Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειναι τρελοι οι Βελγοι?


Recommended Posts

περα απο το θεμα της εκδρομης, νομιζω οτι υπαρχουν πολλα θεματα με το συγκεκριμενο σχολειο που πρεπει να προσπαθησεις να λυσεις, τα παιδια προφανως δεν ειναι ασφαλη (βασει οσων εχεις περιγραψει παντα).

 

Το θεμα ειναι αν θα λυνοντουσαν αυτα τα θεματα με αλλαγη σχολειου. Πχ πως μπορουν να ελεξουν την αποχωρηση 300 παιδιων? Υπαρχουν σχολεια που υπογραφουν οι γονεις οταν τα αφηνουν και οταν τα περνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάνεις πάντα αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αλλά πρόσεχε μήπως η υπερπροστατευτικότητα σου γίνει βάρος στα παιδιά σου με το πέρασμα των χρόνων..Προσωπικά έχω πάει κατασκήνωση επί 12 χρόνια από τα 5 μου, διανυκτέρευα 20 μέρες μόνη μου κι επιβίωσα μια χαρά!Εχω πάει κατασκήνωση στο εξωτερικό στα 10 μου και εχω αντιμετωπίσει και πυρκαγιές και πνιγμούς και τραυματισμούς και σαλμονέλες, όλα!Μαθήματα ζωής είναι κι ευχαριστώ τους γονείς μου που δεν μου τα στέρησαν! Και δεν θα τα στερησω κι εγώ στο παιδί μου, παρόλο που ξέρω τους κινδύνους από πρώτο χέρι! Απλά ανάλυσέ το λίγο παραπάνω...

 

Χαιρομαι που ειχε θετικες αναμνησεις παρολες τις δυσκολιες - για μενα ομως ειναι κατι αγνωστο. Εγω δεν εβγαινα ουτε στην γειτονια για να παιξω...

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό... Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο σχολείο, πόσο τηρούν κανόνες ασφαλείας, γιατί είναι τέτοιο το ποσοστό δασκάλων/παιδιών, αν και αυτό τώρα το πληροφορήθηκες.

 

Εγώ θέλω να πω, πιο πολύ με ευκαιρία του διλήμματος που είχες, ότι αυτό το σύνδρομο που επικρατεί στις ελληνικές οικογένειες.. θες από φοβία, από ανασφάλεια, από συνήθεια, από κουλτούρα;.. δεν βοηθάει τα παιδιά μας να απαγκιστρωθούν. Και το λέω, γιατί κάπου διάβασα ότι το 5χρονο δεν έχει κοιμηθεί ποτέ εκτός σπιτιού, ούτε σε συγγενή. Και συμβαίνει συχνά αυτό..

 

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να βρίσκουμε λόγους να ανοίγουμε τους ορίζοντες του παιδιού και να το βοηθάμε να αυτονομηθεί. Και ναι, ας ζοριστούμε και λίγο συναισθηματικά. Με την προϋπόθεση ότι κάνουμε κάτι στα μέτρα μας. Το συγκεκριμένο ίσως να είναι "too much" για μας.

 

Όσο για την επικοινωνία που είναι μόνο με τη δασκάλα, το βρίσκω πολύ λογικό. Όταν το παιδί καλοπερνάει και ακούσει τη μαμά του από το τηλέφωνο 70χλμ μακριά, απλά θα σταματήσει να περνάει καλά και θα πάμε στην κασέτα του "θέλω τη μαμά μου".

 

Εμεις δεν εχουμε συγγενεις στο Βελγιο. Στην Ελλαδα που ειμασταν το καλοκαιρι οι παπαυδογιαγιαδες δεν εξεφρασαν καμια διαθεση να τους φιλοξενησουν αλλα ουτε και τα παιδια το ζητησαν αφου δεν υπηρχαν αλλα παιδια..

 

Οσο για την επικοινωνια μεσω της δασκαλας το σκεπτικο ειναι αυτο που ειπες. Αλλα δεν ειναι απο του λογους που αποφασισα να μη παει. Δηλαδη και συνεχια να μπορουσα να τον περνω τηλεφωνο παλι δεν θα τον αφηνα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν θα λυνοντουσαν αυτα τα θεματα με αλλαγη σχολειου. Πχ πως μπορουν να ελεξουν την αποχωρηση 300 παιδιων? Υπαρχουν σχολεια που υπογραφουν οι γονεις οταν τα αφηνουν και οταν τα περνουν?

 

 

Δεν ξέρω το σύστημα του σχολείου, στο σχολείο που δούλευα εγώ πάντως τα παιδιά μέχρι και α'Δημοτικού τα έπαιρναν οι γονείς από την τάξη και αν ήταν να τα παραλάβει κάποιος άλλος μας ειδοποιούσαν και ζητούσαμε να δούμε ταυτότητα για να τα παραδώσουμε. Α και στη είσοδο του σχολείου από όπου μπαινόβγαιναν οι γονείς υπήρχαν πάντα φύλακες

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω το σύστημα του σχολείου, στο σχολείο που δούλευα εγώ πάντως τα παιδιά μέχρι και α'Δημοτικού τα έπαιρναν οι γονείς από την τάξη και αν ήταν να τα παραλάβει κάποιος άλλος μας ειδοποιούσαν και ζητούσαμε να δούμε ταυτότητα για να τα παραδώσουμε. Α και στη είσοδο του σχολείου από όπου μπαινόβγαιναν οι γονείς υπήρχαν πάντα φύλακες

 

Και εδω υπαρχει καποιος στην πορτα αλλα ελεγχει να μην φυγει κανενα μονο του. Το νηπιαγωγιο εχει 7 τμηματα και η πρωτη 2. Με τοσους γονεις παλι χαμος θα γινοταν.Τα πολυ μικρα στη ταξη του μικρου μιυ γιου δηλαδη τα παραλαμβανουν απο μια αιθουσα και οχι απο την αυλη. Βεβαια αυτα απο μονα του ειναι καμια 60αρια οποτε παλι δεν ειναι σιγουρο οτι γινεται ελεγχος..

Link to comment
Share on other sites

εμας στο σχολειο μεχρι και την τριτη δημοτικου στεκεται η δασκαλα στην πορτα και φωναζει τα παιδια ενα ενα να βγουν μονο εφ'οσον δει το ατομο που παραλαμβανει το παιδι. Αν θελεις κατ'εξαιρεση να το παρει καποιος αλλος πρεπει να τηλεφωνησεις στο σχολειο, να δωσεις το password που ξερουν μονο οι γονεις και να εξηγησεις ποιος θα παραλαβει το παιδι εκεινη τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

και εδω μπορει να ειναι δασκαλα (δεν εχει τυχει να τον παρω απο το σχολειο νωρις). Πχ η μαμα μου ισχυριζεται οτι την ρωτησε με νοηματα η δασκαλα του Κωνσταντινου αν θα τον παρει αλλα ο Κωνσταντινος ειναι τριτη νηπιαγωγιου και οχι δημοτικου. Το εχω ξαναπει οτι και εμεις εχουμε δηλωσει οτι μπορουν να φευγουν με την μαμα μου και την κουνιαδα μου (η οποια ερχετε 1-2 φορες το χρονο για 10 μερες) αλλα δεν νομιζω οτι την ξερουν. Πονταρουν στο οτι θα αντιδρασει το παιδι και δεν θα θελει να φυγει με καποιον αγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Με 60 παιδάκια προφανώς γίνεται χαμός.. Εμείς είχαμε το πολύ 20 στην τάξη που ερχόντουσαν οι γονείς για να τα πάρουν και πάντα μένανε 2 δασκάλες, οι υπόλοιπες πηγαίνανε τα άλλα παιδάκια στα σχολικά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με 60 παιδάκια προφανώς γίνεται χαμός.. Εμείς είχαμε το πολύ 20 στην τάξη που ερχόντουσαν οι γονείς για να τα πάρουν και πάντα μένανε 2 δασκάλες, οι υπόλοιπες πηγαίνανε τα άλλα παιδάκια στα σχολικά.

 

60 παιδιά μέασ στην ίδια τάξη είναι;;;;;;; Απίστευτο μου φαίνεται!!!!

 

Πάντως και εγώ στο νηπιαγωγείο ζητάω με την εγγραφή να μου πουν οι γονείς 4 άτομα που μπορούν να παίρνουν το παιδί και αν είναι κάποια μέρα να το πάρει άλλος να με ειδοποιούν τηλεφωνικά. Επίσης, ειδικά τον πρώτο καιρό που ακόμα δεν γνωρίζω κόσμο, ότανέρχονται για να παραλάβουν τα παιδιά έχω τις καταστάσεις με τα ονόματα που μου έδωσαν και ελέγχω. Τα παιδιά εννοείται ότι βγαίνουν ένα ένα, αφού τα φωνάξω εγώ (μάλιστα πάιζουμε και παιχνίδι, όπου τάχα τα παιδιά έχουν φύγει από την τάξη πριν έρθουν οι γονείς, ενώ είναι κρυμμένα, και φωνάζω εγώ όνομα και εμφανίζονται και "τρομάζουν" τους γονείς τους).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εδω μπορει να ειναι δασκαλα (δεν εχει τυχει να τον παρω απο το σχολειο νωρις). Πχ η μαμα μου ισχυριζεται οτι την ρωτησε με νοηματα η δασκαλα του Κωνσταντινου αν θα τον παρει αλλα ο Κωνσταντινος ειναι τριτη νηπιαγωγιου και οχι δημοτικου. Το εχω ξαναπει οτι και εμεις εχουμε δηλωσει οτι μπορουν να φευγουν με την μαμα μου και την κουνιαδα μου (η οποια ερχετε 1-2 φορες το χρονο για 10 μερες) αλλα δεν νομιζω οτι την ξερουν. Πονταρουν στο οτι θα αντιδρασει το παιδι και δεν θα θελει να φυγει με καποιον αγνωστο...

 

 

μου φαινεται απιστευτο που τα αφηνουν να βγουν απο την ταξη χωρις να εχουν σιγουρευτει οτι ειναι εκει ο κηδεμονας τους!!!

Δε χρειαζεται να τα παρεις νωρις για να ειναι η δασκαλα εκει και να επιβλεπει την ασφαλη αποχωρηση. Μια φορα αργησα 15 λεπτα (λογω κακης συνενοησης με το συζυγο, νομιζα θα πηγαινε αυτο να το παρει) και με πηραν τηλεφωνο, πηγαν το παιδι στο γραφειο, επαιξαν μαζι της ενα επιτραπεζιο να μη στεναχωρεθει κλπ.

Τι πραγμα ειναι αυτο, βγειτε ολοι εξω τσουρμο και ψαξτε τις μαναδες σας;

Οι αλλοι γονεις τι λενε; Το εχεις συζητησει με κανεναν;

Link to comment
Share on other sites

60 παιδιά μέασ στην ίδια τάξη είναι;;;;;;; Απίστευτο μου φαίνεται!!!!

 

Πάντως και εγώ στο νηπιαγωγείο ζητάω με την εγγραφή να μου πουν οι γονείς 4 άτομα που μπορούν να παίρνουν το παιδί και αν είναι κάποια μέρα να το πάρει άλλος να με ειδοποιούν τηλεφωνικά. Επίσης, ειδικά τον πρώτο καιρό που ακόμα δεν γνωρίζω κόσμο, ότανέρχονται για να παραλάβουν τα παιδιά έχω τις καταστάσεις με τα ονόματα που μου έδωσαν και ελέγχω. Τα παιδιά εννοείται ότι βγαίνουν ένα ένα, αφού τα φωνάξω εγώ (μάλιστα πάιζουμε και παιχνίδι, όπου τάχα τα παιδιά έχουν φύγει από την τάξη πριν έρθουν οι γονείς, ενώ είναι κρυμμένα, και φωνάζω εγώ όνομα και εμφανίζονται και "τρομάζουν" τους γονείς τους).

 

Τα 60 παιδια ειναι χωρισμενα σε 3 τμηματα (το νηπιαγωγιο εχει συνολικα 140 παιδια σε 7 τμηματα). Τα συγκεντρωνουν ομως σε μια μεγαλυτερη αιθουσα οπου ειναι η φυλαξη.

Αυτο το παιχνιδι που ειναι κρυμενα το εκανε και η ελληνιδα νηπιαγωγος περισυ αλλα δεν θυμαμαι αν το εκανε απο την αρχη ή απο οταν της ξεφυγε ενα και βγηκε απο το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται απιστευτο που τα αφηνουν να βγουν απο την ταξη χωρις να εχουν σιγουρευτει οτι ειναι εκει ο κηδεμονας τους!!!

Δε χρειαζεται να τα παρεις νωρις για να ειναι η δασκαλα εκει και να επιβλεπει την ασφαλη αποχωρηση. Μια φορα αργησα 15 λεπτα (λογω κακης συνενοησης με το συζυγο, νομιζα θα πηγαινε αυτο να το παρει) και με πηραν τηλεφωνο, πηγαν το παιδι στο γραφειο, επαιξαν μαζι της ενα επιτραπεζιο να μη στεναχωρεθει κλπ.

Τι πραγμα ειναι αυτο, βγειτε ολοι εξω τσουρμο και ψαξτε τις μαναδες σας;

Οι αλλοι γονεις τι λενε; Το εχεις συζητησει με κανεναν;

 

Το σχολειο τελειωνει στις 3μιση και εχει φυλαξη μεχρι τις 6. 3μισι με 4παρα15 ειναι η μαζικη αποχωρηση. Οσα παιδια δεν εχουν φυγει μοιραζονται αναλογα με την ηλικια τους και επιστρεφουν μεσα συνηθως (σπανια ο καιρος ειναι τοσο καλος για να μεινουν στην αυλη).

Εγω πηγαινω στις 5 μιση και ειναι με την ομαδα της φυλαξης..

Δεν το εχουμε συζητηση με κανεναν γιατι δεν ξερουμε κανεναν. Οι ωρες αφιξης και αναχωρησεις ειναι ελαστικες και δεν συνανταμε καποιον τοσο συχνα ωστε να γνωριστουμε.

Απο την αλλη εγω το εθεσα σαν θεμα γιατι εστειλα την κουνιαδα μου να τον παρει. Αν καποιος γονιος πηγαινει παντα αυτος μπορει να μην εχει παρατηρησει αυτη την "κοιλια

Link to comment
Share on other sites

Το σχολειο τελειωνει στις 3μιση και εχει φυλαξη μεχρι τις 6. 3μισι με 4παρα15 ειναι η μαζικη αποχωρηση. Οσα παιδια δεν εχουν φυγει μοιραζονται αναλογα με την ηλικια τους και επιστρεφουν μεσα συνηθως (σπανια ο καιρος ειναι τοσο καλος για να μεινουν στην αυλη).

Εγω πηγαινω στις 5 μιση και ειναι με την ομαδα της φυλαξης..

Δεν το εχουμε συζητηση με κανεναν γιατι δεν ξερουμε κανεναν. Οι ωρες αφιξης και αναχωρησεις ειναι ελαστικες και δεν συνανταμε καποιον τοσο συχνα ωστε να γνωριστουμε.

Απο την αλλη εγω το εθεσα σαν θεμα γιατι εστειλα την κουνιαδα μου να τον παρει. Αν καποιος γονιος πηγαινει παντα αυτος μπορει να μην εχει παρατηρησει αυτη την "κοιλια

 

Το κακό μία φορά γίνεται!!!!!

 

Αν γίνει τότε θα τρέχουν όλοι μαζί για να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα........

Link to comment
Share on other sites

Το κακό μία φορά γίνεται!!!!!

 

Αν γίνει τότε θα τρέχουν όλοι μαζί για να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα........

 

Emmaki το σχολεοιο ειναι ασφαλισμενο (οπως τα αυτοκινητα). Εγω που πηγα και το ειπα στον διεθυντη δεν εγινε τιποτα..

Το θεμα δεν ειναι να βαλουν πχ δυο στην πορτα αλλα να αλλαξει η ολη οργανωση? Να ειναι τα παιδια στις ταξεις? παλι θα εχουμε γονεις να πηγαινουν γυρω γυρω... Να μην σχολανε ολα μαζι? Θα εχουμε γονεις να περιμενουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emmaki το σχολεοιο ειναι ασφαλισμενο (οπως τα αυτοκινητα). Εγω που πηγα και το ειπα στον διεθυντη δεν εγινε τιποτα..

Το θεμα δεν ειναι να βαλουν πχ δυο στην πορτα αλλα να αλλαξει η ολη οργανωση? Να ειναι τα παιδια στις ταξεις? παλι θα εχουμε γονεις να πηγαινουν γυρω γυρω... Να μην σχολανε ολα μαζι? Θα εχουμε γονεις να περιμενουν..

 

Τα ""ασυμμάζευτα" δεν είναι μόνο η όποια χρηματική αποζημίωση.....

 

"Ασυμμάζευτα" είναι ακόμα και το πώς θα αισθάνεται αυτός ο δάσκλαος που θα έχει "χάσει" ένα παιδί..... Προσωπικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ξαναμπώ στην τάξη...

Επίσης, "ασυμμάζευτα" θα είναι και η οργή όλων των υπολοίπων γονέων (και ναι! και στο Βέλγιο οργίζονται οι γονείς)

"Ασυμμάζευτα" είναι πολλά και αν κάτι συμβεί θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν......

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και στο ελληνικο που εγινε δεν ιδρωσε κανενας - εκτος ισως απο τους γονεις του παιδιου που εφυγε

 

Εμένα πάντως όταν μου έφερε μαμά ένα παιδί (όχι το δικό της) που το βρήκε στην πλατεία του χωριού να περιφέρεται, ίδρωσα και παραίδρωσα, και ας μην είχα εγώ την ευθύνη γι' αυτό που έγινε (το άφησε ο γονιός στην είσοδο της αυλής και όχι της τάξης, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να γνωρίζω ότι το παιδί ήρθε ή όχι στο σχολείο).

 

Είναι άραγε πιο ανεπτυγμένο το αίσθημα ευθύνης εδώ;

Είναι άραγε θέμα ιδιοσυγκρασίας;

Είναι άραγε κάποιο άλλο θέμα;

 

Ρητορικά ερωτήματα θέτω.....

 

(πάντως και στην Αγγλία που γνωρίζω, δείχνεις ταυτότητα αν είσαι άλλος από το γονιό για να πάρεις ένα παιδί και σε κάποια σχολεία που πήγα δείχνεις ταυτότητα για να δεις απλά και μόνο κάποιο παιδί)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...