Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΩΡΟ ΝΟΝΟΥ & ΝΟΝΑΣ


ssidi

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Όχι δεν με απασχολεί εν προκειμένω, απλά το ανέφερα μιας που λέμε τι συνηθίζεται! Επειδή κι εμένα μου φάνηκε περίεργο σε παντρεμένο να δώσει κανείς ατομικό (γι'αυτό είχα συνδυάσει στο μυαλό μου ότι σε ζευγάρι κάνουμε κάτι για το σπίτι).Βασικά δεν το έχουμε διευκρινίσει ότι θα είναι και οι δύο αλλά έτσι έχω καταλάβει.Και στο γάμο και οι δύο ήταν.Αλλα ακόμα και ο ένας να ήταν νονος, αφού είναι ζευγάρι θα παίρναμε κάτι και για τους δυο, μάλλον όμως κάτι κοινό για το σπίτι, γιατι αν είναι μόνο ο ένας νονος τότε ίσως να μην ταιριάζει ατομικο και στον αλλο (λέω εγω, δεν ξέρω)

Μην αναλώνεσαι στο τι πρέπει, τι δεν πρέπει , τι συνηθίζεται, τι όχι κτλ κτλ. Αν πιάσουμε τώρα αυτό το θέμα μας βλέπω να γεμίζουμε σελίδες μεοτιδήποτε άσχετο και οι προτάσεις δώρων να πάνε περίπατο :). Στο θέμα μας λοιπόν. Εσύ έχεις σαν δεδομένο ότι θες να πάρεις δώρο και στους δύο. Επειδή τους ξέρεις καλύτερα ξεκίνα ρωτώντας τις ανάγκες τους. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ένα ακόμα διακοσμητικό αν για παράδειγμα χρειάζονται μια συσκευή κουζίνας. Εμείς πήραμε στο νονό τα φωτιστικά σαλονιού - τραπεζαρίας γιατί έτυχε να κάνει ανακαίνιση στο σπίτι του τότε. Τα διάλεξε και τα πληρώσαμε. Τα διακοσμητικά τύπου κηροπήγια και κρυστάλλινα (έστω και με χρωματάκια, μοντέρνα κτλ) εγώ τα θεωρώ πολύ ξεπερασμένα, μου θυμίζουν τα δώρα που έκανε η μάνα μου, μη σου πω η γιαγιά μου στους γάμους συγγενών. Αν μου έκανες όμως δώρο ταξιδάκι θα σε λάτρευα!  Από εκεί και πέρα εφόσον είναι παραδοσιακοί και θες να πας σε τέτοια κατηγορία, πάρε ρολόι  και κόσμημα που σίγουρα χαμένο δε θα πάει. Ξέρεις φαντάζομαι και τα γούστα τους και θα φορεθούν. Εγώ στην κουμπάρα που με πάντρεψε και είναι και κολλητή, κοσμήματα πήρα,ήξερα και το γούστο της και τα χάρηκε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 412
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Όχι δεν με απασχολεί εν προκειμένω, απλά το ανέφερα μιας που λέμε τι συνηθίζεται! Επειδή κι εμένα μου φάνηκε περίεργο σε παντρεμένο να δώσει κανείς ατομικό (γι'αυτό είχα συνδυάσει στο μυαλό μου ότι σε ζευγάρι κάνουμε κάτι για το σπίτι).Βασικά δεν το έχουμε διευκρινίσει ότι θα είναι και οι δύο αλλά έτσι έχω καταλάβει.Και στο γάμο και οι δύο ήταν.Αλλα ακόμα και ο ένας να ήταν νονος, αφού είναι ζευγάρι θα παίρναμε κάτι και για τους δυο, μάλλον όμως κάτι κοινό για το σπίτι, γιατι αν είναι μόνο ο ένας νονος τότε ίσως να μην ταιριάζει ατομικο και στον αλλο (λέω εγω, δεν ξέρω)

Μάλλον μεγαλύτερη σημασία έχει να κάνεις όπως νιώθεις και όχι να κάνεις κάτι γιατί πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σκεφτομουν κ μια δωροεπιταγή σε καποιο καταστημα ηλεκτρ. ειδών. Για να παρουν ο,τι θελουν ειτε κοινο ειτε χωρια. καπου με ποικιλια ομως ωστε να μπορουν να διαλέξουν ειτε οικιακή συσκευή ειτε κατι αλλο πχ ταμπλετ. 

 

Για τα κοσμήματα εγω ειμαι επιφυλακτική γιατι εχω πολλα κ πολυ καλα, που τελικα δεν εχω πού να τα φορεσω. καποια οταν μπηκα στη σχολη, το ενα μαλιστα ηταν ομαδικό κ ηταν σαν κολιέ αρραβώνων, αλλα οταν τελειωσα, αλλα οταν αρραβωνιάστηκα, πού να τα βαλω δεν ξερω. Ειδικα του λαιμού, γιατι σκουλαρικια φοριούνται πιο ευκολα κ με ενα πχ πιο απλο φορεμα για να δωσουν μια αλλη νότα. 

 

οαντως διαβάζοντας τη συζητηση νιώθουμε καπως γυφτοι γιατι εμεις στους κουμπάρους καναμε πολυ πιο απλα δωρα. στο γαμο μια εικονα οπως σας ειπα. Στη βαφτιση εφτιαξε κατι χειροποίητο ο αντρας μου (ασχολειται με καλλιτεχνικά). Δεν ηταν συμβολικά δωρα, ειχαν μια καποια αξια αλλα καμια σχεση με τα ψυγεια κ τα ταξιδια κ τα σχετικα που διαβαζω εδω. Γενικα σε γαμους κ γεννησεις κ βαφτισεις συγγενών δινουμε μεγαλα ποσα, δεν ηταν οικονομικο το θεμα, απλως το ειχαμε δει καπως διαφορετικα χωρις να ξερουμε μαλλον τι κινειται. Αν κ θυμαμαι οταν διαλέγαμε τα στέφανα μας ειχαν δειξει κ ασημένιες εικονες που εδιναν δωρα νονών κ κουμπάρων κ σε αυτα τα οικονομικα πλαιςια ειχαμε κινηθεί. Αλλα καμια σχεση με αυτα που διαβαζω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει "πρέπει", ήθελα απλώς ιδέες από πράγματα που συνηθίζονται ή που είναι δοκιμασμένα. Στους δικους μας πάντως νομίζω πιο πολύ θα τους άρεσε κάτι παραδοσιακό/συμβολικό πχ κοσμημα ή κάτι διακοσμητικό για το σπίτι κρίνοντας από το ότι μόλις γεννήθηκε το μωρό το χρυσωσαν με φλουρί κ από διάφορα άλλα παραδοσιακά που κάνουν.Ακομα και κλασικά κλασικά κρύσταλλα σκαλιστά πιστεύω θα τα έβαζαν (έχουν κάτι τέτοια, από τους γονείς τους υποθέτω).Δεν θα έπαιρνα βέβαια τέτοια.Το ταξίδι εμένα θα μου άρεσε, αλλά πιστεύω θα τους φαινόταν περίεργο επειδή είναι των εθίμων κ των συμβολικων.Συσκευη εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε για δώρο κουμπαριας, μου φαίνεται απλά δώρο γάμου, δηλαδή όχι πολύ "επισημο" και μοναδικο.Αλλα θα ρωτήσουμε αν χρειάζονται κατι.Το κόσμημα από την άλλη, αν και εμπίπτει στην κατηγορία "παραδοσιακό-συμβολικο-επισημο" το φοβάμαι για το λόγο που λέει η Εσπερος: έχω κι εγώ πολλά επίσημα κοσμήματα κ δεν έχω πού να τα φορέσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλά δεν υπάρχει "πρέπει", ήθελα απλώς ιδέες από πράγματα που συνηθίζονται ή που είναι δοκιμασμένα. Στους δικους μας πάντως νομίζω πιο πολύ θα τους άρεσε κάτι παραδοσιακό/συμβολικό πχ κοσμημα ή κάτι διακοσμητικό για το σπίτι κρίνοντας από το ότι μόλις γεννήθηκε το μωρό το χρυσωσαν με φλουρί κ από διάφορα άλλα παραδοσιακά που κάνουν.Ακομα και κλασικά κλασικά κρύσταλλα σκαλιστά πιστεύω θα τα έβαζαν (έχουν κάτι τέτοια, από τους γονείς τους υποθέτω).Δεν θα έπαιρνα βέβαια τέτοια.Το ταξίδι εμένα θα μου άρεσε, αλλά πιστεύω θα τους φαινόταν περίεργο επειδή είναι των εθίμων κ των συμβολικων.Συσκευη εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε για δώρο κουμπαριας, μου φαίνεται απλά δώρο γάμου, δηλαδή όχι πολύ "επισημο" και μοναδικο.Αλλα θα ρωτήσουμε αν χρειάζονται κατι.Το κόσμημα από την άλλη, αν και εμπίπτει στην κατηγορία "παραδοσιακό-συμβολικο-επισημο" το φοβάμαι για το λόγο που λέει η Εσπερος: έχω κι εγώ πολλά επίσημα κοσμήματα κ δεν έχω πού να τα φορέσω.

Δεν χρειάζεται να είναι επίσημο το κόσμημα. Μπορεί να είναι καλό αλλά απλό. Εμένα η κουμπάρα μου μου πήρε ένα πολύ διακριτικό μπριγιαν που δεν το έβγαλα από το λαιμό για χρόνια. Μου άρεσε πολύ. Ήταν ταυτόχρονα πολύ όμορφο, διακριτικό και ξεχωριστό δώρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.. εμας οι κουμπάροι μας όταν τους παντρεψαμε μας ρώτησαν τ θέλαμε.. Ο άντρας μ είπε μια εργαλειοθήκη κ μάλιστα του πήραν μια βαλίτσα εργαλειοθήκη π εδώ κ 2.5 Χρόνια μας έχει χρειαστεί πολύ.. Εγώ δεν ήξερα κ μ έκανε δωροεπιταγη από τα ζαρα..Για τη βάφτιση πάλι μας ρώτησαν κ ο άντρας μ είπε μπουφάν μηχανής..(είμαστε κολλητοί 10 χρονια),από εκεί κ πέρα πιστευω ρολόι,ηλεκτρική συσκευή, ψηφιακή φωτογραφική,ταξίδι η κάτι γτ σπίτι π χρειάζονται.. τα λεφτά δεν έχουν σημασία είτε είναι 100 είτε είναι 500..Ο καθένας ότι μπορεί κάνει.. Κ το σημαντικότερο είναι να έχεις σωστή  σχέση μ τ παιδί κ τους γονείς :)

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι (θα μου άρεσε πολύ αν μου έκαναν αυτό το δώρο), κάτι διακοσμητικό για το σπίτι (π.χ.  ασημένιες κορνίζες), κόσμημα (π.χ. ρολόγια ή ρολόι για τον νονό και κολιέ, δαχτυλίδι, βραχιόλι ή και σετ για τη νονά) ή κάποιο gadget (π.χ. τάμπλετ, smartwatch, κλπ). Με το καλό οι βαφτίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη ρώτησα τη νονά μας και όντως κάτι κλασικό-παραδοσιακο-συμβολικο θα πάρουμε γιατί σχεδόν γέλασε που ρώτησα αν χρειάζονται κάτι για το σπίτι (για να μην πάρουμε απλά κάτι διακοσμητικό) κι έκανε χιούμορ αν εννοώ συσκευή! Κατάλαβα ότι της φάνηκε παράξενο/αστείο ή ότι δεν θα φανταζόταν ότι μπορεί να κάνει κανείς ένα τέτοιο δώρο σε αυτή την περίσταση. Ούτε μου είπε αν προτιμούν ατομικό ή κοινό, ο,τι θέλουμε είπε.Οποτε πάμε είτε για ασημικο ή για κάτι τύπου κόσμημα,ρολόι κλπ. Για ταξίδι δεν ρώτησα καν.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κορίτσια τη ρώτησα τη νονά μας και όντως κάτι κλασικό-παραδοσιακο-συμβολικο θα πάρουμε γιατί σχεδόν γέλασε που ρώτησα αν χρειάζονται κάτι για το σπίτι για να μην πάρουμε απλά κάτι διακοσμητικό κι έκανε χιούμορ αν εννοώ συσκευή! Κατάλαβα ότι της φάνηκε παράξενο/αστείο ή ότι δεν θα φανταζόταν ότι μπορεί να κάνει κανείς ένα τέτοιο δώρο σε αυτή την περίσταση. Ούτε μου είπε αν προτιμούν ατομικό ή κοινό, ο,τι θέλουμε είπε.Οποτε πάμε είτε για ασημικο ή για κάτι τύπου κόσμημα,ρολόι κλπ. Για ταξίδι δεν ρώτησα καν.

Μια χαρά τότε. Πάρτε τους από ένα ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου σκέφτηκε ρολόι για τη νονά (για πιο πρωτότυπο επειδή συνήθως κάνουν στους αντρες) κ για το νονο μανικετόκουμπα (ο άντρας μου φοράει λόγω δουλειάς). Εγώ για τα μανικετόκουμπα έχω αμφιβολία γιατί δεν έχω παρατηρήσει αν φοράει ο νονος.Δεν έχουμε τύχει και σε καμιά επίσημη περίσταση εκτός από τον γάμο τους, οπου δεν παρατήρησα αν φορούσε.Κανει επαγγελμα που ντύνεται επίσημα αλλά δεν ξέρω.Και αν ήταν ανύπαντρος θα μπορούσε να τα βάλει τουλάχιστον ως γαμπρός αλλά είναι παντρεμένος!

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Ο αντρας μου σκέφτηκε ρολόι για τη νονά (για πιο πρωτότυπο επειδή συνήθως κάνουν στους αντρες) κ για το νονο μανικετόκουμπα (ο άντρας μου φοράει λόγω δουλειάς). Εγώ για τα μανικετόκουμπα έχω αμφιβολία γιατί δεν έχω παρατηρήσει αν φοράει ο νονος.Δεν έχουμε τύχει και σε καμιά επίσημη περίσταση εκτός από τον γάμο τους, οπου δεν παρατήρησα αν φορούσε.Κανει επαγγελμα που ντύνεται επίσημα αλλά δεν ξέρω.Και αν ήταν ανύπαντρος θα μπορούσε να τα βάλει τουλάχιστον ως γαμπρός αλλά είναι παντρεμένος!

 

 

 

Μπορείτε να του τα χαράξετε κιόλας με τα αρχικα του. Αν φοράει μανικετόκουμπα είναι πολύ ωραίο δώρο. Αν δε φοράει θα πάει τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2019 at 4:10 ΠΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα!! Επαναφέρω το θέμα μιας που έχουν περάσει πολλά χρόνια! (Τόσα πολλά που όταν γράφονταν τα μηνύματα ήταν τοπ δώρο η ψηφιακή φωτογραφική!!)

