Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιμαται μονο πανω μου...


nanana

Recommended Posts

καλησπερα...εχω ενα μωρακι 2 μηνων και κατι και εχουμε το εξης προβλημα. κοιμαται μονο πανω μου μπρουμητα. θηλαζουμε αποκλειστικα ωστοσο δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος οπως αλλα παιδακια αλλα τρωει οσο θελει και μολις τον παρω αγκαλιτσα για ρεψιμο κοιμαται. αν παω να τον αφησω κατω ξυπναει και γκρινιαζει μεχρι να τον ξαναπαρω αγκαλια. οσες φορες εχω καταφερει να τον αφησω κατω κοιμαται το πολυ για 1 ωρα και μετα γκρινια. το ειπα στην παιδιατρο και μου πε να μην τον αφηνω γιατι 1ον ειναι επικινδυνο καθως με παιρνει κ μενα οπως καταλαβαινεται πολλες φορες ο υπνος (για τα βραδια μιλαω) με το παιδι να κοιμαται πανω μου-βεβαια βαζω γυρω μου μαξιλαρια για να μην κουνηθω αλλα ποτε δε ξερεις και 2ον γιατι δεν πρεπει λεει να μαθει μπρουμητα γιατι μετα θα συνηθησει ετσι και ειναι επικινδυνο για τους γνωστους λογους. να σημειωσω οτι μερα νυχτα τρωει ανα 2ωρο εκτος αν κοιμαται πανω μου που μπορει να κοιμηθει και 6 ωρες σερι χωρις να βγαλει κιχ που λεμε. δηλαδη πια δε ξερω αν τρωει επειδη πειναει η επειδη απλα θελει να ναι στην αγκαλια μου. προσπαθω αυτες τις μερες να τον βαλω στην κουνια του το βραδυ αλλα σημερα πχ ολο το βραδυ κοιμηθηκε μονο 2 ωρες ολες τις υπολοιπες γκρινιαζε εκτος απ τις φορες που τον θηλαζα. τι να κανω? τη νυχτα δε με πειραζει να κοιμαται πανω μου γιατι κι εγω δεν κουνιεμαι σχεδον ποτε στον υπνο μου αλλα φοβαμαι και επισης δεν ειναι λυση να μαθει ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ειπα στην παιδιατρο και μου πε να μην τον αφηνω γιατι 1ον ειναι επικινδυνο καθως με παιρνει κ μενα οπως καταλαβαινεται πολλες φορες ο υπνος (για τα βραδια μιλαω) με το παιδι να κοιμαται πανω μου-βεβαια βαζω γυρω μου μαξιλαρια για να μην κουνηθω αλλα ποτε δε ξερεις και 2ον γιατι δεν πρεπει λεει να μαθει μπρουμητα γιατι μετα θα συνηθησει ετσι και ειναι επικινδυνο για τους γνωστους λογους.

 

Τι πειράζει αν σε πάρει κι εσένα ο ύπνος; Όπως δεν πέφτεις από το κρεββάτι σου όταν κοιμάσαι, έτσι δεν πλακώνεις και το παιδί.

Επίσης το επιχείρημα για τη στάση μπρούμυτα μου φαίνεται παράλογο. Η στάση ύπνου δεν μαθαίνεται, είναι όπως βολεύει στον καθένα. Μόλις αρχίζουν να γυρίζουν τα μωρά, παίρνουν τη στάση που τους βολεύει.

Και επιπλέον, θεωρώ την ενοχοποίηση της μπρούμυτα στάσης υπερβολική. Το σύνδρομο αιφνιδίου βρεφικού θανάτου είναι πολύ σπάνιο ευτυχώς, και έχει μέχρι στιγμής αδιευκρίνιστα αίτια. Μόνο με το κάπνισμα των γονιών υπάρχει στατιστικά μια σαφής σχέση, ενώ για τη στάση ύπνου, στατιστικά τουλάχιστον, οι διαφορές δεν είναι τόσο σημαντικές, ώστε να ταλαιπωρείται η μαμά και το μωρό για να αποφύγουν πάση θυσία το μπρούμυτα.

 

Γενικά, τους γιατρούς τους εμπιστευόμαστε σε ιατρικά θέματα (ή ρωτάμε κι άλλο γιατρό, αν ο πρώτος δεν μας καλύπτει), αλλά σε θέματα καθαρά πρακτικής φύσης ή σε θέματα διαπαιδαγώγησης οι γιατροί απλά λένε την προσωπική τους γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

¨Αγκαλίτσες και φιλάκια¨...:rolleyes:Δεν θυμάμαι την συνέχεια του τραγουδιού:lol:.Ο μπουμπουκος κοιμόταν σαν τον δικό σου αστεράκι.Τον βόλευε μόνο η αγκαλιά μου και αν τον έβαζα στο κρεββάτι ήθελε μπρούμητα αλλιώς τινάζονταν τα χεράκια του και ξύπναγε:-(...Ύπνους κάναμε πολλούς αγκαλίτσα και τους καταυχαρηστηθήκαμε:-D!Τώρα κοιμάται μία χαρά στην κούνια του και όλα καλά:-D!

Link to comment
Share on other sites

Αααα, κι εμεις κοιμομαστε ετσι κατα τη διαρκεια της ημερας-την νυχτα δε με βολευει.

Ενα πρωτο βημα θα ηταν να τον βγαλεις απο πανω σου και να τον βαλεις στο πλαι σου...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

¨Αγκαλίτσες και φιλάκια¨...:rolleyes:Δεν θυμάμαι την συνέχεια του τραγουδιού:lol:.Ο μπουμπουκος κοιμόταν σαν τον δικό σου αστεράκι.Τον βόλευε μόνο η αγκαλιά μου και αν τον έβαζα στο κρεββάτι ήθελε μπρούμητα αλλιώς τινάζονταν τα χεράκια του και ξύπναγε:-(...Ύπνους κάναμε πολλούς αγκαλίτσα και τους καταυχαρηστηθήκαμε:-D!Τώρα κοιμάται μία χαρά στην κούνια του και όλα καλά:-D!

Οντως κι εγω το ευχαριστιεμαι!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι σαν να διαβαζω τη δικη μου ιστορια. Απλα σ'το λεω για να μην ανησυχεις. κι εγω εκανα σκεψεις του τυπου ΄'το παιδι εχει ανασφαλειες, φοβιες κτλ'. καμια σχεση ομως. απλα τους ικανοποιει. και τωρα που ειναι 10 μηνων ακομη το κανει καποια βραδια :( μια παιδιατρος μου ειοε οτι τους αρεσει η επαφη αφου τοσους μηνες ημασταν αυτοκολλητοι - στην κοιλια εννοω. αν και εμενα κοιμοταν και στον μπαμπα του ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρωτο βημα θα ηταν να τον βγαλεις απο πανω σου και να τον βαλεις στο πλαι σου...

 

Τη μικρή μου που κοιμόταν έτσι, όταν ήθελα να τη βάλω στο πλάι, την έσφιγγα πάνω μου απαλά και μετά γυρνούσα σιγά σιγά στο πλάι με το μωρό μαζί. Έμενα έτσι μερικά λεπτά για να μην ξυπνήσει, και μετά ξεκολλούσα σιγά σιγά.

Πάντως είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας του μωρού, αν κρίνω από τη μικρή μου. Κάποια στιγμή το ξεπέρασε, αλλά μια προτίμηση στο να ξαπλώνει ακουμπώντας το κεφάλι της πάνω σ΄ένα αγαπημένο πρόσωπο θα της μείνει, πιστεύω, μια ζωή...

Link to comment
Share on other sites

ποσο χαιρομαι που βλεπω οτι δεν ειναι μονο ο γιος μου ετσι....:) και ποσο τσαντιζομαι οταν μου λενε οτι εγω τον εμαθα ετσι και τον εχω κακομαθει κτλ. ενω αντιθετως επειδη εχω κ αλλο παιδι και σε δυσκολη ηλικια ομολογω οτι απ την αρχη ημουν λιγο "αυστηρη" μαζι του απ την αποψη οτι δεν τρεχω αμεσως οταν κλαιει κ ουτε τον εχω ολη μερα αγκαλια γιατι τρεχω πισω απ τον μεγαλο 2 χρονων αλλα βγηκε απο μονος του αγκαλιτσας τι να κανουμε?

κι εγω το κανω αυτο με το "πλαι" γυρναω σιγα σιγα αγκαλιτσα και πιανει μερικες φορες και κοιμομαστε διπλα διπλα κολλητα για να με μυριζει τουλαχιστον κ τον ξεγελαω. οποτε απ οτι βλεπω ας το συνεχισουμε λιγο ακομα δεν πειραζει :P τουλαχιστον μεχρι να φυγουνε κ οι κολικοι γιατι ξυπναει και απο πονους μαλλον γιατι σφιγγεται και αεριζεται ισως αν φυγουν οι κολικοι να ξυπναει πιο δυσκολα τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 4-5 μηνών μου το έκανε κι εμένα αυτό αλλά μόνο τη μέρα. Το βράδυ πάντα στο κρεβατάκι σας. Μόνη της το κοψε κάποια μέρα κι αν σας πω ότι ώρες ώρες μου λείπει αυτή η αγκαλίτσα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εχω ενα μωρακι 2 μηνων και κατι και εχουμε το εξης προβλημα. κοιμαται μονο πανω μου μπρουμητα. θηλαζουμε αποκλειστικα ωστοσο δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος οπως αλλα παιδακια αλλα τρωει οσο θελει και μολις τον παρω αγκαλιτσα για ρεψιμο κοιμαται. αν παω να τον αφησω κατω ξυπναει και γκρινιαζει μεχρι να τον ξαναπαρω αγκαλια. οσες φορες εχω καταφερει να τον αφησω κατω κοιμαται το πολυ για 1 ωρα και μετα γκρινια. το ειπα στην παιδιατρο και μου πε να μην τον αφηνω γιατι 1ον ειναι επικινδυνο καθως με παιρνει κ μενα οπως καταλαβαινεται πολλες φορες ο υπνος (για τα βραδια μιλαω) με το παιδι να κοιμαται πανω μου-βεβαια βαζω γυρω μου μαξιλαρια για να μην κουνηθω αλλα ποτε δε ξερεις και 2ον γιατι δεν πρεπει λεει να μαθει μπρουμητα γιατι μετα θα συνηθησει ετσι και ειναι επικινδυνο για τους γνωστους λογους. να σημειωσω οτι μερα νυχτα τρωει ανα 2ωρο εκτος αν κοιμαται πανω μου που μπορει να κοιμηθει και 6 ωρες σερι χωρις να βγαλει κιχ που λεμε. δηλαδη πια δε ξερω αν τρωει επειδη πειναει η επειδη απλα θελει να ναι στην αγκαλια μου. προσπαθω αυτες τις μερες να τον βαλω στην κουνια του το βραδυ αλλα σημερα πχ ολο το βραδυ κοιμηθηκε μονο 2 ωρες ολες τις υπολοιπες γκρινιαζε εκτος απ τις φορες που τον θηλαζα. τι να κανω? τη νυχτα δε με πειραζει να κοιμαται πανω μου γιατι κι εγω δεν κουνιεμαι σχεδον ποτε στον υπνο μου αλλα φοβαμαι και επισης δεν ειναι λυση να μαθει ετσι.

λογικό δεν είναι στην αγγαλιά σου, δίπλα στην καρδούλα σου, στους ήχους από το στομαχάκι σου, στη φωνή σου και την ανάσα σου, να κοιμάται καλύτερα? Σε αυτή σου την απόφαση δε νομίζω ότι έχει λόγο η παιδίατρος, αλλά η ψυχή σου (και από ένα σημείο και μετά και οι αντοχές του σώματος σου). Εφόσον θηλάζεις κιόλα και μάλιστα αποκλειστικά δε βρίσκω κανένα λόγο να αποχωρίζεσαι το παιδί σου, έστω και στον ύπνο του!

Εφόσον το παιδί το ζητά κι εσύ

το επιθυμείς

τί λόγος πέφτει στην παιδίατρο?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λογικό δεν είναι στην αγγαλιά σου, δίπλα στην καρδούλα σου, στους ήχους από το στομαχάκι σου, στη φωνή σου και την ανάσα σου, να κοιμάται καλύτερα? Σε αυτή σου την απόφαση δε νομίζω ότι έχει λόγο η παιδίατρος, αλλά η ψυχή σου (και από ένα σημείο και μετά και οι αντοχές του σώματος σου). Εφόσον θηλάζεις κιόλα και μάλιστα αποκλειστικά δε βρίσκω κανένα λόγο να αποχωρίζεσαι το παιδί σου, έστω και στον ύπνο του!

Εφόσον το παιδί το ζητά κι εσύ

το επιθυμείς

τί λόγος πέφτει στην παιδίατρο?

 

μου θυμίζει τη δικιά μου

θα σου πρότεινα,αν το παιδί γυρνά το κεφαλάκι του άνετα,να το βάλεις να κοιμηθεί μπρούμυτα!

πολύ πιθανό να θέλει να κοιμάται έτσι!

διαφορετικά δες τι άλλο μπορει να μην το βολεύει!το στρώμα;το σκέπασμα;κάτι άλλο;

στα λέω γιατι κι εμείς έτσι νομίζαμε στην αρχή!ότι θέλει μόνο αγκαλιά!ε τελικά διαπιστώσαμε ότι κοιμάται στην αγκαλιά γιατι κοιμάται μπρούμυτα ουσιαστικά!;)

από τότε ξυπνάει ελάχιστες φορες!

κάθε επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζει τη δικιά μου

θα σου πρότεινα,αν το παιδί γυρνά το κεφαλάκι του άνετα,να το βάλεις να κοιμηθεί μπρούμυτα!

πολύ πιθανό να θέλει να κοιμάται έτσι!

διαφορετικά δες τι άλλο μπορει να μην το βολεύει!το στρώμα;το σκέπασμα;κάτι άλλο;

στα λέω γιατι κι εμείς έτσι νομίζαμε στην αρχή!ότι θέλει μόνο αγκαλιά!ε τελικά διαπιστώσαμε ότι κοιμάται στην αγκαλιά γιατι κοιμάται μπρούμυτα ουσιαστικά!;)

από τότε ξυπνάει ελάχιστες φορες!

κάθε επιτυχία!

 

κι ομως μπρουμυτα μονος του με τιποτα......τσαντιζεται παρα πολυ κ παλευει να γυρισει μιας κ δε μπορει ακομα. μαλλον ζεστασια ζηταει ο κακομοιρης σημερα που δεν του το αρνηθηκα καθολου ριξαμε κατι υπνους!!! χαχαχα αποφασισα τελικα μετα κ απ τις απαντησεις σας να μην προσπαθησω ακομα να τον βαλω σε κανενος ειδους προγραμμμα...αλλωστε δεν επαθε ποτε κανεις τιποτα απο χαδια κ αγκαλιες :wink: οταν θα ναι ετοιμος θα βρουμε πιστευω καμια λυση...τωρα μαλλον δεν ειναι....ελπιζω οταν περασουν οι κολικοι να καλυτερεψει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εχω ενα μωρακι 2 μηνων και κατι και εχουμε το εξης προβλημα. κοιμαται μονο πανω μου μπρουμητα. θηλαζουμε αποκλειστικα ωστοσο δεν τον παιρνει ο υπνος στο στηθος οπως αλλα παιδακια αλλα τρωει οσο θελει και μολις τον παρω αγκαλιτσα για ρεψιμο κοιμαται. αν παω να τον αφησω κατω ξυπναει και γκρινιαζει μεχρι να τον ξαναπαρω αγκαλια. οσες φορες εχω καταφερει να τον αφησω κατω κοιμαται το πολυ για 1 ωρα και μετα γκρινια. το ειπα στην παιδιατρο και μου πε να μην τον αφηνω γιατι 1ον ειναι επικινδυνο καθως με παιρνει κ μενα οπως καταλαβαινεται πολλες φορες ο υπνος (για τα βραδια μιλαω) με το παιδι να κοιμαται πανω μου-βεβαια βαζω γυρω μου μαξιλαρια για να μην κουνηθω αλλα ποτε δε ξερεις και 2ον γιατι δεν πρεπει λεει να μαθει μπρουμητα γιατι μετα θα συνηθησει ετσι και ειναι επικινδυνο για τους γνωστους λογους. να σημειωσω οτι μερα νυχτα τρωει ανα 2ωρο εκτος αν κοιμαται πανω μου που μπορει να κοιμηθει και 6 ωρες σερι χωρις να βγαλει κιχ που λεμε. δηλαδη πια δε ξερω αν τρωει επειδη πειναει η επειδη απλα θελει να ναι στην αγκαλια μου. προσπαθω αυτες τις μερες να τον βαλω στην κουνια του το βραδυ αλλα σημερα πχ ολο το βραδυ κοιμηθηκε μονο 2 ωρες ολες τις υπολοιπες γκρινιαζε εκτος απ τις φορες που τον θηλαζα. τι να κανω? τη νυχτα δε με πειραζει να κοιμαται πανω μου γιατι κι εγω δεν κουνιεμαι σχεδον ποτε στον υπνο μου αλλα φοβαμαι και επισης δεν ειναι λυση να μαθει ετσι.

 

 

κουκλα δοκιμασε να βαλεις ενα ρουχο σου ή πυτζαμα που εχεις φορεσει διπλα του μηπως θελει τη μυρωδιτσα σου ;) καλη επιτυχια!!!

bunbunard20121020_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζει τη δικιά μου

θα σου πρότεινα,αν το παιδί γυρνά το κεφαλάκι του άνετα,να το βάλεις να κοιμηθεί μπρούμυτα!

πολύ πιθανό να θέλει να κοιμάται έτσι!

διαφορετικά δες τι άλλο μπορει να μην το βολεύει!το στρώμα;το σκέπασμα;κάτι άλλο;

στα λέω γιατι κι εμείς έτσι νομίζαμε στην αρχή!ότι θέλει μόνο αγκαλιά!ε τελικά διαπιστώσαμε ότι κοιμάται στην αγκαλιά γιατι κοιμάται μπρούμυτα ουσιαστικά!;)

από τότε ξυπνάει ελάχιστες φορες!

κάθε επιτυχία!

το bold ήταν quote σου σε μήνυμα μου αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς.

Με τα υπόλοιπα δεν συμφωνώ, όλα τα παιδάκια θέλουν αγγαλιά, δε σημαίνει ότι τα ενοχλεί κάτι και δε θέλουν το κρεβάτι τους. "ας με κρατά η μάνα μου κι ας με κρατά κι ανάποδα".

 

nanana για μπρούμυτα μάλλον είναι μικρό 2 μηνών, αυτό τώρα δεν ξέρω ποιόν πρέπει να ακούσεις, προσωπικά θα άκουγα την παιδίατρο.

Εγώ και πάνω μου που τον είχα ώρες ατέλειωτες ήταν όχι οριζόντια αλλά σε θέση ημικαθιστή.

Πλέον κοιμάται μόνο μπρούμυτα και όχι πάνω μου, είναι και 9 κιλά ;) άσε που κλωτσάει πάνω στην τομή :-P

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κι ομως μπρουμυτα μονος του με τιποτα......τσαντιζεται παρα πολυ κ παλευει να γυρισει μιας κ δε μπορει ακομα. μαλλον ζεστασια ζηταει ο κακομοιρης σημερα που δεν του το αρνηθηκα καθολου ριξαμε κατι υπνους!!! χαχαχα αποφασισα τελικα μετα κ απ τις απαντησεις σας να μην προσπαθησω ακομα να τον βαλω σε κανενος ειδους προγραμμμα...αλλωστε δεν επαθε ποτε κανεις τιποτα απο χαδια κ αγκαλιες :wink: οταν θα ναι ετοιμος θα βρουμε πιστευω καμια λυση...τωρα μαλλον δεν ειναι....ελπιζω οταν περασουν οι κολικοι να καλυτερεψει.

δεν είδα το μήνυμα σου σόρυ! Ασε τα προγράμματα και τις κούνιες στην άκρη, κοιμίσου μαζί του, γυμνόστηθη, άστο να ξυπνά πάνω/δίπλα σου και να θηλάζει όποτε θέλει. Υπαρχει κάτι πιο μαγικό?

Νεογέννητο, μόλις είχε γεννηθεί, το έβαλε η μαία μου πάνω μου γυμνό, γυμνή κι γω, και σερνόταν πάνω μου κυριολεκτικά να φτάσει τη ρόγα! Μη του στερείς τίποτε, αν το έχεις διάθεση φυσικά κι συ! Κανείς δε σε υποχρεώνει, αλλά αν το θες απλά μην ακούς οποιονδήποτε παιδίατρο! Ούτε κανένα άλλο! Κάθε παιδί-μάνα αλληλεπιδρούν διαφορετικά, εσείς θα βρείτε το δικό σας ρυθμό πρόγραμμα!

 

Για την παιδίατρο άσε τα ζυγίσματα :) και τα εμβόλια !

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη μικρή μου που κοιμόταν έτσι, όταν ήθελα να τη βάλω στο πλάι, την έσφιγγα πάνω μου απαλά και μετά γυρνούσα σιγά σιγά στο πλάι με το μωρό μαζί. Έμενα έτσι μερικά λεπτά για να μην ξυπνήσει, και μετά ξεκολλούσα σιγά σιγά.

Πάντως είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας του μωρού, αν κρίνω από τη μικρή μου. Κάποια στιγμή το ξεπέρασε, αλλά μια προτίμηση στο να ξαπλώνει ακουμπώντας το κεφάλι της πάνω σ΄ένα αγαπημένο πρόσωπο θα της μείνει, πιστεύω, μια ζωή...

αυτό είναι πολύ έξυπνο, τουλάχιστο σε εμάς πιάνει, γιατί πλέον είναι και 9 κιλά και δεν αντέχεται μπρούμυτα πανω μου, ευτυχώς πέρασαν οι πολλές ζέστες :lol:

Αφελώς δεν το σκέφτηκα να το προτείνω κι γω, μπράβο μπουρ μπουρ και παχ! Απλές κινήσεις διευκολύνουν πολύ χωρίς να ξυπνούν...κανένα! :lol:

Αντε και στην κούνια σας nanana αν το επιθυμείς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

το bold ήταν quote σου σε μήνυμα μου αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς.

Με τα υπόλοιπα δεν συμφωνώ, όλα τα παιδάκια θέλουν αγγαλιά, δε σημαίνει ότι τα ενοχλεί κάτι και δε θέλουν το κρεβάτι τους. "ας με κρατά η μάνα μου κι ας με κρατά κι ανάποδα".

 

nanana για μπρούμυτα μάλλον είναι μικρό 2 μηνών, αυτό τώρα δεν ξέρω ποιόν πρέπει να ακούσεις, προσωπικά θα άκουγα την παιδίατρο.

Εγώ και πάνω μου που τον είχα ώρες ατέλειωτες ήταν όχι οριζόντια αλλά σε θέση ημικαθιστή.

Πλέον κοιμάται μόνο μπρούμυτα και όχι πάνω μου, είναι και 9 κιλά ;) άσε που κλωτσάει πάνω στην τομή :-P

 

λάθος quote!

Link to comment
Share on other sites

nanana,τότε δε φταίει η στάση ύπνου!

θεωρώ πως κάτι θέλει το παιδί πέρα από αγκαλιά!δεν είναι η αγκαλιά μόνο!

στη δικιά μου βλέπω πως θέλει αγκαλιά όταν έχει κάτι,κάποιο πονάκι,κάποια ανησυχία!ακόμη και τότε μπορεί να κοιμηθεί στην αγκαλιά αλλά επιστρέφει στο κρεβάτι της!κι ας είναι κουραστικό αυτό για μένα!

αν κοιτούσαμε πάντα τη βολή μας οι γονείς....

τέλος πάντων,το θέμα είναι να αντιλαμβάνεσαι εσύ η ίδια τι θέλει το παιδί σου!

μπορεί πολλά να λύνονται με την αγκαλιά αλλά ουσιαστικά το πρόβλημα,αν υπάρχει,δεν το λύνεις μόνο με την αγκαλιά!

όσο για τους παιδιάτρους,δεν είναι και θεοί!

κάθε επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια κ γω είμαι μητέρα ενός αγοριού 3 μηνών. Έχει μία ελαφριά παλινδρόμηση κ ενώ το βράδυ κοιμάται στην κούνια του κανονικά- εκτός από καποιες φορες νωρίς το πρωί που μπορεί να ζοριζεται με γουλιες κ κοιμάται επάνω μου- την ημέρα όμως μπορεί να μην κοιμηθει καθόλου αν δεν είναι επάνω μου. Κ δεν θέλει εντελώς ξάπλα αλλά ημιορθια θέση..Δεν ξέρω τι να κανω,έχω δοκιμάσει κ μπλούζα να του δώσω και δίπλα του να κοιμηθώ αλλά τίποτα.. Ακόμα κ να έχει κουραστεί όλη μέρα κ να κοιμηθεί βαριά σε 10 λεπτά ξυπνάει..Θα αλλάξει αυτό?? Γιατί όλη μέρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θέλει κ.μονο αγκαλιά,δεν στέκεται πουθενά πάνω από 10 λεπτά, ουτ ριλαξ ούτε γυμναστήριο..Θέλω την γνώμη σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ γω είμαι μητέρα ενός αγοριού 3 μηνών. Έχει μία ελαφριά παλινδρόμηση κ ενώ το βράδυ κοιμάται στην κούνια του κανονικά- εκτός από καποιες φορες νωρίς το πρωί που μπορεί να ζοριζεται με γουλιες κ κοιμάται επάνω μου- την ημέρα όμως μπορεί να μην κοιμηθει καθόλου αν δεν είναι επάνω μου. Κ δεν θέλει εντελώς ξάπλα αλλά ημιορθια θέση..Δεν ξέρω τι να κανω,έχω δοκιμάσει κ μπλούζα να του δώσω και δίπλα του να κοιμηθώ αλλά τίποτα.. Ακόμα κ να έχει κουραστεί όλη μέρα κ να κοιμηθεί βαριά σε 10 λεπτά ξυπνάει..Θα αλλάξει αυτό?? Γιατί όλη μέρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θέλει κ.μονο αγκαλιά,δεν στέκεται πουθενά πάνω από 10 λεπτά, ουτ ριλαξ ούτε γυμναστήριο..Θέλω την γνώμη σας!!!!

 

Και μένα η κόρη μου είχε ελαφριά παλινδρόμηση. Μάλιστα μέχρι να βρούμε λύση βασανιζόταν με τον ύπνο και μόνο αγκαλιά κοιμόταν. Εφόσον δεν θήλαζα το πρόβλημα σε εμάς λύθηκε με υποαλλεργικό γάλα (καθότι συνήθως παλινδρόμηση και αλλεργία συνυπάρχουν) και σιρόπι. Αυτό που έκανα ήταν μετά το γάλα την έβαζα πάντα να ρευτεί και την κρατούσα 15 – 20 λεπτά αγκαλιά επάνω μου σε όρθια στάση. Δεν την άφηνα σε εντελώς ξαπλωτή θέση πουθενά ούτε στο καρότσι, ούτε στην κούνια, στην οποία είχα δημιουργήσει μία μικρή κλίση βάζοντας πετσέτα κάτω από το στρώμα. Μάλιστα πολλές φορές την έβαζα στο πλάι να ξαπλώσει από την αριστερή μεριά.

Όλες αυτές τις οδηγίες μου τις έδωσε η παιδίατρός μου. Ρώτα τον δικό σου παιδίατρο να σου πει με λεπτομέρια τι να κάνεις με την παλινδρόμηση, γιατί είναι πολύ βασικός λόγος που δεν μπορούν να κοιμηθούν τα μωρά. Τουλάχιστον σε εμάς αυτός ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ γω είμαι μητέρα ενός αγοριού 3 μηνών. Έχει μία ελαφριά παλινδρόμηση κ ενώ το βράδυ κοιμάται στην κούνια του κανονικά- εκτός από καποιες φορες νωρίς το πρωί που μπορεί να ζοριζεται με γουλιες κ κοιμάται επάνω μου- την ημέρα όμως μπορεί να μην κοιμηθει καθόλου αν δεν είναι επάνω μου. Κ δεν θέλει εντελώς ξάπλα αλλά ημιορθια θέση..Δεν ξέρω τι να κανω,έχω δοκιμάσει κ μπλούζα να του δώσω και δίπλα του να κοιμηθώ αλλά τίποτα.. Ακόμα κ να έχει κουραστεί όλη μέρα κ να κοιμηθεί βαριά σε 10 λεπτά ξυπνάει..Θα αλλάξει αυτό?? Γιατί όλη μέρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θέλει κ.μονο αγκαλιά,δεν στέκεται πουθενά πάνω από 10 λεπτά, ουτ ριλαξ ούτε γυμναστήριο..Θέλω την γνώμη σας!!!!

 

Το μωράκι σου είναι πάρα πολύ μικρούλι. Θέλει αγκαλιά και αποκλειστική φροντίδα όλη μέρα. Αυτό σταδιακά θα το σταματήσει μόνο του όσο μεγαλώνει. Ότι θέλει και όπως θέλει τώρα να του το δίνεις. Και εμένα μόνο αγκαλιά κοιμόταν. Όταν τον έπαιρνε ο ύπνος βαθιά τον μετέφερα στην κούνια του. Όποτε ξύπναγε τον ξανάπαιρνα αγκαλιά μέχρι να τον ξαναπάρει ο ύπνος κ.ο.κ. Εσένα αφού έχει και μια ελαφριά παλινδρόμηση πρέπει να κοιμάται λίγο ανασηκωμένο. Ανασήκωνέ του το στρώμα στην πάνω πλευρά βάζοντας μεγάλα βιβλία από κάτω ή πετσέτες όπως σου είπε η krakenaki, ότι σε βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω στο προηγούμενο post αναφερόμουν αποκλειστικά στην παλινδρόμηση σε σχέση με τον υπνο, τα υπόλοιπα τα είπα πολύ σωστά η Mary1976.

Επίσης ο μάρσιπος τύπου mei tai ή ring sling βοηθάει να το έχεις αγκαλιά να το νανουρίζεις και γενικότερα σου λύνει τα χέρια ώστε να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα! 

Εχω έναν μπέμπη 6 μηνών είναι 73 εκατοστά και 9 κιλά. Έχει μάθει η μάλλον τον έμαθα να κοιμάται στο μαρσιπο, γιατί εκεί τον έβαζα όταν είχε κολικούς! Τώρα πια δεν κοιμάται πουθενά άλλου κ με κανέναν άλλον τρόπο!δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, πως να τον μάθω να κοιμάται με οποιοδήποτε άλλο τρόπο; Είναι δύσκολο σιγά σιγά για μένα γιατί είναι κ λίγο βαρύς κ πιστεύω πως όσο μεγαλώνει θα γίνεται δυσκολότερο! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mommy of a little prince είπε:

Καλημέρα! 

Εχω έναν μπέμπη 6 μηνών είναι 73 εκατοστά και 9 κιλά. Έχει μάθει η μάλλον τον έμαθα να κοιμάται στο μαρσιπο, γιατί εκεί τον έβαζα όταν είχε κολικούς! Τώρα πια δεν κοιμάται πουθενά άλλου κ με κανέναν άλλον τρόπο!δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, πως να τον μάθω να κοιμάται με οποιοδήποτε άλλο τρόπο; Είναι δύσκολο σιγά σιγά για μένα γιατί είναι κ λίγο βαρύς κ πιστεύω πως όσο μεγαλώνει θα γίνεται δυσκολότερο! 

Προσωπικά 6 μηνών θα τον άφηνα ακόμα να κοιμάται πάνω  μου-μαζί μου. 

Αλλά αν θες οπωσδήποτε να τον μάθεις σε άλλον τρόπο έχεις μόνο μία επιλογή , κατά την άποψή μου φυσικά. 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΝΟΥ. 

Να είσαι προετοιμασμένη ότι οι πρώτες 3 ημέρες είναι δύσκολες. Στην εβδομάδα όμως, θα έχει μάθει. ΠΙσωγυρίσματα πάντα θα κάνει, αλλά θα είσαι συνεπής στην εφαρμογή προγράμματος, ώστε να επανέρχεται. 

Να θυμάσαι ότι τα μωρά νιώθουν ασφάλεια από το επαναλαμβανόμενο μοτίβο/πρόγραμμα. 

Διαλέγεις μία ρουτίνα ύπνου πχ

19:00 μπάνιο

19:30 βραδινή κρέμα ( αν τρώτε ακόμα ) αλλιώς θηλασμός/μπιμπερό με παραμύθι. 

19:45 παραμύθι και αγαπούλες

19:50 > φιλάκι και στην κούνια του. 

Φεύγεις από το δωμάτιο και του εύχεσαι καληνύχτα.

Θα κλάψει σίγουρα.

19:51 μπαίνεις στο δωμάτιο, του εύχεσαι καληνύχτα και του λες ότι πρέπει να κοιμηθεί. Φεύγεις από το δωμάτιο.

Θα κλάψει σίγουρα. 

19:54 μπαίνεις στο δωμάτιο και επαναλαμβάνεις το προηγούμενο βήμα κλπ Φεύγεις από το δωμάτιο.

Θα κλάψει σίγουρα . Μετά θα ξαναμπείς στα 6 λεπτά και θα κάνεις το ίδιο, στα 12, στα 18 και κάθε επόμενη φορά που θα κάνει το ίδιο θα μπαίνεις μετά από 15 έως 18 λεπτά. 

Θα τον πάρει κάποια στιγμή ο ύπνος. 

όταν ξυπνήσει επαναλαμβάνεις τα παραπάνω βήματα μπαίνοντας αρχικά στο 1', μετά στο 5' , μετά στο 10' και μετά στο 15' εκτός αν τον πάρει ο ύπνος νωρίτερα. 

Τη δεύτερη ημέρα αλλάζεις τον πρώτο χρόνο αναμονής από 1' σε 3' και εφαρμόζεις τους παραπάνω κανόνες ευλαβικά. 

Την τρίτη ημέρα αλλάζεις τον πρώτο χρόνο αναμονής από 3' σε 5' και αντίστοιχα εφαρμόζεις του παραπάνω κανόνες. 

Τις υπόλοιπες ημέρες κρατάς τους χρόνους αναμονής της τρίτης ημέρας. 

Αυτό είναι :) 

Να είσαι σταθερή στο πρόγραμμα  και θα δεις ότι θα πιάσει. 

Προσοχή όμως: δεν το εφαρμόζουμε αν υπάρχουν άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το στρες του μωρού πχ. διακοπή θηλασμού, αλλαγή χώρου διαμονής ( μετακόμιση), ασθένεια κ.λ.π. Σε αυτήν την περιπτωση περιμένεις να αποκατασταθεί ο παράγων άγχους και μετά εφαρμόζεις το πρόγραμμα. 

Βέβαια, ξαναλέω, ότι τον θεωρώ μικρούλη ακόμα. 

Εγώ πχ κοιμόμουν μαζί με τον μικρό μέχρι τους 9 μήνες που με κλώτσησε για να απλωθεί σε όλο το κρεβάτι. Το επόμενο βράδυ πήγε στην κούνια του. Έκλαψε σύνολο 10 λεπτά. 

Από την επόμενη ημέρα ... όλα τέλεια :) Κοιμάται μόνος του και ξεκουράζομαι κι εγώ πλέον. Αλλά μου έδωσε σημάδι ότι ήταν έτοιμος για αυτό το βήμα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mommy of a little prince είπε:

Καλημέρα! 

Εχω έναν μπέμπη 6 μηνών είναι 73 εκατοστά και 9 κιλά. Έχει μάθει η μάλλον τον έμαθα να κοιμάται στο μαρσιπο, γιατί εκεί τον έβαζα όταν είχε κολικούς! Τώρα πια δεν κοιμάται πουθενά άλλου κ με κανέναν άλλον τρόπο!δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, πως να τον μάθω να κοιμάται με οποιοδήποτε άλλο τρόπο; Είναι δύσκολο σιγά σιγά για μένα γιατί είναι κ λίγο βαρύς κ πιστεύω πως όσο μεγαλώνει θα γίνεται δυσκολότερο! 

Να τον χαίρεσαι! Πώς έχεις δοκιμασει να τον κοιμιζεις? Συνηθως κοιμάται βαθιά όταν τον βάζεις στην κούνια? Θα μπορούσες να τον βάζεις μισοκοιμησμενο. Διαφορετικά θα σε συμβουλευα να τον βάζεις στο μάρσιπο μέχρι να νυσταξει και μετά αγκαλιά καθιστή να τον κουνάς ελαφρά. Σιγα σιγά μικραίνεις την ώρα στο μάρσιπο και μεγαλωνεις το νανούρισμα στην αγκαλιά μέχρι να μην χρειάζεται πια μάρσιπο. Θέλει χρόνο, υπομονή και επιμονή εκ μέρους  σου. Πιστεύω πως είναι μία ομαλή μετάβαση που δεν θα το αναστατώσει πολύ μιας και έχει μάθει να κοιμάται σε επαφή μαζι σου.

Εκτός κι αν θες να τον μάθεις να κοιμάται κατευθείαν στην κουνια. 

  Ο δικός μου μικρός κοιμόταν θηλαζοντας να περπατω, να τον κουνώ κάτω απ τον απορροφητηρα. Ολόκληρη διαδικασία! Μέχρι που εννέα μηνών επειδή δεν μπορούσα  να τον σηκωσω λόγο ιατρικού θέματος τον κοιμισα καθιστή θηλαζοντας και ελαφρά κουνώντας. Στην αρχή γκρινιαξει λιγο, δεν πτοηθηκα και από τότε κοιμάται ετσι. Ισως βέβαια ο μικρός μου να ήταν ετοιμος για αυτην την αλλαγη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...