Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως διεκδικούμε διατροφή από πατέρα που ζει στο εξωτερικό


beba09

Recommended Posts

Ξέρει κάποια μαμά να μας πει πως μπορούμε να διεκδικήσουμε διατροφή από πατέρα που ζει στο εξωτερικό, μη ευρωπαική χώρα, μουσουλμανική. Είμαι ανύπαντρη μητέρα και το παιδί είναι αναγνωρισμένο. Δεν έχω λάβει διατροφή, ο πατέρας έχει επιστρέψει στην πατρίδα του. Αποδείκτηκε ότι η οικογένεια του εκεί είναι ευκατάστατη. Δεν γνώριζαν ότι δεν ήμασταν παντρεμένοι χρειάστηκε να τους το πω εγώ. Όποιος μπορεί να μου παρέχει οποιαδήποτε πληροφορία που θα βοηθήσει τον ευχαριστώ. Το θεωρώ πολύ άδικο να συνεχίσει την ζωή του εκεί χωρίς να προσφέρει τίποτα στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι αναγνωρισμενο το παιδι και στην χωρα του πατερα?

Μαλλον οι πρεσβειες θα σε βοηθησουν. Δεν ψαχνεις να βρεις τα στοιχεια της πρεσβειας στην χωρα του πατερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζαν ότι δεν ήμασταν παντρεμένοι χρειάστηκε να τους το πω εγώ. Όποιος μπορεί να μου παρέχει οποιαδήποτε πληροφορία που θα βοηθήσει τον ευχαριστώ. Το θεωρώ πολύ άδικο να συνεχίσει την ζωή του εκεί χωρίς να προσφέρει τίποτα στο παιδί.

 

Δηλαδη συνεχιζετε να εχετε επαφη με τον ιδιο και την οικογενεια του; Αν ναι, τοτε να συμβουλευτεις δικηγορο στη χωρα του και να παλεψεις για την διατροφη ή εστω για ατυπη διατροφη απο τον ιδιο ή την οικογενεια του. (ακομη κι αν ο ιδιος δε στελνει καμια οικονομικη βοηθεια ή δωρα, μπορει οι παππουδες ή θειοι να στειλουν κατι)

 

Αλλά αν δεν εχετε πλεον επαφη, δε θεωρω σωστο να διεκδικησεις διατροφη, απο τη στιγμη που θελεις ν'αφαιρεσεις το επωνυμο του και ν'αλλαξεις το πατρωνυμο. Αν εχει υποχρεωσεις, εχει και δικαιωματα. Και τ'αντιστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συνεχιζετε να εχετε επαφη με τον ιδιο και την οικογενεια του; Αν ναι, τοτε να συμβουλευτεις δικηγορο στη χωρα του και να παλεψεις για την διατροφη ή εστω για ατυπη διατροφη απο τον ιδιο ή την οικογενεια του. (ακομη κι αν ο ιδιος δε στελνει καμια οικονομικη βοηθεια ή δωρα, μπορει οι παππουδες ή θειοι να στειλουν κατι)

 

Αλλά αν δεν εχετε πλεον επαφη, δε θεωρω σωστο να διεκδικησεις διατροφη, απο τη στιγμη που θελεις ν'αφαιρεσεις το επωνυμο του και ν'αλλαξεις το πατρωνυμο. Αν εχει υποχρεωσεις, εχει και δικαιωματα. Και τ'αντιστροφο.

 

Το επώνυμο του είναι δεύτερο στην σειρά, πρώτα είναι το δικό μου, απλά τώρα που γύρισε στην πατρίδα του θεωρώ καλύτερο να αφαιρεθεί για να αποφύγουμε μελλοντικά ρατσιστικές συμπεριφορές. Και η κόρη μου και εγώ είμαστε ελληνίδες.

 

Βασικά το θεωρώ άδικο για μένα αλλά και για το παιδί γιατί ήταν από κοινού η απόφαση για το παιδί, όμως τώρα καλούμαι εγώ να αναλάβω τα έξοδα (μόνη μου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αναγνωρισμενο το παιδι και στην χωρα του πατερα?

Μαλλον οι πρεσβειες θα σε βοηθησουν. Δεν ψαχνεις να βρεις τα στοιχεια της πρεσβειας στην χωρα του πατερα?