Λοιπόν βαφτίζουμε τη μικρή μας κ σκεφτόμαστε τι δώρο να κάνουμε τους νονους, οι οποίοι είναι ζευγάρι.Στο γάμο μας (μας παντρεψαν οι ίδιοι) τους πήραμε κρύσταλλα κι έτσι τώρα είχαμε σκεφτεί κάτι σε ασημικο (είχαμε την εντύπωση ότι επειδή είναι ζευγάρι το δώρο θα ήταν κάτι για το σπίτι, αλλά διαβάζω εδώ ότι και σε ζευγάρι θα μπορούσαμε ατομικό δώρο στον καθένα). Περιμένω λοιπόν με χαρά τις ιδέες σας ή τις εμπειρίες σας ως νονοί ή γονείς! (Το μόνο που απορρίπτουμε είναι τα κρύσταλλα που τους πήραμε ήδη και σερβίτσιο επειδή μας πήραν εκείνοι στο γάμο μας) Τα γούστα τους είναι κλασικά.

Με το καλό! Θα γίνω και εγώ νονά σύντομα! :) Εμένα αν με ρωτιυσες δηλαδή τι θα ήθελα που είναι κλασσική θα μου αρεσε κάτι συμβολικό με τη βάπτιση. Πχ ένας πίνακας του μωρού με εμένα μαζί, η μια ατζέντα ημερολόγιο με ημερομηνια πχ βάφτισης η φωτογραφία μας.. Ας πούμε προσωπικά δώρα μπορείς να κάνεις κ σε άλλη στιγμή. Αν θες σώνει και ντε προσωπικό θα επελεγα ένα κόσμημα με χαραγμένο το όνομα του μωρού και το δικό μου πχ η μόνο του μωρού. Δεν ξέρω αλλά εμένα θα μου άρεσαν πολύ αυτά. Αλλά ότι και να νάνι δε με πειράζει. Εγώ έχω τόση χαρά που δε με νοιάζει το δώρο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Με το καλό κι εσύ να γίνεις νονά!

Αλήθεια κορίτσια θα φοράγατε κόσμημα με το όνομα του μωρού ή θα βάζατε φωτογραφία του στο σπίτι σας; (Είδα που το έχουν πει και άλλες). Τώρα νιώθω πολύ αναίσθητη νονά γιατί μου φαίνεται περίεργο να τα έκανα αυτά με το βαφτιστήρι μου! Γενικά δηλαδή να στόλιζα στο σπίτι φωτογραφία παιδιού άλλου γονιού ή να φόραγα κόσμημα με το όνομά του. Εντάξει το δικό μου βαφτιστήρι είναι το παιδί της αδελφής μου οπότε το ένιωθα έτσι κι αλλιώς πολύ στενό και θα ήμουν έτσι κι αλλιώς δεμένη μαζί του ακόμα κι αν δεν το είχα βαφτίσει. Οπότε ίσως δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δεμένος νιώθει κάποιος με ένα βαφτιστήρι επειδή εγώ το νιώθω σαν ανιψάκι βασικά. Η δική μου νονά είχε δικές μου φωτογραφίες σε κορνίζες αλλά θεωρούσα πως ήταν επειδή δεν είχε δικά της παιδιά, αλλιώς δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τώρα νιώθω πολύ αναίσθητη νονά γιατί μου φαίνεται περίεργο να τα έκανα αυτά με το βαφτιστήρι μου! Γενικά δηλαδή να στόλιζα στο σπίτι φωτογραφία παιδιού άλλου γονιού ή να φόραγα κόσμημα με το όνομά του.

Δεν έχω βαφτίσει αλλά σίγουρα θα είχα φωτο με το βαφτιστήρι μου. Η αλήθεια είναι ότι φωτό της βάφτισης του μικρού δεν έχουμε κορνιζάρει γιατί η διακόσμησή μας είναι λιτή σε αυτή τη φάση για να μην ανησυχούμε για ζημιές. Αλλά γενικά αν είχα βαφτιστήρι κ είχα κορνίζες, πολύ θα μου άρεσε να έχω κ μαζί του φωτό. Κ με τα ανίψια μου επίσης, δεν είναι παιδιά άλλου γονιού, είναι οι στενότερες συγγενικές σχέσεις μετά τα δικά μας παιδιά. 

 

Κόσμημα με όνομα δεν θα φορούσα, δεν ξέρω κάπως μου φάινεται. Ούτε με το όνομα του παιδιού μου ούτε με το όνομα του άντρα μου. Αν γινόμουν νονά πάντως και οι  κουμπάροι σκέφτονταν κάτι πιο πρακτικό σαν δώρο, θα μου άρεσε πολύ, σε σχέση με κόσμημα ή ρολόι. Αλλά αν με ρωτούσαν θα ντρεπόμουν να ζητήσω οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν είναι στενά, αλλά το να μην τα βάλεις σε κορνίζα δεν σημαίνει ότι δεν τα θεωρείς στενά. Γενικά νομίζω σε κορνίζες μόνο από το γάμο μου θα έβαζα, άντε και κανένα πορτραίτο του παιδιού επειδή έχουμε κάποιες παιδικές (και ίσως όχι από τη βάφτιση που θα είναι κλαμμένο το καημένο!) Μάλιστα έτυχε κι έχουμε καμιά δεκαριά κορνίζες κ δεν ξέρω τι να βάλω! Ενώ μου αρέσουν απίστευτα οι φωτογραφίες (και να τραβάω και να τις κοιτάζω) και θέλω ακόμα και να τις τυπώνω και να τις ταξινομώ σε άλμπουμ, με τις κορνίζες δεν ξέρω γιατί δεν τα πάω καλά! Μου φαίνεται περίεργο, σαν έκθεση πινάκων! (Για τον ίδιο λόγο δεν μου αρέσουν και οι βιτρίνες στα σπίτια, μου θυμίζει έκθεση) Γι' αυτό και λέω ότι θα μου φαινόταν περίεργο να βάλω σε κορνίζα κάτι που δεν είναι απλά από το γάμο μας ή το παιδί μας (κι αυτά δηλαδή απλά επειδή έχουμε ήδη κορνίζες, χαχα, αλλιώς δεν θα αγόραζα για να βάλω) Επίσης εξίσου περίεργο θα μου φαινόταν να έχουν και οι νονοί το παιδί μου σε κορνίζα και γενικά άλλος (άντε να είχαν οι παππούδες που συνήθως ενθουσιάζονται με αυτά) Όχι ότι θα με πείραζε προφανώς, απλά δεν θα το είχα σκεφτεί ποτέ. Ίσως γι' αυτό που είπα πριν, επειδή το βαφτιστήρι μου είναι τόσο στενός συγγενής και θα δενόμουν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν ξέρω πώς είναι να αποκτάς απλό βαφτιστήρι. Νομίζω πάντως ότι με οποιοδήποτε παιδί στενών φίλων θα δενόμουν, όχι ειδικά με όποιο είχα βαφτίσει. Και οι δικοί μας φίλοι όλοι ενθουσιάζονται το ίδιο με την μπεμπίτσα, όχι μόνο οι νονοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Ευχαριστώ! Με το καλό κι εσύ να γίνεις νονά!

Αλήθεια κορίτσια θα φοράγατε κόσμημα με το όνομα του μωρού ή θα βάζατε φωτογραφία του στο σπίτι σας; (Είδα που το έχουν πει και άλλες). Τώρα νιώθω πολύ αναίσθητη νονά γιατί μου φαίνεται περίεργο να τα έκανα αυτά με το βαφτιστήρι μου! Γενικά δηλαδή να στόλιζα στο σπίτι φωτογραφία παιδιού άλλου γονιού ή να φόραγα κόσμημα με το όνομά του. Εντάξει το δικό μου βαφτιστήρι είναι το παιδί της αδελφής μου οπότε το ένιωθα έτσι κι αλλιώς πολύ στενό και θα ήμουν έτσι κι αλλιώς δεμένη μαζί του ακόμα κι αν δεν το είχα βαφτίσει. Οπότε ίσως δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δεμένος νιώθει κάποιος με ένα βαφτιστήρι επειδή εγώ το νιώθω σαν ανιψάκι βασικά. Η δική μου νονά είχε δικές μου φωτογραφίες σε κορνίζες αλλά θεωρούσα πως ήταν επειδή δεν είχε δικά της παιδιά, αλλιώς δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το κάνω.

Θα φορούσα κόσμημα αν φορούσα και των παιδιών μου, αλλά θα μου άρεσε να το έχω ενθύμιο. Εγώ 3δω δύο κολιέ με ονόματα των παιδιών μου τους τς έφτιαχνα λίγο πριν τη γέννα κι όταν μεγαλώσουν θα τους τα χαρίσω. Τα φοράω σε επίσημες περιστάσεις. Οπότε θα φορούσα και του βαφτιστηριου.

Φωτογραφία ναι θα έβαζα εκεί πθυ βάζω τις οικογενειακές. Εγώ νομίζω πλέον είμαι από τις λίγες που στολίζουν φωτογραφίες στο σπίτι τους.τωρα με τα ταμπλέτς και αυτά έχουν πεθάνει οι εκτυπώσεις αλλά εγώ εκτυπώνω κανονικά και στολίζω σε ασημένιες κορνίζες όπως έκαναν οι γονείς μας. :)

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Α επίσης και βιτρίνα έχω. :P ΓΕΝΙΚΆ έχω ποκυ μοντέρνο σπίτι αλλά έχω βάλει και μερικά κλασσικά πάρα πολύ κλασσικά και το χω δέσει κ με τα δύο. Δεν κοιτάω μόδα αλλά τι μου αρέσει.. Αν και μόδα είναι τα πολυ μινιμαλ. Φίλοι με ρωτάνε γιατί έχω βιτρίνα ακόμα και τους απαντώ πως είναι ανεκτίμητης αξίας, δώρο της γιαγιάς μου και δεν τη βγάζω από δω.:P

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εγώ αν είχα κειμήλια εννοείται θα τα έβαζα!

 

Κι εγώ δεν είμαι των ψηφιακών, θέλω να τυπώνω φωτογραφίες και να φτιάχνω άλμπουμ, άλλο αν τελικά όλο το αναβάλλω.

 

Βλέπω πως γενικά υπάρχουν πολλές απόψεις και όπως πάντα είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό! Γι' αυτό μ' αρέσει το φόρουμ! Άλλοι θεωρούν ξεπερασμένο έστω κι ένα μοντέρνο κρύσταλλο στην τραπεζαρία κι άλλοι έχουν βιτρίνα! Εγώ πάλι θεωρούσα πως δεν υπάρχουν πια γωνιακά τραπεζάκια που λέει μια κοπέλα παραπάνω! Πάντως κι εγώ μπορώ να θεωρηθώ πολύ των διακοσμητικών, ο άντρας μου είναι πιο μίνιμαλ και απεχθάνεται οτιδήποτε κλασικό. Έχω αρκετά διακοσμητικά, πάνω στην τραπεζαρία, στον μπουφέ, στο τραπεζάκι, απλά δεν τα έχω σε βιτρίνα. Εκτός του ότι δεν μου αρέσουν έτσι όλα συγκεντρωμένα σε βιτρίνα για να μη μοιάζουν με έκθεση που λέω και παραπάνω, δεν έχουμε ούτως ή άλλως και ελεύθερο τοίχο για βιτρίνα. Δεν έχω πολλά μικρομπιπελό όμως, είναι κυρίως μεγάλα πράγματα τύπου βάζα, πιατέλες, κεριά, όχι αγαλματάκια και τέτοια. Μου αρέσει και το κλασικό-ρομαντικό στυλ, και τα (σχετικά) μοντέρνα (όχι κραυγαλέα) και τα παραδοσιακά-λαογραφικά-ρουστίκ-έθνικ και μου αρέσει να έχει διάφορες γωνιές το σπίτι με διάφορα στυλ, ή κάθε δωμάτιο άλλο στυλ. Πάντως για τα πορτραίτα σε κορνίζες είχα διαβάσει σε άλλο θέμα ότι σε μερικούς δεν αρέσουν επειδή το έχουν συνδυάσει με τους νεκρούς. Κι εμείς στο πατρικό μου η αλήθεια είναι ότι κυρίως τους νεκρούς είχαμε σε κορνίζες, με εξαίρεση τα βαφτίσια μας, τις ορκωμοσίες μας και τώρα μας έβαλαν και ως νύφες. Αλλά ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει, γιατί να απολογείσαι καλέ που έχεις βιτρίνα;; :D

 

(Ουπς ξεφύγαμε από το θέμα ...πολύ!)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ειμαι εγω που ανεφερα το γωνιακο τραπεζακι. Εχω 3θεσιο και 2θεσιο καναπε , επισης μπερζερα . Γωνιακο λοιπον λεω το τραπεζακι αναμεσα στους 2 καναπεδες. Επισης εχω και βιτρινα με ασημενιες κορνιζες γαμου, βαπτισεων, ξεχωριστων στιγμων. Εχω και των νεκρων αλλα καπου αλλου φυσικα. Μαλλον κλασικο σπιτι, αλλα μ αρεσει, το θεωρω ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ευχαριστώ! Με το καλό κι εσύ να γίνεις νονά!

Αλήθεια κορίτσια θα φοράγατε κόσμημα με το όνομα του μωρού ή θα βάζατε φωτογραφία του στο σπίτι σας; (Είδα που το έχουν πει και άλλες). Τώρα νιώθω πολύ αναίσθητη νονά γιατί μου φαίνεται περίεργο να τα έκανα αυτά με το βαφτιστήρι μου! Γενικά δηλαδή να στόλιζα στο σπίτι φωτογραφία παιδιού άλλου γονιού ή να φόραγα κόσμημα με το όνομά του. Εντάξει το δικό μου βαφτιστήρι είναι το παιδί της αδελφής μου οπότε το ένιωθα έτσι κι αλλιώς πολύ στενό και θα ήμουν έτσι κι αλλιώς δεμένη μαζί του ακόμα κι αν δεν το είχα βαφτίσει. Οπότε ίσως δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δεμένος νιώθει κάποιος με ένα βαφτιστήρι επειδή εγώ το νιώθω σαν ανιψάκι βασικά. Η δική μου νονά είχε δικές μου φωτογραφίες σε κορνίζες αλλά θεωρούσα πως ήταν επειδή δεν είχε δικά της παιδιά, αλλιώς δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να το κάνω.

Εγώ βαφτισα τον ανιψιό μου. Μέχρι πριν γίνω η ίδια  μαμά ήταν η λατρεία μου! Και φωτογραφίες του έχω και διάφορα ενθύμια. Κάρτες που μου είχε γράψει όταν έμαθε να γράφει. Κόσμημα με το όνομά του σίγουρα θα φορούσα πριν κάνω τον γιο μου. Από τη στιγμή που έγινα μαμά τα επισκίασε όλα το δικό μου παιδί. Δε λέω ότι δεν αγαπάω το βαφτιστήρι μου, το αντίθετο, τον υπεραγαπω. Αλλά η αλήθεια είναι ότι τίποτα δεν συγκρίνεται με την αγάπη στο δικό σου παιδί. Έτσι λοιπόν, πιστεύω πως ακόμα και αν φορούσα κόσμημα με το όνομά του βαφτιστηριου, με τον ερχομό του παιδιού μου μάλλον θα το έβγαζα. Δεν ξερω κιολας. Πάντως φωτογραφίες έχω στο σπίτι. Βέβαια και αυτός τώρα είναι στην εφηβεία και δεν έχουμε πολλά πολλά. Με το ζόρι έρχεται να του μιλήσω στο τηλέφωνο. Δεν τον παρεξηγώ όμως. Ξέρω πως είναι τα αγόρια στην εφηβεία και σκέφτομαι τι έχω να τραβήξω όταν φτάσει ο γιος μου εκεί... Τέλος πάντων, ξέφυγα από το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά για εμένα δεν τίθεται θέμα περισσότερης ή λιγότερης αγάπης. Το θεωρώ άσχετο αυτό με το αν θα έχω κορνίζα ή βραχιόλι κλπ. Ίσα ίσα πιστεύω ότι όλα τα παιδιά φίλων μου θα τα αγαπούσα το ίδιο, όχι μόνο όποιο θα βάφτιζα (όπως είπα και για τη δικιά μας μπέμπα, όλοι οι φίλοι μας το ίδιο ενθουσιάζονται, όχι λιγότερο από τους νονούς). Πόσο μάλλον δε αν πρόκειται για ανήψια! Δηλαδή αν το βαφτιστήρι μου αποκτούσε αδερφάκι θα θεωρούσα ότι είμαι πιο δεμένη-αγαπημένη με το βαφτιστήρι παρά με το αδερφάκι του επειδή απλά έτυχε να βαφτίσω αυτό και όχι το άλλο; Ειδικά αν ήταν και ανήψια; Εγώ προσωπικά όχι.

@MagdaP θέλω να πω ότι αν δεν τον είχες βαφτίσει θα του είχες λιγότερη λατρεία; Αυτό εννοώ.

 

Ενθύμια και τέτοια των βαφτιστηριών προφανώς και θα είχα (είναι μικρό ακόμα το δικό μου, μόνο μια κάρτα μου έχει κάνει) αλλά όχι στολισμένα, αυτό εννοώ. Ούτε και του παιδιού μου βασικά, θα τα συγκέντρωνα κάπου σε έναν φάκελο ας πούμε. Αλλά και από άλλα παιδάκια που μου έχουν δώσει ζωγραφιές τις έχω κρατήσει ούτως ή άλλως.

Τι να πω, ίσως φταίει που σε εμάς προϋπήρχε η στενή σχέση και θα υπήρχε ούτως ή άλλως ασχέτως βάφτισης. Αν βαφτίσω ποτέ άλλο παιδί μη συγγενικό θα έρθω εδώ να γράψω αν ένιωσα κάτι διαφορετικό :-P 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , little lamb είπε:

@MagdaP θέλω να πω ότι αν δεν τον είχες βαφτίσει θα του είχες λιγότερη λατρεία; Αυτό εννοώ.

Προφανώς όχι... Και πάλι θα το λάτρευα. Και τα άλλα μου ανιψακια τα αγαπώ πολύ αλλά με τον συγκεκριμένο είμαι πιο δεμένη. Ίσως επειδή ήταν το πρώτο παιδάκι της οικογένειας. Πάντως για εμένα ο νονός και το βαφτιστήρι έχουν ιδιαίτερη σχέση. Τουλάχιστον για εμένα έχει σημασία, δεν είναι κάτι τυπικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ το θεωρώ τυπικό, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το εκφράσω και η αλήθεια είναι ότι έχω ξεφύγει και από το θέμα!

Το αντίθετο από το τυπικό βασικά νιώθω, κάπως σαν ότι για όλα τα παιδάκια αγαπημένων συγγενών νιώθω το ίδιο δέσιμο (εν προκειμένω δεν υπάρχουν άλλα μικρά, είναι έφηβοι και φοιτητές πλέον, αλλά το ίδιο ένιωθα), και για όλα τα παιδιά φίλων το ίδιο, δεν θα ένιωθα ότι ξεχωρίζω κάποιο επειδή το βάφτισα. Όχι όμως ότι θα "έριχνα" το δέσιμό μας, αντιθέτως "ανεβάζω" και τα άλλα παιδιά.  Μπορεί να παίζει ρόλο και το ότι δεν έχω ας πούμε μία κολλητή φίλη πιο στενή απ' όλες (οπότε αντίστοιχα και το παιδί της, που συνήθως έτσι γίνεται μια κουμπαριά), έχω πολλούς φίλους το ίδιο (οπότε αντίστοιχα και τα παιδιά τους, απλά μπορεί κάποιο από αυτά να τύχαινε να το βάφτιζα) 

Τέλος πάντων θεωρητικά μιλάω γιατί με της αδερφής μου το παιδί-βαφτιστήρι μου προφανώς έχω δέσιμο και δεν είναι τυπικό, ούτως ή άλλως θα είχα το ίδιο και ας μην το βάφτιζα, αυτό εννοώ. Ούτε νιώθω ας πούμε ότι από τους υπόλοιπους θείους είμαι κάτι παραπάνω επειδή είμαι και νονά, κάπως έτσι. Με φιλικό παιδί μπορεί να ήταν αλλιώς.

 

Εξάλλου κι εγώ κι ο άντρας μου είχαμε νονές πολύ αγαπημένες, όχι από αυτούς που πάνε απλά μια λαμπάδα (και αν), οπότε τα βιώματά μας ήταν τέτοια, όχι τυπικά. Η δική μου μάλιστα επειδή ήταν και μακρινή συγγενής έφερνε πάντα το πιο μεγάλο ή τα πιο πολλά δώρα για εμένα και είχε δώρα (καλά) και για την αδερφή μου και για τα ξαδέρφια μου που έμεναν από πάνω και είχε την ίδια συγγένεια και μαζί τους. Από εκεί και πέρα όμως παίζουν ρόλο πολλά, π.χ. παρόλο που με είχε έτσι ψηλά, έμενε μακριά και βλεπόμασταν Χριστούγεννα-Πάσχα-καλοκαίρι. Την αγαπούσα πολύ κι εκείνη το ίδιο (με είχε και σε κορνίζες :D ) αλλά δεν είχαμε ξέρω'γω το δέσιμο του να ξέρει τα νέα μου, τους φίλους μου κλπ. Ήταν και μεγάλη άλλωστε.

 

Αυτά, γιατί ξέφυγα. Νομίζω υπάρχουν και αντίστοιχα τόπικς οπότε ας μην καταχρώμαι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2019 at 6:08 ΜΜ, little lamb είπε:

Κορίτσια τη ρώτησα τη νονά μας και όντως κάτι κλασικό-παραδοσιακο-συμβολικο θα πάρουμε γιατί σχεδόν γέλασε που ρώτησα αν χρειάζονται κάτι για το σπίτι (για να μην πάρουμε απλά κάτι διακοσμητικό) κι έκανε χιούμορ αν εννοώ συσκευή! Κατάλαβα ότι της φάνηκε παράξενο/αστείο ή ότι δεν θα φανταζόταν ότι μπορεί να κάνει κανείς ένα τέτοιο δώρο σε αυτή την περίσταση. Ούτε μου είπε αν προτιμούν ατομικό ή κοινό, ο,τι θέλουμε είπε.Οποτε πάμε είτε για ασημικο ή για κάτι τύπου κόσμημα,ρολόι κλπ. Για ταξίδι δεν ρώτησα καν.

Γιατί τι έχει η συσκευή; :P Εμάς μας πήρανε δώρο ένα εξαιρετικό σύστημα σιδερώματος στο δεύτερο παιδάκι που βαφτίσαμε, πριν 13 χρόνια, ακόμα αυτό χρησιμοποιώ! Χίλιες φορές προτιμότερο δώρο από άλλο ένα ασημικό ή κρύσταλλο, που θα το έτρωγε η σκόνη στην αποθήκη! 

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω τη συζήτηση στα δώρα, πείτε με πεζή, αλλα εγω με τα κοσμήματα οπως αυτο που αναφέρθηκε με χαραγμένο το ονομα, ή γενικα με τα μεγαλης αξιας συμβολικα δωρα, ειμαι τελειως αντίθετη. Σε τοσο δυσκολες εποχες για ολους, πιστευω οτι αν ειναι να διαθέσεις ενα μεγαλο ποσο, καλυτερα να ειναι για κατι πραγματικα χρησιμο. Μου φαινεται καπως απερίσκεπτο να κανείς σε κάποιον κάτι ακριβό όπως ένα κόσμημα, ενω μπορει να του λειπει κατι χρησιμο απο το σπίτι του. μου φαινεται σαν πολυ παλια νοοτροπια που ο κοσμος μάζευε ενα κομπόδεμα σε φλουριά, λίρες κ τετοια. Μου θυμιζει κ καποιους συγγενεις μας μεγαλης ηλικιας που εφεραν στη γέννηση του παιδιου λιρες, κωνσταντινατα κ χρυσά φυλαχτά, για τα οποια σιγουρα πιέστηκαν να εξοικονομήσουν, κ ειναι πραγματα που θα μεινουν για παντα αχρησιμοποίητα κ πολύ με στεναχωρεί αυτό, να δείξει ο αλλος τοση αγαπη κ το δωρο να μεινει σε ενα κουτι κρυμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...