Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει νόμος για την πρωινή προσευχή ;;


Recommended Posts

Και μια διευκρινηση....το Π.Δ γραφει το εξης

Τα νήπια που ανήκουν σε

άλλο δόγμα ήάλλο θρήσκευμα δεν συμμετέχουν στην πρωινή προσευχή και στις εκδηλώσεις θρησκευτικού περιεχομένου, εφόσον οι γονείς τους το ζητήσουν με γραπτή δήλωση. Συμμετέχουν όμως στον εορτασμό των εθνικών επετείων και στις άλλες εκδηλώσεις του νηπιαγωγείου.

Αρα το μεταφραζω σωστα οταν λεω οτι τα νηπια που δεν ειναι Χ.Ο (γιατι ποια αλλη θρησκεια εχει περισσοτερα απο ενα δογματα?),εξαιρουνται απο την προσευχη διοτι ΔΕΝ τα αφορα---->αρα για τι προσευχη μιλαμε?Προφανεστατα για προσευχη που απευθυνεται σε Χ.Ο ...αρα νομιζω οτι τα περι εθιμικω δικαιω,(τι εθιμικο,νομος του κρατους ειναι)και τα περι ελευθερης επιλογης και συνταξης του περιεχομενου της ειναι μαλλον δικες σου ερμηνειες....

 

 

Μια διευκρίνση που δεν πρέπει να ξεχνιέται.

Το ΠΔ είναι από το 1998. Τότε η αναγραφή του θρησκεύματος ήταν υποχρεωτική, και τη ζητούσαμε και στις εγγραφές των παιδιών στα σχολεία. Από τότε τα πράγματα άλλαξαν. Από τη στιγμή που οι γονείς σεν δηλώνουν το θρήσκευμα, δεν μπορούμε να ζητήσουμε και γραπτή δήλωση που να λέει ότι "δεν επιθυμώ τη συμμετοχή του παιδιού μου στην προσευχή γιατί δεν είναι ΧΟ". Είναι σαν να τους ζητάμε πάλι δήλωση θρησκεύματος. (Υπάρχει και σχετική απόφαση του συνηγόρουν του πολίτη την οποία την έκαναν δεκτή τα δικαστήρια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 420
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνειδητοποιημένος ΧΟ και να μη θέλει να γίνεται η προσευχή που κάνει με το παιδί του στο σπίτι του και στο σχολείο, νομίζω πως μπορούμε με ασφάλεια να αποκλείσουμε την ύπαρξη του.

Αυτό ακριβώς θα ήθελα να μου εξηγήσεις (το bold). Γιατί θέλει την προσευχή?

Γιατί έτσι του αρέσει? (σαν την διαφημιση :mrgreen:)

Γιατι είναι μια παράδοση που επικράτησε μέσα στα χρόνια και δεν βλέπει τον λόγο να αλλάξει?

Γιατι την θεωρεί αναπόσπαστο κομμάτι του εκπαιδευτικού ρόλου του σχολείου, και αν ναι πώς το εξηγει?

Για κάποιον άλλο λόγο που δεν μπορώ να τον σκεφτώ?

Δλδ ποια είναι η χρησιμότητα/αναγκαιότητα της πρωινής προσευχής στο σχολείο που βλέπει ο συνειδητοποιημένος ΧΟ και όχι αυτός που είναι ΧΟ μόνο στα χαρτια

(Τονίζω το θέμα του σχολείου γιατί δεν συζητώ την σημασία της προσευχής για τον καθένα προσωπικά)

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ την ίδια απορία έχω. Γιατί κάποιος συνειδητοποιημένος να μην θέλει; Μπορεί να μην το θέλει.

Γι' αυτό είχα αναφέρει ότι είναι θέμα φιλοσοφίας. Όπως π.χ μπορεί να μην θέλει να αναγράφεται το θρήσκευμα του στην ταυτότητα. Μόνο οι μη συνειδητοποιημένοι ή οι αλλόθρησκοι είναι υπέρ σε αυτό; Χρησιμοποιώ το παράδειγμα για να δείξω ότι δεν σχετίζεται απαρατητα με την πίστη η στάση σε αυτό το θέμα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γιατι είναι μια παράδοση που επικράτησε μέσα στα χρόνια και δεν βλέπει τον λόγο να αλλάξει?

 

δεν ξέρω για'σενα αλλά για'μενα άσχετα με το πόσο συνειδητοποιημένο χ.ο. είναι κάποιος είναι ένας καλός λόγος:)

Ακριβώς της ίδιας άποψης είναι και φίλοι μας που είναι 12θειστές και δεν έχουν βαφτίσει τα παιδια τους

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για'σενα αλλά για'μενα άσχετα με το πόσο συνειδητοποιημένο χ.ο. είναι κάποιος είναι ένας καλός λόγος:)

 

Ακριβώς της ίδιας άποψης είναι και φίλοι μας που είναι 12θειστές και δεν έχουν βαφτίσει τα παιδια τους

Και τι εξυπηρετεί σήμερα αυτή η παράδοση? Εσύ για παράδειγμα γιατί την βρίσκεις "καλό λόγο"? Γιατί δεν θέλεις να αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι εξυπηρετεί σήμερα αυτή η παράδοση? Εσύ για παράδειγμα γιατί την βρίσκεις "καλό λόγο"? Γιατί δεν θέλεις να αλλάξει?

