Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως διεκδικούμε διατροφή από πατέρα που ζει στο εξωτερικό


beba09

Recommended Posts

Καταλαβαινω την πικρα σου και τις οικονομικες δυσκολιες

Κατανοω και το λογο που θες να αφαιρεσεις το επιθετο σκεπτομενη τα ρατσιστικα σχολια μεσα στο ολο κλιμα

Ομως σκεψου ή προσπαθησε να να μην κανεις τη μικρη να ντρεπεται για την καταγωγη της και τις κατα το ημισι μισες ριζες της

Γιατι κατι τετοιο θα της δημιουργησει τρελλο κομπλεξ στο μελλον

Δεν ξερω πώς θα μπορουσες να αποτρεψεις κατι τετοιο αλλαζοντας το επιθετο

 

Για την καταγωγή δεν ντρέπομαι και καθόλου, στο κουρδικό έθνος πάνε μέχρι και οι γυναίκες στρατό.....εγώ όμως μεγαλώνω το παιδί και όχι....ο μπαμπάς, άλλωστε είναι πολύ μεγάλο το όνομα...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδη αν δικαιουσαι οτιδηποτε απο τον πατερα θα κρατησεις τα ονοματα, εστω και αν δεν τα παιρνεις (γιατι το δικαιουμε απο το εισπρατω απεχει αρκετα...) αλλα αν δεν δικαιουσαι θα τον διαγραψεις?

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι διεκδικεις και απο ποιον, καλα κανεις και δεν θα το κρινω. Απλα ως ομοιοπαθουσα νιωθω οτι δεν εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου ως προς τα κινητρα σου. Νομιζω οτι εισαι πληγωμενη και τον αγαπας ακομα. Γιαυτο θα δεχοσουν να παει η μικρη με τις θειες της στη χωρα του, γιαυτο θες να τον τσιγκλησεις και ας ειναι πιθανοτερο να μην βγαλεις ακρη. Νομιζω οτι λογω των συναισθηματων σου σου φαινονται ελκυστικα καποια πραγματα και σκεφτεσαι να κανεις διαφορα για να του τραβηξεις την προσοχη ή για εκδικηση. Πρεπει να σκεφτεις σαν μανα σε αυτες σου τις κινησεις ομως και οχι ως γυναικα. Ειναι ο πατερας της κορης σου. Πρεπει να αποφασισεις αν τον θες στη ζωη ΤΗΣ ή οχι. Και το κριτηριο σου δεν πρεπει να ειναι το αν θα δικαιουσαι διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα έχω και δωράν baby sitting (άσε μου ζήτησαν τροφεία 178 ευρώ για το δωρεάν πρόγραμμα του ΕΣΠΑ, και μου λένε χατηρικώς 150.....και εγώ τους είπα πάρτε 40 και να είστε και ευχαριστημένοι). Αυτή είναι η Ελλάδα εγώ με 84 μόρια να δικαιούμαι δωρεάν παιδικό αλλά για να μπει η μαμά με τα 20 θα πρέπει να πληρώσουμε....!!!

 

Γιατι πηγες μεσω ΕΣΠΑ; Ιδιωτικο σταθμο διαλεξες;

Γιατι δεν πηγες σε δημοτικο σταθμο χωρις ΕΣΠΑ, ωστε αν εχεις χαμηλο εισοδημα να μην πληρωσεις τιποτα;

 

Παντως, αν θελεις να εχεις δωρεαν σταθμο και δωρεαν χορηγηση κρατικου σπιτιου, πηγαινε στη Βρετανια. Ειναι Ευρωπαϊκη Ενωση και θα εχεις ολα τα δικαιωματα που εχεις και στην Ελλαδα, συν βοηθεια απο το κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεια του πατερα ομως αυτη τη στιγμη υπαρχουν. Εγω θα πηγαινα στο Ιρακινο προξενειο να κανω μια τυχαια ερωτηση με την Ληξ. Πραξη γεννησης αν αυτο το παιδι εχει Ιρακινη υπηκοοτητα, γιατι εχω την εντυπωση οτι εχει και μπορει να αφαιρεθει μονο με εισαγγελικη αποφαση.

 

 

αυτο εινια πολυ σοβαρο. πρεπει οντως να το εξακριβωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sofiade και μπου μπουμ με κάλυψαν απόλυτα...

Κατανοώ πως το αρχικό σου ποστ δεν αφορούσε τα θέματα που έθιξαν οι συμφορουμίτισσες πιο πάνω, όμως εν τέλει αυτά είναι απείρως πιο σημαντικά από τη διατροφή που θέλεις να διεκδικήσεις! Από όσα έχεις γράψει, δεν δείχνεις κάπου πως έχεις καταλάβει τι σημαίνει να ζεις στο Ιράκ ούσα γυναίκα...

Εάν δεν θέλεις να διακυβευτεί η ζωή της κόρης σου στο μέλλον κατ'οποιονδήποτε τρόπο, μην αποπειραθείς να ζητήσεις διατροφή.-

Link to comment
Share on other sites

Παντως, αν θελεις να εχεις δωρεαν σταθμο και δωρεαν χορηγηση κρατικου σπιτιου, πηγαινε στη Βρετανια. Ειναι Ευρωπαϊκη Ενωση και θα εχεις ολα τα δικαιωματα που εχεις και στην Ελλαδα, συν βοηθεια απο το κρατος.

Στη Βρετανία δεν υπάρχουν δωρεάν παιδικοί σταθμοί και επιπλέον η βοήθεια από το κράτος έχει αρχίσει να περιορίζεται στο ελάχιστο, ειδικά για όσους δεν είναι βρετανοί υπήκοοι, δεν έχουν εργαστεί ποτέ στη Βρετανία κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δικαιουσαι οτιδηποτε απο τον πατερα θα κρατησεις τα ονοματα, εστω και αν δεν τα παιρνεις (γιατι το δικαιουμε απο το εισπρατω απεχει αρκετα...) αλλα αν δεν δικαιουσαι θα τον διαγραψεις?

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι διεκδικεις και απο ποιον, καλα κανεις και δεν θα το κρινω. Απλα ως ομοιοπαθουσα νιωθω οτι δεν εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου ως προς τα κινητρα σου. Νομιζω οτι εισαι πληγωμενη και τον αγαπας ακομα. Γιαυτο θα δεχοσουν να παει η μικρη με τις θειες της στη χωρα του, γιαυτο θες να τον τσιγκλησεις και ας ειναι πιθανοτερο να μην βγαλεις ακρη. Νομιζω οτι λογω των συναισθηματων σου σου φαινονται ελκυστικα καποια πραγματα και σκεφτεσαι να κανεις διαφορα για να του τραβηξεις την προσοχη ή για εκδικηση. Πρεπει να σκεφτεις σαν μανα σε αυτες σου τις κινησεις ομως και οχι ως γυναικα. Ειναι ο πατερας της κορης σου. Πρεπει να αποφασισεις αν τον θες στη ζωη ΤΗΣ ή οχι. Και το κριτηριο σου δεν πρεπει να ειναι το αν θα δικαιουσαι διατροφη.

 

συμφωνω και συμπληρωνω οτι οι επιλογες που θα κανει για την κορη της σε σχεση με τον πατερα της ανεξαρτητως κινητρων μπορει η κορη να μην τις εκτιμησει καθολου μεγαλωνοντας,,ας προσπαθησει λοιπον να μπει οσο γινεται στη θεση της κορης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

BEBΑ

 

από την δική μου εμπειρία για την διεκδίκηση διατροφής με μπαμπά Έλληνα σε πληροφορώ ότι απο το 2008 που γεννήθηκε η κόρη μου ακόμα δεν έχω καταφέρει να δώ ούτε ευρώ ( και έχει φτάσει ήδη το Τέστ Πατρότητας στον Άρειο Πάγο!!!!).

Άρα λοιπόν φαντάσου στην Ελλάδα του 2012 αν δεν δημιουργήσεις δεδικασμένο (που χρειάζονται πολλά λεφτά στα Ελληνικά δικαστήρια !!!) πως θα πας στο εξωτερικό???

Και για να ξέρεις μια συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου εκτός γάμου στα Ελληνικά δικαστήρια ανακαλείται πολύ εύκολα !! (π.χ. για συναισθηματικούς λόγους και μετά τρέχεις να διεκδικήσεις εκ νέου εξέταση πατρότητας με δικαστικά μέσα) γεγονός που μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να χρονοτριβήσει καμιά δεκαριά χρόνια τουλάχιστον

Ζυγισέ τα πολύ καλά όλα τα θέματα και ξανασκέψου !!

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

BEBΑ

 

από την δική μου εμπειρία για την διεκδίκηση διατροφής με μπαμπά Έλληνα σε πληροφορώ ότι απο το 2008 που γεννήθηκε η κόρη μου ακόμα δεν έχω καταφέρει να δώ ούτε ευρώ ( και έχει φτάσει ήδη το Τέστ Πατρότητας στον Άρειο Πάγο!!!!).

Άρα λοιπόν φαντάσου στην Ελλάδα του 2012 αν δεν δημιουργήσεις δεδικασμένο (που χρειάζονται πολλά λεφτά στα Ελληνικά δικαστήρια !!!) πως θα πας στο εξωτερικό???

Και για να ξέρεις μια συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου εκτός γάμου στα Ελληνικά δικαστήρια ανακαλείται πολύ εύκολα !! (π.χ. για συναισθηματικούς λόγους και μετά τρέχεις να διεκδικήσεις εκ νέου εξέταση πατρότητας με δικαστικά μέσα) γεγονός που μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να χρονοτριβήσει καμιά δεκαριά χρόνια τουλάχιστον

Ζυγισέ τα πολύ καλά όλα τα θέματα και ξανασκέψου !!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δυστυχώς αλλά δυστυχώς έχεις δίκαιο....αλλά πολύ δίκαιο. Μίλησα με μια δικηγόρο, με το καλημέρα σας πρέπει να ξοδέψω ένα σωρό χρήματα για να στέλνω χαρτία στην άλλη άκρη του κόσμου και τελικά να μην πάρω τίποτα. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ. Περιττό να πω ότι μαθαίνω ότι ακόμα και διαζευμένες αδυνατούν να πάρουν χρήματα από τον πρώην σύζυγο, αχ.....! αυτό το καταραμένο το οικονομικό.....

 

Με την πρεσβεία που μίλησα μου είπαν πως θα μου απαντήσουν αλλά τίποτα. Δεν με πήραν ποτέ τηλέφωνο.

 

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά με πνίγει το δίκαιο, ούτε τον έπλεξα ούτε με το ζόρι του έκανα παιδί και ψάχνω τώρα να του πάρω λεφτά, μαζί το θέλαμε, έλα όμως που έπεσα σε άνθρωπο που δεν ήξερε τι ήθελε και τι ζητούσε, ίσως μέσα μου δεν μπορώ να αποδεχθώ το γεγονός ότι με κορόιδεψε σαν να ήμουν πρωτάρα....σ'αγαπώ...και τέτοιες τρίχες. Τώρα καταλαβαίνω γιατί τόσες κοπέλες καταλήγουν να διακόπτουν την κύηση ....άλλο πρόσωπο βλέπουν πριν την εγκυμοσύνη και άλλο μετά...τι να κάνουν λοιπόν να κάθονται σαν και μένα τώρα να τρέχουν να βρουν την άκρη, στην άλλη άκρη του κόσμου.

 

Η ζωή μου έχει αλλάξει ριζικά και βέβαια θέλω για το παιδί μου το καλύτερο όπως όλες οι μαμάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δυστυχώς αλλά δυστυχώς έχεις δίκαιο....αλλά πολύ δίκαιο. Μίλησα με μια δικηγόρο, με το καλημέρα σας πρέπει να ξοδέψω ένα σωρό χρήματα για να στέλνω χαρτία στην άλλη άκρη του κόσμου και τελικά να μην πάρω τίποτα. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ. Περιττό να πω ότι μαθαίνω ότι ακόμα και διαζευμένες αδυνατούν να πάρουν χρήματα από τον πρώην σύζυγο, αχ.....! αυτό το καταραμένο το οικονομικό.....

 

Με την πρεσβεία που μίλησα μου είπαν πως θα μου απαντήσουν αλλά τίποτα. Δεν με πήραν ποτέ τηλέφωνο.

 

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά με πνίγει το δίκαιο, ούτε τον έπλεξα ούτε με το ζόρι του έκανα παιδί και ψάχνω τώρα να του πάρω λεφτά, μαζί το θέλαμε, έλα όμως που έπεσα σε άνθρωπο που δεν ήξερε τι ήθελε και τι ζητούσε, ίσως μέσα μου δεν μπορώ να αποδεχθώ το γεγονός ότι με κορόιδεψε σαν να ήμουν πρωτάρα....σ'αγαπώ...και τέτοιες τρίχες. Τώρα καταλαβαίνω γιατί τόσες κοπέλες καταλήγουν να διακόπτουν την κύηση ....άλλο πρόσωπο βλέπουν πριν την εγκυμοσύνη και άλλο μετά...τι να κάνουν λοιπόν να κάθονται σαν και μένα τώρα να τρέχουν να βρουν την άκρη, στην άλλη άκρη του κόσμου.

 

Η ζωή μου έχει αλλάξει ριζικά και βέβαια θέλω για το παιδί μου το καλύτερο όπως όλες οι μαμάδες.

 

μπεμπα, σου εγραψα και πμ. στις μουσουλμανικες χωρες αναγνωριση παιδιου εκτος γαμου ειναι αδικιμα- ειναι δηλαδη σαν να υπογραφεται οτι κανατε μοιχεια αρα πρεπει να τιμωρηθειτε. παιδια εκτος γαμου δεν εχουν δικαιωματα, εκτος και εαν δεχτει να σε παντρευτει συμφωνα με την σαρια και να φερει μαρτυρες οτι το συμβολαι εχει ισχυει πριν τη γεννα.

 

τα γνωριζω αυτα επειδη μενω σε μουσουλμανικη χωρα.

μη περιμενεις ποτε η πρεσβεια να σου απαντησει- για αυτους η υποθεση σου ειναι θεμα μοιχειας και μονο δυστυχως....

 

πολλες γυναικες σαν και εσενα εχουν φτιαξει μπλογκς στο ιντερνετ ζιτοντας τα δικαιωματα τους ......

Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγο εδω για παραδειγμα να δεις τι γινεται με φοιτητες απο αραβικες χωρες που πολλες φορες ακομα και εξαφανιζονται σε περιπτωση παιδιων εκτος γαμου- ακομα και διδυμων και οι πρεσβειες δεν απαντουν οπως στην περιπτωση σου επειδη σε πολλες απο αυτες τις κουλτουρες δεν ισχυει η αναγνωριση εκτος γαμου.

 

http://abandonedchildrenbytheirsaudifather.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου , συγνωμη δεν μπορεσα να τα διαβασω ολα τα μηνυματα, επετρεψε μου να σου πω τη γνωμη μου και εγω...

αστον να παει στο καλο, βγαλε το επωνυμο του απο το ονομα του παιδιου και μην κανεις τπτ . στις χωρες αυτες η γυναικα δεν εχι κανενα δικαιωμα , ο αντρας αποφασιζει για ολα. εχεις και κορη. απο οσα εχουν δει τα ματια μου, τετοιοι πατερες εμφανιζονται καποια στιμγη ταχα μου για να παρουν το παιδι στην χωρα τους να γνωρισει την αλλη οικογενεια και μετα γεια σας! μην κανεις τπτ για διατροφη κ προς θεου μην κανεις δικαστηριο για επικοινωνια. ασε που οι ελληνικοι νομοι δεν εχουν ισχυ σε τετοιες χωρες.

ξερω προσωπικα μια περιπτωση με ουκρανη μητερα που πηρε το παιδι στην χωρα της, αλλα ευτυχως που η ελλαδα με την ουκρανια εουν υπογραψει ειδικη συμφωνια για τετοιες περιπτωσεις και θα βρει ακρη ο πατερας.

αυτο ομως δεν ισχυει με μουσουλμανικα κρατη. για να βγει γυναικα απο εκει πρεπει να εχει την αδεια του πατερα η του συζυγου. προστατεψε εσενα και το παιδι σου και μην ασχολησε μαζι του. βρες και μια καλη παιδοψυχολογο ωστε να εχεις στηριξη στο τι και πως θα πεις στο παιδακι σου. και δικηγορο να βρεις στην χωρα του πιστευεις οτι θα προαπισει τα δικαιωματα του παιδιου απο την στιγμη που εχουν την δικη τους εικονα για αλλοθρησκους? ας ειναι καλα , αλλα αστον μακρια σας!

μια φιλη μου παντρευτηκε με αιθιοπα εδω με πολιτικο γαμο, αυτος μουσουλμανος(ηταν και λαθρομεταναστης) , εχουν ενα παιδακι τωρα και του ηρθε να πανε στη χωρα τους για να δουν το παιδι οι δικοι του. δεν την νοιαζει να μαθει τα δικαιωματα της εκει και κυριως αν θα μπορει να βγει απο την χωρα μονη με το παιδι. μην μπλεκετε με ανθρωπους απο μουσουλμανικα κρατη. εκει η γυναικα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με ολα τα προλαλισαντα κοριτσια πιο πανω , μακρια του μπεμπα , προστατεψε το παιδι σου , δεν μπορει να μην εχεις διαβασει σχετικα με ιραν και μουσουλμανικα ηθη και εθιμα , απλα μαλλον δεν θελεις να τα πιστεψεις ή πιστευεις οτι ο πρωην σου και η οικογενεια του δεν ειναι ετσι . Μην γελιεσε και ασε απεξω τον πληγωμενο σου εγωισμο , δεν ηρθε δα και το τελος του κοσμου , εχεις ενα υπεροχο παιδι και αυτο φτανει . Μην λες πραγματα για διακοπες κυησεως κτλ , θα ευχοσουνα δηλαδη να μην την ειχες? κατσε και σκεψου το . Δεν εχει θειες , δεν εχει καν συγγενεις απο εκει , μην ευχεσαι το παιδι σου να ζησει εκει που κοβουνε τα γεννητικα οργανα της γυναικας για να μην ευχαριστιετε τον ερωτα , εκει που τα βιαζουνε και με το νομο απο ανηλικα μικρα παιδια και που παντρευονται απο τα 12 με ηλικιωμενους αντρες . Η τα ξερεις και δεν θελεις να τα παραδεχτεις γιατι εχει θεοποιησει τον δικο σου στα ματια σου ή μαλλον τα αγνοεις , σου τα λεγανε τα κοριτσια εδω μεσα και εσυ το μμονο που απαντουσες ητανε τι ενεργειες θα κανεις για την διατροφη , σιγα ρε συ μπεμπα, υποθετω οτι εργαζεσαι , ενα παιδακι εχεις , θα φτια3ει η ζωη σας σιγα σιγα , εδω υπαρχουνε οικογενειες οπου ζουνε με ενα μισθο με 2-3 παιδια . Και εντα3ει δεν μου αρεσει που θεωρεις την ελλαδα κατωτερη απο το ιρακ ή τουλαχιστον ισες , οχι , το ιρακ ειναι πολυ κατωτερο , ενα μερος οπου επιτρεπεται το σεξ με ανηλικα παιδια και επιτρεπονται οι απαγωγες και οπου κοβουνε τα γεννητικα οργανα κοριτσιων και γυναικων , οπου η γυναικα ειναι δουλα του ααντρα και την παντρευουνε απο 12 ετων ναι ειναι χειροτερη , εινα χειροτερη επειδη η ανυπαντρη μητερα πρεπει να τημωρηθει , επειδη αμα δεν παντρευτεις και κανεις ερωτα θα πρεπει να τιμωρηθεις , οπου ο πατερας σου και ο συζυγος σου εχει δικαιωμα να σε δερνει και να σε βιαζει οποτε γουσταρει , οπου δεν υφισταται καμια ειδους ελευθερια και η εννοια της δημοκρατιας δεν υπαρχει . Δεν ξερω τι ηταν ο πρωην συντροφος σου , σιγουρα θα διεφερε για να τον επιλεξεις , ομως η χωρα αυτη ειναι πολυ μα παρα πολυ πισω απο εμας το λεγομενο δυτικο κοσμο , ευτυχως ακομα ειμαστε δυτικος κοσμος .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ως νομικός θα σου πω ότι αν μπεις στη διαδικασία διεκδίκησης διατροφής θα χάσεις χρόνο, χρήμα και ψυχική ηρεμία.

Όπως τα περιγράφεις, είναι μικρές οι πιθανότητες να σου αναγνωρίσουν δικαίωμα διατροφής τα ελληνικά δικαστήρια.

Κανονικά, όταν έγινε η συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου, έπρεπε να είχατε ρυθμίσει αυτό το ζήτημα. Τώρα θα πρέπει να αποδείξεις ότι ο πρώην σύντροφός σου (και όχι η οικογένειά του) διαθέτει περιουσία. Πώς θα το πετύχεις αυτό; Πρέπει να προσκομίσεις σύμβαση εργασίας ή στοιχεία τραπεζικών λογαριασμών ή πιστοποιητικά από (το αντίστοιχο) Κτηματολόγιο.

Αν έχεις αυτά και πετύχεις την καταδίκη του πατέρα σε καταβολή διατροφής θα περάσεις μία Οδύσσεια για να θεωρηθεί εκτελεστή αυτή η απόφαση στη χώρα του.

Δυστυχώς πρέπει να τα καταφέρεις μόνη σου.

Ευτυχώς έχεις τους γονείς σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...