προσπαθεια εντοπισμου της αιτιας της δυσκολιας και αντιμετωπισης της, καθως και ενημερωση της μητερας για τις πιθανες επιπλοκες των ψευδοθηλων πριν αποφασισει να τις χρησιμοποιησει. Εκει που προβληματιζομαι ειναι οτι προωθουνται οι ψευδοθηλες με σχετικη ευκολια απο το μαιευτηριο και ακουω πολλες γυναικες να τις χρησιμοποιουν κυριως επειδη πληγωθηκαν οι θηλες, κατι που αν υπηρχε καλυτερη ενημερωση θα διορθωνοταν.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω και εγω μια ερωτηση.... πως θηλαζουν με ψευδοθηλες και εισερχουσες θηλες..!! εγω με εισερχουσες θηλες χρησιμοποιησα στη κληνικη που ηταν χρησιμοποιημενες και ποιο μαλακες και το μωρο ρουφαγε αερα.... και για το σπιτι δε το συζητω που ηταν καινουργιες και σκληρες το μωρο ουτε να τις βαλει στο στομα του δε μπορουσε...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

για το σωστο πιασομαι οκ.πολυ λογικο.η αναισθησια ομως γιατι?υπερβολη δεν ειναι?

Eχει βρεθει οτι η επισκληριδιος, ειδικα σε συνδυασμο με αλλα φαρμακα (πχ οξυτοκινη) κατα τον τοκετο, λογω του οτι περνανε τον πλακουντα -και κατ'επεκταση περνανε στην κυκλοφορια του μωρου- μπορει να επηρεασουν τον βαθμο εγρηγορσης του και να το κανουν ληθαργικο τις πρωτες ωρες μετα τον τοκετο, οποτε και δυσκολευεται να πιασει τη θηλη. Υπαρχουν ερευνες που το υποστηριζουν και αλλες που δεν εχουν δει σημαντικη διαφορα, αλλα θεωρω οτι ειναι σημαντικο να το λαμβανουμε υποψην.

 
Link to comment
Share on other sites

ισως λοιπον κ να σχετιζεται.γενικοτερα τα φαρμακα που σου δινουν μετα σχετιζονται.ομως τι να κανεις?εγω γεννησα με καισαρικη κ δεν ειχα επιλογη.αλλα κ με φτ να γεννουσα κ παλι επισκληριδιο θα εκανα.οσο για την οξιτοκινη ειναι το λεγομενο μιτροταν που καποιες αρνουνται?το να παθουν ατονια μητρας ομως αγνοουν ποσο σοβαρο ειναι.

στην τελικη ολα αυτα ξεπερνιουνται.

το σημαντικοτερο ειναι ενα γερο παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

οσο για την οξιτοκινη ειναι το λεγομενο μιτροταν που καποιες αρνουνται?

Oχι. Την -τεχνητη ορμονη- οξυτοκινη (πχ Pitocin) την δινουν κατα τη διαρκεια του τοκετου για να τον επιταχυνουν (συχνα παει πακετο με την επισκληριδιο, η οποια μπορει να επιβραδυνει την διαστολη) ή για προκληση τοκετου, και εχει και αυτη τις παρενεργεις της, οπως η ατονια μητρας που γραφεις. Το Mitrotan ειναι μια αλλη παρανοϊκη ιστορια σαν παρανοϊκο ειδος που ειμαστε:?

 

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

οπως η ατονια μητρας που γραφεις

υπερτονια ηθελα να γραψω. Μαλλον εσυ εννουσες οτι αν δεν παρουν το Mitrotan θα παθουν ατονια, οποτε γιατι να το αρνουνται; Ενας πολυ καλος λογος να το αρνηθουν ειναι για να μπορεσουν να θηλασουν.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Έχω επίπεδες θηλές και δεν χρειαστήκαμε ψευδοθηλές, για την ακρίβεια μου τις είχαν συστήσει στο μαιευτήριο στον πρώτο μου γιο και ευτυχώς αρνήθηκα γνωρίζοντας μετά ότι ίσως να 'ναι δύσκολο να τις κόψουμε. Απλώς πήρα κοχύλια (nipple formers της medela), θα τα ψάξεις ως διαμορφωτές θηλών, και βάζοντάς αυτό το κοχύλι επί της ουσίας βγαίνει η θηλή και ο μπέμπης την πιάνει μια χαρά. Τώρα στον δεύτερο γιο μου δεν χρειάστηκαν καν για διαμόρφωση θηλής γιατί έπιανε την άλω καθώς είχε μεγάλο στοματάκι. Αλλά στο μικρό μωράκι βοήθησαν φοβερά, έβγαινε η θηλή και ήταν έτοιμη να την πιάσει και εύκολη. Επίσης, μάζευαν και το γάλα που έτρεχε συνήθως όταν θήλαζα από το άλλο στήθος και με αυτά κάναμε και τράπεζα θηλασμού. Θα σου έλεγα ότι αξίζει πολύ η αγορά τους, θα σας διευκολύνουν. Όπως λένε και τα κορίτσια, το να διεγείρεις είναι μια λύση, απλώς ο διαμορφωτής (που είναι κοχύλι με πιο μικρή τρύπα επί της ουσίας) θα σ' το κρατάει έτσι για όση ώρα θέλεις μέχρι να το βρει ο μπέμπης έτοιμο να το πιάσει.

 

Το θήλαστρο θα σου έλεγα να το κόψεις γιατί δημιουργεί υπερπαραγωγή. Μαστίτιδα μήπως έπαθες μετά από καμιά νύχτα που σου κοιμήθηκε παραπάνω ώρες συνεχόμενες το μωράκι σου; Έπαθα κι εγώ και στα 2 μου όταν άρχισε να κοιμάται 6ωρα το βράδυ. Πόνος στο στήθος και πυρετός, μυαλγίες και πονοκέφαλος. Στον πρώτο έβαλα θήλαστρο, τσάμπα ταλαιπωρία να σου πω την αλήθεια και τώρα πια στον δεύτερο που ήξερα, με το που είδα τα συμπτώματα brufen αντιφλεγμονώδη ανά 8ωρο για 2 μέρες και πέρασε. Και φυσικά πολύ μωρό στο στήθος, συνέχεια. Και δεν τον άφηνα πια να κοιμάται 6ωρα. Αν η μαστίτιδα κρατάει πάνω από 3 μέρες με πυρετό, τότε θα χρειαστεί να μιλήσει κανείς με σύμβουλο για αντιβίωση συμβατή. Εύχομαι όλα καλά από δω και πέρα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...