Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

tjetje μην σε πιανει πανικος..ο δικος μου 5μηνων ηταν 5900κιλά. και εμενα μου προτενε ο γιατρος οτι ακριβως και σε εσενα. εγω εκανα τα εξης: περιμενα μεχρι τους 6 μηνες και αρχισα φρουτα το πρωι. το απογευμα ημουν παντα σπιτι οποτε απλα θηλαζα. μην φανταστεις 3-4 κουταλιες και μετα κλαμα και το θηλαζα. αλλοτε ετρωγε, αλλοτε εκλαιγε και απλα θηλαζε και ετρωγα εγω την κρεμα. στην αρχη οταν ετρωγε 2-3 κουταλιες και εβλεπα οτι δεν ηθελε αλλο, παντα τον εβαζα να θηλασει και αν ηθελε.. ετσι περασαν 3 βδομαδες. πηγα να αρχισω λαχανικα, σιγα μην φαει.. μετα απο μια βδομαδα (ειχαμε μπει στον εβδομο) αρχισε να τα τρωει. 7.5 με 8 εβαλα και κρεας.. απογευματινο δινω φρουτα ή λαχανικα. γυρω στους 7.5 μηνες το δεχτηκε. αν βαρεθω ή εχω δουλειες, απλα το θηλαζω.

δεν σημαινει οτι οταν αρχισει να τρωει σταματα να θηλαζει. και εγω ετσι νομιζα. εμεις μιση ωρα μετα το φαγητο συνηθως θηλαζει. μπορει την ωρα που παω να ταισω να ζητησει θηλασμο. θηλαζει και σε κανα δεκαλεπτο τρωει και το φαγητακι του.. τωρα η ποσοτητα του φαγητου παιζει. εσυ φτιαχνεις τα φρουτακια του και το πολυ να φας και λιγη φρουτοκρεμα ή λαχανικά!!

δεν ξερω αν βοηθησα, παντως δεν σημαινει οτι αν αρχισει να τρωει θα βαλει περισσοτερο βαρος. σκεψου οτι θα σταματησει ενα θηλασμο για να φαει αρχικα ουτε μισο αχλαδι. για αυτο ξεκινα αμα θες στερεες με παραλληλο θηλασμο και μετα θα δεις οτι θα καταλαβεις τι θελει το παιδι.

ελπιζω μην σε μπερδεψα πολυ!! καλη συνεχεια!

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Κοριτσια ευχαριστω για το κουραγιο αλλα δεν σας κρυβω οτι ειμαι πολυ εως παρα πολυ αγχωμενη. Η παιδιατρος χτες μου "εβαλε χερι" γιατι δεν εδωσα το συμπληρωμα σιδηρου που μου προτεινε, με την προφαση οτι τα παιδια που θηλαζουν το χρειαζονται ακομα και αν δεν κανουν αιματολογικες για να το δουν.

:shock::shock::shock:

Απαράδεκτο! Κανένα συμπλήρωμα δεν πρέπει να δίνεται χωρίς εξετάσεις, ούτε καν σε ενήλικα!!! Πάτα πόδι και μην το δεχτείς. Αν δεν έχει κάποια έλλειψη και πάρει σίδηρο το μωρό σου άνευ λόγου; Γι' αυτό υπάρχουν οι αιματολογικές, για να μην "υποθέτει" κανείς.

 

Πάντως έχε υπ' όψιν σου ότι με τις στερεές το πιθανότερο είναι να μην πάρει τίποτα από κιλά. Εμένα για παράδειγμα, από τον 6ο και μετά που ξεκινήσαμε φαγητό και ανεμπόδιστο θηλασμό, φρέναρε τελείως. Στο τσακίρ κέφι ένα μήνα (δεν θυμάμαι ποιόν) πήρε 200γρ.

Όταν λες ότι είναι αδύνατος, εννοείς ότι είναι στην κατώτερη καμπύλη ανάπτυξης; Σε ρωτάω γιατί κάθε παιδί είναι διαφορετικό και γι' αυτό υπάρχουν αυτές οι διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω οτι εγραψα και σε αλλο τοπικ να το δουν και αλλες μαμαδες μηπως τους εχει τυχει .....

