Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΗΤΗΡΟΚΗΛΗ ουρητηροκήλη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 623
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν γινεται να τις κανω εγω αντι το παιδι μου?

ας ειχα εγω ολα τα προβληματα των παιδιων μας και οχι εκεινα.

γιατι πρεπει να περνανε τετοιες ταλαιπωριες?

γιατι στα παιδια η δοκιμασιες?

γιατι?????????????????

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

vickypap μου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά. Υπομονή και δύναμη για το νοσοκομείο. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά θα δεις, όλα θα πάνε καλά! Όσο για τις φωτο εγώ θα τις έδινα για να βοηθηθούν κι άλλα παιδάκια και να μην τραβήξουν την αγωνία και το φόβο που πέρασες εσύ... Να έχεις θετική σκέψη, η κούκλα μας θα τα πάει μια χαρά :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΒΙΚΑΚΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΣ ΕΔΙΝΑ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΕΙΚΟΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ.... ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουραγιο, εχε εμπιστοσύη στην επιστήμη! Εδώ έχουν κάνει εγχείρηση καρδιάς σε έμβρυο μέσα στην κοιλιά ....Να δεις που όλα θα πάνε καλά, θα μεγαλώσει, και θα το θυμάστε σαν ένα κακό όνειρο! Βίκυ -Σέρρες

485644f15b.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην στενοχωριέσαι, αλλά να περνάς θετική ενέργεια στο μωρό γιατί έτσι το βοηθάς (ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολο, εδώ χτυπάνε λίγο και εμείς οι μαμάδες τα παίζουμε). Να σκέφτεσαι πάντα οτι υπάρχουν χειρότερα. Εύχομαι με ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ και τη δύναμη της ψυχής μου να πάνε όλα καλά και να το ξεπεράσετε χωρίς καν επέμβαση. όσο για τις φωτογραφίες και εγώ πιστεύω οτι θα της έδινα για τα άλλα παιδάκια. Να μας γράφεις νέα σας. Η σκέψη μας θα είναι μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,εκλεισα ραντεβου στο ιπποκρατειο για εισαγωγη την τεταρτη για να κανουμε τις εξετασεις.αυτη η γιατρος που ειδε τις εξετασεις την παρασκευη μας εκλεισε την εισαγωγη.την ρωτησα ποσες μερες περιπου θα κανουμε(εφοσουν ειναι 3,4 εξετασεις δεν ηταν δυσκολο να μου απαντησει)και τι μου ειπε???

"κυρια μου δεν εχεις καταλαβει οτι σου κανω εξυπηρετηση"δεν ρωτησα κατι δυσκολο ουτε θα μου υπεγραφε συμβολαιο για το ποτε θα βγουμε.

μ'αυτο που ειπε εννοουσε οτι θα μπορουσε να μην κανει εισαγωγη και να μας κλεινει ραντεβου εξωτερικα.συζητησα και αλλου το θεμα με το φακελακι.μηπως θελει αυτο?αν δεν εχει καλη συμπεριφορα απεναντι μας δεν θα παρει τιποτα.

τα'χω παρει στο κρανιο και ακομα δεν εχουμε μπει!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν να σου ευχηθώ περαστικά και ότι το καλύτερο για την μικρή σου.

Έχω περάσει απο παρόμοια κατάσταση πρόσφατα και ακόμα δεν έχω τελειώσει, μιας και πολυ σύντομα η κόρη μου θα χειρουργηθεί στην τελευταία της εγχείρηση. Βέβαια το πρόβλημα της είναι άλλο.

 

Νομίζω οτι πρέπει να δώσεις φακελάκι μόνο αν πραγματικά είσαι ευχαριστημένη απο κάποιον γιατρό.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικα και αγυριστα και για την μικρουλα σου.ευχομαι ολα να πανε καλα.αν επιτρεπετε τι εχει το κοριτσακι σου?

και εγω το ιδιο λεω για το φακελακι μονο αν μας εξυπηρετησουν και σε οσους μας εξυπηρετησουν.αλλα παλι δεν ξερω θα δω και θα κρινω

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βικυ είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι αφήνοντας το Παιδων πίσω δεν θα ξαναμιλησω ή γραψω για την περιπέτεια της κόρης μου.

 

Τελικά αναθεώρησα την άποψη μου και αποφάσισα να γράψω την μικρή μας ιστορία ίσως έτσι παρουν κουράγιο και άλλες μητέρες.

 

Όταν ήμουν έγγυος στο τρίτο μου παιδί ( σ.σ εγκυμοσύνη τέλεια μεχρι εκείνη την στιγμή) στην 35η εβδομάδα διαπιστώθηκε μια κύστη ή καλύτερα ένα ενδοκοιλιακό μορφωμα στο έμβρυο. Ο γυναικολόγος μου και άλλοι μου σύστησαν να κάνω ΜRI(μαγνητικη) για να δούμε τι ακριβώς ήταν αυτη η κύστη ή με άλλα λόγια απο ποιο όργανο ακριβώς προέρχεται αυτή η κύστη.

Βλέπεις ο υπέρηχος σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν βοηθάει πολυ να δούμε ανατομικά το μωρό.

Τότε λοιπόν αρχίζει ο αγώνας δρόμου εμένα και του συζύγου μου. Μετά απο συζητηση με γιατρο πολυ κοντινό μου συγγενή αποφασίζουμε να επισκεφτούμε έναν παιδοχειρουργό.( Ευτυχώς!!!!!!)

Εκείνος βλεποντας τους υπερήχους εκτίμησε ότι πρόκειται για κύστη στην ωοθήκη της μικρής ( κάτι πολύ συνηθισμένο σε κορίτσια στις χειρουργικές περιπτώσεις νεογνών.)

Ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε μου σύστησε να γεννήσω νωρίτερα απο την ημερομηνία που είχαμε ορίσει αρχικά αφου θα ήταν πάλι Κ.Τ. Έτσι έκανα δύο ενέσεις κορτιζόνης για ωρίμανση των πνευμόνων και την 36w+2d προχωρούμε σε καισαρική.

Η μικρή γεννήθηκε 3400 ,ροδαλή και το test apgar τέλειο.

'Εχουμε ενημερώσει το μαιευτήριο για το ενδοκοιλιακό μορφωμα και πριν καλά καλά την δω, η μικρή μπήκε στην εντατική νογνών για περαιτέρω έλεγχο.

Μετά απο 2-3 ώρες ενημερώθηκε ο σύζυγός μου ότι έπρεπε η μικρή να μεταφερθεί εσπευσμένα στο Παιδων για χειρουργική αντιμετώπιση. Τώρα έχουμε μια καινούργια διάγνωση που μιλάει για διπλασιασμό εντέρου.

 

Μετα απο κάποιες ώρες επικοινωνίας μεταξύ μαιευτηρίου και Παίδων η μικρή μεταφέρεται με θερμοκοιτίδα στο '' Αγία Σοφία".

Γίνονται εξετάσεις οι οποίες βγαίνουν φυσιολογικές και ο υπερηχος στην μικρή εξακολουθει να δειχνει ένα μορφωμα αόριστα χωρίς να διευκρινίζεται που ακριβώς.

Κάποια παιδίατρος της εντατικής αποφάνθηκε ότι πρόκειται για συγγενή ανωμαλία και προτείνει να μεταφερθεί στο εξωτερικό. Μιλάνε για ινοκυστική νόσο και δεν ξέρω και εγώ για τι άλλο.

Αργά το βράδυ η κοιλά της μικρής αρχίζει να μελανιάζει και η νεογνολόγος

αποφασίζει να καλέσει παιδοχειρουργό(Ευτυχώς!!!!!!!!).

Έρχεται ο παιδοχειρουργός που είχαμε επισκεφτεί λίγο πριν την γέννα και ο κοντινός μου συγγενής που είναι χειρουργός και ο ποιός επίσης ήταν κατα την διάρκεια της καισαρικής.

Εγώ στο μαιευτήριο αγνοώντας παντελώς την κατάσταση της μικρής ο συζυγός μου στο Αγία Σοφία. Μετά απο 3 ώρες χειρουργείο πληροφορείται ότι η μόλις 12 ωρών κορούλα μας είχε ρήξη εντέρου και έντονη φλεγμονή στην κοιλιά. Μιλάνε για λιγότερο απο 20% πιθανότητες να ζήσει,μιλάνε για κρίσιμα 24ωρα κ.λ.π. κ.λ.π.Τον ενημρώνουν επίσης ότι αν συμβεί το μοιραίο θα του τηλεφωνήσουν.

Αποφασίζει να με προετοιμάσει για το μοιραίο φιλτράροντας τα όσα του είχαν πει οι γιατροί. Εγώ στο μαιευτήριο εγκλωβισμένη χωρίς να μπορω να δω την μικρή μου.

Τελικά τις επόμενες μέρες η μικρή τους εξέπληξε καθώς είχε απίστευτη βελτίωση. Μετά απο 4 ημέρες αφαιρέσαν αναπνευστήρες εκείνη είχε αρχίσει να σιτιζεται παιρνοντας βάρος αργά και σταθερά. Την χάιδεψα για πρώτη φορά 4 ημέρες μετά την γέννησή της όταν εγώ ήδη είχα βγει απο το μαιευτήριο. Δεν θέλω να περιγράψω τι έγινε γιατι τέτοιες στιγμές τα λόγια περισσεύουν. Το μόνο που θυμάμαι έντονα είναι το κλάμα της μικρής απο την θερμοκοιτίδα και το δικό μου χαιδευοντάς την.

Τις επόμενες ημέρες ζούσαμε για το 1 ώρα επίσκεψης στην μικρή ( μισή ώρα το πρωί και μισή το απογεύμα). Μετά απο 15 ημέρες περίπου μεταφερθηκε στην μονάδα αυξημένης φροντίδας ( ένα βήμα πριν να έρθει σπίτι). Ήταν η πρώτη φόρά που επι τέλους την πήρα αγκαλια μιας και ειχε βγει απο την θερμοκοιτίδα.

Την πήραμε σπίτι 20 ημερών απο τότε εκείνη συνχείζει να παίρνει βάρος. Τώρα είναι 3,5 μηνών και 5800. ( Όταν την πήραμε απο το νοσοκομείο ήταν 3100). Όλες οι εξετάσεις της είναι πολύ καλές. Δεν επιβεβαιώθηκε ινοκυστική νόσος ούτε συγγενής ανωμαλία και δεν ξέρω και εγώ τα άλλη διάγνωση είχαν δώσει.

Τώρα ετοιμαζόμαστε για την τελευταια της εγχειρηση ( αποκατάστασης). Είναι ελαφρύ χειρουργείο συγκρινόμενο με το προηγούμενο.

Μετά απο αυτό ελπίζω ότι τίποτα δεν θα σκιάσει τον κόσμο της μικρούλας μου πια.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπη μου γλυκια συγνωμη που σε ρωτησα και σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.τι ειναι ολα αυτα ρε παιδι μου

τι φταιει και εχουν τετοια προβληματα τα παιδακια,

στις δικιες μας γενιες δεν ηταν ετσι τα πραγματα.

που ζουμε

τι γινετε θα τρελλαθω

ολα θα πανε καλα κοπελα μου σας το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να μου ζητάς συγνώμη Βίκυ ο΄θτε ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση. Εγώ απλώς προσπαθώ να ξεχάσω..( είναι μια άμυνα και αυτό).

Υπήρχαν τέτοια περιστατικά και πριν απο 20 χρόνια και σημερα οπωσ με διαβεβαίωσε κάποια προισταμένη που ειχε 20 χρόνια στην ετνατική νεογνών.

 

Απλώς εμείς δεν χρειάστηκε ποτέ να το μάθουμε μέχρι την ώρα που έρχεται η σειρά μας. Οι γιατροί δεν είχαν όμως την τεχνογωσία και την εμπειρία 20 χρόνια πριν. Τώρα βλέπεις ότι πολύ πρόωρα νεογνά επιβιώνουν και οι επιπλοκές αντιμετωπιζονται καλύτερα.

Φιλιά

Μαρίλια

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλία δάκρυσα...πρέπει η στιγμή που την πήρες αγκαλιά να ήτνα λύτρωση και ανταμοιβή .... όλα ξεχνιούνται, με το καλό και το δεύτερο χειρουργείο...

 

Κουράγιο κορίτσια , σας σκεφτόμαστε πραγματικά...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριλία δάκρυσα...πρέπει η στιγμή που την πήρες αγκαλιά να ήτνα λύτρωση και ανταμοιβή .... όλα ξεχνιούνται, με το καλό και το δεύτερο χειρουργείο...

 

Κουράγιο κορίτσια , σας σκεφτόμαστε πραγματικά...

 

Ναι galat η λύτρωση ήρθε όταν την πήρα αγκαλιά. Ποτέ δεν θα ξεχάσω αυτην την ημέρα( που και που την ανακαλω στην μνήμη μου.) Έκλαιγα με λυγμούς πάνω απο την κόρη μου και η νοσοκόμα με παρακαλούσε να σταματήσω για να μην μου πέσει το μωρό. Μα ήταν δάκρυα χαράς και όχι λύπης έστω και αν έκλαιγα με λυγμούς.

Η περίπτωση της μικρής θα ανακοινωθει σε ιατρικό συνέδριο η έντυπο όπως μας κοινοποίησε ο γιατρός. Φαντάζομαι ότι όπως την περίπτωση τησ Βικης θα χρησιμοποιηθει κάποιο υλικό( εξετάσεις - υπερηχοι κλπ).

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και όλα τα κορίτσια εδώ

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

marilia12 συγγενής ανωμαλία είναι ό,τι υπάρχει εκ γενετής στα όργανα, καρδιά, πνευμόνια, νεφρούς κτλ. λογικά και στο έντερο. Οπότε με αυτή την έννοια είναι συγγενής ανωμαλία δεν είναι; Σημείωση: και η δική μας "ανωμαλία" στο νεφρό έτσι μπορεί να χαρακτηρισθεί νομίζω.

Δεν ξέρω τί άλλο να πώ για την περιπέτειά σας :!: . Ξεχασμένα να 'ναι! Και η κορούλα μου έμεινε 2 24ωρα στη μονάδα εντατικής θεραπείας, ενώ μου είχανε πεί 1 αρχικά και είχα τρελλαθεί από την αγωνία. Φαντάζομαι και το σύζυγό σου τί πέρασε...

 

Βίκυ περιμένουμε νέα... Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

marilia12 συγγενής ανωμαλία είναι ό,τι υπάρχει εκ γενετής στα όργανα, καρδιά, πνευμόνια, νεφρούς κτλ. λογικά και στο έντερο. Οπότε με αυτή την έννοια είναι συγγενής ανωμαλία δεν είναι; Σημείωση: και η δική μας "ανωμαλία" στο νεφρό έτσι μπορεί να χαρακτηρισθεί νομίζω.

 

Άπο ότι ξέρω απο τους δικούς μου γιατρούς η περίπτωση μας δεν χαρακτηρίζεται ως συγγενής ανωμαλία. Είανι ρήξη εντέρου που συμβαίνει σε μωρα και μετα τη γέννηση ( το πιο σύνηθες)

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...