Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ'αυτές τις διαφημισεις που εχει γύρω γύρω απο τα πλαίσια του φόρουμ τριγυρνάει και ενος γιατρού που κάνει ΦΤ μετά απο ΚΤ. Νομιζω ειναι στο ΜΗΤΕΡΑ, αν εχετε το νου σας θα το δείτε κάποια στιγμή.

Εντωμεταξύ οταν στην αρχή τσέκαρα για το κέντρο φυσικού τοκετού είχαμε την δυσπιστία οτι σε περίπτωση ανάγκης τι σοι κλινική ειναι η ΝΙΚΗ που υπάρχει απο κάτω και τώρα βλέπω οτι τουλάχιστον η Αγλαία εχει επισκεφτεί το χώρο και ειναι ΟΚ :( Οταν ειχα ανοιξει τότε θέμα δεν υπήρχε κόσμος με εμπειρίες εκτος απο μια κοπέλα....

Anyway στο δεύτερο βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

εσυ που το έκανες και πετυχε μπορεις να μας πεις την εμπειρία σου και ποια είναι τα πιθανά "στραβά" που μπορεί να τύχουν ή ποιοι οι κίνδυνοι;;;εχω διαβαζει μελέτες οπου λένε οτι στην περιπτωση την δικιά μας (οπως γινεται το πραγμα σήμερα) όπου οι τομές είναι χαμηλές και εγκάρσιες δεν υπάρχει κίνδυνος ρήξης μήτρας, περίπου 1% και συνήθως μπορεί να ανοίξει λίγο η τομή (εσωτερικά) και μετά να γίνει καλά μόνη της και ο κίνδυνος ρήξης σε 2η καισαρική είναι μεγαλύτερος.

Ο αντρας μου δεν τρελαίνεται με την ιδεα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο φυσικού τοκετού αναλαμβάνουν έτσι περιπτώσεις μόνο με τον γυναικολογο και μόνο στο Μητέρα, ρώτησα πρόσφατα. Κι εγώ τον γιατρό μου μεσα απτο φόρουμ τον βρήκα απτην Elias-Christina (να ναι καλά η κοπέλα με βοήθησε πολύ και με γλίτωσε από πολυ τρέξιμο). Όσο για τους κινδύνους που έχει ενας φ.τ. μετά από καισαρική είναι ελάχιστα πιο αυξημένοι απο μια επαναλαμβανόμενη καισαρική αλλά πάλι πολύ μειωμένοι και όσο περισσότερες γέννες κάνεις έτσι τόσο μειώνεται ο κίνδυνος και τόσο αυξάνεται με τις επαναλαμβανόμενες καισαρικές. Αλλωστε δεν θα ήταν συνηθισμένη τακτική στο εξωτερικό αν ήταν επικύνδυνο. Και το ποσοστό επιτυχίας είναι 60-80% που είναι πολύ ενθαρρυντικό. Ομως δεν επιτρέπεται η προκληση τοκετού ή η επισκληρίδιος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι πρέπει να ψάξεις από τώρα για να βρεις έναν καλό γιατρό. Όπως μου είπε και ο δικός μου γυναικολόγος το αν θα είναι επιτυχημένη η προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική εξαρτάται απο δύο πράγματα. Την επιθυμία και την θέληση της γυναίκας για να τα καταφέρει και την επιθυμία του γιατρού. Ακόμα κι αν ο γιατρός σου πει πάμε για φυσιολογικό πρέπει να καταλάβεις πόσο πραγματικά θετικός είναι σάυτό το ενδεχόμενο και αν θα σε υποστηρίξει ή αν τελευταία στιγμή θα σου βρει μια δικαιολογία για καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια η αδελφή μου έχει ενα αγοράκι 14 μηνων σχεδόν και τώρα έμεινε εγκυος. Θα γεννήσει τον Ιουλιο και θα χουν περάσει σχεδον 2 χρόνια απο την καισαρικη της. Της προτεινα να πάει για φυσιολογικο τοκετο αλλά φοβάται μου ειπε. Μήπως ξέρετε κανενα γυναικολογο στη Θεσ/νικη να αναλαμβάνει ΦΤ μετα απο καισαρικη να της προτεινω;

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο φυσικού τοκετού αναλαμβάνουν έτσι περιπτώσεις μόνο με τον γυναικολογο και μόνο στο Μητέρα, ρώτησα πρόσφατα. Κι εγώ τον γιατρό μου μεσα απτο φόρουμ τον βρήκα απτην Elias-Christina (να ναι καλά η κοπέλα με βοήθησε πολύ και με γλίτωσε από πολυ τρέξιμο). Όσο για τους κινδύνους που έχει ενας φ.τ. μετά από καισαρική είναι ελάχιστα πιο αυξημένοι απο μια επαναλαμβανόμενη καισαρική αλλά πάλι πολύ μειωμένοι και όσο περισσότερες γέννες κάνεις έτσι τόσο μειώνεται ο κίνδυνος και τόσο αυξάνεται με τις επαναλαμβανόμενες καισαρικές. Αλλωστε δεν θα ήταν συνηθισμένη τακτική στο εξωτερικό αν ήταν επικύνδυνο. Και το ποσοστό επιτυχίας είναι 60-80% που είναι πολύ ενθαρρυντικό. Ομως δεν επιτρέπεται η προκληση τοκετού ή η επισκληρίδιος.

 

Νενα μου δεν χρειαζεται να το αναφερουμε, φτανει που βοηθηθηκες κ βρηκες εναν καλο γιατρο.

Ευχομαι να πατε μεχρι το τελος κ να κανεις φυσικο τοκετο.

Ετσι θα ξερω οτι μπορω κ εγω... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, νεώτερα από το μέτωπο.

Την Πέμπτη που πήγα στη γιατρό μου, κουβεντιάσαμε το ενδεχόμενο ΦΤ μετά από την καισαρική στο πρώτο και ήταν απολύτως θετική! :D:D

Οι προϋποθέσεις που βάζει είναι οι εξείς:

:arrow: Δεν ξεπερνάμε τη 38η εβδομάδα (για να μην φτάσει η μήτρα στα όρια της)

:arrow: Το μωρό να μην είναι πολύ μεγάλο

:arrow: Να είναι σε καλή θέση

:arrow: Ο τοκετός να είναι σχετικά εύκολος και γρήγορος (αλλιώς καταλήγουμε πάλι σε καισαρική κι ας έχουμε ξεκινήσει φυσιολογικά)

και φυσικά

:arrow: Ο τοκετός να ξεκινήσει και να εξελιχθεί μόνος του -δεν μπορούμε να κάνουμε πρόκληση και δεν μπορούμε να βάλουμε ορό για να βοηθήσουμε την εξέλιξη.

Επίσης αξιολογείται ιδιαίτερα θετικά ότι στον Κωστή είχε γίνει έναρξη τοκετού και είχαμε διαστολή του τραχήλου -έστω μικρή.

Αυτά! :)

 

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι ότι δεν έχω και πολλές ελπίδες να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός λόγω ιστορικού :?:roll:

ο Κωστής γεννήθηκε με επείγουσα καισαρική μετά από πρόκληση στις 40+1

εγώ με πρόκληση λίγες μέρες μετά την ΠΗΤ φυσιολογιά

ο αδερφός μου με πρόκληση σχεδόν 20 :shock: μέρες μετά την ΠΗΤ φυσιολογικά (άλλες εποχές :lol: )

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza νομιζω ότι δεν είναι και πολύ εφικτό αυτό που λέει η γιατρός σου, ουσιαστικά σου αφήνει πολύυυυ μικρά περιθωρια για φ.τ. γιατί σου λέει ουσιαστικά ότι πρέπει να σε πίασουν οι πόνοι πριν την 38η εβδομάδα. Πόσο πιθανό είναι αυτό? δε λεω μπορεί να συμβεί αλλα θα πρέπει να εισαι πολύ κ...φαρδη. Δηλαδή αν περάσεις την 38η εβδομάδα σε πάει για καισαρική. Ο γιατρός που παω μου είπε ότι θα περιμένουμε ως το τέλος της 40η εβδομαδας και νομίζω ότι είναι το πιο σωστό. Όσο για το βάρος δεν παίζει τόσο μεγαλο ρόλο όσο είναι η θέση του μωρού. Δεν την βλέπω και πολύ θετική τη γιατρό σου στον φ.τ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ λίγο πολύ το ίδιο κατάλαβα με τη Νένα, δηλαδή τοκετό δεν μπορώ να προκαλέσω αλλά πρέπει να έχεις γεννήσει ως την 38η, ούτε μπορεί να σε βοηθήσει άρα είναι δύσκολο, όχι βέβαια ακατόρθωτο. Εμένα πάντως με προσγείωσε και έχω δεδομένη την καισαρική και αν τυχόν κατά 1% καταφέρουμε φυσιολογικό, μακάρι.

Link to comment
Share on other sites

eliza αυτα που γραφεις ενθαρυντικά για μενα καθώς το πρωτο το γέννησα στην 37 εβδομάδα, είχα διαστολή 3-4 εκ (σιγά τα αυγά...) και ήταν 2600, ελπίζω να παει έτσι και το 2ο (οταν με το καλό...) δεν προσεξα, ο γιατρός σου που είναι , σε ποια πόλη; αν είναι Αθηνα μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια με Pm;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Eliza μου καλημέρα....

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα συμφωνήσω με τις προλαλησασες...

Είναι η γνωστή τακτική των γυναικολόγων να σε αφήνουν να πιστευεις ότι θα γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό για να μην έχεις το άγχος της καισαρικής.....

Αν ένας γιατρός είναι αποφασισμένος να σε πάει φυσιολογικά δεν θέτει χρονικούς περιορισμούσ.Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη...

Και γιατί σου είπε μέχρι την 38 εβδομάδα;γιατί-ως γνωστόν-η καισαρική γίνεται 15 μέρες πριν το ΠΗΤ!

Και στο λέει η υποφαινόμενη που έχει κάνει 2 καισαρικές(δυστυχώς).Μακάρι να σε πιάσουν οι πόνοι πριν την 38 εβδομάδα....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vasdeli νομίζω ότι μόνο ενας πολύ σκληρός και κακός άνθρωπος θα μπορούσε να σε αφήσει να πιστεύεις πως πάς για φυσιολογικό αλλά ξέρει ότι θα σε βάλει για καισαρική. Νομίζω ότι η γιατρός της Ελιζας όντως θέλει να την γεννήσει φυσιολογικά απλά θέτει τόσους περιορισμούς που είναι λίγο δύσκολο. Ισως αν την παρακαλέσει να την αφήσει 1-2 βδομάδες παραπάνω, η μήτρα ούτως η άλλως θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στις συσπάσεις της γέννας απο το διάστημα αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Nena,

νομίζω ότι είσαι λίγο περισσότερο ρομαντική από όσο πρέπει....

Θέτοντας έναν τόσο αυστηρό χρονικό περιορισμό δίνεις μία στις 1000 πιθανότητες...για φυσιολογικό

Μακαρι να είμαι λάθος.....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα βρε, έχει τόσες κοπέλες που γεννάνε πριν την 38η, απλά στεναχωρήσαμε την Ελίζα και δεν πρεπει να είμαστε και τόσο καχύποπτες. Επιπλέον γιατί είμαι σε παρόμοια θέση με την Ελίζα, εγώ φοβάμαι μηπως τελευταία στιγμή μου τα γυρίσει για καισαρική ο γιατρός, ή μήπως δεν με πιάσουν οι πόνοι ως την 40η εβδομάδα και με πάει για καισαρική κ.α. Αλλά πρέπει να είμαστε αισιόδοξες και νομίζω το καλύτερο που μπορεί να κάνει η Ελίζα (δε λέω να αλλάξει γιατρό γιατί βλέπω ότι την εμπιστεύεται) είναι να την παρακαλέσει για παράταση μιας βδομάδας, αν φυσικά θέλει κι αυτή πολύ να γεννήσει φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε αισιόδοξες!

Μόνο που πρέπει να είμαστε γνώστες και της πραγματικότητας!

Ελπίζω όλα να σας πάνε καλά κορίτσια! :D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν τολμάω να πιστέψω ότι μπορεί τελικά να πάω σε ΦΤ - μόνο ελπίζω.

Οι περιορισμοί -πέραν των 38 εβδομάδων- είναι ήδη πολλοί.

Οπότε όταν φτάσει η ώρα βλέποντας και κάνοντας. Όσο για την παράταση του χρόνου, σίγουρα θα την ζητήσω.

