Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιμαται μονο πανω μου...


nanana

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, NikolMis είπε:

Μανούλες καλησπερα!! Ειμαι κ γω μαμα ενος αγοριού 45ημερων!!δυστυχώς λογω προβληματος μου τον θηλασα μονο 20μερες κ τωρα πια πινει μονο ξενο. Εχουμε μετριου επίπεδου παλινδρομηση κ βγαζουμε συνεχεια γουλιες ακομα και 2 ωρες μετα το γευμα. Τον βαζω στο λικνο διπλα μου το βραδυ αλλα κανα 2 φορες έκανε εμετο και του βγαινει απ την μυτη και δεν μπορεί να ανασανει σε συνδυασμό με τα σφιξιματα των κολικων ειναι δραμα και με φοβίζει πολύ.. Τον παιρνω πανω μου να κοιμηθει μπρουμυτα και δεν βγαζει ουτε γουλιτσα. Τι μου προτείνετε να κανω? Να τον αφηνω ετσι κ οσο παει? Γενικα ειμαι της λογικης παρε τα παιδιά αγκαλια τωρα που μπορεις αλλα φοβάμαι μην έχει θεμα μετα... 

Νικολ μου οτι θεμα και να εχει μετα απ τη στιγμη που υπαρχει το προβλημα δεν μπορεις να κανεις και πολλα τωρα.Εφοσον λες οτι δε μπορει να ανασανει τι να κανεις;Να τον αφησεις;Αν γινει κατι μεσα στη νυχτα;Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.Κανε τωρα αυτο που χρειαζεται και αργοτερα εχει ο Θεος.Ολα γινονται.Γνωμη μου ειναι να μη μπαινεις σ αυτη τη διαδικασια να σκεφτεις τι θα γινει αργοτερα.Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.Οταν ερθει η καταλληλη στιγμη και αν εχεις προβλημα υπνου θα αποφασισεις τι ειναι καταλληλο για το παιδι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα εγώ θα το πω και ας πέσει κάτω (καμία ελληνίδα ΠΟΤΕ δεν ήταν πρόθυμη να κάνει αυτό που θα προτείνω τώρα αμέσως) . Εγώ έχω κατά γενική ομολογία δύο παιδιά που κοιμούνται πολύ καλά, σε αυτό στάθηκα πολύ τυχερή. Έκανα όμως και κάποιες κινήσεις για να φτίαξω την τύχη μου. Οι βασικότερες δύο πιστεύω ήταν οι εξής: έβαζα το παιδί για ύπνο πριν δείξει εμφανή σημάδια νύστας (άν αρχίσει να χασμουριέται έχεις ήδη αργήσει) και η ακόμα πιο σημαντική ΦΑΣΚΙΩΣΑ (ναι, ναι όπως παλιά) και τα δύο μου παιδιά, η μίκρή το τράβηξε μέχρι 8 μηνών ο μικρός (χουντίνι) το έκοψε στο 6μηνο. Δεν θα αναλύσω εδώ τα οφέλη του φασκιώματος, γκουγκλίστε swaddling αν θέλετε. 

Εγώ χρησιμοποίησα αυτό εδώ (https://www.amazon.co.uk/Miracle-Blanket-17415005-Swaddle-White/dp/B0013T1M04/ref=sr_1_4_a_it?srs=1669387031&ie=UTF8&qid=1513425219&sr=8-4 ) το φάσκιωμα το οποίο και θεωρώ κορυφαίο. Δυστυχώς βλέπω έχει εξαντληθεί, ίσως το έχει το αμαζον αμερικής, ειλικρινά τα το παράγγελνα και με μεταφορικά από το φεγγάρι, ΤΟΣΟ καλή ιδέα το βρίσκω.

 

Καλή τύχη, η έλλειψη ύπνου θεωρείται βασανιστήριο και την απεύχομαι σε όλες/όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Οι χρόνοι που σου παρέθεσα είναι οι πιο ενδεδειγμενοι. Εγώ τους δοκίμασα εννέα μηνών με ένα μωρό που μου είχε δώσει να καταλάβω ότι ήθελε να κοιμάται πλέον μόνο του ! Όσο χαζό κι αν σου φαίνεται , όντως με κλωτσαγε για να φύγω και μετά ξαπλώνε κ κοιμόταν σαν αστερίας ! Η εκπαίδευση ύπνου είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκουράζεται η μάνα . Και είναι και μια καλή συνήθεια για το παιδί. Κοιμάται μόνο του και ταυτόχρονα μαθαίνει ότι οι γονεις του είναι εκεί ακόμα κι αν δεν τους βλέπει . Ρωτα και τον παιδίατρο σου βέβαια για περαιτέρω συμβουλές . Εμένα ο δικός μου από την κούνια δεν βγαίνει όποτε για πηδους κλπ δεν ξέρω . Ξέρω όμως ότι και σε μεγαλύτερα ν παιδάκια απλά τα πηγαίνεις στο κρεβάτι όσες φορές χρειαστεί . 

Καλά, ο παιδίατρος ήταν κάθετος στο να το αφήσουμε να κλάψει από ενός έτους, κάπου τότε νομίζω. Εγω ημουν σκεπτικός, η γυναίκα μου δεν ήθελε ουτε να το ακούσει, αλλά τώρα πια έχουμε αποφασίσει να αλλάξουμε κάποια πράγματα διότι δεν πάει άλλο.

 

ΑΡΓΚ καλά λες, πρέπει μάλλον να αφαιρέσουμε τα κάγκελα από την κούνια, δεν είχαμε ασχοληθεί νωρίτερα γιατί δεν κοιμόταν και ποτέ εκεί, στον 1ο πήδο η γυναίκα μου έφερνει τη μικρή στο κρεβάτι μας να κοιμηθουν μαζί, οπότε κάποια στιγμή σταμάτησε και να το προσπαθεί να την κοιμίσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Όταν κλαίει ένα μωρό γιατί δεν του δίνεις το μαχαίρι είσαι δίπλα του και του εξηγείς,  δεν βρίσκεται μόνο του σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.  Ο κάθε γονιός έχει τη δική του γραμμή.  Εγώ ας πούμε δεν θα κάνω κουμάντο ποτέ στο σπίτι μου, προτιμώ να χρησιμοποιήσω τη λέξη οριοθετώ. Δίνω σημασία το πως εκφράζομαι για ένα μέλος του σπιτιού που το θεωρώ ισότιμο.  Και τι σημαίνει ξεσπαθώσατε.  Δημόσιο φόρουμ είναι κι ο καθένας λέει τη γνώμη του. Αν δεν μπορούμε να την ακούμε δεν χρειάζεται να συμμετέχουμε. Κουμάντο και στο πως εξελίσσεται η συζήτηση?

Συμφωνω απολυτα σε αυτο

Ακομη κ το τι εκφρασεις χρησιμοποιουμε παιζουν ρολο.μεταξυ μας,αλλα κ με τα παιδια μας.πρωτα απο ολα σε ενα νηπιο θα μιλησεις κ θα σε καταλαβει,ενα μωρο 6-12μηνων οχι.

