Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Να σου ζήσει!!!

 

Αν μπορείς είναι καλό να αποφύγεις τις κρέμες εμπορίου, περιέχουν ζάχαρη και αγελαδινό γάλα...

 

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ. Καλα που έχουμε κι εσένα να μας ανοιγεις τα μάτια. Επίσης συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλεια που κάνεις.

 

Και αλλη μια ερωτησούλα:

Τι μπορώ να δίνω αντί για αυτές τις κρέμες? Φαγητό ίδιο με το μεσημεριανο?

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Τι μπορώ να δίνω αντί για αυτές τις κρέμες? Φαγητό ίδιο με το μεσημεριανο?

 

Mπορείς να θηλάζεις, να δίνεις φρουτόκρεμα, να δίνεις χορτόσουπα, κουάκερ βρασμένο με σταφίδες και περασμένο στο μπλέντερ...

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να δίνω αντί για αυτές τις κρέμες? Φαγητό ίδιο με το μεσημεριανο?

 

Εγώ του δίνω δημητριακά περασμένα στο μπλέντερ: κριθάρι και βρώμη. Υπάρχουν και βιολογικές κρέμες δημητριακών χωρίς γάλα.

Link to comment
Share on other sites

"Εγώ του δίνω δημητριακά περασμένα στο μπλέντερ: κριθάρι και βρώμη. Υπάρχουν και βιολογικές κρέμες δημητριακών χωρίς γάλα."

 

 

...μήπως μπορώ να έχω περισσότερες πληροφορίες για αυτές τις κρέμες?

Link to comment
Share on other sites

...μήπως μπορώ να έχω περισσότερες πληροφορίες για αυτές τις κρέμες?

 

Manina, το κριθάρι και τη βρρώμη τα αγοράζω ως σπόρους και τα περνάω στο μπλέντερ ώσπου να γίνουν σκόνη.

Τις έτοιμες κρέμες μπορείς να τις προμηθευτείς από κατάστημα βιολογικών προϊόντων. Έχει με γάλα και χωρίς γάλα και χωρίς ζάχαρη. Αυτή που παίρνω είναι μόνο δημητριακά (σιτάρι, βρώμη, κριθάρι) χωρίς γάλα. Αν θες μπορώ να σου στείλω πμ περισσότερα. Μην κάνουμε και διαφήμιση :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

καλημέρα :)

 

διαβάζω κάπου οτι πρώτη στέρεα τροφή είναι τα φρούτα,μήλα-αχλάδι-μπανάνα και σταδιακά τα υπόλοιπα,κάπου αλλού λέει οτι πρέπει να ξεκινήσεις με ρυζάλευρο και αλλού πάλι βλέπω οτι προτείνουν ως πρώτη τροφή λαχανικά,καρότα,που είναι λέει γλυκά....

 

εσείς τί κάνατε ώς πρώτη στερεα τροφή παράλληλα με τον θηλασμό?

 

(ο γιατρός μου λέει φρούτα για 10 μέρες,μετά άλλο τόσο ρυζάλευρο,μετά εναλλάξ κι αργότερα μπαίνουν φυσικά οι χορτόσουπες κλπ κάπως έτσι έκανα με τον γιό μου 5 χρόνια πρίν γιατί βλακωδώς δεν το είχα ψάξει παραπάνω...ήδη αγόρασα βιολογικό ρυζάλευρο για να το αναμειγνύω με το γάλα μου,μου είπες Αγλαία οτι το ρυζάλευρο δεν είναι απαραίτητο,αλλα για να αρχίσουμε με κουταλάκι...και φαντάζομαι οτι όντως αρχίζω με φρούτα?? :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα (μήλο-αχλάδι) για περίπου 1 μήνα -5 μηνών.

6 μηνών βάλαμε και φαγητό (κρέας-κοτόπουλο-λαχανικά) και κρέμα (όχι ειδικά ρυζάλευρο -άσε που δεν το έτρωγε με τίποτα :lol: ) και προσθέσαμε και άλλα φρούτα -μπανάνα, ροδάκινο, βερύκοκο, πεπόνι δηλ. ότι υπήρχε εκείνη την εποχή.

και 7 μηνών αντικαταστήσαμε την κρέμα με γιαούρτι.

Ψάρι φάγαμε 11 μηνών και το αυγό κοντά στο χρόνο.

Αυτά! :D

 

Γενικά ο κάθε γιατρός έχει τη δική του σειρά.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η δικια μου μπεμπα ειναι 5 μηνων και θηλαζω ακομα. Η παιδιατρος μου ειπε στον 6 θα ξεκινησω το απογευμα με κρεμα βανιλια. Για φρουτα δεν μου ειπε ακομα. Ειναι οκ να ξεκινησεις με κρεμα??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η δικια μου μπεμπα ειναι 5 μηνων και θηλαζω ακομα. Η παιδιατρος μου ειπε στον 6 θα ξεκινησω το απογευμα με κρεμα βανιλια. Για φρουτα δεν μου ειπε ακομα. Ειναι οκ να ξεκινησεις με κρεμα??

 

Καλημέρα!

 

Όλα είναι σχετικά.....και στην τελική , ακολουθείς τις γενικές οδηγίες και κάνεις ότι ΕΣΥ νομίζεις το καλύτερο....Αλλος παιδίατρος ξεκινάει με φρούτα, άλλος με ρυζάλευρο, αλλος λέει ναι στο πορτοκάλι αλλος όχι, αλλος ναι στη μπανάνα, άλλος μετά τον έβδομο, αλλος λέει ναι στο ακτινίδιο, αλλος προς θεού αργότερα....

 

Είναι και τι θες εσύ: οι κρέμες του εμπορίου έχουν ζάχαρη - όλες! Αν έχεις θέμα, και δεν θες να δώσεις ζάχαρη, πρέπει να στραφείς σε εναλλακτικές λύσεις....

 

Προσωπικά εγώ, δεν ήθελα καθόλου τη ζάχαρη, με τον καιρό όμως χαλάρωσα και έτσι η Μάγια έφαγε απο όλα: Όλες τις Γιωτης, όλες τις βιολογικές, όλα τα φρούτα, όλα τα μπισκότα....Όλα όμως με μέτρο....Το ξενέρωσα το πράγμα που λέμε! :lol:

 

Πάντως και εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα μόνο (μηλο σκέτο, μετά μήλο και αχλάδι και μετά μήλο αχλαδι και πορτοκάλι).... :wink:

Link to comment
Share on other sites

[Είναι και τι θες εσύ: οι κρέμες του εμπορίου έχουν ζάχαρη - όλες! Αν έχεις θέμα, και δεν θες να δώσεις ζάχαρη, πρέπει να στραφείς σε εναλλακτικές λύσεις....

 

ακριβώς αυτό

Link to comment
Share on other sites

ateli... όπως έγραψα και παραπάνω και εμείς με κρέμα ξεκινήσαμε, προετοιμάζει το στομάχι του παιδιού για τις στερεες τροφες... δεν την κράτησα για πολύ βέβαια (δε μ' αρέσει που έχει ζάχαρη) και μόλις πήραμε το οκ για γιαούρτι συνεχίσαμε με αυτό... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Πριν από 10 μέρες περίπου ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές με χορτόσουπα, όπως μας είπε η παιδίατρος. Έβρασα στον ατμό πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, σπανάκι και σέλινο. Τα άλεσα και με ένα κουταλάκι λάδι έγινε σαν κρεμούλα.

 

Η μπέμπα με το κουτάλι φαίνεται να μην έχει πρόβλημα. Μάλιστα προσπαθεί να το πιάσει η ίδια και να το βάλει στο στόμα της. Με το φαγητό όμως, τις πρώτες δύο ημέρες αναγούλιαζε.

 

Την τρίτη και τέταρτη ημέρα δεν έβαλα σπανάκι και σέλινο, οπότε σταμάτησε και το αναγούλιασμα, αλλά πάλι το έφτυνε.

 

Η παιδίατρος μας είπε να κάνουμε καμιά εβδομάδα παύση και να προσπαθήσουμε ξανά.

 

Προσπάθησα ξανά σήμερα, αλλά πάλι το έφτυνε. Εμενε η κουταλιά στο στόμα της και είχε έκφραση σαν να μην ήξερε τι να το κάνει το φαί. :lol:

 

Μου φαίνεται περίεργο, γιατί η μεγάλη μου κόρη, όταν ξεκίνησε με κρεμούλα τότε, έφαγε αμέσως. Εκείνη όμως δεν θήλαζε κιόλας. Λέτε να έχει καμία σχέση αυτό?

 

Σκέφτηκα μήπως να δοκιμάσουμε πρώτα με φρουτόκρεμα, μήπως της αρέσει πιο πολύ? Ή μήπως δεν είναι έτοιμο το παιδί ακόμη?

 

Σκεφτόμουν επειδή θηλάζει το μωρό να μην της δώσουμε κρέμες τύπου φαρίν λακτέ κ.λ.π. και η παιδίατρος μας είπε να πάρουμε baby ρύζι και κεχρί, αλλά υποτίθεται την τρίτη εβδομάδα φαγητού.

 

Θα πείραζε άραγε να δοκιμάζαμε από την αρχή?

 

Εσείς τι δώσατε σαν πρώτη τροφή σε μωρό που θήλαζε αποκλειστικά??

Link to comment
Share on other sites

Κατριν, δοκίμασες ξανά να αφαιρέσεις το σέλινο; Πολλά παιδάκια τα ενοχλεί η έντονη μυρωδιά του... πόσο είναι το μικρό σου; Γενικά τα περισσότερα παιδάκια έχουν ένα θέμα όταν ξεκινούν τις στερεες τροφές και θέλει υπομονή. Εδώ θα ακούσεις πολλά... άλλος ξεκίνησε με τα φρούτα, άλλος με την κρέμα (χωρίς γλουτένη στην αρχή)... απλά να μην ξεχνάς όσο ακόμα δεν τρώει ικανοποιητικές ποσότητες φαγητού να συμπληρώνεις με θηλασμό.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...