 

Το μεσημερι εδωσα για πρωτη φορα λιγο ρυζαλευρο βανιλια νεστλε. Κοριτσια ημουν μονη στο σπιτι και αυτο που ακολουθησε δεν μπορω να το περιγραψω. Το μωρακι μπορω να πω πως του αρεσε γιατι ημασταν ολο γελακια και χαρουλες! Ε και εγω του εδινα οσο τον εβλεπα να ενδιαφερετε. Φυσικα το πιο πολυ το εφτηνε λογο του αντανακλαστικου της γλωσσας αλλα κατι εφαγε. Μολις σταματησε να ενδιαφερετε και εβαλε το χερακι στο στομα πιπιλιτσα δεν τον ζορισα να φαει αλλο.

Μεσα σε 5 λεπτα οπου ακουμπισε η κρεμα το μωρο κοκκινησε σαν την ντοματα και εβγαλε και κατι καντιλες ασπρες. Περνω λοιπον την ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ παιδιατρο του και μου λεει οτι ειναι αλεργικη αντιδραση (αντε καλε) και να κοψω οτιδηποτε αγελαδινο αν συνεχισω τον θηλασμο, και οτι αν δω οτι κοκκινιζει αλλου η δυσκολευετε να αναπνευσει να τον παω στο νοσοκομειο. Και σε 2 μερες να του δοκιμασω μια κρεμα που λεγετε Humana hypoalergic (αν το ακουσα- εγραψα σωστα μεσα στον πανικο μου) και αν κανει και με αυτη αλλεργεια να το κοιταξουμε αν ειναι αλεργεια στο ρυζι η στην βανιλια. Αυτος λεει ειναι ο λογος που ισως το μωρο δεν επερνε ικανοποιητικο βαρος, η κρυμενη αλλεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω οτι εγραψα και σε αλλο τοπικ να το δουν και αλλες μαμαδες μηπως τους εχει τυχει .....

 

Το μεσημερι εδωσα για πρωτη φορα λιγο ρυζαλευρο βανιλια νεστλε. Κοριτσια ημουν μονη στο σπιτι και αυτο που ακολουθησε δεν μπορω να το περιγραψω. Το μωρακι μπορω να πω πως του αρεσε γιατι ημασταν ολο γελακια και χαρουλες! Ε και εγω του εδινα οσο τον εβλεπα να ενδιαφερετε. Φυσικα το πιο πολυ το εφτηνε λογο του αντανακλαστικου της γλωσσας αλλα κατι εφαγε. Μολις σταματησε να ενδιαφερετε και εβαλε το χερακι στο στομα πιπιλιτσα δεν τον ζορισα να φαει αλλο.

Μεσα σε 5 λεπτα οπου ακουμπισε η κρεμα το μωρο κοκκινησε σαν την ντοματα και εβγαλε και κατι καντιλες ασπρες. Περνω λοιπον την ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ παιδιατρο του και μου λεει οτι ειναι αλεργικη αντιδραση (αντε καλε) και να κοψω οτιδηποτε αγελαδινο αν συνεχισω τον θηλασμο, και οτι αν δω οτι κοκκινιζει αλλου η δυσκολευετε να αναπνευσει να τον παω στο νοσοκομειο. Και σε 2 μερες να του δοκιμασω μια κρεμα που λεγετε Humana hypoalergic (αν το ακουσα- εγραψα σωστα μεσα στον πανικο μου) και αν κανει και με αυτη αλλεργεια να το κοιταξουμε αν ειναι αλεργεια στο ρυζι η στην βανιλια. Αυτος λεει ειναι ο λογος που ισως το μωρο δεν επερνε ικανοποιητικο βαρος, η κρυμενη αλλεργεια.

 

Ταπεινή μου άποψη θα ήταν να μην κάνεις πειράματα με τις στέρεες τώρα. Στη θέση σου θα έκανα αποχή από γαλακτοκομικά (προσοχή και στα κρυμμένα π.χ μπισκότα ζαμπόν σοκολάτες) για ένα μήνα θα συνέχιζα αποκλειστικό θηλασμό μέχρι να καθαρίσει ο οργανισμός και των δυο σας (τόσο θέλει). Και μετά το μήνα θα ξεκίναγα φρούτα ένα ένα ανά τρεις μέρες εισαγωγή το άλλο λαχανικά το ίδιο τέλος κρέας (επιφύλαξη για το μοσχάρι). Δεν θα έδινα καμία κρέμα (ούτε υποαλλεργική ) για να δώσω χρόνο στον οργανισμό να συνέλθει από το σοκ. Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου. καταλαβαίνω και σέβομαι την ανάγκη σου να αποθηλάσεις σύντομα είναι δικαίωμα σου να νιώθεις κουρασμένη ή οτιδήποτε αλλά σε αυτή τη φάση σκέψου το ξανά. Ένας μήνας ακόμα αποκλειστικού θηλασμού για το παιδί είναι σημαντικός.