 

Είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα και υπάρχει και DNA, που μου ζήτησε αυτός, τρομάρα του. Άπλά στις αραβικές χώρες τα παιδάκια ανήκουν στον πατέρα και όχι την μητέρα.....είναι πολύπλοκα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συνεχιζετε να εχετε επαφη με τον ιδιο και την οικογενεια του; Αν ναι, τοτε να συμβουλευτεις δικηγορο στη χωρα του και να παλεψεις για την διατροφη ή εστω για ατυπη διατροφη απο τον ιδιο ή την οικογενεια του. (ακομη κι αν ο ιδιος δε στελνει καμια οικονομικη βοηθεια ή δωρα, μπορει οι παππουδες ή θειοι να στειλουν κατι)

 

Αλλά αν δεν εχετε πλεον επαφη, δε θεωρω σωστο να διεκδικησεις διατροφη, απο τη στιγμη που θελεις ν'αφαιρεσεις το επωνυμο του και ν'αλλαξεις το πατρωνυμο. Αν εχει υποχρεωσεις, εχει και δικαιωματα. Και τ'αντιστροφο.

 

 

 

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής σκοπός μου είναι ΑΥΤΟΣ να αναλάβει την ευθύνη του. Είναι δικαίωμα του να συνεχίσει την ζωή του όπως νομίζει αλλά έχει ευθύνη απέναντι στο παιδί του. Δεν είναι σκοπός μου να πάρω κάτι από παππούδες και θείους κλπ.....εάν σκόπευαν να προσφέρουν κάτι στο γίο τους καλύτερα να το δώσουν απευθείας σε μένα γιατί από αυτόν δεν παίρνω τίποτα, ούτε ευρώ. Επίσης τρία χρόνια αργότερα, έχω βάλει πέρα τον εγωισμό μου και αντιλαμβάνομαι ότι δυστυχώς έστω και μια μικρή βοήθεια είναι σημαντική αφού η μονογονεική οικογένεια έχει τεράστια έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω απολυτα το οικονομικο προβλημα, αλλα να εχεις υποψη σου οτι τετοιου ειδους επαφες και σχεσεις μπορει να προκαλεσουν απαιτησεις απο πλευρας τους, σχετικα με την ανατροφη του παιδιου, επαφες με το παιδι και ισως μπλεξεις χειροτερα. Απλα τροφη για σκεψη!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω απολυτα το οικονομικο προβλημα, αλλα να εχεις υποψη σου οτι τετοιου ειδους επαφες και σχεσεις μπορει να προκαλεσουν απαιτησεις απο πλευρας τους, σχετικα με την ανατροφη του παιδιου, επαφες με το παιδι και ισως μπλεξεις χειροτερα. Απλα τροφη για σκεψη!

 

Συμφωνω. Δεν αξιζει για τα χρηματα να χασεις την ψυχικη σου ηρεμια και τη σωματικη σου ασφαλεια.

 

Μουσουλμανικη χωρα οπου το παιδι ανηκει στον πατερα; Ουτε στον υπνο μου δε θα τον κυνηγουσα να δωσει διατροφη, μηπως μου γυρισει μπουμεραγκ!

 

(Ασε που μπορει να μην εχεις καν δικαιωμα διατροφης αφου το παιδι δε βρισκεται στη χωρα του... αλλά για το τελευταιο θα σ'ενημερωσει ενας δικηγορος της χωρας του. Η νομοθεσια για τη διατροφη δεν ειναι ιδια σ'ολες τις χωρες - σε καποιες ο γονιος υποχρεουται σε διατροφη μονο οσο το τεκνο βρισκεται στη χωρα.)

 

Παντως, τ'οτι γυρισε στη χωρα του δε σημαινει οτι δε θα επιστρεψει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εγω δεν καταλαβα τι σχεση εχει οτι ο πατερας βρισκεται σε αλλη χωρα? και γιατι τα δικαιωματα ενος παιδιου με ελληνικη υπηκοοτητα και γεννημενο στην ελλαδα να πρεπει να ζητηθουν απο αλλη χωρα!?

beba ψαξε το πρωτα με δικηγορο εδω, ενημερωσου για τα δικαιωματα σου και του παιδιου συμφωνα με τα δεδομενα τα δικα σας και μετα αν χρειαστει ερευνατε για τους νομους στη χωρα οπου βρισκεται αυτος.

 

ομως εηγησε μου κατι, αν θες..με τον πατερα του παιδιου ησασταν παντρεμενοι και χωρισατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μουσουλμανικη χωρα οπου το παιδι ανηκει στον πατερα; Ουτε στον υπνο μου δε θα τον κυνηγουσα να δωσει διατροφη, μηπως μου γυρισει μπουμεραγκ!