Για μενα το θεμα του υπνου δ εχει καμια σχεση με τα αλλα περιστατικα που αναφερθηκαν

Απαντησεις στην κοπελα που ρωταει εδωσε κ η μαμα ανεστη,κ η σεντιρ που παρεθεσε κ τα μεταφρασμενα κομματια της μαρακιζ

Ετσι κ αλλιως για να φτασανε να κοιμουνται 6μηνες σε μαρσιπο δ θα θελει να ακουει το μωρο να κλαει,κ το ειπε κιολας

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mommy of a little prince είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Έχω δοκιμάσει στο ριλαξ να τον κουνάω, στο κρεβάτι να του τραγουδάω , αγκαλιά μου να τον κουνάω! Κοιμάται μόνο στο μαρσιπο αλλά είναι δύσκολο πια γιατί όλη μέρα πρέπει να τον έχω εκεί! Κ αμα μεγαλώσει κ άλλο θα είναι ακόμα πιο δύσκολο! Έχω πρόβλημα κ με τη μέση μου που το κάνει δυσκολότερο! Αλλά ότι κ να δοκιμάσω άλλο κλαίει κ δεν μπορώ να ακούω το μωρακι μου έτσι! Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω!!!!

Αν θηλάζεις δοκίμασε να θηλασεις ξαπλωμένη, να τον πάρει έτσι ο ύπνος κ μετά να σηκωθείς. Αν δε θηλάζεις, θα σου πρότεινα να ψάξεις το θέμα που άνοιξε η @marakiz για το βιβλίο no cry sleep solution που σου πρότειναν κ παραπανω, δεν κάνει θαύματα αλλά για όποιον δεν μπορει να ακούει το παιδί του να σπαραζει είναι η καλύτερη λύση. Πάντως, δοκίμασε να ξαπλώσετε μαζί στο κρεβάτι κ να παίζεις με τα δάχτυλα σου ψηλά ή να του κάνεις φιγούρες ή να του δείχνεις παραμυθι κ να του μιλάς χαμηλόφωνα κ μονοτονα. Πολλές φορές έτσι ξεχνιούνται κ τα παίρνει ο υπνος. 

Μήπως έχει παλινδρόμηση κ αν ξαπλώνει του ανεβαίνει το γάλα κ προτιμάει το μάρσιπο; Δεν ξέρω μπορεί αυτό που λέω να είναι εντελώς άκυρο...

Όσο για την εκπαίδευση ύπνου, αν δεν είσαι απόλυτα αποφασισμένη κ εσύ κ ο συζυγος να το αφήσετε μονο του να κλαίει μέχρι να μάθει, μην το ξεκινήσεις καν. Κ λαβε υπόψη σου ότι αν προκύψει κάποιο θέμα πχ δόντια ή αρρώστια, μετά πρέπει να το ξανακάνεις απτην αρχή. Για μένα κ μόνο εξαιτίας αυτού είναι ανουσια η μεθοδος. Ενω αν μάθει από μόνο του να κοιμάται δεν το χάνει ποτέ. Απλά θέλει πολληηηηη υπομονή, κουράγιο, δεν είσαι η μόνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, NikolMis είπε:

Μανούλες καλησπερα!! Ειμαι κ γω μαμα ενος αγοριού 45ημερων!!δυστυχώς λογω προβληματος μου τον θηλασα μονο 20μερες κ τωρα πια πινει μονο ξενο. Εχουμε μετριου επίπεδου παλινδρομηση κ βγαζουμε συνεχεια γουλιες ακομα και 2 ωρες μετα το γευμα. Τον βαζω στο λικνο διπλα μου το βραδυ αλλα κανα 2 φορες έκανε εμετο και του βγαινει απ την μυτη και δεν μπορεί να ανασανει σε συνδυασμό με τα σφιξιματα των κολικων ειναι δραμα και με φοβίζει πολύ.. Τον παιρνω πανω μου να κοιμηθει μπρουμυτα και δεν βγαζει ουτε γουλιτσα. Τι μου προτείνετε να κανω? Να τον αφηνω ετσι κ οσο παει? Γενικα ειμαι της λογικης παρε τα παιδιά αγκαλια τωρα που μπορεις αλλα φοβάμαι μην έχει θεμα μετα... 

Έχεις μιλήσει με τον παιδιατρο; Δοκίμασες να του δώσεις ειδικο γάλα για την παλινδρόμηση;

7 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Επειδή ξεσπαθωσατε όλες , μπορώ να σας πω ότι ο άνθρωπος έχει φτιαχτεί για να υπερβαίνει τα όρια και τους φόβους του . Αν διαφωνείτε , μην γκρινιάζετε για τις νέες γενιές που είναι μέσα στο βρακι των γονέων τους μέχρι τα 30-40 . Η ανεξαρτησία έρχεται με την εκπαίδευση . Ένα παιδί μπορεί να κλαίει σπαρακτικά όταν θέλει το μαχαίρι και δεν του το δίνεις , όταν θέλει να φάει μπισκότο αντί για φαγητό η όταν θέλει να δει τηλεόραση από το να πάει για ύπνο . Κουμάντο όμως κανει ο γονέας και όχι το παιδί . Όσες φοβούνται τα ψυχολογικά , υπάρχουν οι ψυχολόγοι για υποστήριξη . Ο ύπνος αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα για όλους . Ειδικά οι γονείς πρέπει να μεριμνούν για τη σωστή ξεκούραση . Όταν λοιπόν κάποιος δεν θέλει πλέον / δεν αντέχει πλέον να κοιμάται με το μωρό πάνω του , θα κάνει εκπαίδευση ύπνου . Αυτό ρώτησε και η κοπέλα που άνοιξε το θέμα . Μην το γυρνάμε στο φιλοσοφικό γιατί έχουν ανοιχτεί αντίστοιχα θέματα στο παρελθόν . Κρίμα είναι ο server ...

Υπάρχουν κ πιο ηπιοι τρόποι να μαθει το μωρό να κοιμάται κ εκτός από πάνω σου, δεν είναι απαραίτητο να το αφήσεις να μπλαβιασει απτό κλάμα επειδή εσύ (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά μιλωντας) δεν έχεις υπομονή/αντοχή/γερό νευρικό σύστημα να το προσπαθήσεις. Τώρα, αν πιστεύεις ότι οι 30ρηδες είναι στο βρακί των γονιών τους επειδή δεν τους άφηναν να κλάψουν όταν ήταν μωρά, είναι αστείο. Δλδ όσα μωρά έχουν υποστεί εκπαίδευση υπνου με κλάμα γίνονται σούπερ ουαου κ ανεξάρτητα κ τα υπόλοιπα είναι μαμακηδες, κολλημένα κ χωρίς αυτοπεποίθηση. Υπάρχουν μελέτες που λένε το εντελώς αντίθετο, αν ψάξεις θα τις βρεις. Αν σε μια οικογένεια δουλεύει, δεν είμαι κατα, το είπα κ παραπάνω. Όχι όμως να λέμε κ ότι θέλουμε.

Η ανεξαρτησία έρχεται όταν το άτομο νιώθει να παταει γερά στα πόδια του κ αυτό δεν προκύπτει εχοντας βιωσει εγκατάλειψη από κουνια και σίγουρα δεν έρχεται με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Δεν ηθελα να απαντησω, επειδη το εχω ξανασυζητησει το θεμα, αλλα... οι 30ρηδες μενουν ακομη στο σπιτι των γονιων τους γιατι η ανεργια χτυπαει κοκκινο κι οταν δουλευουν με συμβασεις μηνων, παιρνουν 400 το μηνα. Και ανταρτη να το μεγαλωσει κανεις το παιδι του, δεν θα φυγει απο το σπιτι αν δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις...Και υπαρχουν μια χαρα μαμακηδες που μενουν μονοι τους με τα λεφτα των γονιων ή με δουλειες απο τις πλατες των γονιων, ας μην αναλυουμε ενα φαινομενο εξω απο τα κοινωνικα του πλαισια.

Οσο για την εκπαιδευση υπνου...ο, τι και να κανουν οι γονεις, πρεπει να μπορουν να το στηριξουν. Εμεις δε θα μπορουσαμε να βαλουμε το μωρο μονο του σε ενα δωματιο κι εμεις σε ενα αλλο, ειμαστε και οι δυο ετσι με το συντροφο μου- με αυτον τον τροπο ομως μεγαλωσαμε κι εμεις! Και δεν ειμαστε μαμοθρευτα ατομα, πιστευω. ΚΑι μαθαμε να κοιμομαστε μονοι μας χωρις κλαμματα, αλλα λιγο αργοτερα, στα 2μησι, στα 3.

Αλλοι γονεις θελουν την ιδιωτικοτητα τους απο πολυ νωρις, δεν την παλευουν με ενα μωρο μεσα στο δωματιο. Αλλοι ετσι νομιζουν πως ανακτουν τον ελεγχο πανω στο παιδι τους ή πως βαζουν προγραμμα. Αν εβαζα τη φιλη μου πχ που ειναι ψυχωτικη με το προγραμμα- μεχρι 5λεπτου- να ζουσε οπως ζουμε εμεις, θα κατερρεε ψυχολογικα στο μηνα. Εκανε την εκπαιδευση υπνου και ειναι ησυχη. Εμεις παλι θεωρουμε φυσιολογικο οτι ενα μωρο θα ξυπνησει, θα πεινασει, θα διψασει, θα φοβηθει κοκ (οπως κι ενας μεγαλος βεβαια) και θελουμε να ειμαστε εκει. Απλα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mamakias είπε:

Καλά, ο παιδίατρος ήταν κάθετος στο να το αφήσουμε να κλάψει από ενός έτους, κάπου τότε νομίζω. Εγω ημουν σκεπτικός, η γυναίκα μου δεν ήθελε ουτε να το ακούσει, αλλά τώρα πια έχουμε αποφασίσει να αλλάξουμε κάποια πράγματα διότι δεν πάει άλλο.

 

ΑΡΓΚ καλά λες, πρέπει μάλλον να αφαιρέσουμε τα κάγκελα από την κούνια, δεν είχαμε ασχοληθεί νωρίτερα γιατί δεν κοιμόταν και ποτέ εκεί, στον 1ο πήδο η γυναίκα μου έφερνει τη μικρή στο κρεβάτι μας να κοιμηθουν μαζί, οπότε κάποια στιγμή σταμάτησε και να το προσπαθεί να την κοιμίσει εκεί.

 

 

Σε παιδί που βγάινει από τν κούνια, η κούνια ως κούνια καταργείται. Τώρα από κει και πέρα, το συζητάτε το πώς θα προχωρήσατε. Το πιο απλό είναι να αρχίσει κάποιος (κατά προτίμηση εσύ) να κάθεται με το παιδί στο δωμάτιο του μέχρι να αποκοιμηθεί, για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Αν διαφωνείτε , μην γκρινιάζετε για τις νέες γενιές που είναι μέσα στο βρακι των γονέων τους μέχρι τα 30-40 .

Oτι δηλαδη επειδη καποιος αριθμος ανθρωπων που μενουν με τους γονεις τους στα 30-40 εφτασαν να το κανουν επειδη οι γονεις τους δεν τα εκπαιδευαν στον υπνο; Δεν μπορω να αντιληφθω το σκεπτικο σου. Η συγχρονη ψυχολογια πιστευει ακριβως το αντιθετο: οτι οσο πιο "κολλημενο" με τους γονεις του ειναι το παιδι στα πρωτα κρισιμα χρονια της ζωης του, τοσο πιο σιγουρο θα νιωθει να ανεξαρτητοποιηθει σταδιακα.

 

13 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Η ανεξαρτησία έρχεται με την εκπαίδευση

Η ανεξαρτησια κατα τη γνωμη μου ερχεται με την ικανοποιηση της αισθησης της ασφαλειας, σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια του ατομου, ωστε να νιωσει την σιγουρια οτι μπορει να κινηθει και να επιβιωσει μονος του σ'αυτο τον κοσμο. Η ανεξαρτησια ερχεται στην εφηβεια, οχι νωριτερα.

 

13 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Κουμάντο όμως κανει ο γονέας και όχι το παιδί

Οπως το βλεπει ο καθενας...Προσωπικα συμφωνω με τη @marakiz για την εννοια "κουμαντο". Η γονεικοτητα δεν ειναι παιχνιδι εξουσιας. Εαν θελουμε να μεγαλωσουμε ελευθερα σκεπτομενα ατομα, πρεπει να τους φερομαστε με σεβασμο και ισοτητα, και οχι με αισθημα ανωτεροτητας.

 

22 ώρες πρίν, NikolMis είπε:

Τον παιρνω πανω μου να κοιμηθει μπρουμυτα και δεν βγαζει ουτε γουλιτσα. Τι μου προτείνετε να κανω? Να τον αφηνω ετσι κ οσο παει? Γενικα ειμαι της λογικης παρε τα παιδιά αγκαλια τωρα που μπορεις αλλα φοβάμαι μην έχει θεμα μετα... 

Μη το σκεφτεσαι καθολου. Παρτον αγκαλια τωρα που σε εχει αναγκη και μετα θα δεις τι θα κανεις. Νεογεννητος ειναι, δεν μπορει να κακομαθει, μονο να παραμεληθει. Δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι μακροπροθεσμα, γιατι εκτος του οτι ειναι πολυ νωρις, τα μωρα αλλαζουν συνηθειες και ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει. Μπορει να τον εχεις μαζι σου τωρα και στους 3 μηνες να κοιμαται μια χαρα και μονος του ή να κοιμοταν ανετα απο ημερων χωρις εσενα και στους 5 μηνες να σε χρειαζεται την αγκαλια σου. Υπομονη:) Λιγα χρονια μπροστα στην υπολοιπη ζωη του, ειναι ενα λιθαρακι πανω σε ενα ογκολιθο...αλλα τοσο σημαντικα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@NikolMis το μωρακι σ γενικά είναι λαίμαργο?? Τρώει μεγάλη ποσότητα γάλακτος σε κάθε γεύμα? Αν ναι δοκιμασες να δίνεις λιγότερο γάλα κ πιο συχνά? Συνήθως μωρακια με παλινδρόμηση δεν αντέχει το στοματακι τους μεγάλη ποσότητα κ το κάνουν εμετό. Επίσης πολλές φορές η παλινδρόμηση συνδυάζεται κ με αλλεργία.. Έχω γνωστό που το μωρακι μετά το γάλα μέχρι να έρθει η ώρα του επόμενου έκανε όλη την ώρα ρουκέτες κ τλκ είχε αλλεργία το καημενο.. Στον ύπνο έχεις δοκιμάσει να βάζεις κάτω από το στρωματακι κουβερτουλες ή κ βιβλία για να έχει κλίση? Κ βοηθάει κ να ξαπλωσεις το μωρακι στα πλαγιά αντί για ανάσκελα. Στα πλαγιά ακόμα κ αν τύχει να κάνει εμετό δεν πνίγεται.. Αν δεν πιάσει τπτ από αυτά ας κοιμάται πάνω σ όπως το έχεις τώρα, μην αγχωνεσαι δεν κακομαθαινει, απλά για σένα είναι δύσκολο γιατί κ εσύ χρειαζεσαι ξεκούραση. 

 

Όσον αφορά το άλλο θέμα που ειπώθηκε άποψη μ κ το λένε κ οι έρευνες οσο πιο ασφαλεια νιώθουν τα μωρακια τόσο πιο ανεξάρτητα γίνονται στην μετέπειτα ζωή τους.. Κ μήπως τλκ οι σημερινοί 30αρηδες κ 40ρηδες δεν έγιναν μαμακηδες απ την πολύ αγκαλιά αλλά έγιναν μαμακηδες επειδή οι γονείς τους τα άφηναν να κλαίνε κ το πάρκο είχε γίνει δεύτερο σπίτι τους? Γιατί όσους μεγάλους γνωρίζω τα παιδιά όλη την μέρα τα είχαν σε ένα πάρκο για να κάνουν ανενόχλητοι τις δουλειές τους.. Τα μωρακια έκλαιγαν έκλαιγαν κ κάποια στιγμή συνηθισαν την μοναξιά τους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/12/2017 at 11:10 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Oτι δηλαδη επειδη καποιος αριθμος ανθρωπων που μενουν με τους γονεις τους στα 30-40 εφτασαν να το κανουν επειδη οι γονεις τους δεν τα εκπαιδευαν στον υπνο; Δεν μπορω να αντιληφθω το σκεπτικο σου. Η συγχρονη ψυχολογια πιστευει ακριβως το αντιθετο: οτι οσο πιο "κολλημενο" με τους γονεις του ειναι το παιδι στα πρωτα κρισιμα χρονια της ζωης του, τοσο πιο σιγουρο θα νιωθει να ανεξαρτητοποιηθει σταδιακα.

 

Η ανεξαρτησια κατα τη γνωμη μου ερχεται με την ικανοποιηση της αισθησης της ασφαλειας, σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια του ατομου, ωστε να νιωσει την σιγουρια οτι μπορει να κινηθει και να επιβιωσει μονος του σ'αυτο τον κοσμο. Η ανεξαρτησια ερχεται στην εφηβεια, οχι νωριτερα.

 

Οπως το βλεπει ο καθενας...Προσωπικα συμφωνω με τη @marakiz για την εννοια "κουμαντο". Η γονεικοτητα δεν ειναι παιχνιδι εξουσιας. Εαν θελουμε να μεγαλωσουμε ελευθερα σκεπτομενα ατομα, πρεπει να τους φερομαστε με σεβασμο και ισοτητα, και οχι με αισθημα ανωτεροτητας.

 

Μη το σκεφτεσαι καθολου. Παρτον αγκαλια τωρα που σε εχει αναγκη και μετα θα δεις τι θα κανεις. Νεογεννητος ειναι, δεν μπορει να κακομαθει, μονο να παραμεληθει. Δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι μακροπροθεσμα, γιατι εκτος του οτι ειναι πολυ νωρις, τα μωρα αλλαζουν συνηθειες και ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει. Μπορει να τον εχεις μαζι σου τωρα και στους 3 μηνες να κοιμαται μια χαρα και μονος του ή να κοιμοταν ανετα απο ημερων χωρις εσενα και στους 5 μηνες να σε χρειαζεται την αγκαλια σου. Υπομονη:) Λιγα χρονια μπροστα στην υπολοιπη ζωη του, ειναι ενα λιθαρακι πανω σε ενα ογκολιθο...αλλα τοσο σημαντικα.

On 17/12/2017 at 6:04 ΠΜ, mama16 είπε:

@NikolMis το μωρακι σ γενικά είναι λαίμαργο?? Τρώει μεγάλη ποσότητα γάλακτος σε κάθε γεύμα? Αν ναι δοκιμασες να δίνεις λιγότερο γάλα κ πιο συχνά? Συνήθως μωρακια με παλινδρόμηση δεν αντέχει το στοματακι τους μεγάλη ποσότητα κ το κάνουν εμετό. Επίσης πολλές φορές η παλινδρόμηση συνδυάζεται κ με αλλεργία.. Έχω γνωστό που το μωρακι μετά το γάλα μέχρι να έρθει η ώρα του επόμενου έκανε όλη την ώρα ρουκέτες κ τλκ είχε αλλεργία το καημενο.. Στον ύπνο έχεις δοκιμάσει να βάζεις κάτω από το στρωματακι κουβερτουλες ή κ βιβλία για να έχει κλίση? Κ βοηθάει κ να ξαπλωσεις το μωρακι στα πλαγιά αντί για ανάσκελα. Στα πλαγιά ακόμα κ αν τύχει να κάνει εμετό δεν πνίγεται.. Αν δεν πιάσει τπτ από αυτά ας κοιμάται πάνω σ όπως το έχεις τώρα, μην αγχωνεσαι δεν κακομαθαινει, απλά για σένα είναι δύσκολο γιατί κ εσύ χρειαζεσαι ξεκούραση. 

 

Όσον αφορά το άλλο θέμα που ειπώθηκε άποψη μ κ το λένε κ οι έρευνες οσο πιο ασφαλεια νιώθουν τα μωρακια τόσο πιο ανεξάρτητα γίνονται στην μετέπειτα ζωή τους.. Κ μήπως τλκ οι σημερινοί 30αρηδες κ 40ρηδες δεν έγιναν μαμακηδες απ την πολύ αγκαλιά αλλά έγιναν μαμακηδες επειδή οι γονείς τους τα άφηναν να κλαίνε κ το πάρκο είχε γίνει δεύτερο σπίτι τους? Γιατί όσους μεγάλους γνωρίζω τα παιδιά όλη την μέρα τα είχαν σε ένα πάρκο για να κάνουν ανενόχλητοι τις δουλειές τους.. Τα μωρακια έκλαιγαν έκλαιγαν κ κάποια στιγμή συνηθισαν την μοναξιά τους!!

Ο μικρος γενικα ειναι πολυ λαιμαργος.. Του μειωσαμε το φαγητο με τον παιδιατρο και την μερα αντι για 3ωρο του δινω στις 2 1/2 για να μην εχει πεινάσει πολυ να ναι πιο ηρεμος... Εννοείται οτι εχει κλιση το λικνακι του απο την αρχή μου το είπαν κ στο μαιευτήριο.τωρα απο χθες εχω ξεκινησει κ τον υπνο στο πλαι.  Μεχρι στιγμης δείχνουν να πιανουν αυτα.. Ελπιζω να τα καταφερουμε!!! Οσο για τον υπνο μπορεί να κουραζει αλλα ειναι ο καλύτερος υπνος της ζωης μου με τον γιο μου πανω μου..!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2017 at 11:10 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Oτι δηλαδη επειδη καποιος αριθμος ανθρωπων που μενουν με τους γονεις τους στα 30-40 εφτασαν να το κανουν επειδη οι γονεις τους δεν τα εκπαιδευαν στον υπνο; Δεν μπορω να αντιληφθω το σκεπτικο σου. Η συγχρονη ψυχολογια πιστευει ακριβως το αντιθετο: οτι οσο πιο "κολλημενο" με τους γονεις του ειναι το παιδι στα πρωτα κρισιμα χρονια της ζωης του, τοσο πιο σιγουρο θα νιωθει να ανεξαρτητοποιηθει σταδιακα.

 

Η ανεξαρτησια κατα τη γνωμη μου ερχεται με την ικανοποιηση της αισθησης της ασφαλειας, σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια του ατομου, ωστε να νιωσει την σιγουρια οτι μπορει να κινηθει και να επιβιωσει μονος του σ'αυτο τον κοσμο. Η ανεξαρτησια ερχεται στην εφηβεια, οχι νωριτερα.

 

Οπως το βλεπει ο καθενας...Προσωπικα συμφωνω με τη @marakiz για την εννοια "κουμαντο". Η γονεικοτητα δεν ειναι παιχνιδι εξουσιας. Εαν θελουμε να μεγαλωσουμε ελευθερα σκεπτομενα ατομα, πρεπει να τους φερομαστε με σεβασμο και ισοτητα, και οχι με αισθημα ανωτεροτητας.

 

Μη το σκεφτεσαι καθολου. Παρτον αγκαλια τωρα που σε εχει αναγκη και μετα θα δεις τι θα κανεις. Νεογεννητος ειναι, δεν μπορει να κακομαθει, μονο να παραμεληθει. Δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι μακροπροθεσμα, γιατι εκτος του οτι ειναι πολυ νωρις, τα μωρα αλλαζουν συνηθειες και ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει. Μπορει να τον εχεις μαζι σου τωρα και στους 3 μηνες να κοιμαται μια χαρα και μονος του ή να κοιμοταν ανετα απο ημερων χωρις εσενα και στους 5 μηνες να σε χρειαζεται την αγκαλια σου. Υπομονη:) Λιγα χρονια μπροστα στην υπολοιπη ζωη του, ειναι ενα λιθαρακι πανω σε ενα ογκολιθο...αλλα τοσο σημαντικα.

Μωρε κανουμε κατι αγκαλιες την νυχτα γινομαστε τσιμπουρακια!!!! Ομως το βλεπω κ γω ποσο αναγκη μ εχει.. Υποφερει κ απο κολικους(ευτυχως ελαφριους-σφιξιματα κοκκινισμα αερια κτλ οχι κλαμα ολη μερα&ολη νυχτα) κ η παρηγορια του ειναι η αγκαλια η δικια μου & του μπαμπα του!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, NikolMis είπε:

Ο μικρος γενικα ειναι πολυ λαιμαργος.. Του μειωσαμε το φαγητο με τον παιδιατρο και την μερα αντι για 3ωρο του δινω στις 2 1/2 για να μην εχει πεινάσει πολυ να ναι πιο ηρεμος... Εννοείται οτι εχει κλιση το λικνακι του απο την αρχή μου το είπαν κ στο μαιευτήριο.τωρα απο χθες εχω ξεκινησει κ τον υπνο στο πλαι.  Μεχρι στιγμης δείχνουν να πιανουν αυτα.. Ελπιζω να τα καταφερουμε!!! Οσο για τον υπνο μπορεί να κουραζει αλλα ειναι ο καλύτερος υπνος της ζωης μου με τον γιο μου πανω μου..!!! 

Μακάρι να πιάσουν όντως κ να καταφέρει να κοιμάται, αφού σ αρέσουν βέβαια κ οι αγκαλιτσες μπορείς να συνεχίσεις κ έτσι.. Ελπίζω να του περάσει γρήγορα ή παλινδρόμηση!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα!Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών το οποίο θηλάζει αποκλειστικά.  Δεν έχει πρόβλημα να αποκοιμηθεί το βράδυ, του έχουμε φτιάξει τη ρουτίνα: μπανάκι, θηλασμός, γλαρώνει  θηλάζοντας και μετά τον βάζω δίπλα μου στο κρεβάτι (κάνουμε συγκοίμηση, αλλά και στο λίκνο να το βάλω το βράδυ κοιμάται κανονικά, τουάχιστον για τον πρώτο βραδινό ύπνο).Τελευταια έχει φτιάξει τα βραδινά ωράρια, δηλαδή κάνει μεγαλύτερα διαστήματα ανάμεσα στους θηλασμούς, τον βάζουμε για ύπνο γύρω στις 9-9.30 και ξυπνάει 2 φορές μέχρι τις 7 κ κάτι, που συνήθως ξυπνάει για τα καλά.    

Ο προβληματισμός μου είναι για τους ημερίσιους ύπνους. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, όταν είμαστε σπίτι, σπάνια κοιμάται παραπάνω από 1 ώρα συνεχόμενα (ακόμη και αυτή η 1 ώρα δεν ειναι δεδομένη κάθε μέρα), εκτός και αν τον έχω αγκαλιά ή ξαπλωμένο δίπλα μου κολλητά. Ωραίες οι αγκαλιές αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκείνη την ώρα. Αν είμαστε έξω σε βόλτα έχει τύχει να κοιμηθεί και τρίωρο στο καρότσι με φασαρία, στο αυτοκίνητο κλπ. 

Δεν είναι ότι δεν κοιμάται καθόλου, αλλά δεν μπορώ να τον κοιμίσω στο λίκνο ή στο καλαθάκι του για αρκετή ώρα ώστε και να ξεουραστούμε όλοι και να έχω λίγο χρόνο για να κάνω καμιά δουλίτσα στο σπίτι, μπάνιο κλπ. 

Κολικούς δεν φαίνεται να έχει, αν και από τη 2η εβδομάδα είχε ενοχλήσεις και κλάμα και η παιδίατρος είχε πει ότι μάλλον είναι αρχή κολικών, αλλά τελικά δεν συνεχίστηκαν. Γουλιές βγάζει, κάποιες μέρες λιγότερο, κάποιες μέρες περισσότερο, αλλά τίποτα ανησυχητικό σύμφωνα με την παιδίατρο, βάρος βάζει κανονικά από την αρχή. 

Εχετε καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Καλησπερα!Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών το οποίο θηλάζει αποκλειστικά.  Δεν έχει πρόβλημα να αποκοιμηθεί το βράδυ, του έχουμε φτιάξει τη ρουτίνα: μπανάκι, θηλασμός, γλαρώνει  θηλάζοντας και μετά τον βάζω δίπλα μου στο κρεβάτι (κάνουμε συγκοίμηση, αλλά και στο λίκνο να το βάλω το βράδυ κοιμάται κανονικά, τουάχιστον για τον πρώτο βραδινό ύπνο).Τελευταια έχει φτιάξει τα βραδινά ωράρια, δηλαδή κάνει μεγαλύτερα διαστήματα ανάμεσα στους θηλασμούς, τον βάζουμε για ύπνο γύρω στις 9-9.30 και ξυπνάει 2 φορές μέχρι τις 7 κ κάτι, που συνήθως ξυπνάει για τα καλά.    

Ο προβληματισμός μου είναι για τους ημερίσιους ύπνους. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, όταν είμαστε σπίτι, σπάνια κοιμάται παραπάνω από 1 ώρα συνεχόμενα (ακόμη και αυτή η 1 ώρα δεν ειναι δεδομένη κάθε μέρα), εκτός και αν τον έχω αγκαλιά ή ξαπλωμένο δίπλα μου κολλητά. Ωραίες οι αγκαλιές αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκείνη την ώρα. Αν είμαστε έξω σε βόλτα έχει τύχει να κοιμηθεί και τρίωρο στο καρότσι με φασαρία, στο αυτοκίνητο κλπ. 

Δεν είναι ότι δεν κοιμάται καθόλου, αλλά δεν μπορώ να τον κοιμίσω στο λίκνο ή στο καλαθάκι του για αρκετή ώρα ώστε και να ξεουραστούμε όλοι και να έχω λίγο χρόνο για να κάνω καμιά δουλίτσα στο σπίτι, μπάνιο κλπ. 

Κολικούς δεν φαίνεται να έχει, αν και από τη 2η εβδομάδα είχε ενοχλήσεις και κλάμα και η παιδίατρος είχε πει ότι μάλλον είναι αρχή κολικών, αλλά τελικά δεν συνεχίστηκαν. Γουλιές βγάζει, κάποιες μέρες λιγότερο, κάποιες μέρες περισσότερο, αλλά τίποτα ανησυχητικό σύμφωνα με την παιδίατρο, βάρος βάζει κανονικά από την αρχή. 

Εχετε καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Να σου ζησει! Μία φορά κοιμάται την μέρα ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Εγώ για να επιμηκυνω τους ημερήσιους ύπνους  χρησιμοποιούσα λευκούς ήχους κ συγκεκριμένα τον απορροφητηρα. Σε μας έπιασε αλλά στο τέλος κατέληξε δεσμευση, δηλαδη δεν κοιμόταν χωρίς να τον ακουει. 

 

Μιας και το μωρό σου κοιμάται καλύτερα με φασαρία, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το ραδιόφωνο. 

 

Τον κοιμιζεις στο σαλόνι ή στο δωμάτιο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα...εγω εχω ενα γιο 6 μηνων που κοιμαται μονος του πλεον...παιρνει την πιπιλα του και κοιμαται!!!περασα ομως πολυ δυσκολα καποια περιοδο γυρω στους 2 μηνες δεν μπορουσα να τον κοιμισω με τπτ μονο στο θηλασμο κοιμοταν με αποτελεσμα πολλες φορες να τον θηλαζα και καθε μια ωρα μεχρι να κοιμηθει.η καλυτερη λυση ειναι η πιπιλα πιο μικρος δεν την επαιρνα απο τοτε που του εβαλα μπουκαλι γιατι δεν ειχα εγω πολυ γαλα πηρε και την πιπιλα και αυτο με εσωσε απο πολυ ταλαιπωρια...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Καλησπερα!Εχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών το οποίο θηλάζει αποκλειστικά.  Δεν έχει πρόβλημα να αποκοιμηθεί το βράδυ, του έχουμε φτιάξει τη ρουτίνα: μπανάκι, θηλασμός, γλαρώνει  θηλάζοντας και μετά τον βάζω δίπλα μου στο κρεβάτι (κάνουμε συγκοίμηση, αλλά και στο λίκνο να το βάλω το βράδυ κοιμάται κανονικά, τουάχιστον για τον πρώτο βραδινό ύπνο).Τελευταια έχει φτιάξει τα βραδινά ωράρια, δηλαδή κάνει μεγαλύτερα διαστήματα ανάμεσα στους θηλασμούς, τον βάζουμε για ύπνο γύρω στις 9-9.30 και ξυπνάει 2 φορές μέχρι τις 7 κ κάτι, που συνήθως ξυπνάει για τα καλά.    

Ο προβληματισμός μου είναι για τους ημερίσιους ύπνους. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, όταν είμαστε σπίτι, σπάνια κοιμάται παραπάνω από 1 ώρα συνεχόμενα (ακόμη και αυτή η 1 ώρα δεν ειναι δεδομένη κάθε μέρα), εκτός και αν τον έχω αγκαλιά ή ξαπλωμένο δίπλα μου κολλητά. Ωραίες οι αγκαλιές αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκείνη την ώρα. Αν είμαστε έξω σε βόλτα έχει τύχει να κοιμηθεί και τρίωρο στο καρότσι με φασαρία, στο αυτοκίνητο κλπ. 

Δεν είναι ότι δεν κοιμάται καθόλου, αλλά δεν μπορώ να τον κοιμίσω στο λίκνο ή στο καλαθάκι του για αρκετή ώρα ώστε και να ξεουραστούμε όλοι και να έχω λίγο χρόνο για να κάνω καμιά δουλίτσα στο σπίτι, μπάνιο κλπ. 

Κολικούς δεν φαίνεται να έχει, αν και από τη 2η εβδομάδα είχε ενοχλήσεις και κλάμα και η παιδίατρος είχε πει ότι μάλλον είναι αρχή κολικών, αλλά τελικά δεν συνεχίστηκαν. Γουλιές βγάζει, κάποιες μέρες λιγότερο, κάποιες μέρες περισσότερο, αλλά τίποτα ανησυχητικό σύμφωνα με την παιδίατρο, βάρος βάζει κανονικά από την αρχή. 

Εχετε καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Θα συμφωνησω με τη @Mama_Anesti_ για τους λευκους ηχους ή ασε να παιζει χαλαρωτικη μουσικη (γραψε στο  youtube "music for sleep, study", εχει πολυ ωραια κομματια). Eπισης, δοκιμασε να αφησεις μια φορεμενη μπλουζα (κατα προτιμιση με γαλατα :wink: )διπλα του εκει που θα κοιμαται.

