Recommended Posts

Από τη μια η λογική λέει ότι δυο βράδυα θα λείψει, όχι δυο μήνες. Με τις δασκάλες του θα είναι, τι στο καλό. Από την άλλη σε δέκα χρόνια θα σκέφτεται κοριτσάκια και θα ψάχνει πώς θα την κάνει από το σπίτι! Και πέρα από τον χαζοεγωισμό, το παραμικρό να συμβεί θα τυραννιέσαι... Ούτε κι εγώ νομίζω θα τον άφηνα.

it's never too late to start all over again

Διαφημίσεις

Η εγω υπερπροστατευτικη που δεν θα τον αφησω να παει τριημερη εκδρομη με δυο διανυκτερευσεις μακρια απο το σπιτι??

no way!!!!! με τίποτα, με την καμία..... Μόνο αν πήγαινες κι εσύ μαζί.....

Κι εγώ της υπερπροστασίας....

Κι εγώ το ίδιο! Αλλά ποιά υπερπροστασία βρε κορίτσια μου? Αυτό λέγεται προστασία του νηπίου!

Μπορεί ένα 5χρονο να φροντίσει τον εαυτό του μέσα σε μια ομάδα παιδιών/ενηλίκων και να προστατευτεί από οποιονδήποτε κίνδυνο? Και στο κάτω κάτω της γραφής, ποιός είναι ο εκπαιδευτικός σκοπός του εγχειρήματος?

Το κάστρο όπως λέει και η κοπέλα μπορεί να το δουν τα παιδιά και με μονοήμερη. Φιοριτούρες άλλες δεν χρειάζονται.

Όχι mmdad, δεν θα τον άφηνα το γιο μου, σε καμία περίπτωση (πλην αυτής βέβαια που θα συνοδευόταν από μένα ή τον πατέρα του). Κάθε πράγμα στο καιρό του (και βήμα βήμα). Έχουν μπροστά τους χρόνια τα παιδιά μας για τέτοια, ουυυυυ!

Τώρα είναι και περιττό και παρακινδυνευμένο.

τσουκου και τσουκου . 5μιση ειναι πολυ μικρος (αποψη μου βεβαια ) εδω δεν πηγαιναμε εμεις σε τετοιες ηλικιες οπου ηταν και πιο αθωες εποχες τοτε οχι τωρα να παει το μωρο παιδι ...

QRyOp2.png

Βρε κορίτσια, 5 ετών δεν είναι πολύ μικρό για να μείνει 2 βράδια μακριά από το σπίτι του; Εγώ ούτε μονοήμερη θα τον άφηνα, μόνο του. Μπορεί το εκπαιδευτικό προσωπικό να είναι πολύ καλά οργανωμένο και έμπιστο, αλλά δεν μπορούν να είναι συνέχεια πλάι του και το κακό δεν θέλει πολύ να γίνει. Εδώ σχολείο το στέλνεις και ανησυχείς αν θα σου γυρίσει σώο, όχι να λείπει και 3 μέρες από το σπίτι.

Και εγώ δεν θα άφηνα ένα 5χρονο να διανυκτερεύσει μακριά πό τους γονείς.

Ούτε και θα συνόδευα μια τέτοια εκδρομή, αν δεν ερχόταν και οι γονείς μαζί! Θα δεχόμουν, δηλαδή, να είμαι οργανώτρια της εκδρομής και όχι συνοδός.

Τι θα γίνει αν 3 5χρονα αρχίσουν και ζητάνε τις μαμάδες τους; Πώς τα ηρεμείς; Πώς ΄"εμποδίζεις" και τα υπόλοιπα να αρχίσουν να κλαίνε;

Τόσα συμβαίνουν μέσα στο σχολείο, πόσα άραγε μπορούν αν συμβούν όταν υπάρχουν διανυχτερεύσεις;

ΟΚ! Μπορεί το μέρος να είναι super ουάου! Μπορεί να περνάνε τα παιδιά υπέροχα.....δεν παύουν ,όμως να είναι 5χρονα!!!

Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, σε άλλο ποστ είχες αναφέρει ότι οι δασκάλες δεν προσέχουν ότι το παιδί λείπει από το μάθημα.....Τις εμπιστεύεσαι;

Κι εγώ το ίδιο! Αλλά ποιά υπερπροστασία βρε κορίτσια μου? Αυτό λέγεται προστασία του νηπίου!

Μπορεί ένα 5χρονο να φροντίσει τον εαυτό του μέσα σε μια ομάδα παιδιών/ενηλίκων και να προστατευτεί από οποιονδήποτε κίνδυνο? Και στο κάτω κάτω της γραφής, ποιός είναι ο εκπαιδευτικός σκοπός του εγχειρήματος?

Το κάστρο όπως λέει και η κοπέλα μπορεί να το δουν τα παιδιά και με μονοήμερη. Φιοριτούρες άλλες δεν χρειάζονται.

Όχι mmdad, δεν θα τον άφηνα το γιο μου, σε καμία περίπτωση (πλην αυτής βέβαια που θα συνοδευόταν από μένα ή τον πατέρα του). Κάθε πράγμα στο καιρό του (και βήμα βήμα). Έχουν μπροστά τους χρόνια τα παιδιά μας για τέτοια, ουυυυυ!

Τώρα είναι και περιττό και παρακινδυνευμένο.

θα συμφωνησω!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Α! Και εκδρομές εκπαιδευτικές μπορουν τα 5χρονα να πάνε με τους γονείς τους. Δεν χρειάζεται να τα τρέχουν οι εκπαιδευτικοί.

Απορώ με το σχολείο....3 μέρες μακριά από τους γονείς σε άγνωστο περιβάλλον είναι πολυ΄μεγάλο διάστημα για 5χρονα.

Οχι, δε άφηνα σε καμια περίπτωση το παιδί μου...

Οσο για μια μαμά που σχολίασε οτι στο Βέλγιο ειναι ασφαλέστερα τα πράγματα και εδώ έχουμε γεμισει παιδεραστές κ ανώμαλους να της θυμίσω οτι ο Ντιτρού κ η φίλη του που έκαναν τα εγκλήματα με τα κοριτσάκια ήταν Βέλγοι και τα διέπραξαν όλα στο Βέλγιο. Μάλιστα η φίλη του πρόσφατα αποφυλακίστηκε....

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Διαφημίσεις

5 ετων ασυνοδευτο παιδι δε νομιζω οτι θα το αφηνα σε καμια περιπτωση, δεν το συζηταμε για διανυκτερευση... Καλα η κορη μου που ειναι 6 ετων κανει ιστορια αν δεν ειμαι εγω να κοιμηθουμε μαζι, σιγα μην παει μονη της! :lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Ανεξάρτητα πως νιώθουμε εμείς, στο Βέλγιο είναι έτσι η κουλτούρα τους. Είχε τύχει να βρεθώ κι εγώ σε ένα χώρο στις Βρυξέλλες που το διέθεταν τα Σαββατοκύριακα για να διανυκτερεύουν 5 χρονα παιδάκια. Ξαφνιάστηκα, αλλά όταν μου εξήγησαν τι ακριβώς κάνουν (γιατί δεν μιλάμε για απλή διανυκτέρευση αλλά οργανωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα) ζήλεψα. Είναι πολύ οργανωμένα τα πράγματα και τα παιδιά ξετρελαίνονται με την εμπειρία αυτή. Και για ένα περίεργο λόγο τα παιδιά ούτε γκρινιάζουν, ούτε κλαίνε, ούτε κάνουν σκανταλιές.

Συναδέλφους που έχω ρωτήσει σε Βέλγιο και Γερμανία (όχι Έλληνες) μου έχουν πει ότι τα παιδιά τους το ευχαριστιούνται και κάθε χρόνο το περιμένουν με πολύ χαρά. Μάλιστα η μία κοπέλα που δίστασε να το στείλει την πρώτη χρονιά, μετά όταν άκουγε τα άλλα παιδάκια να διηγούνται την εμπερία τους το μετάνιωσε και φέτος το έστειλε. Έκλαιγε όταν το είδε να φεύγει, αλλά το παιδί πέρασε υπέροχα.

Εγώ αν είχα τέτοιο δίλημμα, θα ζητούσα πληροφορίες για το πρόγραμμα, ποιοι-πόσοι θα επιβλέπουν τα παιδιά, κτλ. και δεν θα το απέρριπτα εκ των προτέρων. Και φυσικά θα ρωτούσα το ίδιο το παιδί πώς θα ένιωθε.

συγγνωμη, προς τι η μεγαλη εκπληξη; στην ελλαδα δεν υπαρχουν κατασκηνωσεις που πηγαινουν παιδακια 5 ετων για μια ή δυο εβδομαδες; Τουλαχιστον ειμαι σιγουρη οτι οι οδηγικες και προσκοπικες μαδες τα παιρνουν τα μικρα, και νομιζω οτι και οι καλοκαιρινες κατασκηνωσεις, ιδιωτικες και μη, δεχονται μικρα παιδια. Δεν ειναι κατι ανηκουστο και ξενο στην ελληνικη κουλτουρα

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Από τις πιο γλυκες αναμνησεις μου ειναι η 1η μου προσκοπικη κατασκηνωση ...οταν ημουν ενα πολυ πολυ ντροπαλο 5χρονο λυκοπουλο...

Μιλαμε για 15 μερες χωρις γονεις (1 επισκεπτηριο το Σαββατοκυριακο επιτρεποταν) ..

Ηταν τοσες πολλες οι δραστηριοτητες μας..τοσο καλο το προγραμμα που μονο καλο μου εκανε

p7z6p3.pngsQqep3.png

Λοιπον πηγα στη συνελευση ενημερωθηκα και απο το ιντερνετ και δεχομαι οτι οι Βελγοι μπορει να μην ειναι τρελοι αλλα εγω δεν θα τον αφησω να παει.

(Ειδε και μια φωτογραφια με ενα καθρευτη και μου ειπε οτι δεν θελει να παει).

Θα ειναι 13 ενηλικες για 80 παιδια (αν πανε ολα). Θα εχει αντρες και γυναικες ετσι ωστε οι αντρες να ασχολουνται με τα αγορακια (θα επρεπε να με χαλαρωσει αυτο) και οι γυναικες με τα κοριτσακια. Θα εχει ξεχωριστα δωματια για αγορια και για κοριτσια (το τονισαν ιδιετερα αλλα φανταζομαι οτι για τους γονεις των κοριτσιων θα μετραει).

Μου ειπαν οτι αν κλαιει και θελει να φυγει θα με παρουν τηλεφωνο να παω να τον παρω.

Επικοινωνια θα εχουμε με την δασκαλα αλλα οχι με το παιδι. Θα βαζουν ομως φωτογραφιες καθημερινα...

Α! και οτι ατυχηματα γινονται και στο σχολειο (και αυτο για να χαλαρωσω το ειπε).

Εγω δεν εχω παει κατασκηνωση και ισως αυτο να ειναι ενας ακομη λογος που ειμαι αρνητικη. Θυμαμαι ομως τον θειο μου να πηγαινει ξημερωματα να παρει την ξαδελφη μου οταν η κατασκηνωση κινδινευε απο φωτια...

wQjhp2.png f6fAp2.png

Διαφημίσεις

Κοίτα, η αναλογία συνοδών παιδιών δεν είναι και πολύ καλή.... Ένας ενηλικας για 6 παιδιά νομίζω είναι πολύ...δεν μπορείς να προσέξεις 6 παιδιά!!!!! Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ και γι' αυτό το λόγο όταν κάνω επισκέψεις με το νηπιαγωγείο παίρνω γονείς ως βοηθούς!

Ακόμα και να σου δίνουν τη δυνατότητα να πας να το πάρεις αν σε ζητάει, είπες ότι δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει αυτοκίνητο....... Άλλος ανασταλτικός παράγοντας..... Ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε

Κατασκήνωση έχω πάει και εγώ (από τα 7μιση ώς τα 14μισο ως κατασκηνώτρια, από τα 15μισο ως τα 17μισο σαν βοηθός ομαδάρχισσα και μετά από τα 18μισο ως τα 22 ως ομαδάρχισσα). Πέρασα τέλεια όλες τις χρονιές. Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι για πιο μικρά παιδιά.... άποψη μου πάντα.....

Κοίτα, η αναλογία συνοδών παιδιών δεν είναι και πολύ καλή.... Ένας ενηλικας για 6 παιδιά νομίζω είναι πολύ...δεν μπορείς να προσέξεις 6 παιδιά!!!!! Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ και γι' αυτό το λόγο όταν κάνω επισκέψεις με το νηπιαγωγείο παίρνω γονείς ως βοηθούς!