 

Mα ακριβώς αυτό που είπες...δεν βρίσκω λόγο να αλλάξει αλλά το κυριότερο είναι κάτι που δεν βλάπτει/ενοχλεί την πλειοψηφία.

Όταν όσοι διαφωνούν σταματήσουν να βαφτίζουν τα παιδιά τους και αυτοί που ενοχλούνται γίνουν πλειοψηφία το ξανασυζητάμε. :-D

Τώρα αν αρχίσουμε ξανά μανά να αναλύσουμε το γιατί νομίζω ότι θα μπούμε σε έναν φαυλο κύκλο χωρίς τελειωμό διότι έχει ήδη απαντηθεί.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να πήρε δίπλωμα οδήγησης

- και μετά να το μετάνοιωσε

- να θέλει να το κρατήσει μυστικό για μην κάνει χάρες σε άλλους

- να κατάλαβε ότι τελικά δεν του αρέσει η οδήγηση

κλπ κλπ κλπ

Σε αυτή την περίπτωση, ας το κρύψει σε ένα συρτάρι κι ας μάθει να κυκλοφορεί πεζός. Δε νομίζω πως στέκει να απαιτήσει να καταργηθούν οι δρόμοι και τα φανάρια για χάρη του...

 

 

Εύγε Sibylla... γιατί με τόσες και τόσες σελίδες -πραγματικά πολιτισμένης συζήτησης- έχω ξεχάσει τι και πρώτα θέλω να σχολιάσω.

 

Με ταξιδεύει ο λόγος της alcyon, γελάω με τις ατάκες τις moon child, πραγματικά έχω πλήρως αποσυντονιστεί. Προς το παρόν βρίσκομαι σε αυτήν την σελίδα και "αγωνιώ" για το πόσες ακόμα έχω να διαβάσω..

 

Από όσα θυμάμαι (συγχωρέστε με, η μνήμη μου δεν φημίζεται για τις αποδόσεις της), να καταθέσω τις απόψεις μου.

 

Είμαι υπέρ του σεβασμού, απέναντι σε οποιοδήποτε "πιστεύω". Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ την προσευχή, διαλογισμό, μοιρολόι, χάσιμο χρόνου, επικοινωνία με τον Θέο, μουρμουρητό, απολογισμό τι έφαγα χθες το βράδυ, και ΟΤΙ άλλο μπορεί να σημαίνει ή να συμβαίνει σε κάποιον την "ώρα της προσευχής", προσηλυτισμό. Σέβομαι όμως το σύνταγμα (το αν διαφωνώ επί μέρους και μπορώ ή όχι να κάνω κάτι για να το αλλάξω είναι άλλο θέμα), αποδέχομαι ότι η επίσημη θρησκεία μας είναι ο ΧΟ, όπως του ότι τοιουτοτρόπως οι ΧΟ είναι η πλειοψηφία. Δεν το ψάχνω πιο βαθιά, αφού δεν το έψαξαν οι ίδιοι γιατί να το κάνω εγώ; Αν κάποιος βαφτίστηκε ΧΟ χωρίς να ερωτηθεί (όπως όλοι μας) και στην πορεία αποφάσισε να ακολουθήσει άλλο δρόμο, είναι ο πρώτος και μοναδικός υπεύθυνος να αλλάξει το status του. Αν δεν το κάνει (για 1002 λόγους, το κατανοώ), προσμετράτε στο σύνολο των ΧΟ.

 

Αν κάποιος είναι αλλόθρησκος ή άθεος, πρέπει πρώτα να τον ενοχλεί που ο ίδιος συνυπόγραψε σε μία θρησκευτική τελετή που είναι και η έναρξη του χριστιανικού βίου όπως η βάφτιση, παρά το τι μπορεί να ακούσει σε μία προσευχή μέσα στο σχολείο, το οποίο σχολείο δια νόμου υποχρεούται να τηρήσει.

 

Κάτι ακόμα.. Επειδή πραγματικά είμαι υπέρμαχος της "ανακάλυψης" από τα ίδια τα παιδιά, είναι θετικό το να τους δίνεται η τροφή, τα ερεθίσματα.. Γιατί δεν αντιμετωπίζουμε τα Θρησκευτικά ως ένα βιβλίο με πληροφορίες για διάφορες θρησκείες παρά συζητάμε αν θα έπρεπε να διδάσκετε (μιλάω σύμφωνα με την ύλη που θυμάμαι από τα δικά μου χρόνια).

 

Αν εγώ θέλω να έρθει η στιγμή που το παιδί μου θα επιλέξει τι θέλει.. τότε θα του μιλήσω και για άλλα δόγματα, θα επισκεφτώ και άλλους θρησκευτικούς τόπους, αλλά θα το πάω σίγουρα και στην εκκλησία. Δεν θα πω ότι δεν το πηγαίνω, δεν το κοινωνώ, του αποκρύπτω το τι "συνηθίζεται"... Αυτή η οδός αντικρούεται στο επιχείρημα "δεν το πάω, γιατί είμαι υπέρ της ανεξιθρησκίας". Σε τι είσαι υπέρ, άστο για σένα.. Στο παιδί σου δώσε χώρο και χρόνο να διαλέξει τι του πάει, από όλα αυτά που εσύ του επέτρεψες και βοήθησες να γευτεί..

Link to comment
Share on other sites

Mα ακριβώς αυτό που είπες...δεν βρίσκω λόγο να αλλάξει αλλά το κυριότερο είναι κάτι που δεν βλάπτει/ενοχλεί την πλειοψηφία.

Όταν όσοι διαφωνούν σταματήσουν να βαφτίζουν τα παιδιά τους και αυτοί που ενοχλούνται γίνουν πλειοψηφία το ξανασυζητάμε. :-D

Δεν βρίσκεις όμως και λόγο για να παραμείνει. Αλλιώς θα έγραφες ότι θεωρείς πως προσφέρει στα παιδια το α,β,γ. και γι'αυτό είναι χρήσιμη ή απαραίτητη ως μέρος του σχολικού προγραμματος.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όποιος είναι βαφτισμένος και συνειδητοποιημένος ΧΟ δεν θα πρέπει να δέχεται την απεμπλοκή της θρησκειας από τους τομείς της δημόσιας ζωής μας στους οποίους πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να εμπλέκεται

Τώρα αν αρχίσουμε ξανά μανά να αναλύσουμε το γιατί νομίζω ότι θα μπούμε σε έναν φαυλο κύκλο χωρίς τελειωμό διότι έχει ήδη απαντηθεί.

Τι απαντήθηκε και πού? Μου ξέφυγε κάτι που ρώτησα και έχει ήδη απαντηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκεις όμως και λόγο για να παραμείνει. Αλλιώς θα έγραφες ότι θεωρείς πως προσφέρει στα παιδια το α,β,γ. και γι'αυτό είναι χρήσιμη ή απαραίτητη ως μέρος του σχολικού προγραμματος.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όποιος είναι βαφτισμένος και συνειδητοποιημένος ΧΟ δεν θα πρέπει να δέχεται την απεμπλοκή της θρησκειας από τους τομείς της δημόσιας ζωής μας στους οποίους πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να εμπλέκεται

 

εγώ επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η προσευχή θα πρέπει να γίνεται δημόσια.

Η επικοινωνία με το Θεό είναι μια πολύ προσωπική υπόθεση, μπορεί να γίνει σε όποιο χώρο επιλέξει ο καθένας (εκκλησία, σπίτι, λιβάδι, θάλασσα κλπ), με όποια λόγια επιλέξει ο καθένας. Και είναι μια διαδικασί στην οποία έρχεται σε επαφή με το Θεό (όποος και αν είναι αυτό).

Δεν μπορώ να κατανοήσω, γιατί θα πρέπει αυτό να γίνεται δημόσια, μέσα σε ένα πλήθος ανθρώπων, χωρίς να διαφυλάσσονται οι συνθήκες για πραγματική επικοινωνία με το Θεό (ησυχία, αυτοσυγκέντρωση κλπ) και με το να έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια (όλοι ξέρουμε ότι συνήθως η προσευχή στο σχολείο κρατά το πολύ 3 λεπτά με την ταχύτητα που τη λένε τα παιδιά).

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, λοιπόν, ποιό το νόημα μιας τέτοια προσευχής; Συγκεκριμένη χρονική στιγμή (άρα δεν είναι αυθόρμητη δραστηριότητα), επιβεβλημένη από την "εξουσία" (άρα δεν λαμβάνεται υπόψη η προσωπική βούληση του καθενός και η προσευχή γίνεται υποχρεωτικά).....

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία?

Για ποιο λόγο ακομα και κάποιος ΧΟ μαθητης θα πρέπει να κάνει προσευχη πριν ξεκινήσει την ημέρα του στο σχολείο; Εάν αισθανεται την ανάγκη να το κάνει, μπορεί να το κάνει στο δικό του χρονο, πριν φυγει απο το σπιτι, μπαινοντας στην τάξη...Οι εργαζόμενοι πριν πιάσουμε δουλεια το πρωι, προσευχόμαστε όλοι μαζι συγκεντρωμενοι στην εισοδο της εταιρείας; Τα παιδια μας τα βάζουμε να προσευχηθουν στο σπιτι τις μερες που δεν πηγαινουν στο σχολειό; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το λόγο της πρωινης προσευχης (ούτε και του αγιασμου στην αρχη της χρονιας αλλά αυτο ειναι άλλο θέμα) - σαφως και πρέπει να υπαρχει μια πρωινη συγκεντρωση στο σχολειο για να ενημερωθουν οι μαθητες, για ανακοινωσεις απο τον διευθυντη κλπ. αλλά η προσευχη δεν νομιζω πως εχει θεση εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία?

Για ποιο λόγο ακομα και κάποιος ΧΟ μαθητης θα πρέπει να κάνει προσευχη πριν ξεκινήσει την ημέρα του στο σχολείο; Εάν αισθανεται την ανάγκη να το κάνει, μπορεί να το κάνει στο δικό του χρονο, πριν φυγει απο το σπιτι, μπαινοντας στην τάξη...Οι εργαζόμενοι πριν πιάσουμε δουλεια το πρωι, προσευχόμαστε όλοι μαζι συγκεντρωμενοι στην εισοδο της εταιρείας; Τα παιδια μας τα βάζουμε να προσευχηθουν στο σπιτι τις μερες που δεν πηγαινουν στο σχολειό; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το λόγο της πρωινης προσευχης (ούτε και του αγιασμου στην αρχη της χρονιας αλλά αυτο ειναι άλλο θέμα) - σαφως και πρέπει να υπαρχει μια πρωινη συγκεντρωση στο σχολειο για να ενημερωθουν οι μαθητες, για ανακοινωσεις απο τον διευθυντη κλπ. αλλά η προσευχη δεν νομιζω πως εχει θεση εκει.

Αυτό ήταν το επόμενο που θα ρωτούσα! Ειδικά για τις δημόσιες υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκεις όμως και λόγο για να παραμείνει. Αλλιώς θα έγραφες ότι θεωρείς πως προσφέρει στα παιδια το α,β,γ. και γι'αυτό είναι χρήσιμη ή απαραίτητη ως μέρος του σχολικού προγραμματος.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όποιος είναι βαφτισμένος και συνειδητοποιημένος ΧΟ δεν θα πρέπει να δέχεται την απεμπλοκή της θρησκειας από τους τομείς της δημόσιας ζωής μας στους οποίους πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να εμπλέκεται

 

Τι απαντήθηκε και πού? Μου ξέφυγε κάτι που ρώτησα και έχει ήδη απαντηθεί?

 

Φυσικά και δεν λέω ότι προσφέρει κάτι στα παιδιά η πρωινή προσευχή.

Και επίσης είμαι υπερ του διαχωρισμού κράτους εκκλησία.;)

Είναι μία παράδοση όπως τόσες και τόσες υπάρχουν στην Ελληνική κοινωνία.

Και εμένα π.χ. δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου τα καρναβάλια ( όπως και άλλους υποθέτω ) θα πρέπει να καταργηθούν και αυτά.?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν λέω ότι προσφέρει κάτι στα παιδιά η πρωινή προσευχή.

Και επίσης είμαι υπερ του διαχωρισμού κράτους εκκλησία.;)

Είναι μία παράδοση όπως τόσες και τόσες υπάρχουν στην Ελληνική κοινωνία.

Και εμένα π.χ. δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου τα καρναβάλια ( όπως και άλλους υποθέτω ) θα πρέπει να καταργηθούν και αυτά.?

 

Οι παραδόσεις, τα έθιμα και οι νόμοι όταν δεν προσφέρουν τίποτα ή δεν εξυπηρετούν την κοινωνία που κάποτε τα θέσπισε είτε εκλείπουν είτε αλλάζουν. Αλλιώς για παράδειγμα εμείς οι γυναικες δεν θα είχαμε δικαίωμα ούτε να ψηφίζουμε ούτε να εργαζόμαστε, δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε διαζύγιο κοκ

Το καρναβάλι που λες μπορεί να μην σου αρεσει αλλά προσφέρει θέαμα,διασκέδαση ή ακόμα και έσοδα σε πολλούς. Έχει δηλαδή και κάποια χρησιμότητα. Όπως όμως και με την προσευχή, αν κάποια στιγμη ο περισσότερος κόσμος πάψει να βρίσκει ενδιαφέρον τότε απλά και αυτο θα ξεχαστεί.

Συμφωνώ πως ακόμα είναι νωρίς για να γίνει αυτη η αλλαγή στην Ελλάδα, οι περισσότεροι θα είναι αντίθετοι, είτε από πεποίθηση είτε από συνήθεια.

Ελπίζω όμως να μην αργήσει πολύ αυτή η μέρα γιατί νομίζω πως η πρωινή προσευχή στο σχολείο, ή ο εκκλησιασμός των μαθητών κλπ όχι μόνο είναι άχρηστα, αλλά είναι και κατάλοιπα άλλων εποχών (αυτών του Πατρίς-Θρησκεια-Οικογένεια που αναφέρθηκε)

Μέχρι τότε όμως, εγώ προσωπικά δεν θα σκάσω κιόλας :P

Link to comment
Share on other sites

ι αμ μπακ

 

και δεν πιστεύω οτι ακόμη τρώγεστε για την προσευχή στο σχολείο.

 

και θα γίνω κακιά

 

όλα τα πράγματα έχουν κλίμακες, πχ

 

1.κρύο

2.χλιαρό

3.ζεστό

4.καυτό

5.ζεματιστό

 

 

αντίστοιχα:

 

1.απουσία θρησκείας, απουσία προσευχή

2.παρουσία θρησκείας, απουσία προσευχής

3.παρουσία θηρσκείας, παρουσία προσευχής στην εκκλησία, στο σπίτι, προσωπικά

4.παρουσία θρησκείας, παρουσία προσευχής παντού (βλέπε μουσουλμάνοι που αν τους πιάσει η ώρα προσευχής στο εμπορικό ακουμπάν κάτω τα prada και σηκώνουν τον κ τον ανήφορο να προσευχηθούν, υπαρκτό περιστατικό)

5.παρουσία θρησκείας και ολοήμερη προσευχή, μετακόμιση στο ΟΡΟΣ ή στο Θιβέτ.

 

Επειδή όλα ρέουν όπως είπε ο παπούς Ηράκλειτος, το νερό δεν μένει πάντα στην ίδια θερμοκρασία. Και συνήθως κρυώνει, γιατί όλα δυστυχώς φθίνουν και πεθαίνουν, κύκλος της ζωής.

 

Αυτή είναι η πραγματικότης, και δεν πιστευω να θέλει κανείς να το συζητήσει, εκτός αν ρίξουμε στην συζήτηση τα θαύματα, οπότε πάσο.

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να ζεστάνει το νερό, να το κάψει, να το κρατά στην ίδια θερμοκρασία με γεια του και χαρά του. Αλλά για πάρτη του. Αν θέλει να μοιράζεται τα πάντα με άλλους, να τους ρωτάει πρώτα. Και αν θέλει ομαδικές προσευχούλες, ας πάει να ψωνίσει prada στο Κατάρ.

 

Αλήθειες υπάρχουν πολλές. και καμιά δεν είναι πιο δυνατή αν τωρα την πιστεύουν πολλοί. Κάποτε θα γίνει και αυτή παρελθόν. Μόνο του παπού Ηράκλειτου θα μείνει για πάντα.

 

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πώς προσεγγίζω, τώρα τα διάφορα θέματα και γιατί το κάνω αυτό, είναι δική μου επιλογή, με την έννοια ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Ανάλογα με τη δυναμική της τάξης κάθε χρόνο. Πάντως, πίστεψε με, τα προσεγγίχω σωστά. Και επίσης, δεν είμαι η μόνη μη ΧΟ εκπαιδευτικός σε αυτή τη χώρα.... Έχω και προϊσταμένους που μπορούν όποια στιγμή θέλουν αν ελέγξουν τη δουλειά μου και να κρίνουν αν περνάω στα παιδιά τις απόψεις μου (όπως ειπώθηκε σε κάποιο ποστ). Μάλιστα σε αυτούς θα δώσω λογαριασμό για το τι κάνω στην τάξη και όχι σε εξωτερικούς.

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες κι οχι μονο αυτου του ποστ.Καταλαβα πληρως το σκεπτικο σου :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες κι οχι μονο αυτου του ποστ.Καταλαβα πληρως το σκεπτικο σου :P

 

Δεν νομίζω, αλλά το προσπερνώ.....

 

Σου αρέσει, δεν σου αρέσει, πάντως, στο νηπιαγωγείο η νηπιαγωγός κανονίζει τι θα διδάξει και πώς θα το διδάξει ακολουθώντας μόνο βασικές γραμμές του παιδαγωγικού ινστιτούτου. Εγώ, έχω κάνει τις επιλογές μου, τις έχω καταθέσει στους προϊσταμένους μου (γιατί σε κάποια φάση η σούμβουλος μας μας ζήτησε να της αποστείλουμε μια ομάδα δραστηριοτήτων για όποιο θέμα θέλουμε, και διάλεξα τις μεγάλες θρησκευτικές γιορτές ειδωμένες από πολιτισμικό πλαίσιο). Σε πληροφορώ, με κάλεσε να παροσυιάσω τη δουλειά μου σε σεμινάριο σε νέους συναδέλφους.....

 

Και αυτή λάθος ήταν; Και οι γονείς που έβλεπαν καθημερινά τι κάνω ήταν λάθος; Μήπως όταν βλέπουμε όλους τους άλλους λάθος, πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε και τον εαυτό μας υπό κάποιο άλλο πρίσμα;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την «προσευχή» που έκανε η κόρη μου στο προ-προνήπιο, ίσως και στο προνήπιο. Για το νήπιο δεν είχα αντίστοιχο feedback…:cool:

 

«Κάθε πρωί και κάθε βράδυ, θεέ μου σε παρακαλώ,

Να μου φωτίζεις την καρδιά μου πάντα να κάνω το καλό.

Σʼ ευχαριστώ για τα λουλούδια, σʼ ευχαριστώ για τα πουλιά,

Να μου φροντίζεις τη μανούλα, τον πατερούλη, τη γιαγιά. ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!».

 

Γιατί για τέτοια «προσευχή» μιλάμε, τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο.

 

Σημείωση: Το «πατερούλη» κάτι μου έκανε από το αναγνωστικό της Αʼ Δημοτικού το δικό μου, αυτό με τη γιαγιά και το τσουκάλι, αλλά, δε βαριέσαι, ποιητική αδεία για χάρη του μέτρου και της ρίμας…

 

Πιστεύετε τώρα ότι, σε παιδιά ηλικίας 4 - 5 ετών, το ποιηματάκι αυτό, μελοποιημένο με απλή χαρούμενη μελωδία, είναι ικανό να εμφυσήσει θρησκευτικά συναισθήματα σε συγκρουσιακή τροχιά με οποιαδήποτε θρησκεία καλλιεργείται ή εμπεδώνεται στο σπίτι; Ή με την έλλειψη αυτής;

 

Εμένα δεν με πείραξε, δεν θα με πείραζε και αν έλειπε. Συγκεκριμένα για την κόρη μου νομίζω πως μεγαλύτερη επενέργεια στην πίστη της είχε η άφιξη του αδελφού της μετά τις «ευχούλες» στην Παναγίτσα (δάκτυλος γιαγιάς εδώ). Συνειδητοποίησε the hard way αυτό που λένε και οι Κινέζοι «Πρόσεχε τι εύχεσαι».:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιημένος ΧΟ και να μη θέλει να γίνεται η προσευχή που κάνει με το παιδί του στο σπίτι του και στο σχολείο, νομίζω πως μπορούμε με ασφάλεια να αποκλείσουμε την ύπαρξη του.

 

 

Ο συνειδητοποιημένος ΧΟ κατά τη γνώμη μου αντιλαμβάνεται ότι η προσευχή είναι προσωπική υπόθεση και είναι ελεύθερος να την κάνει όποτε θέλει και όπου θέλει και λογικά θα έπρεπε να ενοχλείται όταν τον βάζουν να την κάνει ομαδικά στο σχολείο μαζί με ένα σωρό κόσμο που δεν συμμερίζεται (σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό) τα πιστεύω του.

Αλλά ακόμα και όλοι να ήταν συνειδητοποιημένοι ΧΟ όπως λες σε ένα σχολείο, γιατί πρέπει να κάνουν συγκεκριμένη προσευχή κάθε μέρα ίδια ώρα λες και είναι εκκλησία?

 

Πάντως νομίζω δεν θα βγάλουμε άκρη (γενικώς, δεν το λέω για σένα). Επικρατεί μεγάλη διαφορά φιλοσοφίας και νοοτροπίας και ο καθένας αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά τα πράγματα.

Μου θυμίζει το θέμα με τις κάμερες. Υπάρχει μεγάλη μερίδα του κόσμου που λεει "αφού δεν έχω κάτι να κρύψω, ας υπάρχουν κάμερες παντού". Προφανώς κάποιοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την παραβίαση της ιδιωτικότητας και της προσωπικής ζωής, όσο θεωρούν ότι δεν κινδυνεύουν.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το θέμα από την αρχή του.

Η κόρη μου πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και φέτος είναι στα προνήπια και δεν κάνουν προσευχή.

Προσευχές εκκλησιασμούς κλπ τα θεωρούν προσωπικό ζήτημα του καθενός και μέχρι τώρα κι εγώ έτσι το θεωρούσα και δεν με απασχολούσε το ζήτημα.

Τις τελευταίες μέρες όμως, διαβάζοντας τα ποστ σας, άλλα έτσι κι άλλα αλλιώς, με έπιασε ένα "κάτι"...

Μάλλον θα ήθελα να ξεκινάει η κόρη μου τη μέρα της στο σχολείο με μια ομαδική, απλή, παιδική προσευχούλα, όπου θα εμπνέεται στα παιδάκια η βασική έννοια της ευγνωμοσύνης γι΄ αυτά που έχουμε και που στα παιδικά ματάκια μοιάζουν δεδομένα, αλλά θα μπορούσαν και να μην είναι.

