Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχασαν το παιδί από το νηπιαγωγείο...


Recommended Posts

Εγώ πάλι με όλα αυτα που διάβασα σκέφτομαι πως αν δεν έχεις λεφτά, δεν επιβιώνεις. Σε έναν ιδιωτικό σταθμό έχεις απαιτήσεις. Αν συμβεί κάτι τους τα χώνεις κ σε προσέχουν λίγο. Στον δημόσιο έχουν πελαγώσει κ οινηπιαγωγοί. Εγώ έχω ένα παιδί, δεν δουλεύω κ έρχονται ώρες που απο την κούραση κ την εξάντληση, μου ρχεται να βάλω τα κλάματα. Πως μια κοπέλα θα κοιτάξει 30 παιδιά;;; Επίσης πολλες΄φορες λέμε ότι στους δημόσιους σταθμούς οι νηπιαγωγοί δεν δίνουν σημασία στα παιδιά, δεν κάνουν δραστηριότητες κτλ. Μα μπορούν;;;;;;;μπορούν 30 παιδιά να συγχρονιστούν κάν λειτουργήσουν σαν ομάδα;;;

Δυστυχώς έρχονται χειρότερες μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΚ απάντησέ μου σε κάτι απλό.

 

Ένα παιδί μέσα στην τάξη κάνει εμετό και πασαλείβεται πατόκορφα. Κατά τη γνώμη σου, τι είναι σωστό να κάνει η νηπιαγωγός;

Εχω ηδη απαντησει! Αν καταρχην πιστευει οτι εχει προβλημα και οτι δεν μπορει να ειναι μονη με ολα αυτα τα παιδια, να εχει ενημερωσει γραπτως, ωστε οι γονεις να αναλογιστουν τι ειναι καλυτερο για τα παιδια τους. Ετσι μαλιστα ειναι και οι δυο πλευρες 'καλυμενοι'.

Δευτερον θα πρεπει να φροντισουν να ελαχιστοποιησουν τυχον ρισκο που εχει το σχολειο (πορτες ανοιχτες, καγκελα που ειναι ευκολο να φυγουν απο εκει παιδια, σκαλες που δεν πρεπει να ανεβοκατεβαινουν τα παιδια κλπ).

Απο εκει και περα, σιγουρα θα υπαρξουν μικροατυχηματα (πχ να ανεβει ενα παιδακι στην καρεκλα και να πεσει). Αλλα οι πιθανοτητες να παθει κατι ειναι πολυυυυυ μικροτερες απο το να φυγει το παιδι απο το σχολειο και να γυριζει μονο του στους δρομους.:shock:.

Θυμαμαι εμενα στο νηπιαγωγειο ας πουμε, συχνα γινονταν κατι που η δασκαλα επρεπε να βοηθησει ενα αλλο παιδακι. Η μας εβαζαν ολα μεσα στην ταξη, ωστε να μας ελεγχει καλυτερα εστω και απο μακρυα (απο τις βρυσες υπυρχε οπτικη επαφη) η φωναζαν καποια αλλη δασκαλα. Σε αυτην την περιπτωση ισως να φωναζε την διευθυντρια ας πουμε....

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να το φροντίσεις. Το μόνο που ίσως να μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις 1-2 πιτσιρίκια να τρέξουν να φέρουν κάποιον ακόμα (π.χ. διευθύντρια, καθαρίστηρια, όποιον ενήλικα υπάρχει τέλος πάντων) απλά για να βλέπει, αν και τότε κάποιοι μπορεί να αρχίσουν τα "δεν είναι δουλειά μου".

 

στο νηπιαγωγειο δεν υπαρχει ουτε καθαριστρια ουτε αλλο βοηθητικο προσωπικο..

Link to comment
Share on other sites

α, και εγω δεν τα βαζω μονο με τη νηπιαγωγο (για εμενα φταιει) αλλα με ολους οσους εχουν ευθυνη (διευθυντρια, δημαρχο, οποινδηποτε αρμοδιο). Και μηνυση θα τους εκανα και αν παθαινε κατι το παιδι μου δεν ξερω και εγω τι αλλο θα εκανα!

Ειναι τοσο σημαντικη η ασφαλεια των παιδιων μας, που δεν χωρανε 'παραθυρακια' και δικαιολογιες.

Ακριβως,το παιδι εφυγε απο τον παιδικο αρα απο εκει θα ζητησω τον λογο.Δεν ξερω βρε παιδια αλλα αυτα ειναι σοβαρα θεματα.Μακαri να αποδοθουν οι ευθυνες και να μην κουκουλωθει το θεμα οπως πολλα ,ειναι κριμα γιατι μιλαμε για τις ζωες των παιδων μας.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη απαντησει! Αν καταρχην πιστευει οτι εχει προβλημα και οτι δεν μπορει να ειναι μονη με ολα αυτα τα παιδια, να εχει ενημερωσει γραπτως, ωστε οι γονεις να αναλογιστουν τι ειναι καλυτερο για τα παιδια τους. Ετσι μαλιστα ειναι και οι δυο πλευρες 'καλυμενοι'.

 

Σε αυτην την περιπτωση ισως να φωναζε την διευθυντρια ας πουμε....

 

Μα όταν ξέρεις ότι είναι η μοναδική δασκάλα στο σχολείο τι να την κάνεις την γραπτή ενημέρωση; Γιατί αυτό το γνωρίζουν οι γονείς.

 

Και βέβαια θα προτιμούσε να μην είναι μόνη αλλά δυστυχώς δεν αποφασίζει η ίδια..ιδίως τώρα που θα χειροτερέψουν οι συνθήκες και θα είναι περισσότερα τα παιδιά ανά μια νηπιαγωγό άστα...χάλια μαύρα..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα όταν ξέρεις ότι είναι η μοναδική δασκάλα στο σχολείο τι να την κάνεις την γραπτή ενημέρωση; Γιατί αυτό το γνωρίζουν οι γονείς. Και βέβαια θα προτιμούσε να μην είναι μόνη αλλά δυστυχώς δεν αποφασίζει η ίδια..

ναι αλλα εγω (και πολλες σαν και εμενα) αν επαιρνα ενα χαρτι απο την δασκαλα οτι ΔΕΝ μπορει θα εψαχνα να βρω λυση, και αν δεν γινονταν τιποτα ΔΕΝ θα αφηνα εκει το παιδι μου.

Εχω δικαιωμα νομιζω να ξερω οτι το παιδι μου βρισκεται σε κινδυνο....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη απαντησει! Αν καταρχην πιστευει οτι εχει προβλημα και οτι δεν μπορει να ειναι μονη με ολα αυτα τα παιδια, να εχει ενημερωσει γραπτως, ωστε οι γονεις να αναλογιστουν τι ειναι καλυτερο για τα παιδια τους. Ετσι μαλιστα ειναι και οι δυο πλευρες 'καλυμενοι'.

Δευτερον θα πρεπει να φροντισουν να ελαχιστοποιησουν τυχον ρισκο που εχει το σχολειο (πορτες ανοιχτες, καγκελα που ειναι ευκολο να φυγουν απο εκει παιδια, σκαλες που δεν πρεπει να ανεβοκατεβαινουν τα παιδια κλπ).

Απο εκει και περα, σιγουρα θα υπαρξουν μικροατυχηματα (πχ να ανεβει ενα παιδακι στην καρεκλα και να πεσει). Αλλα οι πιθανοτητες να παθει κατι ειναι πολυυυυυ μικροτερες απο το να φυγει το παιδι απο το σχολειο και να γυριζει μονο του στους δρομους.:shock:.

Θυμαμαι εμενα στο νηπιαγωγειο ας πουμε, συχνα γινονταν κατι που η δασκαλα επρεπε να βοηθησει ενα αλλο παιδακι. Η μας εβαζαν ολα μεσα στην ταξη, ωστε να μας ελεγχει καλυτερα εστω και απο μακρυα (απο τις βρυσες υπυρχε οπτικη επαφη) η φωναζαν καποια αλλη δασκαλα. Σε αυτην την περιπτωση ισως να φωναζε την διευθυντρια ας πουμε....

Δεν μου απάντησες τι θα ήθελες να κάνει η δασκάλα με το παιδί που έχει κάνει εμετό. Να πάει να το πλύνει ή να το αφήσει με τους εμετούς στο πρόσωπο και στα ρούχα;

 

Αν είχε στείλει γράμμα στους γονείς τι θα είχε γίνει; Θα πήγαιναν οι γονείς θα φυλάνε καραούλι;

 

Και η διευθύντρια τι θα έκανε με τα παιδιά της δικής της τάξης (το σχολείο ηταν διθέσιο αν θυμάμαι καλά, άρα υπήρχαν 2 δασκάλες και δύο τάξεις) αν δεν χώραγαν όλα στη μία τάξη;

 

Και πώς θα φώναζε τη διευθύντρια αν δεν είχε κινητό τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,το παιδι εφυγε απο τον παιδικο αρα απο εκει θα ζητησω τον λογο.Δεν ξερω βρε παιδια αλλα αυτα ειναι σοβαρα θεματα.Μακαri να αποδοθουν οι ευθυνες και να μην κουκουλωθει το θεμα οπως πολλα ,ειναι κριμα γιατι μιλαμε για τις ζωες των παιδων μας.

Από τον παιδικό να ζητήσεις, και συγκεκριμένα από τους ιδιοκτήτες (στην προκειμένη περίπτωση το Δήμο). Από τη δασκάλα δεν ξέρω γιατί ζητάς, εκτός αν πιστεύεις ότι όταν ένα παιδί πάθει ατύχημα, ανοίγει η μύτη του, κάνει κακά επάνω του, κάνει εμετό, λιποθυμήσει κλπ η δασκάλα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να βγαίνει από την τάξη, αλλά να αφήνει το παιδί εκεί μέχρι να έρθουν οι γονείς του να το πάρουν και να το φροντίσουν/καθαρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινουμε την αδυναμια της νηπιαγωγου να χειριστει τετοιες καταστασεις, ανθρωπινο ειναι και μπορει να τυχει ανετα σε μας και στο σπιτι μας ακομα, αλλα αν σου τυχει το κακο θες να κρεμασεις απο τα αντερα οποιον θεωρεις υπευθυνο. Νομιζω οτι απο αυτην την ιστορια καταρχας αντλουμε την πεποιθηση οτι πρεπει να εκπαιδευσουμε τα παιδια μας οσο περισσοτερο γινεται στο να καθονται στα αυγα τους οταν πανε σχολειο και να μη προσπαθουν να αποδρασουν απο το αλκατραζ. Ειναι δυσκολο το ξερω αλλα τουλαχιστον ας κανουμε οτι περναει απο το χερι μας. Εγω τον τρομοκρατω σε καθε ευκαιρια, δεν πειραζει με τοσα που γινονται ο φοβος φυλαει τα ερμα.

 

Αν γραφουμε στα $%% τη νηπιαγωγο και πηδαμε μαντρες για να φυγουμε απο τα νηπια, ειμαστε χυμα στο κυμα και παραταμε πορτες ανοιχτες τοτε διδασκουμε και στο παιδι μας αλλα και στα αλλα παιδια να κανουν παρομοιες βλακειες. Εδω η χωρα διαλυεται και περιμενουμε απο τον καθε δημαρχο να βαλει μπαρες και να προσλαβει προσωπικο? Ονειρο θερινης νυχτος φοβαμαι. Μονο στην περιπτωση που θα συμβει το κακο και παλι αμφιβαλω αν θα ξεκουνηθουνε.

 

Και δεν χρειαζομαστε κανενα γραμμα απο τη νηπιαγωγο για να γνωριζουμε οτι ειναι μονη με ενα τσουρμο παιδια κι αν συμβει κατι κακο δεν θα μπορεσει να τα ελεγξει. Ετσι οπως λειτουργει το συστημα δεν μπορει να κανει αλλιως. Οτι κανουμε μονοι μας.....δυστυχως!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απο αυτην την ιστορια καταρχας αντλουμε την πεποιθηση οτι πρεπει να εκπαιδευσουμε τα παιδια μας οσο περισσοτερο γινεται στο να καθονται στα αυγα τους οταν πανε σχολειο και να μη προσπαθουν να αποδρασουν απο το αλκατραζ. Ειναι δυσκολο το ξερω αλλα τουλαχιστον ας κανουμε οτι περναει απο το χερι μας. Εγω τον τρομοκρατω σε καθε ευκαιρια, δεν πειραζει με τοσα που γινονται ο φοβος φυλαει τα ερμα.

Συμφωνώ απόλυτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου απάντησες τι θα ήθελες να κάνει η δασκάλα με το παιδί που έχει κάνει εμετό. Να πάει να το πλύνει ή να το αφήσει με τους εμετούς στο πρόσωπο και στα ρούχα;

 

Αν είχε στείλει γράμμα στους γονείς τι θα είχε γίνει; Θα πήγαιναν οι γονείς θα φυλάνε καραούλι;

 

Και η διευθύντρια τι θα έκανε με τα παιδιά της δικής της τάξης (το σχολείο ηταν διθέσιο αν θυμάμαι καλά, άρα υπήρχαν 2 δασκάλες και δύο τάξεις) αν δεν χώραγαν όλα στη μία τάξη;

 

Και πώς θα φώναζε τη διευθύντρια αν δεν είχε κινητό τηλέφωνο;

επι του πρακτικου λοιπον

1) Το 5χρονο μπορει να πλυθει τοπικα, οι νιπτηρες στα μηπιαγωγεια δεν ειναι μακρυα. Αν δεν μπορουσε, ας πηγαινε η δασκαλα μαζι εξασφαλιζοντας οτι ολα τα παιδια ειναι μεσα στην ταξη.

2) Αν ηξερα εγω οτι μια ταξη ειναι υπεραριθμη και οτι η δασκαλα δεν μπορει, θα προσπαθουσα να μιλησω με ολες τις μητερες μηπως μπορουσαμε και ειτε μια απο εμας καθε μερα να την βοηθουσε εθελοντικα η να στελναμε μια αλλη κοπελα της οποιας να αναλαμβαναμε εμεις την πληρωμη.

3) εφόσον ηταν διθεσιο ηταν και μικρο σε εκταση και υπηρχαν δυο δασκαλες. Οποτε κακως εχασε την οπτικη επαφη με τα παιδια. Εγω πιστευω οτι απλα πανικοβληθηκε.

4) Αν ειδικα οι ταξεις ειναι διπλα διπλα, μια χαρα μπορει η μια να προσεχει και τα παιδια της αλλης αν ειναι για 5 λεπτα μονο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω (και πολλες σαν και εμενα) αν επαιρνα ενα χαρτι απο την δασκαλα οτι ΔΕΝ μπορει θα εψαχνα να βρω λυση, και αν δεν γινονταν τιποτα ΔΕΝ θα αφηνα εκει το παιδι μου.

Εχω δικαιωμα νομιζω να ξερω οτι το παιδι μου βρισκεται σε κινδυνο....

 

Απλά ακόμα κ μια πολύ υπεύθυνη κ ικανή στην δουλειά της νηπιαγωγός όταν ξέρεις ότι είναι μόνη στο σχολείο φαντάζεσαι ότι μπορεί κάποια στιγμή να συμβεί το πιο απλό π.χ να ζαλιστεί η ίδια κ μία στις τόσες το κακό δεν αργεί να συμβεί. Υπό αυτή την έννοια είπα ότι οι γονείς το γνωρίζουν ότι είναι μόνη. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να είναι άτομο χωρίς ικανότητα. Απ ' τη στιγμή που δεν υπάρχει δεύτερος ενήλικας για μένα θέτουμε παιδιά σε ενδεχόμενο κίνδυνο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κ ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ΤΟ ΕΣΚΑΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 3.5 ΧΡΟΝΩΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΛΕΙΠΕΙ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ Κ ΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΥΤΥΧΩΣ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΕΥΘΥΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ Κ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ Κ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΑΤΙΜΩΡΗΤΕΣ ΑΝΕΥΘΥΝΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ...........

ΣΥΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΠΟΥΜΕ ΟΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Κ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΡΕΧΟΥΝ...

Link to comment
Share on other sites

Απλά ακόμα κ μια πολύ υπεύθυνη κ ικανή στην δουλειά της νηπιαγωγός όταν ξέρεις ότι είναι μόνη στο σχολείο φαντάζεσαι ότι μπορεί κάποια στιγμή να συμβεί το πιο απλό π.χ να ζαλιστεί η ίδια κ μία στις τόσες το κακό δεν αργεί να συμβεί. Υπό αυτή την έννοια είπα ότι οι γονείς το γνωρίζουν ότι είναι μόνη. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να είναι άτομο χωρίς ικανότητα. Απ ' τη στιγμή που δεν υπάρχει δεύτερος ενήλικας για μένα θέτουμε παιδιά σε κίνδυνο.

το σχολειο το συγκεκριμενο ειχε δυο ενηλικες. Κατα τα αλλα ειπα και σε αλλο ποστ οτι 'αμελεια' με 'αμελεια' εχει διαφορα.......

Το παιδι, ΤΗΣ ΕΦΥΓΕ...ουτε ζαλιστηκε η νηπιαγωγος ουτε ηταν ολομοναχη στο κτιριο.

Εδωσα και αλλα παραδειγματα αλλων επαγγελματων αλλα δεν μου απαντησατε....Θα τους δικαιολογουσατε το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vera συμφωνω σε οσα λες αλλα απο τη στιγμη που δεχεται τη θεση η νηπιαγωγος, δεχεται και τις ευθυνες. αλλιως ας παραιτηθει.

Όποιος είναι έξω από το χορό.... κλπ κλπ

 

Και ακόμα δεν μας είπες τι θα έπρεπε να κάνει η νηπιαγωγός.

Link to comment
Share on other sites

το σχολειο το συγκεκριμενο ειχε δυο ενηλικες. Κατα τα αλλα ειπα και σε αλλο ποστ οτι 'αμελεια' με 'αμελεια' εχει διαφορα.......

Το παιδι, ΤΗΣ ΕΦΥΓΕ...ουτε ζαλιστηκε η νηπιαγωγος ουτε ηταν ολομοναχη στο κτιριο.

Εδωσα και αλλα παραδειγματα αλλων επαγγελματων αλλα δεν μου απαντησατε....Θα τους δικαιολογουσατε το ιδιο?

Δεν της έφυγε. Έφυγε από την τάξη ενώ η νηπιαγωγός δεν ήταν εκεί επειδή φρόντιζε ένα άλλο παιδάκι σε διαφορετικό χώρο και φαντάζομαι ότι θα είχε πει στα παιδάκια της τάξης να μην κουνηθούν από τη θέση τους. Τα υπόλοιπα παιδάκια γιατί δεν έφυγαν δηλαδή?

 

Αμέλεια θα ήταν αν η δασκάλα έλειπε για πολλή ώρα ή είχε βγει να πάρει τοστ από την καφετέρια ή επέστρεφε στην τάξη και δεν πρόσεχε ότι της ελειπε ένας μαθητής ή το πρόσεχε και συνέχιζε το μάθημα ανενόχλητη. Αλλά τίποτα από αυτά δεν φαίνεται να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

το σχολειο το συγκεκριμενο ειχε δυο ενηλικες. Κατα τα αλλα ειπα και σε αλλο ποστ οτι 'αμελεια' με 'αμελεια' εχει διαφορα.......

Το παιδι, ΤΗΣ ΕΦΥΓΕ...ουτε ζαλιστηκε η νηπιαγωγος ουτε ηταν ολομοναχη στο κτιριο.

Εδωσα και αλλα παραδειγματα αλλων επαγγελματων αλλα δεν μου απαντησατε....Θα τους δικαιολογουσατε το ιδιο?

 

Κατανοώ απολύτως το πως νιώθεις ως γονέας και το ότι θες να είσαι ήσυχη. Δεν δικαιολογώ κανέναν (δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς συνέβη) απλά τοποθετήθηκα γενικότερα στο θέμα της ασφάλειας γιατί με έχει απασχολήσει κ εμένα πολύ αυτό που σου είπα για το ότι ένας ενήλικας μόνος του με τα παιδιά είναι πρόβλημα. Εσύ ως γονιός δεν θα έστελνες το παιδί σου νηπιαγωγείο αν ήταν μόνο μια δασκάλα; Γιατί δυστυχώς αυτό ισχύει σε πάρα πολλά δημόσια νηπιαγωγεία. Ακόμα κ όταν είναι ολοήμερο κ οι νηπγωγοί είναι δύο δεν εργάζονται ταυτόχρονα αλλά μόνη της η κάθε μια.

 

Συμφωνώ ότι από λάθος σε λάθος υπάρχει διαφορά. Οπότε εφόσον σε κάθε επάγγελμα γίνονται λάθη θα έκρινα κατά περίπτωση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ειπα ρε κοπελια μου!!!!!!...πολλες φορες..ξαναδιαβασε.....

Όχι δεν είπες. Μιλάς συνέχεια θεωρητικά, υποθετικά και με αποφθέγματα

 

Η νηπιαγωγός είναι λειτουργός του κράτους. Δεν μπορεί να γράψει γράμμα στους γονείς και να τους πει ότι αρνείται να δουλέψει γιατί θεωρεί ότι το κτήριο δεν είναι ασφαλές. Δουλειά της είναι να κάνει μαθημα σε νήπια, στο κτήριο που παρέχει για τον σκοπό αυτό ο Δήμος, με τις συνθήκες που έχει προβλέψει το αρμόδιο Υπουργείο, είτε της αρέσει είτε όχι. Δουλειά της δεν είναι να φτιάχνει κάγκελα και σιδεριές. Ούτε θα παραιτηθεί από τη δουλειά της επειδή το νηπιαγωγείο είναι διθέσιο. Αν ήταν έτσι, η μισή Ελλάδα δεν θα είχε δασκάλους ούτε νηπιαγωγούς.

 

Οπότε ας αφήσουμε την ουτοπία και ας μιλήσουμε συγκεκριμένα. Είσαι δασκάλα. Δεν έχεις γράψει γράμμα στους γονείς ούτε έχεις φέρει σιδερά να φτιάξει τα κάγκελα της αυλής και δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να παραιτηθείς επειδή δεν σου αρέσουν οι συνθήκες της δουλειάς σου. Ένα από τα παιδάκια κάνει εμετό και λερώνεται πατόκορφα. Είσαι ο μοναδικός ενήλικας στην τάξη. Τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν της έφυγε. Έφυγε από την τάξη ενώ η νηπιαγωγός δεν ήταν εκεί επειδή φρόντιζε ένα άλλο παιδάκι σε διαφορετικό χώρο και φαντάζομαι ότι θα είχε πει στα παιδάκια της τάξης να μην κουνηθούν από τη θέση τους. Τα υπόλοιπα παιδάκια γιατί δεν έφυγαν δηλαδή?

 

Αμέλεια θα ήταν αν η δασκάλα έλειπε για πολλή ώρα ή είχε βγει να πάρει τοστ από την καφετέρια ή επέστρεφε στην τάξη και δεν πρόσεχε ότι της ελειπε ένας μαθητής ή το πρόσεχε και συνέχιζε το μάθημα ανενόχλητη. Αλλά τίποτα από αυτά δεν φαίνεται να ισχύει.

καποιος φταιει και σιγουρα δεν θα ριξω το φταιξιμο στο πενταχρονο! Μη μου πειτε οτι φταιει το κρατος γιατι στα πιο παλια χρονια τα παιδια ηταν πολυ περισσοτερα απο σημερα. Οχι δεν ειναι σωστο αυτο...οκ, μπορει να μην καταφερνει να αποδωσει τα μεγιστα η νηπιαγωγος αλλα για την ασφαλεια οφειλει να ειναι συνεπης.

Αν τα αφησε στην ταξη, κακως απομακρυνθηκε τοσο ωστε να μην βλεπει. Δεν ειπα φυσικα οτι το εκανε επιτηδες αλλα δεν καταλαβαινω ειλικρινα γιατι να πρεπει να δικαιολογησω το λαθος της. Εκανε λαθος που για καλη τυχη ολων δεν εφερε τιποτα χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ απολύτως το πως νιώθεις ως γονέας και το ότι θες να είσαι ήσυχη. Δεν δικαιολογώ κανέναν (δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς συνέβη) απλά τοποθετήθηκα γενικότερα στο θέμα της ασφάλειας γιατί με έχει απασχολήσει κ εμένα πολύ αυτό που σου είπα για το ότι ένας ενήλικας μόνος του με τα παιδιά είναι πρόβλημα.

 

Συμφωνώ ότι από λάθος σε λάθος υπάρχει διαφορά. Οπότε εφόσον σε κάθε επάγγελμα γίνονται λάθη θα έκρινα κατά περίπτωση.

συμφωνουμε! Και στην τελικη να σου πω? Να την βρασω τη μηνυση! Να 'εχουν το νου τους' θελω.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είπες. Μιλάς συνέχεια θεωρητικά, υποθετικά και με αποφθέγματα

 

Η νηπιαγωγός είναι λειτουργός του κράτους. Δουλειά της είναι να κάνει μαθημα σε νήπια, όχι να φτιάχνει κάγκελα και σιδεριές. Ούτε θα παραιτηθεί από τη δουλειά της επειδή το νηπιαγωγείο είναι διθέσιο. Αν ήταν έτσι η μισή Ελλάδα δεν θα είχε δασκάλους ούτε νηπιαγωγούς.

 

Οπότε ας αφήσουμε την ουτοπία και ας μιλήσουμε συγκεκριμένα. Είσαι δασκάλα. Δεν έχεις γράψει γράμμα στους γονείς ούτε έχεις φέρει σιδερά να φτιάξει τα κάγκελα της αυλής. Ένα από τα παιδάκια κάνει εμετό και λερώνεται πατόκορφα. Είσαι ο μοναδικός ενήλικας στην τάξη. Τι κάνεις;

αυτα:

επι του πρακτικου λοιπον

1) Το 5χρονο μπορει να πλυθει τοπικα, οι νιπτηρες στα μηπιαγωγεια δεν ειναι μακρυα. Αν δεν μπορουσε, ας πηγαινε η δασκαλα μαζι εξασφαλιζοντας οτι ολα τα παιδια ειναι μεσα στην ταξη.

2) Αν ηξερα εγω οτι μια ταξη ειναι υπεραριθμη και οτι η δασκαλα δεν μπορει, θα προσπαθουσα να μιλησω με ολες τις μητερες μηπως μπορουσαμε και ειτε μια απο εμας καθε μερα να την βοηθουσε εθελοντικα η να στελναμε μια αλλη κοπελα της οποιας να αναλαμβαναμε εμεις την πληρωμη.

3) εφόσον ηταν διθεσιο ηταν και μικρο σε εκταση και υπηρχαν δυο δασκαλες. Οποτε κακως εχασε την οπτικη επαφη με τα παιδια. Εγω πιστευω οτι απλα πανικοβληθηκε.

4) Αν ειδικα οι ταξεις ειναι διπλα διπλα, μια χαρα μπορει η μια να προσεχει και τα παιδια της αλλης αν ειναι για 5 λεπτα μονο.

τα εχω ξαναγραψει στο ποστ 61. Δεν ειναι θεωρητικα ουτε υποθετικα ουτε αποφθεγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για να ειναι εξασφαλισμενα τα παιδια θα επρεπε να υπαρχει φυλακας , εννοειται σωστη περιφραξη και καποιο ατομο μπαλαντερ με γνωσεις νοσηλευτικης. Δεν ξερω αν στο εξωτερικο λειτουργουν ετσι τα δημοσια νηπια παντως στην μπανανια που κατοικουμε αυτα ειναι επιστημονικη φαντασια. Σε λιγο θα κλεινουν τα σχολεια λογω ελλειψης χρηματων, οχι θα πληρωσουν για να φτιαξουν καγκελα.

 

Αν ηταν να παραιτουνται οσοι δεν εχουν τις σωστες συνθηκες εργασιας σε αυτη τη χωρα, ολοι ανεργοι θα ηταν. Γιατι στα νοσοκομεια και τα μαιευτηρια υπαρχει σωστη φυλαξη η επαρκει το προσωπικο? Ειναι να μη συμβει, γιατι οταν συμβαινει τοτε αποκαλυπτεται ποσοι κινδυνοι καραδοκουν. Αφηστε τα!!! Μας παγωνει το αιμα οταν τα διαβαζουμε, λεμε δοξα το Θεο που δεν συνεβει σε μας αλλα καλο ειναι να κοιταμε πως να προφυλαχθουμε απο ενδεχομενα περιστατικα, παει δεν παει μετα η δασκαλα φυλακη τι να το κανουμε? Αμα παει κατεργα η συγκεκριμενη σαμπως δεν θα ξανασυμβει κατι παρομοιο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

επισης να σου πω sofiade οτι εγω δεν εγινα νηπιαγωγος...αν διαλεγα να γινω θα αναλαμβανα και τις υποχρεωσεις μου...οπως εκανα στην δουλεια που ειμαι. Ας κανουν και οι νηπιαγωγοι το ιδιο. Επισης αν δεν μπορει , να παραιτηθει....αλλες κοπελες μπορουν και περιμενουν....

Η δουλεια της δεν ειναι να φτιαξει τα καγκελα αλλα να φροντισει να μην ειναι επικινδυνα για τα παιδια.....και η ασφαλεια των παιδιων ειναι η δουλεια της.

Επισης , δεν μου απαντησες αν θα δεχοσουν τα ιδια λαθη και απο αλλους επαγγελματιες με την ιδια ευκολια....λαθη ομως που να αφορουν το παιδι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...