Ακόμα και να σου δίνουν τη δυνατότητα να πας να το πάρεις αν σε ζητάει, είπες ότι δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει αυτοκίνητο....... Άλλος ανασταλτικός παράγοντας..... Ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε

Κατασκήνωση έχω πάει και εγώ (από τα 7μιση ώς τα 14μισο ως κατασκηνώτρια, από τα 15μισο ως τα 17μισο σαν βοηθός ομαδάρχισσα και μετά από τα 18μισο ως τα 22 ως ομαδάρχισσα). Πέρασα τέλεια όλες τις χρονιές. Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι για πιο μικρά παιδιά.... άποψη μου πάντα.....

Εχω αποφασισει οτι δεν θα παει...

Παντως οταν βγαινουν εξω εκδρομες η αναλογια ειναι ακομη χειροτερη. Γι αυτο ανησυχω πολυ και για τον μικρο που σε δυο φωτογραφιες ειναι και ειναι 10 μετρα απο την ταξη του γιατι ψαχνει τον αδελφο του.

wQjhp2.png f6fAp2.png

Μιλάμε για το ίδιο σχολείο που πέρσι τον έβαλε τιμωρία και ουσιαστικά δεν γνώριζαν που βρισκόταν; (τότε που έχασε το μάθημα της μαγειρικής και η δασκάλα δεν τον έψαξε; )

Καλά κάνεις και δεν το στέλνεις. Επίσης εγώ ούτε λυκόπουλο θα τον έστελνα ούτε σε άλλη κατασκήνωση στα 5 από τα 7, 8 και μετά θα το συζητούσα αν ο ίδιος το ήθελε πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Μιλάμε για το ίδιο σχολείο που πέρσι τον έβαλε τιμωρία και ουσιαστικά δεν γνώριζαν που βρισκόταν; (τότε που έχασε το μάθημα της μαγειρικής και η δασκάλα δεν τον έψαξε; )

Καλά κάνεις και δεν το στέλνεις. Επίσης εγώ ούτε λυκόπουλο θα τον έστελνα ούτε σε άλλη κατασκήνωση στα 5 από τα 7, 8 και μετά θα το συζητούσα αν ο ίδιος το ήθελε πολύ.

Ναι για το ιδιο. Και φετος προλαβε και επεσε, εκλαιγε και δεν τον πειραν ειδηση. Τον ειδαν μετα που εκανε μια αταξια και τον εβαλαν τιμωρια

(τουλαχιστον ειδαν τον μικρο που παλι εσπασε τα μουτρα του και μαλιστα απο την πλευρα που ειχε το ραγισμα)

wQjhp2.png f6fAp2.png

περα απο το θεμα της εκδρομης, νομιζω οτι υπαρχουν πολλα θεματα με το συγκεκριμενο σχολειο που πρεπει να προσπαθησεις να λυσεις, τα παιδια προφανως δεν ειναι ασφαλη (βασει οσων εχεις περιγραψει παντα).

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Λοιπον πηγα στη συνελευση ενημερωθηκα και απο το ιντερνετ και δεχομαι οτι οι Βελγοι μπορει να μην ειναι τρελοι αλλα εγω δεν θα τον αφησω να παει.

(Ειδε και μια φωτογραφια με ενα καθρευτη και μου ειπε οτι δεν θελει να παει).

Θα ειναι 13 ενηλικες για 80 παιδια (αν πανε ολα). Θα εχει αντρες και γυναικες ετσι ωστε οι αντρες να ασχολουνται με τα αγορακια (θα επρεπε να με χαλαρωσει αυτο) και οι γυναικες με τα κοριτσακια. Θα εχει ξεχωριστα δωματια για αγορια και για κοριτσια (το τονισαν ιδιετερα αλλα φανταζομαι οτι για τους γονεις των κοριτσιων θα μετραει).

Μου ειπαν οτι αν κλαιει και θελει να φυγει θα με παρουν τηλεφωνο να παω να τον παρω.

Επικοινωνια θα εχουμε με την δασκαλα αλλα οχι με το παιδι. Θα βαζουν ομως φωτογραφιες καθημερινα...

Α! και οτι ατυχηματα γινονται και στο σχολειο (και αυτο για να χαλαρωσω το ειπε).

Εγω δεν εχω παει κατασκηνωση και ισως αυτο να ειναι ενας ακομη λογος που ειμαι αρνητικη. Θυμαμαι ομως τον θειο μου να πηγαινει ξημερωματα να παρει την ξαδελφη μου οταν η κατασκηνωση κινδινευε απο φωτια...

Εμένα αυτή η φράση μου έκανε κλικ. Δεν διανοούμαι να μην έχω επικοινωνία με το παιδί για 3 μέρες και να μην έχει αυτό μαζί μου.

Κάνεις πάντα αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αλλά πρόσεχε μήπως η υπερπροστατευτικότητα σου γίνει βάρος στα παιδιά σου με το πέρασμα των χρόνων..Προσωπικά έχω πάει κατασκήνωση επί 12 χρόνια από τα 5 μου, διανυκτέρευα 20 μέρες μόνη μου κι επιβίωσα μια χαρά!Εχω πάει κατασκήνωση στο εξωτερικό στα 10 μου και εχω αντιμετωπίσει και πυρκαγιές και πνιγμούς και τραυματισμούς και σαλμονέλες, όλα!Μαθήματα ζωής είναι κι ευχαριστώ τους γονείς μου που δεν μου τα στέρησαν! Και δεν θα τα στερησω κι εγώ στο παιδί μου, παρόλο που ξέρω τους κινδύνους από πρώτο χέρι! Απλά ανάλυσέ το λίγο παραπάνω...

Ανεξάρτητα πως νιώθουμε εμείς, στο Βέλγιο είναι έτσι η κουλτούρα τους. Είχε τύχει να βρεθώ κι εγώ σε ένα χώρο στις Βρυξέλλες που το διέθεταν τα Σαββατοκύριακα για να διανυκτερεύουν 5 χρονα παιδάκια. Ξαφνιάστηκα, αλλά όταν μου εξήγησαν τι ακριβώς κάνουν (γιατί δεν μιλάμε για απλή διανυκτέρευση αλλά οργανωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα) ζήλεψα. Είναι πολύ οργανωμένα τα πράγματα και τα παιδιά ξετρελαίνονται με την εμπειρία αυτή. Και για ένα περίεργο λόγο τα παιδιά ούτε γκρινιάζουν, ούτε κλαίνε, ούτε κάνουν σκανταλιές.

Συναδέλφους που έχω ρωτήσει σε Βέλγιο και Γερμανία (όχι Έλληνες) μου έχουν πει ότι τα παιδιά τους το ευχαριστιούνται και κάθε χρόνο το περιμένουν με πολύ χαρά. Μάλιστα η μία κοπέλα που δίστασε να το στείλει την πρώτη χρονιά, μετά όταν άκουγε τα άλλα παιδάκια να διηγούνται την εμπερία τους το μετάνιωσε και φέτος το έστειλε. Έκλαιγε όταν το είδε να φεύγει, αλλά το παιδί πέρασε υπέροχα.

Εγώ αν είχα τέτοιο δίλημμα, θα ζητούσα πληροφορίες για το πρόγραμμα, ποιοι-πόσοι θα επιβλέπουν τα παιδιά, κτλ. και δεν θα το απέρριπτα εκ των προτέρων. Και φυσικά θα ρωτούσα το ίδιο το παιδί πώς θα ένιωθε.

Το αυτό... Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο σχολείο, πόσο τηρούν κανόνες ασφαλείας, γιατί είναι τέτοιο το ποσοστό δασκάλων/παιδιών, αν και αυτό τώρα το πληροφορήθηκες.

Εγώ θέλω να πω, πιο πολύ με ευκαιρία του διλήμματος που είχες, ότι αυτό το σύνδρομο που επικρατεί στις ελληνικές οικογένειες.. θες από φοβία, από ανασφάλεια, από συνήθεια, από κουλτούρα;.. δεν βοηθάει τα παιδιά μας να απαγκιστρωθούν. Και το λέω, γιατί κάπου διάβασα ότι το 5χρονο δεν έχει κοιμηθεί ποτέ εκτός σπιτιού, ούτε σε συγγενή. Και συμβαίνει συχνά αυτό..

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να βρίσκουμε λόγους να ανοίγουμε τους ορίζοντες του παιδιού και να το βοηθάμε να αυτονομηθεί. Και ναι, ας ζοριστούμε και λίγο συναισθηματικά. Με την προϋπόθεση ότι κάνουμε κάτι στα μέτρα μας. Το συγκεκριμένο ίσως να είναι "too much" για μας.

Όσο για την επικοινωνία που είναι μόνο με τη δασκάλα, το βρίσκω πολύ λογικό. Όταν το παιδί καλοπερνάει και ακούσει τη μαμά του από το τηλέφωνο 70χλμ μακριά, απλά θα σταματήσει να περνάει καλά και θα πάμε στην κασέτα του "θέλω τη μαμά μου".

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα