Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχασαν το παιδί από το νηπιαγωγείο...


Recommended Posts

Λαΐδα, δεν προσπάθησα να δικαιολογήσω τη νηπιαγωγό. Προσπάθησα από την αρχή (και προσπαθώ ακόμα για τελευταία φορα) να δώσω μια εικόνα του τι συμβαίνει στα νηπιαγωγεία.

Πολλά παιδιά για 1 μόνο άτομο. Αν συμβούν ταυτόχρονα 2 περιστατικά, αντικειμενικά δεν μπορεί να φροντίσει και τα 2. Κουτί πρώτων βοηθείών να έχει δίπλα της, την αιμορραγία δεν μπορεί να τη σταματήσει έτσι απλά.

Κακοτεχνίες στα σχολεία, δεν μπορεί να τις διορθώσει η νηπαιγωγός. Αν έχει αντιληφθεί κιόλας ότι υπάρχουν, γιατί όπως, είπα, σε φίλη μου έτυχε να καταφέρει παιδί να βάλει το κεφάλι του κάτω από τα κάγκελα και να σφηνώσει. Έγδαρε όλο του το πρόσωπο όπως μπήκε και μετά από τον τροχό της πυροσβεστική έπαθε έγκαυμα παρόλο που το είχε καλύψει η νηπιαγωγός. Δεν μπορούσε κανείς να φανταστεί ότι θα χωράει ένα κεφάλι από κάτω. Δεν μπορούσε κανέις να φανταστεί ότι το παιδί θα δοκιμάσει να το κάνει αυτό!

Μην ξεχνάμε και τη χρονική στιγμή μέσα στη σχολική χρονιά που συνέβη. ΟΚ να μιλάμε στα παιδιά, να βρούμε συνθηματικά ώστε να τρέχουν γρήγορα στην τάξη (άραγε έχει κανείς σας προσπαθήσει να μαζέψει 25 παιδιά να δει πόσο εύκολο είναι και πόσο γρήγορα γίνεται;), να τους εξηγήσουμε ότι από το σχολείο δεν φεύγουμε (η οικογένεια άραγε δεν πρέπει να πει κάτι και αυτή;)....Το σχολείο λειτουργούσε 1 εβδομάδα.....Γιατί το περιστατικό δεν έγινε την Παρασκευή που βγήκε στα ΜΜΕ, αλλά την Τρίτη.....

 

Και ξαναλέω, αν δεν αλλάξουν οι συνθήκες στα νηπιαγωγεία, αν δεν προσληφθεί προσωπικό αρμόδιο (νοσηλευτές και βοηθοί) να περιμένετε και άλλα παρόμοια περιστατικά.

Ας έρθετε και οι γονείς δίπλα στους εκπαιδευτικούς και βοηθήστε να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Όχι για να γίνει πιο εύκολη η δουλειά μας, αλλά για να κάνουμε τη δουλειά μας (δάσκαλοι σπουδάσαμε για να γίνουμε, όχι νοσοκόμοι ούτε τίποτα άλλο πέρα από δάσκαλοι) και κυρίως για να είναι ασφαλή τα παιδιά σας και να περνάνε καλά στο σχολείο.

 

Υ.Γ. Σε νηπιαγωγείο που ήμουν έπεσε ο σοβάς στο δικό μου κεφάλι (ευτυχώς). Είχε πάχος 8 εκατοστά και μήκος 15, γιατί πολύ απλά ειδοποιούσαμε το δήμο ότι έχει ρωγμές και έστελναν συνεργείο που έβαζε επιπλέον σοβά από πάνω και τον έβαφε.

Στη διπλανή τάξη που αποτελούσε προέκταση του υπάρχοντος κτηρίου, στο σημείο που ενώθηκε με το παλιό, έπεσε όλο το ταβάνι. Η απάντηση των γονέων; Έλα καλέ, μην αφήνετε τα παιδιά να πάνε εκεί πέρα και όλα καλά. Δυστυχώς δεν είχαμε δικάιωμα να κλείσουμε το σχολείο για λόγους ασφαλείας και από τους 20 γονείς οι 18 άφησαν τα παιδιά τους (και δεν δούλευαν κιόλας).

Σε σχολείο δημοτικό πιτσιρίκι θέλησε να τρομάξει τη δασκάλα την ώρα που θα έμπαινε στην τάξη μετά το διάλειμμα. Η τάξη ήταν στον πρώτο όροφο. Κάγκελα ο δήμος έλεγε ότι ΘΑ βάλει. Το παιδί κρύφτηκε πίσω από την κουρτίνα, γλίστρισε και έπεσε και σκοτώθηκε. Η δασκάλα ακόμα είναι στα δικαστήρια.

Έχω πολλά άλλα να αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.cretalive.gr/new/111325/crete/Echasan_to_paidi_..._mesa_apto_scholeio_-_Sunelifthisan_duo_nipiagogoi

 

εδω ειναι το original αρθρο το οποιο επισης μιλαει για νηπιαγωγους...επισης οτι το παιδι δεν εφυγε απλως, πηρε και την τσαντουλα του, κανονικα, σαν κυριος.

Και το εψαχναν και για πολλες ωρες....ουτε θελω να σκεφτω μετα απο ποση ωρα το πηραν χαμπαρι οτι ελειπε....

 

Σου είπα ότι τα ΜΜΕ, είτε λόγω έλλειψης ενημέρωσης (δεν γνωρίζουν τι θα πει ολοήμερο σχολείο, πέρα από το ότι έχουν 2 νηπιαγωγούς) είτε για λόγους εντυπώσεων, δεν παρουσίασαν το περιστατικό όπως έγινε.

Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό.......και ούτε καιη εκπαίδευση ο μόνος τομέας που γίνεται.

 

Η δική μου πληροφόρηση προέρχεται από συναδέλφους (όχι φίλους) και από τη διεύθυνση πρωτοβάθμιας της περιοχής. Και μάλιστα εγώ έμαθα (από διαφορετικές πηγές) ότι το παιδί βρέθηκε μέσα σε 10 λεπτά σε διπλανή στο σχολείο εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Λαΐδα, δεν προσπάθησα να δικαιολογήσω τη νηπιαγωγό. Προσπάθησα από την αρχή (και προσπαθώ ακόμα για τελευταία φορα) να δώσω μια εικόνα του τι συμβαίνει στα νηπιαγωγεία.

