Nilos

παράπονα για φασαρία ΕΚΤΟΣ ωρών κοινής ησυχίας [ΠΡΌΒΛΗΜ]

Recommended Posts

Χαιρετώ τους γονείς και το υπόλοιπο φόρουμ!! Συνήθως δεν κάνω ποστς στο φόρουμ, προτιμώ να διαβάζω, αλλά τώρα έχω κάποιο πρόβλημα και θέλω τη γνώμη σας.

Λοιπόν, είμαι φοιτητής (2ο έτος) και φέτος το καλοκαίρι ξενοίκιασα το διαμέρισμα που εμένα και βρήκα ένα άλλο. Στο καινούριο λοιπόν διαμέρισμα υπάρχει μια διαχειρίστρια (60 ετών γεροντοκόρη, υστερική) η οποία είναι ΚΑΙ καθαρίστρια της πολυκατοικίας!!

Δεν είμαι σίγουρος αν αμοιβέται για αυτό (αλλά πιθανότατα το κάνει οικειοθελώς), είναι νόμιμο αυτό; Δηλαδή το ότι κάνει μια εργασία χωρίς ασφάλιση;;

Αν αναρωτιέστε "Τι με νοιάζει εμένα", η απάντηση είναι ότι μένει από κάτω μας και έρχεται και βδομάδα και κάνει παράπονα (φωνάζοντας) ότι κάνουμε φασαρία!!

Εγώ μένω με την αδερφούλα μου (4 ετών) η οποία είναι ζωηρή και όσο να 'ναι μωρό είναι. Και θα τρέξει και θα κλάψει και το παιχνίδι θα του πέσει απ τα χέρια (όχι όμως τις ώρες κοινής ησυχίας, τότε βλέπουμε DVD και δεν κάνει ούτε κιχ)

Και επίσης εγώ είμαι σε καρότσι και το καθιστικό είναι όλο με παρκέ και ακούγεται όταν κινούμε... Τι δηλαδή θα πρέπει όλη μέρα να είμαι σε ένα μέρος;!

Να σημειώσω ότι μένω με τον παππού, τη γιαγιά, τι μικρή και τον άλλο αδερφό μου (κι αυτός ΑμεΑ, 24 ετών και φοιτητής). Οι γονείς μου μένουν άλλου επειδή δουλεύουν και δε θέλω ούτε να τους προσθέτω κι αλλά προβλήματα ούτε να αναγκασω τη μητέρα μου να σταματήσει απ τη δουλειά για να πάρει τη μικρή και να την κρατάει αυτή

Εεε και ψάχνω τρόπο να την "εκδικηθώ". Δεκτές πάσης φύσεως ιδέες! Ακούω... :-)

Διαφημίσεις

ιδεες εκδικησης σιγουρα δεν θα σου δωσω...θα προτεινα εναν καλοπροαιρετο διαλλογο με τη γεοτονισσα σου για αρχη...εξηγησε της τι ακριβως συμβαινει οπως τα περιγραφεις και σε εμας...

Χαιρετώ τους γονείς και το υπόλοιπο φόρουμ!! Συνήθως δεν κάνω ποστς στο φόρουμ, προτιμώ να διαβάζω, αλλά τώρα έχω κάποιο πρόβλημα και θέλω τη γνώμη σας.

Λοιπόν, είμαι φοιτητής (2ο έτος) και φέτος το καλοκαίρι ξενοίκιασα το διαμέρισμα που εμένα και βρήκα ένα άλλο. Στο καινούριο λοιπόν διαμέρισμα υπάρχει μια διαχειρίστρια (60 ετών γεροντοκόρη, υστερική) η οποία είναι ΚΑΙ καθαρίστρια της πολυκατοικίας!!

Δεν είμαι σίγουρος αν αμοιβέται για αυτό (αλλά πιθανότατα το κάνει οικειοθελώς), είναι νόμιμο αυτό; Δηλαδή το ότι κάνει μια εργασία χωρίς ασφάλιση;;

Αν αναρωτιέστε "Τι με νοιάζει εμένα", η απάντηση είναι ότι μένει από κάτω μας και έρχεται και βδομάδα και κάνει παράπονα (φωνάζοντας) ότι κάνουμε φασαρία!!

Εγώ μένω με την αδερφούλα μου (4 ετών) η οποία είναι ζωηρή και όσο να 'ναι μωρό είναι. Και θα τρέξει και θα κλάψει και το παιχνίδι θα του πέσει απ τα χέρια (όχι όμως τις ώρες κοινής ησυχίας, τότε βλέπουμε DVD και δεν κάνει ούτε κιχ)

Και επίσης εγώ είμαι σε καρότσι και το καθιστικό είναι όλο με παρκέ και ακούγεται όταν κινούμε... Τι δηλαδή θα πρέπει όλη μέρα να είμαι σε ένα μέρος;!

Να σημειώσω ότι μένω με τον παππού, τη γιαγιά, τι μικρή και τον άλλο αδερφό μου (κι αυτός ΑμεΑ, 24 ετών και φοιτητής). Οι γονείς μου μένουν άλλου επειδή δουλεύουν και δε θέλω ούτε να τους προσθέτω κι αλλά προβλήματα ούτε να αναγκασω τη μητέρα μου να σταματήσει απ τη δουλειά για να πάρει τη μικρή και να την κρατάει αυτή

Εεε και ψάχνω τρόπο να την "εκδικηθώ". Δεκτές πάσης φύσεως ιδέες! Ακούω... :-)

Συνεχίζεις την καθημερινοτητα σας και τον τροπο που ζειτε κανονικα ... αφηστε την να γαβγιζει

DOXip3.png

DtXgp3.png

καλημερα,,,,παρομοιο προβλημα εχω εγω χρονια με την απο κατω μου ,,,εχω δυο παιδακια που τωρα ειναι 5 και 3 ,,,,οπως καταλαβαινεις ε φασαρια θα κανουνε θα φωναξουνε θα τελος παντως θα ζησουνε,,,,τις ωρες κοινης ησυχιας σαφως και δε κανουμε φασαρια ,,,,ειχαμε προβλημα απο το μη φωναζει ο αντρας σου γκολ γιατι μας ξυπναει (!!!!) ,μη κανεις μπανιο το βραδυ (!!!) μη βαζεις σκουπα το απογευμα γιατι ενοχλεις τα παιδια μου (ναι εχει παιδια και αυτη αλλα μεγαλα λυκειοπαιδα ) που διαβαζουνε και αλλα ωραια,,,καθε μα καθε φορα που εχουμε καλεσμενους ή γιορτη αρχιζουν τα παρατραγουδα,,,,προσεξε απλα καλεσμενους που απλα μιλανε ετσι ????μια δυο τρεις αφου σφαχηκαμε το εψαξα και λιγο ειδα ακριβως ποιες ειναι οι ωρες κοινης ησυχιας (γιατι αλλες ειναι το χειμωνα αλλες το καλοκαιρι δεν ισχυει το 2-5 που λεγανε παλια) και επειδη ειδα οτι ειχε αρχισει αυτο να μας χαλαει τη δικια μας καθημερινοτητα και να εχω ξαφνικα ενα αγχος μη αυτο μη εκεινο,,,,ειπα τελος δε θα με οριζει κανεις στο σπιτι μου,,,τη τελευταια φορα που ηρθε στις 8 το απογευμα να μας κανεις παρατηρηση που ειμασταν στο μπαλκονι (καλοκαιριιιιιιι) και μιλαγαμε με τους κουμπαρους μας (ω ναι) της ειπα αντε τραβα αστυνομια και φερτην,,,,τελος η ευγενεια κλπ κλπ κπλ,,,,και λεει ναι θα στην φερω ,,και της λεω οκ,,,γιατι θελω να την εχω μαρτυρα στη μυνηση που θα σου κανω για παρενοχληση στο σπιτι μου και στη ζωη μας και διαταραξη της ζωης μας και ψυχολογικη οδυνη (βασικα πεταγα διαφορα τετοια κουλα νομικιστικα και καλα ) ,,,,α και για τα παιδια που καθε φορα που ακουνε κουδουνι αρχιζουν και φοβουνται,,,μαζευτηκε,,,,απο τοτε δε ξαναηρθε,,,εχω αρχισει και πιστευω οτι βρισκουνε και τα κανουνε,,,,μιλα και ειδικα επειδη βλεπω οτι εχετε και το προβλημα αμεα ριξτο και καλα μυνηση κλπ κλπ κπλ κλπ,,,,ο διαλογος κοριτσια δε βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις,,,,δε κταλαβαινουνε,,,,θελει θρασος οπως εχουν και αυτοι που μας ενοχλουνε,,,,ειναι σπιτι σου το ασυλο σου και δε μπορει κανεις να σου πει τιποτα εκτος αν οκ κανεις μια φασαρια ωρεςκοινης ησυχιας,,,,αλλα και παλι πολυ δυσκολο να ερθει η αστυνομια για ενα απλο λογο οπως το κοριτσακι το τετραχρονο απο πανω μιλαει δυνατα,,,,μεσα στο μεσημερι,,,,δηλαδη τι να τους βαλουμε φιμωτρα???αναισθητικο????αντε γιατι φουντωσα πρωι πρωι παλ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Στο καινούριο λοιπόν διαμέρισμα υπάρχει μια διαχειρίστρια (60 ετών γεροντοκόρη, υστερική) η οποία είναι ΚΑΙ καθαρίστρια της πολυκατοικίας!!

Εάν μένει μέσα στην πολυκατοικία ή έχει κάποια ιδιοκτησία μέσα στην πολυκατοικία τι θα της πεις? Γιατί δεν κολλάς ένσημα όταν καθαρίζεις το σπίτι σου?

Ακόμα και αλλιώς να είναι αυτή μπορεί να πει ότι προσφέρει εθελοντική εργασία γιατί έτσι γουστάρει.

Άστο, μην το ψάχνεις αυτό στο σημείο.

Για τις ώρες (εκτός κοινής ησυχίας)..... ο καθένας μπορεί να κάνει την "φασαρία" του μέσα στα επιτρεπτά από το Νόμο πλαίσια.

Δηλαδή δεν μπορείς να μου βάζεις την μουσική τσίτα επειδή ΔΕΝ είναι μεσημέρι ή βράδυ.

Στο λέω ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ αυτό γιατί είχα κάποτε ένα πιτσιρικά στο διπλανό σπίτι που όταν έληγε η ώρα κοινής ησυχία το έκανε ντισκοτέκ και όταν του έκανα παρατήρηση μου έλεγε -αει παράταμε δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας.

Του έφερα λοιπόν κι εγώ την αστυνομία -ο αστυνομικός άκουσε με τα αυτάκια του την ένταση της μουσικής και του εξήγησε ότι ο Νόμος ορίζει συγκεκριμένα ντεσιμπέλ φασαρίας που επιτρέπονται (δεν θυμάμαι τώρα πόσο είναι).

Και ότι δεν την χαμηλώσει θα τον πάρει μαζί του στο τμήμα.:lol::lol:

Αυτά που περιγράφεις δεν είναι εντός αυτού το νόμου με τα ντεσιμπέλ:P.

Όταν λες παρκέ τι εννοείς ? Ξύλινο πάτωμα?

Να έχεις υπόψη σου ότι οι θόρυβοι "μεγεθύνονται" στα διπλανά / πάνω / κάτω διαμερίσματα.

Δηλ. κάτι που εσένα σου ακούγεται λίγο, στον αποκάτω η μετακίνηση του καροτσιού μπορεί να είναι στο τριπλάσιο.

Αλλά και πάλι τι θα γίνει (όπως λές) δεν θα κινείσαι?

Αν είσαι σίγουρος (όπως περιγράφεις) ότι οι "οχλήσεις" είναι εντός των φυσιολογικών ορίων και έχεις πέσει σε κακή γειτόνισα, τότε πες στην μαντάμ να πάει να κουρευτεί και να μην σε ξαναενοχλήσει γιατί θα της φέρεις εσύ την αστυνομία / μήνυση και άλλες τέτοιες χαριτωμενιές.:D

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Επίσης έμαθα ότι παίρνει τηλέφωνα τον ιδιοκτήτη και του παραπονιέται...!!

Την πήρα πριν λίγο τηλέφωνο και "τα είπαμε" !! Δε μαλώσαμε, τις είπα πρώτον να μην ξανα έρθει σπίτι κι αν θέλει κάτι να παίρνει τηλέφωνο και δεύτερον αν θέλει κάτι να το λέει ευγενικά όπως της μιλάμε κι εμείς, φανταστείτε ότι η μικρή το βράδυ στον ύπνο έχει όλο γκρίνια από τότε που ήρθε αυτή και φώναξε...

Ο νόμος περι ησυχίας εκτός ορων κοινής ησυχίας νομίζω λέει μέχρι 90 decibel τα οποία είναι υπέρ αρκετά, δηλαδή και πιάνο να παίζεις 90 db δεν φτάνει ο ήχος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά μάλλον θα τρώει πόρτα και ignore από δω και πέρα.

καλημερα,,,,παρομοιο προβλημα εχω εγω χρονια με την απο κατω μου ,,,εχω δυο παιδακια που τωρα ειναι 5 και 3 ,,,,οπως καταλαβαινεις ε φασαρια θα κανουνε θα φωναξουνε θα τελος παντως θα ζησουνε,,,,τις ωρες κοινης ησυχιας σαφως και δε κανουμε φασαρια ,,,,ειχαμε προβλημα απο το μη φωναζει ο αντρας σου γκολ γιατι μας ξυπναει (!!!!) ,μη κανεις μπανιο το βραδυ (!!!) μη βαζεις σκουπα το απογευμα γιατι ενοχλεις τα παιδια μου (ναι εχει παιδια και αυτη αλλα μεγαλα λυκειοπαιδα ) που διαβαζουνε και αλλα ωραια,,,καθε μα καθε φορα που εχουμε καλεσμενους ή γιορτη αρχιζουν τα παρατραγουδα,,,,προσεξε απλα καλεσμενους που απλα μιλανε ετσι ????μια δυο τρεις αφου σφαχηκαμε το εψαξα και λιγο ειδα ακριβως ποιες ειναι οι ωρες κοινης ησυχιας (γιατι αλλες ειναι το χειμωνα αλλες το καλοκαιρι δεν ισχυει το 2-5 που λεγανε παλια) και επειδη ειδα οτι ειχε αρχισει αυτο να μας χαλαει τη δικια μας καθημερινοτητα και να εχω ξαφνικα ενα αγχος μη αυτο μη εκεινο,,,,ειπα τελος δε θα με οριζει κανεις στο σπιτι μου,,,τη τελευταια φορα που ηρθε στις 8 το απογευμα να μας κανεις παρατηρηση που ειμασταν στο μπαλκονι (καλοκαιριιιιιιι) και μιλαγαμε με τους κουμπαρους μας (ω ναι) της ειπα αντε τραβα αστυνομια και φερτην,,,,τελος η ευγενεια κλπ κλπ κπλ,,,,και λεει ναι θα στην φερω ,,και της λεω οκ,,,γιατι θελω να την εχω μαρτυρα στη μυνηση που θα σου κανω για παρενοχληση στο σπιτι μου και στη ζωη μας και διαταραξη της ζωης μας και ψυχολογικη οδυνη (βασικα πεταγα διαφορα τετοια κουλα νομικιστικα και καλα ) ,,,,α και για τα παιδια που καθε φορα που ακουνε κουδουνι αρχιζουν και φοβουνται,,,μαζευτηκε,,,,απο τοτε δε ξαναηρθε,,,εχω αρχισει και πιστευω οτι βρισκουνε και τα κανουνε,,,,μιλα και ειδικα επειδη βλεπω οτι εχετε και το προβλημα αμεα ριξτο και καλα μυνηση κλπ κλπ κπλ κλπ,,,,ο διαλογος κοριτσια δε βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις,,,,δε κταλαβαινουνε,,,,θελει θρασος οπως εχουν και αυτοι που μας ενοχλουνε,,,,ειναι σπιτι σου το ασυλο σου και δε μπορει κανεις να σου πει τιποτα εκτος αν οκ κανεις μια φασαρια ωρεςκοινης ησυχιας,,,,αλλα και παλι πολυ δυσκολο να ερθει η αστυνομια για ενα απλο λογο οπως το κοριτσακι το τετραχρονο απο πανω μιλαει δυνατα,,,,μεσα στο μεσημερι,,,,δηλαδη τι να τους βαλουμε φιμωτρα???αναισθητικο????αντε γιατι φουντωσα πρωι πρωι παλ

συμφωνώ απόλυτα ο διάλογος δεν κάνει τίποτα σε τέτοιες καρακάξες... απειλησέ την με μυνήσεις ... να δεις πως θα μαζευτεί.. πεσ της πως αν αυτή σε πάει στην αστυνομία μια φορά εσύ θα την πας 10.. είναι δυνατόν να απειλεί άτομο σε καροτσάκι για το όνομα του θεού .. τι θα κάνεις δηλαδή δεν πρέπει να ζείς και να κινήσε για αυτό το λόγο?? και το 4χρονο τι να το κάνεις να το ρίξεις στον κεάδα γιατί θέλει να παίξει??? του ελέους δηλαδή. .. απειλησέ την με παρενόχληση και αν συνεχίζει δεν χάνεις τίποτα να φωνάξεις εσύ πρώτος την αστυνομία να έρθει και να λύση την διαφορά μια και καλή... όσο για το καθάρισμα που λες αν δεν πληρώνεται για αυτό και το κάνει επειδή το θέλει δεν υπάρχει θέμα.. . όπως επίσης το να ζητήσει 2 ευρώ για να πάρει καθαριστικά δεν υπάρχει πρόβλημα διότι απο την στιγμή που εκείνη βάζει την εργασία μπορεί να θέλει οι υπόλοιποι να πέρνετε τα καθαριστικά...

Ε

Ο νόμος περι ησυχίας εκτός ορων κοινής ησυχίας νομίζω λέει μέχρι 90 decibel τα οποία είναι υπέρ αρκετά, δηλαδή και πιάνο να παίζεις 90 db δεν φτάνει ο ήχος

Nilos κι ένα πιάνο να παίζεις σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας, αν παίζεις συνέχεια είναι ενοχλητικό.

Εμένα ένα πιτσιρικάς που μένει απο πάνω μου βάζει τη μουσική στο τέρμα από καιρό σε καιρό.

Τις ώρες που διαβάζει το παιδί μου, ανεβαίνω και του λέω να το κλείσει μέχρι να τελειώσουμε και μετά ξανανεβαίνω και του λέω και το ανοίγει.

Όλο το καλοκαίρι που δεν είχαμε διαβάσματα, τον άφηνα και το έκανε ντισκοτέκ το σπίτι όσο και αν με ενοχλούσε.

Έφηβος είναι, τι να κάνω?

Το θέμα είναι ότι με τον πιτσιρικά συνεννοηθήκαμε του στυλ "μάγκα θα κάνεις το γούστο σου ορισμένες φορές αρκεί να καταλαβαινόμαστε ότι δεν μπορείς να ενοχλείς όποτε σου γουστάρει".

Μια χαρά κατάλαβε το παιδάκι.

Σε σας δεν υπάρχει πεδίο συνεννόησης κι αυτό είναι το κακό.

Όλοι θα ενοχλήσουμε κάποια στιγμή, το θέμα είναι να μπορούμε να συνεννοηθούμε με τους άλλους ανθρώπους.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Σε σας δεν υπάρχει πεδίο συνεννόησης κι αυτό είναι το κακό.

Όλοι θα ενοχλήσουμε κάποια στιγμή, το θέμα είναι να μπορούμε να συνεννοηθούμε με τους άλλους ανθρώπους.

Ναι όντως δεν γίνεται διάλογος. Της μιλάς και περιμένει να τελειώσεις για να πει τα δικά της...

Αφού πήγε και ξεκολλήσε το αυτοκόλλητο απ το χρηματοκιβώτιο και έβαλε ένα δικό της, γιατί θέλει λέει να είναι ομοιόμορφα... :/

Για αυτό δεν τις αντέχω τις πολυκατοικίες!!!

Κάποτε με ενοχλούσε τη νύχτα το ροχαλητό του από κάτω και ότι έκανε μπάνιο πριν φύγει για τη δουλειά του στις 5 το πρωί!!!

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω? να καλέσω την αστυνομία ή να του κάνω παρατήρηση? στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μου σύστηναν ψυχίατρο :lol: :lol:

Μια άλλη φορά έριχνα καντήλια μες τη νύχτα γιατί βάραγε ένας συναγερμός αυτοκινήτου, για να συνειδητοποιήσω μια ώρα αργότερα και αφού έκανα το κόπο να βγω στο μπαλκόνι ότι ήταν ο δικός μου!!!

Όσο για το σενάριο του ότι σφουγγαρίζει τη σκάλα και τα ένσημα, βγάλτο από το μυαλό σου, δε παίζει!!!

Η συνύπαρξη σε μια πολυκατοικία, ακόμα και των 2-3 διαμερισμάτων είναι δύσκολη, όλοι μας οφείλουμε να σεβόμαστε τον άλλο, όλες τις ώρες και να μην είμαστε παράλογοι, αυτά που εσύ περιγράφεις ότι ενοχλούν την από κάτω σου, δεν είναι λογικά, να παραπονιόταν για δυνατή μουσική, για περπάτημα με ξύλινα τσόκαρα, ηλεκτρική σκούπα το μεσημέρι κλπ το δέχομαι αλλά για αυτά που γράφεις και αφού δε πέρνει από λόγια με το καλό, ας αγριέψεις λίγο και στην τελική κάλεσε εσύ την αστυνομία για παρενόχληση

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Διαφημίσεις

Και εμείς αντιμετωπίζουμε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Ο από κάτω μας (φοιτητής) εργάζεται σε μπαρ, το οποίο σημαίνει ότι όλη μέρα είναι αθόρυβος και τη νύχτα 4-5 το πρωί όταν επιστρέφει, φέρνει την κοπέλα του και κάνουν "φασαρία" όπως το ζευγάρωμα της γάτας επί δίωρο τουλάχιστον. Έχουμε χτυπήσει το πάτωμα, έχουμε χτυπήσει την πόρτα (για να καταλάβει), μέχρι που βάλαμε την ντροπή στην άκρη και του είπαμε κατάματα ότι ενοχλεί :oops: Μας είπε εντάξει, αυτός όμως συνεχίζει... Τι κάνουμε τώρα;

6WqHp3.pngUVK9p3.png

Μας είπε εντάξει, αυτός όμως συνεχίζει... Τι κάνουμε τώρα;

Αντίποινα το πρωί που κοιμάται αυτός:D.

Δεν έχετε καμιά επισκευούλα να κάνετε σπίτι σας που να χρειάζεται σφυριά, τροχούς κλπ? Και δεν είναι και ώρες κοινής ησυχίας να σας πει και κάτι.:lol:

Και εμείς αντιμετωπίζουμε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Ο από κάτω μας (φοιτητής) εργάζεται σε μπαρ, το οποίο σημαίνει ότι όλη μέρα είναι αθόρυβος και τη νύχτα 4-5 το πρωί όταν επιστρέφει, φέρνει την κοπέλα του και κάνουν "φασαρία" όπως το ζευγάρωμα της γάτας επί δίωρο τουλάχιστον. Έχουμε χτυπήσει το πάτωμα, έχουμε χτυπήσει την πόρτα (για να καταλάβει), μέχρι που βάλαμε την ντροπή στην άκρη και του είπαμε κατάματα ότι ενοχλεί :oops: Μας είπε εντάξει, αυτός όμως συνεχίζει... Τι κάνουμε τώρα;

Ειχα το ιδιο προβλημα στο προηγουμενο σπιτι που εμενα απο πανω μου ακρινβως εμενε ενας ''κυριος'' 45αρης καθε μεσημερι 3-6 και καθε βραδυ 1 με 4-5 το πρωι εφερνε γυναικες(επι πληρωμη:lol::evil:) και καναν ''φασαρια'' σου μιλαω για τρελο πραγμα ομως επειδη ηταν μεζονετα πανω κατω και το ειχαν χωρισμενο και το νοικιαζαμε η σκαλα εκλεινε με γυψοσανιδα φανταζεσαι ποσο θα ακουγοταν λες και ηταν στο διπλα δωματιο...:evil::oops::oops:

Τι βαρουσαμε ταβανια τι μολις τελειωναν χειροκροτουσαμε και φωναζαμε Αξιος Αξιος:lol::lol::lol: τιποτα μεχρι που τον ειπαμε καταμουτρα πως δεν μπορουμε να κοιμηθουμε και πως δεν γουσταρουμε να ακουμε ρε παιδι μου....αααα ακουγεται λεει ε??

Σε πληροφορω πως δεν σταματησαν καθολου ποτε ουτε το μειωσαν...σα δεν ντρεπεται ολοκληρος ανθρωπος να του κανεις παρατηρηση και να μην καταλαβαινει....και εγω εφυγα και ησυχασα εεεε μα πια!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

τί εννοείς είσαι σε καρότσι? Αν έχεις κινητικό πρόβλημα δηλαδή δεν επιτρέπεται να μετακινείσαι τις ώρες κοινής ησυχίας? Ε θα τρελαθούμε τελείως!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Διαφημίσεις

Λοιπόν αυτό ειναι το κατάλληλο θέμα για εμενα σημερα......:(

(τα παρακατω δεν αναφερονται στον Nilos)

Μολις μετακόμισα και ο απο επάνω ειναι ανεκδιήγητος....ΟΚ σε ώρες κοινής ησυχίας, δεν κάνει -πολλή- φασαρία....αυτό, σημαίνει οτι ΟΛΕΣ τις αλλες, μπορει να μας αλλάζει τα φωτα???? Ειμαστε με ημικρανια κι εγω κι ο αντρας μου σημερα...

Εχει δυο παιδια-κι εμεις παιδια εχουμε, αλλα τα παμε και λιγο εξω, τους λεμε να κατσουν και λιγο, να δουν ενα DVD βρε αδερφε....- τα οποια οσο ειναι ξυπνια πραγματικα κανουν απιστευτη φασαρια, ανατρεποντας αντικειμενα κι επιπλα, πιανοντας στα χερια τα ακους να παλευουν και να κλαινε διαρκως, να παιζουν μπαλα μεσα στο σπιτι, πατινι..... Η ιδια η μητερα ολο μετακινει επιπλα για καποιο λογο....εχω αλλαξει στη ζωη μου 9 παρακαλω σπιτια, τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναζησει....η προηγουμενη ειχε 4 παιδια και καμμια σχεση βρε παιδια....εβαλα τα κλαμματα παιδια καποια στιγμη....:oops: τοσα εξοδα για τη μετακομιση και ειμαι ετοιμη να φυγω εξ αιτιας τους...

Δεν ξερω γιατι, αλλα στη χωρα μας η εννοια της ανοχης ειναι παρεξηγημενη....ευγενεια ειναι να μην ενοχλεις, οχι το αντιθετο ενω εδω ευγενεια καλειται παντα να δειξει αυτος που ενοχλειται...λαθος. Αν τους πεις τιποτα, θα σου πουν δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οταν δεν ειναι, δεν θα μπορω να καθησω σπιτι μου απο τη φασαρια που κανεις, πραγματικα υπεφερα εχθες, ειναι σωστο να υποφερει καποιος εξ αιτιας μερικων?

Εγω παντα προσπαθω να εχω υποψη μου τους γειτονες μου, να μην τραβαω επιπλα συνεχως, να μην χτυπαω τις πορτες... Κατα τη γνωμη μου, μπορεις να κανεις οση φασαρια θελεις σπιτι σου, αρκει να μην ακουγεται πολυ στο σπιτι του αλλου που δεν φταιει σε τιποτα. Το μονο που χρειαζεται ειναι σεβασμος στον αλλο.

Βεβαια εαν το ατομο απο επανω ειναι με αναπηρια δεν ειναι δυνατον να κανεις παρατηρηση, πρεπει να σεβαστεις την κατασταση του. Δεν θα μπορουσα ποτε να πω κατι. Απορω πως το εκαναν....παντως μια φιλη μου που ειναι στην ιδια κατασταση με εσενα, εχει βαλει σε ολο το σπιτι της μια ειδικη μοκετα, αλλα ειναι δικο της το σπιτι, εχει χρηματα και γενικα εχει κανει πολλες μετατροπες.

Τελικα ολοι βλεπουμε εχουμε τα θεματακια μας με τον θορυβο και τους ενοχλητικους γειτονες.

Το δικο μου στορι εχει ως εξης.Εμενα στον 4ο και ενας αστυνομικος στην ηλικια μου στον 1ο.Ηταν νεος στην πολυκατοικια και καποια στιγμη,γνωριστηκαμε και καναμε καλη παρεα (εγω,αυτος,ο αντρας μου και μια αλλη κοπελα στον ιδιο οροφο με εμας)

Τοτε (γιατι πλεον εχουμε μετακομισει) επρεπε στις 6.30 να ειμαι στην δουλεια που αυτο σημαινε οτι επρεπε να ξυπνησω απο τις 5 για να ετοιμαστω και να φυγω.

Ο αντρας μου εφευγε στις 7.30.

Ενα βραδυ λοιπον,καλοκαιρακι,ειχε φερει σπιτι του ο αστυνομικος,πανω απο 20 ατομα.Ηταν κατι σαν παρτυ,αλλα χωρις μουσικη.Ειχαμε τις μπαλκονοπορτες ανοιχτες λογω ζεστης και μεχρι τις 3.30 εκαναν σαν τις μελισσες.Απιστευτα γελια,φωνες,φασαρια. Λογω της φιλιας μας,καναμε υπομονη,δεν του ειπαμε κατι.

Φυσικα δεν εκλεισα ματι ολη νυχτα,με επιασε απιστευτη νευρικοτητα.Καποιος γειτονας βγηκε και τους ειπε ΣΟΥΤ αλλα δεν χαμπαριασαν.

Μετα απο μια εβδομαδα,ξανα παλι τα ιδια.Λεω στον αντρα μου οτι θα του στειλω μυνηματακι στο κινητο "να ειναι πιο λοου η κατασταση" αλλα δεν με αφησε.Μεχρι τις 2,τα νευρα μου τσαταλια.Παλι δεν ειπα τιποτα.

Επι ενα μηνα,καθε 7 μερες που ειχε το ρεπο του,η ιδια κατασταση.Ευτηχως για μενα,του εκαναν αρκετοι παραπονα,αλλα δεν εδωσε καμια σημασια.

Ενα βραδυ,τσαντιζομαι και βγαινω στο μπαλκονι και φωναζω ΥΣΗΧΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ και πεταγεται μια ξανθια με απειλητικο και ειρωνικο υφακι και μου πεταει ενα "Χεστηκαμε"

"Χεστηκες?Αμα παρω τηλ την αστυνομια,θα σου πω εγω"

Και ακουγονται ακρατητα γελια "Αφου εμεις ειμαστε η αστυνομια και οτι θελουμε κανουμε"

Ο φιλος μας,της ελεγε "Σουτ και σουτ" αλλα ολοι οι υπολοιποι να το εχουν ριξει στην πλακα!

Εκεινη την ωρα λοιπον,ξεσηκωθηκαν και αλλοι γειτονες και αρχισε ενας απιστευτος διαλογος (εγω μπηκα μεσα) τυπου ντροπη σου (προς τον νεαρο του πρωτου),και πρεπει να δινεις το καλο παραδειγμα και εχουμε και μωρο και μας το ξυπνατε καθε τοσο κτλ!

Τις μερες που ακολουθησαν δεν ξαναειχαν τετοιο μπαχαλο κατασταση.Φυσικα με τον αστυνομικο δεν ξανακαναμε παρεουλα,δεν μας πηρε απο εκεινες τις μερες και μετα ουτε ενα τηλ οπως παλια αλλα ουτε και εμεις.Περασε ο καιρος και μετακομισαμε....

Τελικα ολοι βλεπουμε εχουμε τα θεματακια μας με τον θορυβο και τους ενοχλητικους γειτονες.

Το δικο μου στορι εχει ως εξης.Εμενα στον 4ο και ενας αστυνομικος στην ηλικια μου στον 1ο.Ηταν νεος στην πολυκατοικια και καποια στιγμη,γνωριστηκαμε και καναμε καλη παρεα (εγω,αυτος,ο αντρας μου και μια αλλη κοπελα στον ιδιο οροφο με εμας)

Τοτε (γιατι πλεον εχουμε μετακομισει) επρεπε στις 6.30 να ειμαι στην δουλεια που αυτο σημαινε οτι επρεπε να ξυπνησω απο τις 5 για να ετοιμαστω και να φυγω.

Ο αντρας μου εφευγε στις 7.30.

Ενα βραδυ λοιπον,καλοκαιρακι,ειχε φερει σπιτι του ο αστυνομικος,πανω απο 20 ατομα.Ηταν κατι σαν παρτυ,αλλα χωρις μουσικη.Ειχαμε τις μπαλκονοπορτες ανοιχτες λογω ζεστης και μεχρι τις 3.30 εκαναν σαν τις μελισσες.Απιστευτα γελια,φωνες,φασαρια. Λογω της φιλιας μας,καναμε υπομονη,δεν του ειπαμε κατι.

Φυσικα δεν εκλεισα ματι ολη νυχτα,με επιασε απιστευτη νευρικοτητα.Καποιος γειτονας βγηκε και τους ειπε ΣΟΥΤ αλλα δεν χαμπαριασαν.

Μετα απο μια εβδομαδα,ξανα παλι τα ιδια.Λεω στον αντρα μου οτι θα του στειλω μυνηματακι στο κινητο "να ειναι πιο λοου η κατασταση" αλλα δεν με αφησε.Μεχρι τις 2,τα νευρα μου τσαταλια.Παλι δεν ειπα τιποτα.

Επι ενα μηνα,καθε 7 μερες που ειχε το ρεπο του,η ιδια κατασταση.Ευτηχως για μενα,του εκαναν αρκετοι παραπονα,αλλα δεν εδωσε καμια σημασια.

Ενα βραδυ,τσαντιζομαι και βγαινω στο μπαλκονι και φωναζω ΥΣΗΧΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ και πεταγεται μια ξανθια με απειλητικο και ειρωνικο υφακι και μου πεταει ενα "Χεστηκαμε"

"Χεστηκες?Αμα παρω τηλ την αστυνομια,θα σου πω εγω"

Και ακουγονται ακρατητα γελια "Αφου εμεις ειμαστε η αστυνομια και οτι θελουμε κανουμε"

Ο φιλος μας,της ελεγε "Σουτ και σουτ" αλλα ολοι οι υπολοιποι να το εχουν ριξει στην πλακα!

Εκεινη την ωρα λοιπον,ξεσηκωθηκαν και αλλοι γειτονες και αρχισε ενας απιστευτος διαλογος (εγω μπηκα μεσα) τυπου ντροπη σου (προς τον νεαρο του πρωτου),και πρεπει να δινεις το καλο παραδειγμα και εχουμε και μωρο και μας το ξυπνατε καθε τοσο κτλ!

Τις μερες που ακολουθησαν δεν ξαναειχαν τετοιο μπαχαλο κατασταση.Φυσικα με τον αστυνομικο δεν ξανακαναμε παρεουλα,δεν μας πηρε απο εκεινες τις μερες και μετα ουτε ενα τηλ οπως παλια αλλα ουτε και εμεις.Περασε ο καιρος και μετακομισαμε....

την καλύτερη δουλεια έκανες που έφυγες..

τι έγινε γέννησες??

την καλύτερη δουλεια έκανες που έφυγες..

τι έγινε γέννησες??

Μετακομισαμε λογω εργασιας σε αλλη πολη.Ευτηχως αυτη η αλλαγη ηρθε την καταλληλοτερη στιγμη.

Οχι,ακομα,ειμαι στην 23η εβδομαδα,το Σαββατο μπαινω στην 24η!!Εχω μελλον....

Μετακομισαμε λογω εργασιας σε αλλη πολη.Ευτηχως αυτη η αλλαγη ηρθε την καταλληλοτερη στιγμη.

Οχι,ακομα,ειμαι στην 23η εβδομαδα,το Σαββατο μπαινω στην 24η!!Εχω μελλον....

όντως μια χαρά σας έκατσε η αλλαγή χεχε..

ευχομαι να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη κορίτσι.

καλησπέρα κι απο έμενα!

ειλικρινα εκπλήσσομαι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γονέων θεωρει υποχρέωση όλων των υπόλοιπων πολιτων να ακολουθεί το πρόγραμμα της ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ οικογένειας και των παιδιών τους... προσάπτωντας στους διαμαρτυρόμενους διαφορους χαρακτηρισμούς...

και λέω λοιπόν... έχουν αναρρωτηθεί ποτε έαν ο γειτοναςπου δουλευει τα βραδια π.χ. ειναι νοσηλευτής ή οδοκαθαριστής, εχει και αυτός δικαιωμα στο ασυλο που λεγεται σπιτι να ηρεμήσει, εχουν ανρρωτηθεί εαν καποιος σπουδάζει, πενθει, ειναι άρρωστος. κτλ... οχι φανταζομαι γιατι αφού δεν εχουμε όλοι εμείς ακόμα παιδιά οφείλουμε αδιαμαρτύρητα να υποστούμε την αδυναμία των διαφορων γονέων να βάλουν ορια στα παιδιά τους και φυσικά να υποστούμε τις συνέπειες των επιλόγων τους δηλαδή το ότι έκαναν παιδιά, γιατι ως συνήθως εμεις που δεν έχουμε παιδιά και δεν ξέρουμε.. άσχετα που είμασταν και εμείς κάποτε παιδιά και ζουσαμε με τις οικογένειες μας και μας επιβάλλονταν να κανουμε ησυχία όχι μονο τις ώρες κοινής ησυχίας αλλά και να μην υπερβαινουμε τα όρια τις ώρες μη κοινής ησυχίας...αντιο να υπεραμύνονται λοιπόν πολλοι είναι σαφώς καλύτερα να κάνουν μία ενδοσκόποηση γιατι να συμβαίνει αυτό γιατί τα παιδιά μαθαίνουν απο αυτά που τους επιτρπέπουμε και απο αυτασ που μαθαίνου μεσα στο σπίτι, γιατί είναι σαφές ότι θα πετύχεις τον δύσκολό γείτονα αλλά δεν είναι και όλα τα παιδιά απειθάρχητα!!!

καλησπέρα κι απο έμενα!

ειλικρινα εκπλήσσομαι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γονέων θεωρει υποχρέωση όλων των υπόλοιπων πολιτων να ακολουθεί το πρόγραμμα της ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ οικογένειας και των παιδιών τους... προσάπτωντας στους διαμαρτυρόμενους διαφορους χαρακτηρισμούς...

και λέω λοιπόν... έχουν αναρρωτηθεί ποτε έαν ο γειτοναςπου δουλευει τα βραδια π.χ. ειναι νοσηλευτής ή οδοκαθαριστής, εχει και αυτός δικαιωμα στο ασυλο που λεγεται σπιτι να ηρεμήσει, εχουν ανρρωτηθεί εαν καποιος σπουδάζει, πενθει, ειναι άρρωστος. κτλ... οχι φανταζομαι γιατι αφού δεν εχουμε όλοι εμείς ακόμα παιδιά οφείλουμε αδιαμαρτύρητα να υποστούμε την αδυναμία των διαφορων γονέων να βάλουν ορια στα παιδιά τους και φυσικά να υποστούμε τις συνέπειες των επιλόγων τους δηλαδή το ότι έκαναν παιδιά, γιατι ως συνήθως εμεις που δεν έχουμε παιδιά και δεν ξέρουμε.. άσχετα που είμασταν και εμείς κάποτε παιδιά και ζουσαμε με τις οικογένειες μας και μας επιβάλλονταν να κανουμε ησυχία όχι μονο τις ώρες κοινής ησυχίας αλλά και να μην υπερβαινουμε τα όρια τις ώρες μη κοινής ησυχίας...αντιο να υπεραμύνονται λοιπόν πολλοι είναι σαφώς καλύτερα να κάνουν μία ενδοσκόποηση γιατι να συμβαίνει αυτό γιατί τα παιδιά μαθαίνουν απο αυτά που τους επιτρπέπουμε και απο αυτασ που μαθαίνου μεσα στο σπίτι, γιατί είναι σαφές ότι θα πετύχεις τον δύσκολό γείτονα αλλά δεν είναι και όλα τα παιδιά απειθάρχητα!!!

σορρυ κιολας αλλα απο την στιγμή που δεν έχεις παιδια δεν έχεις κανένα δικαίωμα να εκφέρεις γνωμη διότι είναι κάτι που σαφώς δεν κατέχεις για να έχεις κάποια εμπειρία αρα και κάποια γνώμη..

επίσης για πές μου κυρα μου τι θεωρεις σωστό να βάλεις στο 2χρονο φιμωτρο και να το πλακώσεις στο ξύλο για να σκάσει??? αυτό δηλαδή θες???

εδω μιλάμε για οικογενειες με μικρά παιδια..

οταν λοιπόν αγαπητη μου κάνεις και εσύ με το καλό δικιά σου οικογενεια τότε έλα και μίλα !!!

και λέω λοιπόν... έχουν αναρρωτηθεί ποτε έαν ο γειτοναςπου δουλευει τα βραδια π.χ. ειναι νοσηλευτής ή οδοκαθαριστής, εχει και αυτός δικαιωμα στο ασυλο που λεγεται σπιτι να ηρεμήσει, εχουν ανρρωτηθεί εαν καποιος σπουδάζει, πενθει, ειναι άρρωστος. κτλ...

Γιατί εσύ ξέρεις πολλούς εργαζόμενους σε κανονική δουλειά που να είναι στο σπίτι τους 3 το απόγευμα, να έχουν φάει και να πέφτουν για σιέστα; Γιατί εγώ δεν ξέρω κανέναν! Είναι είδος που έχει εξαφανιστεί! Οι μονοι που πιθανόν βρίσκονται σπίτι εκείνη την ώρα είναι άνθρωποι που δεν έχουν τόση ανάγκη την ηρεμία και την ξεκούραση!

Τέλος πάντων, δεν ξέρω και τι να σου πω, είναι να μην μπλέξεις... Για να τα λες εδώ, δεν θα υπάρχει περιθώριο συνεννόησης. Και ναι, έχω παιδιά και διεκδικώ και από εκείνα και από της γειτονιάς να μη στριγκλίζουν και παίζουν μπάλα πχ στο διαμέρισμα. Νομίζω είναι το αυτονόητο! Αν δεν το εχουν μάθει ακόμα, λες παιδιά είναι, αλλά κάπου να το μάθουν, κάποιος να τους το πει!

Εντιτ, αν τα παιδιά είναι μεγαλούτσικα, έχεις καλές πιθανότητες να τα πιασεις στο φιλότιμο. Ο γονιός συχνά μπορεί να κολλήσει κάπου και να μην ξεκολλάει=το παιδί μου θα φωνάζει όσο θέλει, γιατί είναι παιδί. Αν δεις όμως σε αυλές σχολείων, παιδικές χαρές, οι φωνές, καλώς ή κακώς είναι thing of the past.

κορίτσια τί ψάχνετε? Στην πολυκατοικία μου "έσκασε" εξώδικο και κατόπιν αγωγή από ιδιοκτήτη στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες με θέμα την ΜΗ παραμονη και παιχίδι στους κοινόχρηστους (αυλή) χώρους σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας. Δηλαδή ΕΚΤΟΣ απο τις ώρες κοινής ησυχίας, τα παιδιά δεν μπορούν να παίζουν στην αυλή γιατί η ....κυρία πάσχει από τη νόσο Meniere λέει... Υπάρχει καμία δικηγόρος εδώ γιατί θα πάει μακρυά η βαλίτσα.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα