Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΗΨΙΑ-ΣΠΑΣΜΟΙ-ΣΥΝΔΡΟΜΟ WEST


Recommended Posts

Το ξέρω πως ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο η κετογονική διατρογή το Despoinaki όμως διστάζει να την ακολουθήσει γιατί της φαίνεται δύσκολη γι αυτό είπα να ξεκινήσει όσο πιο πιστά μπορεί.Αυτό εννοουσα με το χωρίς ακρότητες..γράψτε λάθος.

διστάζω μητσούκο μου γιατι η μικρή μου είναι πολυ επιλεκτικη με το φαγητό της!!οποτε είναι να φάει έχω θέμα!!κ ξέρεις τι τρώει??τα απαγορευμένα!!δηλ υδατάνθρακες!!είναι του ζυμαρικού!!!τι θακάνω??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπομονή...αν όντως της κάνει καλό και μειωθούν ή σταματήσουν οι κρίσεις θα προσαρμοστεί...όπως τα παιδάκια που είναι αλλεργικά ή διαβητικά και μαθαίνουν τι μπορούν να τρώνε και τί όχι.

Link to comment
Share on other sites

H κετογονική διατροφή ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο οπότε δεν υπάρχουν ακρότητες. Ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και πότε.

 

Για μένα είναι πολύ θετική εξέλιξη που πια στην Ελλαδα την προτείνουν για την επιληψία.

Δέσποινα προχώρα και μη φοβάσαι όλα καλά θα πάνε. Η διατροφή είναι το λιγότερο και η ομοιοπαθητική επίσης.

ναι, την προτεινουν σε φαρμακοανθεκτικες επιληψίες..κ μας είπε ο γιατρός οτι πάνε πολυ καλα τα παιδάκια με την διατροφη, αλλα έχει κ παρενέργειες..οπως ισως πρόβλημα στην ανάπτυξη,υπογλυκαιμία..κ κάτι τέτοια..δεν ξέρω ακριβώς λεπτομέρειες..δεν αρχισαμε ακόμα..

φοβάμαι λίγο αν θα τρώει αυτα που πρέπει..γενικά στεναχωριέμαι κ φοβάμαι..

Link to comment
Share on other sites

Θα μαθει να τα τρωει μην ανησυχεις. Τα φαρμακα κι αν εχουν παρενεργειες.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα μαθει να τα τρωει μην ανησυχεις. Τα φαρμακα κι αν εχουν παρενεργειες.....

ασε τα φάρμακα που παίρνουμε χαμός απο παρενέργειες..αρχισαν λιιιγο κ μας ανεβαίνουν οι τρανσαμινάσες μας..

τι να πω κορίτσια??αν ειναι με αυτη την δίαιτα να βρουμε την υγεία μας,θα την κάνουμε..ετσι κ αλλιώς δεν εχω άλλο τρόπο..ειναι μονόδρομος..ηδη 5μέρες παίρνουμε βιταμίνες κ ακομα τπτ.......:-(:sad:

η μικρή ομως δοξα το θεό ειναι καλά..δεν επηρεάζεται..κ ειναι κ πολυ χαρούμενο παιδάκι ..ολο ζουζουνιές κ αγκαλίτσες ειναι τελευταία!!

μακάρι, μακάρι να πανε ολα καλα!!Για όλα τα παιδάκια !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ούτε οι Βιταμίνες μας επισαν..αν κ το περίμενα να πω την αλήθεια..αλλα μέσα μου ευχόμουν να πιασει.............

Οπότε αύριο πάμε παλι θεσ/κη στον κ. Ευαγγελίου πλέον για την δίαιτα την κετογονικη..

Μη με ρωτάτε για το άγχος μου κ για την αγωνία που έχω..πολλα τριγυρνάνε στο μυαλό..σκέψεις θετικές..σκέψεις αρνητικές..κ έχω φόβο πολύ..

γιατί το κοριτσάκι μου να παιδεύεται ετσι??

μακάρι να ερχόταν σε μένα..................

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Η διατροφή θα κάνει θαύματα. Εύχομαι να δεις σύντομα το κοριτσάκι σου να ανθίζει, όπως του πρέπει. Να απαλλαγεί από τα δύσκολα συμπτώματα κι εσύ από τις αγωνίες σου. Όλα να σας πάνε πρίμα, κορίτσι. Θα είναι δύσκολο στην αρχή, αλλά νομίζω ότι δεν θα είναι πιο δύσκολο από αυτό που ήδη ζεις.

 

Άσε που το παιδί σύντομα θα αρχίσει να καταλαβαίνει πότε μια τροφή το τρέφει και πότε του κάνει κακό και σιγά σιγά θα συνεργάζεται και θα ανταποκρίνεται πολύ πολύ καλύτερα. Εμπιστεύσου την... Καλή επιτυχία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε κορίτσια..μου δίνεται παρηγοριά..

στις 7 το απογευμα εχουμε το ραντεβου..το μεσημέρι θα ξεκινήσουμε για θεσ/κη..

ευχομαι να πάνε ολα καλα κ επιτέλους να βρούμε ηρεμία!να σταματήσει να ταλαιπωρειται το μικρό μου..

Εχω αγωνία να δω τί θα μας πει, πως θα την δει..τι θα περιλαμβάνει αυτη η δίαιτα..αν ανταποκριθει σωστα ο οργανισμος της..πολλά τριγυρνάνε στο μυαλό μου..

είμαι στην δουλεια τώρα κ δεν μπορω καλά ουτε να συγκεντρωθω!!ουφ κ ξανά ουφ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνεχίζουμε την ιστορία μας ....

Την είδε ο κ. Ευαγγελίου, μας είπε οτι είναι αρκετά καλα το παιδί, φαίνεται λέει οτι έμεινε πίσω λίγο για την ηλικία της , αλλα δεν έμεινε σημαντικά πίσω..θετικο αυτο!

Κάναμε λοιπόν εισαγωγή για την ένερξη της δίαιτας, δεν μας πηγε καλα!το μωρό μου δεν έτρωγε τπτ!αντιδρούσε σε όλα!κόλλησε γαστρεντερίτιδα, κάτσαμε 10μέρες, βγήκαμε κ είμαστε πάλι στα ίδια!

ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα!ζω μια στάσιμη φάση!την δίαιτα τη χαλάσαμε λόγο αρνησης φαγητού της μικρής!

Ταλαιπορήθηκε πολύ, έχασε 600gr !τώρα μας λέει θα δοκιμάσουμε μια πιο ηπια μορφη της δίαιτας..κ περιμένω...

διαφορετικά πάμε για αλλαγή φαρμάκου..

Κ σε όλα αυτά μέσα μαθαίνω σημερα οτι είμαι ΚΑΙ εγκος!!χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλημέρα..ήθελα να μάθω αν κάποιο παιδάκι εχει θεματα με σπασμους-επιληψία, τί γίνεται με τους παιδικούς?

Η μικρή μου ειναι σημερα 26 μηνων, δεν εχουμε σταματησει τις κρισουλες (μονο στον υπνο) κ θελω να την παω σε παιδικο ποιο πολυ να αναπτυξω κ την κοινονικότητά της, να βρισκεται με παιδάκια..γιατι ολη μερα ειναι με την γιαγια -παππου κ εμας τους γονεις..2-3φορες την εβδομαδα βλεπει κ τον ξαδερφουλη της..

Φοβάμαι βεβαια απο την μια..αλλα νομιζω οτι θα της κανει κ καλο να βρισκεται με αλλα παιδάκια..επισεις λογο οτι εχει μεινει κ λιγο πισω για την ηλικία της παιζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έκανα το πρώτο βήμα κ πήγα να δω για τα εξοδα που καλυπτει το ταμειο μου (ικα) για λογοθεραπεια, κ εργοθεραπεία..κ έμαθα προς μεγάλη μου απογοήτευση οτι δίνουν 15ευρω πισω για λογοθεραπεια, κ το γελοιο ποσο των 1,20ευρω για εργοθεραπεια! Εχω πάρει με κοπο την γνωματεση απο τον παιδονευρολογο για τις θεραπειες κ τωρα δεν καλυπτει το ταμειο... Μηπως ειναι διαφορετικα τα πράγματα κ δεν το καταλαβα???????

 

Αν οντως ισχυει αυτο, μηπως ξερει καμια αν στο καφε βιβλιάριο τα πραγματα ειναι διαφορετικα?εγω ειμαι ασφαλισμενη του ικα, εχω επανω μου την μικρη.Αν ομως ειναι αλλιως στο καφε βιβλιαριο να την ασφαλισει ο συζυγος που ειναι στο στρατο...

Καμιά πληροφορεία κανεις???Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 5/9/2012 at 12:05 ΜΜ, despoinaki.. είπε:

κορίτσια, εχω μια μπεμπα που ειναι 7,5 μηνών κ απο τον 4ο μήνα ο γιατρος μας είπε οτι εχει δυσανεξία στην λακτόζη.πριν το 4ο ήταν ενα μωράκι τελειο!γελαστο, ήσυχο..αγγελούδι!την θήλαζα αποκλειστικά.οταν έπρεπε αναγκαστικα να γυρίσω στην δουλεια μου, της πρόσθεσα στην διατροφή της ξένο γάλα.κ μεσα σε 25 μερες το παιδί μου επαθε μετάλλαξη!αρχισε να κλαιει ασταμάτητα για ωρες!!!την έτρεχα σε γιατρους κ νοσοσκομεία!!της πηραν αίμα (την τρύπησαν πόσες φορες!!) της πήραν ούρα απο την κυστη της με βελονίτσα! (μηπως ειχε ουρολοίμωξη) τπτ ολα καλά, μεχρι που μπηκε το θεμα δυσανεξια στην λακτόζη!!! εκανα δίαιτα αυστηρη απο γαλακτοκομικα κ μοσχάρι, το μικρό μου ειχε κάποια βελτίωση, σταματησαν τα κλαματα,ηρέμησαν οι εντερικοι ήχοι..αλλα είχαμε πάλι κολικούς 2-3 φορες την μέρα..σήμερα το μωρό μου που είναι 7,5 μηνών , ακομα ποναει , κ βασικα εκοψα πριν 5μέρες κ τον θηλασμο,μηπως κ κάτι που έτρωγα την πειραζε..με βαρια καρδια τον έκοψα!το θέμα μου ειναι οτι το μωρο μου απο τότε αλλαξε πολυ..έχει γινει πολυ σοβαρή..δύσκολα γελάει, δεν παίζει πολύ με τις κουδουνίστρες της.μονο με κάτι κρεμαστα παιχνίδια..το πρωί που θα ξυπνήση είναι μες την χαρα, στα γέλια κ γενικα είναι να την φάς!μετά αν την πιάσει πόνος ξενερώνη τόσο πολυ που της μιλάς κ δεν ασχολείται με τπτ!κ θέλει μόνο να κοιμηθεί!μετα το βράδυ είναι με χομογελακια..θέλω να πω, δεν είναι απο τα μωράκια που τα κάνεις χαζά κ ξεκαρδίζονται!επίσεις πολλές φορες είναι σα να σκέφτεται κατι..σαν μελαγχολικη..........κ ρωτώ εγω τώρα!απο τον πόνο τα κάνει αυτα?ξενερώνη απο τον πόνο?η μήπως έχουμε κανένα άλλο θέμα?μια με παρακολουθει, παίζουμε, κ μια ουτε που υπάρχω!πειτε μου μαμάδες με μωράκια με δυσανεξία, τι συμπεριφορά έχουνε τα δικά σας νινάκια???:-(:sad: τρελενομαι ρε κορίτσια! απο την μια λεω..μήπως έχουμε αυτισμό?που το διαβαζω πολυ τελευταία!!αλλα απο την άλλη καποιες ώρες της ημέρας πρωι πριν την δουλεια κ το βράδυ μετα την δουλεια (σπαστο ωράριο:evil:) κάνουμε κάτι ζουζουνιές!τσιριδούλες!γέλια! κ με απομακρυνη απο την σκεψη του αυτισμου...δεν ξερω.... οποια έχει κατι να μου πει, θα χαρω να το ακούσω...φιλια σε όλες!

Καλησπερα. Θα μπορουσα να εχω πληροφοριες του παιδονευρολογου? Εχω σοβαρο θεμα με το παιδι μου. Λευκοεγκεφαλοπαθεια μου ειπαν. Ειναι 7 μηνων και δεν κραταει ουτε το κεγαλακι του. Κανει συνεχεια σπασμους. Και δεν μπορουν να βρουν ακομη τι εχει το παιδι μου. Εχω 2 μηνες τρεχω στα νοσοκομεια. Αθηνα-Λαρισα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2012 at 12:05 ΜΜ, despoinaki.. είπε:

κορίτσια, εχω μια μπεμπα που ειναι 7,5 μηνών κ απο τον 4ο μήνα ο γιατρος μας είπε οτι εχει δυσανεξία στην λακτόζη.πριν το 4ο ήταν ενα μωράκι τελειο!γελαστο, ήσυχο..αγγελούδι!την θήλαζα αποκλειστικά.οταν έπρεπε αναγκαστικα να γυρίσω στην δουλεια μου, της πρόσθεσα στην διατροφή της ξένο γάλα.κ μεσα σε 25 μερες το παιδί μου επαθε μετάλλαξη!αρχισε να κλαιει ασταμάτητα για ωρες!!!την έτρεχα σε γιατρους κ νοσοσκομεία!!της πηραν αίμα (την τρύπησαν πόσες φορες!!) της πήραν ούρα απο την κυστη της με βελονίτσα! (μηπως ειχε ουρολοίμωξη) τπτ ολα καλά, μεχρι που μπηκε το θεμα δυσανεξια στην λακτόζη!!! εκανα δίαιτα αυστηρη απο γαλακτοκομικα κ μοσχάρι, το μικρό μου ειχε κάποια βελτίωση, σταματησαν τα κλαματα,ηρέμησαν οι εντερικοι ήχοι..αλλα είχαμε πάλι κολικούς 2-3 φορες την μέρα..σήμερα το μωρό μου που είναι 7,5 μηνών , ακομα ποναει , κ βασικα εκοψα πριν 5μέρες κ τον θηλασμο,μηπως κ κάτι που έτρωγα την πειραζε..με βαρια καρδια τον έκοψα!το θέμα μου ειναι οτι το μωρο μου απο τότε αλλαξε πολυ..έχει γινει πολυ σοβαρή..δύσκολα γελάει, δεν παίζει πολύ με τις κουδουνίστρες της.μονο με κάτι κρεμαστα παιχνίδια..το πρωί που θα ξυπνήση είναι μες την χαρα, στα γέλια κ γενικα είναι να την φάς!μετά αν την πιάσει πόνος ξενερώνη τόσο πολυ που της μιλάς κ δεν ασχολείται με τπτ!κ θέλει μόνο να κοιμηθεί!μετα το βράδυ είναι με χομογελακια..θέλω να πω, δεν είναι απο τα μωράκια που τα κάνεις χαζά κ ξεκαρδίζονται!επίσεις πολλές φορες είναι σα να σκέφτεται κατι..σαν μελαγχολικη..........κ ρωτώ εγω τώρα!απο τον πόνο τα κάνει αυτα?ξενερώνη απο τον πόνο?η μήπως έχουμε κανένα άλλο θέμα?μια με παρακολουθει, παίζουμε, κ μια ουτε που υπάρχω!πειτε μου μαμάδες με μωράκια με δυσανεξία, τι συμπεριφορά έχουνε τα δικά σας νινάκια???:-(:sad: τρελενομαι ρε κορίτσια! απο την μια λεω..μήπως έχουμε αυτισμό?που το διαβαζω πολυ τελευταία!!αλλα απο την άλλη καποιες ώρες της ημέρας πρωι πριν την δουλεια κ το βράδυ μετα την δουλεια (σπαστο ωράριο:evil:) κάνουμε κάτι ζουζουνιές!τσιριδούλες!γέλια! κ με απομακρυνη απο την σκεψη του αυτισμου...δεν ξερω.... οποια έχει κατι να μου πει, θα χαρω να το ακούσω...φιλια σε όλες!

Καλησπερα. Θα μπορουσα να εχω πληροφοριες του παιδονευρολογου? Εχω σοβαρο θεμα με το παιδι μου. Λευκοεγκεφαλοπαθεια μου ειπαν. Ειναι 7 μηνων και δεν κραταει ουτε το κεγαλακι του. Κανει συνεχεια σπασμους. Και δεν μπορουν να βρουν ακομη τι εχει το παιδι μου. Εχω 2 μηνες τρεχω στα νοσοκομεια. Αθηνα-Λαρισα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...