Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς κοιμάται χωρίς στήθος;


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Marilh είπε:

Λυπάμαι που θα το πω αλλά από την αρχή του θέματος δε μου αρέσει ο τρόπος που τοποθετεισαι Sentir. 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές βέβαια. Ο καθένας λέει τη γνώμη του ελεύθερα. 

Έχεις αφιερώσει αμέτρητες γραμμές στο ποιος έχει τον πρώτο λόγο στο θηλασμό και πως ο σύζυγος δεν έχει δίκιο κι ελάχιστες στο να απαντήσεις στι ερώτημα της Manoulas#21. Αυτό είναι που με ξενίζει λίγο. 

Ο τροπος μου ή αυτα που λεω; διοτι πιστευω πως προσεχω αρκετα ωστε να μην προσβαλω με τον τροπο μου. Δεν χρειαζεται να λυπασαι, οπως εγραψες ειναι απολυτα υγιες και φυσιολογικο να το λες αν διαφωνεις, διαλογο κανουμε :)

Οσον αφορα στο οτι επικεντρωσα σε συγκεκριμενο σημειο μαζι με μια ακομη συνομιλητρια εχω απαντησει ηδη πανω σε αυτο και φυσικα δεν εκανα επιθεση στον συζυγο της, απλα με προβληματισε οπως εγραψα το οτι πρεπει να αποθηλασει αμεσα κατ'εντολη του. Ενας απο τους σκοπους του φορουμ ειναι να βοηθαμε. Οταν διαβαζω οτι απαιτηθηκε αποθηλασμος για τον λογο που γραφτηκε (ο οποιος επισης με παρεξενεψε ιδιαιτερα) μου βγαινει αυθορμητα να σχολιασω, ωστε να μπορεσω να βοηθησω και σε αυτο. Νομιζω πως δεν εχει νοημα να συνεχιζουμε την διαφωνια γιατι καταληγουμε να επαναλαμβανομαστε. Ας το τελειωσουμε εδω αφου δεν εχουμε να προσθεσουμε κατι επιπλεον για το θεμα. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Marilh είπε:

Λυπάμαι που θα το πω αλλά από την αρχή του θέματος δε μου αρέσει ο τρόπος που τοποθετεισαι Sentir. 

Ούτε με την ΑΡΓΚ συμφωνώ σε πολλά. 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές βέβαια. Ο καθένας λέει τη γνώμη του ελεύθερα. 

Έχεις αφιερώσει αμέτρητες γραμμές στο ποιος έχει τον πρώτο λόγο στο θηλασμό και πως ο σύζυγος δεν έχει δίκιο κι ελάχιστες στο να απαντήσεις στι ερώτημα της Manoulas#21. Αυτό είναι που με ξενίζει λίγο. 

Ο δεσμός που αναπτύσσεται μέσω του θηλασμού αφορά αποκλειστικά κ μόνο τη μητέρα κ το παιδί. Ο πατέρας είναι σαφέστατα μέλος της οικογένειας κ προφανώς έχει λόγο σε όλα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να τον επηρεάζει αρνητικά ο θηλασμός του παιδιού του. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε αυτός έχει το πρβλ κ πρέπει να αναζητήσει βαθύτερα την αιτία του. Όπως δεν μπορεί να επιβάλει την έναρξη του θηλασμού έτσι δεν μπορεί κ τη διακοπή του. Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτο ενας σύζυγος κ πατέρας να διακατέχεται από τέτοιες απόψεις κ συναισθήματα, που τα βασίζει στη διαδικασία του θηλασμου κ εκ των οποίων απορρεει μια πίεση για βιαιη απομάκρυνση του παιδιού του από τη μητέρα. Αν νιώθει αποξενωμένος είναι ένα σημαντικό πρόβλημα αλλά όπως ειπώθηκε κ παραπάνω υπάρχουν πολλές λύσεις, αρκεί κ οι δύο πλευρές να είναι συζητήσιμες κ ανοιχτές σε εναλλακτικές. Ίσως αν κοιμούνται μαζί με το παιδί να προσπαθήσουν να το μεταφέρουν σε δικό του κρεβάτι ή να θέσουν όρια σχετικά με το που θα θηλάζει. Υπάρχουν πολλοί τρόποι που σιγά σιγά κ με ομαλό τρόπο μπορούν να οδηγήσουν σε αποθηλασμο αν αυτό είναι το επιθυμητό. Αν η κοπέλα νιώθει πως κ αυτή επιθυμεί τη διακοπή είναι απόλυτα θεμιτό κ κατανοητό κ καλά κάνει κ ψάχνει λύση, αν όμως το κάνει γιατί ο σύζυγος της την πιέζει πιστεύω πως πρέπει να κάνουν μια πολυ σοβαρή κουβέντα. 

Link to comment
Share on other sites

Με παραξενεύει και μένα το "δεν αντέχω να βλέπω το παιδί στο στήθος σου". Προσωπικά θα με πείραζε αν ο άντρας μου, μου το έθετε έτσι. Αντίθετα μου το άφησε πάνω μου για το ΑΝ θα θηλάσω και για το πότε θα αποθηλάσω. Αντιλαμβάνομαι το ότι είμαστε οικογένεια και παίρνουμε μαζί τις αποφάσεις, όμως ο πρώτος λόγος περί θηλασμού, από την αρχή όσο και για τη διάρκεια του, φυσικά και αφορά τη μαμά η οποία διαθέτει το στήθος, άρα και το σώμα της. Αν ο μπαμπάς έχει αντίθετη άποψη να συζητηθεί το γιατί και βάση προτεραιοτήτων να έλθει η συνέχεια. Δεν μπορεί να γίνει απότομος αποθηλασμός σε ένα 16μηνο μωρό πάνω στο άγχος αποχωρισμού επειδή ο μπαμπάς πχ βλέπει μη σεξουαλική την εικόνα της γυναίκας του να θηλάζει το παιδί τους. Παράδειγμα δίνω, δεν ξέρω τι γίνεται στο συγκεκριμένο ζευγάρι, θέλω απλά να τονίσω πως πρέπει να αξιολογηθούν σωστά οι προτεραιότητες μικρών και μεγάλων.

 

Σχετικά με την αποσύνδεση του ύπνου από το στήθος, 16 μηνών είναι μια πολύ καλή ηλικία για να γίνει αυτό. Σε όποια ηλικία και να το εφαρμόσεις θέλει μεγάλη υπομονή για λίγες μέρες ή/και εβδομάδες. Με λίγα λόγια, προσφέρεις το στήθος και όταν νιώσεις το μωρό να χαλαρώνει, να κοντεύει να κοιμηθεί, απομακρύνεις τη θηλή. Το μωρό θα αντιδράσει φυσικά και πριν αρχίσει τα δράματα ξαναδίνεις το στήθος. Σε λίγο απομακρύνεις και πάλι τη θηλή, αυτό αντιδρά πάλι και την ξαναδίνεις. Αυτό μπορεί να γίνει και 10 φορές, ειδικά στην αρχή των προσπαθειών. Αν το μωρό κοντέψει να χάσει τον ύπνο του, το αφήνουμε και το δοκιμάζουμε πάλι την επόμενη μέρα. Σταδιακά οι φορές της επανάληψης θα μειώνονται μέχρι που θα αποσυνδέσει στο τέλος τον ύπνο από το στήθος. Θέλει πολύ υπομονή γιατί μέχρι να γίνει θα υπάρχει χειρότερη αϋπνία από πριν, όταν τα καταφέρνετε όμως αποζημιώνεστε κι οι δυο. Μαμά και παιδί κοιμάστε καλύτερα. 

 

Όσο αφορά γενικά τον αποθηλασμό, γνώμη μου είναι ότι αφού φτάσατε ως εδώ κι αν έχεις η ίδια τη θέληση να συνεχίσεις, να αφήσεις 2-3 μήνες να περάσουν. 18-20 μηνών που έχει κορυφωθεί (συνήθως) το άγχος αποχωρισμού είναι πιο δεκτικά τα παιδιά στο να αποθηλάσουν. Σιγά σιγά και με υπομονή όλα γίνονται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα! Η μικρή μου έχει 2-3 μέρες θέλει να κοιμάται στο στήθος όλο το βράδυ. Υποψιάζομαι είναι από τα δόντια. Αν και ακόμα δε φαίνεται κάτι. όλο το βράδυ κοιμαται στο στήθος άλλες τρωει κι άλλες απλά το χρησιμοποιει σαν πιπίλα. Κάθε φορά που προσπαθώ να γυρίσω πλευρά ξυπνάει φωνάζοντας μαμ.  Τη μέρα τρώει λιγότερο αλλά δεν γκρινιάζει. Σας έχει τύχει; Ποιος ήταν ο λόγος; πώς το αντιμετωπίσατε; 

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2018 at 12:43 ΜΜ, Astrien είπε:

