Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε πήγε το μωρό σας στο δικό του δωμάτιο?


Πότε πήγε το μωρό σας στο δικό του δωμάτιο?  

697

  1. 1. Πότε πήγε το μωρό σας στο δικό του δωμάτιο?

    • 0 μηνών
      25
    • 1 - 3 μηνών
      69
    • 4 - 6 μηνών
      66
    • 7 - 9 μηνών
      29
    • 10 - 12 μηνών
      19
    • >12 μηνών
      43


Recommended Posts

Απλα ηθελα να προσθεσω οτι ο λογος που εγω προσωπικα δεν εβαλα τα παιδια μου κατευθειαν στην κουνια και τα ξεκινησα να κοιμουνται σε πορτ μπεμπε και καλαθουνα

ειναι γιατι πιστευω οτι θα τους φαινεται τεραστια αυτη η αλλαγη....

φανταστειτε οτι για 9 μηνες μεγαλωνουν μεσα στην κοιλια μας,στριμωγμενα και κουλουριασμενα,

και εμεις να τα βαλουμε να κοιμηθουν στο κρεβατακι...θα τους μοιαζει σαν γηπεδο

γιαυτο το λογο εγω δοκιμασα κατι πιο στενο σε χωρο οπως η καλαθουνα η το πορτ μπεμπε.....

να νοιωθουν σαν να βρισκονται σε ενα παρομοιο περιβαλλον ζεστασιας και''στριμωγματος''.

Τωρα μετα απο 6 μηνες καταφερα και εβαλα τον μικρο στο κρεβατι την νυχτα,παρολαυτα,τον μεσημεριανο του υπνο εξακολουθει και τον κανει....στο καροτσι!!!

:roll: γιατι αραγε?

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αποφάσισα ξαφνικά την Παρασκευή το βράδυ να την βάλω στο δικό της δωμάτιο που είναι έτοιμο εδώ και μήνες, αλλά την κράταγα δίπλα μου στην κούνια (είναι 22 μηνών η μικρή).

Ε! λοιπόν δεν έτρεξε κάστανο ρε κορίτσια........ όπως κοιμότανε δίπλα μου, έστι κοιμήθηκε και στο δωμάτιο της , στο κρεβάτι της!!!!! Δεν την ένοιαξε καθόλου η αλλαγή!!!!

Και το πρωί σηκωνότανε η μαντάμ έπαιρνα τα παπούτσια της (το'χει αυτό το συνήθειο) και έρχεται στο δικό μας δωμάτιο.

 

Βέβαια να πω ότι επειδή είναι έτοιμο το δωμάτιό της εδώ και πολύ καιρό, ήξερε ότι αυτό είναι το "δικό της" δωμάτιο, της το λέγαμε συνέχεια και καμιά φορά τα μεσημέρια κοιμότανε εκεί, αλλά ποτέ βράδυ.

Με τόσες ιστορίες που έχω ακούσει είχα απογοητευτεί αλλά τελικά είμαστε μια χαρά.... δεν περίμενα τέτοια προσαρμογή με την μια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς στην αρχή είχαμε τη μπέμπα δίπλα μας στο πορτ-μπεμπε, αλλά καθώς δεν είχε στρώμα (είχα αυτοσχεδιάσει με διπλωμένα σεντόνια για να είναι πιο μαλακό) αγχωνόμουν οτι δεν είναι καλό για τη πλατούλα της, οπότε στους 2 μήνες μετακόμισε στο δικό της κρεββάτι. Είχα δοκιμάσει και μόλις σαράντισε να τη βάλω αλλά ξύπνησε μέσα στη νύχτα πανικόβλητη (φαινόταν). Όταν τελικά την βάλαμε ξανά, μικρύναμε το χώρο που είχε διαθέσιμο με μια τεράστια μαξιλάρα που είχαμε πάρει όταν ήμουν έγκυος (της theraline αν τη έχετε δεί) και όλα καλά σαν να κοιμόταν πάντα εκεί.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μας παιδί αν θυμάμαι καλά (πάνε 6 χρόνια) το πήγαμε στο δωματιό του όταν έγινε 1 έτους. Όταν όμως μας ήρθανε μετά και τα δίδυμα αναγκαστήκαμε να τα πάμε στο δωματιό τους στους 6 μήνες. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα΄. Όσο πιο μεγάλο είναι το παιδί τόσο πιο δύσκολα φεύγει από το δωμάτιο των γονιών του. Πιστεύω ότι για την κάθε οικογένεια υπάρχει διαφορετικός βέλτιστος χρόνος αυτής της αλλαγής που όμως ο μέσος όρος δείχνει ότι η μετακόμιση πρέπει να γίνεται μέσα στο πρώτο χρόνο.

Ερμής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τη Νάσια μου την κοίμιζα δίπλα μας στο relax τις πρώτες 30-40 νύχτες και μετά μέχρι τον έβδομο μήνα περίπου,στη κούνια της στη κρεβατοκάμαρά μας.Μετά το πήρα απόφαση να την πάω στο δωμάτιό της γιατί ξυπνούσε με τον παραμικρό ήχο και η κρεβατοκάμαρά μας είναι από τη μεριά του δρόμου,ενώ το δωμάτιό της όχι.Είχαμε και 2 γάμους στη γειτονιά εκείνο το διάστημα,που συνεπάγεται πολλή βαβούρα,γλέντια κτλ,οπότε αναγκάστηκα να την μεταφέρω.Τώρα τελευταία όμως μου κάνει νούμερα...Μόλις καταλάβει ότι κοιμάται στη κούνια της κλαίει και σηκώνει τα χεράκια της να την πάρω...΄Εκανα λοιπόν προχθές το λάθος και την πήρα να κοιμηθεί δίπλα μου σε ένα καρότσι που έχω για να την κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι και τώρα δεν κοιμάται καθόλου στη κούνια της και κάθομαι εγώ η έρμη και παλεύω μέχρι τις 12 να την καταφέρω... :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ τον έβαλα για ύπνο στην κούνια του και στο δωμάτιό του την πρώτη κιόλας βδομάδα. Τώρα όταν θέλει να κοιμηθεί, κοιμάτε όπου να'ναι. (πάρκο, χαλί, καρότσι κ.λ.π.) και μετά τον πάω στην κούνια του. Δεν τον αφήνω να κοιμηθεί μόνος του στην κούνια γιατί μια φορά όταν ήταν 9 μηνών έπεσε απο την κούνια κάτω με το κεφάλι και από τότε το έχω άγχος.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ άργησα να τους βγάλω. Δεν πολυ ήθελαν και για να είμαι ειλικρινείς , καμιά φορά δεν ήθελα και εγω.

μέχρι πριν έναν περίπου χρόνο κοιμόμαστε - ας πούμε ότι κοιμόμαστε- και οι 4 μαζί.

Ο μεγάλος έφυγε αναγκαστικά μόνος του πριν ένα χρόνο - στα 8 γιατί δεν χωρούσε και ο μικρός πρίν 1 μήνα.

ο μικρός κάνει κάτι κουλά και υπνοβατεί και έτσι ήθελα περισσότερο αν τον έχω κοντά μου.

πάντως η δασκάλα του στον παιδικό μου είπε να τους βγάλω με κάθε τρόπο γιατί ο δικός της γιός ήταν μαζί τους μέχρι τα 15!!!!

και επειδή - φυσικά - δεν χώραγε έβρισκε τρόπους και έδιωχνε τον μπαμπά του απο το σπίτι για να κοιμάται άνετα.

του έλεγε π.χ. ότι τηλεφώνησε ένας γείτονας απο το εξοχικό και είπε ότι έχει σπάσει μια βρύση και έχει πλημμυρίσει το σπίτι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον Αντώνη, τον βάλαμε στο δωμάτιο του στις 40 ημέρες όπως μας είχε πεί ο παιδίατρος. Βέβαια ξύπναγε κάθε μία ώρα στην Αρχή, θήλαζε μία ώρα, κοιμόταν άλλη μία, ξαναξύπναγε, ξαναέτρωγε κ.λ.π. οπότε η Άννα ήταν μαζί του στην Αρχή κάθε μία ώρα και σιγά σιγά το αραίωνε. Το πρόβλημα το αντιμετωπίσαμε όταν ήταν περίπου 15 μηνών, όπου λόγω βήχα δεν μπορούσε να πάρει αναπνοή αν δεν τον σήκωνε κάποιος όρθιο. Τον πήραμε στο κρεβάτι μας για 5-6 ημέρες και κόλησε. Δεν ήθελε να φύγει με τίποτα. Ξύπναγε κι έκλαιγε, μόλις τον κοίμιζε η Άννα αγκαλιά και πήγαινε να τον βάλει στο κρεβάτι του ούρλιαζε. Όλη τη νύχτα γινόταν αυτό μέχρι που σκέφτηκα μήπως δεν του αρέσουν τα κάγκελα της κούνιας του και δοκίμασα να τον βάλω να κοιμηθεί στρωματσάδα. Από τότε έχει ξετρελαθεί και κοιμάται άνετα και πολλές ώρες συνεχόμενα. Ξέρει ότι μόλις ξυπνήσει το πρωί μπορεί να σηκωθεί και να έρθει στο δωμάτιο μας. Το επόμενο στάδιο είναι να του πάρουμε ένα κρεβάτι φόρμουλα που του άρεσε πολύ για να μην κολλήσει στην στρωματσάδα!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς το ζουζούνι δεν το έχουμε πάει ακόμα αλλά πιστεύω ότι στο τέλος του επόμενου μήνα δηλαδή τον τρίτο μήνα θα τον πάμε ...αφού όσες φορές τον έχουμε πάει για να αρχίσει να συνηθίζει (τα μεσημεράκια με ενδοεπικοινωνία) δείχνει να είναι μια χαρά...αμα το μαμούνι μου έχει νύστες δεν τον σταματά τίποταααααααα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμουν έγκυος και συμφωνα με αυτα που ακουγα έλεγα πως το πολυ 3-4 μηνων θα το πηγαινα στο δικο του δωματιο... :? ομως κάτι που δεν είχα ετοιμασει το δωματιο απο πριν κατι που ταλαιπωρηθηκε αρκετα με τις βλένες και ψιλοπνιγοτανε και ψιλοφοβομουνα, να που θηλαζω ακομη, αντε που τον είχα συνηθισει κοντα μου... τελικα την προηγολυμενη εβδομαδα μετακομισαμε!! δηλαδη 7,5 μηνων... :lol: φυσικά για τον μικρο όλα μελι γαλα! μαλιστα στριγκλιζει απο τη χαρα του καθε φορα που μπαινουμε στο δωματιο του... :lol::lol::lol: μαλλον εμενα πειραξε ποιο πολυ αυτη η αλλαγη :( ... με παιδευει και το περα δωθε τη νυχτα... δεν έχουμε μονο το θηλασμο αλλα και το κυνηγι της χαμενης πιπιλας... :( αλλα τουλαχιστον γλιτωσαμε απο τα κλαματα της μεγαλης εξοδου!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Την έβαλα στο δωμάτιό της μόλις ήρθε το στρώμα της κούνιας, δηλαδή στις 20 μέρες περίπου. Είχε ήδη κοιμηθεί και κάποιες μέρες εκεί με το πορτ-μπεμπέ. Αλλά το πρωί που ξυπνάει, κατά τις 7, την θηλάζω στο διπλό κρεβάτι και μετά κοιμάται εκεί, ανάμεσά μας (μέχρι να σηκωθούμε εμείς).

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στους 3 μήνες που δε χωρούσαν πλέον στη καλαθούνα μεταφέρθηκαν στο δωματιό τους.

Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μόνο μερικές διαδριμές τη νύχτα για το θηλασμό αλλά για πολύ λίγο καθώς και τα 3 μου παιδιά -ιδιαίτερα τα δίδυμα- κοιμόντουσαν από νωρίς όλη τη νύχτα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την μικρη μου την εβαλα στο δωματιο της απο την 1η μερα που ηρθαμε σπιτι μας. Σκεφτηκα οτι ετσι ειναι καλυτερα. Βεβαια επειδη ο μπαμπας μας καποιες νυχτες, λογω δουλειας, απουσιαζει κοιμομαστε οι δυο μας αγκαλιτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ο Μπιμπίκος μου αν και έμεινε 1 μήνα μακριά μου ( σε θερμοκοιτίδα λόγω προωρότητας) ήταν πολύ καλός και παρά το ότι ξυπνούσε κάθε 1 1/2 ώρα για να φάει δεν έκλαιγε απλά έκανε ένα μικρό παραπονάκι σαν να έλεγε " τώρα θέλω να τσιμπίσω λίγο γαλατάκι" έτσι στην αρχή για 4 μήνες τον είχα δίπλα μου μόνο το βράδυ (μετά τις 12:00) για να μπορώ πιο άνετα να τον θηλάζω αλλά την υπόλοιπη μέρα ήταν απο την αρχή στο δωμάτιό του και στο κρεβάτι του.. η πρώτη φορά που έμεινε όλο το βράδυ στο δωμάτιό του και στο κρεβάτι του ήρθε πολύ φυσικά.. απλά δεν τον πήρα μετά το τελευταίο γεύμα στο καλαθάκι του... Ίσως και ο ίδιος να μην το κατάλαβε αφού ούτως ή άλλως ήταν όλη μέρα στο δωμάτιό του.. Είχα απο νωρίς την ιδέα- παρά το ότι το στερήθηκα και πόνεσα πολύ που ένα μήνα δεν το είχα στην αγκαλιά μου- ότι οι αλλαγές στη ζωή του θέλω να έρθουν ομαλά και χωρίς να του κοστίσουν.. αυτό απλά θέλει λίγο προγραμματισμό και κουράγιο...

Κάθε μέρα ένα μικρό "Θαύμα" κάνει τη ζωή μου ομορφότερη!!!

 

NMvop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ.

Η ΜΙΚΡΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ ΠΗΓΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΣΧΗΜΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΖΗΛΕΙΑΣ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ.ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΒΕΒΑΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μεγάλη μου η κόρη 2 ετών μόλις αλλάξαμε σπίτι γιατί στην αρχή μέναμε σε δυάρι

ο μικρός 1 έτους

δεν το συζητήσαμε καθόλου είναι όλα στο κεφάλι της μαμάς

τα παιδιά πρέπει να κοιμούνται στο δωμάτιό τους

ακόμα και όταν λείπει ο άνδρας μου το βράδυ ο καθένας κοιμάται στο κρεβάτι του και άρρωστα να είναι ΄

ΒΑΣΙΛΙΚΗ + ΘΟΔΩΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ο μπεμπουλης πηγε για υπνο στο δωματιο του στους 3 μηνες...μου κανει λιγα νουμερα μεχρι να τον παρει ο υπνος..δηδ. ξυπναει 5-6 φορες και θελει να τον κουνισω...οταν τον παρει καλα ο υπνος κοιμαται σαν πουλακι μεχρι να ερθει η ωρα για το γαλατι του...

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...