Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μουσικο οργανο η orf


Recommended Posts

καλησπερα

 

εψαξα λιγο στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο ......

 

λοιπον εχω ενα αγορακι 4 ετων σχεδον που ειναι φοβερα κολημενος με την μουσικη

τα περισσοτερα παιχνιδια μας ειναι μουσικα οργανο ξυλοφωνα τρομπετες κιθαρα τυμπανα (αχ) και οτι αλλο μπορουμε να βρουμε

επισης να πω οτι ξερει πχ τις οικογενειες των οργανων τα περισσοτερα οργανα και γενικα ολη μερα τραγουδαει και κανει οτι παιζει οργανα

 

το θεμα μου τωρα

 

φετοςειπα να τον παω σε ωδειο πηγα σε ενα δοκιμαστικο μαθημα ορφ αλλα τον ειδα λιγο να βαριεται και αντιθετα να ενθουσιαζεται με τα οργανα

ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια μανουλα αν δισκασκεται καποιο οργανο σε αυτη την ηλικια και αν ειναι σωστο να ξεκινησει απο τοσο νωρις

επισης εντυπωσεις και γνωμες αν εχετε για το συστημα ορφ

 

ευχαριστω και περιμενω γνωμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον ειμαι καθηγητρια μουσικης κια ακομη κι εγω εχω την ιδια απορια!!1εξαρταται απο το παιδι...

Εγω τη δικια μου φετος 4,5 την εβαλα σε τμημα ορφ και θα δοκιμασουμε να αρχισει πιανο.Η ιδια θελει τσελο αλλα δεν ξερουμε ποσο το εννοει..επομενως βλεποντας και ξκανοντας.Ετσι κι αλλιως μην περιμενουμε και τιποτα σπουδαιο απο αυτη την ηλικια..απο θεμα φαινομαινικου αποτελεσματος..απλα να αρχισει να δουλευεται και να απασχολειται το παιδι και παλι βλεποντας και κανοντας;)

Θα δειξουν μονα τους τι θελουν

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α και το πιο σημαντικο.Οτι οργανο κι αν επιλεξεις ο δασκαλος ή η δασκαλα να μπορει να αναλαβει τετοιες ηλικιες..πολυ σημαντικο!Εγω δεν ανελαβα την ιδια μου την κορη.Υπαρχει αλλο συστημα και αλλες αναγκες σε αυτη την ηλικια.Αλλιως θα εχουμε αντιθετα αποτελεσματα

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη μικρη μου την πηγα σε ενα πολυ γνωστο ωδειο για orff και ηταν ενα χάλια μάθημα κ το παιδί βαρέθηκε και εμενα δε μ΄αρεσε καθόλου.Μετα ομως απο κάποιους μήνες βρεθήκαμε σε μια παρέα που μια κοπέλα πήγαινε τον μικρο της σε ενα ωδειο για ορφ κ τον μεγάλο κιθαρα και ηταν πολύ ευχαριστημένη. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω αλλη μια φορα μήπως εκανα λάθος επιλογή....και ετσι ηταν!πηγα σ'αυτο το ωδειο κ πραγματικα κανουν πολυ ομορφα πραγματα.δεν ξερω αν ειναι αυστηρά ορφ γιατι μου ειπαν οτι εχουν εντάξει και δικα τους πραγματα στο μάθημα αλλα αγαπάνε τη δουλειά τους και τα παιδιά.θελω να καταλήξω λοιπον,οτι το θεμα ειναι να πέσεις σε καλα χέρια και θελει ψάξιμο γιατι για μενα η μουσική ειναι πολυ βασικό κομμάτι στο μεγάλωμα τον παιδιων και απαραίτητη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Εγώ το γιο μου, του οποίου του αρέσει πολύ η μουσική τον πήγα σε ωδείο που κάνουν μουσική προπαιδεία (στο κέντρο της Αθήνας) με παράλληλη πολύ μικρή εκμάθηση εγχόρδων (βιολιού ή τσέλου), παρουσία των γονέων. Είχα πάει και εγώ σε τμήμα μουσικής προπαιδείας σε άλλο ωδείο, το οποίο δεν άρεσε στο γιο μου. Πολύ φασαρία και αταξία ανάμεσα στα παιδάκια (προφανώς η δασκάλα δε μπορούσε να επιβληθεί ... να φανταστείς τα αγοράκια χτυπούσαν παίζοντας το ένα το άλλο). Είναι σχετικά ντροπαλός και αρκετά ήσυχος.

 

Επειδή ήξερα το τμήμα αυτό με τα έγχορδα από το μεγάλο μου γιο, πήγα το μικρό και του άρεσε. Διάλεξε τσέλο. Μη φανταστείς ότι μαθαίνουν να παίζουν το όργανο. Είναι δύο χρόνια. Τον πρώτο χρόνο παίζουν πιτσικάτο (με τα δάχτυλα) όλα μαζί (σαν ορχηστρούλα) και ίσα που μαθαίνουν να κρατάνε σωστά το δοξάρι και να παίζουν καμμία νότα, ενώ το δοξάρι το χρησιμοποιούν κυρίως το 2ο χρόνο. Του μικρού μου είναι η μόνη δραστηριότητα που του αρέσει και γι' αυτό τον τρέχω τόσο μακρυά (μένω β-α προάστρια).

Μη φανταστείς βέβαια πως ονειρεύεται να γίνει τσελίστας (μάλλον για πιάνο τον κόβω αργότερα) αλλά το τμήμα αυτό μάλλον του άρεσε επειδή ήταν το μόνο που είχε να κάνει με αληθινά κλασικά όργανα, οι γονείς είναι παρόντες και επίσης το τσέλο είναι εντυπωσιακό σαν όργανο. Βέβαια αρκετά ακριβό σαν δραστηριότητα αλλά... αφού δε θέλει τίποτα άλλο είπα χαλάλι του...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...