antu

ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΗΠΑΙΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΟΚΟΜΟΙ

Recommended Posts

το θεμα που με καιει ειναι οτι φετος μαλλον δεν θα εχουμε τραπεζοκομο. Εσεις τι κανατε στα σχολειο σας??? Γιατι ειναι αδυνατον μια δασκαλα με 20 - 25 παιδακια και την κουζινα στην αλλη ακρη του κτηριου να ζεστανει τα φαγητα

Διαφημίσεις

το θεμα που με καιει ειναι οτι φετος μαλλον δεν θα εχουμε τραπεζοκομο. Εσεις τι κανατε στα σχολειο σας??? Γιατι ειναι αδυνατον μια δασκαλα με 20 - 25 παιδακια και την κουζινα στην αλλη ακρη του κτηριου να ζεστανει τα φαγητα

Μπορεί άνετα (το έκανα για χρόνια σε πολλά σχολεία). Κάνε μια αναζήτηση και θα δεις πώς. Θα δεις επίσης και γιατί δεν πρέπει να υπάρχει τραπεζοκόμος. Έχει συζητηθει πολλάκις το θέμα....

αν θελουν οι γονεις μπορειτε να δωσετε πχ 3 ευρω το μηνα κ να ερθει μια κυρια ν ατα ζεσταινει.προσωπικα πιστευω οτι χρειαζεται αν το τμημα ειναι δυσκολο κ οι συνθηκες κακες

Στο δικο μας το σχολειο,δινουμε απο 10 ευρω το καθε παιδακι στην καθαριστρια και τα ζεσταινει αυτη τα φαγητα

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

λοιπον αν ανατρεξεις στο θεμα αυτο θα βρεις ηδη να το συζηταμε οι μαμαδονηπιες,,,πληροφοριακα στο σχολειο μου πταν ερχετε η μεσημεριανη δασκαλα μεχρι να κανουνε την αλλαγη αναβει το φουρνο και μετα με τους βοηθους της (τα παιδια ) κανουνε το σερβιρισμα,,,,,κανε το κοπο να διαβασεις να καταλαβεις τι γινεται περιπου απο τις 3-4 σελιδες πισω ;)http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2456751#post2456751

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Στο δικο μας το σχολειο,δινουμε απο 10 ευρω το καθε παιδακι στην καθαριστρια και τα ζεσταινει αυτη τα φαγητα

Της βάζετε ένσημα; Το ξέρεις ότι μπορεί να κάνει καταγγελία και να το φυσάτε και να μην κρυώνει; Επίσης,μπορεί να έρθει το ΙΚΑ για έλεγχο ξαφνικά....

Επίσης, πού ξέρετε ποιά είναι η καθαρίστρια και την αφήνετε δίπλα στα παιδιά σας; Οι παιδεραστές, οι παρανοϊκοί, αυτοί που έχουν μεταδοτικές ασθένειες, δεν φοράνε ταμπέλα μπροστά τους...

Τέλος, πού είναι ο παιδαγωγικός στόχος; Όλα στο Ν/Γ γίνονται βάσει εκπαιδυετικών και παιδαγωγικών στόχων..... Αναιρούνται οι στόχοι που τίθενται με τη διαδικασία του φαγητού.

Ενσημα δεν της κολαμε.Το κανουμε για να αυξηθει λιγο και ο πολυ μικρος μισθος της.

Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαστε σε χωριο,οποτε γνωριζομαστε και ολοι πανω κατω μεταξυ μας(Σε μια πολη φανταζομαι δεν θα ηταν τοσο χαλαρα τα πραματα).Τραπεζοκομο ο Δημος δεν βαζει οποτε καπως πρεπει να ζεσταθουν τα φαγητα των παιδιων.Τωρα σε περιπτωση ελεγχου δεν ξερω τι γινεται.Φανταζομαι οτι οι δασκαλες θα εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης καθως εμας αυτες μας το ειπαν περισυ που πηγαμε στο προνηπιο και ειδη αυτο γινοταν απο αρκετα χρονια πριν.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

και στο νηπιαγωγειο του γιου μου το ιδιο γινεται. δηλ οι δασκαλες μας ειπαν οτι η καθαριστρια βοηθαει στο ζεσταμα των φαγητων και δινουμε 5 ευρω το μηνα το καθε παιδι.

δηλ ετσι εκαναν περσι και αφου κανεις δεν διαφωνησε θα γινει ετσι και φετος.

δηλαδη 5 ευρω χ εικοσι παιδακια το μηνα 100 ευρω για δεκαπεντε λεπτα ,,,,,,νομιζω οτι πρεπει να τη κανω αυτη τη δουλεια,,,,και μαυρα,,,,:rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

δηλαδη 5 ευρω χ εικοσι παιδακια το μηνα 100 ευρω για δεκαπεντε λεπτα ,,,,,,νομιζω οτι πρεπει να τη κανω αυτη τη δουλεια,,,,και μαυρα,,,,:rolleyes:

ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΣΕ 15 ΛΕΠΤΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ Κ ΛΕΦΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Διαφημίσεις

Θα ξαναπώ πόσο εύκολο είναι να λειτουργήσει το ολοήμερο χωρίς τραπεζοκόμο επιτελώντας τον παιδαγωγικό ρόλο του νηπιαγωγείου.

Η απογευματινή νηπιαγωγός έρχεται στις 11:30 και η πρωινή φεύγει στις 11:45. Άρα για 15 λεπτά είναι και οι 2 στο χώρο. Η απογευματινή, όταν έρχεται βάζει τα κατσαρολάκια στο φούρνο και τον ανάβει στους 50 βαθμούς. Σε 15 λεπτά τα κατσαρολάκια και το φαγητό είναι χλιαρά.

Υπάρχει ομάδα βοηθών που αλλάζει κάθε μέρα, και έχει ως "ρόλο" το στρώσιμο των τραπεζιών και το σερβίρισμα των φαγητών (τα κατσαρολάκια δεν καίνε και τα παιδιά μπορούν άνετα να τα πιάσουν).

Όσο, λοιπόν, τα άλλα παιδιά πλένουν χέρια και φέρνουν τις τσάντες τους, οι βοηθοί στρώνουν τα τραπέζια. Μετά αρχίζει το σερβίρισμα. Περιμένουν τα παιδιά να σερβιριστούν όλοι και μετά αρχίζουν να τρώνε.

Με το τέλος του φαγητού, το κάθε παιδί μαζεύει το κατσαρολάκι του στην τσάντα του (ή σε μια σακούλα στο χώρο που αφήνουν τις τσάντες), οι βοηθοί μαζεύουν τα τραπεζομάντηλα.

Όλοι πάνε για ύπνο....

Μια χαρά λειτουργεί! Θέληση πρέπει να υπάρχει από όλες τις πλευρές.

το θεμα ειναι οτι οι δασκαλες δεν δεχονται να ζεσταινουν το φαγητο και η διευθυντρια δεν δεχεται να παρουμε γυναικα ( ουτε την καθαριστρια). Ασε που και ενσημα να τις βαλουμε δεν ξερω αν ειναι νομιμο για να το δεχτει η διευθυντρια:-(

το θεμα ειναι οτι οι δασκαλες δεν δεχονται να ζεσταινουν το φαγητο και η διευθυντρια δεν δεχεται να παρουμε γυναικα ( ουτε την καθαριστρια). Ασε που και ενσημα να τις βαλουμε δεν ξερω αν ειναι νομιμο για να το δεχτει η διευθυντρια:-(

Καλά κάνει η δθευθύντρια και δεν δέχεται γυναίκα!!!!

Όσο για τις νηπιαγωγούς, προτείνετε αυτά που είπα. Είναι εύκολο, δουλεμένο πρόγραμμα. Δεν είναι απλά θεωρητικά λόγια.

Πείτε τους ότι η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία (αδρή κινητικότητα=στρώσιμο, σεβασμός=περιμένουμε να σερβισριστούν όλοι, κάνουμε ησυχία την ώρα του φαγητού, ανάγνωση=διαβάζω το όνομα μου για να δω αν σήμερα είμαι βοηθός, διαβάζω τα ονόματα στα κατσαρολάκια και τα δίνω στα αντίστοιχα παιδιά, αυτοεξυπηρέτηση=μαθαίνω να σερβίρω, να στρώνω και να ξεστρώνω, αγωγή υγείας=μαθαίνω να τρώω σωστά, κοινωνικοποίηση=μαθαίνω να κάθομαι μαζί με τους άλλους και να συνεργάζομαι στο σερβίρισμα, διαπολιτισμικότητα=μαθαίνω τι φαγητά τρώνε οι άλλοι λαοί όπως βλέπω τους συμμαθητές μου κλπ κλπ κλπ).

Όπως βλέπεις το φαγητό δεν είναι απλά κάθομαι και τρώω. Έχει ένα ολόκληρο εκπαιδευτικό υπόβαθρο, είναι δραστηριότητα με στόχους άμεσους και έμμεσους.

το ξερω και εχεις απολυτο δικιο αλλα οταν τους ρωτηθηκαν τι μθα γινει αν δεν μπει τραπεζοκομος , η απαντηση ηταν θα φερνετε σαντουιτσακια ή η μηερες θα ζεστενουν το πρωι στο σπιτι τους το φαγητο. Και σου λεω εγω τωρα ειναι δυνατον μεσα στο χειμωνα να το ζαστανω στις 8 και το παιδι να το φαει στις 1 πως θα ειναι ατυ το φαγητο??? δεν θελω να τους πω να το κανουν αυτες και οτι ειναι εκπαιδευτικο για τα παιδια και οσα ωραια λες, γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα στραβωσουν. Εγω η πρωτη κουβεντα που ακουσαμε ειναι ξερετε ποσα χρηματα μας κοψανε??? αμα ακουσουν και αυτο , οσο ωραια και να το πουμε θα μας κυνηγανε

Θα ξαναπώ πόσο εύκολο είναι να λειτουργήσει το ολοήμερο χωρίς τραπεζοκόμο επιτελώντας τον παιδαγωγικό ρόλο του νηπιαγωγείου.

Η απογευματινή νηπιαγωγός έρχεται στις 11:30 και η πρωινή φεύγει στις 11:45. Άρα για 15 λεπτά είναι και οι 2 στο χώρο. Η απογευματινή, όταν έρχεται βάζει τα κατσαρολάκια στο φούρνο και τον ανάβει στους 50 βαθμούς. Σε 15 λεπτά τα κατσαρολάκια και το φαγητό είναι χλιαρά.

Υπάρχει ομάδα βοηθών που αλλάζει κάθε μέρα, και έχει ως "ρόλο" το στρώσιμο των τραπεζιών και το σερβίρισμα των φαγητών (τα κατσαρολάκια δεν καίνε και τα παιδιά μπορούν άνετα να τα πιάσουν).

Όσο, λοιπόν, τα άλλα παιδιά πλένουν χέρια και φέρνουν τις τσάντες τους, οι βοηθοί στρώνουν τα τραπέζια. Μετά αρχίζει το σερβίρισμα. Περιμένουν τα παιδιά να σερβιριστούν όλοι και μετά αρχίζουν να τρώνε.

Με το τέλος του φαγητού, το κάθε παιδί μαζεύει το κατσαρολάκι του στην τσάντα του (ή σε μια σακούλα στο χώρο που αφήνουν τις τσάντες), οι βοηθοί μαζεύουν τα τραπεζομάντηλα.

Όλοι πάνε για ύπνο....

Μια χαρά λειτουργεί! Θέληση πρέπει να υπάρχει από όλες τις πλευρές.

Στο δικό μας σχολείο υπάρχει φούρνος μικροκυμάτων που χωράει ένα τάπερ μόνο.... Αντιλαμβανεσαι τι γίνεται.....Επίσης οι συνάδελφοι δε θέλουν να κοιμούνται τα παιδιά

FLcUp3.png0BQfp3.png

Διαφημίσεις

Στο δικό μας σχολείο υπάρχει φούρνος μικροκυμάτων που χωράει ένα τάπερ μόνο.... Αντιλαμβανεσαι τι γίνεται.....Επίσης οι συνάδελφοι δε θέλουν να κοιμούνται τα παιδιά

Aυτό με το φούρνο μικροκυμάτων είναι όντως πρόβλημα. Πάλι θεωρώ ότι είναι καλύτερο να δώσουν οι γονείς από 10 ή 15 ευρώ (μια φορά) και να αγοραστεί μια ηλεκτρική κουζίνα. (αν είναι 20 παιδιά χ 10 ευρώ το παιδί = 200 ευρώ υπάρχουν κουζίνες που βέβαια δεν είναι σούπερ ουάου, αλλά τη δουελιά τους την κάνουν).Αν τα παιδιά είναι 25 (όπως σε όλα τα νηπιαγωγεία της πόλης μου φέτος, το ποσό αυξάνει.

