Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Θα πρέπει να εισάγεις ένα ένα φρούτο ώστε να παρατηρήσεις για τυχόν αλλεργίες. Το πορτοκάλι είναι αλλεργιογόνο, καλύτερα να μην δώσεις ακόμα. Δώσε 3-4 μέρες λίγο μήλο, μετά πρόσθεσε και αχλάδι για άλλες 3-4 μέρες κι ύστερα ότι φρούτο θες πάλι σιγά σιγα. Καλύτερα να προτιμάς τα εποχής.

 

Ναι το ξέρω και μου εκανε εντυπωση που μου τα ειπε μαζι....της το ειπα και μου ειπε θα προσθαφαιρεις φρουτα καθε 4-5 μερες για να δεις αν το πειράζει κάτι! Καλα τζαζ ειναι η γυναικα; Και μου ειπε αβοκαντο οχι τον πρωτο χρονο αλλα νομιζω οτι η Dr Rosie ειχε πει οτι δινουν θα το ξαναδω και θα δωσω πιο μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Προσθετεις ενα διαφορετικο φρουτο καθε 4 μερες περιπου. Οχι σωνει και καλα μονο του.

Πραγματι καποιοι γιατροι δε δινουν καποια εξωτικα φρουτα τον πρωτο χρονο του παιδιου και καποια που γενικα φημιζονται για αλλεργιες πχ φραουλες.

Αλλοι ειναι αντιθετοι σε αυτο και προτεινουν τα παντα.

Υπαρχουν ερευνες που υποστηριζουν εξισου τις δυο αποψεις και δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα σε ολες τις χωρες του κοσμου. Υπαρχει μια λογικη σε αυτο.

Παντως γενικα το σωστο ειναι να δινεις φρουτα και λαχανικα εποχης δοκιμαζοντας τα σιγα σιγα.

Τα φρουτα εποχης τα βρισκω παντα σε ενα σχετικο σαιτ, καθοτι η μνημη μου με απατα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λιοπον..''ξεκινησαμε'' σημερα με μηλαρακι,ελιωσα 1/4 του μηλου και προσπαθησα να την ταισω,τελικα καταφερα να της δωσω το ''ζουμακι'' δηλαδη το χυμο του μηλου,περιπου 3 κουταλιτσες και απ'αυτες τις 3 το περισσοτερο το εβγαζε εξω γιατι χρησιμοποιουσε τη γλωσσα της οπως οταν θηλαζει.

Το προβλημα ειναι οτι, φοβαμαι παρα πολυ το πως θα την ταισω,φοβαμαι μη μου πνιγει,θα ξερει αραγε οτι πρεπει να καταπιει αυτο που της βαζω στο στοματακι?

Καλα μη με κοροιδευετε αλλα γενικα απο πριν γεννησω φοβομουν μη μου στραβοκαταπιει το μωρο και διαφορα αλλα τετοια ''ωραια''.

 

Ενοειτε οτι δεν της αρεσε καθολου, ξινιζε το μουτρακι και με κοιτουσε με απορια.

Τι απλα και τι ωραια που ειναι οταν θηλαζεις μονο,(μ'αρεσει που παραπονιομουν στην αρχη) περιπλεκονται τα πραματα τωρα.Δεν ξερω βουνο μου φαινονται ολα..να μαθει να καταπινει απ'το κουταλι,να προσεξω να μην οδηγηθω σε αποθηλασμο.

Μηπως πνιγομαι σε μια κουταλια νερο?

 

αχ μου θυμιζεις πριν ενα μηνα που ξεκινησαμε και μεις με μηλο.δε το γουσταρε μια ο μικρος περιμενα τρεισ μερες να δωβ αν θα βγαλει καμια αλλεργια και του προσθεσα αμεσωσ τη μπανανα.(πρωτα τρεισ μερες και αυτην χωρια εννοειτε)εκει κατι αρχισε να γινεται μην ανησυχεις σιγι σιγα.δοκιμασε να το δινεις και με το δαχτυλο για αρχη

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγι σιγα.δοκιμασε να το δινεις και με το δαχτυλο για αρχη

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγω , με την χορτόσουπα (καρότο-πατάτα-κολοκυθάκι) που δεν την θέλει καθόλου, άφησα για μια στιγμή το κουταλάκι και ξεκίνησα να του δίνω με το δάχτυλο και έδειχνε μεγαλύτερο ενδιαφέρον..τουλάχιστον άνοιγε το στόμα του!!.:P

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λιοπον..''ξεκινησαμε'' σημερα με μηλαρακι,ελιωσα 1/4 του μηλου και προσπαθησα να την ταισω,τελικα καταφερα να της δωσω το ''ζουμακι'' δηλαδη το χυμο του μηλου,περιπου 3 κουταλιτσες και απ'αυτες τις 3 το περισσοτερο το εβγαζε εξω γιατι χρησιμοποιουσε τη γλωσσα της οπως οταν θηλαζει.

Το προβλημα ειναι οτι, φοβαμαι παρα πολυ το πως θα την ταισω,φοβαμαι μη μου πνιγει,θα ξερει αραγε οτι πρεπει να καταπιει αυτο που της βαζω στο στοματακι?

Καλα μη με κοροιδευετε αλλα γενικα απο πριν γεννησω φοβομουν μη μου στραβοκαταπιει το μωρο και διαφορα αλλα τετοια ''ωραια''.

 

Ενοειτε οτι δεν της αρεσε καθολου, ξινιζε το μουτρακι και με κοιτουσε με απορια.

Τι απλα και τι ωραια που ειναι οταν θηλαζεις μονο,(μ'αρεσει που παραπονιομουν στην αρχη) περιπλεκονται τα πραματα τωρα.Δεν ξερω βουνο μου φαινονται ολα..να μαθει να καταπινει απ'το κουταλι,να προσεξω να μην οδηγηθω σε αποθηλασμο.

Μηπως πνιγομαι σε μια κουταλια νερο?

 

Και εμείς ξεκινήσαμε με μήλο. Χθες λοιπόν προσπάθησα να λιώσω λίγο μήλο αλλά ο τρίφτης που χρησιμοποίησε δεν το έκανε πουρέ αλλά με ελάχιστα μικρά κομματάκια. Μόλις δοκίμασε με την γλωσσίτσα έκανε μια τέλεια γκριμάτσα και φυσικά δεν προχώρησα. Αλλά της έδωσα στο χέρι της ένα κομμάτι μήλο και φυσικά το έβαλε στο στόμα της και το πιπίλιζε το έγλειφε όπως τα μασητικά της. Δέν έχει δοντάκια ακόμα.

Σήμερα προσπάθησα να λιώσω το μήλο στο μπλέντερ. Αν και έβαλα νερό δεν το έπιανε καλά η λεπίδα οπότε αναγκάστηκα να βάλω και αχλάδι για να υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα. Το δοκίμασε και έκανε 2 φορές εμετό. Οπότε η μαμά έφαγε την φρουτόκρεμα που ήταν τέλεια.

Και ερωτώ 1. πως λιώνετε τις μικρές ποσότητες φρούτων? 2. προσθέτετε νερό και τι είδους νερό π.χ. βρασμένο, εμφιαλωμένο ή απλά αβραστο? 3. λέτε να ξαναδοκιμάσω αύριο παρά τους εμετούς?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο εμετός δείχνει ότι το παιδί δεν είναι έτοιμο ακόμα να φάει ή ακόμα και αντίδραση για προστασία, πχ να έχει κάπου αλλεργία και να αντιδρά έτσι για να αποφύγει την έκθεση.

 

Εγώ στην αρχή το μήλο το έβασα στο μούλτι με γάλα αντλημένο για να έχει πιο γνωστή γεύση στο μωρό. Δοκίμασε έτσι και αύριο αλλά μόνο με μήλο. Μην βάλεις αχλάδι. Πόσο είναι το μωρό σου, θυμισέ μου;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

pipi το μωρό μου αύριο γίνεται 6μ., σήμερα που έβαλα λίγο περισσότερο νερό βρασμένο με σκέτο μήλο έφαγε 2 κουταλιές και μετά δεν ήθελε άλλο. Σκέφτηκα και εγώ να βάλω γάλα αλλά πάει με το μήλο? μήπως κάνει καμμιά αντίδραση.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη θελει κοριτσια.Κ εγω της εβαζα γαλα στην αρχη στα φρουτα αλλα τωρα δεν το χρειαζεται.Με το που εφαγε τα "αλμυρα" μου εκανε κανα μην ανα φαει φρουτα..Ακολουθησα αυτο που μου ειπε ο γιατρος ( ουτε μπισκοτα που λεγαν οι γιαγιαδες ουτε τιποτα..) Δοκιμαζε καθε μερα,Χωρις να το πιεζεις ! και καποια στιγμη θα φαει.

Ετσι και εγινε..Απλα δεν ξετρελαινεται με τα φρουτα.Ακομα κ το γιαουρτι που ουτε να το μυρισει δεν ηθελε ξαφνικα το τρωει. Ολα εχουν τον ρυθμο τους ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα πηγαμε κι εμεις στην παιδιατρο,το μωρο τη Δευτερα ''κλεινει'' επισημως τον 7ο μηνα και ειναι 72 εκ, και 10500γρ.

Της ειπα οτι εχουμε ξεκινησει φρουτα μονο και οτι δεν εχω σκοπο να της δωσω ρυζαλευρα και ''κρεμες'' και μου ειπε κανενα προβλημα,να της δωσω χορτοσουπα συντομα (κολοκυθι,καροτο,πατατα,λιγο σελινο )και στο τελος του βρασιματος να προσθεσω ελαιολαδο και λιγο λεμονι.

Τη ρωτησα για νερο και μου ειπε να ξεκινησω να της δινω και να μην το βραζω.Αργοτερα να προσθεσω μοσχαρακι και στηθος κοτοπουλου οσο η παλαμη του μωρου.

Εσεις τι λετε σωστα μου τα ειπε?

Οσο για το θηλασμο μου ειπε μπραβο και για το βαρος να μην ανυσυχω ειναι πολυ καλη,δεν θα γινει χοντρουλα λεει.Αυτα τα δικα μας νεα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

[Διατροφή]

Οι γιατροί κάνουν λάθος σχετικά με τη στερεά τροφή σε

μωρά.

Οι γιατροί που συμβουλεύουν να ξεκινούν τα μωρά την στερεά τροφή όσο το δυνατό πιο νωρίς, σαν συμπλήρωμα του μητρικού θηλασμού δεν θα μπορούσαν να είναι πιο

λάθος!

Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά τουλάχιστον του πέντε πρώτους μή-

νες της ζωής τους – και κάποιες φορές τους πρώτους 12 μήνες – αποδεικνύ-

εται τώρα ότι έχουν καλύτερες νοητικές ικανότητες και γενική ευφυΐα από τη στιγμή που γίνονται έξι ετών.

Συγκρινόμενα με παιδιά που έχουν ταϊστεί με στερεά τροφή αρκετά νωρίς, τα παιδιά που συνέχισαν να θηλάζουν αποκλειστικά ανέπτυξαν πολύ

μεγαλύτερο IQ (σε λεκτικό επίπεδο,σε επιδόσεις και γενικά), σε τεστ που

έγιναν όταν έφτασαν την ηλικία των 6μιση ετών.

Οι επιστήμονες έκαναν την ανακάλυψη όταν μετρήθηκε η νοητική

ανάπτυξη 13.889 παιδιών που είχαν τραφεί αποκλειστικά με μητρικό θηλασμό για παρατεινόμενο χρονικό

διάστημα.

Πηγή: Arch Gen Psychiatry

 

http://safemagazine.gr/Issues/SafeIssue03.pdf

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλες σε σκεψεις Αντζελα........

Λοιπον εγω κοριτσια δεν εχω καταφερει να την ταισω,μου φτυνει την περισσοτερη φρουτοκρεμα,η μαμα μου ομως τα καταφερνει μια χαρα.

Μπορω να πω οτι τρωει ικανοποιητικα την τελευταια εβδομαδα,της αφηνω 1/4 μηλο,1/4 αχλαδι και λιγη μπανανα,μηπως ειναι πολυ???

Ααα.. πινει και 450 γρ γαλα στο συνολο στο 8ωρο που λειπω στη δουλεια(9ωρο στην ουσια).

Σκεφτομουνα να αναβαλλω κανα μηνα ακομα την κρεατοχορτοσουπα και να μεινουμε για την ωρα με τη φρουτοκρεμα τι λετε???

Ουφ πολυ μπερδεμα,και νερακι δε ξερω βρε κοριτσια,ιδρωνει πολυ το μωρο μου,δε λεω το γαλα μου αρκει αλλα...δεν ειναι δροσερο οπως το νερακι...

Καμια γνωμη...?!?!?!?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι φτου φτου σας μην σας ματιάξω ! Τι τρομερή αναπτυξη εχει η μικρουλα σου ? Η δική μου ειναι 9400 τωρα !!! Μπράβο σας !!!

 

Εγω λεω να ακολουθήσεις το μωρο . Μην αγχωνεσαι ! Ειδες οτι ειναι εξυπνη και τρωει φρουτάκια οταν λειπεις ! Αν θελεις να της δωσεις νεράκι μπορεις να της δωσεις . Δοκιμασε και βλέπεις . Για την κρεατοσουπα κανε σε καμια 10αρια μερες αποπειρα να την ξεκινησετε . Αν δεν την δεχτει συνεχιζετε οπως ειστε !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Λαμπρινουλα μου,ειναι ωραιο ν'ακους και εναν καλο λογο για τα παχακια του,οι περισσοτεροι που ακουνε για το βαρος του με αγχωνουν.....

Προσπαθω να μη δινω σημασια,αλλα πες και ξαναπες,μου μπαινουν διαφορες ιδεες και με στεναχωρουν,μεχρι που αισθανομαι πολλες φορες και τυψεις για το παχος του...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω Λαμπρινουλα μου,ειναι ωραιο ν'ακους και εναν καλο λογο για τα παχακια του,οι περισσοτεροι που ακουνε για το βαρος του με αγχωνουν.....

Προσπαθω να μη δινω σημασια,αλλα πες και ξαναπες,μου μπαινουν διαφορες ιδεες και με στεναχωρουν,μεχρι που αισθανομαι πολλες φορες και τυψεις για το παχος του...

 

Και αν ηταν αδύνατη πάλι θα αγχωνώσουν, είναι και ψηλή η δικιά σου. Πιο ψηλή δεν γίνεται. Να σου στείλω τη δικιά μου που είναι 7μιση μηνών 67 εκ. και 6400 να τη στρώσεις λίγο; Και αν ποτέ χρειατεί δίαιτα η κόρη σου εδώ είμαστε.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

natmanou χαχαχααχχα !!!

 

Μαράκι κλεισε τα αυτιά σου ! Αν ηταν αδυνατη παλι θα ακουγες διαφορα ...μερικοι απλα δεν χρωσταν καλη κουβεντα !!!

Να μην σου μπαινουν καθολου ιδεες , ο θηλάσμος δνε κανει παχύσαρκα παιδιά αντιθέτως τα προφυλάσει !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα πάντως δεν τα θέλει τα φρουτα....5-6 κουταλιές κανοντας τον καραγκιόζη :(

Τι προσπαθησα πριν τον θηλασω να πεινάει, τι μετα το θηλασμό, τι με διαφορά μιας ώρας...τζιφος :(

Χωρια που αν τον θηλαζα πριν η μετά μου τα εκανε εμετο ολα μαζι και γινεται χαλια....αχ δεν ξέρω, να μπω τωρα στη διαδικασια να αντλώ κιολας!

Αμα βγαλω γαλα απο την κατάψυξη γινεται; αλλα ποσο να βαλω μεσα; θα πρεπει να το καταναλώσω σε 24 ώρες ομως απο την αποψυξη ε; Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Γιογκίνι, κι εμένα μετά από 3 εβδομάδες καθημερινή προσπάθειας έφαγε φρούτα. Δεν είναι απόλυτο ότι δεν τα θέλει. Τα μωρά έχουν εκείνο το αντανακλαστικό της γλώσσας που για να μην πνιγούν κάνουν μια κίνηση και βγάζουν ότι έχουν στο στόμα (δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά). Αυτό σιγά σιγα προσαρμοζεται. Το κάθε μωρό θέλει το δικό του χρόνο.

 

Και οι 5-6 κουταλιές καλές είναι για αρχή. Μια χαρά πάει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω λετε χορτόσουπα ενω με τα φρουτα εχει αυτη την αντίδραση;

Εδω με το που ακούει το μούλτι στραβώνει γιατι σου λεει ωπα έρχεται η αηδία! :) :) :)

Δηλαδή pipi να μην βαλω γαλα αποψυγμένο λες ε; Οχι τιποτα αλλο εχω μια καταψηξη γεμάτη που το παιδι δεν παίζει να τα πιει για κανενα λογο...το μπιμπερό ουτε να το δει!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις συνήθισε την φρουτόκρεμα και αρχίσαμε την χορτόσουπα, έτρωγε πιο πολύ χορτόσουπα κι ας ήταν γευστικά πιο αηδία...Τώρα τα τρώει και τα δύο αλλά σήμερα που του έκανα μπανάνα-μισό αβοκάντο-βερύκοκο δεν έφαγε ούτε το μισό (και από υφή ήταν τέλειο το μίγμα αυτό). Άβυσσος η ψυχή των μωρών...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι; Πόση ώρα "επιμένετε" στο τάισμα; Ο δικός μου αν κολλήσει με κανένα παιχνιδάκι στο καρεκλάκι του τρώει όλο το μπωλ σε κανένα 20λεπτο(σπανια). Διαφορετικά μπορεί να ξεπεράσουμε το μισάωρο (με καραγκιοζιλίκια) και να έχει φάει λίγο. Εννοείται ότι αν μου φτύνει το φαϊ ή παλεύει με το κουτάλι σταματάω.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και αν ηταν αδύνατη πάλι θα αγχωνώσουν, είναι και ψηλή η δικιά σου. Πιο ψηλή δεν γίνεται. Να σου στείλω τη δικιά μου που είναι 7μιση μηνών 67 εκ. και 6400 να τη στρώσεις λίγο; Και αν ποτέ χρειατεί δίαιτα η κόρη σου εδώ είμαστε.

 

 

 

 

Εχεις δικιο παλι θα αγχωνομουν,εμενα η δικη μου ειναι λαιμαργη και φαγανου,μπορει κατα τη διαρκεια της ημερας να θηλαζει για 5-10 λεπτα αλλα οταν νυσταζει ''μπαινει ο αυτοματος'', για κανα 40' ως και ωρα,γιαυτο πιστευω οτι ειναι χοντρουλα και γιατι της προσφερω αρκετα συχνα,ανα 1-1μιση ωρα και συνηθως πινει μερικες γουλιες.

Παντως και σενα δεν ειναι πολυ αδυνατη για το υψος της,εμενα η δικια μου μοιαζει στον μπαμπα στο μποι,ελπιζω μονο να μην του μοιασει στα κιλα...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

natmanou χαχαχααχχα !!!

 

Μαράκι κλεισε τα αυτιά σου ! Αν ηταν αδυνατη παλι θα ακουγες διαφορα ...μερικοι απλα δεν χρωσταν καλη κουβεντα !!!

Να μην σου μπαινουν καθολου ιδεες , ο θηλάσμος δνε κανει παχύσαρκα παιδιά αντιθέτως τα προφυλάσει !!!

 

 

 

Σ'ευχαριστω Λαμπρινη,η μωρουλινιτσα σου μεγαλωσε παρα πολυ,θυμαμαι οταν γεννησα κοιτουσα το τικερακι σου που ελεγε 5μηνων περιπου και τωρα ειναι πια νηπιο το μικρουλινι σου...αντε να χρονισουμε κι εμεις με το καλο....θηλαζοντας!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...