Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΩΤΙΤΙΔΕΣ


Recommended Posts

 

Οι σταγόνες που είπα παραπάνω έχουν δοκιμαστεί?

Τις πήρα κ αυτές για δοκιμή. Σήμερα θα κάνουν πρεμιέρα στα αυτιά μου!

 

Μάλλον δε θα το τολμήσω αυτό με τη βαζελίνη. Τις σταγόνες τις δοκίμασες τελικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου έφυγε σχεδόν σε 2 λεπτά η αίσθηση του βουλωμένου αυτιού, αλλά μυρίζει σαν ασετόν, σαν δυαλιτικό για μπλάνκο......:confused:

 

Στα παιδιά όχι ακόμα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, αν βάλετε βαμβάκια βαζελίνες κλπ στα αυτάκια τους, μήπως δεν ακούνε τους προπονητές τους?

(Λέω εγώ τώρα...)

Εμείς κλείσαμε αισίως 1,5 μήνα συνεχόμενων προπονήσεων (3/εβδομάδα) και προς το παρόν ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Το τελευταίο 10ήμερο εφαρμόζουμε πιστολάκι - σκουφί πριν βγούμε έξω και πάρουμε το δρόμο της επιστροφής...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πάμε κολυμβητήριο χρόνια τώρα, δεν έχουμε πάθει ούτε μια φορά ωτίτιδα, απλά τηρούμε ευλαβικά τα εξής: πάντα σκουφάκι που καλύπτει όλο το αφτί στην πισίνα, στέγνωμα με το πιστολάκι, και σκούφο (όχι απλώς κουκούλα απο μπουφάν, να εφαρμόζει), μέχρι και τον Ιούνιο της έβαζα σκούφο, και εννοείται απο το Σεπτέμβρη που ξεκινήσαμε πάλι. Ας έχει 35 βαθμούς, ο σκούφος σκούφος.

 

Αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σας μιλαει μια πολυ πονεμενη μανα απο την αποψη της ωτιτιδας...ο 7 χρονος γιος μου ειναι εξαιρετικος κολυμβητης στον παοκ ΑΛΛΑ με τα αυτια ταλαιπωρουμε απο την μερα που γεννηθηκε..αν δεν ηταν τοσο καλος και αν δεν ειχε παθος με το νερο θα τον σταματουσα αμεσα ...τωρα βαζουμε ωτοασπιδες,2 σκουφακια πλαστικα δεν ακουει τον προπονητη αλλα του κανει νοηματα...παλι εχω αρκετα προβληματα αλλα τι να τον κανω?οι προπονητες τον προσεχουν παρα πολυ τρεχουν 2 ατομα να του σκουπισουν τα αυτια οταν βγει κ υπαρχει κοπελα στο ντουζ που φροντιζει για ολα..πιστολακι στεγνωμα σκουφακι κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας πω και την δικη μου εμπειρια απο το κολυμβητηριο περσι, το οποιο τελικα το σταματησα και δεν ξαναπηγα την κορη μου.Απο το νερο που εμπενε στο αυτακι της,(γιατι την εσφιγγε το σκουφακι ολο το σηκωνε), επαθε παρεση προσωπικου νευρου,τι είναι αυτο? παρελυσε στα καλα καθουμενα το μισο της προσωπο,δεν κουνιοταν το μισο στομα ,δεν εκλεινε το ενα ματι κ.α.Τελικα καταφερε να επανελθει ενα μηνα μετα.Εκτοτε έχει αποκτεισει ευαισθησια στο αυτακι της και παθαινει συχνα ωτιτιδες.Εγω βεβαια απο τον φοβο μου δεν την ξαναπαω καλως ή κακως θα δειξει.

 

ερωτηση για το παραπάνω . Σας είπε ο γιατρός οτι έπαθε πάρεση απο το Κολυμβητήριο????? Μου φαίνεται περιέργο γιατί πουθενά δεν το εχω ακούσει και η πάρεση μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε . Και εγω επαθα παρεση οταν ήμουν εγκυος και μου είπαν ότι δεν εχει κπ σχέση με κάτι ....απλά έγινε . Ιδιες πιθανότητες εχουμε ολοι !! Θεωρώ λίγο υπερβολή την συγκεκριμένη αναφορά με το κολυμβητήριο και την πάρεση.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για το παραπάνω . Σας είπε ο γιατρός οτι έπαθε πάρεση απο το Κολυμβητήριο????? Μου φαίνεται περιέργο γιατί πουθενά δεν το εχω ακούσει και η πάρεση μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε . Και εγω επαθα παρεση οταν ήμουν εγκυος και μου είπαν ότι δεν εχει κπ σχέση με κάτι ....απλά έγινε . Ιδιες πιθανότητες εχουμε ολοι !! Θεωρώ λίγο υπερβολή την συγκεκριμένη αναφορά με το κολυμβητήριο και την πάρεση.

 

Ναι μου ειπαν και οι δυο παιδιατροι ,και ο νευρολογος που την πηγα για εξεταση οτι απο αυτο εγινε.Τωρα αν ηταν απλα μια συγκηρια καταστασεων ή αν ηταν απλα συμπτωματικο αυτο δεν το γνωριζω.Σκοπος μου δεν ηταν να αγχωσω καμμια μανουλα ,απλα αυτο ετυχε σε εμενα και μπορει να ηταν μια περιπτωση στις τοσες, ηθελα μονο να σας αναφερω την εμπειρια μου.

Οσο για το αν ηταν υπερβολη ή οχι πιστεψε με η καρδουλα μου το ξερει.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ειπαν και οι δυο παιδιατροι ,και ο νευρολογος που την πηγα για εξεταση οτι απο αυτο εγινε.Τωρα αν ηταν απλα μια συγκηρια καταστασεων ή αν ηταν απλα συμπτωματικο αυτο δεν το γνωριζω.Σκοπος μου δεν ηταν να αγχωσω καμμια μανουλα ,απλα αυτο ετυχε σε εμενα και μπορει να ηταν μια περιπτωση στις τοσες, ηθελα μονο να σας αναφερω την εμπειρια μου.

Οσο για το αν ηταν υπερβολη ή οχι πιστεψε με η καρδουλα μου το ξερει.

 

Καλησπέρα 1μανουλα! Δεν ήθελα να σε αμφησβητήσω , απλά μου εκανε εντύπωση πως αναφέρουν με βεβαιοτητα οτι εφταιγε το κολυμβητήριο για την πάρεση οι γιατροί.Για την πάρεση δεν εχουν ανακαλύψει ακόμη κατω από ποιες συνθήκες συμβαίνει, από οσο ξέρω. Εννοείται, ομως, οτι θα τα είχες δει ολα για το παιδάκι σου !!! Θυμάμαι εγώ που είχε περασει σχεδον 1 μήνας και με τοση κορτιζόνη ,δεν ελεγε να περάσει .....είχα απελπιστει!!! Δεν νομίζω ότι θα αντεχα να το ζουσε ο γιος μου ....με τιποτα!

Παντως , αν το κολυμβητήριο σου δημιούργησε τετοιες ιστορίες είτε ειναι αλήθεια είτε συμπτωματικό καλά κανεις και δεν ξαναπάτε. Υπαρχουν και αλλα αθλήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...