Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικοθεραπειες και εοπυυ


Recommended Posts

Η κόρη μου, 10 μηνών, πρόκειται να ξεκινήσει ένα πρόγραμμα πρώιμης παρέμβασης. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία για να πάρουμε επιστροφή χρημάτων από τον εοπυυ (οπάδ); Θα μας βγαίνει γύρω στα 160 ευρώ το μήνα. Ο φυσικοθεραπευτής θα πρέπει να είναι συμβεβλημένος; Το ταμείο καλύπτει όλο το ποσό ή ένα μέρος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ΄ ό,τι γνωρίζω, θα πρέπει να έχεις γνωμάτευση σχετικής ειδικότητας γιατρού δημόσιου Νοσοκομείου που να αναγράφει για πόσο διάστημα απαιτούνται φυσικοθεραπείες, κι απ' ό,τι επίσης θυμάμαι, θα πρέπει αυτό το χαρτί να θεωρηθεί από παιδίατρο του ΕΟΠΥΥ. Ναι θα πρέπει ο φυσικοθεραπευτής να είναι συμβεβλημένος, και δυστυχώς νομίζω οτι τα ταμεία πλέον δεν καλύπτουν ολόκληρο το μηνιαίο ποσό παρά μόνο ένα μήνα. Εύχομαι να ισχύουν ακόμη όσα σου είπα διότι έχει καιρό που σταματήσαμε φυσικοθεραπεία. Καλή επιτυχία να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά πέρασε ο άντρας μου από τον οπαδ να ρωτησει και του ειπαν πως πρεπει να προσκομισουμε γνωματευση γιατρου, έστω και ιδιώτη, αλλά η απόδειξη θα πρέπει να είναι από συμβεβλημένο φυσικοθεραπευτή.

Link to comment
Share on other sites

σε ποια πολη εισαι; Γιατι Θεσ/νικη η διαδικασια ειναι διαφορετικη. Θελει γνωματευση απο Νοσοκομειο με υπογραφη διευθυντη, και μετα θεωρηση απο ελεγκτη του ΕΟΠΥΥ και να τα γραψει και παιδιατρος. Οι θεραπειες γινονται σε φυσιοθεραπευτη(οχι απαραιτητα συμβεβλημενο γιατι οι ειδικοι για παιδια δεν εχουν συμβαση με ΕΟΠΥΥ) ,ι παιρνεις αποδειξη (εως 200 ?) και καταθετης τη δαπανη.

Αυτο που σας ειπε ο ΟΠΑΔ ειναι για ενηλικα που θα κανει θεραπεια καποιες μερες και οχι για αρκετους μηνες που μαλλον θα κανετε εσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως οπως τα ειπε η ditop

 

κι εμεις δυο χρονια σχεδον αυτην την διαδικασια ακολουθουσαμε

 

οτι χρειαστεις, μην διστασεις

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Μήπως έχετε κάτι νεότερο για το αν καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ τις Φ/Σ & αν ναι, ποια είναι η κάλυψη ;

Η μικρή μας έχει ραιβοιπποποδία στο αρ.πόδι, βλαισοπλατυποδία στο δεξί & μία μικρή λόρδωση. Πηγαίνουμε στο κέντρο "Θέληση για το παιδί", Γλυφάδα.

Ευχαριστώ,

Ε

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

@μαγιοπουλας Eπειδή τώρα κάνω φυσιοθεραπείες εκτός σπιτιού, ακόμη κι εκεί έχω βρει με 15 την ώρα και με 50 την ώρα! Στην ίδια περιοχή.

Οπότε παίζει μεγάλο ρόλο το τι ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

@μαγιοπουλας Eπειδή τώρα κάνω φυσιοθεραπείες εκτός σπιτιού, ακόμη κι εκεί έχω βρει με 15 την ώρα και με 50 την ώρα! Στην ίδια περιοχή.

Οπότε παίζει μεγάλο ρόλο το τι ψάχνεις.

Η μητέρα μου χειρουργηθηκε σε καταγμα ωμου.Εχει μακρά αποκατάσταση.Ξεκινησε την ένατη μέρα του χειρουργείο με την κουμπάρα μου.Η κοπελα δεν έχει χρόνο να την συνεχίσει κ μας σύστησε μια φιλη της.Πρεπει να έρχεται τρεις φορές την εβδομάδα και δεν ξερω για ποσο.Αυτη λοιπον θελει ,φιλική τιμή,μόνο για εμας και χαριστικά 40 ευρώ τη φορά δηλ 120 ευρώ την εβδομάδα.

Για τόσο μεγάλο εύρος χρονου τα θεωρώ πολλα.Ας κανει λοιπόν έως τις 10 Μαΐου που θα δουμε το γιατρο και μετα λεω να συνεχίσει σε κοντινό φυσιοθεραπευτηριο που ξερω οτι ειναι πολυ καλο.

Ξερεις περιπου ποσο είναι η συμμετοχή με τον εοπυυ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που κάνω δυο φορές τον χρόνο, εδώ και αρκετά χρόνια, πληρώνω 15 ευρώ για 10 συνεδρίες. Επειδή νομίζω ότι μένουμε και κοντά, αν θέλεις σου στέλνω τα στοιχεία του με μήνυμα. Είναι πολύ καλός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η μητέρα μου χειρουργηθηκε σε καταγμα ωμου.Εχει μακρά αποκατάσταση.Ξεκινησε την ένατη μέρα του χειρουργείο με την κουμπάρα μου.Η κοπελα δεν έχει χρόνο να την συνεχίσει κ μας σύστησε μια φιλη της.Πρεπει να έρχεται τρεις φορές την εβδομάδα και δεν ξερω για ποσο.Αυτη λοιπον θελει ,φιλική τιμή,μόνο για εμας και χαριστικά 40 ευρώ τη φορά δηλ 120 ευρώ την εβδομάδα.

Για τόσο μεγάλο εύρος χρονου τα θεωρώ πολλα.Ας κανει λοιπόν έως τις 10 Μαΐου που θα δουμε το γιατρο και μετα λεω να συνεχίσει σε κοντινό φυσιοθεραπευτηριο που ξερω οτι ειναι πολυ καλο.

Ξερεις περιπου ποσο είναι η συμμετοχή με τον εοπυυ?

 

O εοπυ δινει 10 ευρω την ωρα, για οσα ραντεβου σας εχει συνταγογραφησει ο γιατρος

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Η μητέρα μου χειρουργηθηκε σε καταγμα ωμου.Εχει μακρά αποκατάσταση.Ξεκινησε την ένατη μέρα του χειρουργείο με την κουμπάρα μου.Η κοπελα δεν έχει χρόνο να την συνεχίσει κ μας σύστησε μια φιλη της.Πρεπει να έρχεται τρεις φορές την εβδομάδα και δεν ξερω για ποσο.Αυτη λοιπον θελει ,φιλική τιμή,μόνο για εμας και χαριστικά 40 ευρώ τη φορά δηλ 120 ευρώ την εβδομάδα.

Για τόσο μεγάλο εύρος χρονου τα θεωρώ πολλα.Ας κανει λοιπόν έως τις 10 Μαΐου που θα δουμε το γιατρο και μετα λεω να συνεχίσει σε κοντινό φυσιοθεραπευτηριο που ξερω οτι ειναι πολυ καλο.

Ξερεις περιπου ποσο είναι η συμμετοχή με τον εοπυυ?

Πέρυσι που έκανε ο άντρας μου του κάλυπτε ένα ποσό ο εοππυ και  έδεινε 15 ευρώ την φορά επιπλέον.

Ήταν πολύ ευχαριστημένος  όμως δεν ερχεται σε σπίτι, πας εσύ στο ιατρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Η μητέρα μου χειρουργηθηκε σε καταγμα ωμου.Εχει μακρά αποκατάσταση.Ξεκινησε την ένατη μέρα του χειρουργείο με την κουμπάρα μου.Η κοπελα δεν έχει χρόνο να την συνεχίσει κ μας σύστησε μια φιλη της.Πρεπει να έρχεται τρεις φορές την εβδομάδα και δεν ξερω για ποσο.Αυτη λοιπον θελει ,φιλική τιμή,μόνο για εμας και χαριστικά 40 ευρώ τη φορά δηλ 120 ευρώ την εβδομάδα.

Για τόσο μεγάλο εύρος χρονου τα θεωρώ πολλα.Ας κανει λοιπόν έως τις 10 Μαΐου που θα δουμε το γιατρο και μετα λεω να συνεχίσει σε κοντινό φυσιοθεραπευτηριο που ξερω οτι ειναι πολυ καλο.

Ξερεις περιπου ποσο είναι η συμμετοχή με τον εοπυυ?

Εάν έχει ιδιωτική ασφάλεια, δείτε μήπως τα καλύπτει. Εμένα ο μπαμπάς μου μετά από χειρουργείο και επειδή έμεινε 2,5 μήνες στο νοσοκομείο, χρειάστηκε καιρό φυσικοθεραπείες και τα κάλυψε όλα η ασφάλεια. Αλλιώς, 40 ευρώ πολλά μου φαίνονται. Ο άντρας μου για τη μέση του έδινε 30 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εάν έχει ιδιωτική ασφάλεια, δείτε μήπως τα καλύπτει. Εμένα ο μπαμπάς μου μετά από χειρουργείο και επειδή έμεινε 2,5 μήνες στο νοσοκομείο, χρειάστηκε καιρό φυσικοθεραπείες και τα κάλυψε όλα η ασφάλεια. Αλλιώς, 40 ευρώ πολλά μου φαίνονται. Ο άντρας μου για τη μέση του έδινε 30 ευρώ.

Δεν εχει ιδιωτική. Κι εμένα πολλα αν σκεφτείς ότι εοναι τρεις φορές την εβδομάδα εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Πέρυσι που έκανε ο άντρας μου του κάλυπτε ένα ποσό ο εοππυ και  έδεινε 15 ευρώ την φορά επιπλέον.

Κι εγώ για αυτό το ποσό γνωρίζω με ΕΟΠΠΥ.

Επίσης μια επισήμανση σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη. Σε εμάς (για συγγενικό πρόσωπο που χειρουργήθηκε στο ισχίο) οι φυσιοθεραπευτές που απευθυνθήκαμε για κατ'οίκον αποκατάσταση μετά το χειρουργείο, μας είχαν τονίσει ότι θέλουν παραπεμπτικό από τον χειρούργο που χειρούργησε, με σφραγίδα. Κι όχι πχ από ιδιώτη ιατρό ορθοπεδικό.

(Η επέμβαση είχε γίνει σε δημόσιο και ο χειρούργος-διευθυντής της κλινικής είχε... παραλείψει να δώσει κατά το εξιτήριο του ασθενούς. Και μετά ήταν πολύ απασχολημένος για να τον βρει κανείς και να ασχοληθεί με τέτοιες ...λεπτομέρειες).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η μητέρα μου χειρουργηθηκε σε καταγμα ωμου.Εχει μακρά αποκατάσταση.Ξεκινησε την ένατη μέρα του χειρουργείο με την κουμπάρα μου.Η κοπελα δεν έχει χρόνο να την συνεχίσει κ μας σύστησε μια φιλη της.Πρεπει να έρχεται τρεις φορές την εβδομάδα και δεν ξερω για ποσο.Αυτη λοιπον θελει ,φιλική τιμή,μόνο για εμας και χαριστικά 40 ευρώ τη φορά δηλ 120 ευρώ την εβδομάδα.

Για τόσο μεγάλο εύρος χρονου τα θεωρώ πολλα.Ας κανει λοιπόν έως τις 10 Μαΐου που θα δουμε το γιατρο και μετα λεω να συνεχίσει σε κοντινό φυσιοθεραπευτηριο που ξερω οτι ειναι πολυ καλο.

Ξερεις περιπου ποσο είναι η συμμετοχή με τον εοπυυ?

Έχουν ξεφύγει τελείως.. Τι 40 ευρώ την ώρα, θα δίνετε 480 το μήνα που τόσο περίπου είναι κ ο βασικός μισθός? Με απόδειξη τουλάχιστον ή μαύρα? Μήπως μπορείτε να πληρώνετε συμμετοχή!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Κι εγώ για αυτό το ποσό γνωρίζω με ΕΟΠΠΥ.

Επίσης μια επισήμανση σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη. Σε εμάς (για συγγενικό πρόσωπο που χειρουργήθηκε στο ισχίο) οι φυσιοθεραπευτές που απευθυνθήκαμε για κατ'οίκον αποκατάσταση μετά το χειρουργείο, μας είχαν τονίσει ότι θέλουν παραπεμπτικό από τον χειρούργο που χειρούργησε, με σφραγίδα. Κι όχι πχ από ιδιώτη ιατρό ορθοπεδικό.

(Η επέμβαση είχε γίνει σε δημόσιο και ο χειρούργος-διευθυντής της κλινικής είχε... παραλείψει να δώσει κατά το εξιτήριο του ασθενούς. Και μετά ήταν πολύ απασχολημένος για να τον βρει κανείς και να ασχοληθεί με τέτοιες ...λεπτομέρειες).

 

Οι φυσιοθεραπειες συνταγογραφουνται ηλεκτρονικα και μονο πλεον. Οποιοσδηποτε γιατρος, ιδιωτης η μη, με προσβαση στη συνταγογραφηση μπορει να το κανει. Το προβλημα ειναι οτι ο ΕΟΠΥ δεχεται αν θυμαμαι καλα μεχρι 10 το μηνα θεραπειες, και νομιζω δινει 10 ευρω για την καθεμια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οι φυσιοθεραπειες συνταγογραφουνται ηλεκτρονικα και μονο πλεον. Οποιοσδηποτε γιατρος, ιδιωτης η μη, με προσβαση στη συνταγογραφηση μπορει να το κανει. Το προβλημα ειναι οτι ο ΕΟΠΥ δεχεται αν θυμαμαι καλα μεχρι 10 το μηνα θεραπειες, και νομιζω δινει 10 ευρω για την καθεμια. 

Χρειάζεται πλέον έγκριση από ελεγκτη η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χρειάζεται πλέον έγκριση από ελεγκτη η όχι?

 

Οχι, εγραψα 2 φορες, μια πριν τα Χριστουγεννα και μια τωρα. Και οι δυο απο ιδιωτη γιατρο, με το ιδιο συστημα που γραφουμε και τα φαρμακα και τιποτε παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οχι, εγραψα 2 φορες, μια πριν τα Χριστουγεννα και μια τωρα. Και οι δυο απο ιδιωτη γιατρο, με το ιδιο συστημα που γραφουμε και τα φαρμακα και τιποτε παραπανω. 

Πόσες δικαιούμαστε το χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πόσες δικαιούμαστε το χρόνο?

 

To βρήκα το είχα σημειώσει. 2 φορές από 10 το χρόνο, αποζημείωση 15 ευρώ ανά συνεδρία, αλλά έχει σε αυτό 10% συμμετοχή αν πας σε ιδιωτικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ηλεκτρονικά, σωστό.

 

Αυτό που ήθελα να τονίσω με το παραπάνω post μου ήταν ότι μας είχαν πει οι φυσιοθεραπευτές ότι όταν πρόκειται για άτομο χειρουργημένο, δέχονται παραπεμπτικό μόνο από τον χειρούργο ιατρό (μάλιστα πρέπει να συνοδεύεται κι από αναλυτικές πληροφορίες περί του κατάγματος, χειρουργείου, προτεινόμενου θεραπευτικού σχήματος). Κι όχι από οποιονδήποτε άλλον ιδιώτη ιατρό που τυχόν εξέτασε τον χειρουργηθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ναι, ηλεκτρονικά, σωστό.

 

Αυτό που ήθελα να τονίσω με το παραπάνω post μου ήταν ότι μας είχαν πει οι φυσιοθεραπευτές ότι όταν πρόκειται για άτομο χειρουργημένο, δέχονται παραπεμπτικό μόνο από τον χειρούργο ιατρό (μάλιστα πρέπει να συνοδεύεται κι από αναλυτικές πληροφορίες περί του κατάγματος, χειρουργείου, προτεινόμενου θεραπευτικού σχήματος). Κι όχι από οποιονδήποτε άλλον ιδιώτη ιατρό που τυχόν εξέτασε τον χειρουργηθέντα.

 

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Πάρα πολλοί φυσιοθεραπευτές αρνούνται να ακολουθήσουν οδηγίες, με τη λογική ότι ξέρουν καλύτερα. Εχω χρόνια θέματα και δεν μπορείς να φανταστείς από πόσους έχω φύγει γιατί δεν ήθελαν να ακολουθήσουν τις οδηγίες του γιατρού!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες. Ναι, όντως μεγάλη κουβέντα. Η διεπιστημονικότητα είναι πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα.

Πέρα από την ουσία του πράγματος, που θίγεις, νόμιζα ότι είναι και διαδικαστικό-γραφειοκρατικό το θέμα. Ότι δηλαδή αν έχει προηγηθεί χειρουργείο, θα πρέπει να φαίνεται ότι ο χειρούργος παραπέμπει κι όχι άλλος. Τέλοσπάντων, όποιος βρεθεί σε τέτοια θέση το ρωτάει και του το διευκρινίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...