Καλημέρα! Η μικρή μου έχει 2-3 μέρες θέλει να κοιμάται στο στήθος όλο το βράδυ. Υποψιάζομαι είναι από τα δόντια. Αν και ακόμα δε φαίνεται κάτι. όλο το βράδυ κοιμαται στο στήθος άλλες τρωει κι άλλες απλά το χρησιμοποιει σαν πιπίλα. Κάθε φορά που προσπαθώ να γυρίσω πλευρά ξυπνάει φωνάζοντας μαμ.  Τη μέρα τρώει λιγότερο αλλά δεν γκρινιάζει. Σας έχει τύχει; Ποιος ήταν ο λόγος; πώς το αντιμετωπίσατε; 

 

Ο θηλασμός, εφόσον δε μιλάμε για νεογέννητο, χρειάζεται όρια που να είναι αποδεκτά και από εσένα. Αν δεν έχεις θέμα να κοιμάται το παιδί με το στήθος στο στόμα όλη νύχτα, δεν  υπάρχει πρόβλημα, αλλά φαντάζομαι πως δεν το αντέχεις, γιατί δε μιλάμε για 1-2 νύχτες συνολικά λογικά. Οπότε βάλε όρια. Πάλι μπορεί να μην κοιμηθείς για λίγες νύχτες, αλλά θα καταλάβει το μωρό σιγά σιγά ότι όταν παύει να τρώει, το απομακρύνεις. Πάρε την αγκαλιά π.χ. ή χάιδεψέ την κλπ. Αν είναι δόντια, μπορεί να πάρει και ένα μήνα αυτό, και δε θες να καταλήξεις με  πληγωμένες θηλές, είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/12/2018 at 12:43 ΜΜ, Astrien είπε:

Καλημέρα! Η μικρή μου έχει 2-3 μέρες θέλει να κοιμάται στο στήθος όλο το βράδυ. Υποψιάζομαι είναι από τα δόντια. Αν και ακόμα δε φαίνεται κάτι. όλο το βράδυ κοιμαται στο στήθος άλλες τρωει κι άλλες απλά το χρησιμοποιει σαν πιπίλα. Κάθε φορά που προσπαθώ να γυρίσω πλευρά ξυπνάει φωνάζοντας μαμ.  Τη μέρα τρώει λιγότερο αλλά δεν γκρινιάζει. Σας έχει τύχει; Ποιος ήταν ο λόγος; πώς το αντιμετωπίσατε; 

Προσωπικα, ακολουθουσα την τρεχουσα αναγκη του παιδιου. Συνηθως, ηθελε πολυ στηθος την νυχτα οταν ηταν αρρωστος(και μια-δυο μερες πριν εμφανισει συμπτωματα) ή οταν εβγαζε δοντι. Εφ'οσον αντιλαμβανεσαι για ποιον λογο το κανει (και δεν ειναι οτι το κανει για 1 μηνα) αν το αντεχεις συνεχισε να δινεις στηθος. Τα δοντια ειναι μεγαλη ταλαιπωρια για τα μικρα μας και 2-3 φορες μου ειχε πληγωσει το στηθος ο μικρος, αλλα δεν κραταει για παντα αυτη η φαση. Καποια στιγμη, μετα απο λιγες μερες θα ηρεμησει και θα επανελθει. Θεωρω οτι η αρνηση θηλασμου και πιπιλισματος, ειδικα σε περιπτωσεις που το παιδι δειχνει να το χρειαζεται πραγματικα οπως ειναι τα δοντια φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα: μεγαλυτερη προσκολληση και αισθημα ανασφαλειας.

 
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως αν ήξερα πως θα ήταν μόνο για λίγες μέρες επειδή πχ ήταν άρρωστη δε θα με πείραζε τόσο αλλά επειδή με τα δόντια ακόμα τώρα αρχίζουμε και ξέρω πως θα διαρκέσει ακόμα πολύ δεν νομίζω να το παλέψω.  Μπράβο σου πάντως @Sentir...natureza! Από την άλλη δεν την βλέπω καθόλου πρόθυμη να κοιμηθεί όταν δεν έχει στήθος. Ξυπνάει και γκρινιάζει και έτσι πάλι στα ίδια είμαστε. Δεν ξέρω και πόσο θα διαρκέσει. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

. Καλησπέρα και πάλι στο ίδιο θέμα. Δεν ξέρω α το έγραψα εδώ σωστα. Η μικρή μου τώρα πια έφτασε 17 μηνών και θηλάζει κατά βούληση μέρα νύχτα και απαραίτητα για να κοιμηθεί. Αρχές Ιούνη θα ξεκινήσει βρεφονηπιακό και περίπου πριν μια βδομάδα είχα την πρώτη συνάντηση με την υπεύθυνη νηπιαγωγό. Όταν φτάσαμε στο θέμα του υπνου καθως το παιδί θα πρέπει να μάθει να κοιμάται εκεί της ανέφερα το θέμα του θηλασμού, θέλοντας να τη ρωτήσω αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία με θηλάζοντα παιδιά . Η κυρία μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησε πως θα πρέπει να αποθηλάσω αφού τέτοιες υπηρεσίες δεν παρέχονται εκει. Αν και της εξήγησα πως δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω εντελώς προς το παρόν, με προβλημάτισε αρκετά. Τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω το σύζυγο να δοκιμάζει να την κοιμίζει 3 φορές τη βδομαδα μεσημέρι που είναι σπίτι.  Πιστέυετε πως είναι αρκετός χρόνος για να συνηθίσει μέχρι τον Ιούνιου; Λέτε να μπερδευτεί με την εναλλαγη; έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο; δλδ ύπνο και με τους 2 γονείς με διαφορετικό τρόπο εκ των οποίων ένας να είναι θηλάζοντας ;  ήμουν τόσο ήσυχη πριν τη συνάντηση και τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά αλλά τώρα δεν ξέρω. υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; να την κοιμίσω χωρίς στήθος δεν το εχω καταφερει ποτέ μες στο σπιτι. Τώρα τελευταια ιδιαιτερα με το που με βλέπει και κάθομαι το πρωτο που ζητάει ειναι να θηλάσει. Λέτε να μην καταφέρει να προσαρμοστεί η μικρή εκει;Ο χρόνος προσαρμογής που δίνουν είναι περίπου 3-4 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

. Καλησπέρα και πάλι στο ίδιο θέμα. Δεν ξέρω α το έγραψα εδώ σωστα. Η μικρή μου τώρα πια έφτασε 17 μηνών και θηλάζει κατά βούληση μέρα νύχτα και απαραίτητα για να κοιμηθεί. Αρχές Ιούνη θα ξεκινήσει βρεφονηπιακό και περίπου πριν μια βδομάδα είχα την πρώτη συνάντηση με την υπεύθυνη νηπιαγωγό. Όταν φτάσαμε στο θέμα του υπνου καθως το παιδί θα πρέπει να μάθει να κοιμάται εκεί της ανέφερα το θέμα του θηλασμού, θέλοντας να τη ρωτήσω αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία με θηλάζοντα παιδιά . Η κυρία μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησε πως θα πρέπει να αποθηλάσω αφού τέτοιες υπηρεσίες δεν παρέχονται εκει. Αν και της εξήγησα πως δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω εντελώς προς το παρόν, με προβλημάτισε αρκετά. Τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω το σύζυγο να δοκιμάζει να την κοιμίζει 3 φορές τη βδομαδα μεσημέρι που είναι σπίτι.  Πιστέυετε πως είναι αρκετός χρόνος για να συνηθίσει μέχρι τον Ιούνιου; Λέτε να μπερδευτεί με την εναλλαγη; έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο; δλδ ύπνο και με τους 2 γονείς με διαφορετικό τρόπο εκ των οποίων ένας να είναι θηλάζοντας ;  ήμουν τόσο ήσυχη πριν τη συνάντηση και τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά αλλά τώρα δεν ξέρω. υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; να την κοιμίσω χωρίς στήθος δεν το εχω καταφερει ποτέ μες στο σπιτι. Τώρα τελευταια ιδιαιτερα με το που με βλέπει και κάθομαι το πρωτο που ζητάει ειναι να θηλάσει. Λέτε να μην καταφέρει να προσαρμοστεί η μικρή εκει;Ο χρόνος προσαρμογής που δίνουν είναι περίπου 3-4 βδομάδες.

 

Με τα 2 μου παιδιά γύρισα στη δουλειά πολύ πριν αποθηλάσουν. Απλά προσαρμόστηκαν, και μάλιστα πολύ γρήγορα. Το να θηλάσουν το ήθελαν όταν τα έβαζα εγώ για ύπνο, προφανώς δεν περίμεναν το ίδιο από το μπαμπά ή τη babysitter. Δεν έχει νόημα η προετοιμασία: με εσένα θα έχει το θηλασμό, με τον μπαμπά π.χ. το παραμύθι, στον παιδικό κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien said:

. Καλησπέρα και πάλι στο ίδιο θέμα. Δεν ξέρω α το έγραψα εδώ σωστα. Η μικρή μου τώρα πια έφτασε 17 μηνών και θηλάζει κατά βούληση μέρα νύχτα και απαραίτητα για να κοιμηθεί. Αρχές Ιούνη θα ξεκινήσει βρεφονηπιακό και περίπου πριν μια βδομάδα είχα την πρώτη συνάντηση με την υπεύθυνη νηπιαγωγό. Όταν φτάσαμε στο θέμα του υπνου καθως το παιδί θα πρέπει να μάθει να κοιμάται εκεί της ανέφερα το θέμα του θηλασμού, θέλοντας να τη ρωτήσω αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία με θηλάζοντα παιδιά . Η κυρία μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησε πως θα πρέπει να αποθηλάσω αφού τέτοιες υπηρεσίες δεν παρέχονται εκει. Αν και της εξήγησα πως δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω εντελώς προς το παρόν, με προβλημάτισε αρκετά. Τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω το σύζυγο να δοκιμάζει να την κοιμίζει 3 φορές τη βδομαδα μεσημέρι που είναι σπίτι.  Πιστέυετε πως είναι αρκετός χρόνος για να συνηθίσει μέχρι τον Ιούνιου; Λέτε να μπερδευτεί με την εναλλαγη; έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο; δλδ ύπνο και με τους 2 γονείς με διαφορετικό τρόπο εκ των οποίων ένας να είναι θηλάζοντας ;  ήμουν τόσο ήσυχη πριν τη συνάντηση και τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά αλλά τώρα δεν ξέρω. υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; να την κοιμίσω χωρίς στήθος δεν το εχω καταφερει ποτέ μες στο σπιτι. Τώρα τελευταια ιδιαιτερα με το που με βλέπει και κάθομαι το πρωτο που ζητάει ειναι να θηλάσει. Λέτε να μην καταφέρει να προσαρμοστεί η μικρή εκει;Ο χρόνος προσαρμογής που δίνουν είναι περίπου 3-4 βδομάδες.

Τους ίδιους προβληματισμούς είχα και εγώ πριν αρχίσει η κόρη μου παιδικό. Τελικά κοιμήθηκε μια χαρά χωρίς στήθος από την πρώτη μέρα και μάλιστα τώρα (θα έχει κανένα 3μηνο που ξεκίνησε) κοιμάται πιο εύκολα και περισσότερο στον παιδικό από ότι στο σπίτι. Την πρώτη μέρα της πήρε λίγη ώρα να κοιμηθει, γύρω στο 15', μετά λιγότερο και τώρα κοιμάται σχεδόν αμέσως μου λένε. 

Που κοιμούνται εκεί; μην ξεχνάς ότι η μίμηση παίζει καθοριστικό ρόλο σ αυτές τις ηλικίες. Είναι πολύ πιθανόν να βλέπει τα άλλα παιδακια να ξαπλώνουν και να κοιμούνται και να κάνει και η κόρη σου το ίδιο. Να αναφέρω ότι και η δικιά μου μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε κοιμηθει ποτέ χωρίς στήθος στο σπίτι και ποτέ χωρίς κούνημα στο καρότσι αν είμαστε έξω. Επίσης κοιμούνται στο καρότσι τους στον παιδικό, έτυχε μια φορά να πάω στον παιδικό να αφήσω κάτι την ωρα του ύπνου και σοκαρίστηκα που την είδα να συνεργάζεται, να περιμένει στην σειρά της, να την βάζουν στο καρότσι της και να.... Αποκοιμαται!! Δεν με είχε δει φυσικά. Στο σπίτι αυτό δεν συμβαίνει ποτέ!! Ακόμη και σήμερα θέλει κούνημα στο σπίτι για να κοιμηθει. Θα δεις ότι θα προσαρμοστεί, βλέπουν και μαθαίνουν :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Astrien είπε:

. Καλησπέρα και πάλι στο ίδιο θέμα. Δεν ξέρω α το έγραψα εδώ σωστα. Η μικρή μου τώρα πια έφτασε 17 μηνών και θηλάζει κατά βούληση μέρα νύχτα και απαραίτητα για να κοιμηθεί. Αρχές Ιούνη θα ξεκινήσει βρεφονηπιακό και περίπου πριν μια βδομάδα είχα την πρώτη συνάντηση με την υπεύθυνη νηπιαγωγό. Όταν φτάσαμε στο θέμα του υπνου καθως το παιδί θα πρέπει να μάθει να κοιμάται εκεί της ανέφερα το θέμα του θηλασμού, θέλοντας να τη ρωτήσω αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία με θηλάζοντα παιδιά . Η κυρία μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησε πως θα πρέπει να αποθηλάσω αφού τέτοιες υπηρεσίες δεν παρέχονται εκει. Αν και της εξήγησα πως δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω εντελώς προς το παρόν, με προβλημάτισε αρκετά. Τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω το σύζυγο να δοκιμάζει να την κοιμίζει 3 φορές τη βδομαδα μεσημέρι που είναι σπίτι.  Πιστέυετε πως είναι αρκετός χρόνος για να συνηθίσει μέχρι τον Ιούνιου; Λέτε να μπερδευτεί με την εναλλαγη; έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο; δλδ ύπνο και με τους 2 γονείς με διαφορετικό τρόπο εκ των οποίων ένας να είναι θηλάζοντας ;  ήμουν τόσο ήσυχη πριν τη συνάντηση και τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά αλλά τώρα δεν ξέρω. υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; να την κοιμίσω χωρίς στήθος δεν το εχω καταφερει ποτέ μες στο σπιτι. Τώρα τελευταια ιδιαιτερα με το που με βλέπει και κάθομαι το πρωτο που ζητάει ειναι να θηλάσει. Λέτε να μην καταφέρει να προσαρμοστεί η μικρή εκει;Ο χρόνος προσαρμογής που δίνουν είναι περίπου 3-4 βδομάδες.

Mην ανησυχεις θα κοιμηθει μια χαρα και χωρις στηθος. Αλλο να την κοιμισεις εσυ χωρις στηθος και αλλο καποιος αλλος. Στην πρωτη περιπτωση θα αντιδρασει ενω στην δευτερη θα προσαρμοστει μια χαρα. Μπορει να ξεκινησει να την κοιμιζει ο μπαμπας οπως γραφεις, αλλα προσωπικα θα εφευγα απο το σπιτι (ή θα την εκανα να νομιζει οτι εφυγα, οπως και εκανα με τον πρωτο μου γυρω στους 18 μηνες οταν θα επρεπε να τον κοιμιζει ο μπαμπας για ενα διαστημα 3 μηνων) γιατι διαφορετικα μπορει να ζητησει εσενα και να δυσκολευτειτε περισσοτερο. Στην αρχη μπορει να αντιδρασει λιγο (οπως ο δικος μου) ή να μην αντιδρασει καθολου (οπως η κορη μιας φιλης). Μην σε αγχωνει τιποτα, τα μικρα προσαρμοζονται αναλογα με αυτον που τα φροντιζει. Μπορει να εχουν 3 φροντιστες και ο καθενας να τα κοιμιζει με αλλο τροπο...ολα καλα θα πανε :) 

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Τους ίδιους προβληματισμούς είχα και εγώ πριν αρχίσει η κόρη μου παιδικό. Τελικά κοιμήθηκε μια χαρά χωρίς στήθος από την πρώτη μέρα και μάλιστα τώρα (θα έχει κανένα 3μηνο που ξεκίνησε) κοιμάται πιο εύκολα και περισσότερο στον παιδικό από ότι στο σπίτι. Την πρώτη μέρα της πήρε λίγη ώρα να κοιμηθει, γύρω στο 15', μετά λιγότερο και τώρα κοιμάται σχεδόν αμέσως μου λένε. 

Που κοιμούνται εκεί; μην ξεχνάς ότι η μίμηση παίζει καθοριστικό ρόλο σ αυτές τις ηλικίες. Είναι πολύ πιθανόν να βλέπει τα άλλα παιδακια να ξαπλώνουν και να κοιμούνται και να κάνει και η κόρη σου το ίδιο. Να αναφέρω ότι και η δικιά μου μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε κοιμηθει ποτέ χωρίς στήθος στο σπίτι και ποτέ χωρίς κούνημα στο καρότσι αν είμαστε έξω. Επίσης κοιμούνται στο καρότσι τους στον παιδικό, έτυχε μια φορά να πάω στον παιδικό να αφήσω κάτι την ωρα του ύπνου και σοκαρίστηκα που την είδα να συνεργάζεται, να περιμένει στην σειρά της, να την βάζουν στο καρότσι της και να.... Αποκοιμαται!! Δεν με είχε δει φυσικά. Στο σπίτι αυτό δεν συμβαίνει ποτέ!! Ακόμη και σήμερα θέλει κούνημα στο σπίτι για να κοιμηθει. Θα δεις ότι θα προσαρμοστεί, βλέπουν και μαθαίνουν :) 

Αχ πόσο χαίρομαι που ακούω θετικές εμπειρίες! Εδώ βέβαια κοιμούνται σε στρωματακι στο πάτωμα. Κάτι που δεν θα της είναι τόσο οικείο. Αλλά μπορεί να έχει μαζί της τα δικά της σκεπάσματα όπως και ένα αρκουδάκι από το σπίτι. Θέλεις να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την προσαρμογή σας;Πώς γίνεται εκεί η προσαρμογή; έμενες μαζί της το πρώτο διάστημα; αν ναι σου ζητούσε να θηλάσει εκει; Πόσο κράτησε; το θέμα του ύπνου σε συνδυασμό με το ότι δεν καταλαβαίνει ακόμα τη γλώσσα της χώρας, αφού της μιλάμε αποκλειστικά στα ελληνικά με κάνει να αναρωτιέμαι μηπως χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω. 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Mην ανησυχεις θα κοιμηθει μια χαρα και χωρις στηθος. Αλλο να την κοιμισεις εσυ χωρις στηθος και αλλο καποιος αλλος. Στην πρωτη περιπτωση θα αντιδρασει ενω στην δευτερη θα προσαρμοστει μια χαρα. Μπορει να ξεκινησει να την κοιμιζει ο μπαμπας οπως γραφεις, αλλα προσωπικα θα εφευγα απο το σπιτι (ή θα την εκανα να νομιζει οτι εφυγα, οπως και εκανα με τον πρωτο μου γυρω στους 18 μηνες οταν θα επρεπε να τον κοιμιζει ο μπαμπας για ενα διαστημα 3 μηνων) γιατι διαφορετικα μπορει να ζητησει εσενα και να δυσκολευτειτε περισσοτερο. Στην αρχη μπορει να αντιδρασει λιγο (οπως ο δικος μου) ή να μην αντιδρασει καθολου (οπως η κορη μιας φιλης). Μην σε αγχωνει τιποτα, τα μικρα προσαρμοζονται αναλογα με αυτον που τα φροντιζει. Μπορει να εχουν 3 φροντιστες και ο καθενας να τα κοιμιζει με αλλο τροπο...ολα καλα θα πανε :) 

Ναι και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου και αυτό είπα και στη νηπιαγωγό. Αλλά την είδα διστακτική. Μέχρι που στο τέλος μου είπε πως αν δεν είμαι έτοιμη να αποχωριστώ το παιδί καλύτερα να την ξεδηλώσω και να προσπαθήσουμε πάλι του χρόνου! Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο βέβαια απλά της είπα πως επειδή δεν επείγει να γυρίσω στη δουλεια , μπορούμε να το πάμε σιγά σιγά αν χρειαστεί.  

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Astrien said:

Αχ πόσο χαίρομαι που ακούω θετικές εμπειρίες! Εδώ βέβαια κοιμούνται σε στρωματακι στο πάτωμα. Κάτι που δεν θα της είναι τόσο οικείο. Αλλά μπορεί να έχει μαζί της τα δικά της σκεπάσματα όπως και ένα αρκουδάκι από το σπίτι. Θέλεις να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την προσαρμογή σας;Πώς γίνεται εκεί η προσαρμογή; έμενες μαζί της το πρώτο διάστημα; αν ναι σου ζητούσε να θηλάσει εκει; Πόσο κράτησε; το θέμα του ύπνου σε συνδυασμό με το ότι δεν καταλαβαίνει ακόμα τη γλώσσα της χώρας, αφού της μιλάμε αποκλειστικά στα ελληνικά με κάνει να αναρωτιέμαι μηπως χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω. 

Ναι και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου και αυτό είπα και στη νηπιαγωγό. Αλλά την είδα διστακτική. Μέχρι που στο τέλος μου είπε πως αν δεν είμαι έτοιμη να αποχωριστώ το παιδί καλύτερα να την ξεδηλώσω και να προσπαθήσουμε πάλι του χρόνου! Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο βέβαια απλά της είπα πως επειδή δεν επείγει να γυρίσω στη δουλεια , μπορούμε να το πάμε σιγά σιγά αν χρειαστεί.  

Η προσαρμογή κρατάει μερικές εβδομάδες και εδώ, ανάλογως το ποσο γρήγορα προσαρμόζεται το παιδί. Αλλά ουσιαστικά μαζί τους πηγαίνεις τις πρώτες μέρες μόνο, μετά απλά είσαι standby αν κάτι δεν πάει καλά. Εγώ πήγα μαζι της για 3 μέρες και έμενε σταδιακά όλο και περισσότερο. Πήγε καλά, πέρασε και περνάει ακομη πολλές φάσεις: άλλες φορές δεν θέλει να φύγω, άλλες φορές δεν θέλει να έρθει στο σπίτι, άλλες φορές βαριέται τα ΣΚ στο σπίτι και μου φέρνει την τσάντα της να την πάω κλπ κλπ. Γενικά πάει μια χαρά και της αρέσει. Αυτό με την γλώσσα να μην σε ανησυχεί, θα μάθει πολύ γρήγορα. Και με τον ύπνο, ίσα ίσα καλύτερα με τα στρωματακια, θα βλέπει τα άλλα παιδακια και θα μπει στο νόημα πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Παραμένω αισιόδοξη λοιπόν με όσα μου λέτε! :) το να την κοιμίζει και ο μπαμπάς της είναι κάτι που θέλω να αλλάξω ούτως ή άλλως αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη στιγμή. Επίσης και ο μπαμπάς της έχει ένα φόβο να την κοιμίσει γτ παλιά που είχαμε δοκιμάσει δεν είχε πάει καλά .Δε θέλω να χαλάσει η ρουτίνα της μικρής πριν πάει παιδικό χωρίς λόγο. Επομένως μάλλον θα το αφήσω προς το παρόν. Ας πάνε όλα καλά στον παιδικό και μετά νομίζω θα είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξει η κατάσταση και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien said:

Παραμένω αισιόδοξη λοιπόν με όσα μου λέτε! :) το να την κοιμίζει και ο μπαμπάς της είναι κάτι που θέλω να αλλάξω ούτως ή άλλως αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη στιγμή. Επίσης και ο μπαμπάς της έχει ένα φόβο να την κοιμίσει γτ παλιά που είχαμε δοκιμάσει δεν είχε πάει καλά .Δε θέλω να χαλάσει η ρουτίνα της μικρής πριν πάει παιδικό χωρίς λόγο. Επομένως μάλλον θα το αφήσω προς το παρόν. Ας πάνε όλα καλά στον παιδικό και μετά νομίζω θα είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξει η κατάσταση και στο σπίτι.

Ειχαμε δοκιμασει και εμεις να την κοιμισει ο μπαμπας και δεν επιασε. Βεβαια φταιει το οτι ημουν στο σπιτι και το ηξερε. Οταν χρειαστηκε πριν απο κανα 2 βδομαδες να την κοιμισει ο μπαμπας της ενω εγω ελειπα, τα καταφερε τελικα, αλλα του πηρε πολυ ωρα. Οπως παιρνει και σε εμενα δηλαδη πια. Στον παιδικο αντιθετως κοιμαται πολυ πιο γρηγροα!

 

Ολα θα πανε καλα, αρκει να εχεις συνεργασιμες παιδαγωγους στον παιδικο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ειχαμε δοκιμασει και εμεις να την κοιμισει ο μπαμπας και δεν επιασε. Βεβαια φταιει το οτι ημουν στο σπιτι και το ηξερε. Οταν χρειαστηκε πριν απο κανα 2 βδομαδες να την κοιμισει ο μπαμπας της ενω εγω ελειπα, τα καταφερε τελικα, αλλα του πηρε πολυ ωρα. Οπως παιρνει και σε εμενα δηλαδη πια. Στον παιδικο αντιθετως κοιμαται πολυ πιο γρηγροα!

 

Ολα θα πανε καλα, αρκει να εχεις συνεργασιμες παιδαγωγους στον παιδικο! 

Ναι πλέον κι εγώ πιστεύω πως μπορεί να το καταφέρει άμα προσπαθήσει ο άνδρας μου. Αλλά δεν τον βλέπω να θέλει να προσπαθήσει. Όσο για τις νηπιαγωγούς δε θέλω να προδικάζω καταστάσεις. Ας ξεκινήσει και βλέπουμε.. Σ ευχαριστώ για την ενθάρρυνσή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...