 

 

Α γεια σου!!! Εχω ξαδερφες που ζουνε στο εξωτερικο με πατεραδες/συζυγους μουσουλμανους. Οσες εζησαν χωρις αυτους ηταν οι τυχερες της ιστοριες (παρα την πικρα της αδιαφοριας κι εγκαταλειψης)

 

Εγω στη θεση της θεματοθετριας θα προτιμουσα να μη τραβηξω την προσοχη της οικογενειας στο παιδι μου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλα αυτά τα έχω σκεφτεί αλλά μπορώ να σας πω και το γνωστό story ο τύπος να εμφανιστεί μετά από καμιά 10αριά χρόνια και να μας το παίξει ο πονεμένος πατέρας που δεν τον αφήναμε να δει το παιδάκι του. Περιττό να πω ότι θα λέει τα δικά του και βέβαια να σκαρφιστεί δεν ξέρω εγώ τι στο θέμα της διατροφής.

 

Καλυτερα να ξεκαθαριστεί το θέμα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα το κανει αυτο.

 

Σκεψου την ξαδερφη μου, που δεν την μεγαλωσε ο πατερας της, ουτε καν ασχοληθηκε ποτε μαζι της. Τωρα εχει το δικαιωμα να της ζητησει μεχρι και διατροφη αν εργαζεται. Στη χωρα που ζουνε οι γονεις εχουν το δικαιωμα να απαιτησουν μερος του μισθου καθε παιδιου τους να πηγαινει σε αυτους ως συνταξη ας πουμε. Κι αυτο επειδη εκεινος πληρωνε διατροφη στην κορη του οταν ηταν μικρη (κι ας μη την εβλεπε ποτε). Εχουν κατι περιεργους νομους τα μουσουλμανικα κρατη.

 

Εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για σας. Καλη τυχη σας ευχομαι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν εμφανιστεί μετά από 10 χρόνια και το παίξει πατέρας, θα του έχεις δώσει πάτημα αν τα 10 αυτά χρόνια πλήρωνε και διατροφή!!

 

Salvia, το θέμα δεν είναι τα δικαιώματα του παιδιού αλλά οι υποχρεώσεις του πατέρα. Ο πατέρας είναι ξένος υπήκοος και ζει στη χώρα του, όπου τα ελληνικά δικαστήρια δεν έχουν καμία δικαιοδοσία. Οι αποφάσεις των ελληνικών δικαστηρίων ισχύουν στην Ελλάδα και ως ένα βαθμό στις χώρες της ΕΕ, όχι στον υπόλοιπο κόσμο. Αν ο πατέρας ήταν Γάλλος και ζούσε στη Γαλλία θα ήταν αλλιώς, αν είναι Σαουδάραβας και ζει στη Σαουδική Αραβία, δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα μέσω ελληνικού δικαστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εγω δεν καταλαβα τι σχεση εχει οτι ο πατερας βρισκεται σε αλλη χωρα? και γιατι τα δικαιωματα ενος παιδιου με ελληνικη υπηκοοτητα και γεννημενο στην ελλαδα να πρεπει να ζητηθουν απο αλλη χωρα!?

beba ψαξε το πρωτα με δικηγορο εδω, ενημερωσου για τα δικαιωματα σου και του παιδιου συμφωνα με τα δεδομενα τα δικα σας και μετα αν χρειαστει ερευνατε για τους νομους στη χωρα οπου βρισκεται αυτος.

 

ομως εηγησε μου κατι, αν θες..με τον πατερα του παιδιου ησασταν παντρεμενοι και χωρισατε?

 

είμαι ανύπαντρη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται οτι θα το κανει αυτο.

 

Σκεψου την ξαδερφη μου, που δεν την μεγαλωσε ο πατερας της, ουτε καν ασχοληθηκε ποτε μαζι της. Τωρα εχει το δικαιωμα να της ζητησει μεχρι και διατροφη αν εργαζεται. Στη χωρα που ζουνε οι γονεις εχουν το δικαιωμα να απαιτησουν μερος του μισθου καθε παιδιου τους να πηγαινει σε αυτους ως συνταξη ας πουμε. Κι αυτο επειδη εκεινος πληρωνε διατροφη στην κορη του οταν ηταν μικρη (κι ας μη την εβλεπε ποτε). Εχουν κατι περιεργους νομους τα μουσουλμανικα κρατη.