Link to comment
Share on other sites

Κριστινα μου, το 8εμα ειναι το παιδι τωρα και τον απο8ηλασμο τον ξεχασα. Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησουμε την κρεμα για να παρει βαρος. Τωρα εχω και το 8εμα βαρους και το 8εμα αλλεργιας. Επειδη σημερα πηρα τηλ 2 νοσοκομεια και 5 γιατρους οι πιο πολυ μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση με τα γαλακτοκομικα που λαμβανω εγω και να μην σταματησω, να δοκιμασω ΗΑ κρεμα οποσδηποτε γιατι πρεπει να αρχισει ετσι τις στερεες, και σχεδον ολοι μου ειπαν να απευθυνθω στην παιδιατρο που το παρακολουθει. Ειμαι να σκασω νιωθω σαν να μου εχουν δεσει τα χερια. Αν δεν κανω αυτο που μου ειπε η παιδιατρος (να δωσω υποαλεργικη κρεμα) πως θα ξαναπαω σε αυτη? θα μου πει αφου δεν κανεις αυτα που προτεινω ....... και να σημειω8ει οτι οσους γιατρος πηρα τηλ δεν φανηκαν να ενδιαφερονται να τους ανα8εσω την περιπτωση.

Και τωρα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης κατι που κανει εντυπωση ειναι οτι ερε8ιστηκε μονο η περιοχη οπου επεσε η κρεμα (γυρω απο το στοματακι και λιγο στο λαιμο) που8ενα αλλου. Λετε να φταιω που του εδωσα 10 κουταλιες και βαλε? Τισ οποιες δεν καταπινε φυσικα, το εβγαζε παλι με την γλωσιτσα του, να φταιει το κουταλι που ηταν ενα απο τα δικα μας? Μια και μοναδικη φορα του ειχα δωσει 1 γευμα γαλα συμπληρωμα και δεν επα8ε τιποτα ..... και ηταν και μωρο ημερων. Αν ειχε αλεργια στο γαλα δεν 8α επρεπε και τοτε να παρουσιαζε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!!

6 μηνων κ ξυνιζει με τα φρουτα μπορει να φαει 2-3 κουταλιες, ενω με φρουτοκρεμα τα παει καλυτερα αν κ προτιμω να επιμενω με τα βιολογικα-φρεσκσα φρουτα. καμια φορα δινω ρυζαλευρο κ θελω να προσθεσω χορτοσουπα

1 ερωτηση - επειδη δεν την πιεζω υπαρχουν μερες που τη βγαζουμε μονο με θηλασμο πρεπει να εχω τιψεις για αυτο?

2-ερωτηση πως γινεται η χορτοσουπα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!!

6 μηνων κ ξυνιζει με τα φρουτα μπορει να φαει 2-3 κουταλιες, ενω με φρουτοκρεμα τα παει καλυτερα αν κ προτιμω να επιμενω με τα βιολογικα-φρεσκσα φρουτα. καμια φορα δινω ρυζαλευρο κ θελω να προσθεσω χορτοσουπα

1 ερωτηση - επειδη δεν την πιεζω υπαρχουν μερες που τη βγαζουμε μονο με θηλασμο πρεπει να εχω τιψεις για αυτο?

2-ερωτηση πως γινεται η χορτοσουπα?

 

1.και εμεις που ξεκινησαμε με φρουτα φρεσκα αλεσμενα, τωρα, υστερα απο 1,5 μηνα τα τρωει καπως ευχαριστα, τα 50μλ φρουτου. υπαρχουν παντως μερες που περασε μονο με θηλασμο λογω οτι ημασταν εκτος σπιτιου, αλλες διοτι ειχε δυσκιλιοτητα οποτε την θηλαζα μονο.

