Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ & ΝΟΝΑΣ


ssidi

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Για να επαναφέρω τη συζήτηση στα δώρα, πείτε με πεζή, αλλα εγω με τα κοσμήματα οπως αυτο που αναφέρθηκε με χαραγμένο το ονομα, ή γενικα με τα μεγαλης αξιας συμβολικα δωρα, ειμαι τελειως αντίθετη. Σε τοσο δυσκολες εποχες για ολους, πιστευω οτι αν ειναι να διαθέσεις ενα μεγαλο ποσο, καλυτερα να ειναι για κατι πραγματικα χρησιμο. Μου φαινεται καπως απερίσκεπτο να κανείς σε κάποιον κάτι ακριβό όπως ένα κόσμημα, ενω μπορει να του λειπει κατι χρησιμο απο το σπίτι του. μου φαινεται σαν πολυ παλια νοοτροπια που ο κοσμος μάζευε ενα κομπόδεμα σε φλουριά, λίρες κ τετοια. Μου θυμιζει κ καποιους συγγενεις μας μεγαλης ηλικιας που εφεραν στη γέννηση του παιδιου λιρες, κωνσταντινατα κ χρυσά φυλαχτά, για τα οποια σιγουρα πιέστηκαν να εξοικονομήσουν, κ ειναι πραγματα που θα μεινουν για παντα αχρησιμοποίητα κ πολύ με στεναχωρεί αυτό, να δείξει ο αλλος τοση αγαπη κ το δωρο να μεινει σε ενα κουτι κρυμμένο.

Κι εγώ διαφωνώ με τα πιο πολύ διακοσμητικά παρά πρακτικά δώρα. Αντε κόσμημα σε μια γυναίκα που τα φοράει γενικά και θα το χαρεί ή ένα ρολόι σε κανέναν δεν πάει χαμένο, ΟΚ, αλλά ασημένια κηροπήγια και μανικετόκουμπα; Μου έκανε εντύπωση που υπάρχουν νέα ζευγάρια που θα το σκεφτόντουσαν καν! 

 

Όμως, η λίρα/κωνσταντινάτο δεν πάει χαμένη, έχει την αξία της σαν χρυσάφι. Ας υπάρχει στην άκρη. Εξάλλου, έχει και τον συμβολισμό της σαν κίνηση. Πήρα κι εγώ στη βαφτιστήρα μου όταν γεννήθηκε κι οι γονείς της είχαν δακρύσει από τη συγκίνηση! Δεν πιστεύω ότι θα ειχαν ευχαριστηθεί περισσότερο με κάτι άλλο. 

 

Για τα χρυσά φυλαχτά συμφωνώ, τζάμπα λεφτά. Ούτε φοριούνται, ούτε αξία μεταπώλησης έχουν. Δεν είμαι της φιλοσοφίας ότι τα δώρα πουλιούνται, αλλά λέμε τώρα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lisbet είπε:

Κι εγώ διαφωνώ με τα πιο πολύ διακοσμητικά παρά πρακτικά δώρα. Αντε κόσμημα σε μια γυναίκα που τα φοράει γενικά και θα το χαρεί ή ένα ρολόι σε κανέναν δεν πάει χαμένο, ΟΚ, αλλά ασημένια κηροπήγια και μανικετόκουμπα; Μου έκανε εντύπωση που υπάρχουν νέα ζευγάρια που θα το σκεφτόντουσαν καν! 

 

Όμως, η λίρα/κωνσταντινάτο δεν πάει χαμένη, έχει την αξία της σαν χρυσάφι. Ας υπάρχει στην άκρη. Εξάλλου, έχει και τον συμβολισμό της σαν κίνηση. Πήρα κι εγώ στη βαφτιστήρα μου όταν γεννήθηκε κι οι γονείς της είχαν δακρύσει από τη συγκίνηση! Δεν πιστεύω ότι θα ειχαν ευχαριστηθεί περισσότερο με κάτι άλλο. 

 

Για τα χρυσά φυλαχτά συμφωνώ, τζάμπα λεφτά. Ούτε φοριούνται, ούτε αξία μεταπώλησης έχουν. Δεν είμαι της φιλοσοφίας ότι τα δώρα πουλιούνται, αλλά λέμε τώρα. 

 

Να σου πω την

αληθεια ένα πολύ ακριβό ρολοι ένα κόσμημα στην ίδια κατηγορία με τα μανικετόκουμπα το έχω. χρησιμοποιείται αλλα θσως οχι συχνα γιατι μπορει πχ η διυλεια του να μην σηκωνει καλο ντυσιμο αρα θα το φοραει σπανια, μπορει να εχει ενα αναλογα καλο δωρο απο αρραβωνα κ να μην το χρειαζεται κλπ. εγω πχ εχω πολλα καλα κοσμήματα. δεν εχω πού να τα βαλω! τα εναλλάσσω αλλ πανω απο 2 φορες το καθενα δεν εχουν φορεθει κ ειμαι παντα overdressed οταν τα βαζω. Γι αυτο δεν θα τα επαιρνα δωρο. ειδη σπιτιου δεν τα θεωρω τοσο περιττά. 

 

Να σου πω την αληθεια κ τη λίρα υπερβολη τη θεωρω. δεν θα παει κανεις να την πουλήσει υποθετω οποτε μενει μονο ως οικογενειακο κειμήλιο. Σε ανίψι ή βαφτιστηρι ειλικρινα το ιδιο ποσο θα το εδινα στο χερι για να παρει η οικογενεια ο,τι χρειαζεται πχ ενα καλο κάθισμα αυτοκινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά τα μανικετόκουμπα και τα κοσμήματα τα παίρνεις σε κάποιον που ξέρεις ότι θα τα φορέσει. Και τα κρύσταλλα σε κάποιον που ξέρεις ότι θα τα βάλει στο σαλόνι του. Προφανώς σε ένα loft σπίτι δεν θα πας κρύσταλλα, ούτε στον κουμπάρο που φοράει μόνο φόρμες και αθλητικά, μανικετόκουμπα! Εμένα ο άντρας μου στη δουλειά του πχ φοράει κάθε μέρα κοστούμι. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν το λες και άχρηστο δώρο το μανικετόκουμπο! Εγώ ας πούμε ξέρω ότι η κουμπάρα μου τα διακοσμητικά θα τα έβαζε στο σπίτι, γι' αυτό και το συζητάω, αν υπέθετα ότι δεν θα το βάλει προφανώς και θα έπαιρνα κάτι άλλο. Και όπως φάνηκε όταν τη ρώτησα, μάλλον δεν θα περίμενε ποτέ συσκευή, οπότε μέσα έπεσα! Κι εμένα πάντως οι συσκευές δεν μου ταιριάζουν στο μυαλό μου σαν δώρο κουμπαριάς. Μ' αρέσουν μια χαρά για δώρο γάμου και εννοείται πως είναι χρήσιμο, αλλά η κουμπαριά μου φαίνεται πως θέλει κάτι πιο ξεχωριστό/μοναδικό/συμβολικό. Μπορεί απλά να έχω στο μυαλό μου κάποιο στερεότυπο. Προφανώς βέβαια αν γινόμουν κουμπάρα και μου έκαναν δώρο συσκευή δεν θα απογοητευόμουν (όπως και για κάθε δώρο άλλωστε), γιατί ο άλλος διέθεσε την αγάπη του, το χρόνο και τα χρήματά του για κάτι που θεώρησε εκείνος πως είναι ό,τι καλύτερο. Απλά δεν θα το περίμενα αν δεν διάβαζα εδώ ότι γίνονται και τέτοια δώρα. Ούτε για κοσμήματα βασικά ήξερα, τα ήξερα για αρραβώνες. Για κουμπαριά μόνο διακοσμητικά ή σερβίτσια νόμιζα!

Στη γενικότερη συζήτηση τώρα, εμένα η λίρα μου φαίνεται το πιο αχρησιμοποίητο από όλα. Στην ουσία είναι απλά χρήμα, οπότε ας το έδιναν ως χρήμα απ' ευθείας και όχι με τη μορφή λίρας, για να μπορεί και να χρησιμοποιηθεί, γιατί τη λίρα υποθέτω δεν την εξαργυρώνεις εκτός κι αν γενικά εξαργυρώνεις κοσμήματα από ανάγκη. Αλλά κάτι συμβολίζει μάλλον γι' αυτούς και το θεωρούν σημαντικό. Τα φυλαχτά κλπ πιο χρήσιμα μου φαίνονται από τη λίρα επειδή εκείνα τουλάχιστον έχουν τη δυνατότητα να φορεθούν στο μωρό αν θέλεις. Ή ένα διακοσμητικό έχει ένα ρόλο, διακοσμεί, όπως και το κόσμημα, φοριέται, δεν είναι απλά συμβολικά σαν τη λίρα. Απλά είναι θέμα γούστου αν σου φαίνεται ωραίο το συγκεκριμένο διακοσμητικό ή κόσμημα ή όχι για να το χρησιμοποιήσεις. Έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί όμως. Στο κάτω κάτω και συσκευή να είναι πάλι μπορεί να μην θες τη συγκεκριμένη! Υπάρχει βέβαια ίσως η συνήθεια στις συσκευές να παίρνεις συγκεκριμένο κατόπιν συνεννόησης. Φαντάζομαι να συνηθιζόταν να παίρνουμε π.χ. το τάδε συγκεκριμένο ασημικό κατόπιν συνεννόησης, χαχα!

 

Παρεμπιπτόντως τα κηροπήγια δεν τα είπα σαν ιδέα, τα είχαν κάνει στον άντρα μου όταν βάφτισε προ δεκαπενταετίας, όχι σήμερα. Αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και μοντέρνα κηροπήγια, εξάλλου τα ογκώδη κεριά ας πούμε είναι μοντέρνο διακοσμητικό, παλιά είχαν τα ψηλόλιγνα που έμπαιναν σε εκείνα τα μικρά κηροπήγια που λέω.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να κάνω την εξής ερώτηση... Πόσα λεφτά πιστεύετε είναι καλά για να διαθέσεις για δώρο στους νονους? Να μην φαίνεται εξευτελιστικο αλλά ούτε να χαλάσουμε μια περιουσία για να πάρουμε. Πχ έχω γνωστό που έδωσε πάνω από χίλια ευρώ για ρολόι rolex ή για κινητό i phone που έκανε 700 ευρώ. Τα θεωρώ μεγάλα ποσά αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Επαναφέρω το θέμα για να κάνω την εξής ερώτηση... Πόσα λεφτά πιστεύετε είναι καλά για να διαθέσεις για δώρο στους νονους? Να μην φαίνεται εξευτελιστικο αλλά ούτε να χαλάσουμε μια περιουσία για να πάρουμε. Πχ έχω γνωστό που έδωσε πάνω από χίλια ευρώ για ρολόι rolex ή για κινητό i phone που έκανε 700 ευρώ. Τα θεωρώ μεγάλα ποσά αυτά..

Εμείς του τα δώσαμε σε φακελάκι 400 ευρώ όταν μας βάφτισε το παιδί .. όταν μας πάντρεψε του κάναμε δώρο ρολόι αξίας 500 ευρώ. Θεωρήσαμε οκ το φακελάκι γιατί είναι κι συγγενείς του άντρα μου και έχουμε άλλη επαφή. Αλλά αυτό ήταν το ποσό που μπορέσαμε να διαθέσουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις αν θυμάμαι καλά είχαμε ως στόχο κάτι ανάμεσα σε 200-300. Και στο γάμο το ίδιο. Ίσως λίγο παραπάνω στη βάφτιση με τη λογική ότι εκεί πληρώνει και περισσότερο απ'οσο στο γάμο.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Εγω κοριτσια τους ρώτησα τι δωρο θελουν.Και μου ζητησαν ηλεκτρικη σκουπα.Ειμαι της αποψης η λεφτα η κατι πρακτικο που να χρειαζονται.

Ε ναι εννοείται κ εγώ πάντα ρωτάω, είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά κ να μην είναι χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας! 
Βαπτιζουμε την κορη μας τελη Οκτωβριου και θελω να βρω ενα δωρο για τις νονες της. Ζουμε στην Αγγλια και λογω πανδημιας ηταν δυσκολο στο να καταληξουμε στη νονα. 
Τελικα θα κανουμε ορθοδοξη βαπτιση με τη μια νονα καθολικη (βοηθος μονο κατα το μυστηριο), η οποια ειναι φιλη μου χρονια. Η αλλη νονα, η ορθοδοξη, ειναι Ελληνιδα και την γνωρισα προσφατα. Ηθελα λοιπον το παιδι να εχει σα νονα και μια φιλη που γνωριζω χρονια, η οποια τυχαινει να ειναι ατεκνη και μια που θ’αναπτυξουμε σχεση στην πορεια. 
Διαβαζω λοιπον, πως καποιοι εχουν λαβει ως νονοι ή αλλοι εχουν δορισει σε νονους πανακριβα δωρα! 500-1800€!! Εγω επειδη ειχα αρκετα απο τα πραγματα (λαδοπανα, πετσετες, λαδι κτλ) και ντεκορ που θα φτιαξω εγω, εμειναν λιγα πραγματα για τις νονες. Δηλαδη, η μια θα παρει τα ρουχαλακια τα βαπτιστικα (140€), τον σταυρο (της ειπα να μη δωσει κανα 500αρι) κι η αλλη νονα ν’αναλαβει τον μπουφε με τα γλυκα (250€). 
Εγω επισης θα φτιαξω το ντεκορ, μπομπονιερες, μαρτυρικα, λιγα λουλουδια, λαμπαδα, πανωφορι για την μικρη και τα ρουχα που θα παει στην εκκλησια. Εκλεισα και φωτογραφο και σκοπευω να κλεισω βιντεογραφο, αλλα και μαγαζι για δεξιωση. 
Σκεφτηκα να παραγγειλω ενα δερματινο βραχιολι που το κανεις personalised γραφοντας ‘νονα’ και ημερομηνια και κατι αλλα απο πισω. Αυτα κοστιζουν £60 το ενα. Διαβαζοντας ομως αυτα τα σχολια, σκεφτομαι μηπως ειναι τσιγκουνια να μην παρω κατι αλλο. Επειδη ζω χρονια στο εξωτερικο, δεν εχω ιδεα για τα εθιμα της βαπτισης. Εσεις τί θα προτεινατε σε σχεση με αυτα που ανεφερα; Ειναι το δωρο αναλογο με αυτα που ξοδευουν εκεινοι; Δηλαδη, αν εγω παρω δωρο 1800€, σημαινει πως αναλογα ξοδεψαν κι εκεινοι τοσα για την βαπτιση; Πώς παει το εθιμο; Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 2:31 ΠΜ, Marianninagr είπε:

Καλησπερα σας! 
Βαπτιζουμε την κορη μας τελη Οκτωβριου και θελω να βρω ενα δωρο για τις νονες της. Ζουμε στην Αγγλια και λογω πανδημιας ηταν δυσκολο στο να καταληξουμε στη νονα. 
Τελικα θα κανουμε ορθοδοξη βαπτιση με τη μια νονα καθολικη (βοηθος μονο κατα το μυστηριο), η οποια ειναι φιλη μου χρονια. Η αλλη νονα, η ορθοδοξη, ειναι Ελληνιδα και την γνωρισα προσφατα. Ηθελα λοιπον το παιδι να εχει σα νονα και μια φιλη που γνωριζω χρονια, η οποια τυχαινει να ειναι ατεκνη και μια που θ’αναπτυξουμε σχεση στην πορεια. 
Διαβαζω λοιπον, πως καποιοι εχουν λαβει ως νονοι ή αλλοι εχουν δορισει σε νονους πανακριβα δωρα! 500-1800€!! Εγω επειδη ειχα αρκετα απο τα πραγματα (λαδοπανα, πετσετες, λαδι κτλ) και ντεκορ που θα φτιαξω εγω, εμειναν λιγα πραγματα για τις νονες. Δηλαδη, η μια θα παρει τα ρουχαλακια τα βαπτιστικα (140€), τον σταυρο (της ειπα να μη δωσει κανα 500αρι) κι η αλλη νονα ν’αναλαβει τον μπουφε με τα γλυκα (250€). 
Εγω επισης θα φτιαξω το ντεκορ, μπομπονιερες, μαρτυρικα, λιγα λουλουδια, λαμπαδα, πανωφορι για την μικρη και τα ρουχα που θα παει στην εκκλησια. Εκλεισα και φωτογραφο και σκοπευω να κλεισω βιντεογραφο, αλλα και μαγαζι για δεξιωση. 
Σκεφτηκα να παραγγειλω ενα δερματινο βραχιολι που το κανεις personalised γραφοντας ‘νονα’ και ημερομηνια και κατι αλλα απο πισω. Αυτα κοστιζουν £60 το ενα. Διαβαζοντας ομως αυτα τα σχολια, σκεφτομαι μηπως ειναι τσιγκουνια να μην παρω κατι αλλο. Επειδη ζω χρονια στο εξωτερικο, δεν εχω ιδεα για τα εθιμα της βαπτισης. Εσεις τί θα προτεινατε σε σχεση με αυτα που ανεφερα; Ειναι το δωρο αναλογο με αυτα που ξοδευουν εκεινοι; Δηλαδη, αν εγω παρω δωρο 1800€, σημαινει πως αναλογα ξοδεψαν κι εκεινοι τοσα για την βαπτιση; Πώς παει το εθιμο; Ευχαριστω πολυ!

Εγώ αυτό που έκανα κ στις 2 νονες των παιδιών μου είναι να τις ρωτήσω τι θα ήθελαν ώστε να μην πάει χαμένο. Από λεφτά ότι νιώθεις εσύ δίνεις. Τα 1800 που λες μου φαίνεται εξωφρενικό ποσό. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα ένα δώρο που θα κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ την μία. Με το καλό η βάπτιση!

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 2:31 ΠΜ, Marianninagr είπε:

Καλησπερα σας! 
Βαπτιζουμε την κορη μας τελη Οκτωβριου και θελω να βρω ενα δωρο για τις νονες της. Ζουμε στην Αγγλια και λογω πανδημιας ηταν δυσκολο στο να καταληξουμε στη νονα. 
Τελικα θα κανουμε ορθοδοξη βαπτιση με τη μια νονα καθολικη (βοηθος μονο κατα το μυστηριο), η οποια ειναι φιλη μου χρονια. Η αλλη νονα, η ορθοδοξη, ειναι Ελληνιδα και την γνωρισα προσφατα. Ηθελα λοιπον το παιδι να εχει σα νονα και μια φιλη που γνωριζω χρονια, η οποια τυχαινει να ειναι ατεκνη και μια που θ’αναπτυξουμε σχεση στην πορεια. 
Διαβαζω λοιπον, πως καποιοι εχουν λαβει ως νονοι ή αλλοι εχουν δορισει σε νονους πανακριβα δωρα! 500-1800€!! Εγω επειδη ειχα αρκετα απο τα πραγματα (λαδοπανα, πετσετες, λαδι κτλ) και ντεκορ που θα φτιαξω εγω, εμειναν λιγα πραγματα για τις νονες. Δηλαδη, η μια θα παρει τα ρουχαλακια τα βαπτιστικα (140€), τον σταυρο (της ειπα να μη δωσει κανα 500αρι) κι η αλλη νονα ν’αναλαβει τον μπουφε με τα γλυκα (250€). 
Εγω επισης θα φτιαξω το ντεκορ, μπομπονιερες, μαρτυρικα, λιγα λουλουδια, λαμπαδα, πανωφορι για την μικρη και τα ρουχα που θα παει στην εκκλησια. Εκλεισα και φωτογραφο και σκοπευω να κλεισω βιντεογραφο, αλλα και μαγαζι για δεξιωση. 
Σκεφτηκα να παραγγειλω ενα δερματινο βραχιολι που το κανεις personalised γραφοντας ‘νονα’ και ημερομηνια και κατι αλλα απο πισω. Αυτα κοστιζουν £60 το ενα. Διαβαζοντας ομως αυτα τα σχολια, σκεφτομαι μηπως ειναι τσιγκουνια να μην παρω κατι αλλο. Επειδη ζω χρονια στο εξωτερικο, δεν εχω ιδεα για τα εθιμα της βαπτισης. Εσεις τί θα προτεινατε σε σχεση με αυτα που ανεφερα; Ειναι το δωρο αναλογο με αυτα που ξοδευουν εκεινοι; Δηλαδη, αν εγω παρω δωρο 1800€, σημαινει πως αναλογα ξοδεψαν κι εκεινοι τοσα για την βαπτιση; Πώς παει το εθιμο; Ευχαριστω πολυ!

Εμείς δώσαμε 300 στη νονά μας. Και μένα εξωφρενικό μου φαίνεται 1800 . Επίσης ο καθένας δίνει ότι θέλει και διαθέτει δε πάει ανάλογα το ποσό που ξοδεύει ο άλλος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...