Για τον ύπνο...απλά δεν έχω λόγια....... Και το αναλυτικό; Πάει περίπατο;

το ξερω και εχεις απολυτο δικιο αλλα οταν τους ρωτηθηκαν τι μθα γινει αν δεν μπει τραπεζοκομος , η απαντηση ηταν θα φερνετε σαντουιτσακια ή η μηερες θα ζεστενουν το πρωι στο σπιτι τους το φαγητο. Και σου λεω εγω τωρα ειναι δυνατον μεσα στο χειμωνα να το ζαστανω στις 8 και το παιδι να το φαει στις 1 πως θα ειναι ατυ το φαγητο??? δεν θελω να τους πω να το κανουν αυτες και οτι ειναι εκπαιδευτικο για τα παιδια και οσα ωραια λες, γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα στραβωσουν. Εγω η πρωτη κουβεντα που ακουσαμε ειναι ξερετε ποσα χρηματα μας κοψανε??? αμα ακουσουν και αυτο , οσο ωραια και να το πουμε θα μας κυνηγανε

Από όλους μας κόψανε χρήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνουμε τη δουλειά μας. Αντίθετα προσπαθούμε να κάνουμε αυτό που ξέρουμε όσο το δυνατόν καλύτερα, γιατί τα πιτσιρίκια δεν μας φταίνε σε τίποτα.

Εγώ που είμαι σε ΚΕΔΔΥ, σήμερα είχα για αξιολόγηση ένα πιτσιρίκι με αυτισμό που με δάγκωσε (σε σημείο να ματώσω) και μου έβγαλε και 2 τούφες από τα μαλλιά. Τι έπρεπε να κάνω; Αυτή είναι η δουλειά μου! Το μόνο που δυστυχώς δεν μπορω να κάνω πλέον είναι να αγοράζω τα βιβλία που μου χρειάζονται και να πηγαίνω σε επιμορφωτικά σεμινάρια λόγω κόστους.

Καλά κάνει η δθευθύντρια και δεν δέχεται γυναίκα!!!!

Όσο για τις νηπιαγωγούς, προτείνετε αυτά που είπα. Είναι εύκολο, δουλεμένο πρόγραμμα. Δεν είναι απλά θεωρητικά λόγια.

Πείτε τους ότι η διαδικασία του φαγητού είναι εκπαιδευτική διαδικασία (αδρή κινητικότητα=στρώσιμο, σεβασμός=περιμένουμε να σερβισριστούν όλοι, κάνουμε ησυχία την ώρα του φαγητού, ανάγνωση=διαβάζω το όνομα μου για να δω αν σήμερα είμαι βοηθός, διαβάζω τα ονόματα στα κατσαρολάκια και τα δίνω στα αντίστοιχα παιδιά, αυτοεξυπηρέτηση=μαθαίνω να σερβίρω, να στρώνω και να ξεστρώνω, αγωγή υγείας=μαθαίνω να τρώω σωστά, κοινωνικοποίηση=μαθαίνω να κάθομαι μαζί με τους άλλους και να συνεργάζομαι στο σερβίρισμα, διαπολιτισμικότητα=μαθαίνω τι φαγητά τρώνε οι άλλοι λαοί όπως βλέπω τους συμμαθητές μου κλπ κλπ κλπ).

Όπως βλέπεις το φαγητό δεν είναι απλά κάθομαι και τρώω. Έχει ένα ολόκληρο εκπαιδευτικό υπόβαθρο, είναι δραστηριότητα με στόχους άμεσους και έμμεσους.

Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου!μόνο αυτό έχω να πω!!

Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου!μόνο αυτό έχω να πω!!

Να είσαι καλά, αλλά σκοπός μου δεν είναι να ακούσω (διαβάσω) εγώ μπράβο, ούτε να κριθώ θετικά ή αρνητικά για τη δουλειά μου. Κάθε μέρα με έκριναν (όσο ήμουν σε νηπιαγωγείο) και με κρίνουν (τώρα που είμαι σε ΚΕΔΔΥ) τα πιτσιρίκια, οι συνάδελφοι που προστρέχουν για συμβουλές (στο ΚΕΔΔΥ) και οι γονείς (τελευταία χρονιά στο Ν/Γ σε νησί, κάθε μέρα είχα δώρα, όχι αξίας χρηματικής, αλλά αξίς συναισθηματικής, όπως αυγά, χόρτα, λουλούδια κλπ).

Σκοπός μου είναι, λοιπόν, να επωφεληθούν τα παιδιά όσο το δυνατόν περισσότερο από την παρουσία τους στο νηπιαγωγείο. Να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες δεξιότητες και να αναπτύξουν τις δυνατότητες και την προσωπικότητα τους στο μάξιμουμ.

Χωρίς να διαφωνώ καθόλου σε όσα λες (περίπου τα ίδια κάνουν και στο δικό μας νηπιαγωγείο) η ώρα με παραξένεψε. :shock:

Τόσο νωρίς θα φάνε μεσημεριανό? Στο δικό μας σχολείο τρώνε στις 1:30.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Παντως εδω στο Βελγιο εμεις εχουμε μαγειρειο και προσωπικο για σερβιρισμα αλλα κανεις δεν δεχεται να ζεστανει φαγητο απο το σπιτι. Επειμενουν στα σαντουιτσ. Και εχουν και κουζινα και φουρνους αφου μαγειρευουν (χτες τα μικρα φτιαξαν και κεικ στην ταξη)

wQjhp2.png f6fAp2.png

ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΣΕ 15 ΛΕΠΤΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ Κ ΛΕΦΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

κοιτα να καταλαβω αν υπαρχει φουρνος μικροκυματων οκ οτι μπορει καποιος να κανει πολυ ωρα,,,εγω το ελεγα κρινοντας με το δικο μας σχολειο που εχει κανονικη κουζινα,,,,αλλα και παλι οι περισσοτεροι απο εμας δουλευουμε για το γνωστο βασικο 8 ωρες για 450 ευρω,,,οποτε το να ακουω εκατο ευρουλακια για κατι τετοιο καταλαβαινεις οτι δε το θεωρω και λιγο,,συν του οτι κανονικα το κανουν οι δασκαλες,,,,οπως σε εμας,,,και δε τεθηκε ζητημα για τραπεζοκομο/καθαριστρια σε εμας,,,και αντε εσας 5 ευρω αλλου δεκα ευρω το κεφαλι το μηνα,,δεν ειναι και λιγα,,,,αν το σκεφτεις,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

γιατι εμας στους γονεις δε μας κοψανε χρηματα???σε ολο το κοσμο δε κοψανε χρηματα???δηλαδη τι θα επρεπε να κανουμε και εμεις???:shock::shock::shock::shock:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Χωρίς να διαφωνώ καθόλου σε όσα λες (περίπου τα ίδια κάνουν και στο δικό μας νηπιαγωγείο) η ώρα με παραξένεψε. :shock:

Τόσο νωρίς θα φάνε μεσημεριανό? Στο δικό μας σχολείο τρώνε στις 1:30.

Μπορείς να το καυστερήσεις.

Αν μείνουν τα κατσαρολάκια στο φούρνο στους 50 (όχι παραπάνω) όσο και να τα αφήσεις δεν καίνε, απλά μένουν χλιαρά.

Οπότε, μπορείς να βάλεις τα παιδιά μέσα από το διάλειμμα κατά τις 12, 12 με 12:15 να πλυθούν, να κατουρήσουν, να ηρεμήσουν από την "τρέλα" του παιχνιδιού κλπ, 12:15 με 12:45 να κάνεις μια χαλαρή δραστηριότητα (π.χ. μια κατασκευή), και κατά τη 1 να φάνε.

1 η ώρα είναι μια καλή ώρα για φαγητό. Κατά τη 1:45 να έχουν τελειώσει με το φαγητό, μέχρι τις 2 να ταχτοποιήσουν τα πράγματα τους και 2 με 2:45 ύπνο. Μέχρι τις 3 'αντε 3:15 να έχουν σηκωθεί και συμμαζευτεί και μετά 1 δραστηριότητα και ένα παραμύθι....

Μια χαρά βγαίνει το πρόγραμμα.

(Φυσικά οι ώρες και τα χρονικά διαστήματα είαι ενδεικτικά και μπορούν να τροποποιηθούν ανάλογα με τη δυναμική της τάξης)

κι εμείς το ίδιο πρόβλημά έχουμε στο σχολείο. Η λύση ήταν ισοθερμική τσάντα, αλλά πόσο να κρατήσει κι αυτή από τις 7.30 που ζεσταίνω το φαγητό μέχρι την ώρα που τρώει? Εμείς προτείναμε και την εθελοντική εργασία. Δηλαδή 1 φορά κάθε μήνα ένας γονιός να κάνει αυτή την δουλειά. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΥΤΑΙ Η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ! Επίσης και ο φούρνος μικροκυμάτων απαγορεύεται μας είπαν. Έχουμε κουζίνα, έχουμε ψυγεία....τραπεζοκόμο δεν έχουμε γιατί απαγορεύεται!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα