Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει νόμος για την πρωινή προσευχή ;;


Recommended Posts

Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ αλλά θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου.

 

Το σχολείο θεωρώ ότι (θα έπρεπε να) είναι ένας χώρος μάθησης, εξερεύνησης, διεύρυνσης οριζόντων. Το σχολείο θα έπρεπε να είναι το μέσο το οποίο θα βοηθήσει το κάθε παιδί να ανακαλύψει και να αναπτύξει τις δυνατότητές του, να βρει το δρόμο που θέλει να ακολουθήσει στη ζωή του, να μάθει να συζητάει και να χρησιμοποιεί την κρίση του.

 

Από την άλλη όποιος θέλει το παιδι του να κατηχηθεί σε κάποια θρησκεία / δόγμα κλπ μπορεί να το κάνει εκτός ώρες σχολείου με επίσκεψη στην εκκλησία / ναό / τζαμί κοκ.

 

Δλδ δεν μπορώ να βρω τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στην οργανωμένη εκπαίδευση και την πίστη στον οποιοδήποτε θεό παρόλο που το έχω ψάξει αρκετά.

 

Αυτά πιθανόν να ισχύουν κάπου άλλού κι όχι στην Ελλάδα. Εδώ από ότι καταλαβαίνω θεωρούμε αυτονόητο να μπερδεύουμε την εκκλησία σε όλες τις φάσεις της ζωής μας επιβάλλοντας κάποια πράγματα ακόμα και σε αυτούς οι οποίοι μπορεί να μην έχουν καμμία σχέση με την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία για τους χ - ψ λόγους.

 

Δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα της πρωινής προσευχής κι όσες δικαιολογίες ακούω μου φαίνονται ανεπαρκείς.

 

Για μένα δεν υπάρχει καμμία σχέση ανάμεσα στη θρησκεία και την εκπαίδευση, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα, δύο ξεχωριστές παράμετροι της ζωής και θα πρέπει κάποια στιγμή να το κατανοήσουμε και να διαχωρίσουμε το ένα από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 420
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς με τα παιδιά κάνουμε προσευχή κάθε πρωί, μετά το (σύντομο) πρωϊνό και κάθε βράδυ ο καθένας μόνος του (αν θέλει, φυσικά). Στα σχολεία τους δεν κάνουν προσευχή (για την επιλογή του παιδικού, μέτρησε πολύ αυτό, το δημοτικό έτυχε). Ειδικά στο Δημοτικό κάνουν έναν εκκλησιασμό τις θρησκευτικές γιορτές, στον οποίο θα πηγαίνει, αν είναι έτοιμος να μεταλάβει. Νομίζω ότι στα 7 μπορεί να το κρίνει αυτό. Δεν θυμάμαι ποτέ να προσευχήθηκα πραγματικά στην 'προσευχή' του σχολείου. Η προσευχή θέλει περισυλλογή, συγκέντρωση, ησυχία.

 

Θεωρώ την μεγαλύτερη προσβολή για μία θρησκεία, όχι μόνο τη δική μου, να συμμετέχει κάποιος στα τελετουργικά της χωρίς να καταλαβαίνει τί κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε οι γονεις τους παραπονεθηκαν?

Εγω δεν υπηρχε περιπτωση να το αφησω ετσι!

Θα το εφτανα οσο πιο ψηλα μπορουσα!

Δεν νομιζω οτι η δουλεια σου ειναι να περνας τις δικες σου ιδεες στα παιδια, αλλα να τους διδασκεις αυτο που πρεπει να τους διδαξεις. Αλοιμονο αν ο καθενας διδασκε τα παιδια μας οτι ήθελε και οτι πιστευε! Δηλ, εαν η επομενη δασκαλα ηταν βουδιστρια, θα τα εσπρωχνε αλλου?

Γιατι αυτο ακριβως ειναι! Σπρωξιμο!

Το θεωρω καταχρηση θεσης

 

Σε αντίθεση με την Χ.Ο. προσευχή που δεν είναι σπρώξιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να πήρε δίπλωμα οδήγησης

- και μετά να το μετάνοιωσε

- να θέλει να το κρατήσει μυστικό για μην κάνει χάρες σε άλλους

- να κατάλαβε ότι τελικά δεν του αρέσει η οδήγηση

κλπ κλπ κλπ

Σε αυτή την περίπτωση, ας το κρύψει σε ένα συρτάρι κι ας μάθει να κυκλοφορεί πεζός. Δε νομίζω πως στέκει να απαιτήσει να καταργηθούν οι δρόμοι και τα φανάρια για χάρη του...

 

ακριβώς αυτό λέω, ότι αν καποιος πήρε δίπλωμα οδήγησης και αποφάσιζει να οδηγεί πεζός δεν πρέπει να τον αναγκάσουν να οδηγεί (πχ να προσευχεται)! Οι υπόλοιποι που έχουν δίπλωμα και θέλουν να οδηγήσουν ας οδηγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Tι σημασία έχει αν είναι βαφτισμένη η κορούλα της?

 

Γιατί είναι υποκριτικό. Καταρχήν το ότι κάποιος βάφτισε το παιδί του μπορεί αν θέλει να το κρατήσει για τον εαυτό του και να μην το δηλώσει επισήμως. Μπορεί να θεωρεί την θρησκεία προσωπική υπόθεση και να θέλει να αποφασίζει ο ίδιος πως και αν θα την τηρίσει και αυτό είναι και ενα από τα βασικά επιχειρήματα γιατί δεν πρέπει να είναι υποχρεωτική η προσευχή (δεν είπα να καταργηθεί) Το σχολείο δεν είναι ο τόπος που θα κρίνει και θα ελέγξει αν κάποιος τηρεί τα θρησκευτικά του καθήκοντα ή όχι. Είναι προσωπική υπόθεση για τον καθένα και δεν πέφτει λόγος στον δάσκαλο ή σε όποιον δήποτε 3ο άτομο ΧΟ να κρίνει τον άλλον για το αν είναι καλος ΧΟ ή όχι.

 

Επειδή το πήγατε πολύ μακριά το θέμα όσο έλειπα και δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα, θα το πιάσω από εκεί που το άφησα, μια που μου τέθηκε προσωπικά η ερώτηση.

 

Φαντάζομαι πως όλοι εδώ αντιλαμβανόμαστε το νόημα της χριστιανικής βάπτισης. Δεν γίνεται για να αποκτήσει απλά το παιδί ένα όνομα, αλλά για να ενταχθεί στους κόλπους της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας. Να γίνει δηλαδή Ορθόδοξος Χριστιανός. Αυτό είναι κάτι που το ζητούν από την Εκκλησία οι ίδιοι οι γονείς, εφ' όσον το παιδί τους, λόγω ηλικίας, δεν είναι σε θέση να το κάνει. Δεν τους το επιβάλλει η Εκκλησία ούτε κανείς άλλος. Ο νόμος έχει προβλέψει και καλύπτει όσους δεν ακολουθούν αυτή τη διαδικασία. Επίσης, όλοι γνωρίζουμε πως η βάπτιση ενός παιδιού είναι κάτι που δεν "ξεγίνεται", παρά μόνον αν στο μέλλον ασπασθεί επίσημα μια άλλη θρησκεία. Επομένως, δεν έχει νόημα να μιλάμε για γονείς που βάφτισαν και το μετάνιωσαν ή για λάθος λόγους ή οτιδήποτε...δε θέλω να είμαι κυνική, αλλά...ας πρόσεχαν. Δεν θα την πληρώσουν τα δικά μου τα παιδιά την απερισκεψία τους.

 

Εξάλλου, οι περισσότερες περιπτώσεις Ελλήνων που, παρόλο που βάφτισαν, θέλουν την κατάργηση της προσευχής, δεν εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία. Είναι γονείς που συνειδητά έχουν αποξενωθεί εντελώς από την Εκκλησία, αλλά είτε δεν ήθελαν να έρθουν σε σύγκρουση με τους γονείς (μη χάσουμε και την κληρονομιά για ένα μυστήριο!), είτε ήθελαν να κάνουν το εφέ τους - ξενέρωμα μωρέ κι αυτή η ονοματοδοσία, ούτε βαφτιστικά, ούτε μπομπονιέρες, ούτε φωτο με επαγγελματικό μακιγιάζ, τριζάτο συνολάκι και μαλλί κομμωτηρίου.

 

Κι αφού πράξουμε τα δέοντα, για τα μάτια του κόσμου και την ικανοποίηση του εγωισμού μας, ξαφνικά θυμόμαστε πως, όχι, τελικά θέλω το παιδί μου να κάνει μόνο του τις επιλογές του όταν ωριμάσει και γι' αυτό δε θέλω να παρίσταται σε καμία θρησκευτική εκδήλωση, γι' αυτό να σταματήσουν και οι προσευχές και ο εκκλησιασμός, άλλωστε, τώρα που το καλοσκέφτομαι, κρίμα και τα καημένα τα αλλόθρησκα να στιγματίζονται...ούτως ώστε να έρθουν όλα στα μέτρα μου, καταπώς με βολεύει κάθε φορά.

 

Αν δεν βλέπετε την υποκρισία σε όλο αυτό, τότε, τι να γίνει, φαίνεται πως εγώ είμαι η παράξενη. Και πάλι, δεν αμφισβητώ την ελευθερία κανενός να πράττει κατά το δοκούν, αλλά αντιστοίχως, ας μην περιμένει από μένα κανένας να χάφτω αμάσητες τις ωραίες υπαρξιακές κι ανθρωπιστικές τους προφάσεις, ούτε να μη θεωρώ τη στάση τους υποκριτική και αντιφατική και ανακόλουθη. Είναι άθεοι ή άθρησκοι οι ίδιοι (δικαίωμά τους) και το ίδιο θέλουν να εμφυσήσουν και στα παιδιά τους (δυο φορές δικαίωμά τους), αλλά, όταν προσπαθούν να καταστρατηγήσουν το δικαίωμα των παιδιών της πλειοψηφίας που υποστηρίζει την πρακτική αυτή (το ΄πα και θα το ξαναπώ) στην ζωντανή επαφή με την κυρίαρχη θρησκεία της πατρίδας τους (το αυτό), μέσω του σχολείου, τότε, εκεί, υπάρχει πρόβλημα. Λυπάμαι που επαναλαμβάνομαι, αλλά, δυστυχώς, είμαι αναγκασμένη να το κάνω, μέχρι να κατανοήσουν κάποιοι ότι το νόημα της δημοκρατίας είναι η βούληση των λιγότερων να υποτάσσεται στη βούληση των περισσότερων. Όταν αντιστραφεί αυτό, τότε γίνονται και οι αλλαγές.

 

Αλλά, σε όσους επιζητούν τόσο εναγωνίως τις αλλαγές αυτές, έχω μια εντελώς φιλική συμβουλή: οι μεγάλες αλλαγές ξεκινούν από τις μικρές. Αυτοί που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, ας ξεκινήσουν πρώτα από τον εαυτό τους...και να είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν και το "τίμημα". Διαφορετικά, ας μην περιμένουν να λάβουμε και τόσο πολύ στα σοβαρά τις ενστάσεις τους.

 

Αυτά προς το παρόν. Επέλεξα να μην σχολιάσω όσα ειπώθηκαν περί προσευχής των γερόντων και άλλα, που φεύγουν πολύ μακριά από το αρχικό θέμα.

 

Edit: Θεωρώ τον εαυτό μου και το παιδί μου που πηγαίνει στο σχολείο, πολύ τυχερούς, που είχαμε νηπιαγωγούς συνειδητοποιημένες Χ.Ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Εμμακι και Μιρικι, αμφισβητησατε την πηγη μου Wikipedia ως αναξιοπιστη, οσων αφορα την θεση της απεναντι στο τι ειναι Προσευχη....

 

Λοιπον, με μια πολυ προχειρη ματια στα βιβλια που εχω στο σπίτι, σας βρηκα ακομα 2 πηγες (εγκυκλοπαιδειες/λεξικα) οπου δειχνουν καθαρα αυτο που υποστηριζω:D

 

Οτι δηλ Προσευχη, καλειται μονο η ενεργεια αυτη οταν απευθυνεται σε Θεο!!!

 

Παραθετω λοιπον...

 

α) Εγκυκλοπαιδεια Γιοβαννη, Ορθογραφικο, Ερμηνευτικο, Λεξικο

Προσευχη: Δεησις προς Θεον

 

β) Εικονογραφημενο Λεξικο Α'Β'Γ' Δημοτικου Το πρωτο μου Λεξικο

 

(Αυτο σιγουρα το εχετε μεσα στο σπιτι σας, γιατι το Υπουργειο Εθνικης Παιδειας και Θρησκευματων το δινει δωρεαν σε ολα τα παιδακια του Δημοτικου)!!!

 

σελ.365

Προσευχη:Οταν κανεις Προσευχη μιλας στον Θεο για να του ζητησεις κατι, ή για να τον ευχαριστησεις για κατι.

 

Και τωρα ερχομαι εγω και ρωταω αγαπητες φιλες....

Αυτο που τοσο θερμα υποστηριζετε, δεν ερχεται σε αντιθεση με αυτα που το ιδιο το σχολειο/ λεξικα/ site/βιβλια/ζωη διδασκουν?

Τι θα πειτε στο μικρο μπερδεμενο παιδακι?

Καποια αναληθεια μηπως?

Η θα βγαλετε όλες αυτες τις πηγες λαθος?

 

Και παλι καλημερα σας

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό λέω, ότι αν καποιος πήρε δίπλωμα οδήγησης και αποφάσιζει να οδηγεί πεζός δεν πρέπει να τον αναγκάσουν να οδηγεί (πχ να προσευχεται)! Οι υπόλοιποι που έχουν δίπλωμα και θέλουν να οδηγήσουν ας οδηγήσουν.

 

Συμφωνούμε! Η λεπτομέρεια που κάνει όμως τη διαφορά είναι στην τελευταία πρότασή μου, "Δε νομίζω πως στέκει να απαιτήσει να καταργηθούν οι δρόμοι και τα φανάρια για χάρη του". Έχοντας διαβάσει πολλά σχόλια του τύπου "δυστυχώς θα χρειαστούν πολλά χρόνια να αλλάξουν οι νοοτροπίες", "έκανα μια κουβέντα για να καταργηθεί η προσευχή και έπεσαν να με φάνε" κλπ βλέπω ακριβώς αυτό, πως αυτοί που δε θέλουν να οδηγήσουν, θέλουν να μην οδηγούν ούτε οι άλλοι, τουλάχιστον μπροστά τους!

 

Αγγελίνα_2 : με την απάντησή σου τα λες όλα και συμφωνώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εμμακι και Μιρικι, αμφισβητησατε την πηγη μου Wikipedia ως αναξιοπιστη, οσων αφορα την θεση της απεναντι στο τι ειναι Προσευχη....

 

Λοιπον, με μια πολυ προχειρη ματια στα βιβλια που εχω στο σπίτι, σας βρηκα ακομα 2 πηγες (εγκυκλοπαιδειες) οπου δειχνουν καθαρα αυτο που υποστηριζω:D

 

Οτι δηλ Προσευχη, καλειται μονο η ενεργεια αυτη οταν απευθυνεται σε Θεο!!!

 

Παραθετω λοιπον...

 

α) Εγκυκλοπαιδεια Γιοβαννη, Ορθογραφικο, Ερμηνευτικο, Λεξικο

Προσευχη: Δεησις προς Θεον

 

β) Εικονογραφημενο Λεξικο Α'Β'Γ' Δημοτικου Το πρωτο μου Λεξικο

 

(Αυτο σιγουρα το εχετε μεσα στο σπιτι σας, γιατι το Υπουργειο Εθνικης Παιδειας και Θρησκευματων το δινει δωρεαν σε ολα τα παιδακια του Δημοτικου)!!!

 

σελ.365

Προσευχη:Οταν κανεις Προσευχη μιλας στον Θεο για να του ζητησεις κατι, ή για να τον ευχαριστησεις για κατι.

 

Και τωρα ερχομαι εγω και ρωταω αγαπητες φιλες....

Αυτο που τοσο θερμα υποστηριζετε, δεν ερχεται σε αντιθεση με αυτα που το ιδιο το σχολειο/ λεξικα/ site/βιβλια/ζωη διδασκουν?

Τι θα πειτε στο μικρο μπερδεμενο παιδακι?

Καποια αναληθεια μηπως?

Η θα βγαλετε όλες αυτες τις πηγες λαθος?

 

Και παλι καλημερα σας

 

Θεός είναι μόνο στην Ορθόδοξη εκκλησία;

Οι υπόποιποι που πιστεύουν σε άλλη θρησκεία προσεύχονται ή όχι;

Εγώ ξέρω πλκύ καλά ότι προσεύχονται, ο καθένας σε αυτό που πιστεύει. Υπάρχει αντίρηση σε αυτό;

Το παιδάκι γιατί το θεωρείς μπερδεμένο; Είναι τόσο "χαζά" τα παιδιά σας (ολονών) ώστε δεν μπορούν να καταλάβουν πού πιστεύει η οικογένεια τους; Γιατί αν είναι τόσο μπερδεμένα που μπορεί να μπερδευτούν, το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα μη ΧΟ παιδιά, που θα μπερδευτούν....άρα πάμε στο άκρο ότι έτσι θα αλλάξει η πίστη τους και η θρησκεία τους.....

 

Όταν βλέπουμε τη μία πλευρά, καλό είναι να βλέπουμε και την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

 

(Αυτο σιγουρα το εχετε μεσα στο σπιτι σας, γιατι το Υπουργειο Εθνικης Παιδειας και Θρησκευματων το δινει δωρεαν σε ολα τα παιδακια του Δημοτικου)!!!

 

........

 

Και τωρα ερχομαι εγω και ρωταω αγαπητες φιλες....

Αυτο που τοσο θερμα υποστηριζετε, δεν ερχεται σε αντιθεση με αυτα που το ιδιο το σχολειο/ λεξικα/ site/βιβλια/ζωη διδασκουν?

Τι θα πειτε στο μικρο μπερδεμενο παιδακι?

Καποια αναληθεια μηπως?

Η θα βγαλετε όλες αυτες τις πηγες λαθος?

 

Και παλι καλημερα σας

 

 

Αχ, αυτό το και Θρησκευμάτων είναι που μου κάθεται κόμπος στο λαιμό.

 

Μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν θα πρέπει να μπλέκονται.

 

Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να έχουμε Υπουργείο Μεταφορών και Αγροτικής Πολιτικής και να ρυθμίζετε η κυκλοφορία στους δρόμους της Αθήνας ανάλογα με την εποχή που μαζεύουμε τις ελιές.

 

Κι από πότε γίναμε Ιράν για να χρειαζόμαστε υπουργείο θρησκευμάτων;

 

Από ότι ξέρω η πίστη και η θρησκεία είναι προσωπικές υποθέσεις του καθένος κι όχι υποθέσεις του κράτους με τελετουργικά τα οποία παραπέμπουν σε άλλες εποχές και καθεστώτα.

 

Τώρα σε ότι αφορά αλήθειες που διδάσκονται στο "σχολείο/ λεξικα/ site/βιβλια/ζωη" επιτρέψτε μου να έχω πολλές αντιρρήσεις.