2. σαν βαση, προσωπικα εχω το καροτο, που ειναι γλυκο λιγο, και πατατα. εχω ακουσει και για γλυκοπατατα. στην αρχη της εδινα καροτο σκετο. μετα λιγη πατατα και για ενα διαστημα μεχρι να συνηθισουμε καροτο, πατατα, κολοκυθι. μετα οτι θελεις. εβαλα και σπανακι. σε καποιες σουπες και πρασο. σελινο. αρακα. λιγο πατζαρι. οτι εβρισκα φρεσκο απο την λαικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!Η παιδίατρος μου είπε πως μπορώ να δώσω στην μπέμπα φακές και μακαρονάκι π.χ.αστράκι.Είναι λέτε νωρίς ακόμη γι'αυτά;Αν όχι,πως να μαγειρέψω τις φακές ή και το αστράκι;Ντομάτα δεν της έχω δώσει ακόμη.Πότε μπορώ να την προσθέσω στη διατροφή μας;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι τα μωράκια σας τρώνε 50μλ κρέμας και νιώθω μια ανακούφιση. Ετοιμαζόμουν να ανοίξω και θέμα ότι δεν τρώνε οι δικοί μου όλο το φαγητό τους.

Πόσα μλ τελικά πρέπει να τρώνε τα μωρά 6 μηνών σε φρουτόκρεμα και στο μεσημεριανό φαγητό για να είναι ολοκληρωμένο το γεύμα τους; Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποια;

Επίσης επειδή οι θηλασμοί έχουν μειωθεί το γάλα παραμένει στο στήθος και τουμπανιάζω. Γεμίζω όλο κόμπους. Σήμερα αναγκάστηκα να πετάξω 2 μπουκάλια με 300μλ μητρικό το καθένα. Κρίμα! :?. Θα μπορούσα με αυτό το γάλα να φτιάξω μια δική μου κρέμα αντί τη βανίλια του εμπορίου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα, να σας ζήσουν τα μωράκια και καλή αρχή με τις στερεές (και υπομονή)!

 

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!Η παιδίατρος μου είπε πως μπορώ να δώσω στην μπέμπα φακές και μακαρονάκι π.χ.αστράκι.Είναι λέτε νωρίς ακόμη γι'αυτά;Αν όχι,πως να μαγειρέψω τις φακές ή και το αστράκι;Ντομάτα δεν της έχω δώσει ακόμη.Πότε μπορώ να την προσθέσω στη διατροφή μας;:confused:

Την ντομάτα την δοκίμασα στην κρεατόσουπα και παρατήρησα ότι δεν τον πείραξε. Τώρα του δίνω και λίγη ωμή γιατί τρελαίνεται και δεν τολμάμε να φάμε αν δεν τρώει και ο ίδιος!

 

Τις φακές του τις έδωσα περίπου 11 μηνών, τις μαγείρεψα κανονικά όπως τις τρώμε εμείς, απλά παρέλειψα το αλάτι και μέσα στο ζουμάκι τους έβρασα και λίγα αστράκια για να μην του έρθουν βαριές.

 

 

Διαβάζω ότι τα μωράκια σας τρώνε 50μλ κρέμας και νιώθω μια ανακούφιση. Ετοιμαζόμουν να ανοίξω και θέμα ότι δεν τρώνε οι δικοί μου όλο το φαγητό τους.

Πόσα μλ τελικά πρέπει να τρώνε τα μωρά 6 μηνών σε φρουτόκρεμα και στο μεσημεριανό φαγητό για να είναι ολοκληρωμένο το γεύμα τους; Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποια;

Επίσης επειδή οι θηλασμοί έχουν μειωθεί το γάλα παραμένει στο στήθος και τουμπανιάζω. Γεμίζω όλο κόμπους. Σήμερα αναγκάστηκα να πετάξω 2 μπουκάλια με 300μλ μητρικό το καθένα. Κρίμα! :?. Θα μπορούσα με αυτό το γάλα να φτιάξω μια δική μου κρέμα αντί τη βανίλια του εμπορίου;

