Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυχτερινός αποθηλασμός και ύπνος


opal

Recommended Posts

On 14/1/2019 at 3:49 ΜΜ, Kellymom είπε:

Κορίτσια  πολλές ευχές για το νέο έτος!

εχω εξελίξεις στο θεμα του ύπνου.. μετα απο πολλές προσπάθειες κι αποτυχημένες δοκιμές, αποφάσισα απλα να τον θηλαζω οσο θελει μεσα στην ημέρα αλλα να μην τον θηλαζω καθόλου απο τις 10:00 το βραδυ που θα κοιμηθει μέχρι τις 6:00 το πρωι. Προηγήθηκαν συζητησεις βεβαιως για καιρο! Καταρχην να πω οτι ξυπνάει 8:00-8:30 το πρωι αλλα θεωρησα οτι τα ξημερώματα θα πεινάει πολυ γι αυτο σκέφτηκα να μην αρνούμαι θηλασμο απο τις 6 και μετα. Για μια βδομαδα ξύπνουσε συνεχώς ως συνήθως, γκρίνιαζε για δυο λεπτα στην αγκαλιά μου και ξανακοιμοταν! Κοιμόταν χωρις στηθος, απίστευτο! Δεν το περίμενα να το δεχτεί ετσι απλα. μετα τη βδομαδα σταμάτησε να ξυπνάει! Έως τις 5:50 κοιμαται σερί! Εκείνη την ωρα ξυπνάει και τον θηλαζω ομως......και μέχρι τις 8+ που ξυπνάει κανονικα..γινεται του στήθους! Απ την ωρα που το πιανει δεν το αφήνει οσο και να προσπαθώ! Καμια ιδέα πως θα το λύσουμε αυτο;;δεν μπορω να του αρνηθώ το πρωινό γαλα οπως έκανα τη νύχτα... θεωρω οτι ειναι πολλές οι ώρες μέχρι τις 6.  Ήθελα ομως ιδανικά να τον θηλαζω στις 6 και μετα στις 8 που θελει να σηκωθεί οχι να εχει δυο ωρες το στηθος στο στόμα και να κοιμαται! Επίσης το ιδιο γινεται και στον μεσημεριανό υπνο, οπου και παλι δεν του αρνούμαι μέχρι να εδραιωθεί το βραδυνο.  Δηλαδη οσο δεν αρνούμαι το εκμεταλλευεται στο έπακρο! Σημειώνω οτι ολη την υπόλοιπη μερα δεν ζητάει καθόλου στηθος. Καθε συμβουλή-ιδέα ευπρόσδεκτη!

Ο γιος σου είναι 20 μηνών σχεδόν τώρα? Τρώει αρκετά μέσα στην μέρα? Πόση ώρα τρώει πριν κοιμηθεί? Γάλα φρέσκο πίνει ή θηλάζει πριν τον υπνο? Γιατί πιστεύεις ότι πειναει?

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ο γιος σου είναι 20 μηνών σχεδόν τώρα? Τρώει αρκετά μέσα στην μέρα? Πόση ώρα τρώει πριν κοιμηθεί? Γάλα φρέσκο πίνει ή θηλάζει πριν τον υπνο? Γιατί πιστεύεις ότι πειναει?

  

Ναι 20 μηνων ειμαστε! Δεν τρωει πολυ αλλα ικανοποιητικά μεσα στη μερα με το βραδυνο να ειναι το καλύτερο του γεύμα. Το τρωει 7:30-8:00. Γαλα ξενο δεν πίνει καθόλου, αν και συνεχιζω να του προσφέρω άδικα πρωι- βραδυ. Θηλαζει γύρω στις 9:30 για βραδυ, οχι πολυ γιατι ειναι πολυ χορτάτος απ το βραδυνο και κοιμαται στις 10:30 πλέον.. μέχρι τις 6 το πρωι λοιπον εχουν περάσει 10 ώρες ας πούμε απ το βραδυνο, ποσο να μείνει νηστικός; Αν τον αφήσω μέχρι τις 8 το πρωι πάμε για 12ωρο! Μου φαίνονται πολλές οι ώρες..

Link to comment
Share on other sites

  Εγώ πάλι έχω άλλο σκεπτικό. Δηλαδή ο δικός μου είναι δυο χρόνων, τρώει τρεις ώρες πριν κοιμηθεί και μία ώρα πριν ξαπλώσει δίνω και μία κούπα γάλα. Κοιμάται 12 ωρες. Σκεφτομαι πως όπως εμείς οι ενήλικες δεν πειναει μέσα στην νύχτα αν έχει φάει καλά. Το πρωί μισή με μία ώρα που ξυπνήσει πίνει άλλη μία κούπα γάλα και όταν πεινασει θα φάει το πρωινό του. Αν ξυπνήσει την νύχτα του δίνω νερό και ξανακοιμαται. 

   Στην περίπτωση σου τώρα ή δεν θα δίνεις στις έξι αλλά στις οχτώ για πρωινό θηλασμό ή αν πιστεύεις πως χρειάζεται το γάλα προσφερε του μειώνοντας το χρόνο. Δηλαδή του λες πως θα πιει λίγο γαλατάκι και μετα θα κοιμηθειτε. Πχ μετά από δέκα λεπτά τον απομακρυνεις και δεν ξαναδινεις προσφέροντας εναλλακτικά νερό. Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ...  ίσως κάποια κοπέλα να έχει βιώσει κάτι αντίστοιχο.

 Βασικά πιστεύω πως είναι ζήτημα χρόνου να προσαρμοστειτε. Ήδη τα πηγατε πολύ καλά με τον νυχτερινό αποθηλασμο. 

4 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

Ναι 20 μηνων ειμαστε! Δεν τρωει πολυ αλλα ικανοποιητικά μεσα στη μερα με το βραδυνο να ειναι το καλύτερο του γεύμα. Το τρωει 7:30-8:00. Γαλα ξενο δεν πίνει καθόλου, αν και συνεχιζω να του προσφέρω άδικα πρωι- βραδυ. Θηλαζει γύρω στις 9:30 για βραδυ, οχι πολυ γιατι ειναι πολυ χορτάτος απ το βραδυνο και κοιμαται στις 10:30 πλέον.. μέχρι τις 6 το πρωι λοιπον εχουν περάσει 10 ώρες ας πούμε απ το βραδυνο, ποσο να μείνει νηστικός; Αν τον αφήσω μέχρι τις 8 το πρωι πάμε για 12ωρο! Μου φαίνονται πολλές οι ώρες..

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες+ νηστικός;;; Ισως ειναι και στο παιδι η πως εχει μάθει το παιδι,  τι να πω! Εμείς 10ωρο κοιμόμαστε και θεώρησα λογικό να πεινάει απ το 8 ωρο! Που όντως πίνει πολυ γαλα στις 6! Οτι αντέχουν αντέχουν σίγουρα, απλα δεν θέλω να κάνω κουμάντο στο στομάχι του σ αυτη την ηλικια!! Αν δηλαδη ξυπνάει απο πείνα θέλω να του προσφέρω. Απο αλλες μανουλες που δεν θηλάζουν, είχα ακούσει οτι προσφέρουν ένα μπιμπερό τα ξημερώματα κι έπειτα τα παιδια συνέχιζαν τον υπνο τους για κανενα δίωρο. Το θεμα με μας ειναι οτι δεν αφήνει το στηθος αφου το πιάσει :roll:

Θα προσπαθήσω σταδιακά να καθυστερώ τον θηλασμο για να δω αν αντεχει μέχρι τις 8 που σηκώνεται.. μήπως και καταφέρω να αποθηλασω πλήρως τη νύχτα! 

Σ ευχαριστω για την απάντηση σου @Mama_Anesti_. 

Αποθηλασατε;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

13 ώρες+ νηστικός;;; Ισως ειναι και στο παιδι η πως εχει μάθει το παιδι,  τι να πω! Εμείς 10ωρο κοιμόμαστε και θεώρησα λογικό να πεινάει απ το 8 ωρο! Που όντως πίνει πολυ γαλα στις 6!

Ναι πράγματι δεν τρώει τόσες ώρες αλλά πίστεψε με δεν σταματά να τρώει όταν είναι ξυπνιος! Συνέχεια κάτι μασουλαει και τα κύρια γεύματα του είναι μεγαλουτσικα. 

2 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

πλα δεν θέλω να κάνω κουμάντο στο στομάχι του σ αυτη την ηλικια!! Αν δηλαδη ξυπνάει απο πείνα θέλω να του προσφέρω

Ναι κάθε παιδί έχει διαφορετικές ανάγκες. Αν βλέπεις πως χρειάζεται γάλα  λογικό να του προσφέρεις. Σε ρώτησα επειδή κάποιες φορές περισσότερο φοβόμαστε οι μαμαδες  πως πεινουν την νύχτα κ ξυπνούν ενώ δεν είναι αυτή ή πραγματική αιτια. Ένα διαστημα το πέρασα κι εγω. Στην περίπτωση σου φυσικά και εσύ ξέρεις τις ανάγκες του παιδιού σου και τις ακολουθεις.  

3 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

. Απο αλλες μανουλες που δεν θηλάζουν, είχα ακούσει οτι προσφέρουν ένα μπιμπερό τα ξημερώματα κι έπειτα τα παιδια συνέχιζαν τον υπνο τους για κανενα δίωρο

Εγώ άκουσα τα αντίθετα, δηλαδή πως πριν το χρόνο ακόμα αντικατέστησαν βραδυνα γεύματα με χαμομήλι και κάπως έτσι σταμάτησαν να ξυπνούν τα μωρά την νύχτα για φαγητο.

 

3 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

Αποθηλασατε;

Όχι ακόμη! Περάσαμε κάποιες ιωσουλες και ζητούσε συχνά να θηλασει. Τώρα είμαστε ξανά στον έναν θηλασμό προ υπνου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια και εγω ειχα θεμα με τον υπνο.. Και το φαγητο.. Ειναι τωρα περιπου 10 μηνων και ηθελε να θηλαζει 9 με 10 φορες το 24ωρο.. Δεν γινοταν αλλο ετσι. Τωρα το βραδυ της δινω ξενο κατα τις 8:30 και κοιμαται μεχρι το πρωι που ξυπναει στις 8:30  και την θηλαζω το πρωι και μια φορα μεσα στην ημερα.. Και την μερα τρωει γενικα πολυ φαγητο.. Τα πρωτα βραδυα που ξυπναγε στο ενδιαμεσο για στηθος της εδωσα νερο και μετα απο δυο μερες δεν ξανα  ξυπνησε το βραδυ..

Επεξεργάστηκαν by ΚατεριναΣκ
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε να πίνει το βράδυ και με λίγη γκρίνια προς έκπληξη σου κι αυτό συνέβη γιατί απλά ήσουν αποφασισμένη. ;) 
Στις 6 να προσφέρεις κανονικά το στήθος για να πιει εφόσον πεινάει (και λογικό), εφόσον πιει όμως το απομακρύνεις γιατί δεν είναι ότι πεινάει άλλο, απλά το θέλει για να νανουρίζεται και να συνεχίσει να κοιμάται. Είναι στο χέρι σου να σταματήσει κι αυτό πριν εδραιωθεί ως συνήθεια αντιμετωπίζοντας το παιδί φυσικά πάντα με αγάπη, ευαισθησία και ενσυναίσθηση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις πάνω στο θέμα αποθηλασμός! Λοιπόν η μπουμπού μας είναι 27 μηνών και ακόμα θηλάζει. Πριν από περίπου 1,5 μήνα είχε αρχίσει να κοιμάται σερι (από τις 8-9 το βράδυ μέχρι 5-6 το πρωι! )Να πω βεβαια πως ήταν μονιμα μπουκωμενη και ετσι ίσως επειδή δεν μπορουσε να θηλασει σωστα τα ειχε ψιλοπαρατησει και το βράδυ δε ζητούσε. Εδώ και λίγες μέρες ξεκίνησε πάλι να ξυπνάει. Της προσφέρω νεράκι αλλά μετά πάντα θέλει να θηλάσει μέχρι να χαλαρώσει. Δλδ δέχεται το να θηλάσει για λιγο αλλά το καθόλου το απορρίπτει. Προχθές μάλιστα όταν μου ζήτησε να ξαναθηλασει αφού μόλις πριν από 5 λεπτα είχαμε σταματήσει και δεν της έδωσα μου ζήτησε αγελαδινό. Έτσι σηκωθήκαμε, ήπιε το φρέσκο και μετά ξανακοιμηθηκε πολύ εύκολα με θηλασμό. Το πρωτο λοιπόν που ήθελα να σας ρωτήσω είναι τι κάνατε εσείς σε περιπτώσεις που ξυπνουσε  και ζητούσε να πιει άλλο γάλα. Δινατε; δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Γτ προχθές ας πούμε μου ζήτησε αγελαδινό και χθες μπανάνα. Βεβαια όταν της είπα πως το βράδυ δεν τρώμε μπανανες το δέχτηκε με ευκολία και επέστρεψε στο θηλασμό. Θα ήταν σωστό να μάθει ότι το βράδυ δε σηκωνομαστε για φαγητο; Ή το αγελαδινό θα μπορούσε να είναι η εξαιρεση; 

Επίσης σας έχει τύχει ποτέ τέτοιο πισωγυρισμα; δλδ πάνω που είχα αρχίσει να έχω ελπίδες! Μιλάμε για 2-3 βδομάδες διήρκησε αυτή η φάση! Δεν ξέρω αν φταίει που βγάζει ταυτόχρονα τωρα τους 2 κάτω γομφιουςή που της περασε το κρύωμα ή που μετακόμισε στο δωμάτιο της, μετά από δική της επιθυμία . Μαζί βέβαια τις περισσότερες μέρες κι εγώ!  

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου ζήτησε η μεγάλη να φαει μακαρονια ένα βράδυ, κ για κανενα τριμηνο αγελαδινό. Της εκανα μιση κουπιτσα πολύ λίγο κ σιγα σιγα το σταμάτησε κ αυτο

Αν βοηθήσει στον αποθηλασμο εγω θα εδινα

Αλλα εμενα κ τα δυο δεχονταν στις 3φορες πχ την μια νερό, την άλλη φρέσκο γάλα, την Τρίτη τπτ απλα να έρθουν αγκαλια μου

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις πάνω στο θέμα αποθηλασμός! Λοιπόν η μπουμπού μας είναι 27 μηνών και ακόμα θηλάζει. Πριν από περίπου 1,5 μήνα είχε αρχίσει να κοιμάται σερι (από τις 8-9 το βράδυ μέχρι 5-6 το πρωι! )Να πω βεβαια πως ήταν μονιμα μπουκωμενη και ετσι ίσως επειδή δεν μπορουσε να θηλασει σωστα τα ειχε ψιλοπαρατησει και το βράδυ δε ζητούσε. Εδώ και λίγες μέρες ξεκίνησε πάλι να ξυπνάει. Της προσφέρω νεράκι αλλά μετά πάντα θέλει να θηλάσει μέχρι να χαλαρώσει. Δλδ δέχεται το να θηλάσει για λιγο αλλά το καθόλου το απορρίπτει. Προχθές μάλιστα όταν μου ζήτησε να ξαναθηλασει αφού μόλις πριν από 5 λεπτα είχαμε σταματήσει και δεν της έδωσα μου ζήτησε αγελαδινό. Έτσι σηκωθήκαμε, ήπιε το φρέσκο και μετά ξανακοιμηθηκε πολύ εύκολα με θηλασμό. Το πρωτο λοιπόν που ήθελα να σας ρωτήσω είναι τι κάνατε εσείς σε περιπτώσεις που ξυπνουσε  και ζητούσε να πιει άλλο γάλα. Δινατε; δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Γτ προχθές ας πούμε μου ζήτησε αγελαδινό και χθες μπανάνα. Βεβαια όταν της είπα πως το βράδυ δεν τρώμε μπανανες το δέχτηκε με ευκολία και επέστρεψε στο θηλασμό. Θα ήταν σωστό να μάθει ότι το βράδυ δε σηκωνομαστε για φαγητο; Ή το αγελαδινό θα μπορούσε να είναι η εξαιρεση; 

Επίσης σας έχει τύχει ποτέ τέτοιο πισωγυρισμα; δλδ πάνω που είχα αρχίσει να έχω ελπίδες! Μιλάμε για 2-3 βδομάδες διήρκησε αυτή η φάση! Δεν ξέρω αν φταίει που βγάζει ταυτόχρονα τωρα τους 2 κάτω γομφιουςή που της περασε το κρύωμα ή που μετακόμισε στο δωμάτιο της, μετά από δική της επιθυμία . Μαζί βέβαια τις περισσότερες μέρες κι εγώ!  

 Εμείς είχαμε πισωγυρισματα, ενώ για εβδομάδες ήμασταν στον ένα θηλασμό προ ύπνου ήρθαν ιωσεις που τον έκαναν να ζητά μέσα στην μέρα κυρίως γιατί ήθελε να κοιμηθεί κ μεσημέρι ή δεν έτρωγε αρκετά. Δεν αρνήθηκα αλλά μόλις έγινε καλα προτείνα μία εναλλακτική την δεχόταν πανευκολα κ έτσι επιτρεψαμε στον ένα θηλασμό. 

 

Για τον νυχτερινό αποθηλασμο έχω γράψει παραπάνω την εμπειρία μου, από κει ξεκίνησα γιατι μου φαινόταν πιο εύκολο να κοιμηθεί έτσι όπως ήταν νυσταγμενος. Δεν ζήτησε ποτέ γάλα αλλά αν ήθελε θα του έδινα φρεσκο, τότε δεν το καλό έπινε κιόλας κ μαλλον για αυτό δεν ζητούσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Κ μενα μου ζήτησε η μεγάλη να φαει μακαρονια ένα βράδυ, κ για κανενα τριμηνο αγελαδινό. Της εκανα μιση κουπιτσα πολύ λίγο κ σιγα σιγα το σταμάτησε κ αυτο

Αν βοηθήσει στον αποθηλασμο εγω θα εδινα

Αλλα εμενα κ τα δυο δεχονταν στις 3φορες πχ την μια νερό, την άλλη φρέσκο γάλα, την Τρίτη τπτ απλα να έρθουν αγκαλια μου

Ναι έτσι! Της προτείνω πολλές φορές νερό και πατάει τα κλάματα! Δε θέλει. Μάλλον την ενοχλεί γτ πρέπει να σηκωθεί για να πιει και ετσι ξυπνάει για τα καλά.  Γάλα της είχα πει μερικές φορές, δεν ήθελε κι έτσι δεν επέμενα αλλά τώρα το ζήτησε μόνη της.  Η αλήθεια μες στη μέρα δεν τρώει και πολυ καλά λόγω δοντιών μάλλον αλλά πριν τον ύπνο πινει 150-250 γρ αγελαδινό.  

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2020 at 4:15 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 Εμείς είχαμε πισωγυρισματα, ενώ για εβδομάδες ήμασταν στον ένα θηλασμό προ ύπνου ήρθαν ιωσεις που τον έκαναν να ζητά μέσα στην μέρα κυρίως γιατί ήθελε να κοιμηθεί κ μεσημέρι ή δεν έτρωγε αρκετά. Δεν αρνήθηκα αλλά μόλις έγινε καλα προτείνα μία εναλλακτική την δεχόταν πανευκολα κ έτσι επιτρεψαμε στον ένα θηλασμό. 

 

Για τον νυχτερινό αποθηλασμο έχω γράψει παραπάνω την εμπειρία μου, από κει ξεκίνησα γιατι μου φαινόταν πιο εύκολο να κοιμηθεί έτσι όπως ήταν νυσταγμενος. Δεν ζήτησε ποτέ γάλα αλλά αν ήθελε θα του έδινα φρεσκο, τότε δεν το καλό έπινε κιόλας κ μαλλον για αυτό δεν ζητούσε.

Για εμάς ο νυχτερινός αποθηλασμός είναι πάρα πολύ δύσκολος. Δλδ δεν δέχεται να αποκοιμηθεί χωρίς στήθος σε καμια απολύτως περίπτωση! Ειμαι σε δίλλημα αν θα πρέπει ίσως να ξεκινήσω με τον θηλασμό με τον οποίο αποκοιμιεται εξαρχής, αν και τον βρίσκω τον πιο δύσκολο κα σιγουρα θα εχουμε γκρινια και κλαματα, ωστε να  το αποσυνδέσει μια και καλη ή να περιμένω 1-2 μήνες ακομα και μετά να ξαναδοκιμασω τους ενδιάμεσους. Αλλά έχω φτάσει λίγο στα όρια μου.  Δλδ μερικές φορές το πρωί μετά από ένα δύσκολο βράδυ σηκώνομαι και της λέω 'φτάνει δεν αντέχω άλλο'.  Μες στη μέρα θηλάζει οπωσδήποτε 1 φορά, αν και ζητάει περισσότερες. Ιδιαίτερα σε ώρες που καθόμαστε και βαριέται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Astrien είπε:

Για εμάς ο νυχτερινός αποθηλασμός είναι πάρα πολύ δύσκολος. Δλδ δεν δέχεται να αποκοιμηθεί χωρίς στήθος σε καμια απολύτως περίπτωση! Ειμαι σε δίλλημα αν θα πρέπει ίσως να ξεκινήσω με τον θηλασμό με τον οποίο αποκοιμιεται εξαρχής, αν και τον βρίσκω τον πιο δύσκολο κα σιγουρα θα εχουμε γκρινια και κλαματα, ωστε να  το αποσυνδέσει μια και καλη ή να περιμένω 1-2 μήνες ακομα και μετά να ξαναδοκιμασω τους ενδιάμεσους. Αλλά έχω φτάσει λίγο στα όρια μου.  Δλδ μερικές φορές το πρωί μετά από ένα δύσκολο βράδυ σηκώνομαι και της λέω 'φτάνει δεν αντέχω άλλο'.  Μες στη μέρα θηλάζει οπωσδήποτε 1 φορά, αν και ζητάει περισσότερες. Ιδιαίτερα σε ώρες που καθόμαστε και βαριέται. 

Τους θηλασμους  "από βαρεμαρα" μπορείς ευκολότερα να τους κόψεις προσφεροντας ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, καλό είναι να βρεις κάτι που δεν παιζετε συνέχεια. 

 

Το πρωί θηλάζει, το μεσημέρι για να κοιμηθεί?

 

Εγώ για τον προ ύπνου, που ήταν και ο ενας θηλασμός που άφησα για το τελος, στραφηκα στο παραμύθι. Ήταν τόσο χαλαρωμενος απ την διήγηση που δεν ζητούσε να θηλασει. Αν θες να τον αντικαταστησεις βρες τον κατάλληλο τρόπο να ηρεμεί και να αφήνεται. Μπορεί να είναι μία σύντομη ιστορία, χάδια στην πλατουλα ή ό,τι την χαλαρώνει. 

 

Κοίταξε στην αρχή ίσως της είναι δύσκολο να δεχτεί οτι δεν θα θηλάζει σε όλα τα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα. Και μία φορα να δεχτεί άλλη εναλλακτική είναι καλά. Αργοτερα θα γίνουν περισσότερες.

 

Γενικά ο ομαλός αποθηλασμος είναι σταδιακή διαδικασία, αν είσαι αποφασισμένη με τους σωστούς χειρισμούς το παιδί θα ανταποκριθεί θετικά αν είναι ετοιμο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω κ εγώ ένα κοριτσάκι 7 μηνών κ έχω αποφασίσει πως θέλω να κόψω τον νυχτερινό θηλασμό καθώς με έχει κούρασει το ότι με έχει κάνει πιπίλα! Με το που την βγάζω απ το στήθος ξυπνάει! Υπάρχουν φορές που την αφήνω να πιπιλαει 2 ωρες για να καλό κοιμηθεί... Κ το κακό είναι ότι ξυπνάει πολλές φορές μεσα στη νύχτα για να πιπιλισει!! Προσπάθησα  πριν 2 βδομάδες αντικαθιστώντας την κάθε φορά που ξυπνουσε με μπουκάλι κ προσπάθεια να ξανακοιμηθει χωρίς το στήθος. Κάποιες φορές έπινε το γάλα κ κοιμόταν αλλά μετά από τις πρώτες μέρες τα πράγματα χειροτερεψαν κ όχι μόνο δεν έπαιρνε το μπουκάλι αλλά ούρλιαζε για στήθος. Κ αν την έπαιρνε ο ύπνος χωρίς αυτό με το που την ακουμπούσα στο λίκνο της (κοιμάται διπλα μας σε αυτό κ συνήθως καταλήγει στη διάρκεια της βραδιας στο κρεβάτι μαζι μας) ξυπνουσε κλαίγοντας για στήθος.. Βέβαια να αναφέρω ότι βγάζει τα 2 πάνω δόντια οπότε ίσως να μην είναι καλή περίοδος τώρα κ γι αυτό άλλωστε σταμάτησα την προσπάθεια. Απλώς έχω κουραστεί αφάνταστα να με πιπίλαει ίσως κ ολόκληρο το βράδυ κάποιες φορές. Δυστυχώς δεν δέχεται πιπίλα με τπτ(δοκιμάσαμε μάλιστα από πολύ νωρίς να της δώσουμε κ δεν την δέχτηκε ποτέ). Τέλος να αναφέρω ότι δεν την θηλάζω καθόλου μες στην ημέρα πλέον το οποίο έγινε σταδιακά κ εύκολα παράλληλα με την εισαγωγή τροφών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τους θηλασμους  "από βαρεμαρα" μπορείς ευκολότερα να τους κόψεις προσφεροντας ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, καλό είναι να βρεις κάτι που δεν παιζετε συνέχεια. 

 

Το πρωί θηλάζει, το μεσημέρι για να κοιμηθεί?

 

Εγώ για τον προ ύπνου, που ήταν και ο ενας θηλασμός που άφησα για το τελος, στραφηκα στο παραμύθι. Ήταν τόσο χαλαρωμενος απ την διήγηση που δεν ζητούσε να θηλασει. Αν θες να τον αντικαταστησεις βρες τον κατάλληλο τρόπο να ηρεμεί και να αφήνεται. Μπορεί να είναι μία σύντομη ιστορία, χάδια στην πλατουλα ή ό,τι την χαλαρώνει. 

 

Κοίταξε στην αρχή ίσως της είναι δύσκολο να δεχτεί οτι δεν θα θηλάζει σε όλα τα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα. Και μία φορα να δεχτεί άλλη εναλλακτική είναι καλά. Αργοτερα θα γίνουν περισσότερες.

 

Γενικά ο ομαλός αποθηλασμος είναι σταδιακή διαδικασία, αν είσαι αποφασισμένη με τους σωστούς χειρισμούς το παιδί θα ανταποκριθεί θετικά αν είναι ετοιμο. 

 

 

Το πρωι θηλαζει τις πρωτες πρωινες ωρες οσο ακομα ειμαστε μισοκοιμισμενες στο κρεβάτι. Τις καθημερινές τα μεσημέρια κοιμάται στον παιδικό έτσι θηλάζει το απόγευμα κατά τις 3-4 που θα χαλαρώσουμε. Τα ΣΚ όμως αν είμαστε σπίτι σίγουρα θα θηλάσει το μεσημέρι για να κοιμηθεί. Τελευταία βέβαια έτυχε να θηλάσει για μεσημέρι αλλά να μην την πάρει ο υπνος( νομίζω παει να κόψει τον μεσημεριανο ύπνο)!   Τα απογεύματα αν με βρει χαλαρή, έτσι και κατσω στον καναπέ δεν την γλιτώνω: ) :). Εξω έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να ζητάει. Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις!  Γενικά μέσα στη μέρα δε με πολυενοχλει. Απλά αυτά τα βραδινά δεν αντεχονται άλλο.

Προσπάθησα να αποσυνδέσω τον ύπνο με το θηλασμό με τον τρόπο που περιγράφεται στο βιβλίο  no cry sleep solutions, προσπαθησα να της εξηγησω οτι το βραδυ δεν πινουμε γαλα αλλα μονο τη μερα, ομως η κατάσταση γίνεται χειρότερη.  Δεν ήθελε να αποκοιμηθεί, έκλαιγε στον ύπνο της λέγοντας ' όχι γάλα μαμά' ή ξυπνούσε όλη την ώρα και ζητούσε.  Ίσως οι προσπάθειες έγιναν νωρίς όσο το παιδι δεν ήταν έτοιμο. Αφού έγινε 2 τη βλέπω πιο συνεργάσιμη και πρόθυμη αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες πως να το κάνω. Να ξαναδοκιμασω τις παλιές μεθόδους ή να ψάξω κάτι καινουριο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Το πρωι θηλαζει τις πρωτες πρωινες ωρες οσο ακομα ειμαστε μισοκοιμισμενες στο κρεβάτι. Τις καθημερινές τα μεσημέρια κοιμάται στον παιδικό έτσι θηλάζει το απόγευμα κατά τις 3-4 που θα χαλαρώσουμε. Τα ΣΚ όμως αν είμαστε σπίτι σίγουρα θα θηλάσει το μεσημέρι για να κοιμηθεί. Τελευταία βέβαια έτυχε να θηλάσει για μεσημέρι αλλά να μην την πάρει ο υπνος( νομίζω παει να κόψει τον μεσημεριανο ύπνο)!   Τα απογεύματα αν με βρει χαλαρή, έτσι και κατσω στον καναπέ δεν την γλιτώνω: ) :). Εξω έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να ζητάει. Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις!  Γενικά μέσα στη μέρα δε με πολυενοχλει. Απλά αυτά τα βραδινά δεν αντεχονται άλλο.

Προσπάθησα να αποσυνδέσω τον ύπνο με το θηλασμό με τον τρόπο που περιγράφεται στο βιβλίο  no cry sleep solutions, προσπαθησα να της εξηγησω οτι το βραδυ δεν πινουμε γαλα αλλα μονο τη μερα, ομως η κατάσταση γίνεται χειρότερη.  Δεν ήθελε να αποκοιμηθεί, έκλαιγε στον ύπνο της λέγοντας ' όχι γάλα μαμά' ή ξυπνούσε όλη την ώρα και ζητούσε.  Ίσως οι προσπάθειες έγιναν νωρίς όσο το παιδι δεν ήταν έτοιμο. Αφού έγινε 2 τη βλέπω πιο συνεργάσιμη και πρόθυμη αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες πως να το κάνω. Να ξαναδοκιμασω τις παλιές μεθόδους ή να ψάξω κάτι καινουριο;

Δοκιμασε ξανά τις κλασικές μεθόδους. Πολυ κουβέντα ότι το βραδυ κοιμομαστε, το γαλα κοιμαται, γαλα πίνουμε όταν φύγει το φεγγαρακι κλπ

Παράλληλα μπορείς να εντάξεις κάποιο νανι αν δ εχετε, ένα κουκλακι. Η να της λες να θηλαζει για πιο λόγο χρόνο, κ μετα να είστε απλα αγκαλια, η να την χαιδευεις

Κ τέλος να κανεις κ την ηπια απομάκρυνση που λεει κ το βιβλιο

11 ώρες πρίν, Vikakiz είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω κ εγώ ένα κοριτσάκι 7 μηνών κ έχω αποφασίσει πως θέλω να κόψω τον νυχτερινό θηλασμό καθώς με έχει κούρασει το ότι με έχει κάνει πιπίλα! Με το που την βγάζω απ το στήθος ξυπνάει! Υπάρχουν φορές που την αφήνω να πιπιλαει 2 ωρες για να καλό κοιμηθεί... Κ το κακό είναι ότι ξυπνάει πολλές φορές μεσα στη νύχτα για να πιπιλισει!! Προσπάθησα  πριν 2 βδομάδες αντικαθιστώντας την κάθε φορά που ξυπνουσε με μπουκάλι κ προσπάθεια να ξανακοιμηθει χωρίς το στήθος. Κάποιες φορές έπινε το γάλα κ κοιμόταν αλλά μετά από τις πρώτες μέρες τα πράγματα χειροτερεψαν κ όχι μόνο δεν έπαιρνε το μπουκάλι αλλά ούρλιαζε για στήθος. Κ αν την έπαιρνε ο ύπνος χωρίς αυτό με το που την ακουμπούσα στο λίκνο της (κοιμάται διπλα μας σε αυτό κ συνήθως καταλήγει στη διάρκεια της βραδιας στο κρεβάτι μαζι μας) ξυπνουσε κλαίγοντας για στήθος.. Βέβαια να αναφέρω ότι βγάζει τα 2 πάνω δόντια οπότε ίσως να μην είναι καλή περίοδος τώρα κ γι αυτό άλλωστε σταμάτησα την προσπάθεια. Απλώς έχω κουραστεί αφάνταστα να με πιπίλαει ίσως κ ολόκληρο το βράδυ κάποιες φορές. Δυστυχώς δεν δέχεται πιπίλα με τπτ(δοκιμάσαμε μάλιστα από πολύ νωρίς να της δώσουμε κ δεν την δέχτηκε ποτέ). Τέλος να αναφέρω ότι δεν την θηλάζω καθόλου μες στην ημέρα πλέον το οποίο έγινε σταδιακά κ εύκολα παράλληλα με την εισαγωγή τροφών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή! 

 

 

 

Προσωπικα δ εχω ιδεα από αποθηλασμο σε τοσο μωρο. Το μόνο που θα πω είναι ότι μου ακούγεται πολύ δύσκολο σε μωρό 7μ,πανω στο άγχος αποχωρισμού κ με τα δοντια να ετοιμαζονται

Επισης δ μου είναι καθόλου οικείο μωρο 7μ να μην θηλαζει την ημέρα, ισως γι αυτό θέλει τόσο την νυχτα; επίσης δ ξερω πως κρατιέται η παραγωγή αφού δ θηλαζει την ημερα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δοκιμασε ξανά τις κλασικές μεθόδους. Πολυ κουβέντα ότι το βραδυ κοιμομαστε, το γαλα κοιμαται, γαλα πίνουμε όταν φύγει το φεγγαρακι κλπ

Παράλληλα μπορείς να εντάξεις κάποιο νανι αν δ εχετε, ένα κουκλακι. Η να της λες να θηλαζει για πιο λόγο χρόνο, κ μετα να είστε απλα αγκαλια, η να την χαιδευεις

Κ τέλος να κανεις κ την ηπια απομάκρυνση που λεει κ το βιβλιο

Προσωπικα δ εχω ιδεα από αποθηλασμο σε τοσο μωρο. Το μόνο που θα πω είναι ότι μου ακούγεται πολύ δύσκολο σε μωρό 7μ,πανω στο άγχος αποχωρισμού κ με τα δοντια να ετοιμαζονται

Επισης δ μου είναι καθόλου οικείο μωρο 7μ να μην θηλαζει την ημέρα, ισως γι αυτό θέλει τόσο την νυχτα; επίσης δ ξερω πως κρατιέται η παραγωγή αφού δ θηλαζει την ημερα

Έχει ρυθμίστει το στήθος κ δεν γεμίζει μες στη μερα παρά μόνο κατά τις 8 το βράδυ όπου θα φάει το βραδινό της!

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2020 at 2:00 ΠΜ, Astrien είπε:

Το πρωι θηλαζει τις πρωτες πρωινες ωρες οσο ακομα ειμαστε μισοκοιμισμενες στο κρεβάτι. Τις καθημερινές τα μεσημέρια κοιμάται στον παιδικό έτσι θηλάζει το απόγευμα κατά τις 3-4 που θα χαλαρώσουμε. Τα ΣΚ όμως αν είμαστε σπίτι σίγουρα θα θηλάσει το μεσημέρι για να κοιμηθεί. Τελευταία βέβαια έτυχε να θηλάσει για μεσημέρι αλλά να μην την πάρει ο υπνος( νομίζω παει να κόψει τον μεσημεριανο ύπνο)!   Τα απογεύματα αν με βρει χαλαρή, έτσι και κατσω στον καναπέ δεν την γλιτώνω: ) :). Εξω έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να ζητάει. Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις!  Γενικά μέσα στη μέρα δε με πολυενοχλει. Απλά αυτά τα βραδινά δεν αντεχονται άλλο.

Προσπάθησα να αποσυνδέσω τον ύπνο με το θηλασμό με τον τρόπο που περιγράφεται στο βιβλίο  no cry sleep solutions, προσπαθησα να της εξηγησω οτι το βραδυ δεν πινουμε γαλα αλλα μονο τη μερα, ομως η κατάσταση γίνεται χειρότερη.  Δεν ήθελε να αποκοιμηθεί, έκλαιγε στον ύπνο της λέγοντας ' όχι γάλα μαμά' ή ξυπνούσε όλη την ώρα και ζητούσε.  Ίσως οι προσπάθειες έγιναν νωρίς όσο το παιδι δεν ήταν έτοιμο. Αφού έγινε 2 τη βλέπω πιο συνεργάσιμη και πρόθυμη αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες πως να το κάνω. Να ξαναδοκιμασω τις παλιές μεθόδους ή να ψάξω κάτι καινουριο;

Αν την βλέπεις πολύ αρνητική άστο εντελώς μια εβδομάδα και προσπάθησε εκ νέου βάζοντας στόχο να κοπει ένα ένα γεύμα και το βράδυ αρχικά με απομακρυνση της θηλής.

 

On 14/1/2020 at 11:19 ΜΜ, Vikakiz είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω κ εγώ ένα κοριτσάκι 7 μηνών κ έχω αποφασίσει πως θέλω να κόψω τον νυχτερινό θηλασμό καθώς με έχει κούρασει το ότι με έχει κάνει πιπίλα! Με το που την βγάζω απ το στήθος ξυπνάει! Υπάρχουν φορές που την αφήνω να πιπιλαει 2 ωρες για να καλό κοιμηθεί... Κ το κακό είναι ότι ξυπνάει πολλές φορές μεσα στη νύχτα για να πιπιλισει!! Προσπάθησα  πριν 2 βδομάδες αντικαθιστώντας την κάθε φορά που ξυπνουσε με μπουκάλι κ προσπάθεια να ξανακοιμηθει χωρίς το στήθος. Κάποιες φορές έπινε το γάλα κ κοιμόταν αλλά μετά από τις πρώτες μέρες τα πράγματα χειροτερεψαν κ όχι μόνο δεν έπαιρνε το μπουκάλι αλλά ούρλιαζε για στήθος. Κ αν την έπαιρνε ο ύπνος χωρίς αυτό με το που την ακουμπούσα στο λίκνο της (κοιμάται διπλα μας σε αυτό κ συνήθως καταλήγει στη διάρκεια της βραδιας στο κρεβάτι μαζι μας) ξυπνουσε κλαίγοντας για στήθος.. Βέβαια να αναφέρω ότι βγάζει τα 2 πάνω δόντια οπότε ίσως να μην είναι καλή περίοδος τώρα κ γι αυτό άλλωστε σταμάτησα την προσπάθεια. Απλώς έχω κουραστεί αφάνταστα να με πιπίλαει ίσως κ ολόκληρο το βράδυ κάποιες φορές. Δυστυχώς δεν δέχεται πιπίλα με τπτ(δοκιμάσαμε μάλιστα από πολύ νωρίς να της δώσουμε κ δεν την δέχτηκε ποτέ). Τέλος να αναφέρω ότι δεν την θηλάζω καθόλου μες στην ημέρα πλέον το οποίο έγινε σταδιακά κ εύκολα παράλληλα με την εισαγωγή τροφών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή! 

 

 

 

 

Κάτσε να καταλάβω,  εσύ τους εκοψες τους πρωινούς θηλασμούς?  Και τώρα θες να κόψεις και τους βραδινους; Και ποτε θα πίνει γάλα, είναι πολύ μωράκι για να μην πίνει καθόλου είτε μητρικό είτε φόρμουλα,  το γάλα είναι η βασική τους τροφή για τον πρώτο χρόνο ζωής. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Αν την βλέπεις πολύ αρνητική άστο εντελώς μια εβδομάδα και προσπάθησε εκ νέου βάζοντας στόχο να κοπει ένα ένα γεύμα και το βράδυ αρχικά με απομακρυνση της θηλής.

 

 

Κάτσε να καταλάβω,  εσύ τους εκοψες τους πρωινούς θηλασμούς?  Και τώρα θες να κόψεις και τους βραδινους; Και ποτε θα πίνει γάλα, είναι πολύ μωράκι για να μην πίνει καθόλου είτε μητρικό είτε φόρμουλα,  το γάλα είναι η βασική τους τροφή για τον πρώτο χρόνο ζωής. 

Θα της δίνω φόρμουλα εννοείται! Κ προφανώς κ δεν θα είχα πρόβλημα να συνεχίσω να την θηλάζω για πρωί βράδυ αλλά το ότι με πιπίλαει όλο το βράδυ είναι πολύ κουραστικό. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα μου. Οπότε υποθέτω πως αν παίρνει φόρμουλα για γάλα θα σταματήσει να ψάχνει στήθος κ ισως αρκείται με την αγκαλιά. Γιατί εγώ πρόβλημα με το ότι το μωρό κοιμάται μαζί μου δεν έχω. Ίσα ίσα το απολαμβάνω κιόλας. Αλλά όταν όλο το βράδυ το βγαζω με στήθος έξω ε όπως καταλαβαίνεις δεν είναι το καλύτερο. Μήπως να αρχίσω σταδιακά να της δίνω μπουκάλι πριν τον ύπνο να δω πως θα πάει? 

Link to comment
Share on other sites

Τις 2 προηγούμενες μέρες η μικρή κοιμηθηκε για πρώτη φορά χωρίς στήθος ενώ εγώ ήμουν σπιτι!!!!!! Την πρώτη φορά εφόσον δεν είχε κοιμηθει μεσημερι και ήταν πολύ κουρασμένη, πήγε με το μπαμπά της στο κρεβάτι για να τη χαλαρώσει μέχρι να τελειώσω κάτι δουλειές που είχα και να πάω να την κοιμισω και μετά από 5 λεπτα που την έκανε μασάζ την πήρε ο ύπνος!  Χθες την πάω για ύπνο και τη ρωτάω, αφού είχε θηλάσει και απλά πιπιλίζε αν θέλει να κάνουμε αγκαλίτσα νάνι. Και προς έκπληξη μου δέχτηκε αφού είπαμε πρώτα το τραγουδάκι μας! Βέβαια της πήρε πολλη ώρα! Σήμερα όμως ήμουν στη δουλεια μέχρι τις 19 και όταν γύρισα νύσταζε ήδη. Δεν ήθελε όμως να κοιμηθεί! Διαβάσαμε ένα παραμυθακι αλλά επέμενε πως δεν ήθελε να κοιμηθεί. Δε ζητούσε όμως και να θηλάσει. Σαν να φοβοταν να παει για υπνο γτ δε θα την αφηνα να αποκοιμηθεί στο στηθος. Στο τέλος το πρότεινα μόνη μου γτ την έβλεπα πολύ κουρασμένη και εννοειται κοιμηθηκε αμέσως! Πιστεύετε ότι έκανα λαθος; δλδ της περνάω λάθος μνμ επειδή το προτεινω; απλά εφόσον ξέρω ότι αυτό θα τη χαλαρωνε  δεν ήξερα τι αλλο να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Τις 2 προηγούμενες μέρες η μικρή κοιμηθηκε για πρώτη φορά χωρίς στήθος ενώ εγώ ήμουν σπιτι!!!!!! Την πρώτη φορά εφόσον δεν είχε κοιμηθει μεσημερι και ήταν πολύ κουρασμένη, πήγε με το μπαμπά της στο κρεβάτι για να τη χαλαρώσει μέχρι να τελειώσω κάτι δουλειές που είχα και να πάω να την κοιμισω και μετά από 5 λεπτα που την έκανε μασάζ την πήρε ο ύπνος!  Χθες την πάω για ύπνο και τη ρωτάω, αφού είχε θηλάσει και απλά πιπιλίζε αν θέλει να κάνουμε αγκαλίτσα νάνι. Και προς έκπληξη μου δέχτηκε αφού είπαμε πρώτα το τραγουδάκι μας! Βέβαια της πήρε πολλη ώρα! Σήμερα όμως ήμουν στη δουλεια μέχρι τις 19 και όταν γύρισα νύσταζε ήδη. Δεν ήθελε όμως να κοιμηθεί! Διαβάσαμε ένα παραμυθακι αλλά επέμενε πως δεν ήθελε να κοιμηθεί. Δε ζητούσε όμως και να θηλάσει. Σαν να φοβοταν να παει για υπνο γτ δε θα την αφηνα να αποκοιμηθεί στο στηθος. Στο τέλος το πρότεινα μόνη μου γτ την έβλεπα πολύ κουρασμένη και εννοειται κοιμηθηκε αμέσως! Πιστεύετε ότι έκανα λαθος; δλδ της περνάω λάθος μνμ επειδή το προτεινω; απλά εφόσον ξέρω ότι αυτό θα τη χαλαρωνε  δεν ήξερα τι αλλο να προτείνω.

Καλύτερα θα ήταν να μην της το πρότεινες, εκτος αν ειχε περάσει πολύ η ώρα υπνου κ ειχε μπει σε υπερενταση

Μπορούσες να της κάνεις κ εσύ μασαζ, η αν ήταν ελεύθερος ο μπαμπας

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 4:43 ΠΜ, marakiz είπε:

ν την βλέπεις πολύ αρνητική άστο εντελώς μια εβδομάδα και προσπάθησε εκ νέου βάζοντας στόχο να κοπει ένα ένα γεύμα και το βράδυ αρχικά με απομακρυνση της θηλής.

 

Αυτό με την απομακρυνση το βλέπει στα αλήθεια σαν καψωνι. Δεν της αρεσει καθόλου! Και το κάνει μάλλον χειρότερο. Δλδ μόλις την παίρνει ο γλυκός ο ύπνος να την ξυπνάω! Το δοκίμασα αρκετές μέρες και εκανε την ολη κατασταση μαλλον χειροτερη! Οσο για τα γεύματα, επειδή δεν είναι και πολύ σταθερά, εκτός βέβαια απο αυτό του προ ύπνου, λόγω της καθημερινότητας μας, δεν ξέρω πώς να το εφαρμόσω 

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2019 at 1:01 ΜΜ, ΚατεριναΣκ είπε:

Παιδια και εγω ειχα θεμα με τον υπνο.. Και το φαγητο.. Ειναι τωρα περιπου 10 μηνων και ηθελε να θηλαζει 9 με 10 φορες το 24ωρο.. Δεν γινοταν αλλο ετσι. Τωρα το βραδυ της δινω ξενο κατα τις 8:30 και κοιμαται μεχρι το πρωι που ξυπναει στις 8:30  και την θηλαζω το πρωι και μια φορα μεσα στην ημερα.. Και την μερα τρωει γενικα πολυ φαγητο.. Τα πρωτα βραδυα που ξυπναγε στο ενδιαμεσο για στηθος της εδωσα νερο και μετα απο δυο μερες δεν ξανα  ξυπνησε το βραδυ..

Κ κοιμήθηκε έτσι απλά?? Χωρίς να ζητήσει στήθος? Λες να το πειραματιστώ κ εγώ μήπως κ πιάσει? Είμαστε 7 μηνών βέβαια αλλά σένα αντέχω άλλο να ξυπνάω κάθε 1 ώρα το βράδυ!! 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 11:19 ΜΜ, Vikakiz είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω κ εγώ ένα κοριτσάκι 7 μηνών κ έχω αποφασίσει πως θέλω να κόψω τον νυχτερινό θηλασμό καθώς με έχει κούρασει το ότι με έχει κάνει πιπίλα! Με το που την βγάζω απ το στήθος ξυπνάει! Υπάρχουν φορές που την αφήνω να πιπιλαει 2 ωρες για να καλό κοιμηθεί... Κ το κακό είναι ότι ξυπνάει πολλές φορές μεσα στη νύχτα για να πιπιλισει!! Προσπάθησα  πριν 2 βδομάδες αντικαθιστώντας την κάθε φορά που ξυπνουσε με μπουκάλι κ προσπάθεια να ξανακοιμηθει χωρίς το στήθος. Κάποιες φορές έπινε το γάλα κ κοιμόταν αλλά μετά από τις πρώτες μέρες τα πράγματα χειροτερεψαν κ όχι μόνο δεν έπαιρνε το μπουκάλι αλλά ούρλιαζε για στήθος. Κ αν την έπαιρνε ο ύπνος χωρίς αυτό με το που την ακουμπούσα στο λίκνο της (κοιμάται διπλα μας σε αυτό κ συνήθως καταλήγει στη διάρκεια της βραδιας στο κρεβάτι μαζι μας) ξυπνουσε κλαίγοντας για στήθος.. Βέβαια να αναφέρω ότι βγάζει τα 2 πάνω δόντια οπότε ίσως να μην είναι καλή περίοδος τώρα κ γι αυτό άλλωστε σταμάτησα την προσπάθεια. Απλώς έχω κουραστεί αφάνταστα να με πιπίλαει ίσως κ ολόκληρο το βράδυ κάποιες φορές. Δυστυχώς δεν δέχεται πιπίλα με τπτ(δοκιμάσαμε μάλιστα από πολύ νωρίς να της δώσουμε κ δεν την δέχτηκε ποτέ). Τέλος να αναφέρω ότι δεν την θηλάζω καθόλου μες στην ημέρα πλέον το οποίο έγινε σταδιακά κ εύκολα παράλληλα με την εισαγωγή τροφών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή! 

 

 

 

 

Τα μωρά σε αυτή τηνηλικία κάνουν το χειρότερο ύπνο τους, οπότε έχε στο νου σου ότι αποθηλάζοντας μπορεί απλά να έχεις ένα μωρό που όλη νύχτα ουρλιάζει αλλά χωρίς μέσο πια για να το παρηγορήσεις. Επίσης ένα μωρό που θηλάζει, όσο λιγότερο θηλάζει μέσα στη μέρα, τόσο περισσότερο θα θηλάει το βράδυ.

Προσωπικά θα θήλαζα όσο περισσότερο γίνεται τη μέρα, και θα έκανα υπομονη μέχρι να βγουν τα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Ο μικρός μου χρονίζει σε λίγες μέρες και θηλάζει ακόμα. Θέλω να αποθηλάσω, αλλά έχουμε το τεράστιο πρόβλημα της σύνδεσης ύπνου-θηλασμού. Δεν παίζει να κοιμηθεί στο κρεβάτι με τραγουδάκια και παραμύθια, το έχουμε δοκιμάσει και καταλήγουμε να βγάζει κάτι κραυγές αγωνίας και απόγνωσης. Το καρότσι πιάνει κάποιες φορές, αλλά όχι στη βόλτα, γιατί ξεσηκώνεται – μόνο αν τον κουνάς τοπικά κάπου.

 

Μέσα στη μέρα κάνει κύκλους ύπνου 40λεπτους, όταν ξυπνήσει πρέπει να είμαι από δίπλα για να πιπιλίσει και να ξανακοιμηθεί, ενώ τα βράδια ξυπνάει αρκετές φορές (έχουμε την κούνια δίπλα στο κρεβάτι με το κάγκελο κατεβασμένο) και βασικά περισσότερο πιπιλάει, παρά πίνει.

 

Με έχει διαλύσει αυτό το πράγμα, η ποιότητα του ύπνου μου έχει πάει περίπατο κι έχω πλέον κουραστεί. Πολλές φορές το βράδυ τον βγάζω από το στήθος επειδή δεν αντέχω άλλο, και βάζει τα κλάματα μέσα στη δυστυχία. Δυστυχία το παιδί, δυστυχία εγώ, δυστυχία κι ο σύζυγος. Φοβάμαι ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα χάσω ό,τι σύνδεση έχω πετύχει με το μωρό.

 

Οπότε, τα ερωτήματα πολλά: πώς αποσυνδέω τον ύπνο με τον θηλασμό; Πώς διαχειρίζομαι τα βραδυνά ξυπνήματα; Πώς τον κοιμίζω μέσα στη μέρα; Πώς καταφέρνω να κοιμάται περισσότερη ώρα και χωρίς πιπίλισμα το μεσημέρι;

 

Πραγματικά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω πώς να προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...