Πολλά παιδιά για 1 μόνο άτομο. Αν συμβούν ταυτόχρονα 2 περιστατικά, αντικειμενικά δεν μπορεί να φροντίσει και τα 2. Κουτί πρώτων βοηθείών να έχει δίπλα της, την αιμορραγία δεν μπορεί να τη σταματήσει έτσι απλά.

Κακοτεχνίες στα σχολεία, δεν μπορεί να τις διορθώσει η νηπαιγωγός. Αν έχει αντιληφθεί κιόλας ότι υπάρχουν, γιατί όπως, είπα, σε φίλη μου έτυχε να καταφέρει παιδί να βάλει το κεφάλι του κάτω από τα κάγκελα και να σφηνώσει. Έγδαρε όλο του το πρόσωπο όπως μπήκε και μετά από τον τροχό της πυροσβεστική έπαθε έγκαυμα παρόλο που το είχε καλύψει η νηπιαγωγός. Δεν μπορούσε κανείς να φανταστεί ότι θα χωράει ένα κεφάλι από κάτω. Δεν μπορούσε κανέις να φανταστεί ότι το παιδί θα δοκιμάσει να το κάνει αυτό!

Μην ξεχνάμε και τη χρονική στιγμή μέσα στη σχολική χρονιά που συνέβη. ΟΚ να μιλάμε στα παιδιά, να βρούμε συνθηματικά ώστε να τρέχουν γρήγορα στην τάξη (άραγε έχει κανείς σας προσπαθήσει να μαζέψει 25 παιδιά να δει πόσο εύκολο είναι και πόσο γρήγορα γίνεται;), να τους εξηγήσουμε ότι από το σχολείο δεν φεύγουμε (η οικογένεια άραγε δεν πρέπει να πει κάτι και αυτή;)....Το σχολείο λειτουργούσε 1 εβδομάδα.....Γιατί το περιστατικό δεν έγινε την Παρασκευή που βγήκε στα ΜΜΕ, αλλά την Τρίτη.....

 

Και ξαναλέω, αν δεν αλλάξουν οι συνθήκες στα νηπιαγωγεία, αν δεν προσληφθεί προσωπικό αρμόδιο (νοσηλευτές και βοηθοί) να περιμένετε και άλλα παρόμοια περιστατικά.

Ας έρθετε και οι γονείς δίπλα στους εκπαιδευτικούς και βοηθήστε να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Όχι για να γίνει πιο εύκολη η δουλειά μας, αλλά για να κάνουμε τη δουλειά μας (δάσκαλοι σπουδάσαμε για να γίνουμε, όχι νοσοκόμοι ούτε τίποτα άλλο πέρα από δάσκαλοι) και κυρίως για να είναι ασφαλή τα παιδιά σας και να περνάνε καλά στο σχολείο.

 

Υ.Γ. Σε νηπιαγωγείο που ήμουν έπεσε ο σοβάς στο δικό μου κεφάλι (ευτυχώς). Είχε πάχος 8 εκατοστά και μήκος 15, γιατί πολύ απλά ειδοποιούσαμε το δήμο ότι έχει ρωγμές και έστελναν συνεργείο που έβαζε επιπλέον σοβά από πάνω και τον έβαφε.

Στη διπλανή τάξη που αποτελούσε προέκταση του υπάρχοντος κτηρίου, στο σημείο που ενώθηκε με το παλιό, έπεσε όλο το ταβάνι. Η απάντηση των γονέων; Έλα καλέ, μην αφήνετε τα παιδιά να πάνε εκεί πέρα και όλα καλά. Δυστυχώς δεν είχαμε δικάιωμα να κλείσουμε το σχολείο για λόγους ασφαλείας και από τους 20 γονείς οι 18 άφησαν τα παιδιά τους (και δεν δούλευαν κιόλας).

Σε σχολείο δημοτικό πιτσιρίκι θέλησε να τρομάξει τη δασκάλα την ώρα που θα έμπαινε στην τάξη μετά το διάλειμμα. Η τάξη ήταν στον πρώτο όροφο. Κάγκελα ο δήμος έλεγε ότι ΘΑ βάλει. Το παιδί κρύφτηκε πίσω από την κουρτίνα, γλίστρισε και έπεσε και σκοτώθηκε. Η δασκάλα ακόμα είναι στα δικαστήρια.

Έχω πολλά άλλα να αναφέρω.

Φυσικα και καταλαβαινουμε τι συμβαινει...για αυτο οπως εχω ξαναπει στις δασκαλες μας χιλια ευχαριστω λεω καθε μερα.

 

αυτο ειναι οντως θεμα τυχης (ατυχιας μαλλον)

Δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτο, αλλα εμενα θα με ικανοποιουσε αν απο την αρχη ηξερα τιςν υλικες-τεχνικες ελλειψεις. θα εκανα ο,τι μπορουσα για να βοηθησω

 

Φυσικα! Θα μπορουσα να μιλαω εκ του ασφαλους και να πω 'ααα..τι ατιθασο...Τα δικα μου ειναι τοσο ησυχα, δεν θα το εκαναν ποτε'...αλλα δεν παει ετσι. Ειναι αρχη του χρονου, ειναι τεσσαρων χρονων...μερικα εχουν πανικοβληθει. Ισως ειναι και η πρωτη φορα που φευγουν απο το σπιτι τους...ειναι η πιο επικινδυνη φαση πιστευω για να το σκασει καποιο και θελει διπλη προσοχη

Συμφωνουμε, κανενα προβλημα

 

Οι πρωτες βοηθειες και οι βασικες αρχες παιδιατρικης δεν ειναι στην υλη σας? Και οταν λες 'δασκαλοι' σπουδασαμε, δεν σημαινει να μαθετε και στο παιδι να ομαδοποιειται? Οταν σας αφηνουν ανηλικα ...μωρα παιδια στην ουσια δενε χετε την ευθυνη της φυλλαξης τους? Γιατι γραφοντας 'δασκαλοι σπουδασαμε' ειναι σαν αν μου λες οτι θα του μαθεις μονο την αλφαβητα. Αν ειναι να το κανεις αυτο, ε μην τα βγαζεις καθολου εξω στην αυλη...

 

Για τα τραγικα παραδειγματα που ανεφερες δεν εχω λογια..το θεμα ειναι να προλαβουμε καποιες καταστασεις....Και για αυτο προσωπικα κανω αυτην την κουβεντα εδω...

Οσον αφορα τα σχολεια μας, σε προαστιο της αθηνας, ειναι σε καλη κατασταση και οταν κατι λειπει, οργανωνομαστε και ο καθενας συνεισφερει οπως μπορει....

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες βοηθειες και οι βασικες αρχες παιδιατρικης δεν ειναι στην υλη σας? Και οταν λες 'δασκαλοι' σπουδασαμε, δεν σημαινει να μαθετε και στο παιδι να ομαδοποιειται? Οταν σας αφηνουν ανηλικα ...μωρα παιδια στην ουσια δενε χετε την ευθυνη της φυλλαξης τους? Γιατι γραφοντας 'δασκαλοι σπουδασαμε' ειναι σαν αν μου λες οτι θα του μαθεις μονο την αλφαβητα. Αν ειναι να το κανεις αυτο, ε μην τα βγαζεις καθολου εξω στην αυλη...

 

Λοιπόν, όχι. Στη δική μου σχολή δεν είχαμε ούτε αρχές παιδιατρικής ούτε πρώτες βοήθειες!

Αρχές παιδιατρικής καλώς και δεν είχαμε! Είναι αντικείμενο νοσοκόμων και γιατρών!

Πρώτες βοήθειες, όταν ως σύλλογος φοιτητών ζητήσαμε, η απάντηση (επίσημη) της σχολής ήταν υπάρχει παντού Ερυθρός Σταυρός που κάνει μαθήματα! (Στη σική μου πόλη δεν κάνουν μαθήματα πάντως, δεν ξέρω για αλλού).

 

Το ότι σπουδάσαμε δάσκαλοι, σημαίνει ότι (πρέπει να) κάνουμε δουλειά καθαρά εκπαιδευτική. Εκπαιδευτική δουλειά φυσικά και δεν είναι μόνο τα γράμματα και οι αριθμοί.

Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι το να είμαι καθαρίστρια, κοινωνικός λειτουργός, παιδίατρος, νοσοκόμα, τεχνίτης, μαραγκός, ψυχολόγος, αστυνόμος και τόσα άλλα που καλούμαι να κάνω και τα κάνω καθημερινά γιατί πολύ απλά αγαπάω αυτή τη δουλειά και αγαπάω τα πιτσιρίκια.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα ο καθενας με τις ικανοτητες του. Εσυ παλι εισαι ψυχραιμη και λογικη και επιφυλασσεσαι και φανταζομαι θα ειχες ακριβως την ιδια αντιμετωπιση, αν το παιδακι ειχε παθει κατι....

Ανοιχτηκε ενα θεμα εδω για να συζητηθει....γιατι αλλο? Ουτε δικαστες ειμαστε, ουτε οι γονεις.

Εσυ φανταζομαι δεν θες να το συζητησεις ...γιατι αν θες θα επρεπε να απαντησεις μια που ειρωνευτηκες την ερωτηση που εκανε η Eleni_k.

οκ λοιπον...στειρα αντιπολιτευση...

 

Όχι, οχι εποικοδομητική συζήτηση λέγεται αυτό.

 

Εμμακι δεν ξέρω τι θέλεις να ακούσεις. Έχεις πεισθεί μέσα σου ότι είναι θέμα τύχης να μην χαθεί ένα παιδί κι αν ποτέ συμβεί αυτό θα φταίνε όλοι εκτός της νηπιαγωγου. Επίσης κατά καιρούς έχεις εκθέσει διάφορους νόμους με όλα αυτά που ΔΕΝ υποχρεούται μια νηπιαγωγός να κάνει, τώρα αρχίζουμε να αμφιβάλλουμε κ για αυτά που μπορεί;

Κανείς δεν είπε ότι το επάγγελμα σου είναι εύκολο, εξάλλου γι αυτό το πλήρες δικό σας ωράριο αντιστοιχεί στο μισό όλων των άλλων υπαλλήλων. Και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ανέφερες σε γονείς κακοτεχνίες στην τάξη που θέτουν την ζωή των παιδιών τους σε κίνδυνο κι εκείνοι αδιαφόρησαν. Ζω μάλλον σε άλλο πλανήτη!

 

Ο Θεός βοηθός λοιπόν να μην ξανασυμβεί τέτοιο περιστατικό ποτέ...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, οχι εποικοδομητική συζήτηση λέγεται αυτό.

 

Εμμακι δεν ξέρω τι θέλεις να ακούσεις. Έχεις πεισθεί μέσα σου ότι είναι θέμα τύχης να μην χαθεί ένα παιδί κι αν ποτέ συμβεί αυτό θα φταίνε όλοι εκτός της νηπιαγωγου. Επίσης κατά καιρούς έχεις εκθέσει διάφορους νόμους με όλα αυτά που ΔΕΝ υποχρεούται μια νηπιαγωγός να κάνει, τώρα αρχίζουμε να αμφιβάλλουμε κ για αυτά που δεν μπορεί;

Κανείς δεν είπε ότι το επάγγελμα σου είναι εύκολο, εξάλλου γι αυτό το πλήρες δικό σας ωράριο αντιστοιχεί στο μισό όλων των άλλων υπαλλήλων. Και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ανέφερες σε γονείς κακοτεχνίες στην τάξη που θέτουν την ζωή των παιδιών τους σε κίνδυνο κι εκείνοι αδιαφόρησαν. Ζω μάλλον σε άλλο πλανήτη!

 

Ο Θεός βοηθός λοιπόν να μην ξανασυμβεί τέτοιο περιστατικό ποτέ...

 

 

Μην βάζετε στα γραφόμενα μου πράγματα που δεν είπα πουθενά!

 

Γιατί πουθενά δεν είπα ότι δεν είνια ευθύνη της νηπιαγωγού η ασφάλεια των παιδιών από τη στιγμή που έρχονται στην πόρτα του σχολείου μέχρι την ώρα που θα τα παραλάβει ο γονιός. (Αν θεωρείτε ότι κάπου το είπα, αρακαλώ παραθέστε το μου!!!!)

 

Πουθενά δεν είπα ότι δεν φταίει η νηπαιγωγός (αν το είπα κάπου, παρακαλώ παραθέστε το!!!). Αυτό που είπα και επιμένω, είναι ότι 1 άνθρωπος είναι αδύνατον να φυλάξει τόσα παιδιά σε μια αυλή όταν συμβεί κάποιο περιστατικό τραυματισμού (ακομα και να πούμε ότι αντιμετωπίζεται με ένα φορητό φαρμακείο, πρέπει να αφιερώσει 5 λεπτά τουλάχιστον στο παιδί. Στο χρόνο αυτό το άλλο παιδί θα έφευγε, πιστέψτε με!). Είναι, όμως, πράγματι ευθύνη της να μην φύγει παιδί.....θα πρέπει να έχει μάτια και στην πλάτη.....αδύνατον, αλλά έτσι είναι.

 

Και ναι! Είπα και ξαναλέω και επιμένω, ότι είναι θέμα τύχης που σε ανάλογες περιπτώσεις (1 νηπιαγωγός, παιδί που χτυπάει) δεν έχει ακουστεί να έχει φύγει κάποιο άλλο παιδί. Και ναι επιμένω, ότι από εδώ και πέρα, με τις συνθήκες που επικρατούν στα σχολεία, θεωρώ ότι δυστυχώς τα περιστατικά αυτά θα αυξηθούν.

 

Πάρτε το όπως θέλετε. Αυτή είναι η πραγματικότητα!

 

Και ναι! Το έχω πει και άλλη φορά αυτό το περιστατικό με τους γονείς που άφησαν τα παιδιά σε νηπιαγωγείο που έπεφτε το ταβάνι....Και εγώ δεν το πίστευα! Και δεν μπορούσα ούτε στην αυλή να τα απασχολήσω γιατί εκείνη τη μέρα έβρεχε.....

Δεν λέω ότι όλοι οι γονείς είναι αδιάφοροι. Ευτυχώς είναι πάρα πολλοί αυτοί που νοιάζονται. Όμως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, φαίνεται ότι οι περισσότεροι (18 από τους 20) θέλανε να περάσουν ένα πρωινό χωρίς τα παιδιά τους (δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο, από τη στιγμή που γνωρίζω ότι δεν δούλευαν)

Link to comment
Share on other sites

Emmaki, σίγουρα έχετε και σεις τα δίκια σας όμως στην τελευταία σου παράγραφο έχεις άδικο.Το οτι δε δουλεύουν οι γονείς δε σημαίνει οτι κ...βαράνε όλη μέρα.Δε ξέρεις αν έχουν άλλες υποχρεώσεις και γι' αυτό στείλανε τα παιδιά τους νηπιαγωγείο.Δε ξέρεις τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του.Είσαι άδικη σ' αυτό το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki, σίγουρα έχετε και σεις τα δίκια σας όμως στην τελευταία σου παράγραφο έχεις άδικο.Το οτι δε δουλεύουν οι γονείς δε σημαίνει οτι κ...βαράνε όλη μέρα.Δε ξέρεις αν έχουν άλλες υποχρεώσεις και γι' αυτό στείλανε τα παιδιά τους νηπιαγωγείο.Δε ξέρεις τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του.Είσαι άδικη σ' αυτό το σημείο.

 

Νόμιζα ότι έγινε κατανοητό ότι μιλάω για τους συγκεκριμένους γονείς και για τη συγκεκριμένη μέρα στο συγκεκριμένο σχολείο.

 

Για να το λέω και να επιμένω, κάτι παραπάνω ξέρω......

 

Και στην τελική, στη συγκεκριμένη περίπτωση που περιέγραψα (έπεφτε το ταβάνι, έξω έβρεχε και άφησαν τα παιδιά) την ευθύνη την είχα εξ' ολοκήρου εγώ αν τραυματιζόταν ένα παιδί. Επίσης, δεν είχα τη δυνατότητα να πω σήμερα το σχολείο είναι κλειστό λόγω επικινδυνότητας. ΑΥτό μπορεί να το πει μόνο ο προϊστάμενος και κανένας άλλος και ο προϊστάμενος όσες φορές και αν τον πήρα στο τηλέφωνο δεν ήταν στο γραφείο του. Δεν είχα καν τη δυνατότητα να απασχολήσω τα παιδιά έξω.....

 

Τι έκανα; Τα στρίμωξα σε μία γωνιά και δεν τα άφησα 4 ώρες να κουνηθούν στην κυριολεξία..... Ήταν καλό για τα παιδιά αυτό; Θεωρώ ότι δεν ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Τι να συζητάει κανείς, εδώ ένα παιδί έχεις και μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα μπορεί να συμβεί οτιδήποτε, είτε είσαι γονιός, είτε η γιαγιά, η νταντά, ο οποιοσδήποτε (τόσα ακούμε κάθε τόσο). Πόσο μάλλον στα ελληνικά σχολεία που έχουν το μαύρο τους το χάλι από κάθε άποψη.

Εγώ δεν έχω καμία σχέση με την εκπαίδευση αλλά αμφιβάλλω αν θα κατάφερνα να προσέχω ταυτόχρονα τόσα παιδιά χωρίς να προκύψει κάποια στιγμή κάτι.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα επισης να μου πειτε...στην προκειμενη περιπτωση ποιο ηταν το προβλημα της πολιτειας? Ηταν υπεραριθμα τα τμηματα? και αν ναι, ποσα παιδακια παραπανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω να σε αφορά αν οι γονείς οι συγκεκριμένοι πήγαν για καφέ ή είχαν κάποια δουλειά.Έχουν κάθε δικαίωμα να στείλουν τα παιδιά τους όπως και όλοι οι υπόλοιποι χωρίς να τους κρίνουν ή να τους σχολιάζουν αρνητικά.

Όσο για το θέμα του ταβανιού, δε μπορούσες να κινηθείς μέσω κάποιας άλλης οδού?Δηλαδή να το καταγγείλεις κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Klouzeau αυτά τα πράγματα κινούνται πολύ αργά και η γραφειοκρατία είναι τέτοια που αργούν ακόμη περισσότερο.

 

Ωραία η διαχείριση κρίσεων και οι πρώτες βοήθειες. Εννοείται ότι δεν τη διδασκόμαστε στη σχολή, δεν έχουμε τέτοια σεμινάρια (κι ας τα ζητάμε) και όσοι ξέρουν κάτι είναι επειδή ασχολήθηκαν οι ίδιοι (διέθεσαν χρονο και χρήμα).

 

(θυμηθείτε το στις επόμενες απεργίες που θα μιλάμε για τον αριθμό των νηπίων ανά νηπιαγωγό, για την επιμόρφωση και για το κτιριακό, να κάνετε λίγο υπομονή ή ακόμη καλύτερα να έρθετε μαζί μας στο δρόμο).

 

Σήμερα στο σχολείο ήμουν μπροστά σε ένα πεζούλι. Ένας πιτσιρικά θεώρησε σκόπιμο να σπρώξει κάποιον άλλο γιατί ήθελε να πηδήξει από το πεζούλι και ο άλλος τον εμπόδιζε με την παρουσία του. Ευτυχώς το παιδί έπεσε επάνω μου και "έσπασα" την πτώση. Περνάω το διάλειμμα σ' εκείνο το πεζούλι, γιατί είναι πολύ ψηλό. Αλλά έχω και δυο τσουλήθρες, δύο σκάλες και δύο τουαλέτες. Επίσης δύο χέρια και δύο πόδια (και καθόλου φωνή αυτές τις μέρες). μόνο. Μπορείτε να βοηθήσετε. Στα σίγουρα. Ειδικά με το κτιριακό. Φτιάξτε συλλόγους γονέων και απαιτήστε από τους δήμους. Το σχολείο σε εσάς ανήκει. Είναι σαν να έχει ξερόχορτα η αυλή σας και να φταίει η πυροσβεστική που έπιασε φωτιά.

 

Επίσης μιλήστε στα παιδιά σας. Πολύ. Ότι δεν πρέπει να είναι ποτέ μόνα τους εκτός σχολείου και σπιτιού. Σήμερα μίλησα στην τάξη μου για το περιστατικό και κάθε μέρα θα τους επαναλαμβάνω ότι δε φεύγουμε μόνοι μας τελεία και παύλα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά το σεντόνι έρχεται και η μαξιλαροθήκη.

 

Λαΐδα τα τμήματα είναι υπεράριθμα εξ ορισμού. Η αναλογία 1:25 είναι απαράδεκτη και για παιδαγωγικούς λόγους, αλλά και για λόγους ασφαλείας. Για να δουλέψεις σοβαρά και με ασφάλεια είσαι μάξιμουμ 1 :15 (και αυτό ανάλογα την ηλικία π.χ. στα 3 χρονα στον παιδικό ίσως να πρέπει να είναι και λιγότερα τα παιδιά).

 

Επίσης είναι απαράδεκτο το ότι δεν υπάρχει βοηθητικό προσωπικό, αλλά και νοσηλευτικό προσωπικό ιδιαίτερα στα μεγάλα σχολικά συγκροτήματα.

 

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πείτε.... και θα έχετε και δίκιο ....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki...το πιο ωραιο ποστ που διαβασα!!!

αναγνωριζεις τις δυσκολιες μεν, κανεις τα παντα για να προλαμβανεις ασχημες καταστασεις δε...και καταληγεις να κανεις κατι ακομη στα οσα κανεις μεχρι σημερα ...τους μιλας. Θα πεις δεν τους μιλαγες και πριν? Φυσικα...αλλα τους ξαναμιλας...

ουτε δικαιολογιες, ουτε κριτικη στην κριτικη...

Και η δικη σας δουλεια, οπως παρα πολλες πιστεψε με, εχει δυσκολιες...ειδικα στις ημερες μας, πολλες δυσκολιες.

Μονοι σας δεν μπορειτε πολλα....ουτε εμεις μονοι μας....Αν ενα σχολειο ειναι χαλια ως εγκατασταση και στελνουν γονεις τα παιδακια τους, δεν βρισκω δικαιολογια για τους γονεις...20 γονεις μπορουν να προσφερουν πολλα για να ειναι τα παιδακια τους ασφαλη.

Αν απο την αλλη, ενα παιδι παιρνει τη τσαντουλα του, φευγει και το ψαχνουν με τις ωρες, παλι δεν βρισκω δικαιολογια....Μικροατυχηματα θα συμβουν, ναι. Αλλα να φυγει το παιδι ειναι απερισκεψια, επιπολαιοτητα, λαθος!

Ως γονιος κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να βοηθησω την κατασταση, και πολλοι αλλοι μαζι μου, ευτυχως.

Για καλη μου τυχη , ως τωρα ως μητερα, εχω συναντησει παιδαγωγους ανταξιους της ιδιοτητας τους...ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ! Και -το πιστευω- οτι οι περισσοτεροι ειναι ετσι. Αυτοι οι ιδιοι λοιπον δεν δικαιολογουν να 'χασουν' ενα παιδακι....οπως εγω δεν με δικαιολογω στο να ρισκαρω απο επιπολαιοτητα να καταστρεψω τον εργοδοτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρεπει να ειμαστε ευγνωμονες που δεν ειμαστε στην θεση των γονιων που τους πειραν να τους πουν οτι χαθηκε το παιδι τους. Και εγω ακομη παραπανω γιατι μια συκεκριμενη μερα δεν ηξεραν αν το παιδι ειχε σχολασει ή ηταν στο σχολειο (στο Βελγιο οχι στην Ελλαδα).

Σας εχουν παρει τηλεφωνο απο το σχολειο? Πως νιωθεται? Γιατι εμενα παει η ψυχη μου στην Κουλουρη (απο τις Βρυξελλες στην Κουλουρη).

 

Miriki μιλας για μια αναλογια 1στα 15 ομως και παλι μπορει να συνεβαινε κατι τετοιο. Και νοσηλευτης να υπηρχε στο σχολειο και 2 δασκαλες παλι θα μπορουσε ενα παιδακι να το σκασει. Ο νοσηλευτης θα ηταν στον χωρο του και θα επλεκε πλουβερ γιατι οπως και πολυ σωστα εχουμε αναλυσει οτι δεν ειναι δουλεια του εκπαιδευτικου να δινει φαρμακα, ετσι δεν ειναι και δουλεια του νοσηλευτη να επιτηρει τα παιδια στο διαλειμα.. Που εγινε το συμβαν? Στην ταξη? καποιος θα επρεπε να παει να ειδοποησει τον νοσηλευτη. Η δασκαλα αφηνοντας μονα τους ενα παιδακι μεσα στα αιματα (το μετακινεις αν δεν ξερεις γιατι αιμοραγει?) και τα υπολοιπα 10 -20- 30 μεσα στην ταξη? Ειμαστε σιγουροι οτι το 1 απο τα 10 δεν θα ηταν αυτο που θα το εσκαγε? Θα επρεπε να ειναι 30 για να το σκασει ενα??

Κακα τα ψεματα οση εκπιαδευση και να εχεις πανικοβαλεσε οταν βλεπεις αιμα ετσι δεν ειναι? Εγω εχω τυχει να τα χασει νοσηλευτικο προσωπικο στο αιματολογικο του νοσοκομειου και να περιμενει τους γιατρους απο τα επειγοντα να χειριστουν την κατασταση (για να μην πω για οταν γεννησα που εκτος του οτι χε... και ο γιατρος οι νοσκομες της βαρδιας αφου δεν μπορουσαν να διαχειριστουν την κατασταση δεν ξαναπατησαν στο δωματιο μου)..

Σιγουρα πρεπει να πουμε στα παιδια μας οτι δεν πρεπει να φευγουν απο το σχολειο. Και οι δασκαλοι πρεπει να τους το πουν και να τα προσεχουν οσο μπορουν (γιατι υπαρχουν και καποιοι που ασχολουνται με το κινητο τους αντι για τα παιδακι)Αν ομως το παιδακι που το σκασε ηταν μπλεγμενο και πανικοβληθηκε και αυτο?

Και τελικα πως βγηκε? απο την πορτα που ηταν ανοικτη? απο που?

 

Στην προκειμενη περιπτωση ειναι πολυ να ζηταμε νοσηλευτη σε τοσο μικρη σχολικη μοναδα... Συνηθιζεται στην Ευρωπη? γιατι εγω μονο σε αμερικανικες ταινιες και σειρες το εχω δει και παλι σε μεγαλες σχολικες μοναδες...Θα μπορουσαμε οι γονεις να ζητησουμε πχ οι εκπαιδευτικοι να εχουν γνωσεις πρωτων βοηθειων αλλα και παλι νομιζω οτι υπαρχουν καταστασεις που δεν μπορουμε να χειριστουμε.

 

Α! και κατι ακομη αν στο νηπιο πρεπει να ειναι 1 στα 15 φανταζομαι οτι αντιστοιχη αναλογια θα πρεπει να εχει και στην 1η Δημοτικου και παει λεγοντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω, δεν έχω παιδί νηπιαγωγείου προς το παρόν, δεν έχω ψάξει τις πραγματικές συνθήκες που επικρατούν στα νηπιαγωγία. Και μετά από όλα όσα διάβασα θα έλεγα ευτυχώς γιατί μάλλον από αύριο απλώς δεν θα το ξαναπήγαινα. Άθλιες συνθήκες εργασίας με μεγάλο ρίσκο, εργαζόμενη δεν μπορεί να βρει τον προϊστάμενο της για να κλείσει το σχολείο λόγω επικυνδινότητας και στριμώχνει όλα τα παιδιά για 4 ώρες σε μια γωνία και χωρίς να της φύγει κανένα από τα κάγκελα του σχολείου, χωρίς να πέσει κανένα παιδί από την ταράτσα, χωρίς να καρφώσει παιδι με πέτρα το κούτελο του, επιστρέφει τα παιδιά στους ανεύθυνους γονείς (που υποθέτω ότι ξέραν την κατάσταση σωστα???).

 

Και σχετικά με το τελευταίο που έχω στην παρένθεση, όταν ερχόντουσαν οι γονείς για να αφήσουν τα παιδιά τους (πριν το πρωινο τους καφέ) τους είπες έναν προς έναν οτι τα ταβάνι πέφτει, έξω βρέχει και δεν μπορώ να βρω τον προϊστάμενο μου πουθενά για να δώσει εντολή για κλείσιμο του σχολείου? Και εκείνες αμέριμνες ανανεώσανε το κραγιον και φύγανε? Όλες? Πες ότι είχες 30 παιδιά....... 30 μαμάδες τα αφήσανε? Κάτι δεν μου πάει καλά κοπελιά!!!!

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι? Όπως γίνονται ασκήσεις για το σεισμό (που υποθέτω ότι εαν γίνει πραγματικός σεισμός και κάποιο παιδί μείνει μέσα, εδώ μέσα θα λέμε ότι το παιδί δεν τα έπαιρνε ευκόλα ή όταν κάνανε τις συγκεκριμένες ασκήσεις εκείνος έκανε κοπάνα και τι να κάνει η νηπιαγωγός) δεν μπορούν να γίνουν ανάλογες ασκήσεις emergency όπου κάποια παιδιά, τα πιο ήσυχα ίσως, να "φυλάνε" τα υπόλοιπα, κάτι σαν παιχνίδι. Και κάθε φορά διαφορετικές ομάδες. Τα παιδιά σ' αυτήν την ηλικία όταν γυρνάνε σπίτι τους ζητάνε από την μαμά τους ή από τα πιθανά αδέρφια τους να παίξουνε "σχολείο" να κάνουν την δασκάλα και ο/οι άλλος/οι τα παιδιά. Δεν είμαι νηπιαγωγός αλλά είμαι μητέρα που της έχουν πεταχτεί τα μάτια έξω με αυτά που διαβάζει:shock::shock::shock::shock: Και αν πραγματικά είναι τόσο άθλιες οι συνθήκες στα νηπιαγωγεία καλό θα ήταν να απεργήσετε για αυτό και όχι για τις μειώσεις μισθών.

 

Συγνώμη εαν προσέβαλα κάποιον αλλά πραγματικά μπήκα στην θέση του πατέρα που έχασε το παιδί του, που υποθέτω ότι δεν τον έχει εκπαιδεύσει για να δραπετεύει!!!! Το διάβασα και αυτό!!!!! Μόνο που εγώ δεν θα έδινα μόνο 100 Ευρώ για μήνυση προς τις/την νηπιαγωγό/ους και άλλα 1000 Ευρώ για μήνυση προς τους υπολλοίπους (δήμό, υπουργό παιδείας, όλους, όλους, όλους).

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ποστ της λαιδας, μέχρι κ το κόμμα. Ευτυχώς, κι εμάς μέχρι ώρας οι παιδαγωγοί που ασχολήθηκαν με τα παιδιά μου ήταν ο,τι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί.

 

Μιρικι, νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, πολύ θα ήθελα να ήσουν νηπιαγωγός μας! Συμφωνώ με τα ποστς σου, δεν μένεις σε αυτά που πρέπει να κανείς, προσπαθείς πάντα για το παραπάνω. Μπράβο σου, ελπίζω οι γονείς που συναναστρέφεσαι να έχουν αντιληφθεί τί θησαυρός τους έτυχε!

 

Ναι, να κάνουμε όση υπομονή χρειάζεται κ να βρεθούμε μαζί σας σε πορείες, πρωτοβάθμιες, ή οπουδήποτε αλλού χρειαστεί. Τα δύο τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με τα νηπιαγωγεία οι απεργίες σας αφορούν την αξιολόγηση που ΔΕΝ δέχεστε, τις παραπάνω ώρες που ΔΕΝ δέχεστε και την μείωση μισθού που επίσης δεν δέχεστε - και με το δίκιο σας... Δεν είδα πουθενά αίτημα για ακατάλληλες κτιριακές εγκαταστάσεις, ή έλκάτι παρεμφερές που αφορά την ασφάλεια των παιδιών κ την ομαλή λειτουργία του νηπιαγωγείου. Ακόμα κ σε αυτές τις εποχές που ΔΕΝ πποντάρουμε στο κράτος πρόνοιας που ΔΕΝ έχουμε, μπορείτε πάντα να βασιστειτε στους γονείς. Έχετε προσπαθήσει κι έχετε βρει τοίχο;

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω πως ''οσα φερνει η ωρα...'' Και δεν νομιζω πως υπαρχει κανενας επαγγελματιας σε κανενα χωρο που α)θα ειναι σε θεση μονος του να ελεγξει-προνοησει-προλαβει τα παντα στη δουλεια του και δεν θα κανει λαθος.

β)Η εμπειρια απο μονη της και η εκπαιδευση δεν ειναι πανακεια.Εμπειροι οδηγοι εχουν προκαλεσει σοβαροτατα τροχαια,εκπαιδευμενοι πιλοτοι επεσαν με τα αεροπλανα τους κ.ο.κ Ολοι μπορουν να χασουν καποια στιγμη τον ελεγχο.

γ)Γιατι μια νηπιαγωγος δεν μπορει να πανικοβληθει?Θα μπορουσε και να εχει λιποθυμησει κι η ιδια στη θεα του αιματος,δεν σημαινει οτι εξ ορισμου οταν δουλευεις με παιδια μπορεις να αντεξεις και να κανεις τα παντα γιατι τοτε στα νηπιαγωγεια θα διοριζονταν Ο.Υ.Καδες

Επισης νομιζω πως υπαρχει μια μικρη διαφορα αναμεσα στο να ''χασεις'' ενα παιδι(δηλ να μην εχεις την προσοχη σου 100% στα παιδια κι ετσι καποιο να χαθει η απομακρυνθει απο αλλους),κι αλλο να το σκασει που σημαινει οτι το παιδι επιμελως θελει να ξεφυγει απο την προσοχη της δασκαλας και ψαχνει την καταλληλη ευκαιρια.

Για να μην παρεξηγηθω θεωρω σωστο η νηπιαγωγος να υποστει τις συνεπειες του νομου.Αλλο αυτο κι αλλο να λεμε οτι ντε και καλα πρεπει να ειναι αλανθαστη γιατι ειναι νηπιαγωγος.Ειδικα οταν οι συνθηκες ασφαλειας κι εργασιας απ οτι διαβαζω ειναι απαραδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το ποστ της λαιδας, μέχρι κ το κόμμα. Ευτυχώς, κι εμάς μέχρι ώρας οι παιδαγωγοί που ασχολήθηκαν με τα παιδιά μου ήταν ο,τι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί.

 

Μιρικι, νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, πολύ θα ήθελα να ήσουν νηπιαγωγός μας! Συμφωνώ με τα ποστς σου, δεν μένεις σε αυτά που πρέπει να κανείς, προσπαθείς πάντα για το παραπάνω. Μπράβο σου, ελπίζω οι γονείς που συναναστρέφεσαι να έχουν αντιληφθεί τί θησαυρός τους έτυχε!

 

Ναι, να κάνουμε όση υπομονή χρειάζεται κ να βρεθούμε μαζί σας σε πορείες, πρωτοβάθμιες, ή οπουδήποτε αλλού χρειαστεί. Τα δύο τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με τα νηπιαγωγεία οι απεργίες σας αφορούν την αξιολόγηση που ΔΕΝ δέχεστε, τις παραπάνω ώρες που ΔΕΝ δέχεστε και την μείωση μισθού που επίσης δεν δέχεστε - και με το δίκιο σας... Δεν είδα πουθενά αίτημα για ακατάλληλες κτιριακές εγκαταστάσεις, ή έλκάτι παρεμφερές που αφορά την ασφάλεια των παιδιών κ την ομαλή λειτουργία του νηπιαγωγείου. Ακόμα κ σε αυτές τις εποχές που ΔΕΝ πποντάρουμε στο κράτος πρόνοιας που ΔΕΝ έχουμε, μπορείτε πάντα να βασιστειτε στους γονείς. Έχετε προσπαθήσει κι έχετε βρει τοίχο;

 

Όχι τοίχο Ελένη μου. Ντουβάρια. (ευχαριστώ για τα καλά λόγια, αλλά δεν είμαι εγώ το σπέσιαλ είμαι ο μέσος όρος). Εδώ δεν ανοίγανε τα φαγητά που έφεραν να στήσουν το Χριστουγεννιάτικο μπουφέ είχαν την απαίτηση να το κάνω εγώ την ώρα που συντόνιζα τα παιδιά για την ... υπερπαραγωγή μας. Από τα μέσα Σεπτεμβρίου είχα ενημερώσει ότι δε δούλευε ο καυστήρας και ήρθαν το Δεκέμβρη να παραπονεθούν ότι τα παιδιά κρυώνουν, λες κι εγώ φορούσα τα γουναρικά μου κι ήμουν ΟΚ.

 

Και να στο πω κι αλλιώς δεν αναλαμβάνω ούτε για ένα λεπτό (λεπτό της ώρας αλλά και λεπτό του ευρώ) παραπάνω την ευθύνη των παιδιών στο θέατρο του παραλόγου που ζω κάθε μέρα. Η τουαλέτα στην αυλή (17 σκαλιά πιο κάτω χωρίς καμιά ελπίδα για οπτική επαφή). Ένα να μου γλιστρίσει εγώ θα πάω μέσα, αλλά οι μαμάδες ήδη διαμαρτύρονται γιατί δεν τα αφήνουμε να πάνε τουαλέτα όποτε θέλουν. Μα αφού περνάνε μπροστά από την τουαλέτα κάθε πρωί για να τα φέρουν και κάθε απόγευμα για να τα πάρουν. Είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουν τι γίνεται;

 

Θα συνεχίσω μάλλον αύριο ξύπνησε ο μικρός....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει τι σημασία έχει πόσα παιδιά είναι στην τάξη. Και πέντε παιδάκια να έχει η δασκάλα, αν το ένα χρειάζεται την άμεση φροντίδα της, είναι πιθανό κάποιο από τα άλλα να βρει ευκαιρία να το σκάσει. Ο μόνος τρόπος να μην χάσεις ποτέ παιδί είναι να το έχεις συνέχεια κλεισμένο μέσα. Την τακτική αυτή εφαρμόζει ο παιδικός σταθμός που είναι κοντά στο σπίτι μας (ιδιωτικός, γιατί στην Αγγλία δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί): απλούστατα δεν βγάζουν ποτέ τα παιδιά από την τάξη. Είναι στον πρώτο όροφο, δεν έχουν προαύλιο, μόνο μια μεγάλη ταράτσα με κάγκελα και ποτέ δεν έχω δει παιδάκια να παίζουν έξω.

 

Θεωρώ ότι αν τα πράγματα έγιναν όπως νομίζουμε ότι έγιναν, η μύνηση προς τη νηπιαγωγό είναι υπερβολική και άδικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει τι σημασία έχει πόσα παιδιά είναι στην τάξη. Και πέντε παιδάκια να έχει η δασκάλα, αν το ένα χρειάζεται την άμεση φροντίδα της, είναι πιθανό κάποιο από τα άλλα να βρει ευκαιρία να το σκάσει. Ο μόνος τρόπος να μην χάσεις ποτέ παιδί είναι να το έχεις συνέχεια κλεισμένο μέσα. Την τακτική αυτή εφαρμόζει ο παιδικός σταθμός που είναι κοντά στο σπίτι μας (ιδιωτικός, γιατί στην Αγγλία δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί): απλούστατα δεν βγάζουν ποτέ τα παιδιά από την τάξη. Είναι στον πρώτο όροφο, δεν έχουν προαύλιο, μόνο μια μεγάλη ταράτσα με κάγκελα και ποτέ δεν έχω δει παιδάκια να παίζουν έξω.

 

Θεωρώ ότι αν τα πράγματα έγιναν όπως νομίζουμε ότι έγιναν, η μύνηση προς τη νηπιαγωγό είναι υπερβολική και άδικη.

 

Νομιζω οτι αλλο παιδικος σταθμος και αλλο νηπιαγωγιο. Και εδω στον παιδικο σπανια τους εβγαζαν στην πισω αυλη αλλα λιγους μηνες μετα στο προνηπιο τους πανε και εκδρομη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δούλευα στο τμήμα των 2,5-3 ετών σε μεγάλο ιδιωτικό σχολείο της Αθήνας. Τα παιδιά τα βγάζαμε έξω στην αυλή 1,30 ώρα την ημέρα και τα πηγαίναμε κανονικά εκδρομές με τα παιδιά του προνηπίου (θέατρα, ζωολογικό κήπο, πυροσβεστικό σταθμό κλπ).

Έχει νοσοκόμα στο σχολείο αλλά υπήρχαν μέρες που έλειπε γιατί άνθρωπος είναι αρρωσταίνει που και που, οπότε όταν συνέβαινε αυτό εμείς φροντίζαμε τα παιδια που χτυπούσαν. Είναι και θέμα συγκυριών. Η κακιά η ώρα ή η άτυχη στιγμή μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε αλλά βοηθάει αν είσαι σίγουρος ότι πληρούνται κάποιες προδιαγραφές που κάνουν τη ζωή σου πιό εύκολη πχ οι γύρω πόρτες να είναι κλειδωμένες, τα παιδιά να μην χωράνε να περάσουν μέσα από τα κάγκελα κλπ.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αρκετα ποστ, οχι ολα οποτε συγνωμη αν επαναλαμβανομαι.

Για μενα εχουν και οι δυο πλευρες δικαιο,γονεις και νηπιαγωνοι δηλαδη. Θα ημουν εξαλλη αν χανοταν το παιδι μου. Και θα ενιωθα φοβερα αδικημενη αν κατηγορουμουν για ανευθυνοτητα επειδη δεν ειμαι υπερηρωας νηπιαγωγος.

Πρεπει να υπολογιζουμε και τις συνθηκες οι οποιες παιζουν τεραστιο ρολο και δεν ειναι μια απλη δικαιολογια κατα τη γνωμη μου.

Δεν ειναι λογικο να ειναι μια κοπελα μονη της και υπευθυνη για ολα τα παιδια. Θα επρεπε παντα να υπαρχει και δευτερο ατομο. Θα μου πειτε παλι το κρατος φταιει? Ε ναι στην προκειμενη περιπτωση αυτο θα πω. Δεν μπορω να κατηγορησω μια κοπελα επειδη δεν ειχε ματια στην πλατη και δεν προλαβε το πιτσιρικι που πηδηξε τα καγκελα. Θα επρεπε να υπαρχει σωστη περιφραξη του σχολειου (πιο ψηλα καγκελα,κλειδωμενη πορτα). Και ουτε γινεται επειδη ειναι μονοθεσιο τα παιδια να ειναι ολη μερα κλεισμενα μεσα. Αρα ουτε σε αυτο φταιει η κοπελα.

Απτην αλλη θα επρεπε να ενημερωσει αμεσα τους γονεις για την απουσια του παιδιου και την αστυνομια και οχι να το μαθουν μετα απο ωρες (αυτο καταλαβα τουλαχιστον οτι εγινε).Και ουτε επρεπε να αφησει τα παιδια μονα τους στην αυλη.Το παιδακι θα μπορουσε να το σκασει και ενω η νηπιαγωγος ειχε γυρισμενη την πλατη, οποτε ανεξαρτητα με αυτο το γεγονος, απλα δεν αφηνεις 25 παιδια μονα τους για να κοιταξεις ενα με ματωμενη μυτη.

Απλα ας ειμαστε λογικοι. Νομικα εχει την ευθυνη αλλα νομιζω οτι με αυτες τις συνθηκες δεν ειναι δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αλλο παιδικος σταθμος και αλλο νηπιαγωγιο. Και εδω στον παιδικο σπανια τους εβγαζαν στην πισω αυλη αλλα λιγους μηνες μετα στο προνηπιο τους πανε και εκδρομη...

Όταν είπα παιδικό σταθμό εννοούσα για παιδάκια μέχρι 3-4 χρονών. Όλα μπουζουριασμένα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα παιδικό σταθμό εννοούσα για παιδάκια μέχρι 3-4 χρονών. Όλα μπουζουριασμένα μέσα.

 

Sto Belgio ta magalonoume pio grigora (tromara mas). Apo 2.5 pane ekdromes (to 5ari mou theloun na to pane kai 3imeri)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...