 

Τα παιδιά χρειάζονται την αλήθεια - προσαρμοσμένη φυσικά στην ηλικία τους - κι όχι προλήψεις, δεισιδαιμονίες κλπ τα οποία είναι πολύ ωραία όταν αποδίδονται στην πραγματική τους διάσταση (τη φαντασία) αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε! Η λεπτομέρεια που κάνει όμως τη διαφορά είναι στην τελευταία πρότασή μου, "Δε νομίζω πως στέκει να απαιτήσει να καταργηθούν οι δρόμοι και τα φανάρια για χάρη του". Έχοντας διαβάσει πολλά σχόλια του τύπου "δυστυχώς θα χρειαστούν πολλά χρόνια να αλλάξουν οι νοοτροπίες", "έκανα μια κουβέντα για να καταργηθεί η προσευχή και έπεσαν να με φάνε" κλπ βλέπω ακριβώς αυτό, πως αυτοί που δε θέλουν να οδηγήσουν, θέλουν να μην οδηγούν ούτε οι άλλοι, τουλάχιστον μπροστά τους!

 

Αγγελίνα_2 : με την απάντησή σου τα λες όλα και συμφωνώ 100%.

 

Εγώ πάι βλέπω ότι υπάρχει και η νοοτροπία ότι από τη στιγμή που οδηγώ εγώ, δεν με νοιάζει ότι υπάρχουν άλλοι που δεν οδηγούν και θα κάνω ό,τι γουστάρω, γιατί εγώ έχω τη δύναμην (βλ. αυτοκίνητο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αυτά ε'ίχα να πω πάνω στο θέμα.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο οπότε κάθε επιπλέον ανάρτηση μου είναι απλά επανάληψη όσων έχουν ήδη ειπωθεί.

Επισύναψα και το τι γράφει το αναλυτικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου για θέματα σχετικά με τη θρησκεία και την παράδοση και την αποδοχή του διαφορετικού.

 

Όποιος έχει διαφορετική γνώμη καλώς την έχει, αλλά ας μπορεί να τη στηρίξει και νομικά.

 

Δεν θα απολογηθώ για το τι πιστεύω ή τι δεν πιστεύω και ούτε θα δηλώσω τα θρησκευτικά μου συναισθήματα εδώ πέρα. Αυτά τα ξέρω εγώ και δεν είναι υπόθεση κανενός άλλου.

 

Αν κάποια φάση τύχει να έχουν τα παιδιά σας νηπιαγωγό εμένα (η κάποια με τις δικές μου απόψεις και προσεγγίσεις πάνω στο θέμα) μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε. Δικαίωμα σας είναι να πάτε και σε προϊστάμενους και όπου αλλού θέλετε. Αλλά να γνωρίζετε το νομικό πλαίσιο, γιατί αλλιώς απλά θα γελάσουν μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, μιλάω για την προσευχή που γινόταν στο δικό μου σχολείο (χωρίς αναφορά σε καμία θρησκεία) την οποία την είχαν δεχτεί ΟΛΟΙ και για την οποία εσύ η ίδια ανέφερεες ότι αν γινόταν κάτι παρόμοιο στο σχολείο του παιδιού σου θα το έφτανες όσο πιο ψηλά μπορούσες........

 

Αν, λοιπόν, πας στο διευθυντή πρωτοβάθμιας (που είναι ο ανώτερος προϊστάμενος μας πριν από τον υπουργό) και του πεις η τάδε νηπιαγωγός κάνει προσευχή αλλά δεν αναφέρεται στο Θεό, τότε πολύ απλά θα σε στείλουν στο σπιτάκι σου.

Βρες μου νομοθεσία που να ανφέρει για τα νηπιαγωγεία την προσευχή! Το είπα και πιο μπορστά και αναλώθηκε η συζήτηση σε θεωρητικό επίπεδο! Πρακτικά! Βρε μου νομοθεσία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προσηλυτισμος η πρωινη προσευχη.....Οι εκπαιδευτικοι δεν εχουν κανεναν απολυτως λογο να προσηλυτισουν το παιδι σου στην ορθοδοξια.Για ποιο λογο να το κανουν αυτο?Η πρωινη προσευχη απο μονη της προσηλυτισμος δεν ειναι,αλλωστε δεν καταλαβαινουν καν τι λεει η προσευχη σε αυτη την ηλικια.....

 

Τότε για ποιο λόγο γίνεται η προσευχή;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως όλοι εδώ αντιλαμβανόμαστε το νόημα της χριστιανικής βάπτισης. Δεν γίνεται για να αποκτήσει απλά το παιδί ένα όνομα, αλλά για να ενταχθεί στους κόλπους της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας. Να γίνει δηλαδή Ορθόδοξος Χριστιανός. Αυτό είναι κάτι που το ζητούν από την Εκκλησία οι ίδιοι οι γονείς, εφ' όσον το παιδί τους, λόγω ηλικίας, δεν είναι σε θέση να το κάνει. Δεν τους το επιβάλλει η Εκκλησία ούτε κανείς άλλος. Ο νόμος έχει προβλέψει και καλύπτει όσους δεν ακολουθούν αυτή τη διαδικασία. Επίσης, όλοι γνωρίζουμε πως η βάπτιση ενός παιδιού είναι κάτι που δεν "ξεγίνεται", παρά μόνον αν στο μέλλον ασπασθεί επίσημα μια άλλη θρησκεία. Επομένως, δεν έχει νόημα να μιλάμε για γονείς που βάφτισαν και το μετάνιωσαν ή για λάθος λόγους ή οτιδήποτε...δε θέλω να είμαι κυνική, αλλά...ας πρόσεχαν. Δεν θα την πληρώσουν τα δικά μου τα παιδιά την απερισκεψία τους.

Πίστεψε με μια χαρά ξεγίνεται. επίσης παρόλο που δεν θέλεις να είσαι κυνική προσβάλλεις σίγουρα πολύ κόσμο. Πρώτον γιατί χαρακτηρίζεις ως ''απερισκεψία'' τις συνειδητές αποφάσεις και πιστεύω του κόσμου. Ο άνθρωπος που προοδεύει και ψάχνεται μπορεί επαναπροσδιορίζει τα πιστεύω του και έχει σύμφωνα με το σύνταγμα την ελευθερία να το κάνει.

Δεν καταλαμβαινω το ''Δεν θα την πληρώσουν τα δικά μου τα παιδιά την απερισκεψία τους.'' Τι σχέση έχει με την αποφάση γονιών να μην προσευχονται τα παιδιά τους ανεξάρτητα από αν είναι βαφτισμένα η όχι με τα δικά σου παιδιά? Τι δουλειά έχει ο όποιοςδήποτε να αποφασίσει αν τα παιδιά κάποιου πρέπει να προσεύχονται και με τι κριτήρια? Θέλεις να πεις ότι τα παιδιά σου απειλούνται από τα παιδιά που δεν προσεύχονται ή από τα παιδιά που προσεύχονται στα δικά τους πιστεύω?

