Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Koritsia pali egw, piga simera ston giatro k m ekane uperuxo, m eipe oti to endomitrio mou einai polu kalo. Stis prwtes eksetaseis pou eixa kanei dispistosame oureouplasma.. Den kserw an euthunetai auto pou exasa to mwraki mou pantws pernw antiviwsi. Hthela na kanw k pereterw eksetaseis gia thromvofilia ktl alla m eipe pws den xreiazete na mpw sautin tin psuxofthora diadikasia k oti isws itan tuxaio gegonos apo kapoia anwmalia st emvruo.. Ti na pw den kserw ti na kanw!! Na mpw stin diadikasia na ksanaprospathisw i na kanw oles aytes tis eksetaseis prwta pou einai k panakrives.. Ax.. Euxomai oles oi gunaikes na exoume kales kai teleiomhmes egkumosunes sto mellon kai na mas aksiwsei o theos na kratisoume ta aggeloudakia pou proorizontai gia mas, stis agkalies mas!!! Kouragio se oles mas!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koritsia pali egw, piga simera ston giatro k m ekane uperuxo, m eipe oti to endomitrio mou einai polu kalo. Stis prwtes eksetaseis pou eixa kanei dispistosame oureouplasma.. Den kserw an euthunetai auto pou exasa to mwraki mou pantws pernw antiviwsi. Hthela na kanw k pereterw eksetaseis gia thromvofilia ktl alla m eipe pws den xreiazete na mpw sautin tin psuxofthora diadikasia k oti isws itan tuxaio gegonos apo kapoia anwmalia st emvruo.. Ti na pw den kserw ti na kanw!! Na mpw stin diadikasia na ksanaprospathisw i na kanw oles aytes tis eksetaseis prwta pou einai k panakrives.. Ax.. Euxomai oles oi gunaikes na exoume kales kai teleiomhmes egkumosunes sto mellon kai na mas aksiwsei o theos na kratisoume ta aggeloudakia pou proorizontai gia mas, stis agkalies mas!!! Kouragio se oles mas!!!

καλησπερα alex! οπως θα εχεις διαβασει πιο κατω ειχα και εγω μια παλινδρομη προσφατα, εχω ομως ηδη ενα παιδακι. Ο γιατρος μου ειπε ακριβως τα ιδια που σου ειπε και ο δικος σου! Βεβαια μου ειχε τονισει οτι αν δεν ειχα αλλο παιδι θα με εβαζε να κανω τις εξετασεις. Η αληθεια ειναι πως απο τη μια θα εκανα κι εγω ολες τις εξετασεις στη θεση σου, προκειμενου να μην εχω αγχος για μια επομενη εγκυμοσυνη, απο την αλλη ειναι πολυ μεγαλο το κοστος και μαλλον εχει δικιο ο γιατρος σου να επικεντρωσεις στη νεα προσπαθεια! ξερουν οι γιατροι, τι πιο ευκολο για τον γιατρο σου απο το να σε στειλει για εξετασεις, σημαινει ομως πως συμμεριζεται την ψυχολογικη κατασταση της γυναικας και σου προτεινε μια πιο ηρεμη αντιμετωπιση της παλινδρομης... γνωμη μου παντα!!! αν μου περισευαν λεφτα προσωπικα θα τις εκανα, αλλα απο τη στιγμη που δε τρεχουν και απο τα μπατζακια θα εκανα μια προσπαθεια ακομα και αν ημουν ατυχη για δευτερη φορα τοτε θα εκανα λεπτομερεις εξετασεις..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια χθες ςνακαλυψα τη παλλινδρομη κυηση στην 11η εβδομαδα.σημερα εκανα την αποξεση.ο γιατρος μου μου ειπε στο 4ο μηνα ξανα προσπαθεια.γιατι τοσο πολυ;εχω ακουσει για 2 μηνες.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια χθες ςνακαλυψα τη παλλινδρομη κυηση στην 11η εβδομαδα.σημερα εκανα την αποξεση.ο γιατρος μου μου ειπε στο 4ο μηνα ξανα προσπαθεια.γιατι τοσο πολυ;εχω ακουσει για 2 μηνες.

όσο πιό μεγάλη είναι η εβδομάδα που παλλινδρομεί το έμβρυο, τόσο περισσότερο διάστημα πρέπει να περιμένουμε για να επανέλθει η μητρα στο φυσιολογικό μέγεθος και να ρυθμιστούν οι ορμόνες. ο οργανισμός είναι ακόμη σε φάση αποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παρα πολυ γιαυτο που σου συνεβει.. :( η γιατρος μου μ'εχει πει πως ετυχε γυναικα μετα απο αποξεση να παει για εξεταση κ τις βρηκε εγκυμοσυνη μεσα στον μηνα!! Την ρωτησα ποιο ειναι το καλυτερο πιθανο διαστημα για να συνελθει ο οργανισμος κ μ ειπε κανονικα ειναι στους 3 μηνες.. Δηλ να σ ερθουν δυο κυκλοι περιοδου.. Ομως οχι οτι δεν γινεται κ νωριτερα..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εκανα αποξεση στις 10/8 στην 8η εβδομαδα κ τωρα ειμαι παλι εγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Χαιρομαι πολυ για σενα!! Σε ποια εβδομαδα εισαι; Ο γιατρος σου σε εβαλε να κανεις τις εξετασεις θρομβοφιλιας κτλ η οχι; Παιρνεις ασπιρινουλα;;

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αποξεση στις 10/8 στην 8η εβδομαδα κ τωρα ειμαι παλι εγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

μπραβο κοριτσι μου με το καλο ευχομαι.να σου πανε ολα τελεια.μετα απο ποσο καιρο σου ειπε να προσπαθησεις;σε ποια εβδομαδα εισαι;

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια... τελικα μετα απο 3 γιατρους κατεληξα να κανω αποξεση τη τριτη που ερχεται και εχω αγχωθει τοσο πολυ, πρωτα απ'ολα για το αν θα με καθαρισει καλα γιατι αναγκαστηκα με ολο αυτο να αλλαξω γιατρο και κατεληξα σε καποιον που δεν τον ξερω μονο συστασεις απο ιντερνετ εχω διαβασει γι'αυτο και φοβαμαι μη μεινουν υπολειμματα... επειτα φοβαμαι αυτη τη μεθη, σε ποση ωρα θα ξυπνησω ? πως θα κοιμηθω? δεν εχω ξαναζησει κατι παρομοιο..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια... τελικα μετα απο 3 γιατρους κατεληξα να κανω αποξεση τη τριτη που ερχεται και εχω αγχωθει τοσο πολυ, πρωτα απ'ολα για το αν θα με καθαρισει καλα γιατι αναγκαστηκα με ολο αυτο να αλλαξω γιατρο και κατεληξα σε καποιον που δεν τον ξερω μονο συστασεις απο ιντερνετ εχω διαβασει γι'αυτο και φοβαμαι μη μεινουν υπολειμματα... επειτα φοβαμαι αυτη τη μεθη, σε ποση ωρα θα ξυπνησω ? πως θα κοιμηθω? δεν εχω ξαναζησει κατι παρομοιο..

μην ανησυχείς, κρατάει κάνα τεταρτάκι η διαδικασία. θα σου κάνουν ένα καρδιογράφημα πρώτα. μετά θα σου βάλουν ορό κι ούτε θα καταλάβεις πώς θα κοιμηθείς κι όταν ξυπνήσεις θα νιώσεις ότι σε ξύπνησαν από βαθύ ύπνο, θα νιώθεις λες και κοιμόσουν για ώρες. δεν πονάει καθόλου. θα έχεις αίμα για λίγες μέρες, σαν να είχες περίοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerinaadra, έχοντας διαβάσει τη δική σου ιστορία, θεωρώ ότι όλες εμείς που έχουμε απλά περάσει, 1,2,3, όσες παλίνδρομες αποβολές, δεν έχουμε, ευτυχώς, περάσει τίποτα...ναι, είναι ψυχοφθόρα διαδικασία, αλλά κατά βάθος δεν έχουμε νιώσε την εγκυμοσύνη σε όλο της το μεγαλείο, όπως εσύ...άλλο να ακούς τον καρδιακό παλμό στον υπέρηχο και να βλέπεις το μωράκι κι άλλο να το νιώθεις μέσα σου...λυπάμαι πραγματικά για την εμπειρία σου και σου εύχομαι με πολύ πολύ πολύ θετική ενέργεια, μέσα από την καρδιά μου, σύντομα να μείνεις πάλι έγκυος και να έχεις μία υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη...το αξίζεις και θα το πετύχεις...όλοι λένε ότι καλό είναι, αν μπορείς, να το κάνεις το συντομότερο δυνατόν...είναι πολυ ευχάριστο που το αντιμετωπίζεις έτσι, αισιόδοξα και θετικά για το μέλλον...και είναι βέβαιο ότι θα έχεις περάσει πολλές και δύσκολες στιγμές που σαφώς δε μοιράζεσαι μαζί μας...κοίτα μπροστά...θα πραγματοποιηθεί το όνειρό σου και θα είμαστε εδώ να χαρούμε μαζί σου!!!

 

barbie14...μην ανησυχείς, είναι πάρα πολύ απλή η διαδικασία, όπως ακριβώς τα γράφει η sofi...και μετά το ξεχνάς...όσο πιο γρήγορα γίνεται...και πίστεψέ με, δεν το λέω ελαφρά τη καρδία, το λέω από εμπειρία πολλαπλή...

 

Υπομονή και κουράγιο σε όλα τα κορίτσια...καλό είναι να ψαχτείτε λίγο, όσο σας λέει ο γιατρός σας, αλλά σε γενικές γραμμές, οι παλίνδρομες ειναι τυχαία γεγονότα...μπορεί απλά να συμβούν...πάμε γερά λοιπόν, μέχρι να το πετύχουμε!!

 

...κι έτσι για την ιστορία, εγώ, όπως θα ξέρουν διάφορες φίλες εδώ, μετά απο 5 παλίνδρομες, με δυσκολία και στη σύλληψη, βρίσκομαι και πάλι στη φάση αναμονής μικρής εξωσωματικής, μέσω φυσικού κύκλου...κοριτσάκια μου, κάντε όλες το σταυρό σας και στη συνέχεια, βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια... τελικα μετα απο 3 γιατρους κατεληξα να κανω αποξεση τη τριτη που ερχεται και εχω αγχωθει τοσο πολυ, πρωτα απ'ολα για το αν θα με καθαρισει καλα γιατι αναγκαστηκα με ολο αυτο να αλλαξω γιατρο και κατεληξα σε καποιον που δεν τον ξερω μονο συστασεις απο ιντερνετ εχω διαβασει γι'αυτο και φοβαμαι μη μεινουν υπολειμματα... επειτα φοβαμαι αυτη τη μεθη, σε ποση ωρα θα ξυπνησω ? πως θα κοιμηθω? δεν εχω ξαναζησει κατι παρομοιο..

ελα Barbie μου, κριμα για το σπορακι σου! η διαδικασια δεν ειναι απολυτως τιποτα! 20 λεπτα ολα! με το που σου βαζουν τη μεθη δεν προλαβαινεις να πεις κυμινο, κοιμηθηκες!! εμενα με εβαλαν μεσα 9.30 και 9.50 ακριβως ανοιξα τα ματια μου, 10.10 ημουν στο αυτοκινητο και ετρωγα σαντουιτς! σε ιδιωτικο θα την κανεις? μην ανησυχεις, γινεται με αναρροφηση ο καθαρισμος και τα ρουφαει οοοολα (εκτος απο καποια δημοσια νοσοκομεια ή απο επιλογη γιατρου γινεται με εργαλεια), ουσιαστικα δεν ειναι τιποτα... λιγες μερες μετα την αποξεση θα κανεις μια χοριακη η οποια θα πρεπει να εχει σχεδον μηδενισει και ετσι θα επιβεβαιωσεις οτι δεν εχουν μεινει υπολειμματα, εγω ετσι εκανα. φιλακια και μην ανησυχεις, συντομα θα ξαναβαλετε μπροστα για μωρακι και ολα θα πανε σουπερ.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...πολύ φοβάμαι ότι θα περάσψ κι εγώ μια από τα ίδια.μετά από δυο χρόνια μένω εγκυος και παλλινδρομει....ι να πω..

κορίτσια που κάνατε απόξεση και πόσο στοίχισε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.εχει κλεισει μια εβδομαδα απο την αποξεση λογω παλλινδρομης και εδω και 4 με 5 μερες εχω διαταραχες του εντερου.οι κενωσεις μου αν και οχι συχνες ειναι υδαρεις(συγγνωμη κιολας)και νιωθω συνεχως να κινειτε το εντερο μου ειναι φυσιολογικο?ειναι λογω συσπασεων μητρας που επανερχεται στα φυσιολογικα?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.εχει κλεισει μια εβδομαδα απο την αποξεση λογω παλλινδρομης και εδω και 4 με 5 μερες εχω διαταραχες του εντερου.οι κενωσεις μου αν και οχι συχνες ειναι υδαρεις(συγγνωμη κιολας)και νιωθω συνεχως να κινειτε το εντερο μου ειναι φυσιολογικο?ειναι λογω συσπασεων μητρας που επανερχεται στα φυσιολογικα?

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό και είναι όντως συσπάσεις της μήτρας για την επαναφορά...αλλά δε χάνεις τίποτα να το αναφέρεις και στο γιατρό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εκανα και εγω παλινδρομη στην 8η εβδομαδα και εκανα αποξεση στο μητερα πληρωσα 1550 γιατι ζητησα και καρυοτυπο εμβρυου ο οποιος βγηκε προχτες καθαρος δεν υπηρξε καποιο προβλημα (και ειχα κοριτσακι ) το θεμα μου ειναι το εξης οταν εμεινα εγκυος εκανα ολες τις προγεννητικες αιματολογικες ακομα και για κυστικη υνωση και ηταν καθαρες το μονο που επαιξε ρολο κατα τον γιατρο μου ηταν η ηλικια (44) η μονη εξεταση που δεν εχω κανει ειναι της θρομβοφυλιας και μου ειπε ο γιατρος μου να την κανω τωρα και επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα αν ειχα θρομβοφυλια δεν θα φαινοταν στις προγεννητικες που εκανα και επειδη εχω και αλλο ενα παιδακι 9 ετων το εκανα στα 35μου , δεν θα ειχα και στην 1η εγκυμοσυνη ; μπορει να κανεις θρομβοφυλια σε επομενη εγκυμοσυνη ; ρωταω αν πρεπει να την κανω την εξεταση γιατι ειναι πολλα τα λεφτα και δεν ξερω αν πρεπει (ισως επρεπε να την ειχα κανει απο την αρχη της εγκυμοσυνης;)

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω παλινδρομη στην 8η εβδομαδα και εκανα αποξεση στο μητερα πληρωσα 1550 γιατι ζητησα και καρυοτυπο εμβρυου ο οποιος βγηκε προχτες καθαρος δεν υπηρξε καποιο προβλημα (και ειχα κοριτσακι ) το θεμα μου ειναι το εξης οταν εμεινα εγκυος εκανα ολες τις προγεννητικες αιματολογικες ακομα και για κυστικη υνωση και ηταν καθαρες το μονο που επαιξε ρολο κατα τον γιατρο μου ηταν η ηλικια (44) η μονη εξεταση που δεν εχω κανει ειναι της θρομβοφυλιας και μου ειπε ο γιατρος μου να την κανω τωρα και επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα αν ειχα θρομβοφυλια δεν θα φαινοταν στις προγεννητικες που εκανα και επειδη εχω και αλλο ενα παιδακι 9 ετων το εκανα στα 35μου , δεν θα ειχα και στην 1η εγκυμοσυνη ; μπορει να κανεις θρομβοφυλια σε επομενη εγκυμοσυνη ; ρωταω αν πρεπει να την κανω την εξεταση γιατι ειναι πολλα τα λεφτα και δεν ξερω αν πρεπει (ισως επρεπε να την ειχα κανει απο την αρχη της εγκυμοσυνης;)

 

 

Καλημερα Κοριτσακι λοιπον.. θα σου απαντησω σε οτι ξερω...!!

 

Ναι μπορεις να κανεις παιδι και να εχεις θρομβοφιλια χωρις να παθετε κατι, ειναι θεμα τυχης...

Οχι οι εξετασεις αυτες δεν γινονται οταν εισαι ηδη εγκυος και πρεπει να εχουν περασει δυο μηνες απο την αποβολη

Συνηθως οταν εχεις θρομβοφιλια το μωρο το χανεις μετα την 11η βδομαδα.. για αυτο στο μωρακι σου δεν βρηκαν κατι..!!

Εαν το μωρακι σου ειχε πεθανει απο θρομβους θα φαινοταν στον Καρυοτυπο

 

Υπαρχουν δυο ειδων Θρομβοφιλιας η Κληρονομικη και η Επικτητη... και μεσα σε αυτες παρα πολλοι συνδιασμοι..!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω παλινδρομη στην 8η εβδομαδα και εκανα αποξεση στο μητερα πληρωσα 1550 γιατι ζητησα και καρυοτυπο εμβρυου ο οποιος βγηκε προχτες καθαρος δεν υπηρξε καποιο προβλημα (και ειχα κοριτσακι ) το θεμα μου ειναι το εξης οταν εμεινα εγκυος εκανα ολες τις προγεννητικες αιματολογικες ακομα και για κυστικη υνωση και ηταν καθαρες το μονο που επαιξε ρολο κατα τον γιατρο μου ηταν η ηλικια (44) η μονη εξεταση που δεν εχω κανει ειναι της θρομβοφυλιας και μου ειπε ο γιατρος μου να την κανω τωρα και επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα αν ειχα θρομβοφυλια δεν θα φαινοταν στις προγεννητικες που εκανα και επειδη εχω και αλλο ενα παιδακι 9 ετων το εκανα στα 35μου , δεν θα ειχα και στην 1η εγκυμοσυνη ; μπορει να κανεις θρομβοφυλια σε επομενη εγκυμοσυνη ; ρωταω αν πρεπει να την κανω την εξεταση γιατι ειναι πολλα τα λεφτα και δεν ξερω αν πρεπει (ισως επρεπε να την ειχα κανει απο την αρχη της εγκυμοσυνης;)

...θα απαντήσω κι εγώ με όσα ξέρω...

...κι αν εχεις κάποιο είδος θρομβοφιλίας, όντως δεν είναι απαραίτητο να εμφανιστεί σε όλες τις εγκυμοσύνες...

...η άποψή μου είναι ότι πρέπει να κάνεις τον πλήρη έλεγχο για όλες τις μορφές θρομβοφιλίας...μπορεί να κοστίζουν, αλλά επειδή η θρομβοφιλία ευθύνεται για πολλές αποβολές, ακόμη και προς το τέλος μιας εγκυμοσύνης, δεν αξίζει να το ρισκάρεις...

...παρ'όλ'αυτά, πιθανότατα η αποβολή να ήταν απλά ένα τυχαίο, συνηθισμένο γεγονός...

...να είσαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι που ήδη έχεις!!...και μακάρι να καταφέρεις να κάνεις και δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιρνω το θαρρος να γραψω και γω στο forum. Έχω ενα παιδάκι 5 χρονων και επιθυμω τρελλα και ενα δευτερο. Το 2011 ειχα μια παλιδρομη στις 7 εβδομαδες (δεν ειχαμε ακουσει καν καρδια), και πριν 2 εβδομαδες εχασα και δευτερο με παλιδρομη στην 14η ή 15η εβδομαδα, και ενω ολα κυλουσαν απολυτως φυσιολογικα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη οπου ηταν φυσιολογικη ειχα σακχαρο κυησης το οποιο ανακαλυψα στον 6ο μηνα το οποιο ρυθμισα αρχικα με διατροφη και επειτα, απο τον 7ο εκανα ενεσεις ινσουλινης. Αναφερω πως γεννησα με καισαρικη στις 38+2 εβδομαδες. Τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη η οποια κατεληξε στις 14 ή 15 εβδομαδες ειχα κανει εξεταση της γλυκοζιωμενης η οποια ηταν 6,1 και μπηκα σε διατροφη + μετρησεις καθημεριμενες. Οι μετρησεις μου ηταν καλες. Παρολα αυτά το μωράκι δεν τα καταφερε. Δεδομενου οτι ειμαι 34+ εχω αγχωθει λιγακι καθως το 2ο παιδακι το θελουμε πολύ ολοι (το παιδακι μου, ο αντρας μου και εγω). Αναφερω πως επειτα απο την 1η παλιδρομη το 2011 εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια, το μόνο ισως ανησυχιτικο οτι η MTRF ειναι ετεροζυγωτικός. Θελω επισης να αναφερω οτι η συλληψη αργει. Αν εξαιρεσω την 1η εγκυμοσυνη μου που εμεινα εγκυος απο τον 1ο κιολας μηνα προσπαθειων, το 2011 προσπαθουσα 1 χρονο, και για την τελευταια μου εγκυμοσυνη 2 χρονια. Υπαρχει κάποια κοπελα με αναλογη εμπειρια? Εχετε κατι να με συμβουλευσετε? Ευχαριστω πολύ για το χρονο σας και καλη τυχη σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα rodo και εγω ειχα μια παλινδρομη τον περασμενο Αυγουστο και αλλη μια την περασμενη βδομαδα.....μεσα σε 3 μηνες δηλαδη....και δυστυχως εγω δεν εχω αλλο παιδακι.....μονο εξετασεις θρομβοφιλιας εκανες???προλακτινης εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...