Χορηγία Επικοινωνίας:  Θα γίνω μαμά! Προετοιμάζομαι για τον τοκετό & τον 1ο θηλασμό!

29/9 Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ.

στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας

Είσοδος Ελεύθερη  Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

https://parents.org.gr/forum/uploads/monthly_2018_09/mitrikos18_sept3.gif.52ded911b0e4ab3f995e90b33619932b.gif

lysistrat

Πώς κοιμάται χωρίς στήθος;

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Marilh είπε:

Λυπάμαι που θα το πω αλλά από την αρχή του θέματος δε μου αρέσει ο τρόπος που τοποθετεισαι Sentir. 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές βέβαια. Ο καθένας λέει τη γνώμη του ελεύθερα. 

Έχεις αφιερώσει αμέτρητες γραμμές στο ποιος έχει τον πρώτο λόγο στο θηλασμό και πως ο σύζυγος δεν έχει δίκιο κι ελάχιστες στο να απαντήσεις στι ερώτημα της Manoulas#21. Αυτό είναι που με ξενίζει λίγο. 

Ο τροπος μου ή αυτα που λεω; διοτι πιστευω πως προσεχω αρκετα ωστε να μην προσβαλω με τον τροπο μου. Δεν χρειαζεται να λυπασαι, οπως εγραψες ειναι απολυτα υγιες και φυσιολογικο να το λες αν διαφωνεις, διαλογο κανουμε :)

Οσον αφορα στο οτι επικεντρωσα σε συγκεκριμενο σημειο μαζι με μια ακομη συνομιλητρια εχω απαντησει ηδη πανω σε αυτο και φυσικα δεν εκανα επιθεση στον συζυγο της, απλα με προβληματισε οπως εγραψα το οτι πρεπει να αποθηλασει αμεσα κατ'εντολη του. Ενας απο τους σκοπους του φορουμ ειναι να βοηθαμε. Οταν διαβαζω οτι απαιτηθηκε αποθηλασμος για τον λογο που γραφτηκε (ο οποιος επισης με παρεξενεψε ιδιαιτερα) μου βγαινει αυθορμητα να σχολιασω, ωστε να μπορεσω να βοηθησω και σε αυτο. Νομιζω πως δεν εχει νοημα να συνεχιζουμε την διαφωνια γιατι καταληγουμε να επαναλαμβανομαστε. Ας το τελειωσουμε εδω αφου δεν εχουμε να προσθεσουμε κατι επιπλεον για το θεμα. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza

Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Marilh είπε:

Λυπάμαι που θα το πω αλλά από την αρχή του θέματος δε μου αρέσει ο τρόπος που τοποθετεισαι Sentir. 

Ούτε με την ΑΡΓΚ συμφωνώ σε πολλά. 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές βέβαια. Ο καθένας λέει τη γνώμη του ελεύθερα. 

Έχεις αφιερώσει αμέτρητες γραμμές στο ποιος έχει τον πρώτο λόγο στο θηλασμό και πως ο σύζυγος δεν έχει δίκιο κι ελάχιστες στο να απαντήσεις στι ερώτημα της Manoulas#21. Αυτό είναι που με ξενίζει λίγο. 

Ο δεσμός που αναπτύσσεται μέσω του θηλασμού αφορά αποκλειστικά κ μόνο τη μητέρα κ το παιδί. Ο πατέρας είναι σαφέστατα μέλος της οικογένειας κ προφανώς έχει λόγο σε όλα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να τον επηρεάζει αρνητικά ο θηλασμός του παιδιού του. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε αυτός έχει το πρβλ κ πρέπει να αναζητήσει βαθύτερα την αιτία του. Όπως δεν μπορεί να επιβάλει την έναρξη του θηλασμού έτσι δεν μπορεί κ τη διακοπή του. Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτο ενας σύζυγος κ πατέρας να διακατέχεται από τέτοιες απόψεις κ συναισθήματα, που τα βασίζει στη διαδικασία του θηλασμου κ εκ των οποίων απορρεει μια πίεση για βιαιη απομάκρυνση του παιδιού του από τη μητέρα. Αν νιώθει αποξενωμένος είναι ένα σημαντικό πρόβλημα αλλά όπως ειπώθηκε κ παραπάνω υπάρχουν πολλές λύσεις, αρκεί κ οι δύο πλευρές να είναι συζητήσιμες κ ανοιχτές σε εναλλακτικές. Ίσως αν κοιμούνται μαζί με το παιδί να προσπαθήσουν να το μεταφέρουν σε δικό του κρεβάτι ή να θέσουν όρια σχετικά με το που θα θηλάζει. Υπάρχουν πολλοί τρόποι που σιγά σιγά κ με ομαλό τρόπο μπορούν να οδηγήσουν σε αποθηλασμο αν αυτό είναι το επιθυμητό. Αν η κοπέλα νιώθει πως κ αυτή επιθυμεί τη διακοπή είναι απόλυτα θεμιτό κ κατανοητό κ καλά κάνει κ ψάχνει λύση, αν όμως το κάνει γιατί ο σύζυγος της την πιέζει πιστεύω πως πρέπει να κάνουν μια πολυ σοβαρή κουβέντα. 

• Μου αρέσει 4

ofbHp2.png

Με παραξενεύει και μένα το "δεν αντέχω να βλέπω το παιδί στο στήθος σου". Προσωπικά θα με πείραζε αν ο άντρας μου, μου το έθετε έτσι. Αντίθετα μου το άφησε πάνω μου για το ΑΝ θα θηλάσω και για το πότε θα αποθηλάσω. Αντιλαμβάνομαι το ότι είμαστε οικογένεια και παίρνουμε μαζί τις αποφάσεις, όμως ο πρώτος λόγος περί θηλασμού, από την αρχή όσο και για τη διάρκεια του, φυσικά και αφορά τη μαμά η οποία διαθέτει το στήθος, άρα και το σώμα της. Αν ο μπαμπάς έχει αντίθετη άποψη να συζητηθεί το γιατί και βάση προτεραιοτήτων να έλθει η συνέχεια. Δεν μπορεί να γίνει απότομος αποθηλασμός σε ένα 16μηνο μωρό πάνω στο άγχος αποχωρισμού επειδή ο μπαμπάς πχ βλέπει μη σεξουαλική την εικόνα της γυναίκας του να θηλάζει το παιδί τους. Παράδειγμα δίνω, δεν ξέρω τι γίνεται στο συγκεκριμένο ζευγάρι, θέλω απλά να τονίσω πως πρέπει να αξιολογηθούν σωστά οι προτεραιότητες μικρών και μεγάλων.

Σχετικά με την αποσύνδεση του ύπνου από το στήθος, 16 μηνών είναι μια πολύ καλή ηλικία για να γίνει αυτό. Σε όποια ηλικία και να το εφαρμόσεις θέλει μεγάλη υπομονή για λίγες μέρες ή/και εβδομάδες. Με λίγα λόγια, προσφέρεις το στήθος και όταν νιώσεις το μωρό να χαλαρώνει, να κοντεύει να κοιμηθεί, απομακρύνεις τη θηλή. Το μωρό θα αντιδράσει φυσικά και πριν αρχίσει τα δράματα ξαναδίνεις το στήθος. Σε λίγο απομακρύνεις και πάλι τη θηλή, αυτό αντιδρά πάλι και την ξαναδίνεις. Αυτό μπορεί να γίνει και 10 φορές, ειδικά στην αρχή των προσπαθειών. Αν το μωρό κοντέψει να χάσει τον ύπνο του, το αφήνουμε και το δοκιμάζουμε πάλι την επόμενη μέρα. Σταδιακά οι φορές της επανάληψης θα μειώνονται μέχρι που θα αποσυνδέσει στο τέλος τον ύπνο από το στήθος. Θέλει πολύ υπομονή γιατί μέχρι να γίνει θα υπάρχει χειρότερη αϋπνία από πριν, όταν τα καταφέρνετε όμως αποζημιώνεστε κι οι δυο. Μαμά και παιδί κοιμάστε καλύτερα. 

Όσο αφορά γενικά τον αποθηλασμό, γνώμη μου είναι ότι αφού φτάσατε ως εδώ κι αν έχεις η ίδια τη θέληση να συνεχίσεις, να αφήσεις 2-3 μήνες να περάσουν. 18-20 μηνών που έχει κορυφωθεί (συνήθως) το άγχος αποχωρισμού είναι πιο δεκτικά τα παιδιά στο να αποθηλάσουν. Σιγά σιγά και με υπομονή όλα γίνονται.

• Μου αρέσει 3

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα