Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

πιστεύω ότι δεν είναι ετοιμη ακόμα! ...Συνέχιζε να προσπαθείς, αλλά μην περιμένεις να φάει ακόμα... μάλλον δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει την τροφή στο στόμα της! :lol::lol::lol:

 

Αν από την άλλη δεν της αρέσει η γεύση δοκίμασε μαζί με τα λαχανικά να αλέσεις και ένα κομμάτι αχλάδι! Συνήθως αυτό το κόλπο πιάνει στα περισσότερα παιδιά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο για τη ζαχαρη. Οι βιολογικες κρεμες δεν εχουν? Σκεφτομαι τουλαχιστον για αρχη να μην δωσω αυτες με τη ζαχαρη. Καπου μεσα στο forum διαβα για συνταγες που κανουν οι μομοδεσ μονες τους αλλα ειλικρινα χαθηκα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ξεκινησαμε την προηγουμενη εβδομαδα με ρυζαλευρο.

μεθαυριο θα ξεκινησουμε τα φρουτα. την 1η μερα μονο μηλο, τη 2η θα προσθεσω και αχλάδι και την 3η και μπανανα.

χορτοσουπα θα ξεκινησουμε μολις συμπληρωσει 6 μηνων. (δηλαδη την ερχομενη εβδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

Οι βιολογικες κρεμες δεν εχουν? Σκεφτομαι τουλαχιστον για αρχη να μην δωσω αυτες με τη ζαχαρη. Καπου μεσα στο forum διαβα για συνταγες που κανουν οι μομοδεσ μονες τους αλλα ειλικρινα χαθηκα.

 

οχι δεν εχουν. εχουν ομως γλουτενη. γιαυτο περιμενω να γινει 6 μηνων η μπεμπα μου να τις ξεκινησουμε κι εμεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, κι εγώ αυτό νομίζω, ότι δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει με την τροφή. Νομίζω μάλιστα ότι κάποια ποσότητα την καταπίνει κατά λάθος, γιατί βήχει σαν να πνίγεται όταν συμβαίνει αυτό.

 

Λέω πάντως να δοκιμάσω και με φρουτάκια. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε σ'αυτή την ηλικία να είναι ήδη έτοιμη για φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει σχέση με το θηλασμό γιατί και ο δικός μου που δεν θήλαζε, έκανε τρεις βδομάδες για να καταλάβει τι να το κάνει αυτό που του έβαζα στο στόμα. Στην αρχή το θεώρησε παιχνίδι και γελούσε προσπαθώντας να το σπρώξει έξω με τη γλώσσα μετά όμως άρχισε να εκνευρίζεται και να κλαίει γιατί πεινούσε και δεν μπορούσε να καταλάβει ότι ήταν δυνατόν να χορτάσει με κάτι που δεν είναι υγρό και δεν έχει συνεχή ροή :)

Μην απογοητεύεσαι, θα συνηθίσει. Θα σου πρότεινα να ξαναδοκιμάσεις κάποια στιγμή που θα είναι ευδιάθετη και δεν θα πεινάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει σχέση με το θηλασμό γιατί και ο δικός μου που δεν θήλαζε, έκανε τρεις βδομάδες για να καταλάβει τι να το κάνει αυτό που του έβαζα στο στόμα. Στην αρχή το θεώρησε παιχνίδι και γελούσε προσπαθώντας να το σπρώξει έξω με τη γλώσσα μετά όμως άρχισε να εκνευρίζεται και να κλαίει γιατί πεινούσε και δεν μπορούσε να καταλάβει ότι ήταν δυνατόν να χορτάσει με κάτι που δεν είναι υγρό και δεν έχει συνεχή ροή :)

Μην απογοητεύεσαι, θα συνηθίσει. Θα σου πρότεινα να ξαναδοκιμάσεις κάποια στιγμή που θα είναι ευδιάθετη και δεν θα πεινάει πολύ.

 

Δε θήλαζε Εβίτα μου, είχε μάθει όμως το μπιμπερό οπότε πάλι του φαινόταν παράξενο το κουτάλι!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Δε θήλαζε Εβίτα μου, είχε μάθει όμως το μπιμπερό οπότε πάλι του φαινόταν παράξενο το κουτάλι!

:wink:

 

 

Έτσι ακριβώς. Σαν το έμαθε όμως, με το που το βλέπει ανοίγει ένα στόμα να :) με εξαίρεση τη φρουτόκρεμα (άσχετο αλλά πάντα η μάνα θα έχει έναν καημό :) )

Είναι εντυπωσιακό όμως αυτό με τα μωρά. Όταν περνάνε μια μεταβατική φάση έχεις την αίσθηση ότι δεν θα τελειώσει ποτέ. Εγώ νόμιζα ότι για την υπόλοιπη ζωή μου θα βλέπω τη γλώσσα του μπέμπη να παλεύει με το κουτάλι και τώρα ούτε που το θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Σαν το έμαθε όμως, με το που το βλέπει ανοίγει ένα στόμα να :) με εξαίρεση τη φρουτόκρεμα (άσχετο αλλά πάντα η μάνα θα έχει έναν καημό :) )

Είναι εντυπωσιακό όμως αυτό με τα μωρά. Όταν περνάνε μια μεταβατική φάση έχεις την αίσθηση ότι δεν θα τελειώσει ποτέ. Εγώ νόμιζα ότι για την υπόλοιπη ζωή μου θα βλέπω τη γλώσσα του μπέμπη να παλεύει με το κουτάλι και τώρα ούτε που το θυμάμαι.

 

Χαχαχα... ισχύει αυτό!

Για να παίρνετε κουράγιο και οι υπόλοιπες που ξεκινάτε!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα... :wink:

Οι πρώτες κρέμες που τρώνε τα παιδάκια ΔΕΝ πρέπει να έχουν γλουτένη... μετά από κανά μήνα μπορούν να φάνε και με γλουτένη....

Όσον αφορά τα βιολογικά. Υπάρχουν με γλουτένη υπάρχουν και χωρίς... και δεν έχουν ζάχαρη. Επίσης χωρίς ζάχαρη και χωρίς γλουτένη βιολογικές και μη μπορείτε να βρείτε και όσες μένετε βόρεια (Αθήνα) στο SM Θανόπουλος... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η δικια μου μπεμπα ειναι 5 μηνων και θηλαζω ακομα. Η παιδιατρος μου ειπε στον 6 θα ξεκινησω το απογευμα με κρεμα βανιλια. Για φρουτα δεν μου ειπε ακομα. Ειναι οκ να ξεκινησεις με κρεμα??

 

Η κρέμα περιέχει αγελαδινό γάλα και πολλή ζάχαρη (ή άλλα απλά σάκχαρα που έχουν παρόμοια δράση). Δεν έχει λόγο να δώσεις μια τέτοια τροφή στο μωρό. Τα μωρά χρειάζονται τροφές φυσικές. Αν η μαμά δεν μπορεί ή δεν θέλει να τις πρασκευάσει, οι κρέμες είναι μία λύση αλλά σίγουρα δεν είναι η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας

 

εχω ενα μωρο 7 μηνων και αρχισαμε προ μηνος και κρεμες (φρουτα-κρεας -κρεμα βανιλια) και συνεχιζω να τη θηλαζω το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια,το μεσημερι πριν να κοιμηθει (αφου εχει φαει και κρεατοσουπα η κοτοσουπα) και το βραδι.Ενίοτε και το απογευμα οταν γκρινιαξει και θελει να παρει ενα μικρο υπνακο.

Καπου διαβασα οτι το 1 χρονο το μητρικο γαλα πρεπει να δινεται ανεμποδιστα.Εσεις τι λετε?Αγλαια εισαι εδώ??

 

φιλια ναστε καλα

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, οχι μόνο πρωί μεσημέρι βράδυ, ο δικός μου θήλαζε συνέχεια, όλο τον πρώτο χρόνο αλλά και τώρα, έτσι κι αλλιώς δεν τρώει φοβερές ποσότητες στερεών τροφών, όλη μέρα θέλει γάλα...:)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου SSIDI,

Η δικια μου τρωει ολο το φαι της και νομιζω οτι αν της εδινα και αλλο απο το προβλεπομενο θα ετρωγε και αλλο...

ειναι μια στρουμπουλο!!

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

προς SSIDI,

Παρελειψα να σε συγχαρω για τη διαρκεια θηλασμου.

και εγω σκοππευω να τη θηλασω 1 χρονο ισωσ και παραπανω.Θα δουμε..

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη Κατριν,

 

Η δικια μου εφαγε με ευκολια αμεσως αν και τη θηλαζω.Ξεκινησαμε ομως με φρουτοκρεμα(αχλαδι μηλο μπανανα χυμο πορτοκαλιου) σιγα σιγα και τη 2 εβδομαδα προσθεσαμε το μεσημερι χορτοσουπα.Ξετρελαθηκε με τη χορτοσουπα (της εβρασα πατατα καροτο κολοκυθακι και μετα απο μερες προσθεσα κρεμμυδι ,ντοματα λαχανο.)Τελος εβαζα 1 κουταλια σουπας λαδι και λιγο λεμονι.

Το σελινο μου φαινεται δυνατο σαν γευση..δεν θα το τολμουσα στη αρχη

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

κατριν

 

Παρελειψα να σου αναφερω οτι η πρωτη της γευση μετα το μητρικο ηταν η κρεμα βανιλια της nutricia το απογευμα με δυο κουταλιες του γλυκου την 1 μερα και συμπληρωμα γαλα μητρικο,την 2 μερα 4 κουταλιες και γαλα μεχρι να φτασει στις 6 μεζουρες (δοσομετρητης υπαρχει μεσα στη κρεμα) και μετα αντι γαλα λιγο νερο μετα απο την κρεμα.

ελπιζω να σε βοηθησα

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι το 1 χρονο το μητρικο γαλα πρεπει να δινεται ανεμποδιστα.Εσεις τι λετε?Αγλαια εισαι εδώ??

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, κατά το 2ο εξάμηνο της ζωής του μωρού το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια διατροφή του μωρού. Ο ανεμπόδιστος θηλασμός εξασφαλίζει επαρκή ποσότητα σε γάλα.

 

Δεν υπάρχει άνω όριο στα γεύματα θηλασμού όταν το παιδί ξεκινά στερεές τροφές. :)

 

Το ίδιο ισχύει και μετά το χρόνο, απλά αν τα γεύματα μειωθούν πριν το χρόνο μπορεί να δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού, λόγω μη επαρκούς πρόσληψης γάλακτος. Μετά το χρόνο τα περισσότερα μωρά τρώνε ικανοποιητικά γεύματα στερεών τροφών και η μείωση κάποιων γευμάτων δεν υπονομεύει τη ανάπτυξη του μωρού. :wink:

Link to comment
Share on other sites

και γω θηλαζα ανεξαρτητα απο το ποσο ετρωγε στερεα...πολλες φορες καταλαβαινα οτι ηθελε λιγο θηλασμο για να ξεδιψασει...ακομη και τωρα λειτουργουμε καταβουληση :lol: και διαθεση :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

aglaia σε ευχαριστω. Θελω να παρασκευασω (και νομιζω οτι μπορω -γιατι οχι) εγω τις τροφες. Αν μπορειτε να με βοηθησετε και να μου πειτε πως! Αν εχει ξανασυζητηθει αυτο το θεμα (που το θεωρω πολυ πιθανο) ζηταω συγγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...