6 μηνών τα μωρά πρέπει να τρώνε όσο θέλουνε! Εμένα έτρωγε 2-3 κουταλίτσες του γλυκού. Προσφέρεις το φαγητό και μετά θηλασμό. Όταν θα αρχίσουν να τρώνε κανονικά (από την εμπειρία μου μετά από αρκετούς μήνες), δεν θα θέλουν να θηλάσουν μετά το φαγητό, οπότε θα ξέρεις ότι έχουν χορτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τις καθυστερήσω τις φακές ε;Μάλλον θα τις πέσουν βαριές.Εμένα πάντως η μικρή μου frosobal έχει ήδη αντικαταστήσει το μεσημεριανό θηλασμό μα την κρεατοχορτόσουπα.Τρελαίνεται!Θέλει να φάει και το πιάτο!Μετά δεν θέλει να θηλάσει με τίποτα...:(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τις καθυστερήσω τις φακές ε;Μάλλον θα τις πέσουν βαριές.Εμένα πάντως η μικρή μου frosobal έχει ήδη αντικαταστήσει το μεσημεριανό θηλασμό μα την κρεατοχορτόσουπα.Τρελαίνεται!Θέλει να φάει και το πιάτο!Μετά δεν θέλει να θηλάσει με τίποτα...:(

Εχθές έφαγαν όλη την κρεατόσουπα και δεν θήλασαν. Πριν λίγο θήλασαν για να νανουριστούν.

Το θέμα μου όμως παραμένει. Τί να κάνω με το στήθος που γεμίζει κομπάκια; Δεν μου αρέσει να πετάω το μητρικό γάλα. Καμιά ιδέα για κρέμα με το μητρικό δεν υπάρχει;:?:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα frosobal τον πρώτο καιρό πέτρωνε το στήθος μου και πονούσε.Τώρα όμως έχει προσαρμοστεί η παραγωγή.Εσύ βγάζεις το γάλα με το θήλαστρο;Τι εννοείς πετάς το μητρικό;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα frosobal τον πρώτο καιρό πέτρωνε το στήθος μου και πονούσε.Τώρα όμως έχει προσαρμοστεί η παραγωγή.Εσύ βγάζεις το γάλα με το θήλαστρο;Τι εννοείς πετάς το μητρικό;

Βγάζω γαλα με το θήλαστρο γιατί πονάει πολύ το στήθος μου, μένει στο ψυγείο και τελικά το πετάω γιατί καλύπτονται τα μωρά από το υπόλοιπο. Μου είπε η παιδίατρος τελικά να πάρω ρυζάλευρο από το φαρμακείο και να φτιάχνω κρέμα με το δικό μου γάλα. Ο μεγάλος μου έχει και ήπια αλλεργία στο αγελαδινό κι όπου ακουμπάει η κρέμα βανίλια του κάνει πετάλες με εκζέματα.

Τα μωρά τα θηλάζω απευθείας στο στήθος. Το θήλαστρο το χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό όταν κομπιάζει το στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως χρησιμοποιώντας το θήλαστρο δεν θα προσαρμοστεί η παραγωγή σου στις νέες απαιτήσεις καθώς θα δίνεται πάλι το ερέθισμα για παραγωγή γάλακτος και το στήθος σου θα πρήζεται περισσότερο!Πράγματι πάντως με το γάλα σου μπορείς να φτιάξεις διάφορες κρέμες που έχει η Holle,έπαιρνα κι εγώ παλαιότερα.:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αυτές τις κρέμες να τις τρώει το μωρό γιατί εμένα δεν ήθελε καμία από αυτές και τα λίτρα γάλακτος που έχω στην κατάψυξη θα πάνε για πέταμα!

Πάντως με τον θήλαστρο μπορείς να βγάζεις μόνο όταν δεν αντέχεις άλλο και μόνο τόση ποσότητα όση χρειάζεται για να ανακουφιστείς.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπέμπα μου έτρωγε ευχάριστα το συγκεκριμένο ρυζάλευρο!Πλέον δεν της δίνω όμως κρέμες γιατί τρώει φρούτα και φαγητό και πέταξα κι εγώ δυστυχώς πολλά σακουλάκια μητρικού που είχα φυλαγμένα στην κατάψυξη...:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια να ρωτησω κι εγω. Η μικρη μου εκλεισε τον 5ο μηνα και θηλαζουμε αποκλειστικα. Τον προηγουμενο μηνα ο γιατρος μας συνεστησε κρεμα βανιλια την οποια δεν εδωσα γιατι θεωρησα οτι ειναι υπερβολικα νωρις και γιατι γενικοτερα δεν θελω να δωσω βιομηχανοποιημενες τροφες στο παιδι μου. Βεβαια, τις τελευταιες μερες για να μαθει καπως το κουτάλι υπεκυψα στην επιμονη του ανδρα μου και της δινω 1-2 κουταλακια μικρα κρεμα βανιλια την οποια φαινεται να ευχαριστιεται.Γενικοτερα νομιζω οτι ειναι ετοιμη για στερεες τροφες (σταθερο κεφαλακι, καθεται μονη της με λιγη βπηθεια, οταν τρωμε σαν να θελει να μπει μεσα στο πιατο) αλλα θελω να αποφυγω οσο το δυνατον τις κρεμες. Τη πεμπτη που θα ερθει ο παιδιτρος θα μας ξεκινησει μαλλον φρουτα, και εχω εναν ενδοιασμο, να δωσω η οχι?εχω διαβασει για παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα οι στερεες μπαινουν μετα τον 6ο μηνα και τα φρουτα μου φαινεται οτι ειναι λιγο νωρις ακομα, δεν ξερω.. κΚρεμα εδω εψαξα μηπως βρω καμια βιολογικη αλλα τα καταστηματα με βιολογικα δεν ειχαν οποτε προς το παρον παιρνει λιγο οπως σας ειπα απο αυτην του μαρκετ που εχει βεβαια μεσα ζαχαρη, κατι που οπως σας ειπα θελω να αποφυγω. Μηπως δεν ειναι νωρις για φρουτα, να την ξεκινησω σιγα σιγα?εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια να ρωτησω κι εγω. Η μικρη μου εκλεισε τον 5ο μηνα και θηλαζουμε αποκλειστικα. Τον προηγουμενο μηνα ο γιατρος μας συνεστησε κρεμα βανιλια την οποια δεν εδωσα γιατι θεωρησα οτι ειναι υπερβολικα νωρις και γιατι γενικοτερα δεν θελω να δωσω βιομηχανοποιημενες τροφες στο παιδι μου. Βεβαια, τις τελευταιες μερες για να μαθει καπως το κουτάλι υπεκυψα στην επιμονη του ανδρα μου και της δινω 1-2 κουταλακια μικρα κρεμα βανιλια την οποια φαινεται να ευχαριστιεται.Γενικοτερα νομιζω οτι ειναι ετοιμη για στερεες τροφες (σταθερο κεφαλακι, καθεται μονη της με λιγη βπηθεια, οταν τρωμε σαν να θελει να μπει μεσα στο πιατο) αλλα θελω να αποφυγω οσο το δυνατον τις κρεμες. Τη πεμπτη που θα ερθει ο παιδιτρος θα μας ξεκινησει μαλλον φρουτα, και εχω εναν ενδοιασμο, να δωσω η οχι?εχω διαβασει για παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα οι στερεες μπαινουν μετα τον 6ο μηνα και τα φρουτα μου φαινεται οτι ειναι λιγο νωρις ακομα, δεν ξερω.. κΚρεμα εδω εψαξα μηπως βρω καμια βιολογικη αλλα τα καταστηματα με βιολογικα δεν ειχαν οποτε προς το παρον παιρνει λιγο οπως σας ειπα απο αυτην του μαρκετ που εχει βεβαια μεσα ζαχαρη, κατι που οπως σας ειπα θελω να αποφυγω. Μηπως δεν ειναι νωρις για φρουτα, να την ξεκινησω σιγα σιγα?εσεις τι λετε?

 

 

Γιατί θεωρείς πιο ασφαλές να ξεκινήσεις το μωρό με κάτι που περιέχει βανίλια αγελαδινό γάλα και ζάχαρη αντί π.χ για μήλο. Εγώ θα σου έλεγα να μην βιάζεσαι γενικά σιγά σιγά .... αν θέλεις πάντως να δίνεις κουτάλι μπορείς να κόψεις τη φλούδα του μήλου και με το κουτάλι να ξύσεις λίγο την επιφάνεια όχι κομμάτια (θα βγεί περισσότερο ζουμί) ή να δίνεις κομμάτι μέσα σε γάζα για να μην μπορεί να κόψει κομμάτι και να το πιπιλάει. Μετά τον έκτο αρχίζεις φρούτα μετά λαχανικά και μετά το κρέας πάντα συμπληρωματικά του θηλασμού για να πάρει το παιδί βιταμίνες και σίδηρο που έχει ανάγκη. Να θυμάσαι γενικά ότι θερμιδικά το γάλα σου υπερτερεί της όποιας κρέμας....η ζάχαρη είναι άχρηστη τροφή, εγώ δεν έχω δώσει ποτέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Ευστρατία θα σου έλεγα να μη βιαστείς και να περιμένεις ακόμη 2-3 εβδομάδες,δεν θα κερδίσετε κάτι περισσότερο θερμιδικά.Εμείς παρόλο που ξεκινήσαμε όταν κλείσαμε τον 6ο μήνα με φρούτα,πλέον τον τελευταίο καιρό δείχνει να ευχαριστιέται τις στερεές τροφές.Τώρα δηλαδή δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

Χρειάζομαι πολύ την αποψή σας όπως και την άποψη της Αγλαίας.

Ο γιός μου είναι τώρα 10 μηνών και μισο. Στον έβδομο μήνα άρχισα να του δίνω κάποιες στερεές τροφές αλλά δεν έδειχνε κανενα μα κανένα ενδιαφέρον, μάλλον το αντίθετο και έτσι διέκοψα. Αρχισα ξανα όταν έγινε εφτα μηνων. Ξεκίνησα με καρότο, την επομενη εβδομάδα καλοκύθα με ρυζάλευρο, και την τρίτη εβδομάδα καλοκυθάκι με κάποιο από αυτά που είχε δοκιμάσει ήδη. Από τη δεύτερη εβδομάδα παρουσίασε έκζεμα στα μάγουλα, πισω από το αυτάκι του και στο πηγούνι, εκεί που ακουμπάει η σαλιάρα. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν από τα δόντια. Να συπληρώσω πως εκείνο το διάστημα αρνιόταν έντονα το φαγητο , έκλαιγε και ήθελε να θηλάσει. Και εγώ και ο άντρας μου είχαμε ευαισθησίες στο δέρμα όσο είμασταν παιδιά, και τώρα έχουμε και οι δύο αυτοάνοσα νοσήματα. Αφου τον πήγα στην παιδίατρο, αποφάνθηκε πως έχει τάση για αλλεργίες, και απόφασίσαμε να συνεχίσουμε μόνο με θηλασμό μέχρι να κλείσει χρόνο.Αυτές τις μέρες θα τον πάω για εξετάσεις σε μια αλλεργιολόγο που έμαθα από το φόρουμ καθώς και για έλεγχο σιδήρου και φεριτίνης. Εδώ και ένα μήνα περίπου επιχειρώ να του δίνω να δοκιμάζει κάποιες γεύσεις και παρατηρω τις αντιδράσεις του. Πότε λίγο τριμμένο μήλο ή λίγη λιωμένη πατάτα. Το απότέλεσμα? Με το που μπαίνει στο στόμα του κάποια τροφή κάνει έμετο. Βγάζει και την τροφή και το γάλα που είχε πιεί.

Ποιά είναι η αποψή σας? Με σταναχωρεί αυτή η εξέλιξη? Τι του συμβαίνει?? Πως θα το αντιμετωπίσω??

Αγλαία και έμπειρες μανούλες σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

EYI3p3.png

 

CYc8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητα μελη,

 

Το παρον θέμα κλειδώθηκε λόγω πολλών δημοσιευσεων που εχουν αποτελεσμα να μην ειναι λειτουργικο. Παρακαλούμε να συνεχισετε την συζητηση στο θέμα ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ.

 

Θερμή παρακλήση, για να ειναι πιο λειτουργικο το θέμα και να μπορουν οι εμπειρες μαμαδες να σας βοηθησουν, να διαβάσετε τις πρωτες δημοσιευσεις που ειναι πολύ κατατοπιστικες για τα βήματα που χρειαζεται να γίνουν ώστε να είναι σωστη η εισαγωγη στις στερεες τροφες.

 

Ευχαριστουμε για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...