 

 

 

 

Εξάλλου, οι περισσότερες περιπτώσεις Ελλήνων που, παρόλο που βάφτισαν, θέλουν την κατάργηση της προσευχής, δεν εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία. Είναι γονείς που συνειδητά έχουν αποξενωθεί εντελώς από την Εκκλησία, αλλά είτε δεν ήθελαν να έρθουν σε σύγκρουση με τους γονείς (μη χάσουμε και την κληρονομιά για ένα μυστήριο!), είτε ήθελαν να κάνουν το εφέ τους - ξενέρωμα μωρέ κι αυτή η ονοματοδοσία, ούτε βαφτιστικά, ούτε μπομπονιέρες, ούτε φωτο με επαγγελματικό μακιγιάζ, τριζάτο συνολάκι και μαλλί κομμωτηρίου.

 

Κι αφού πράξουμε τα δέοντα, για τα μάτια του κόσμου και την ικανοποίηση του εγωισμού μας, ξαφνικά θυμόμαστε πως, όχι, τελικά θέλω το παιδί μου να κάνει μόνο του τις επιλογές του όταν ωριμάσει και γι' αυτό δε θέλω να παρίσταται σε καμία θρησκευτική εκδήλωση, γι' αυτό να σταματήσουν και οι προσευχές και ο εκκλησιασμός, άλλωστε, τώρα που το καλοσκέφτομαι, κρίμα και τα καημένα τα αλλόθρησκα να στιγματίζονται...ούτως ώστε να έρθουν όλα στα μέτρα μου, καταπώς με βολεύει κάθε φορά.

 

Αν δεν βλέπετε την υποκρισία σε όλο αυτό, τότε, τι να γίνει, φαίνεται πως εγώ είμαι η παράξενη. Και πάλι, δεν αμφισβητώ την ελευθερία κανενός να πράττει κατά το δοκούν, αλλά αντιστοίχως, ας μην περιμένει από μένα κανένας να χάφτω αμάσητες τις ωραίες υπαρξιακές κι ανθρωπιστικές τους προφάσεις, ούτε να μη θεωρώ τη στάση τους υποκριτική και αντιφατική και ανακόλουθη. Είναι άθεοι ή άθρησκοι οι ίδιοι (δικαίωμά τους) και το ίδιο θέλουν να εμφυσήσουν και στα παιδιά τους (δυο φορές δικαίωμά τους), αλλά, όταν προσπαθούν να καταστρατηγήσουν το δικαίωμα των παιδιών της πλειοψηφίας που υποστηρίζει την πρακτική αυτή (το ΄πα και θα το ξαναπώ) στην ζωντανή επαφή με την κυρίαρχη θρησκεία της πατρίδας τους (το αυτό), μέσω του σχολείου, τότε, εκεί, υπάρχει πρόβλημα. Λυπάμαι που επαναλαμβάνομαι, αλλά, δυστυχώς, είμαι αναγκασμένη να το κάνω, μέχρι να κατανοήσουν κάποιοι ότι το νόημα της δημοκρατίας είναι η βούληση των λιγότερων να υποτάσσεται στη βούληση των περισσότερων. Όταν αντιστραφεί αυτό, τότε γίνονται και οι αλλαγές.

.

 

Και πάλι άκρως προσβλητικά και υποτιμηκά τα σχόλεια αυτά, νόμιζα οτι είναι αντίθετο με την Χριστιανική πίστη να κρίνεις τους άλλους...

 

Μάλλον η έλλειψη επιχειρημάτων οδηγεί στις επιθετικές αυτές προσβολές.

Φαίνεται μόνο οι ΧΟ έχουν δικαίωμα να έχουν άποψη για υπαρξιακά θέματα, ενώ οι υπόλοιποι το χρησιμοποιούν ως προφάσεις!

 

Επίσης μάλλον για το νόημα της δημοκρατίας να με συγχωρείς δεν πρόκειται για υποταγή αλλά για σεβασμό.

 

Λοιπόν ακριβώς επειδή έχουμε δημοκρατία και επειδή στην Δημοκρατία μας υπάρχει νόμος για την ανεξιθρησκεία, και επειδή στην εγκύκλιο λέει προσευχή και όχι ΧΟ προσευχή είναι καθόλα νόμιμο να προσεύχεται ο καθένας στην δική του πίστη και είμαι σίγουρη ότι όποιος το κυνηγήσει δικαστικά θα το κερδίσει. Όπως είναι καθόλα νόμιμο να μην συμμετέχει ενα παιδί στην προσευχή (ανεξάρτητα με το αν βαφτίστηκε η όχι που στο κάτω κάτω δεν θα έπρεπε κανείς να ξέρει για αυτό).

 

Και επειδή έχουμε Δημοκρατία πολλοί από μας θα συνεχίσουν να παλεύουν για τον διαχωρισμό εκπαίδευσης και θρησκείας με κάθε δημοκρατικό και νόμιμο μέσο. Τουλάχιστον θα το κάνουμε αυτό χωρίς να θίγουμε και να προσβάλλουμε αυτούς που είναι υποστηρίζουν την κατήχηση στο σχολείο.

 

 

 

 

Αλλά, σε όσους επιζητούν τόσο εναγωνίως τις αλλαγές αυτές, έχω μια εντελώς φιλική συμβουλή: οι μεγάλες αλλαγές ξεκινούν από τις μικρές. Αυτοί που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, ας ξεκινήσουν πρώτα από τον εαυτό τους...και να είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν και το "τίμημα". Διαφορετικά, ας μην περιμένουν να λάβουμε και τόσο πολύ στα σοβαρά τις ενστάσεις τους.

 

.

Ειλικρινά δεν καταλαμβαίνω τι εννοείς /υπονοείς και για ποιο τίμημα μιλάς.

Να ξέρεις όμως ότι αυτοί που θέλουν να αλλάξουν αυτά που τους καταστρατηγούν τις ελευθερίες τους (και όχι τον κόσμο) κάνουν ένα συνεχή αγώνα για αυτό, χωρίς να θεωρούν ότι πληρώνουν τίμημα ή ότι θα έπρεπε να πληρώνουν τίμημα.

Link to comment
Share on other sites

, μέχρι να κατανοήσουν κάποιοι ότι το νόημα της δημοκρατίας είναι η βούληση των λιγότερων να υποτάσσεται στη βούληση των περισσότερων. Όταν αντιστραφεί αυτό, τότε γίνονται και οι αλλαγές.

 

 

Δημοκρατία και υποταγή ξέρεις είναι δύο όροι που δεν συμβαδίζουν μαζί.

 

Ξέρεις δεν είναι όλος ο κόσμος ΧΟ, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν είναι η πλειοψηφία (αν και δεν έχει κανένα νόημα να μετράμε το ποσοστό) και επίσης είμαι σίγουρη ότι δεν συμμερίζονται τις απόψεις σου όλοι οι ΧΟ.

 

Αν μη τι άλλο ο Χριστιανισμός μιλάει για σεβασμό στον συνάνθρωπο, στον αλλόθρησκο κτλ.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να βάλω εγώ και άλλα ζιζάνια....

 

Αν θεωρείτε ότι τα παιδιά του νηπαιγωγείου είναι τόσο "χαζά"/παρασύρονται εύκολα και μπορεί να χάσουν την πίστη τους αν δεν γίνεται προσευχή ή γίνεται μια επίκληση (αφού δεν γίνεται δεκτός ο όρος προσευχή) σε μια ανώτερη δύναμη, τότε τι γίνεται με τα παιδιά που δεν είναι ΧΟ; Εκείναι δεν "χάνουν" την πίστη τους όταν γίνονται προσευχές που βασίζονται στην πίστη των ΧΟ; Ή μήπως δεν μας νοιάζει, αφού έτσι και αλλιώς θα γυρίσουν στο "καλό" (δηλαδή τη ΧΟ πίστη);

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω εγώ και άλλα ζιζάνια....

 

Αν θεωρείτε ότι τα παιδιά του νηπαιγωγείου είναι τόσο "χαζά"/παρασύρονται εύκολα και μπορεί να χάσουν την πίστη τους αν δεν γίνεται προσευχή ή γίνεται μια επίκληση (αφού δεν γίνεται δεκτός ο όρος προσευχή) σε μια ανώτερη δύναμη, τότε τι γίνεται με τα παιδιά που δεν είναι ΧΟ; Εκείναι δεν "χάνουν" την πίστη τους όταν γίνονται προσευχές που βασίζονται στην πίστη των ΧΟ; Ή μήπως δεν μας νοιάζει, αφού έτσι και αλλιώς θα γυρίσουν στο "καλό" (δηλαδή τη ΧΟ πίστη);

 

ε, δεν τους νοιάζει... Είναι παραστρατημένα και θα βρουν τον δρόμο τους θέλουν δεν θέλουν:rolleyes:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνει κανείς αποφάσεις για το παιδί του, οφείλει να είναι πολύ προσεκτικός, ακριβώς επειδή πρόκειται για το παιδί και όχι για τον ίδιο.

 

Όταν κάποιος εγγράφει το παιδί του σε οποιαδήποτε ομάδα, σύλλογο κλπ, το κάνει επειδή πιστεύει πως το παιδί θα ωφεληθεί με κάποιο τρόπο από τη συμμετοχή σε αυτή τη δραστηριότητα. Δεν έχω δει καμμία δραστηριότητα που να μην έχει έστω και έναν κανόνα. Όταν λοιπόν εγγράφουμε το παιδί, αποδεχόμαστε αυτόματα και τον/τους κανόνες. Αν δεν ξέρουμε περί τίνος πρόκειται, φροντίζουμε πρώτα να ενημερωθούμε.

Αν δε μας αρέσει/αρέσουν φεύγουμε και πάμε αλλού και αφήνουμε τους άλλους που έχουν πάει πριν από μας και δεν έχουν πρόβλημα, να μείνουν ως έχουν. ΔΕΝ απαιτούμε να αλλάξει ο σύλλογος τον τρόπο λειτουργίας του. Τα λέω λάθος;

Π.χ. στο Καράτε, το Τζούντο και ίσως και τις άλλες πολεμικές τέχνες, υπάρχει στην αρχή και στο τέλος ένα τελετουργικό με υποκλίσεις και έναν σύντομο διάλογο στα γιαπωνέζικα. Έχω ακούσει γονείς να διαμαρτύρονται γι αυτό και να απαιτούν να μην εμπλέκονται σε αυτό τα παιδιά τους. Είναι δυνατόν;;; Τους υποχρέωσε κανείς να πάνε τα γράψουν τα παιδιά τους εκεί;;;;

 

Όσο για το σχολείο είπαμε : όποιος θέλει συμμετέχει στην προσευχή, όποιος δε θέλει δε συμμετέχει. Πραγματικά απορώ γιατί πρέπει να συνεχίζεται το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν τους νοιάζει... Είναι παραστρατημένα και θα βρουν τον δρόμο τους θέλουν δεν θέλουν:rolleyes:

 

Κάτι που όμως δεν συνηγορεί με τη διδασκαλία του χριστιανισμού

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα2,

υποκρισία δεν είναι να εκφράζει κάποιος αυτά που πιστεύει, ούτε το να αφήνει τους δρόμους ανοιχτούς, οπότε ανεμπόδιστα να βρει το κάθε νέο παιδί το δικό του δρόμο.

 

Υποκρισία όμως είναι να διατείνεται κάποιος πως πιστεύει σε θρησκευτική ελευθερία, σε αγάπη, σε σεβασμό από τη μια πλευρά, και από την άλλη να υποχρεώνει, να θίγει και να απαξιώνει κάθε τι διαφορετικό από τη δική του "αλήθεια".

 

 

Υπάρχει κάτι που δεν κατανοώ...

προσωπικά δε νιώθω την ανάγκη να διακηρύξω τα πιστεύω μου, όχι επειδή τα κρύβω, αλλά γιατί νομίζω πως δεν έχουν σχέση με τη συζήτηση. Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία τι πιστεύει η εμμάκι, η love, εσύ, εγώ, και όλα τα άλλα μέλη που γράφουν ή διαβάζουν το παρόν θέμα;

Σημασία έχουν οι απόψεις. Αν αυτές δεν αντιβαίνουν σε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, τότε γιατί είναι μεμπτές;

Ή μήπως οι απόψεις που συμφωνούν μαζί μας έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτές που διαφωνούν;; .... ;;;

 

 

 

 

Επίσης -βασικά ζητήματα ψυχολογίας- αντιδρά πιο έντονα, αυτός που νιώθει απειλή. Και μιας και το δικό σου κείμενο είναι πιο δηκτικό (και σχετικά πιο ολοκληρωμένο σε παρουσίαση απόψεων), ήθελα να θέσω την ερώτηση σε σένα και σε όσους συμφωνούν με τα γραφόμενά σου.

 

Ποια ακριβώς είναι η απειλή;

Τι θα πάθουν τα παιδιά, όχι αν αφαιρεθεί η προσευχή από το σχολείο, αλλά αν γίνει κατάλληλα για να ενταχθούν περισσότερα παιδιά στη δραστηριότητα αυτή;

Τι θα γίνει, αν υποθέσουμε πως αύριο καταργείται η προσευχή;

Και θα προτιμούσα να πάρω απαντήσεις όχι γενικές... αλλά συγκεκριμένες. Δηλαδή κρίνοντας από την οικογένειά σας, τον περίγυρό σας, τους γνωστούς σας... Ποιος ακριβώς είναι ο κίνδυνος;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το σχολείο είπαμε : όποιος θέλει συμμετέχει στην προσευχή, όποιος δε θέλει δε συμμετέχει. Πραγματικά απορώ γιατί πρέπει να συνεχίζεται το θέμα....

 

Απλά το σχολείο δεν είναι σύλλογος και η εγγραφή και συμμετοχή σε αυτό δεν είναι προαιρετική (ούτε υπάρχει πάντα η δυνατότητα του ιδιωτικού για πολλούς λόγους).

 

Επίσης, στο νηπιαγωγείο, δεν ορίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ (και ξαναματαπροκαλώ όποιον έχει εγκύκλιο να την παρουσιάσει) ότι υπάρχει προσευχή ή ποιά προσευχή θα γίνεται. Γίνεται εθιμικώ δικαίω και η νηπιαγωγός επιλέγει το περιεχόμενο της.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνει κανείς αποφάσεις για το παιδί του, οφείλει να είναι πολύ προσεκτικός, ακριβώς επειδή πρόκειται για το παιδί και όχι για τον ίδιο.

 

Όταν κάποιος εγγράφει το παιδί του σε οποιαδήποτε ομάδα, σύλλογο κλπ, το κάνει επειδή πιστεύει πως το παιδί θα ωφεληθεί με κάποιο τρόπο από τη συμμετοχή σε αυτή τη δραστηριότητα. Δεν έχω δει καμμία δραστηριότητα που να μην έχει έστω και έναν κανόνα. Όταν λοιπόν εγγράφουμε το παιδί, αποδεχόμαστε αυτόματα και τον/τους κανόνες. Αν δεν ξέρουμε περί τίνος πρόκειται, φροντίζουμε πρώτα να ενημερωθούμε.

Αν δε μας αρέσει/αρέσουν φεύγουμε και πάμε αλλού και αφήνουμε τους άλλους που έχουν πάει πριν από μας και δεν έχουν πρόβλημα, να μείνουν ως έχουν. ΔΕΝ απαιτούμε να αλλάξει ο σύλλογος τον τρόπο λειτουργίας του. Τα λέω λάθος;

Π.χ. στο Καράτε, το Τζούντο και ίσως και τις άλλες πολεμικές τέχνες, υπάρχει στην αρχή και στο τέλος ένα τελετουργικό με υποκλίσεις και έναν σύντομο διάλογο στα γιαπωνέζικα. Έχω ακούσει γονείς να διαμαρτύρονται γι αυτό και να απαιτούν να μην εμπλέκονται σε αυτό τα παιδιά τους. Είναι δυνατόν;;; Τους υποχρέωσε κανείς να πάνε τα γράψουν τα παιδιά τους εκεί;;;;

 

H φοίτηση στο σχολείο είναι υποχρέωση (δια νόμου) των γονέων και δικαίωμα των παιδιών. Δεν αποτελεί επιλογή μιας συγκεκριμένης κλειστής κάστας που οφείλει να ακολουθήσει ένα τελετουργικό. Εκεί που λες πραγματικά τα πράγματα πρέπει να τηρούνται μέχρι κεραίας, γιατί υπάρχει η επιλογή να μην το πας το παιδί αν δε σου αρέσει.

 

Πώς θα σας φανεί (με κόλλησε η emmaki δε φταίω....) μιας και η προσευχής επιβάλλεται με σχετικό νόμο την αντίστοιχη ώρα να πει ο διευθυντής του σχολείου, νηπιαγωγός χμμμμ δεν ξέρω ποιος άλλος : Ελάτε να προσευχηθούμε τώρα για να πάει καλά η μέρα μας.

 

Κι ο καθένας να κάνει αυτό που ξέρει και μπορεί. Κι ο άθεος να απλά να κοιτάει χωρίς να ενοχλεί. Θα ήμασταν εντάξει με αυτό; Πες εσύ (όχι η sibylla η οποιαδήποτε εσύ) η ΧΟ τα πατερημά σου (που λέει και μια θεια μου), ας πει κι ο άλλος τα αλλαχακμπάρ του κ.ο.κ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνει κανείς αποφάσεις για το παιδί του, οφείλει να είναι πολύ προσεκτικός, ακριβώς επειδή πρόκειται για το παιδί και όχι για τον ίδιο.

 

Όταν κάποιος εγγράφει το παιδί του σε οποιαδήποτε ομάδα, σύλλογο κλπ, το κάνει επειδή πιστεύει πως το παιδί θα ωφεληθεί με κάποιο τρόπο από τη συμμετοχή σε αυτή τη δραστηριότητα. Δεν έχω δει καμμία δραστηριότητα που να μην έχει έστω και έναν κανόνα. Όταν λοιπόν εγγράφουμε το παιδί, αποδεχόμαστε αυτόματα και τον/τους κανόνες. Αν δεν ξέρουμε περί τίνος πρόκειται, φροντίζουμε πρώτα να ενημερωθούμε.

Αν δε μας αρέσει/αρέσουν φεύγουμε και πάμε αλλού και αφήνουμε τους άλλους που έχουν πάει πριν από μας και δεν έχουν πρόβλημα, να μείνουν ως έχουν. ΔΕΝ απαιτούμε να αλλάξει ο σύλλογος τον τρόπο λειτουργίας του. Τα λέω λάθος;.

 

Μια χαρά τα λές αλλά για ποιο σύλλογο μιλάς? Φαντάζομαι όχι για το Δημόσιο σχολείο?

 

Όσον αφορά το Δημόσιο σχολείο όλοι έχουν δικαίωμα άποψης για την λειτουργία τους, και δικαίωμα διεκδίκησης της άποψης τους με δημοκρατικά και θεμιτά μέσα. Οπότε όταν δεν μας αρέσει ο τρόπος λειτουργείας του γιατί για παράδειγμα θεωρούμε οτι οι κανόνες του δεν εφαρμόζονται σωστά (πχ προσευχή δεν συνεπάγεται ΧΟ προσευχή αφού υπάρχει ανεξιθρησκεία) τότε διεκδικούμαι την σωστή εφαρμογή των κανόνων ή και την αλλαγή τους αν πιστεύουμε ότι αυτοί παραβιάζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα μας. Δεν αλλάζουμε σύλλογο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να ξεμπερδέψουμε τα πράγματα:

Η αναφορά στο σύλλογο έγινε για συσχετισμό με τη βάφτιση :P

Όσο εθελοντικό είναι να γράψω το παιδί μου στο μπαλλέτο, τόσο είναι και να το βαφτίσω.

Σε κάθε περίπτωση, οφείλω να τηρήσω τους κανόνες του παιχνιδιού, τρόπους λειτουργίας, όπως θέλετε πείτε το. Αν δε συμφωνώ, το παίρνω το παιδί, αλλά να το αφήσω εκεί υπό όρους, να αμφισβητώ τη χρησιμότητα του ενός ή του άλλου στοιχείου, ή να του λέω δεν θα κάνεις αυτό ή εκείνο, για μένα τουλάχιστον είναι κοροϊδία.

Αυτά όσον αφορά την περίπτωση "βάφτισα το παιδί αλλά το μετάνοιωσα", "το βάφτισα αλλά δεν θέλω να κάνει την προσευχή του δημόσια", "το βάφτισα αλλά με νοιάζει η ουσία και όχι οι τύποι".

 

Όσον αφορά το σχολείο, που σαφώς είναι υποχρεωτικό, το είπα και το ξαναλέω, η προσευχή είναι μία από τις διαδικασίες / ρουτίνες που υπάρχουν σε αυτή τη χώρα γενιές και γενιές. Κανένα παιδί δεν υποχρεούται να πάει να πει την προσευχή, κανένα που εξαιρείται από τη διαδικασία δεν πάει κάπου αλλού ώστε να στιγματίζεται.

Το έχω πει και στο πρώτο μου ποστ: Στο σχολείο μας υπάρχουν πάρα πολλοί αλλοδαποί/αλόθρησκοι. Δεν το κάνουν θέμα. Στέκονται εκεί και σέβονται ένα έθιμο του τόπου που βρίσκονται. Ποιος τους απαγορεύει να λένε από μέσα τους ό,τι θέλουν;

 

Για όσους αναρωτούνται τι θα πάθουν τα παιδιά αν καταργηθεί η προσευχή: Μάλλον τίποτα. Απλά θα χαθεί άλλη μία παράδοση του τόπου μας και θα μοιάσουμε λίγο περισσότερο σε άλλους λαούς, των οποίων η κοινωνία δεν έχει καμμία σχέση με τη δικιά μας, η έννοια της οικογένειας είναι εντελώς διαφορετική κλπ κλπ. Αν εκεί το πάμε έτσι κι αλλιώς, οκ, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να ξεμπερδέψουμε τα πράγματα:

Η αναφορά στο σύλλογο έγινε για συσχετισμό με τη βάφτιση :P

Όσο εθελοντικό είναι να γράψω το παιδί μου στο μπαλλέτο, τόσο είναι και να το βαφτίσω.

Σε κάθε περίπτωση, οφείλω να τηρήσω τους κανόνες του παιχνιδιού, τρόπους λειτουργίας, όπως θέλετε πείτε το. Αν δε συμφωνώ, το παίρνω το παιδί, αλλά να το αφήσω εκεί υπό όρους, να αμφισβητώ τη χρησιμότητα του ενός ή του άλλου στοιχείου, ή να του λέω δεν θα κάνεις αυτό ή εκείνο, για μένα τουλάχιστον είναι κοροϊδία.

Αυτά όσον αφορά την περίπτωση "βάφτισα το παιδί αλλά το μετάνοιωσα", "το βάφτισα αλλά δεν θέλω να κάνει την προσευχή του δημόσια", "το βάφτισα αλλά με νοιάζει η ουσία και όχι οι τύποι".

 

Όσον αφορά το σχολείο, που σαφώς είναι υποχρεωτικό, το είπα και το ξαναλέω, η προσευχή είναι μία από τις διαδικασίες / ρουτίνες που υπάρχουν σε αυτή τη χώρα γενιές και γενιές. Κανένα παιδί δεν υποχρεούται να πάει να πει την προσευχή, κανένα που εξαιρείται από τη διαδικασία δεν πάει κάπου αλλού ώστε να στιγματίζεται.

Το έχω πει και στο πρώτο μου ποστ: Στο σχολείο μας υπάρχουν πάρα πολλοί αλλοδαποί/αλόθρησκοι. Δεν το κάνουν θέμα. Στέκονται εκεί και σέβονται ένα έθιμο του τόπου που βρίσκονται. Ποιος τους απαγορεύει να λένε από μέσα τους ό,τι θέλουν;

 

Για όσους αναρωτούνται τι θα πάθουν τα παιδιά αν καταργηθεί η προσευχή: Μάλλον τίποτα. Απλά θα χαθεί άλλη μία παράδοση του τόπου μας και θα μοιάσουμε λίγο περισσότερο σε άλλους λαούς, των οποίων η κοινωνία δεν έχει καμμία σχέση με τη δικιά μας, η έννοια της οικογένειας είναι εντελώς διαφορετική κλπ κλπ. Αν εκεί το πάμε έτσι κι αλλιώς, οκ, πάω πάσο.

 

Δηλαδή αμφισβητείς το ότι η θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση?

Θεωρείς ότι πρέπει να επιβληθεί από τους δασκάλους η προσευχή, ή ο εκκλησιασμός, στα παιδιά που είναι δηλωμένα ότι είναι βαφτισμένα?

Από ότι ξέρω η εκκλησία δεν επιβάλλει έλεγχο στους Χριστιανούς αν τηρούν τα καθηκόντα τους ή όχι. Από ότι ξέρω προωθεί την ελεύθερη βούληση. Επίσης από τι ξέρω δεν έχουν δικαίωμα οι ΧΟ να κρίνουν τους άλλους αν είναι καλοί ή όχι ΧΟ. Πως μπορεί να το κάνει αυτό το σχολείο?

 

Τι θα πρέπει να κάνει το σχολείο σε ένα παιδί που είναι βαφτισμένο και δεν θέλει να προσεύχεται? Θα ''το τιμωρήσει''? Αυτό δεν θα ήταν αντίθετο με την θρησκεία? Η μήπως το σχολείο θα αποφασίσει να σε διώξει από τον σύλλογο (έτσι δεν γίνεται όταν δεν τηρείς τους κανόνες) άρα να κάνει τι να σε διώξει από την εκκλησία?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ο ''σύλλογος'' είναι η εκκλήσια τότε οι κάνονες θα πρέπει να τηρούνται σε αυτό τον σύλλογο στην εκκλησία.

 

Στον ''θεσμό'' όμως που λέγεται σχολείο δεν χωράνε τέτοιοι κανόνες.

Υπάρχει κόσμος ξέρεις που δεν δηλώνει πλέον την θρησκεία του, γιατί πραγματικά το θεωρεί προσωπική υπόθεση και δικαίωμα πλέον αναγνωρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...