 

Είμαι λίγο συναισθηματικά φορτισμένη αυτές τις μέρες, καθώς από τη δουλειά του συζύγου τους ανακοίνωσαν ότι δεν μπορούν να τους κρατήσουν κι ότι θα φροντίσουν να τους βρουν εργασία στο εξωτερικό, πιθανότατα Αραβία, Εμιράτα ή κάτι παρεμφερές.

Αυτό σημαίνει ότι η μικρή θα πάει σε international σχολείο, δεν είναι κι άσχημα, ίσα ίσα, πιστεύω ότι στο τέλος θα έχει να κερδίσει πάρα πολλά, όμως...

Ειδικά σήμερα το πρωί με κατέκλυσαν σκέψεις του στυλ: θα έχει Ελληνικό προξενείο που θα γίνονται μαθήματα γλώσσας εκεί που θα πάμε, ποιος θα την μάθει να γράφει και να διαβάζει Ελληνικά, ποιος θα την μάθει την Ελληνική κουλτούρα, συμπεριλαμβανομένης και της θρησκευτικής έκφρασης?

Στο Άμπου Ντάμπι πχ υπάρχει Ελληνορθόδοξος ναός του Αγ. Νικολάου, στο Μπαχρέιν ή το Κατάρ? (άλλοι πιθανοί τόποι μετοίκησης).

 

Πιθανόν να είμαι of-topic, αλλά ανήκω σε αυτούς που θεωρούν τη θρησκευτική έκφραση μέρος της κουλτούρας μας και γι΄ αυτό και μόνο δεν θα ήθελα να αλλάξει κάτι έτσι, χωρίς ουσιαστικό λόγο...

Θρήσκα δεν είμαι, κάθε άλλο...

Απλά πιστεύω στη διατήρηση της θρησκευτικής κουλτούρας, όπως με τον ίδιο τρόπο πιστεύω και στη διατήρηση των παραδόσεων γενικά, όπως όταν πρόκειται για τα έθιμα των Χριστουγέννων, τα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς ή το Καλαματιανό...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα ξεκινάει όταν ξυπνάμε κι ανοίγουμε τα μάτια μας. Ξύπνα την και προσευχηθείτε. Επίσης πριν το πρωινό που θα τρώει στο σπίτι μπορείτε να εκφράσετε την ευγνωμοσύνη σας γιαυτό. (και καλά κουράγια γενικότερα..... σε καταλαβαίνω...οι μισοί μου φίλοι έχουν μεταναστεύσει....)

 

Δε χρειάζεται να γίνεται ομαδικά, αγεληδόν, χωρίς κατάνυξη, αλλά και χωρίς σεβασμό για τους συνανθρώπους μας.

 

Θα μου απαντήσει κανείς στο αν θα σας ενοχλούσε μια κοινή μεν προσευχή, αλλά με όποιο τρόπο θέλει ο καθένας; Τεχνηέντως το αποφεύγετε φιλενάδες....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

8 σελίδες μετά χρειάζεται η παρέμβαση της "πολιτικής ηγεσίας" της χώρας για να μην ξεκινήσει εμφύλιος στο φόρουμ:

Μίλησε ο πολιτικός άνδρας οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχίζετε η διαμάχη...

 

http://www.alexiptoto.com/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83

 

«Η διδασκαλία των θρησκευτικών είναι η μόνη διέξοδος από τη χρηματοπιστωτική παγκοσμιοποίηση και θα οδηγήσει στην εύρυθμη κοινωνική λειτουργία»......ε τι δεν πιστεύετε τον εκλεγμένο πολιτικό ανήρ;;;αφού θα μας βγάλει κι από την κρίση τι άλλο θέλουμε...

 

ούτως ή άλλως να βγούμε μόνοι μας από την κρίση αποκλείεται..αφού "των οικιών ημών εμπιπραμένων υμείς άδετε..." ή αλλιώς εδώ ο κόσμος καίγεται...τα σχολεία καταρρέουν, δάσκαλοι δεν υπάρχουν..παιδιά πεινάνε και κρυώνουν, ο χειμώνας που έρχεται θα θυμίζει χειμώνα του '44 και εμείς.... (νοιώθω οτι από πάντα αυτή η χώρα είχε ένα πρόβλημα με τις προτεραιότητες της...).............

Link to comment
Share on other sites

Θα μου απαντήσει κανείς στο αν θα σας ενοχλούσε μια κοινή μεν προσευχή, αλλά με όποιο τρόπο θέλει ο καθένας; Τεχνηέντως το αποφεύγετε φιλενάδες....

 

Σε αυτή τη φάση δε μπορώ να πω πως θα κινούσα γη και ουρανό για κάτι τέτοιο. Όχι επειδή δεν θέλω να έχει κι ο άλλος το χρόνο/τρόπο του, αλλά επειδή έχω ζήσει και σε άλλη -πολλή προηγμένη- χώρα κι έχω ζήσει από κοντά τέτοιες προσεγγίσεις και τάσεις, ειλικρινά, το αποτέλεσμα για μένα είναι απογοητευτικό.

 

 

 

Όσο αφορά την επίσης επίμονη ερώτηση σε όσους επιμένουμε να γίνεται η προσευχή, αν πιστεύουμε πως τα παιδιά μας κερδίζουν κάτι από αυτό : Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις παιδοψυχολογίας, αλλά αυτό που διαβάζω όλο και πιο συχνά είναι το πόσο σημαντικές θεωρεί η επιστημονική κοινότητα τις ρουτίνες για τα παιδιά, καθώς λειτουργούν ως χρονικός προσδιορισμός ή/και περιορισμός (διορθώστε παρακαλώ όσοι τα ξέρετε πιο καλά). Υπάρχει πιο καλά οργανωμένη μαθητική ρουτίνα από το "πάω στο σχολείο, χτυπάει το κουδούνι, γίνεται η προσευχή, πάω στην τάξη"; Ίσως κάτι να ξέρανε κι οι παλιοί που την ξεκίνησαν...

Α, και κάτι άλλο: Ίσως να μην μπορεί ένα παιδάκι να καταλάβει τι λέει ακριβώς το "Πάτερ ημών" αλλά αυτή είναι η γλώσσα των προγώνων μας και ίσως αυτό το "κείμενο" να είναι το μόνο που σίγουρα όλοι ξέρουμε σε αυτήν. Άρα αντί να το πολεμάμε, θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε προς όφελος των παιδιών μας, για να αποκτήσουν μια πρώτη επαφή, πριν αρχίσουν τα αρχαία στο σχολείο. Λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Χθες διάλογος πιτσιρίκι φίλης προνηπιάκι που είναι σε νηπιαγωγείο που κάνουν προσευχή και μάλλον (θα δέιτε γιατί) λένε το Πάτερ ημών....

 

- Χ τι κάνετε στο σχολείο πρωί;

- Λέμε λόγια

- Τι λόγια λέτε Χ;

- Λέμε για το παμόν και τη θεία Ράνια και μετά το τοοο τοοοο

 

Χώμα από τα γέλια........

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο αφορά την επίσης επίμονη ερώτηση σε όσους επιμένουμε να γίνεται η προσευχή, αν πιστεύουμε πως τα παιδιά μας κερδίζουν κάτι από αυτό : Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις παιδοψυχολογίας, αλλά αυτό που διαβάζω όλο και πιο συχνά είναι το πόσο σημαντικές θεωρεί η επιστημονική κοινότητα τις ρουτίνες για τα παιδιά, καθώς λειτουργούν ως χρονικός προσδιορισμός ή/και περιορισμός (διορθώστε παρακαλώ όσοι τα ξέρετε πιο καλά). Υπάρχει πιο καλά οργανωμένη μαθητική ρουτίνα από το "πάω στο σχολείο, χτυπάει το κουδούνι, γίνεται η προσευχή, πάω στην τάξη"; Ίσως κάτι να ξέρανε κι οι παλιοί που την ξεκίνησαν...

 

Και ας θεωρήσουμε ότι αυτό είναι έτσι (πράγματι τα παιδιά θέλουν ρουτίνα και σταθερότητα για ασφάλεια). 1) Γιατί θα πρέπει να είναι μέσα στη ρουτίνα η προσευχη και όχι μια απλή συγκέντρωση όπου θα γίνονται οι καθημερινές ανακοινώσεις του σχολείου. 2) Πώς δικαιολογείται πάλι στο νηπιαγωγείο, από τη στιγμή που τα παιδιά μπαίνουν στην τάξη, ξεκινά το πρόγραμμα με ελεύθερες δραστηριότητες και μετάαααα γίνεται η προσευχή...και δεν γίνεται σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή, δεν γίνεται δηλαδή στις 9 αλλά μπορεί να γίνει στις 9 ή στις 9:15 ή στις 8:50

Link to comment
Share on other sites

Χθες διάλογος πιτσιρίκι φίλης προνηπιάκι που είναι σε νηπιαγωγείο που κάνουν προσευχή και μάλλον (θα δέιτε γιατί) λένε το Πάτερ ημών....

 

- Χ τι κάνετε στο σχολείο πρωί;

- Λέμε λόγια

- Τι λόγια λέτε Χ;

- Λέμε για το παμόν και τη θεία Ράνια και μετά το τοοο τοοοο

 

Χώμα από τα γέλια........

H κορη μου ειναι 3 ετων και 7 μηνων.Χτες μου ειπε μονη της μετα απο 7 εργασιμες ημερες στον παιδικο σταθμο ολοκληρο το πατερ ημων.Τι ρωτησα αν ξερει τι σημαινει.Με απλα λογια μου το εξηγησε ολο(και σωστα).

Υπαρχουν παιδαγωγοι και παιδαγωγοι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...