Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητάει να μάθει πορτογαλικά…


DALIA

Recommended Posts

Μου φαίνεται πολύ υγιής η επιθυμία του παιδιού, ειδικά στο μέτρο που ξέρεις και από πού απορρέει αυτή η επιθυμία, δηλ. από μία άλλη του αγάπη, το ποδόσφαιρο. Δεν βλέπω για ποιο λόγο να του κόψεις την φόρα του, μπορεί να βγει κάτι πολύ καλό από όλο αυτό. Εκτός από τα φροντιστήρια που φαντάζομαι ότι θα ψάξεις, μπορείς να απευθυνθείς και στην πρεσβεία της Πορτογαλίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμμμ η αλήθεια είναι ότι άνοιξα το θέμα από περιέργεια, μου έκανε εντύπωση ένα παιδάκι να θέλει να μάθει πορτογαλικά! Μπράβο του! Οκ το κίνητρο μπορεί να μας φαίνεται αστείο, αλλά αφού έχει όρεξη, go for it! Εγώ προτιμώ τα Βραζιλιάνικα, γιατί τα Πορτογαλικά μου φαίνονται λίγο βλάχικα...Άσε που αν βαρεθεί το ποδόσφαιρο, μπορείς να τον ξεκινήσεις capoeira!!!! Ο δικός μου πάντως λόγω capoeira έχει μάθει κάμποσα τραγουδάκια...Άντε λοιπόν, Boa sorte!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα φροντιστήρια που φαντάζομαι ότι θα ψάξεις, μπορείς να απευθυνθείς και στην πρεσβεία της Πορτογαλίας.

 

Eυχαριστώ πολύ... μια ιδέα που δεν είχα σκεφτεί...όσο αναφορά φροντιστηρια υπάρχουν μόνο τμήματα ενηλίκων και για ιδιαίτερα ( δεν το έχω διασταυρώσει όμως με καθηγήτρια ) μου είπαν ότι θα μου κοστίζει 20-30€ την ώρα.

 

Ο δικός μου πάντως λόγω capoeira έχει μάθει κάμποσα τραγουδάκια...Άντε λοιπόν, Boa sorte!!!

 

:lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, το βρίσκω θαυμάσιο που το παιδί - με οποιαδήποτε αφορμή - δείχνει τέτοια επιθυμία και θέληση να μάθει μια ξένη γλώσσα!!

 

Στη χρηστικότητα δεν θα σταθώ. Είναι και υποκειμενικό θέμα και ίσως ν' αλλάζουν και τα δεδομένα κατά καιρούς. Σημασία έχει το ότι το γουστάρει!

 

Ντάλια, στην απόφασή σου θα πρότεινα να σκεφτείς την πορεία του παιδιού μέχρι και το τέλος του δημοτικού. Είναι Δευτεράκι (ότι σημαίνει αυτό), του χρόνου στο σχολείο υποχρεωτικά θα ξεκινήσει Αγγλικά και στην Πέμπτη Γαλλικά ή Γερμανικά.

Διαφορετικές γλώσσες, διαφορετικά σχεδόν όλα. Προσπάθησε να φανταστείς τις αντοχές και τις δυνατότητές του.

 

Μήπως μια καλή, πρώτη λύση θα ήταν μια χαλαρή οπτικοακουστική μέθοδος? Ή πολλά Πορτογαλικά τραγούδια? Ξέρεις πόσοι έμαθαν (συμπαθητικά) Αγγλικά έτσι? Κι αν είναι και του αρέσει ακόμα, τότε ξεκινάτε κανονικά.

 

(Πιστεύεις ότι ο κύριος λόγος είναι το ποδόσφαιρο?)

Link to comment
Share on other sites

Ντάλια, στην απόφασή σου θα πρότεινα να σκεφτείς την πορεία του παιδιού μέχρι και το τέλος του δημοτικού. Είναι Δευτεράκι (ότι σημαίνει αυτό), του χρόνου στο σχολείο υποχρεωτικά θα ξεκινήσει Αγγλικά και στην Πέμπτη Γαλλικά ή Γερμανικά.

 

Ζουπι μου αγγλικά κάνουν από πέρυσι στο σχολείο οπτικοακουστική και φέτος έχουμε κανονικά τετράδιο αντιγραφής και ορθογραφίας:|

 

 

(Πιστεύεις ότι ο κύριος λόγος είναι το ποδόσφαιρο?)

 

Ναι είμαι 100% σίγουρη ότι από εκεί ξεκίνησε ;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλησπέρα, είδα το ερώτημά σου και μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά το κομμάτι της εκμάθησης πορτογαλικών εάν ενδιαφέρεσαι ακόμα. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο email [email protected] οπότε και μπορώ να σε απαντήσω σε όλα σου τα ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...