Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ενοργανη γυμναστικη

Recommended Posts

Καλησπέρα...και καλη αρχη αυριο στα παιδακια μας! Αναρωτιομουν αν υπαρχει κανεις εδω που θα μπουρουσε να με βοηθησει.Η κόρη μου ειναι 6 ετων και θελω να την ξεκινησω ενοργανη γυμναστικη.Γνωριζει κανεις που μπορω να απευθυνθω???

A3Oip2.png

MzPrp2.png

Διαφημίσεις

η γνώμη μου είναι να ξεκινήσετε με μπαλέτο (μπορω να σου συστησω σχολή εαν επιθυμείς) και καλύτερα από του χρονου ρυθμική (μπαλα, στεφανι, κορδελα, σχοινάκι), παραλληλα με το μπαλέτο ομως. ενοργανη ομως οχι.

ειμαι στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια

age.png

η γνώμη μου είναι να ξεκινήσετε με μπαλέτο (μπορω να σου συστησω σχολή εαν επιθυμείς) και καλύτερα από του χρονου ρυθμική (μπαλα, στεφανι, κορδελα, σχοινάκι), παραλληλα με το μπαλέτο ομως. ενοργανη ομως οχι.

ειμαι στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια

Γιατί όχι ενοργανη;

p7z6p3.pngsQqep3.png

τη γνωμη μου πάντα σου λεω.

ειναι σκληρό αθλημα. κανει μυωδες σώμα και προσωπικα δε μου αρεσει για κορίτσι. επειδη εχει πολλά ακροβατικά, "ανοίγει" την πλάτη και φουσκώνει του μύες των ποδιών.

η ρυθμική και το μπαλέτο, μακραίνει τους μύες, ισιωνει την πλάτη και χαριζει αναλαφρο περπάτημα. τα κορίτσια της ρυθμικής κανουν στις προπονήσεις τους μπαλετο, οταν πλεον πανε στο αγωνιστικό επίπεδο. αρχικά ξεκινάνε ολα στο μαζικο και μετα οσα πληρουν τις προυποθέσεις, προχωράνε στο αγωνιστικό.

age.png

Ismeni δωσε τα φωτα σου!

Ποτε πιστευεις οτι ειναι μια καλη ηλικια να αρχισει ενα παιδακι μπαλετο;

Αν γνωριζεις για μεθοδο orff πιστευεις οτι ειναι καλη για αρχη και απο ποια ηλικια;

p7z6p3.pngsQqep3.png

Διαφημίσεις

Ismeni δωσε τα φωτα σου!

Ποτε πιστευεις οτι ειναι μια καλη ηλικια να αρχισει ενα παιδακι μπαλετο;

Αν γνωριζεις για μεθοδο orff πιστευεις οτι ειναι καλη για αρχη και απο ποια ηλικια;

στη σχολή εγω τα παίρνω απο 2,5χρονών. σε αυτη την ηλικία κανουν δημιουργικό χορό (μουσικοκινητική αγωγή, δημιουργική κίνηση και στοιχεία μπαλέτου, καθώς προσεγγίζουν το χορό μέσα από παιχνίδια που είναι ιδιαίτερα ελκυστικά, αναπτύσσουν τη φαντασία τους και τους βοηθούν να κοινωνικοποιηθούν).

η μεθοδος orff πρέπει να διδάσκεται κυρίως απο μουσικούς και σπανιότερα από δασκάλες μπαλέτου.

η ηλικία των 4ετων ειναι πολύ καλή να ξεκινήσει!

αν το επιθυμεις μπορω να σου συστησω σχολή στην περιοχή σου.

age.png

Αν μπορούσα κάποιος να βοηθήσει για την ενόργανη θα βοηθούσε και εμένα!

Μόνο για την ενόργανη όμως παρακαλώ....για τις ηλικίες που ξεκινάνε, που μπορούμε να απευθυνθούμε και ό,τι άλλο νομίζει πως θα μας φανεί χρήσιμο.

ευχαριστώ

ενόργανη γυμναστική: δοκός ισορροπίας, ασυμετροι ζυγοί, ασκήσεις εδάφους, ιππος

να ρωτήσεις σε αθλητικούς συλλόγους. ισως η ηλιούπολη, το γαλάτσι, στο οακα μπορει να βρεις... μπες στο ιντερνετ και κοίταξε

age.png

Θεωρώ ότι η ενόργανη δεν ενδείκνυται σε τόσο μικρές ηλικίες και μπορεί να "φρενάρει" την ανάπτυξη του παιδιού

Για του λόγου το αληθές, σου παραθέτω απόσπασμα από το άρθρο "Πόσο θα ψηλώσει το παιδί μου" που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό vita

http://www.vita.gr/html/ent/423/ent.6423.asp

"Τι μπορεί να επηρεάσει το ύψος του παιδιού μου;

Tο ύψος σας: Tο ανάστημα διαμορφώνεται σε ένα μεγάλο ποσοστό από τους κληρονομικούς παράγοντες, δηλαδή το γενετικό υλικό που έχει κληρονομήσει το παιδί από τους γονείς. Ένα παιδί του οποίου οι γονείς είναι ψηλοί έχει περισσότερες πιθανότητες να γίνει ψηλό όταν μεγαλώσει.

Oι διατροφικές του συνήθειες : H ισορροπημένη διατροφή είναι πολύ σημαντική για τη σωστή ανάπτυξη. Tο παιδί πρέπει να λαμβάνει όλες τις βιταμίνες και τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζεται. Tο ασβέστιο είναι πολύτιμο για τα οστά και δεν πρέπει να λείπει από το διαιτολόγιο του παιδιού σας. H κατανάλωση γαλακτοκομικών προϊόντων ευνοεί την ανάπτυξή του, όπως και οι πρωτεΐνες (κρέας, ψάρι, αυγό). Σε συνεργασία με τον παιδίατρο καταστρώστε το ιδανικό για το παιδί σας διαιτολόγιο.

Aν αθλείται : H άσκηση βοηθά να φθάσει το παιδί το μέγιστο δυνατό ύψος που μπορεί να πάρει από τη φύση του. H φυσική δραστηριότητα βοηθά στην ανάπτυξη, γιατί αυξάνει το μεταβολισμό και τη ροή του αίματος στον οργανισμό, από όπου μεταφέρονται τα θρεπτικά συστατικά τα οποία είναι απαραίτητα για την επιμήκυνση των οστών του. H σωματική άσκηση είναι απαραίτητη για τους οστεοβλάστες (κύτταρα που συμβάλλουν στη διαδικασία επιμήκυνσης των οστών). Ένα παιδί που δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριο και κάθεται όλη μέρα δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες που του δίνει η φύση να ψηλώσει. Tο μπάσκετ, το κολύμπι και το τρέξιμο είναι πολύ καλές μορφές άσκησης για το παιδί. Yπάρχουν όμως και κάποιες αθλητικές δραστηριότητες που μπορεί να «φρενάρουν» το ύψος του παιδιού, όπως η ενόργανη γυμναστική και τα βάρη. Oι δραστηριότητες αυτές καταπονούν τα σημεία εκείνα των οστών από όπου αρχίζει η επιμήκυνσή τους. Aν θέλετε να ασχοληθεί το παιδί σας με κάποιο από τα αθλήματα αυτά, καλό είναι να το κάνει αφού κλείσει τα 12 χρόνια".

• 1 year later...

Σας παρακαλώ, αν κάποιος γνωρίζει, ψάχνω απελπισμένα να βρω ένα γυμναστήριο που να έχει τις στοιχειώδεις προδιαγραφές εξοπλισμού και ασφάλειας για να κάνει κάποιος ενόργανη... Κάποιον σοβαρό αθλητικο σύλλογο κατά εδώ...

Πήγα χθες στο αθλητικό και πολιτιστικό κέντρο της Ν. Μάκρης, δεν έχει, στην Παλληνη κάνουν σε αίθουσες δημοτικού και μόνο έδαφος...

Έμαθα ότι μια ολυμπιονίκης, η Φανή Ψαθά έχει σύλλογο εδώ στη Ραφήνα ρυθμικής και πήγα να δω χθες προπόνηση... Έλεος, σε ένα υπόγειο του νηπιαγωγείου, με στρώματα κάτω ευτυχώς αλλά 28 παιδιά σε τόσο μικρό χώρο ίσα που χώραγαν να γυμναστούν υποτυπωδώς... Πολύ φτηνό [15ευρώ] και πολύ κοντά μου βέβαια αλλά δε μου άρεσε καθόλου... Ψάχνω κάτι πιο κοντά σε αθλητικά πρότυπα γιατί η μικρή μου χρειάζεται μυική ενδυνάμωση οπωσδήποτε και θελουμε κάτι έξτρα από το μπαλέτο. Κολυμβηση είναι το καλύτερο αλλά δεν τη συμπαθεί καθόλου και δε θέλω να την πιέσω, κάνει μια ώρα τη βδομάδα στο σχολείο... Βρήκα φοβερές εγκατάστάσεις στο σύλλογο Ειρήνη στο Περιστέρι αλλά είναι πολύ μακριά... Κάτι πιο κοντα, μιλάμε για όλη τη ΒΑ Αττική, δε μπορεί, κάτι θα υπάρχει και δεν το βρίσκω... :confused:

Διαφημίσεις

Εμενα η κορη μου ειναι 3,5 και ο γιος μου6 και κανουν ενοργανη στον συλλογο Ειρηνη εδω και 1 χρονο και ειμαι απιστευτα ευχαριστημενη. Η κορη μου ειναι η πιο μικρη και εχει τρομερα ανοιγματα, δεν φοβαμαι για το υψος δεν κανουν πρωταθλητισμο και θεωρω οτι αν ενα παιδι το εχει να ψηλωσει θα ψηλωσει μια συζυτηση με τους προπονητες και θα σας ληθουν ολες οι αποριες. Απλα εμενα η γνωμη μου ειναι οτι γιαυτο το αθλημα καλο ειναι να ειναι σε ενα χωρο με σωστη ασφαλεια γιατι εχει οργανα και δεν πρεπει να γινει κανενας τραυματισμος και να ειναι με γυμναστες της ενοργανης εμας εκει ειναι ολοι αθλητες της ενοργανης ειναι και ο Βλασσης Μαρας.

Αχ, σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Γνωρίζω για την ενόργανη, έχω κάνει 5 χρόνια στο σύλλογο του Άρη της Νίκαιας... Εκεί τα πράγματα ήταν πάρα πολύ οργανωμένα και καλά, δεν έκανα πρωταθλητισμό, δεν ήταν αυτό το ζητούμενο εξάλλου, ήμουν μεγάλη, γ δημοτικού όταν ξεκίνησα, το ζητούμενο ήταν αυτό που είναι και για την κόρη μου, να ξεπεράσει τον κινητικό δισταγμό, να δυναμώσει μυικά, να φτιάξει καλύτερη ισορροπία, να ελέγχει τελικά καλύτερα το σώμα της. Εγώ, ένα παχουλό και πολύ δισταχτικό κινητικά παιδί είχα γίνει στα 3 χρόνια ενόργανης άλλος άνθρωπος... Και είμαι 1.70, δε νομίζω να με επηρέασε στο ύψος... Η καταπόνηση αφορά το αγωνιστικό που έχει 3 ώρες τη μέρα προπόνηση τουλάχιστον και σε άλλο επίπεδο πίεσης... Εκεί ήταν τα κορίτσια μερικές φορές και τα έβλεπα πώς τα πίεζαν...

Κι εγώ το ειδα ότι το πιο σύγχρονο και ασφαλές μέρος ειναι στο σύλλογο Ειρήνη, εξάλλου είναι και ολυμπιακές εγκαταστάσεις... Μα θα διασχίζω πάλι τη μισή Αττική, δεν ξέρω... Τρεις φορές τη βδομάδα κάνουν τα παιδιά των έξι ετών ή δυο; Γιατί αν ειναι τρεις [που τρεις πρέπει να είναι κανονικά] δε θα το αντέξουμε σίγουρα...:-(

κοιτα εμεις μενουμε Μενιδι και παμε 3 φορες την εβδομαδα τωρα βεβαια εσυ εισαι και μακρια αλλα αν δεν βρεις καπου αλλου εκει κανουν πολυ καλη δουλεια,Εγω εκανα απο 4 μεχρι 12 ενοργανη και εχω υψος 1,64 αλλα και η μια μου αδερφη τι ιδιο υψος εχει. εγω εψαχνα καιρο καλες εγκαταστασεις και εκει ειναι οι καλυτερες για μενα.Τον γιο μου τον γυρισα σε ολα τα αθληματα και μονο αυτο τον ενθουσιασε η κορη μου μπηκε μονη της και μονο εκει δεν κοιματε αυτη την βλεπω να συνεχιζει. κοιτα ρωτα τους και για αλλεςεγκαταστασεις μηπως ξερουν θα σου πουν ειναι πολυ εξηπηρετικη

Σας παρακαλώ, αν κάποιος γνωρίζει, ψάχνω απελπισμένα να βρω ένα γυμναστήριο που να έχει τις στοιχειώδεις προδιαγραφές εξοπλισμού και ασφάλειας για να κάνει κάποιος ενόργανη... Κάποιον σοβαρό αθλητικο σύλλογο κατά εδώ...

Πήγα χθες στο αθλητικό και πολιτιστικό κέντρο της Ν. Μάκρης, δεν έχει, στην Παλληνη κάνουν σε αίθουσες δημοτικού και μόνο έδαφος...

Έμαθα ότι μια ολυμπιονίκης, η Φανή Ψαθά έχει σύλλογο εδώ στη Ραφήνα ρυθμικής και πήγα να δω χθες προπόνηση... Έλεος, σε ένα υπόγειο του νηπιαγωγείου, με στρώματα κάτω ευτυχώς αλλά 28 παιδιά σε τόσο μικρό χώρο ίσα που χώραγαν να γυμναστούν υποτυπωδώς... Πολύ φτηνό [15ευρώ] και πολύ κοντά μου βέβαια αλλά δε μου άρεσε καθόλου... Ψάχνω κάτι πιο κοντά σε αθλητικά πρότυπα γιατί η μικρή μου χρειάζεται μυική ενδυνάμωση οπωσδήποτε και θελουμε κάτι έξτρα από το μπαλέτο. Κολυμβηση είναι το καλύτερο αλλά δεν τη συμπαθεί καθόλου και δε θέλω να την πιέσω, κάνει μια ώρα τη βδομάδα στο σχολείο... Βρήκα φοβερές εγκατάστάσεις στο σύλλογο Ειρήνη στο Περιστέρι αλλά είναι πολύ μακριά... Κάτι πιο κοντα, μιλάμε για όλη τη ΒΑ Αττική, δε μπορεί, κάτι θα υπάρχει και δεν το βρίσκω... :confused:

εχει ανοίξει στη νέα μακρυ, μια καταπληκτική σχολή μαλε΄του. καταπληκτικές εγκαταστασεις και καταπληκτική δασκάλα και δουλειά!

Εβελυν Μαρασλή λεγεται η κοπελα που την εχει. Αξίζει να πατε εκει!!!!!!!!!!!!!!!

age.png

Όλα τα παιδιά στη ρυθμική (μπαλες, κορδελες, στεφανια κλπ) και την ενοργανη (δκος ισορροπίας, ιππος κλπ), ξεκινάνε στο μαζικο τμημα. Κανουν τουμπες, τρεξιμο... have fun δηλαδη. Οι περισσότεροι συλλογοι αυτα τα τμήματα έχουν.

Αν θελετε κατι που να αξιζει και τα παιδιά να προχωράνε σωστα, επιλέξτε συλλογο που να εχει και αγωνιστικά τμήματα.

Δεν ειναι ευκολο... θελει ψαξιμο, γιατι μιλαμε για την υγεια και την πρόοδο των παιδιών μας!

age.png

Διαφημίσεις

• 4 months later...

Η φανή στη ραφήνα κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των άθλιων συνθηκών..έχει και αγωνιστικό τμήμα, ζήτησαν την κόρη μου αλλά η μικρή β δημοτικού δεν ήθελε να πάει με τίποτα..ενώ της αρέσει η ρυθμική με τη Φανή που πάει τέταρτο χρόνο..

μια χαρά μυικό τόνο κάνει η ρυθμική, η κόρη μου από στρουμπουλή έγινε ψιλόλιγνη με μακριά πόδια και ωραίο σωματότυπο της ρυθμικής..ο στόχος είναι να φτιάξουν οι αδρανείς δήμαρχοι ( μη πω τιποτε χειρότερο ) της ραφήνας κανένα σοβαρό προπονητήριο.

πιστεύω δλδ ότι αν ένα παιδί δεν το εχει ή δεν θέλει αγωνιστικο μια χαρά γυμνάζεται με τις 2 ώρες τη βδομαδα στη ρυθμική..βάλε και τις 4 του σχολείου..παντως η κορη μου είναιπολύ καλη και στην ενόργανη απλά δεν΄εχουμε εδώ κοντά.

Όλα τα παιδιά στη ρυθμική (μπαλες, κορδελες, στεφανια κλπ) και την ενοργανη (δκος ισορροπίας, ιππος κλπ), ξεκινάνε στο μαζικο τμημα. Κανουν τουμπες, τρεξιμο... have fun δηλαδη. Οι περισσότεροι συλλογοι αυτα τα τμήματα έχουν.

Αν θελετε κατι που να αξιζει και τα παιδιά να προχωράνε σωστα, επιλέξτε συλλογο που να εχει και αγωνιστικά τμήματα.

Δεν ειναι ευκολο... θελει ψαξιμο, γιατι μιλαμε για την υγεια και την πρόοδο των παιδιών μας!

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τα μαζικά τμήματα αθλητικών οργανισμών δεν είναι καθόλου have fun με τουμπίτσες και τρεξιματάκι... Στα αγωνιστικά τμήματα δεν μπαίνεις για να προχωρήσεις σωστά, μπαίνεις για να κάνεις αυτό που λέει η λέξη δηλαδή να μπεις σε αγωνιστικό επίπεδο, πράγμα πολύ καλό για όσα παιδιά έχουν ταλέντο ΟΚ αλλά και όταν κάνεις 5 έτη πχ σε μαζικό επίπεδο, μια χαρά αθλήτρια είσαι και ας μην είσαι επισήμως σε αγωνιστικό επίπεδο [που σημαίνει στην κατάλληλη ηλικία, το κατάλληλο επίπεδο και με ΠΟΛΛΗ πίεση συνήθως]. Αν το άλλο παιδί δεν έχει το ίδιο ταλέντο ή ξεκίνησε αργά την ενόργανη ή δεν έχει τον κατάλληλο σωματότυπο ή την κατάλληλη μυική υποδομή που θέλουν οι προπονητές και φτάσει στο ίδιο επίπεδο 3 χρόνια μετά τα ταλέντα των αγωνιστικών, και δεν έχει επιλεγεί επειδή δεν πληρούσε στον κατάλληλο χρόνο τα ακριβή κριτήρια, δε σημαίνει ότι στο μαζικό έχει κάνει βλακειούλες τα χρόνια που πήγαινε... Κορίτσι λάστιχο θα έχει γίνει το πιο πιθανόν...

Εκτός και αν εννοείς ότι ένα παιδάκι που έχει εμφανώς μεγάλο ταλέντο [αν και αυτό μόνο εξειδικευμένοι προπονητές μπορούν να το κρίνουν] πρέπει οι γονείς του να επιλέξουν οργανισμό που να έχει και αγωνιστικά τμήματα ώστε να υπάρχει η επιλογή έτοιμη αν χρειαστεί, οπότε τότε ναι θα συμφωνήσω μαζί σου...

Η φανή στη ραφήνα κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των άθλιων συνθηκών..έχει και αγωνιστικό τμήμα, ζήτησαν την κόρη μου αλλά η μικρή β δημοτικού δεν ήθελε να πάει με τίποτα..ενώ της αρέσει η ρυθμική με τη Φανή που πάει τέταρτο χρόνο..

μια χαρά μυικό τόνο κάνει η ρυθμική, η κόρη μου από στρουμπουλή έγινε ψιλόλιγνη με μακριά πόδια και ωραίο σωματότυπο της ρυθμικής..ο στόχος είναι να φτιάξουν οι αδρανείς δήμαρχοι ( μη πω τιποτε χειρότερο ) της ραφήνας κανένα σοβαρό προπονητήριο.

Τί να σου πω, την είδα την κοπέλα και τη θαύμασα, έχει θέληση, έχει τσαγανό, μιλήσαμε, μου είπε ότι έχουν αγοράσει [με τον άντρα της επίσης γνωστό αθλητή] όλο τον εξοπλισμό ενόργανης από έναν αθλητικό σύλλογο που έκλεισε και ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ο δήμος Ραφήνας ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΧΩΡΟ!!!!!!!! :shock::mad::x:x Δηλαδή δεν ξέρω τί να πω... Ναι συμφωνώ ότι κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των άθλιων συνθηκών, δεν την έχω δει συνολικά τη δουλειά της αλλά νιώθω τον παλμό και τη δυναμική που έχει σαν προπονήτρια. Όμως αντικειμενικά οι συνθήκες είναι άθλιες και φοβάμαι πως σε προχωρημένο επίπεδο είναι και επικίνδυνες... Άσε που δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς εκεί μέσα θα κάνεις κύλιση στεφανιού, πέταγμα οργάνων, σχηματισμούς κλπ κλπ τέλος πάντων... Ψάχνοντας είδα ότι ο δήμος Χολαργού έχει υπέροχα τμήματα ρυθμικής γυμναστικής σε πολύ καλές εγκαταστάσεις. Και το αναφέρω μπας και ανοίξουν τα στραβά τους στην Ραφήνα να δουν τί κάνουν διπλανοί τους δήμοι όπως αυτός που ανέφερα και της Αγίας Παρασκευής ας πούμε...

Τέλος πάντων, επειδή το σχολείο της έπεσε βαρύ φέτος, αρκούμαστε σε μπαλέτο, λάτιν, παραδοσιακούς και λίγο κολύμβηση για μέχρι το καλοκαίρι και βλέπουμε... Θα το επανεξετάσω το θέμα...:roll:

• 2 years later...