Μαρσιπο εχεις; Δουλειες μονο με τον μαρσιπο εκανα. Για το μπανιο τον κρατουσε ο μπαμπας. Εγω τους πρωτους 3 μηνες τον ειχα σχεδον ολη μερα στο μαρσιπο (κοιμοταν, ξυπνουσε, θηλαζε, ξανακοιμοταν κοκ) και μετα τους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται παραπανω απο 20 λεπτα στο κρεβατι. Βεβαια, και μεχρι μεγαλος (9-10 μηνων) τον πρωινο υπνο του τον επαιρνε συνηθως στο μαρσιπο, αλλα μεχρι τους 5 μηνες σιγουρα δεν θα κοιμοταν πανω απο 15-20 λεπτα, ενω στην αγκαλια ή στο μαρσιπο εκανε 2ωρο υπνο. Ειναι απολυτως φυσιολογικο να κοιμουνται μονο πανω μας, υπομονη χρειαζεται..δεν θα κρατησει για παντα! Ασε που εισαι τυχερη που ξυπναει μονο 2 φορες το βραδυ! Ξεκουρασου τωρα που σ'αφηνει γιατι οταν αρχισουν τα δοντια δεν θα ειναι τοσο καλος μαζι σου:-P

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Να σου ζησει! Μία φορά κοιμάται την μέρα ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Εγώ για να επιμηκυνω τους ημερήσιους ύπνους  χρησιμοποιούσα λευκούς ήχους κ συγκεκριμένα τον απορροφητηρα. Σε μας έπιασε αλλά στο τέλος κατέληξε δεσμευση, δηλαδη δεν κοιμόταν χωρίς να τον ακουει. 

 

Μιας και το μωρό σου κοιμάται καλύτερα με φασαρία, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το ραδιόφωνο. 

 

Τον κοιμιζεις στο σαλόνι ή στο δωμάτιο του?

Ναι, κανονικο υπνο κανει 1 φορα τη μερα, πολυ σπανια και δευτερη φορα. Επειδη του αρεσει ο θορυβος τον κοιμιζω στο σαλονι σε ενα comfort space/καλαθακι, αλλα και εκει δεν ειναι δεδομενο οτι θα καθισει μονος του εστω και αυτη τη 1 ωρα. Ιδανικα θα ηθελα να τον κοιμιζω στο λικνο του στο δωματιο μας, αλλα μολις τον βαζω εκει σε λιγα λεπτα το ματι ανοιγει γαριδα. εχουμε και μια κουκουβαγια με λευκους ηχους αλλα δεν εχει και μεγαλη επιτυχια. Τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω για να κανει μεγαλυτερους υπνους χωρις να ειναι ολη την ωρα στην αγκαλια; Πως μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει προγραμμα στον ημερισιο υπνο και να εχει και διαρκεια;Μηπως ζηταω πολλα τοσο μικρος που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sentir...natureza said:

Θα συμφωνησω με τη @Mama_Anesti_ για τους λευκους ηχους ή ασε να παιζει χαλαρωτικη μουσικη (γραψε στο  youtube "music for sleep, study", εχει πολυ ωραια κομματια). Eπισης, δοκιμασε να αφησεις μια φορεμενη μπλουζα (κατα προτιμιση με γαλατα :wink: )διπλα του εκει που θα κοιμαται.

Μαρσιπο εχεις; Δουλειες μονο με τον μαρσιπο εκανα. Για το μπανιο τον κρατουσε ο μπαμπας. Εγω τους πρωτους 3 μηνες τον ειχα σχεδον ολη μερα στο μαρσιπο (κοιμοταν, ξυπνουσε, θηλαζε, ξανακοιμοταν κοκ) και μετα τους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται παραπανω απο 20 λεπτα στο κρεβατι. Βεβαια, και μεχρι μεγαλος (9-10 μηνων) τον πρωινο υπνο του τον επαιρνε συνηθως στο μαρσιπο, αλλα μεχρι τους 5 μηνες σιγουρα δεν θα κοιμοταν πανω απο 15-20 λεπτα, ενω στην αγκαλια ή στο μαρσιπο εκανε 2ωρο υπνο. Ειναι απολυτως φυσιολογικο να κοιμουνται μονο πανω μας, υπομονη χρειαζεται..δεν θα κρατησει για παντα! Ασε που εισαι τυχερη που ξυπναει μονο 2 φορες το βραδυ! Ξεκουρασου τωρα που σ'αφηνει γιατι οταν αρχισουν τα δοντια δεν θα ειναι τοσο καλος μαζι σου:-P

Ολα τα παραπανω τα εχω δοκιμασει...μαλλον εξαρταται απο τη μερα που τον βρισκω αν θα πιασουν αυτα τα "κολπα" η οχι...υπομονη λοιπον! Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω για να κανει μεγαλυτερους υπνους χωρις να ειναι ολη την ωρα στην αγκαλια; Πως μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει προγραμμα στον ημερισιο υπνο και να εχει και διαρκεια;Μηπως ζηταω πολλα τοσο μικρος που ειναι;

 

Zητας πολλα :-P Σιγα σιγα θα το φτιαξει μονος του το προγραμμα. Ακολουθησε τις αναγκες του και αυτος θα βρει τους ρυθμους του με το καιρο...ακομη δεν ειστε ουτε 3 μηνων! Δωσε λιγο χρονο:) Κρατα τον αγκαλια οσο περισσοτερο μπορεις...αυτο σου λεει..οτι μονο ετσι κοιμαται καλυτερα..οποτε ακολουθεις την αναγκη του για ασφαλεια και εγγυτητα και του προσφερεις απλοχερα την θαλπωρη της αγκαλιας σου. Αν αναζητησεις στο διαδικτυο "το 4ο τριμηνο" θα καταλαβεις γιατι. Ξερω ποσο κουραστικο ειναι (με τον μαρσιπο ομως μετριαζεται πολυ η κουραση), αλλα περνανε τοσο γρηγορα αυτες οι στιγμες...αργοτερα θα τις αποζητας!

 

Παρ'ολα αυτα μπορεις διαβασεις ενα πολυ ωραιο βιβλιο για τον υπνο των μωρων, το "Τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας" ή/και να δεις σε αυτο το θεμα μηπως σε βοηθησει κατι...

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Ναι, κανονικο υπνο κανει 1 φορα τη μερα, πολυ σπανια και δευτερη φορα. Επειδη του αρεσει ο θορυβος τον κοιμιζω στο σαλονι σε ενα comfort space/καλαθακι, αλλα και εκει δεν ειναι δεδομενο οτι θα καθισει μονος του εστω και αυτη τη 1 ωρα. Ιδανικα θα ηθελα να τον κοιμιζω στο λικνο του στο δωματιο μας, αλλα μολις τον βαζω εκει σε λιγα λεπτα το ματι ανοιγει γαριδα. εχουμε και μια κουκουβαγια με λευκους ηχους αλλα δεν εχει και μεγαλη επιτυχια. Τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω για να κανει μεγαλυτερους υπνους χωρις να ειναι ολη την ωρα στην αγκαλια; Πως μπορω να τον βοηθησω να φτιαξει προγραμμα στον ημερισιο υπνο και να εχει και διαρκεια;Μηπως ζηταω πολλα τοσο μικρος που ειναι;

Μου φαίνεται λίγο ένας ημερήσιος για τόσο μικρό μωρό. Στην θέση σου θα προσπαθούσα να τον κοιμιζω κάθε δύο με τρεις ώρες αν είναι δυνατον. Ακόμα κ μικρούς μισαωρους ύπνους χρειάζονται τα μωρα για να αποφορτιστουν κ να επεξεργαστούν τα νέα ερεθίσματα που δέχονται. Βέβαια υπάρχουν μωρά που είναι πολύ δύσκολα στον ύπνο κ αρκούνται σε λίγες ώρες συνολικα. Κ αυτό φυσιολογικό είναι.

 

Πιστεύω πως είναι καλύτερα να κοιμούνται για όλους τους ύπνους στο ίδιο μέρος. Εγώ μέχρι έξι μηνών χρησιμοποιούσα για την μέρα την καλαθουνα αλλά έπειτα κατάλαβα πως δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος κ  δυσκολευτηκαμε λίγο να συνηθίσει έτσι την κούνια του.  

 

Όσο αφορά την διαρκεια, όταν ο μικρός μου ξυπνούσε σύντομα εκτός των λευκών ήχων, ετρεχα πριν προλάβει να ξεσηκωθεί για τα καλά να τον ξανακοιμιζω. Τον άφηνα στην κούνια και αν ξυπνουσε ξανά τα ίδια. Νομίζω με τον καιρό κατάλαβε πως ήταν ασφαλής και ή κούνια του εγινε οικεία.

 

Μεγαλώνοντας θα βελτιωθούν τα πράγματα. Είναι μικρός και έχει αναγκη την αγκαλιτσα. Εμπειρικά μιλώντας, ο τρόπος που θα κοιμηθεί θα αλλάξει αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρήκα τελικά τρόπο να τον κοιμιζω το μεσημερι, τουλαχιστον προς το παρον: κατα τις 3-4 τον θηλαζω καθιστη στον καναπε πανω και μετα απο λιγη ωρα αποκοιμιεται πανω στο μαξιλαρι θηλασμου. Εκει μπορει να κοιμηθει αρκετες ωρες, ακομη και μεχρι τις 7, ισως και αργοτερα, αναλογα τι ωρα κοιμηθηκε τελικα. eγω δυσκολευομαι να κοιμηθω καθιστη με αποτελεσμα να μενω ξυπνια και να μην εκμεταλλευομαι τις ωρες που κοιμαται Αν παω να τον μετακινησω για να κοιμηθει πχ στο κρεβατι του συνηθως ξυπναει και φτου και απο την αρχη...Αν ωστοσο τον βαω να κοιμηθει στον καναπε στο πλαι να στηριζεται στην πλατη του καναπε συνεχιζει να κοιμαται μια χαρα. gια βραδινο υπνο ξεκιναμε τη ρουτινα (μπανακι κλπ) γυρω στις 8-8.30 και μεχρι τις 9.30 εχει κοιμηθει. Προβληματιζομαι μηπως του δημιουργω κακες συνηθειες για τον υπνο ( ξεχασα να πω οτι ειναι 3 μηνων) καθως και για το πως θα καταφερω να κοιμηθω εγω λιγο μεσα στη μερα. Εχουμε "καταληξει" ενω μεσα στη μερα κανει το πολυ μισαωρους υπνους στην αγκαλια μου παντα μετα απο θηλασμο, το απογευμα να κοιμαται σχεδόν συνεχόμενα μέχρι να ξεκινήσει η προετοιμασία του βραδινού ύπνου.  Kαθώς καταλήγει να κοιμαται στον καναπε του σαλονιου δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα μεσα στο σπιτι απο φοβο μην τον ξυπνησω...Απο τη μια εχω αναγκη απο υπνο, απο την αλλη με πιανει η υπερενταση και θελω να κανω και δουλειες του σπιτιου ενω κοιμαται. Εχω πελαγωσει και δεν ξερω ποια ειναι η σωστη τακτικη και τι ειναι καλυτερο για ολους μας...

Link to comment
Share on other sites

ο καναπες ανοιγει;αν οχι μπορεις να μεταφερεις τον μεσημεριανο υπνο στο διπλο.οποτε αφου αποκοιμηθει το αφηνεις στο πλαι,εχει αρκετο χωρο κ θα εχεις τον νου σου,οποτε κ εσυ ξαπλωνεις η πας να κανεις καμια δουλειτσα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, alikaki1984 είπε:

Βρήκα τελικά τρόπο να τον κοιμιζω το μεσημερι, τουλαχιστον προς το παρον: κατα τις 3-4 τον θηλαζω καθιστη στον καναπε πανω και μετα απο λιγη ωρα αποκοιμιεται πανω στο μαξιλαρι θηλασμου. Εκει μπορει να κοιμηθει αρκετες ωρες, ακομη και μεχρι τις 7, ισως και αργοτερα, αναλογα τι ωρα κοιμηθηκε τελικα. eγω δυσκολευομαι να κοιμηθω καθιστη με αποτελεσμα να μενω ξυπνια και να μην εκμεταλλευομαι τις ωρες που κοιμαται Αν παω να τον μετακινησω για να κοιμηθει πχ στο κρεβατι του συνηθως ξυπναει και φτου και απο την αρχη...Αν ωστοσο τον βαω να κοιμηθει στον καναπε στο πλαι να στηριζεται στην πλατη του καναπε συνεχιζει να κοιμαται μια χαρα. gια βραδινο υπνο ξεκιναμε τη ρουτινα (μπανακι κλπ) γυρω στις 8-8.30 και μεχρι τις 9.30 εχει κοιμηθει. Προβληματιζομαι μηπως του δημιουργω κακες συνηθειες για τον υπνο ( ξεχασα να πω οτι ειναι 3 μηνων) καθως και για το πως θα καταφερω να κοιμηθω εγω λιγο μεσα στη μερα. Εχουμε "καταληξει" ενω μεσα στη μερα κανει το πολυ μισαωρους υπνους στην αγκαλια μου παντα μετα απο θηλασμο, το απογευμα να κοιμαται σχεδόν συνεχόμενα μέχρι να ξεκινήσει η προετοιμασία του βραδινού ύπνου.  Kαθώς καταλήγει να κοιμαται στον καναπε του σαλονιου δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα μεσα στο σπιτι απο φοβο μην τον ξυπνησω...Απο τη μια εχω αναγκη απο υπνο, απο την αλλη με πιανει η υπερενταση και θελω να κανω και δουλειες του σπιτιου ενω κοιμαται. Εχω πελαγωσει και δεν ξερω ποια ειναι η σωστη τακτικη και τι ειναι καλυτερο για ολους μας...

Θα σου πρότεινα ότι και ή @vicky86. Ξαπλωμένη έχεις θηλασει? Έτσι θα  ξεκουραζεσαι και όταν κοιμηθεί θα μπορεσεις να βαλεις ένα μαξιλαρι στην πλάτη του για να συνεχίσει τον ύπνο του. 

  

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλές οι ιδέες σας...οχι δεν εχω δοκιμασει ξαπλωτη να θηλασω, μονο μια φορα και δεν ειδα να με βολευει αλλα ίσως είναι και θέμα συνήθειας, μάλλον πρέπει να το ξαναπροσπθήσω. Οσο για τον καναπε, δεν ανοιγει αλλα βγαζοντας τα μαξιλαρια πλατης ειναι αρκετα φαρδυς για να κοιμηθουμε παρεουλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...