Μπορεί να με πείτε λίγο αφελή, αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο να μου πει από μόνη της περι ΦΤ μετά από καισαρική.... :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίζα, μακάρι να είμαστε απλά επιφυλακτικές και στο τέλος να γεννήσεις με φυσιολογικό, αλλά όπως έχω ξαναπεί το συζήτησα με 4 γυναικολόγους και οι 3 από τους 4 μου είπαν αυστηρότατα όχι γιατί μπορεί να πάθει ρήξη η μήτρα... και να πεθάνω.... :shock: ο δικός μου γιατρός, ο 4ος απλά μου έδωσε την ελπίδα και μου είπε λίγο πολύ αυτά που είπε σε εσένα αλλά εμένα πρόσθεσε και ότι επειδή είναι δίδυμα, αν δεν έχουν ΚΑΙ τα δύο τέλεια θέση να το ξεχάσω. Ακόμη τον ρώτησα ότι αν τυχόν με πιάσουν οι πόνοι ή σπάσουν τα νερά από μόνα τους πριν την ημερομηνία που έχουμε συμφωνήσει μήπως αυτό βοηθάει στο να γεννήσω φυσιολογικά και μου απάντησε ότι αυτό θα το ξέρει ΜΟΝΟ εκείνη τη στιγμή, δεν μπορεί να προβλέψει την εξέλιξη του τοκετού.

ʼρα έχε στο μυαλό σου δεδομένη την καισαρική για να μην απογοητευτείς και ΑΝ προκύψει φυσιολογικός (ή μάλλον φυσικός γιατί δεν μπορείς να κάνεις ούτε επισκληρίδιο ούτε μπορείς να πάρεις φάρμακα για να προκαλέσεις ή να επισπεύσεις τοκετό μετά από καισαρική... )ας γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Eliza ,σε ευχαριστώ, βεβαια δεν ειμαι απο Αθηνα αλλά θα το βρώ...Να σε ρωτήσω, το έχει κανει ποτε η γιατρός σου, ξερεις;;;

Δεν ειμια εγκυος αλλά θελω να κανω ερευνα αρκετη για την αλλη φορά και με ενδιαφερει και το θεμα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα πηγα στο γιατρο μου ακουσα το μωρακι και μου εκανε εντυπωση που ο γιατρος οταν μιλησε για ημερομηνια τοκετου ενοουσε φυσιολογικο και οχι καισαρικη(την προηγουμενη μου εκανε καισαρικη) τον ρωτησα και μου ειπε οτι εχει κανει πολες γενες δευτερες με φυσιολογικο παρολο που οι πρωτες ηταν καισαρικες,,, ξεκιναμε με την σκεψη του φυσιολογικου απλα θα ειναι νωριτερα απ την ημερομηνια μικρο το μωρο οχι πολυ θρεμενο και οχι πολυ πιεση... αλλα παντως δεν με πηγε καρφι στην καισαρικη.....

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eliza ,σε ευχαριστώ, βεβαια δεν ειμαι απο Αθηνα αλλά θα το βρώ...Να σε ρωτήσω, το έχει κανει ποτε η γιατρός σου, ξερεις;;;

Δεν ειμια εγκυος αλλά θελω να κανω ερευνα αρκετη για την αλλη φορά και με ενδιαφερει και το θεμα

Ναι, απ' ότι μου είπε το έχει κάνει.

Και απ' ότι είπε δεν έχει πρόβλημα να το προσπαθήσει εφόσον το ζευγάρι το θέλει.

Αν όλα πάνε κατ' ευχήν φυσικά :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

irene77 πολύ χάρηκα με αυτά που μου λέτε. Ελπίζω μιας και είναι το μόνο πραγμα που κάνουμε μόνο εμείς και το ζουμε μόνο μια φορά...και πολύ το θελω και ας πονέσω (τωρα λέω έτσι ε... :lol::lol::lol: )

μπορεις και εσυ να μου στειλεις τα στοιχεια του γιατρου σου με pm; Σε ευχαριστώ.

Να μας κρατάτε ενήμερους για τις εξελίξεις και καλή συνέχεια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλες κοπέλες που θα το προσπαθήσουν για φυσιολογικό και δεν πάνε με την πεπατημένη της καισαρικής. Μόνο έτσι μπορούμε να κατεβάσουμε τα υψηλά ποσοστά καισαρικής στην Ελλάδα και να αλλάξουμε μερικά κολλημένα κεφάλια δείχνοντας ότι το φυσικό είναι κατά συντρηπτικής πλειοψηφίας καλύτερο. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες φυσιολογικά και ανώδυνα με υγιή μωράκια και μανούλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...