 

Εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για σας. Καλη τυχη σας ευχομαι.

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο είμαι σίγουρη....αλλά και να ισχύει ένας πατέρας που έχει ενδιαφερθει για τα μέσα διαβίωσης του παιδιού του έχει κάποιο λόγο στο να ζητήσει μια χείρα βοηθείας, για φαντάσου όμως να μην έχει δώσει τίποτα και να διαδίδει ότι πληρώνει και από πάνω.....!!

Link to comment
Share on other sites

Beba μου και εγω ειμαι υπερ του να μην ασχοληθεις.

Αφου σηκωθηκε και εφυγε και δεν ασχολειται αστον. Ας διαδιδει οτι θελει, δεν εχει αποδειξεις.

Δεν ξερω τη νομοθεσια στη χωρα του αλλα ειμαι 99% σιγουρη πως δεν θα ειναι υπερ σου αφου εισαι η γυναικα. Και αν το δικαστηριο εκει σου δωσει διατροφη αλλα ορισει και υποχρεωτικες διακοπες με τον πατερα? Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις παιδιων που πηγαν και δεν ξαναγυρισαν.. Δεν στα λεω για να σε τρομαξω, ξερω οτι σε πνιγει το δικιο σου και θες να αναλαβει και αυτος τις ευθυνες του αλλα καλυτερα να ζοριζεσαι και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Αν ο ανθρωπος δεν ενδιαφερεται δεν προκειται να τον κανεις να ενδιαφερθει με το ζορι, μονο θα τον ενοχλησεις. Και αν τον παραενοχλησεις μπορει να θελησει να σε ενοχλησει και αυτος. Γιαυτο σου λεω αστον...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τη νομοθεσια στη χωρα του αλλα ειμαι 99% σιγουρη πως δεν θα ειναι υπερ σου αφου εισαι η γυναικα. Και αν το δικαστηριο εκει σου δωσει διατροφη αλλα ορισει και υποχρεωτικες διακοπες με τον πατερα? Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις παιδιων που πηγαν και δεν ξαναγυρισαν.

 

Ετσι ειναι. Π.χ. η Συρια δεν εχει υπογραψει τη συνθηκη της Χαγης για τις απαγωγες των παιδιων, οπότε δεν ειναι υποχρεωμενοι να επιστρεψουν το παιδι ή να εκδωσουν τον γονιο-απαγωγεα, ουτε καν οταν υπαρχει δικαστικη αποφαση κηδεμονιας απο ξενο δικαστηριο. (δηλ. ειτε εχεις την κηδεμονια επειδη εισαι αγαμη, ειτε επειδη στην εδωσε το δικαστηριο, δεν εχει καμια σημασια στην περιπτωση που θελει να κρατησει το παιδι του κοντα του!) Κι αν καποια μαμα σκεφτει "το παιδι μου δεν προκειται να κινδυνευσει ποτέ γιατι δε θα το στειλω ποτέ διακοπες εκει, αλλά θα το βλεπει μονο στην Ελλαδα", να ξερει οτι ο πατερας μπορει να βγαλει Συριακο διαβατηριο στο παιδι του μονο με την δικη του υπογραφη, οπότε μπορει να το παρει μια χαρα και απο την Ελλαδα. Ασε που αν πληρωνει διατροφη για ενα παιδι, θα ειναι παραλογο να μην το βλεπει στη χωρα του αλλά να πρεπει να ερχεται στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι απο τη στιγμη που αναγνωριστηκε το παιδι εδω ακολουθεις την ελληνικη νομοθεσια.οποτε οι νομοι στη δικη του χωρα δεν ισχυουν.μονο αν ειχε γεννηθει το παιδι εκει κ ειχε αναγνωριστει εκει θα ακολουθουσες την εκει νομοθεσια.τωρα ποσο εισαι διατεθειμενη να τρεχεις δικαστικα ειναι δικο σου θεμα.ο πρωην μου ειναι μεταναστης πλεον κ του ζητησαν απο εκει την αποφαση του δικαστηριου για να δουνε τι ειναι υποχρεωμενος να δινει για το παιδι.απο τη στιγμη που εχουμε πει να του παρεχει κ ιατρικα εξοδα το εχει ασφαλισει εκει παρολο που δεν μενει μαζι του μονο κ μονο επειδη το αποφασισε το ελληνικο δικαστηριο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την ελληνική νομοθεσία ακολουθείς, αλλά δεν είναι υποχρεωμένες όλες οι χώρες του κόσμου να σέβονται ή να εφαρμόζουν τις αποφάσεις των ελληνικών δικαστηρίων.

Link to comment
Share on other sites

οι χωρες οχι αλλα το ελληνικο κρατος τον κυνηγαει.θα υπαρξει ενταλμα συλληψης εις βαρος του αν δεν ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του.αν φτασουν βεβαια μεχρι εκει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι μου έχει γεννηθεί εντός ελλαδος με μόνο ελληνική υπηκοοτητα. Το πιθανότερο είναι να κηνυγήσω το θέμα τουλάχιστον εντός ελλάδος ώστε εάν πάλι βρεθεί εδώ να είναι υποχρεωμένος να φερθεί σαν κύριος. Και εγώ νομίζω ότι οι άνθρωποι στο Ιρακ σίγουρα θα έχουν πολλά προβλήματα, αλλά απλά θα ήθελα να είναι ξεκάθαρο στο παιδί ότι η μαμά έκανε ότι μπορούσε. Θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμα θέμα είναι ότι πιστεύω ότι εάν δεν τον κηνυγήσω θα επιδιώξει να το ξανακάνει αυτό, ένα παιδί για θέματα συμφέροντος....!!! εγώ πλέον έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

οι χωρες οχι αλλα το ελληνικο κρατος τον κυνηγαει.θα υπαρξει ενταλμα συλληψης εις βαρος του αν δεν ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του.αν φτασουν βεβαια μεχρι εκει

 

Κι οταν εσυ θα εχεις χασει το παιδι σου, σε τι θα σου χρησιμευσει ενα ενταλμα που η αλλη χωρα δεν προκειται να εφαρμοσει; Μεχρι και δικαστικη αποφαση υπερ του μπορει να βγαλει εκει.

Αν δεν εχεις το νομο με το μερος σου, δεν κυνηγας καποιον να πληρωσει, αλλά τον αφηνεις να τραβηξει το δρομο του κι εσυ τραβας το δικο σου. Αν εχεις το νομο με το μερος σου, ειναι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμα θέμα είναι ότι πιστεύω ότι εάν δεν τον κηνυγήσω θα επιδιώξει να το ξανακάνει αυτό, ένα παιδί για θέματα συμφέροντος....!!!

 

Αυτοι οι ανθρωποι δεν αλλαζουν. Οταν δεν ηξερες καν τοσα χρονια οτι η οικογενεια του ηταν ευκαταστατη, πιστευεις οτι τον ηξερες τοσο καλα; Να εισαι ευτυχισμενη που βγηκε απο τη ζωη σας κι ας εχασες την (ποσο μεγαλη ηταν στο κατω-κατω; ) οικονομικη βοηθεια που σας εδινε.

 

Αλλά μπορεις να βγαλεις μια αποφαση ερημην του απο ελληνικο δικαστηριο, ωστε να ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει διατροφη αν επιστρεψει καποτε στην Ελλαδα.

 

(Κουρδισταν στο Β. Ιρακ; Εκει εφαρμοζεται ακομη το κοψε-ραψε στα γεννητικα οργανα των μικρων κοριτσιων. Δε λεω οτι η οικογενεια του το εφαρμοζει... λεω οτι το ποσο καλά νομιζεις οτι τον ξερεις και ποσο καλα τον ξερεις στην πραγματικοτητα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.)

 

EDIT:

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις εναν δικηγορο (η πρεσβεια στη Βαγδατη θα εχει καποια λιστα) για το αν υποχρεουται να πληρωνει διατροφη, εφοσον το παιδι δε ζει εκει.

Αλλά αν ο δικηγορος σου πει οτι ναι, υποχρεουται να πληρωνει παρολο που το παιδι δε ζει εκει ομως τοτε θα δικαιουται και επισκεψεις, εγω θα σε συμβουλευα να το ξεχασεις και να μη στειλεις ποτέ το παιδι εκει. Οπως η Συρια, το Ιρακ δεν εχει υπογραψει τη Συνθηκη της Χαγης - ακομη και να την υπογραψει καποτε, δεν εχει αναδρομικη ισχυ! (δηλ. αν ο Ιρακινος γονιος κρατησει το παιδι ΤΟΥ στο Ιρακ, κανεις δεν τον υποχρεωνει να στο επιστρεψει εκτος Ιρακ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...