Recommended Posts

Καλησπερα.

Η αδερφη μου ειναι εγκυος στο 3ο της παιδακι....εχει ηδη 2 κοριτσια.

Πριν 2-3 μηνες εχασε στην 7η εβδομαδα ενα μωρακι και τωρα της ετυχε κατι πολυ δυσκολο.

Σημερα πηγαν και ακουσαν καρδουλα,(ειναι 6 εβ ) ο γιατρος ομως τους ειπε οτι το εμβρυακι ειναι πολυ χαμηλα και οτι ειναι πανω ακριβως σε παλια τομη της καισαρικης.........και υπαρχει φοβος να χασει το μωρακι,να παθει μεγαλη αιμοραγια με κινδυνο και για τους 2...,να εχει αιμα σε ολη τη διαρκεια τις εγκυμοσυνης.....,ακομα και να γεννησει προωρα το μωρο.....ακομα ...τις ειπαν οτι υπαρχει φοβος να ανοιξει η παλια τομη και να κινδυευσει η ιδια και το μωρο...και πολλα ακομα ασχημα.

Τις ειπε οτι εκεινη θα αποφασησει αν θα κρατησει το μωρο η οχι.

Εκεινη το θελει πολυ το παιδακι,το ιδιο κι ο αντρας της και δεν θα κανουν τιποτα....θα ρισκαρουν με την ελπιδα να πανε ολα καλα και να γεννηθει το μωρακι μετα την 32η εβδομαδα.Την τεταρτη εχει ραντεβου με εναν γιατρο πανεπιστημιου που τον φερνει ο γιατρος της μονο για να εξετασει την αδερφη μου.Τις ειπε οτι ειναι πολυ σπανια περιπτωση να πιαστει το μωρακι πανω στην τομη της μητρας...αλλα και πολυ επικυνδυνο.

Σας τα γραφω ολα αυτα για να δω εαν ειχε καποια απο σας παρομοια περιπτωση και τι εγινε στην πορεια.

Συγνωμη αν τα γραφω καπως μπερδεμενα αλλα ειμαι αρκετα στεναχωρεμενη.

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Διαφημίσεις

στην 1 μου παλλίνδρομη, την ώρα που περίμενα για την απόξεση, ήταν στον ίδιο θάλαμο άλλη μια κοπέλα και κλαίγαμε μαζί. αυτή είχε στο ενεργητικό της μια αποβολή, στη συνέχεια μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη (γέννα με καισαρική) και μετά 2 παλλίνδρομες. εκείνη τη φορά ήταν στο μαιευτήριο γιατί ήταν πάλι έγκυος (5η φορά έγκυος) αλλά ενώ το μωρό ήταν μια χαρά, είχε προσκολληθεί στην τομή της καισαρικής κι ο γιατρός της της είπε ότι έπρεπε να κάνει έκτρωση γιατί αλλιώς, καθώς θα μεγάλωνε το μωρό θα προκαλούσε ρήξη μήτρας και υπήρχε κίνδυνος για τη ζωή της. σπάνια περίπτωση, όπως μου είπε κλαίγοντας. αλλά δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά....

0qYJp3.png 

στην 1 μου παλλίνδρομη, την ώρα που περίμενα για την απόξεση, ήταν στον ίδιο θάλαμο άλλη μια κοπέλα και κλαίγαμε μαζί. αυτή είχε στο ενεργητικό της μια αποβολή, στη συνέχεια μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη (γέννα με καισαρική) και μετά 2 παλλίνδρομες. εκείνη τη φορά ήταν στο μαιευτήριο γιατί ήταν πάλι έγκυος (5η φορά έγκυος) αλλά ενώ το μωρό ήταν μια χαρά, είχε προσκολληθεί στην τομή της καισαρικής κι ο γιατρός της της είπε ότι έπρεπε να κάνει έκτρωση γιατί αλλιώς, καθώς θα μεγάλωνε το μωρό θα προκαλούσε ρήξη μήτρας και υπήρχε κίνδυνος για τη ζωή της. σπάνια περίπτωση, όπως μου είπε κλαίγοντας. αλλά δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά....

Κατι τετοιο ειπε και στην αδερφη μου..:(

Θα δουμε τι θα πει κι ο καθηγητης την τεταρτη.......

Ευχαριστω κοπελα μου...

Κατι τετοιο ειπε και στην αδερφη μου..:(

Θα δουμε τι θα πει κι ο καθηγητης την τεταρτη.......

Ευχαριστω κοπελα μου...

τί να σου πω βρε κοπέλα μου....μεγάλη ατυχία... αλλά τουλάχιστον έχει ήδη 2 παιδιά. είναι άδικο να αναγκάζεσαι να αποχωριστείς ένα υγιές έμβρυο αλλά αν είναι να κινδυνεύσει και η ζωή της... κράτα μας ενήμερες για το τί θα πει ο καθηγητής.

0qYJp3.png 

Απο οτι καταλαβα δεν περασε καμια αλλη κοπελα παρομοια περιπτωση σαν την δικη μας.....

Ευτυχως δλδ

Ελπιζω να ναι και για την αδερφη μου καλα τα αποτελεσματα....

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Πως προσκολλείται δηλαδή στην τομή??? Τι είδους τομή έχει η αδερφή σου? Την κλασσική οριζόντια πολύ χαμηλά ή κάτι διαφορετικό?

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Πως προσκολλείται δηλαδή στην τομή??? Τι είδους τομή έχει η αδερφή σου? Την κλασσική οριζόντια πολύ χαμηλά ή κάτι διαφορετικό?

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

η εμφύτευση του εμβρύου έχει γίνει στο σημείο της τομής

0qYJp3.png 

Τελικα σημερα ολα τελειωσαν....:(

Εκανε διακοπη κυησης μιας και το εμβρυο αναπτυσσοταν κολλημενο στην καισαρικη τομη και ακριβως διπλα στην ουροδοχο κυστη.

Δεν της το πηραν με βελονες.......ηταν ακρως επικινδυνο για την υγεια της....(θα παθαινε ρηξης μητρας η ρηξη κυστης....ισως και τα δυο!!!!)

της κανανε ενεσεις στην κοιλια γηια να σταματησει η καρδουλα του εμβριου..:cry::cry::cry::cry: και τωρα περιμενουν...το αναποφευκτο....:(:cry:

Ευχομαι ποτε καμια αλλη μανουλα να μην παθει κατι παρομοιο.....

ποτε!!!!!

Εκανε διακοπη κυησης μιας και το εμβρυο αναπτυσσοταν κολλημενο στην καισαρικη τομη και ακριβως διπλα στην ουροδοχο κυστη.

Δεν της το πηραν με βελονες.......ηταν ακρως επικινδυνο για την υγεια της....(θα παθαινε ρηξης μητρας η ρηξη κυστης....ισως και τα δυο!!!!)

της κανανε ενεσεις στην κοιλια γηια να σταματησει η καρδουλα του εμβριου..:cry::cry::cry::cry: και τωρα περιμενουν...το αναποφευκτο....:(:cry:

ποτε!!!!!

μεγάλη ατυχία.... στήριξε την αδερφή σου κι ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο κακό που σας βρίσκει... καλή δύναμη.

0qYJp3.png 

Διαφημίσεις

ποτε!!!!!

Αχ Θεέ μου γιατί να συμβαίνουν τέτοια πράγματα?Και δεν φτάνει που έτυχε αυτό έπρεπε να γίνει και με αυτόν τον τρόπο?????Να κάνουν ένεση για να σταματήσει η καρδούλα του????Δεν θέλω καν να φαντάζομαι πως νιώθει η αδερφή σου.Χρειάζεται στήρηξη τώρα για να μπορέσει να σταθεί ξανά στα πόδια της και για το παιδάκι της και να ξαναβρεί το κουράγιο για νέες προσπάθειες.Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να επουλωθούν "οι πληγές της" το συντομότερο δυνατό και να είναι η τελευταία κακοτυχία στη ζωή της!

ποτε!!!!!

Και εγω περση εχασα τα δηδιμακια μου στον εκτο μηνα λογο που σπασανε τα νερα και τα μωρα ητανε πολυ μικρα -δεν μπωρεσανε να τα σωσουνε.Επισης το 2009 μου ετυχε εξωμιτρια κυηση και την βρηκαμε την τελευταια στο παρα πεντε,ημουν δυο μηνων και περιοδο ειχα κανονικα.Μου πηρε πολυ καιρο για να συνερθω,δεν ειναι καθολου ευκολο αλα η σκεψη οτι υπαρχουν και πολυ χειροτερα με εκανε να σκεφτω θετικα.Ευχομαι περαστικα και πες της οτι παλι καλα που βρεθικε το προβλιμα νωρις γιατη οσο πιο πολυ μηνων τοσο πιο δυσκολα ξεπερνειεται.Το καλο σε ολα αυτα ειναι οτι τα περνει δυναμη απο τα δυο παιδια που εχει.Εχω μια γνωστη η οποια στον εκτο επαθε ρηξη μητρα και εχασε και την μητρα της και τα δηδιμα της.Αυτα ειναι τα τραγικα και δεν υπαρχει γυριζμο.Καλη δυναμη και συντομα με μια καινουργια εγγημοσηνη.

3uyY.pngdpTGp3.png ]

αχ! τι να πω!δεν ξερω γιατι πρεπει να μας συμβαίνουν όλα αυτά....εγω από τη δική μου διακοπή κυήσεως ακόμα νιώθω τις ενέσεις στην κοιλιά για να σταματήσει η καρδούλα του αγοριού μου... και τα σημάδια από τις ενέσεις ακόμα φαίνονται (τουλάχιστον εγώ τα αναγνωρίζω). η διαδικασία στο μαιευτήριο παρ΄'ολο που κρατησε 35 ώρες δεν ήταν τίποτα σε σχέση με τις ενέσεις...

Στήριξε την αδερφή σου ψυχολογικά, αλλά πρέπει και μόνη της να σκεφτεί ότι η ζωή συνεχίζεται...έχει ήδη παιδάκια και πρέπει να σκεφτεί και αυτά!!! πάντα θα κλαίει για το παιδάκι της....εγώ επανήλθα στη 1,5 εβδομάδα ψυχολογικά, αλλά και τώρα ακόμα κλαίω.... σκέφτομαι ότι θα κάνουμε άλλο παιδάκι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μου λείπει ο μικρούλης μου.....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα